MY.UAНовини
Мистецькі пророцтва Сергія Бурбела
Мистецькі пророцтва Сергія Бурбела

Мистецькі пророцтва Сергія Бурбела

Мистецькі пророцтва Сергія Бурбела

Він висловлює свою позицію, протест, тугу, а іноді формулює передбачення у своїх мистецьких творах.

Дніпровський художник Сергій Бурбело малює Крим таким, яким зберіг його в пам’яті: морські хвилі, ночі, Місяць, що висить над водою, зорі, розсипані в безкрайньому небесному просторі, а ще — пам’ятки давніх культур у сутінках.

Картини наче розщеплюють серце на атоми, фіксують мить у певному проміжку часу. І ніби запрошують подихати півостровом, пригадати його смак, пахощі, почути звуки.

Впертись очима в кримський пейзаж і впасти в медитацію ночі, почути цикад і шепотіння вітру кримського степу, а може, спіймати хвилю, що розбивається об берег умовного Партеніту чи лоскоче гальку такої близької й водночас далекої Алупки.

До анексії Сергій Бурбело часто вибирався на півострів із рідного Дніпра. Тепер український художник пише з пам’яті, свідомо виключаючи зайві деталі та концентруючись на історії та настрої.

Над серією Qirim Сергій почав працювати 2013 року.

Як трансформувався проєкт Qirim за 10 років, які меседжі «запаковує» митець у свої роботи від початку повномасштабного вторгнення, чому дніпровського митця охрестили художником-пророком?

Цикл Qirim (латинізована кримськотатарська версія топоніму Крим) Сергія Бурбела є художньою проєкцією роздумів автора над історією півострова та мистецькою підтримкою кримських татар.

«Я вважаю, що кожен має на своєму місці боротися з проблемою анексії та окупації. Я це роблю як художник. Політик має робити це на політичному рівні, військовий — на своєму, сила — у спільній боротьбі», — впевнений Сергій.

Мистецький проєкт Бурбела має власний маніфест і місію, адже консолідує суспільство навколо конкретної проблеми. Сергій працює над проєктом уже понад 10 років, щороку поповнюючи серію. До повномасштабного вторгнення його роботи приймали відомі українські мистецькі локації в Україні та за кордоном. 2019-го Сергій зробив кілька виставок, на яких картини були в обрамленні колючого дроту. Дріт символізує окупацію. Мовляв, ми бачимо красиві пейзажі, але не можемо поїхати туди.

«Мене не відпускає ця тема. В такий спосіб я веду свою мистецьку боротьбу за Крим. Для мене це не просто якийсь шматок землі. Це — душа, люди, історія. Мандруючи півостровом протягом десяти років безперервно, по декілька разів на рік бачив наростання антиукраїнських настроїв, зомбованих пропагандою маргіналів, прапори, гасла, плакати, радянську героїзацію, флот і військові бази, котрі, як рушниця в театрі, мали колись вистрілити. Проєкт Qirim — це мистецький меседж українцям: треба було краще вчити й намагатися розуміти свою історію, аби не дивуватися діям російської влади, ставлення якої до України не змінюється протягом століть», — зазначає художник.

На картинах зображено місця, які мало хто бачив вживу, а в назвах картин використано топоніми. Це ще раз красномовно свідчить, наскільки давньою та різноманітною є кримська земля, демонструє відсутність спільного з тим «ісконним русскім міром», який їй нав’язують.

«Востаннє я був у Криму на самому початку лютого 2014-го. Я бачив, як пропаганда подавала події на Майдані. Ніколи не забуду, як на кожній зупинці тролейбуса Сімферополь—Ялта на екранах під страшну музику крутилися ролики, начебто з Києва, де якісь неонацисти розмахували величезними прапорами зі свастикою й розповідали, як «страждають» від протестантів бідні «беркути»-міліціонери… Ясна річ, що місцеве СБУ було просто наскрізь колаборантське», — згадує Сергій.

