MY.UAНовини
Міфи та дійсність Переяслава-1654. Возз’єднання чи поглинання "старшим братом"
Міфи та дійсність Переяслава-1654. Возз’єднання чи поглинання "старшим братом"

Міфи та дійсність Переяслава-1654. Возз’єднання чи поглинання "старшим братом"

Козаки цілими полками відмовлялися присягати на вірність московському царю Олексію Михайловичу

Рівно 370 років тому, 8 січня (за старим стилем — 18 січня) 1654 року, в соборній церкві Переяслава під Києвом відбулася подія, яка кардинально змінила історію не тільки України, але й всієї Центрально-Східної Європи. Гетьман України Богдан Хмельницький скликав загальну військову раду. Головним питанням її стали відносини гетьманської держави з Московією в умовах кровопролитного протистояння Чигирина з Варшавою…

Проте ніхто й до сьогодні не бачив оригіналу Переяславських угод, а їх затвердження оповите багатьма легендами. Чому досі нема (чи сховані за сімома печатками в Кремлі?) оригіналів Березневих статей 1654 року, які регламентували політичне становище і правовий стан Гетьманщини після підписання договору з Московською державою. Відомі лише чернетки та копії, що зберігаються у фондах Посольського приказа у РФ…

Може, тому, що "не все так однозначно" в цих документах? Чи не тому 1954 року в Радянському Союзі відбулася "зміна курсу". У більшовицькому Кремлі зовсім несподівано, святкуючи 300-річчя Переяславської ради, заговорили про "возз’єднання", а не про приєднання чи навіть вибір меншого зла з-поміж інших (як доти писали в радянських підручниках історії).

Марка, присвячена святкуванню 300-ліття Переяславської ради, 1954 рік

Можлива орієнтація новопосталої та досить слабкої Української держави на Кремль, на "царя білого" однієї віри православної була викликана невпевненістю гетьмана і старшини в остаточній перемозі над Річчю Посполитою. До влади у Варшаві прийшли "яструби", які не хотіли й чути про замирення з повсталими "східними кресами", зі "схизматиками".

Портрет Богдана Хмельницького з гравюри Вільгельма Гондіуса, XVII ст.

Попри гучні вікторії козацько-селянського війська у союзі з кримськими татарами в декількох битвах й не менш гучну поразку під Берестечком, уряд Гетьманщини продовжував пошук союзників. Московська держава, зацікавлена у зростанні свого впливу на західних кордонах, в цій ситуації придивлялася, перебуваючи ніби над сутичкою. Цар Олексій Михайлович пам’ятав про болючу поразку московитів у Смоленській війні за правління батька — Михайла, першого з династії Романових. І українці, до речі, тоді брали участь у війні як вірні польському королю піддані.

Портрет царя Олексія Михайловича. Невідомий художник, 1670-1680-ті рр.

Можливий союз Гетьманщини з Османською імперією не міг бути реалізований через її тривалу війну з Венеціанською республікою і спротив більшої частини православного кліру в Україні.

Важко було Богдану Хмельницькому сподіватися і на союз з напівнезалежними князівствами на півночі Балкан — Трансильванією, Валахією та Молдовою. Вони постійно балансували між Стамбулом, Віднем і Варшавою, тому були ненадійними спільниками у боротьбі за українську справу. Саме виборюючи трон господаря Молдови для свого тестя Василя Лупула, загинув старший син Богдана Хмельницького Тиміш. 21-річного хлопця поховали 30 грудня 1653 року в церкві в Суботові.

Шість років московити придивлялися до ситуації в Україні, аж Богдан Хмельницький вирішив розіграти турецьку карту, погрожуючи прийняти зверхність султана. Звісно, він блефував. Нарешті, восени 1653 року Земський собор ухвалив рішення про включення України до складу Московської держави. 9 жовтня того ж року з Москви вирушило посольство на чолі з боярином Василієм Бутурліним, окольничим Іваном Олфер’євим і думним дяком Іларіоном Лопухіним.

Москва наполягала на перемовинах у стольному місті Києві. Проте гетьман був проти й зупинився на непримітному козацькому містечку Переяславі. Вже коли посольство перебувало в дорозі, 23 жовтня (2 листопада), Московська держава оголосила війну Речі Посполитій.

У переддень нового 1654 року посольство з пригодами дісталося Переяслава. Лише за тиждень приїхав гетьман зі старшиною (він якраз організовував похорон сина Тимоша), полковники та козаки лише трьох полків — Київського, Чернігівського і Брацлавського. 8 січня Хмельницький виклав присутнім стан справ у війні з Річчю Посполитою й зажадав від присутніх вибрати з чотирьох володарів — султана (царя) турецького, хана кримського, царя московського, короля польського.

