MY.UAНовини
Мистецькі пророцтва Сергія Бурбела
Мистецькі пророцтва Сергія Бурбела

Мистецькі пророцтва Сергія Бурбела

Мистецькі пророцтва Сергія Бурбела

Він висловлює свою позицію, протест, тугу, а іноді формулює передбачення у своїх мистецьких творах.

Дніпровський художник Сергій Бурбело малює Крим таким, яким зберіг його в пам’яті: морські хвилі, ночі, Місяць, що висить над водою, зорі, розсипані в безкрайньому небесному просторі, а ще — пам’ятки давніх культур у сутінках.

Картини наче розщеплюють серце на атоми, фіксують мить у певному проміжку часу. І ніби запрошують подихати півостровом, пригадати його смак, пахощі, почути звуки.

Впертись очима в кримський пейзаж і впасти в медитацію ночі, почути цикад і шепотіння вітру кримського степу, а може, спіймати хвилю, що розбивається об берег умовного Партеніту чи лоскоче гальку такої близької й водночас далекої Алупки.

До анексії Сергій Бурбело часто вибирався на півострів із рідного Дніпра. Тепер український художник пише з пам’яті, свідомо виключаючи зайві деталі та концентруючись на історії та настрої.

Над серією Qirim Сергій почав працювати 2013 року.

Як трансформувався проєкт Qirim за 10 років, які меседжі «запаковує» митець у свої роботи від початку повномасштабного вторгнення, чому дніпровського митця охрестили художником-пророком?

Цикл Qirim (латинізована кримськотатарська версія топоніму Крим) Сергія Бурбела є художньою проєкцією роздумів автора над історією півострова та мистецькою підтримкою кримських татар.

«Я вважаю, що кожен має на своєму місці боротися з проблемою анексії та окупації. Я це роблю як художник. Політик має робити це на політичному рівні, військовий — на своєму, сила — у спільній боротьбі», — впевнений Сергій.

Мистецький проєкт Бурбела має власний маніфест і місію, адже консолідує суспільство навколо конкретної проблеми. Сергій працює над проєктом уже понад 10 років, щороку поповнюючи серію. До повномасштабного вторгнення його роботи приймали відомі українські мистецькі локації в Україні та за кордоном. 2019-го Сергій зробив кілька виставок, на яких картини були в обрамленні колючого дроту. Дріт символізує окупацію. Мовляв, ми бачимо красиві пейзажі, але не можемо поїхати туди.

«Мене не відпускає ця тема. В такий спосіб я веду свою мистецьку боротьбу за Крим. Для мене це не просто якийсь шматок землі. Це — душа, люди, історія. Мандруючи півостровом протягом десяти років безперервно, по декілька разів на рік бачив наростання антиукраїнських настроїв, зомбованих пропагандою маргіналів, прапори, гасла, плакати, радянську героїзацію, флот і військові бази, котрі, як рушниця в театрі, мали колись вистрілити. Проєкт Qirim — це мистецький меседж українцям: треба було краще вчити й намагатися розуміти свою історію, аби не дивуватися діям російської влади, ставлення якої до України не змінюється протягом століть», — зазначає художник.

На картинах зображено місця, які мало хто бачив вживу, а в назвах картин використано топоніми. Це ще раз красномовно свідчить, наскільки давньою та різноманітною є кримська земля, демонструє відсутність спільного з тим «ісконним русскім міром», який їй нав’язують.

«Востаннє я був у Криму на самому початку лютого 2014-го. Я бачив, як пропаганда подавала події на Майдані. Ніколи не забуду, як на кожній зупинці тролейбуса Сімферополь—Ялта на екранах під страшну музику крутилися ролики, начебто з Києва, де якісь неонацисти розмахували величезними прапорами зі свастикою й розповідали, як «страждають» від протестантів бідні «беркути»-міліціонери… Ясна річ, що місцеве СБУ було просто наскрізь колаборантське», — згадує Сергій.

