В Україні у 2024 році планується запуск масштабної реформи вищої освіти, яка сприятиме тому, що понад 60% студентів отримуватимуть різні види державної підтримки.
Про це прем’єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив на уряду.
– Зараз є навчання “на бюджеті” і за контрактом. Ми пропонуємо змінити такий підхід, аби охопити державною підтримкою якнайбільше студентів. Сьогодні ухвалюємо законопроєкт, який передбачає, що у майбутньому студенти зможуть навчатись за рахунок державного замовлення, державних грантів, пільгових кредитів, а також на контрактній формі навчання, – зазначив він.
Він зазначив, що державне замовлення — це повністю безоплатне навчання студента за бюджетні кошти.
– Одночасно ми запроваджуємо модель державних грантів, які дозволять повністю або частково покрити витрати на навчання. Зараз 60% студентів навчається на контракті. Наша мета — щоб навпаки, понад 60% студентів отримували різні види державної підтримки, – наголосив він.
Він пояснив, що державне замовлення стосуватиметься насамперед спеціальностей, які потрібні Україні. Держава оплачуватиме навчання для найкращих студентів таких спеціальностей, а після успішного закінчення університету пропонуватиме перше робоче місце.
Державні гранти, за словами прем’єр-міністра, дозволять повністю або частково покрити витрати на навчання. Їх не потрібно буде повертати чи відпрацьовувати. На розмір гранту впливатимуть два фактори: результати зовнішнього оцінювання знань та обрана спеціальність.
Така нова система буде поширюватися лише на нових вступників.
Серед новацій, які також пропонує український уряд – встановлення спеціальних умов прийому на навчання в університетах для ветеранів, дітей загиблих українських військових, дітей з інвалідністю, дітей-сиріт та інших пільгових категорій.
– Вища освіта має стати більш якісною і більш доступною для тих, хто цього справді хоче, – підсумував він.
До речі, Шмигаль також повідомив, що , загалом видатки бюджету на освіту сягнуть понад 170 млрд грн.