Було перелічено всі обра́зи, від яких потерпали православні українці: "про утиски з боку польських панів і згадувати нема потреби".., "турецький цар — бусурман, і ви самі знаєте, яких утисків зазнають брати наші від невірних", "кримський хан також бусурман; ми з необхідності було завели дружбу з ним і через те зазнали нестерпних бід, полону і нещадного пролиття християнської крові".

На старшинській раді в присутності найближчих соратників, а потім і на Генеральній військовій раді гетьман і частина козаків скріпили присягою союз з Московською державою. Проте після цього вийшла заминка. Посол царя Бутурлін відмовився підписати договір від імені царя: неможливо, щоб "за великого государя хтось міг віру вчинити, ніколи не було і тепер не буде". Присягу від українців того дня склали лише 284 особи. Чи можна казати про "широке волевиявлення російського та українського народів про возз’єднання"?

Присяга українських козаків "білому царю"

Після цього представники посольства московитів побували у 117 містах і містечках України. Там вони зажадали присяги від населення на вірність царю Олексію Михайловичу. І "білому цареві" склали присягу (звісно, за їхніми даними) 127 328 осіб. Проте й опозиція угоді в Переяславі залишалася досить численною, серед її представників були впливові військові воєначальники та священники.

Відмовилися присягати харизматичний полковник Кальницький (Вінницький) Іван Богун, який врятував залишки козацько-селянського війська від остаточного розгрому під Берестечком, неодноразовий виконавець делікатних дипломатичних місій Хмельницького у Валахії, Трансильванії та Москві полковник Паволоцький Михайло Суличич, митрополит Сильвестр Косів, архімандрит Києво-Печерського монастиря Йосип Тризна.

Схоже, представники православного кліру відчували, що Москва невдовзі підпорядковує Київську митрополію Московському патріархату. Так, сталося за 30 років, вже за гетьманату Івана Самойловича, 1685-го. Але що таке 30 років в історичній перспективі? А серед полків висловили незгоду козаки Брацлавського, Полтавського та Уманського…

Умови договору мали таку суть (за Миколою Костомаровим): "…Вся Україна, козацька земля (приблизно в межах Зборівського договору), що займала теперішні губернії: Полтавську, Київську, Чернігівську, більшу частину Волинської та Подільської, приєднується під назвою Малої Русі до Московської держави з правом зберігати особливий свій суд, управління, обрання гетьмана вільними людьми, право останнього приймати послів і підтримувати стосунки з іноземними державами (крім кримського хана та польського короля), недоторканість прав шляхетського, духовного і міщанського станів. Данина (податки) царю повинна сплачуватись без втручання московських збирачів. Кількість реєстрових козаків збільшується до шістдесяти тисяч, але дозволялося мати й більше охочих козаків".

Чи була мотивація у гетьмана погоджуватися на входження земель Гетьманату до складу Московської держави, тим більше після шести років кривавої боротьби за незалежність у межах Речі Посполитої? Мабуть, сторони угоди в Переяславі подумки вже відчували, що "строк дії цього союзу і майбутні перспективи повинні були прояснитися під час війни, яка продовжується" (український історик Кирило Галушко).

Знищення Гетьманщини та зруйнування останньої Січі

І українці, і московити намагалися скоригувати положення Переяславської угоди. І тут набагато вправнішою виявилася дипломатія євразійського типу, яка завжди на один крок випереджала гетьманців. 12 березня 1654 року до Москви прибуло посольство гетьмана для визначення статусу і штату Війська Запорозького. Його очолювали генеральний суддя Війська Запорозького Самійло Богданович-Зарудний та переяславський полковник Павло Тетеря. Два тижні відбувалося справжнє "викручування рук", що призвело до відчутного обмеження політичного та економічного суверенітету Гетьманщини.

"Березневі статті" стали другим кроком до поглинання Московською державою "молодшого брата". Наступним, третім кроком стали Переяславські статті, які підписав 1659 року молодший син Богдана — Юрась Хмельницький (що відбувалося практично під наглядом 40-тисячної армії московитів і без участі правобережних полків).

Встановлення пам'ятника Богдану Хмельницькому в Києві. Скульптор Михайло Микешин, 1888 рік

Дуже скоро з рештками незалежності України розібрався цар Петро Олексійович. Залишалася ще деякий час ефемерна автономія під управлінням гетьмана Кирила Розумовського. Однак масну крапку поставила німкеня, імператриця Катерина Ангальт-Цербстська після знищення Гетьманщини (1764) та зруйнування останньої Січі (1775). 1782 року полково-сотенний устрій в Україні було остаточно скасовано.

