MY.UAНовини
“Я помщуся світу любов'ю”: Сергію Параджанову — 100 років
“Я помщуся світу любов'ю”: Сергію Параджанову — 100 років

“Я помщуся світу любов'ю”: Сергію Параджанову — 100 років

Ця людина пройшла через справжнє пекло, однак знайшла в собі сили творити прекрасне.

Сто років тому, 9 січня 1924 року, у Тбілісі, у вірменській родині народився хлопчик на імʼя Саркіс, якого весь світ знає як Сергія Параджанова. Його доля була нелегкою, однак сповненою пригод. Параджанову судилося зняти кілька фільмів, визнаних шедеврами, потрапити до радянської в'язниці, вижити там у найважчих умовах і стати одним із найвидатніших кінорежисерів ХХ століття.

Після визволення з радянської вʼязниці митець жартував, що його звинуватили у тому, що він зґвалтував 340 членів КПРС. 

Параджанов не приховував своїх критичних поглядів на радянську систему. Він намагався жити і працювати так, ніби Радянського Союзу з його репресивним апаратом, обмежувальною та ідеологічно бідною культурною політикою просто не існує.

ТСН.ua зібрав найцікавіші факти з життя і творчості культового Сергія Параджанова. 

Українське кіно: перші кроки

Майбутньому режисеру дуже пощастило, адже у московському ВДІКу він став учнем класика радянського та українського кіно Ігоря Савченка. А той вже тоді був відомим як автор монументальної кінострічки “Богдан Хмельницький”.

На зйомках його картини “Третій удар” (про розгром фашистського угруповання військ і звільнення Одеси та Криму) студенти проходили практику. А коли Савченко помер, майже закінчивши фільм “Тарас Шевченко”, вже колишнім учням доручили завершити роботу вчителя.

Після смерті Ігоря Савченка його майстерню очолив інший класик українського кіно Олександр Довженко.

Не дивно, що значна частина випускників цього курсу після закінчення ВДІКу вирушила працювати в Україну — на Київську та Одеську кіностудії. Параджанову тоді випало поїхати до Києва.

Настає дуже цікавий період у його творчості. Параджанов знімає кілька відверто посередніх фільмів. Спочатку це “Андрієш”, далі “Перший хлопець”, “Українська рапсодія’, “Квітка на камені”. Це були “проби пера”, адже скоро режисер створить найкращий український фільм. 

“Тіні забутих предків”

Стрічка “Тіні забутих предків” знята на Київській кіностудії у 1964 році за мотивами творів класика української літератури Михайла Коцюбинського. Майже через 60 років після цього кінокритики визнали кінострічку найкращим фільмом в історії українського кіно.

“Тіні забутих предків” — це романтична історія Івана і Марічки — гуцульських Ромео та Джульєтти. У ній проявилися багато якостей, притаманних параджанівському кіно: метафоризм, уміння тонкими штрихами передати почуття, глибоке розуміння етнографічності, народності, символізм, що йде у містику, і режисерська спостережливість — і все це супроводжує дивовижна органічність кадру і звуку.

Фільм вийшов українською мовою і не був дубльований російською, що було для того часу майже нечуваним. Параджанов одразу став знаменитістю, відомим режисером, а влада побачила в ньому ще й українського націоналіста, мабуть, тому що він потоваришував з дисидентами і не приховував свого невдоволення культурною політикою Радянського Союзу.

Це відіграло чималу роль у тому, що його наступний фільм — “Київські фрески” закрили, хоча зйомки вже йшли повним ходом.

Невідзняте кіно Параджанова про Київ

Важко думати про те, скільки стрічок Параджанова не побачив світ через заборону на творчість і репресії — успіх “Тіней забутих предків” не відкрив для митця можливостей.

Якщо режисер не міг знімати кіно, він писав його — так у нього назбиралося десятки невтілених сценаріїв. Артгаусне кіно “Київські фрески” мало бути присвячене 20-річчю перемоги у Другій світовій війні, сценарій був написаний разом із письменником Павлом Загребельним.