Війна заскочила митця в Німеччині. 23 лютого він з дружиною був у Гамбурзі — монтували кримську виставку в Генеральному консульстві та мали готуватися до відкриття. Але зранку 24-го стало зрозуміло — не до виставки.

Загалом на 2022-й було заплановано п’ять виставок проєкту Qirim у Німеччині, але всі було скасовано, бо на перший план, звісно, вийшла допомога біженцям.

Телевізор у готельному номері не вимикався. Сергій із Ольгою намагалися зрозуміти репортажі про рідну землю різними мовами. Телефон не випускали з рук — постійно скролили стрічки новин та спілкувались із рідними. Авіарейс, звісно, скасували. За кілька днів Сергій та Ольга почали прокладати дорогу додому, аби бути корисними тут і допомагати, хоча всі вмовляли залишитися в Німеччині.

Із Гамбурга доїхали до Берліна, там Сергія зустрів друг — професор Карл Аймермахер і допоміг через Краків та Перемишль дістатися Львова.

«У Львові ми жахнулися, вперше почувши звук сирени на вокзалі. Побачили величезну кількість людей, які чекали на евакуаційні потяги».

Власне в дорозі до Дніпра бачили безмежне море «їжаків» по всіх дорогах, а потім почули історію з прикордонниками на тому голому шматку скелі серед Чорного моря… Так і з’явився образ першої картини та бажання помститися за хлопців. Сергій «підпалив» корабель на картині за три тижні до його реального затоплення. Коли друзі заходили до майстерні й питали, навіщо він вигадує, мовляв, із кораблем нічого не сталося, то Сергій відповів: «Усьому свій час…». За три тижні славнозвісний крейсер «Москва» й справді затонув…

Мистецьке звільнення Криму

Далі була картина «Севастополь», де на дальньому плані палали чотири кораблі.

«Я не знаю, як це вийшло, — розповідає Сергій Бурбело. — Але друзі не дадуть збрехати. Я зобразив саме чотири кораблі, і їх потім було рівно стільки...»

Наступною картиною став «Контрнаступ», про можливість якого ще тільки обережно починали говорити, але всі вже дуже чекали.

Сюжет картини «Кримський міст» теж став пророчим. Цікаво, що композиційно Сергій навіть вірно закрутив дим і майже чітко позначив місце влучання. Художник каже: це все не випадково, адже має освіту архітектора, тому добре зрозумів, як міст «складеться» в разі влучання по ньому.

Невеликий клаптик полотна просто над мостом художник не замальовував і тепер пояснює білу пляму справжньою містикою: «Пляма схожа на ракету. Це просто частина, біле полотно, яке не зафарбувалося, хоч скільки б шарів фарби я накладав».

Як це виходить, художник не знає. Утім, у колі друзів і колег його почали називати пророком.

Сергій каже, що ідея тієї чи тієї картини виникає раптово: «Просто відчуваю гостре бажання перенести свої почуття на полотно».

Печерне місто ХХІ століття

Протягом тривалого часу на багатьох картинах Сергія виникали старі кам’яні укріплення. У циклі творів Qirim художник зображував руїни старих фортець на Кримському півострові, які не може зруйнувати час. А потім намалював стіни будинків, які в наші часи миттєво розбивають вороги.

Картину «Печерне місто ХХІ століття» було створено на початку березня, ще перед «Зміїним». Містичною є й історія її появи.

«Я знайшов на горищі дуже старе полотно, яке, ймовірно, належало ще дідусю моєї дружини, він також був художником, — розповідає Сергій. — На ньому десь місцями відплівся ґрунт, були дірки, нерівний край, прорізи й тріщини. Це загалом уже був готовий витвір мистецтва, що зображує війну, але було невимовне бажання художника виплеснути всі переживання зсередини себе назовні. Так і сталося: я малював картину вдома, просто прибиту до стіни дюбелями. Я не їздив до майстерні в той час, а бажання творити було настільки сильним, що ти навіть готовий використовувати підручні засоби, аби вгамувати його. Малював якимось старим, зовсім не художнім пензлем і на звичайній олії для смаження, шпателем, а не професійним мастихіном. Коротко кажучи, всіма підручними засобами, аби не впустити цього жахливого «натхнення».