Війна заскочила митця в Німеччині. 23 лютого він з дружиною був у Гамбурзі — монтували кримську виставку в Генеральному консульстві та мали готуватися до відкриття. Але зранку 24-го стало зрозуміло — не до виставки.

Загалом на 2022-й було заплановано п’ять виставок проєкту Qirim у Німеччині, але всі було скасовано, бо на перший план, звісно, вийшла допомога біженцям.

Телевізор у готельному номері не вимикався. Сергій із Ольгою намагалися зрозуміти репортажі про рідну землю різними мовами. Телефон не випускали з рук — постійно скролили стрічки новин та спілкувались із рідними. Авіарейс, звісно, скасували. За кілька днів Сергій та Ольга почали прокладати дорогу додому, аби бути корисними тут і допомагати, хоча всі вмовляли залишитися в Німеччині.

Із Гамбурга доїхали до Берліна, там Сергія зустрів друг — професор Карл Аймермахер і допоміг через Краків та Перемишль дістатися Львова.

«У Львові ми жахнулися, вперше почувши звук сирени на вокзалі. Побачили величезну кількість людей, які чекали на евакуаційні потяги».

Власне в дорозі до Дніпра бачили безмежне море «їжаків» по всіх дорогах, а потім почули історію з прикордонниками на тому голому шматку скелі серед Чорного моря… Так і з’явився образ першої картини та бажання помститися за хлопців. Сергій «підпалив» корабель на картині за три тижні до його реального затоплення. Коли друзі заходили до майстерні й питали, навіщо він вигадує, мовляв, із кораблем нічого не сталося, то Сергій відповів: «Усьому свій час…». За три тижні славнозвісний крейсер «Москва» й справді затонув…

Мистецьке звільнення Криму

Далі була картина «Севастополь», де на дальньому плані палали чотири кораблі.

«Я не знаю, як це вийшло, — розповідає Сергій Бурбело. — Але друзі не дадуть збрехати. Я зобразив саме чотири кораблі, і їх потім було рівно стільки...»

Наступною картиною став «Контрнаступ», про можливість якого ще тільки обережно починали говорити, але всі вже дуже чекали.

Сюжет картини «Кримський міст» теж став пророчим. Цікаво, що композиційно Сергій навіть вірно закрутив дим і майже чітко позначив місце влучання. Художник каже: це все не випадково, адже має освіту архітектора, тому добре зрозумів, як міст «складеться» в разі влучання по ньому.

Невеликий клаптик полотна просто над мостом художник не замальовував і тепер пояснює білу пляму справжньою містикою: «Пляма схожа на ракету. Це просто частина, біле полотно, яке не зафарбувалося, хоч скільки б шарів фарби я накладав».

Як це виходить, художник не знає. Утім, у колі друзів і колег його почали називати пророком.

Сергій каже, що ідея тієї чи тієї картини виникає раптово: «Просто відчуваю гостре бажання перенести свої почуття на полотно».

Печерне місто ХХІ століття

Протягом тривалого часу на багатьох картинах Сергія виникали старі кам’яні укріплення. У циклі творів Qirim художник зображував руїни старих фортець на Кримському півострові, які не може зруйнувати час. А потім намалював стіни будинків, які в наші часи миттєво розбивають вороги.

Картину «Печерне місто ХХІ століття» було створено на початку березня, ще перед «Зміїним». Містичною є й історія її появи.

«Я знайшов на горищі дуже старе полотно, яке, ймовірно, належало ще дідусю моєї дружини, він також був художником, — розповідає Сергій. — На ньому десь місцями відплівся ґрунт, були дірки, нерівний край, прорізи й тріщини. Це загалом уже був готовий витвір мистецтва, що зображує війну, але було невимовне бажання художника виплеснути всі переживання зсередини себе назовні. Так і сталося: я малював картину вдома, просто прибиту до стіни дюбелями. Я не їздив до майстерні в той час, а бажання творити було настільки сильним, що ти навіть готовий використовувати підручні засоби, аби вгамувати його. Малював якимось старим, зовсім не художнім пензлем і на звичайній олії для смаження, шпателем, а не професійним мастихіном. Коротко кажучи, всіма підручними засобами, аби не впустити цього жахливого «натхнення».