На думку цензорів, проєкт виявився дуже вільної форми, тому дирекція студії одразу ж закрила фільм. Натомість Параджанов не дозволяв комісії вносити правки у сценарій та всіляко відмовлявся йти на компроміси. Через кілька місяців стрічку зняли з виробництва за причиною “містично-суб'єктивного ставлення до сучасної дійсності”.

Від “Київських фресок” збереглися лише 15-хвилинні кінопроби та документи-вказівки для знімальної групи. Кадри вціліли лише завдяки оператору Олександру Антипенку, який зберіг матеріал, додавши його у свою дипломну роботу. 

Параджанов пізніше скаже: “Час перетворив наш матеріал на фільм, і я хочу, щоб ви подивились його”. Уже в 1988 році на кінофестивалі в Мюнхені світова кінематографічна преса визнала ці проби-етюди “новаторським відкриттям” і “блискучим досвідом кіноавангарду”.

Не лише “Тіні…”: 6 легендарних робіт Параджанова

“Колір граната”

Сергій Параджанов заради цієї історії звернувся до особистості середньовічного вірменського поета Саят-нова, що творив на вірменській, грузинській та азербайджанській мовах.

Зйомки фільму проходили у церкві Святого Іоана в селі Ардві Лорійської області Вірменії.

“Легенда про Сурамську фортецю”

Фільм присвячується грузинським воїнам усіх часів, які віддали життя за свою країну. В його основі лежить давня грузинська легенда, в які розповідається, що готуючись до захисту своєї країни від нападу іноземних поневолювачів, народ зводив фортецю, але щоразу, коли стіна досягла рівня даху, вона повалилася.

“Арабески на тему Піросмані”

Короткометражний фільм талановитого режисера Параджанова, який представляє особистий погляд професіонала на мальовничу спадщину грузинського художника-примітивіста ХІХ століття, самоучки, який увійшов до кращих майстрів світового наївного мистецтва Ніко Піросмані.

“Лебедине озеро. Зона “

Людина, яка постає в центрі сюжету втікає із в'язниці за три дні до завершення терміну. Змучений він знаходить притулок у монументі “Серп і молот”. Там його знаходить жінка, з якою вони взаємно закохуються один в одного.

“Етюди про Врубеля”

Картина присвячена періоду київського життя художника Михайла Врубеля та безпосередньо його творчості.

“Ашик-Керіб”

Ця романтична драма знята за мотивами однойменної поеми Михайла Лермонтова. Ашик-Керіб був бідний, але мав добре серце і прекрасний голос. Він грав на саазі — турецькій балалайці, прославляючи стародавніх витязів Туркестану, виступав на святах та весіллях.

Читайте провідні новини дня:

  • Корупційні ризики законопроєкту про мобілізацію: хто може збагатитися і в чому недоліки – пояснення юриста
  • Розкрадання понад мільярда на ЗСУ: що відомо про скандал довкола сім’ї Гринкевичів – найбільшого постачальника МО
  • Відмовився від мобілізації – залишився без майна і грошей: у Раді розповіли, коли може бути вирішена доля ухилянтів

В'язниця: подорож до пекла

Після “Кольору граната” в СРСР перед його автором зачинили всі двері. Він написав близько десятка сценаріїв, у тому числі такий “невинний” як “Диво в Оденсе”, розповідь про життя казкаря Андерсена (спільно з Віктором Шкловським). Але жодний з них не реалізували — чиновництво не дрімало. І що гірше — не дрімали спецслужби.

Параджанов був на прицілі у КДБ. Попри це, режисер продовжував дружити з дисидентами (хоча самого його дисидентом назвати не можна) і час від часу публічно виступати з “крамольними антирадянськими промовами”.

І силовики перейшли до дій. Сфабрикували анонімні доноси, пошили кримінальну справу, висунули звинувачення. Суд був (звичайно!) закритим, і у 1974 році Параджанов отримав п'ять років ув'язнення у таборах суворого режиму за звинуваченням в одностатевих зв'язках, насильстві та порнографії.