Богдан Хмельницький. Портрет за мотивами гравюри Вільгельма Гондіуса. Друга половина XVII ст.

"Суть політики царської Росії щодо України полягає в тому, щоб відмовляти їй у статусі нації, трактуючи її як племінний "малоросійський" різновид єдиної російської нації. Росія послідовно придушувала й винищувала всі прояви "українського сепаратизму", особливо в царинах політичної думки й "високої" культури". Іншими словами, Росія безоглядно поборювала все, що сприяло перетворенню українського етносу в націю", — писав історик Іван Лисяк-Рудницький ще 1966 року в есеї "Україна між Сходом і Заходом".

Нічого не змінилося і на 2024 рік: для Росії нема жодних українців, а є лише "правильні росіяни" і дещо "неправильні" малороси, яких і треба загнати в стійло кривавої імперії. Нема значення якої модифікації — царської, більшовицької чи сучасної путінської Росії.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Нацбанк выпустил новую монету номиналом 10 грн: в чем ее особенность
TSN
2025-07-06T16:06:24Z
В РФ заявили о нейтрализации 120 дронов, в аэропортах возник коллапс
Корреспондент
2025-07-06T08:30:14Z
Некоторым возместят всю сумму: ряд украинцев могут получить скидку на коммуналку
Знай
2025-07-06T18:00:59Z
Украинцев душат завышенными коммунальными платежками: даже переплаты не засчитают - ОСМД требуют изменений
Знай
2025-07-06T17:42:07Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Скандал в Германии: из помощи для Украины "исчез" почти миллиард евро, — Bild
Хвиля
2025-06-29T00:15:31Z
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Как узнать, что у человека порча: основные признаки и советы
Comments UA
2025-06-24T06:15:10Z
Пенсионеры могут получить тысячу гривен на лекарства: кому и на каких условиях выплатят пособие
Знай
2025-07-04T03:36:30Z
Плоскостопость, деформации пальцев и проблемы со спиной: чем опасны детские ходунцы
Знай
2025-07-06T16:51:25Z
Как "оживить" поджелудочную с помощью каши: простой рецепт для здоровья и энергии
Знай
2025-07-06T15:12:03Z
Лайфгак, как хранить укроп свежим в холодильнике без замораживания
TSN
2025-06-28T17:03:08Z
Нужно мыть малину перед употреблением или перед замораживанием
TSN
2025-06-28T17:03:02Z
Сок для здоровья сердца: ученые назвали самый лучший напиток для женщин после 50 лет
Gazeta UA
2025-07-05T14:06:48Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Убийство "героя РФ" и провал Трампа в переговорах с Путиным: о чем пишут мировые СМИ
Gazeta UA
2025-07-06T08:39:28Z
Путин не боится Трампа: диктатор верит, что президент США никогда не пойдет на этот шаг
Comments UA
2025-07-06T16:42:57Z
Разрушены, но не сломаны: Украина восстанавливает заповедники после агрессии РФ и закладывает основы экологического будущего
Знай
2025-07-06T17:39:57Z
Рада не будет раскрывать банковскую тайну – Гетманцев
Корреспондент
2025-07-06T17:39:43Z
В июне пытались устранить Буданова, но он сохранил должность - The Economist
TSN
2025-07-06T16:06:49Z
Россия нанесла удар по пригороду Харькова: подробности от Терехова
Апостроф
2025-06-28T18:48:07Z
В МИД ответили на одно из ключевых требований России: согласна ли Украина
Comments UA
2025-07-06T10:21:45Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
Еще один китаец попал в плен ВСУ: что рассказывает наемник об армии РФ
TSN
2025-06-27T16:33:46Z
График отключения газа в неделю с 7 по 13 июля в Харьковской области: кого ждут неприятные ограничения
Политека
2025-07-06T18:00:27Z
Стала известна причина взрыва возле ТЭЦ-6 в Киеве
Апостроф
2025-07-06T18:00:03Z
Россия атаковала Харьков: что известно о "прилете"
TSN
2025-06-29T06:06:56Z
Синоптики обновили прогноз на среду
Gazeta UA
2025-07-02T05:51:53Z
В Киеве на месте разрушенного подъезда многоэтажки произошло повторное разрушение
ZN UA
2025-06-23T09:57:04Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Дипломы теряют значение: на рынке труда – новые критерии, кого возьмут на работу в первую очередь
Знай
2025-07-06T16:30:52Z
Даже есть – уже роскошь: уровень бедности в Украине зашкаливает
Знай
2025-07-06T15:42:45Z
Остался ли в Украине военно-морской флот: Сырский рассказал
TSN
2025-07-06T17:57:18Z