Так виникла картина з напівзруйнованим міським будинком, звичайною багатоповерхівкою, яких багато в українських містах.

«Печерне місто ХХІ століття» була представлена навесні 2022 року на кількох виставках у Дніпрі та пройшла відбір на показ в одній із київських галерей.

Ніхто не міг навіть уявити тоді, що контури руйнувань і сама палітра живопису, ніби зійшовши з полотна, кілька разів повториться в житті українських міст. Дніпро, на жаль, приєднався до них 14 січня 2023 року. Того дня, коли всю країну приголомшила трагедія в Дніпрі, художник Сергій Бурбело поглянув на картину, яку створив кілька місяців тому, й жахнувся. Як він міг вгадати вигляд зруйнованого ракетним ударом багатоповерхового будинку?! Здивовані були друзі, рідні та шанувальники. А потім усі, хто бачив картину, говорили не про схожість контурів і самого сюжету, а про те, що саме такий будинок стає символом цієї війни: «Це й Маріуполь із трубами «Азовсталі», й Київ, і тепер Дніпро, це якийсь спільний образ злочинів, які коять росіяни на нашій землі. Будинки схожі, бо це радянська гірка спадщина, так само як і ця війна».

Художник каже, що картина «Печерне місто ХХІ століття» не продовжує цикл Qirim.

«У моєму задумі вона мала б перегукуватися з кримською серією моїх картин, де зображено печерні міста раннього Середньовіччя, — пояснює Сергій. — Але ті кримські міста формувалися та будувалися століттями, а нині Росія, як бачимо, за один постріл перетворює на щось подібне наші сучасні помешкання».

На картині Сергія Бурбела немає людей. Тому що трагедія їх також перетворила. «Або на мертвих, або на абсолютно нещасних, — каже художник. — Адже навіть якщо людина залишається живою, а всі її близькі гинуть, то для неї обривається світ. Ми бачимо це з історій тих, хто жив у цих під’їздах у Дніпрі. Врятована дівчина, яка втратила хлопця на війні, а тепер і батьків. Інша, яка повернулася з полону, але загинула тут. Хлопці, які нині в Бахмуті, й чоловік, який прикривав вагітну дружину. Це жах. Я дуже важко це переживаю».

Пророчі кримські сюжети Сергій виставив на аукціонний продаж задля допомоги ЗСУ. З продажу пророчих картин вдалося допомогти зібрати гроші на авто для 23-ї ОМБР, підтримати збір на ударні дрони, підкинути потрібну суму на ремонт військової техніки, а ще зібрати кошти на автівку для авіарозвідки.

«Це звісно, мабуть, трохи претензійно… Я просто намагаюся робити те, чого не можу не робити, а саме малювати. Те, що мені вдається щось передбачити, — це все через величезне бажання як патріота та громадянина України, аби ця війна якнайшвидше завершилася нашою остаточною Перемогою над одвічним ворогом», — каже художник.

Усі друзі, які приходять до Сергія в майстерню, замовляють один сюжет — «Кремль, що палає».