Так виникла картина з напівзруйнованим міським будинком, звичайною багатоповерхівкою, яких багато в українських містах.

«Печерне місто ХХІ століття» була представлена навесні 2022 року на кількох виставках у Дніпрі та пройшла відбір на показ в одній із київських галерей.

Ніхто не міг навіть уявити тоді, що контури руйнувань і сама палітра живопису, ніби зійшовши з полотна, кілька разів повториться в житті українських міст. Дніпро, на жаль, приєднався до них 14 січня 2023 року. Того дня, коли всю країну приголомшила трагедія в Дніпрі, художник Сергій Бурбело поглянув на картину, яку створив кілька місяців тому, й жахнувся. Як він міг вгадати вигляд зруйнованого ракетним ударом багатоповерхового будинку?! Здивовані були друзі, рідні та шанувальники. А потім усі, хто бачив картину, говорили не про схожість контурів і самого сюжету, а про те, що саме такий будинок стає символом цієї війни: «Це й Маріуполь із трубами «Азовсталі», й Київ, і тепер Дніпро, це якийсь спільний образ злочинів, які коять росіяни на нашій землі. Будинки схожі, бо це радянська гірка спадщина, так само як і ця війна».

Художник каже, що картина «Печерне місто ХХІ століття» не продовжує цикл Qirim.

«У моєму задумі вона мала б перегукуватися з кримською серією моїх картин, де зображено печерні міста раннього Середньовіччя, — пояснює Сергій. — Але ті кримські міста формувалися та будувалися століттями, а нині Росія, як бачимо, за один постріл перетворює на щось подібне наші сучасні помешкання».

На картині Сергія Бурбела немає людей. Тому що трагедія їх також перетворила. «Або на мертвих, або на абсолютно нещасних, — каже художник. — Адже навіть якщо людина залишається живою, а всі її близькі гинуть, то для неї обривається світ. Ми бачимо це з історій тих, хто жив у цих під’їздах у Дніпрі. Врятована дівчина, яка втратила хлопця на війні, а тепер і батьків. Інша, яка повернулася з полону, але загинула тут. Хлопці, які нині в Бахмуті, й чоловік, який прикривав вагітну дружину. Це жах. Я дуже важко це переживаю».

Пророчі кримські сюжети Сергій виставив на аукціонний продаж задля допомоги ЗСУ. З продажу пророчих картин вдалося допомогти зібрати гроші на авто для 23-ї ОМБР, підтримати збір на ударні дрони, підкинути потрібну суму на ремонт військової техніки, а ще зібрати кошти на автівку для авіарозвідки.

«Це звісно, мабуть, трохи претензійно… Я просто намагаюся робити те, чого не можу не робити, а саме малювати. Те, що мені вдається щось передбачити, — це все через величезне бажання як патріота та громадянина України, аби ця війна якнайшвидше завершилася нашою остаточною Перемогою над одвічним ворогом», — каже художник.

Усі друзі, які приходять до Сергія в майстерню, замовляють один сюжет — «Кремль, що палає».