Меньше воробьев, больше попугаев и фламинго: орнитолог рассказал о птицах, живущих в Украине
Фокус
2025-07-06T17:24:23Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
Коммуналка станет бесплатной: кому из украинцев спишут все начисления за услуги ЖКХ
Знай
2025-07-06T09:30:49Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Как пожарить рыбу с идеальной корочкой: пять секретов
Gazeta UA
2025-07-06T17:21:08Z
Киш Лорен на ужин: записывайте пошаговый классический рецепт французского блюда
Gazeta UA
2025-07-06T16:18:00Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Ксения Мишина свозила маму в Карпаты и рассекретила, как они отдыхали в горах
TSN
2025-07-06T12:33:56Z
Барабанщик группы "Жадан и Собаки" мобилизовался в ряды Нацгвардии
TSN
2025-07-06T17:27:00Z
Брэд Питт требует допроса Джоли из-за продажи доли их бизнеса россиянину: новые подробности скандала
TSN
2025-07-06T16:21:01Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Потап отреагировал на острый комментарий Тины Кароль и посмеялся с ее реакции на его творчество
TSN
2025-07-04T11:18:50Z
Три модели купальников, которые никогда не выйдут из моды
Gazeta UA
2025-07-05T13:45:34Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
В Германии мужчина открыл стрельбу из окна: ранен украинец
TSN
2025-07-05T17:27:35Z
Россияне опубликовали видео, на котором атакуют авто ГСЧС в Херсоне
Апостроф
2025-07-06T16:12:14Z
ОВА показала последствия удара по Николаеву
Корреспондент
2025-07-06T11:00:22Z
"Я всех вас уволю!": львовский чиновник устроил пьяный дебош в центре города - бросался на людей и махал удостоверением
Знай
2025-07-06T17:51:53Z
Выжигает все: появилось видео подрыва термобарической части дрона "Шахед"
Фокус
2025-07-06T17:51:01Z
В Киевской области повреждены дома, есть раненые
Корреспондент
2025-07-06T08:09:57Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Ударили по голове вместо предоставления документов: Ровенский ТЦК об инциденте с нападением на военного
TSN
2025-07-06T12:21:25Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Франция требует от Tesla прекратить рекламировать автомобили как беспилотные и угрожает штрафом
Европейская правда
2025-06-24T15:54:56Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Для чего водители держат в бардачке автомобиля лак для ногтей: многие не догадываются
Gazeta UA
2025-07-06T11:15:55Z
Штраф за автомобильный видеорегистратор: кому грозит и что делать
Знай
2025-07-06T07:21:39Z
Абсолютный фаворит: эксперты назвали лучший автомобиль года
Фокус
2025-07-04T15:30:28Z
За руль не всем теперь можно: какие возрастные ограничения ввели для водителей в Украине
Знай
2025-07-04T15:21:27Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Саудовский гранд предлагает Эрнандесу феноменальный контракт
Корреспондент
2025-06-23T15:45:30Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
После поражения - разгром: Динамо "отплатило" Кишварде в товарищеской игре
Корреспондент
2025-07-06T17:12:47Z
Долгожданный гол: форвард Динамо забил впервые за почти пять лет
Корреспондент
2025-07-06T16:27:03Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Тайсон Фьюри опубликовал в соцсетях новость с Путиным
ZN UA
2025-07-06T16:18:55Z
На войне погиб украинский спортсмен "Джин"
Telegraf
2025-07-06T16:15:46Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Астронавтка NASA показала фото "вторжения" малоизвестного объекта в атмосферу Земли
Comments UA
2025-07-06T05:21:50Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
"Заметные различия": ученые рассказали, почему хозяева котов и собак умнее всех остальных
Фокус
2025-07-06T17:12:43Z
Впервые зафиксирован двойной взрыв белого карлика: что осталось после гибели звезды
TSN
2025-07-06T16:06:51Z
СМИ узнали, куда Microsoft направит сэкономленные на тысячах уволенных сотрудников Xbox средства
GameMag
2025-07-06T16:04:45Z
Разработчик: Графические возможности Nintendo Switch 2 и Xbox Series S в целом сопоставимы
GameMag
2025-07-06T15:24:08Z
"Ничем хорошим это не закончится": Основатель Arkane Studios Рафаэль Колантонио раскритиковал Xbox Game Pass
GameMag
2025-07-06T14:48:13Z
Основные ошибки, "убивающие" батарею смартфона: этого делать не стоит
Gazeta UA
2025-07-06T13:57:57Z