Хоча це й не кримська тематика, Сергій уже візуалізує сюжет майбутньої картини.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Украинские военные начали массово сдаваться в плен: что известно
Comments UA
2024-11-16T20:00:53Z
Ситуация резко изменилась: что происходит в Купянске после визита Зеленского
Comments UA
2024-11-19T15:18:34Z
Билецкий: Запорожская область – опасное направление, РФ уже начала штурмы
TSN
2024-11-22T13:12:31Z
В Киеве пробки на дорогах и коллапс в метро
Апостроф
2024-11-21T07:00:32Z
За два месяца стало известно о расстреле более полусотни украинских пленных
Comments UA
2024-11-22T15:33:05Z
Войска РФ активны на четырех направлениях - Генштаб
Корреспондент
2024-11-22T15:15:09Z
ГУР нанесло ракетную атаку по скоплению врага на ТОТ
TSN
2024-11-21T19:21:23Z
Россияне топчутся на собственных труппах: что происходит под Купянском
Comments UA
2024-11-12T14:21:04Z
Солдаты все чаще попадают в окружение: кто должен понести наказание
Comments UA
2024-11-21T20:09:57Z
Молодой фаворитке Путина доверили важное культурное мероприятие в России
Comments UA
2024-11-21T19:57:44Z
«Не дай Бог» — Лукашенка рассказал, кого нельзя избирать президентом
ZN UA
2024-11-14T22:02:11Z
Нарушит еще одну традицию: Мелания Трамп не переедет за мужем в Белый дом
Фокус
2024-11-13T14:35:03Z
Названы три кандидатуры на должность посла Украины в США
Апостроф
2024-11-12T16:48:41Z
Большинство избирателей США не голосовали за Дональда Трампа
Comments UA
2024-11-22T15:27:47Z
За такое п*здять, - Соколова объяснила, почему написала Милованову нецензурное сообщение
Комсомольская правда
2024-11-22T15:24:57Z
Украинка сорвала выступление Навальной на конференции в Лиссабоне
Comments UA
2024-11-12T14:09:13Z
После Днепра РФ может готовить удар по Верховной Раде: нардепы отменили заседание
Фокус
2024-11-21T22:48:41Z
Усиление кровавого террора: сколько еще времени Путин будет устраивать украинцам ад
Comments UA
2024-11-18T12:39:58Z
На фоне слухов о проблемах в браке одинокую Пугачеву поймали во время прогулки
Comments UA
2024-11-11T21:51:15Z
Врачи не давали сроков: любимица публики Ада Роговцева оказалась в больнице
GlavRed
2024-11-14T17:06:51Z
В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
Comments UA
2024-11-16T14:42:23Z
"Такой п**дец, а ты чипсики рекламируешь": ведущий "Орла и решки" рассказал о разговоре с Ивлеевой после вторжения РФ
Апостроф
2024-11-19T09:48:42Z
Банан за 6,2 миллиона долларов: кто купил самый дорогой фрукт в мире и что будет с ним делать
Marie Claire
2024-11-22T15:36:19Z
78-летняя Шер с новым цветом волос появилась на публике
Фокус
2024-11-22T15:30:12Z
Тринчер сравнили с россиянкой Бузовой из-за поведения на интервью/Певица ответила на вопросы интервьюера после своего выступления
Апостроф
2024-11-19T10:39:25Z
В Facebook сообщили о смерти Виктора Павлика: жена выдала гневную тираду
GlavRed
2024-11-19T16:45:44Z
"Очень хороший муж": Ева Лонгория раскрыла секреты счастливого брака с Хосе Бастоном
Фокус
2024-11-18T11:07:17Z
Найден самый ранний признак деменции: многие с ним сталкиваются, и не один раз
Фокус
2024-11-11T09:51:52Z
Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
Фокус
2024-11-16T15:00:35Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
«Они совсем не темнеют»: простой лайфхак, чтобы хранить авокадо неделями
Marie Claire
2024-11-21T03:04:10Z
Консилер выкиенете через пару дней: 3 просто волшебные маски от темных кругов под глазами
Знай
2024-11-22T14:51:49Z
Магнитные бури: прогноз на 22-23 ноября