Хоча це й не кримська тематика, Сергій уже візуалізує сюжет майбутньої картини.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Доходы РФ от нефти упали до второго самого низкого уровня с начала вторжения — исследование
Апостроф
2025-07-17T17:00:32Z
Минималка вырастет втрое, а спецпенсии отменят: украинцам обещают новые социальные стандарты
Знай
2025-07-17T15:36:22Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Трамп может "поставить на колени" Путина и закончить войну: заявление Зеленского
Comments UA
2025-07-17T15:51:59Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Германия потеряла статус любимой страны беженцев: как изменились миграционные потоки в ЕС
TSN
2025-07-17T17:03:23Z
НАТО разработало план уничтожения Калининграда на случай агрессии РФ
Корреспондент
2025-07-17T17:03:00Z
"Каждый день страшно": Зеленский ответил на 50-дневный ультиматум Трампа
TSN
2025-07-17T15:36:22Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Врач назвала три популярных напитка, которые никогда не будет употреблять из-за токсичности
Comments UA
2025-07-17T16:57:09Z
Почему крем с SPF — не только для лета: защита кожи от солнца круглый год
Gazeta UA
2025-07-17T15:00:33Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Сколько минут нужно ходить на неделю, чтобы продлить жизнь на 7 лет
TSN
2025-07-07T14:33:01Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
У столичных депутатов заканчивается терпение: чем на самом деле занимается команда Кличко
Comments UA
2025-07-17T16:21:00Z
Стало відомо, чому яйця треба їсти щодня
AgroNews
2025-07-17T16:18:41Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Опровергли фейк РФ об "оккупации": где морпехи подняли флаг
Comments UA
2025-07-07T13:15:30Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Готовьтесь на комиссию ВЛК: кого могут мобилизовать, несмотря на ограничения
Знай
2025-07-17T16:36:40Z
Плюс 1180 грн ежемесячно независимо от стажа: части пенсионеров приготовили новые бонусы – за что начислят доплату
Знай
2025-07-17T16:06:12Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Фронтмен Coldplay случайно показал измену работника компании: видео завирусилось в соцсетях
TSN
2025-07-17T17:03:01Z
"Супермама" выводит на чистую воду: к кому «пришли» после показа шоу
GlavRed
2025-07-17T16:27:33Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
С перчинкой и без банальщины: 5 нетипичных рецептов лечо и консерваций с болгарским перцем
Знай
2025-07-17T16:51:39Z
После каких бадов лучше не садиться за руль: мелатонин – особая осторожность
Знай
2025-07-17T15:21:30Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Нацполиция обезвредила "смотрящего" за югом Украины: руководил колониями, вымогал миллионы, действовал в интересах РФ
Новости Украины
2025-07-17T16:57:09Z
В Днепре произошла трагедия с 4-летним ребенком: что известно
Comments UA
2025-07-17T16:36:27Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Наполи усиливает позиции атакующей линии универсальным вингером из ПСВ
Корреспондент
2025-07-17T16:48:08Z
Туран существенно изменил состав Шахтера на ответную игру с Ильвесом
Корреспондент
2025-07-17T16:30:40Z
Усик и Дюбуа устроили очередную дуэль взглядов во время пресс-конференции
ZN UA
2025-07-17T16:30:29Z
Определились команды-соперницы для участия в отборе на Кубок Украины
Корреспондент
2025-07-17T16:09:56Z
Мбемо и 80 млн евро: пойдет ли Брентфорд на уступки Манчестер Юнайтед?
Корреспондент
2025-07-17T15:39:45Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Безпека літніх людей: як кнопка SOS в телефоні рятує життя
AgroNews
2025-07-17T16:51:50Z
Советы на сезон отпусков: что надо знать про дорожные адаптеры
Фокус
2025-07-17T16:42:15Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Mitsubishi представила трехрядный внедорожник Destinator
Корреспондент
2025-07-17T17:00:47Z
Сэкономит немалые деньги: эксперты назвали простой способ устранения царапин на кузове авто
Фокус
2025-07-17T15:36:41Z
General Motors показали электрифицированный седан с запасом хода более 1000 км
Фокус
2025-07-17T13:51:51Z
На львовских улицах был замечен суперкар за космическую сумму
Telegraf
2025-07-17T12:54:06Z
Каждый второй автомобиль, импортируемый украинцами - электромобиль
Корреспондент
2025-07-17T09:18:43Z
Дешевле iPhone: в Китае выпустили недорогой и мощный электроскутер
Фокус
2025-07-17T07:36:14Z
Назвали самые популярные подержанные иномарки
Gazeta UA
2025-07-17T07:10:54Z