Комсомольская правда
2024-11-22T13:32:12Z
Ночная стража: 5 комнатных растений, которые улучшают сон
Marie Claire
2024-11-16T19:30:52Z
Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
Фокус
2024-11-15T19:51:31Z
Что предлагают вместо МСЭК: от анонимности пациента до видеофиксации и индивидуальных экспертов
Комсомольская правда
2024-11-19T06:02:12Z
"Боже, какой я была глупой": Ярослава Магучих изменила свои планы по рождению ребенка
Апостроф
2024-11-12T19:06:04Z
"Им запретили делать это": раскрыто скандальное условие боя Тайсон - Пол
Корреспондент
2024-11-19T15:36:14Z
Находился в коме: стали известны подробности смерти боксера Вячеслава Узелкова
Комсомольская правда
2024-11-12T10:12:13Z
"Что мы можем сделать?": в Федерации волейбола Украины прокомментировали побег игроков "Решетиловки" за границу
TSN
2024-11-22T14:54:17Z
Украинский боксер Захожий проведет дебютную защиту евротитула: бой покажут на Киевстар ТВ
TSN
2024-11-22T13:12:22Z
Александр Усик сделал заявление о повторном поединке против Тайсона Фьюри
Известия Киев
2024-11-22T12:35:54Z
Трое в Европе, а еще один — на учениях: волейболисты "Решетиловки" не вернулись в Украину
Фокус
2024-11-22T12:14:56Z
Джейк Пол и Майк Тайсон отстранены от бокса после скандального боя в Техасе
Фокус
2024-11-22T11:51:20Z
В "Челси" назвали главный недостаток украинца Мудрика
ZN UA
2024-11-22T10:12:00Z
Украинцы в Норвегии лишатся приюта и защиты: что известно о новых правилах
Comments UA
2024-11-16T19:15:52Z
В Ассоциации городов заявили об оттоке украинцев на оккупированные территории
Корреспондент
2024-11-12T17:58:17Z
На семью - 18 500 гривен: украинцев регистрируют на новые "зимние" выплаты
Знай
2024-11-15T04:21:06Z
Российская ракета, которая упала на дома в Одессе, была сбита ПВО, — Воздушные силы
Комсомольская правда
2024-11-18T14:40:19Z
К использованию в ВСУ официально допущен специальный танк-эвакуатор
Известия Киев
2024-11-22T15:32:47Z
Место запуска ракеты "Орешник": ВСУ атаковали дронами полигон "Капустин Яр"
Фокус
2024-11-22T15:27:22Z
В Кривом Роге прощаются с погибшей семьей - Еленой Кулик и ее детьми
Апостроф
2024-11-14T13:54:53Z
В Курской области удалось вырвать из окружения 16 бойцов ВСУ
ZN UA
2024-11-15T18:54:19Z
Точность до 1 метра, поражает движущиеся цели: Франция произведет бомбы AASM для Украины
Фокус
2024-11-12T15:27:21Z
Почему в Украине стремительно растут цены: банкир Фурса ошарашил ответом
Comments UA
2024-11-12T15:18:16Z
Отменены графики отключений света в некоторых регионах
Известия Киев
2024-11-19T18:33:42Z
В Украине могут установить ветряные турбины общей мощностью 800 МВт: что известно
Фокус
2024-11-18T17:23:42Z
Платежка может вырасти: сколько придется платить за газ в декабре
Знай
2024-11-18T08:07:12Z
К разработке "Кедра" может быть причастна Беларусь, - OSINT-проект
Апостроф
2024-11-22T15:33:37Z
Атомная энергетика - гарант избежать "апокалиптических сценариев" в энергосистеме - эксперт
Апостроф
2024-11-22T15:12:10Z
Цитрусовый ценопад: мандарины, апельсины и лимоны становятся доступнее
Знай
2024-11-18T11:12:37Z
Украинцы могут платить за тепло по "копеечному" тарифу: но есть условие
Знай
2024-11-16T20:12:25Z
Кабмин в очередной раз перенес повышение зарплат учителям
Апостроф
2024-11-12T14:04:44Z
Срочно делайте, иначе останетесь без винограда: бюджетные средства обработки лозы
Знай
2024-11-12T16:51:31Z
Голубцы с булгуром, вкуснее обычных: судья "Мастер Шеф" дала простой рецепт
Политека
2024-11-19T04:00:53Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 18 по 24 ноября 2024 года
Фокус
2024-11-17T23:15:40Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
Какие самые популярные мифы о замороженных овощах: можно ли им верить
TSN
2024-11-22T14:36:10Z
Просто, но вкусно: рецепт песочного печенья из трех ингредиентов
Marie Claire
2024-11-22T14:31:15Z
Как спасти пересоленное блюдо – помогут бабушкины советы/Ситуацию можно исправить!
Апостроф
2024-11-18T11:12:39Z
Пышные и нежные: самой простой рецепт пончиков
Фокус
2024-11-22T13:57:34Z
Поспешите до морозов: как правильно засеять зелень в ноябре
Знай
2024-11-22T13:51:41Z
Норвежские рыбаки "поймали" в свои сети американскую атомную субмарину
Европейская правда
2024-11-15T12:58:02Z
Российский удар по Киеву: спасатели показали последствия
Апостроф
2024-11-17T07:15:11Z
Среди жертв российского удара по Сумам – 14-летняя Анастасия Боровик
Комсомольская правда
2024-11-18T10:52:24Z
Очевидец о ракетном ударе в Одессе: взрыв был в 15 метрах от нас
Comments UA
2024-11-18T11:15:47Z
Взорвалась коробка возле авто: в Киеве случилась трагедия
Апостроф
2024-11-22T15:15:30Z
Лондонский аэропорт эвакуировал часть пассажиров из-за вероятной угрозы
Европейская правда
2024-11-22T13:21:44Z
Дания задержала китайское судно по подозрению в повреждении кабелей
Корреспондент
2024-11-20T19:00:44Z
Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
Фокус
2024-11-16T19:54:36Z
Пассажиры самолета связали "командира", который решил открыть дверь и выйти
Фокус
2024-11-22T10:49:15Z
"Пожалуйста, умри": искусственный интеллект устал от вопросов и нахамил пользователю
Фокус
2024-11-14T15:06:56Z
Семейная традиция Комонов: ученые обнаружили следы бальзамирования на телах французских аристократов
Фокус
2024-11-18T11:45:32Z
Военный поблагодарил россиян, которые покупают «S.T.A.L.K.E.R. 2»
Апостроф
2024-11-22T15:16:50Z
LG и Samsung выпустят смартфон, но купить его будет нельзя: что известно о новинке
Фокус
2024-11-22T15:12:19Z
Исследователь Google Earth сделал шокирующее открытие в австралийской глубинке
Фокус
2024-11-22T15:00:19Z
Когда ждать "дешевый" iPhone: что известно о грядущей модели SE 4
Фокус
2024-11-22T14:15:56Z
В США запустили воздушные шары для "слежки" по всей стране: зачем это понадобилось
Фокус
2024-11-22T14:02:31Z
Второй спутник Земли оказался родственником Луны и нашей планеты: что выяснили ученые
Фокус
2024-11-22T13:51:33Z
Представлен конкурент iPhone 16 и Samsung S25: у этого смартфона будет камера-"невидимка"
Фокус
2024-11-22T13:36:27Z
Лайфхаки для зимы: как быстро очистить лобовое стекло от льда
Comments UA
2024-11-19T01:00:21Z
В Японии запускают в производство необычный гибрид Honda Civic и Dodge Challenger
Фокус
2024-11-22T11:15:38Z
Альтернатива Wrangler: электрический внедорожник Jeep впервые заметили на дорогах
Фокус
2024-11-22T08:36:02Z
Увеличат запас хода до 1000 км: Honda готовит инновационные батареи для электрокаров
Фокус
2024-11-21T17:57:23Z
Новые машины, трассы с "Софией" и коллекция Ferrari: Gran Turismo 7 от Sony получила ноябрьское обновление
GameMag
2024-11-21T13:58:37Z
Гость из 60-х: обнаружен редкий 58-летний спорткар Chevrolet в новом состоянии
Фокус
2024-11-21T13:45:35Z
Премиальный французский электромобиль с запасом хода 750 км показали до премьеры
Фокус
2024-11-21T12:06:21Z
Старый 88-летний мотоцикл продают по цене нового Ferrari
Фокус
2024-11-21T10:06:53Z
Культовый американский спорткар 70-х за $500000 простоял более 40 лет на складе
Фокус
2024-11-21T07:45:35Z