Вижити в радянській в'язниці, потрапивши туди за гомосексуалізм, було надзвичайно складно. Параджанову це вдалося, хоча він пройшов через справжнісіньке пекло — муки, знущання, спробу самогубства, тяжкі хвороби, голод.

В'язні, які не вірили спочатку, що до них потрапив знаменитий режисер, поступово перейнялися повагою до нього як до художника. Увʼязнення Параджанова обернулося новим сплеском таланту, креативності та надзвичайної яскравості творчих рішень.

Кампанія за звільнення режисера, яку вели Ліля Брік, Андрій Тарковський, Лукіно Вісконті, Роберт де Ніро, та інші всесвітньо відомі митці та літератори, дала результат, коли французький письменник Луї Арагон погодився приїхати до Радянського Союзу. Він попросив Леоніда Брежнєва звільнити Параджанова.

І досяг свого. Режисер вийшов на волю 31 грудня 1977 року і повернувся додому до Тбілісі.

Єдиний син Параджанова

У 1958 році у шлюбі Параджанова з дочкою радянського дипломата Світланою Щербатюк народився син Сурен. За кілька років подружжя розлучилося, але підтримувало теплі стосунки.

Сергій Параджанов обожнював сина й часто брав його на зйомки — збереглася ціла колекція яскравих фото з цих подорожей. Сурен зіграв епізодичну роль у “Тінях забутих предків’, згодом у дев'яностих знімався у стрічці про батька “Параджанов: Остання весна”.

Сурен Параджанов закінчив архітектурний інститут, три роки працював за спеціальністю, згодом зайнявся бізнесом. Відіграв важливу роль у звільненні батька з в'язниці — саме Сурен передав копію сфабрикованого вироку Параджанова представникам міжнародної організації Аmnesty International. Але подальша доля чоловіка склалася драматично: він сам зізнавався, що полюбляв грати в азартні ігри, а також кілька років провів у в'язниці за звинуваченням у розповсюдженні наркотиків.

До останніх років вони з матір'ю проживали в Києві у скрутному фінансовому становищі. Сурен про свою вдачу казав так: “Тато мене чогось навчив, заробити на цигарки та каву я можу, але щоб більше — ні”. У 2021 році він помер на 63 році життя за рік після смерті матері.

“Сповідь”. Смерть

Сценарій “Сповіді” він написав у лікарні, коли лікувався від запалення легенів. Фільм мав розповідати про його дитинство, про ранні спогади та переживання. Проте зйомки “Сповіді” тривали лише два дні. Через рак, що прогресував, продовжити роботу він не зміг.

Своє останнє інтерв'ю в 1988 році Сергій Параджанов давав українською мовою. Після розповіді про київську прем'єру фільму “Ашик-Керіб” він сказав: “Хай живе Україна! Хай живе український націоналізм у тому сенсі, у якому його розумію я: не можна допустити, щоб настав час, коли не буде слова українською чи не буде пісні української, чи не буде сонця українського і не буде соняшника українського!”.

20 липня 1990 року Параджанов помер.

Найвідоміші цитати Параджанова

  • “Я помщуся світу любов'ю”.
  • “Я божевільний старий, який малює квіти”.
  • “Моя вина, ймовірно, в тому, що народився. Потім побачив хмари, красиву матір, гори, собор, сяйво веселки, і все — з балкона дитинства”.
  • “Мною все життя рухає заздрість. Я заздрив красивим — і став привабливим, заздрив розумним — і став непередбачуваним”.
  • “Найстрашніше — проґавити прекрасне”.
  • “Час великодушний і справедливий — він очищає пам'ять, знімає наклепи та образи з засуджених, воскрешає забутих, судить неправедних”.
  • “Я мало знімав. У моїх шафах 23 нереалізованих сценарії. Мені важко. Але це нічого. Ми заберемо з собою в нашу смерть частинку себе, і це трансформується в таємницю”.
  • “Я так красиво жив 50 років. Любив — базікав — захоплювався — щось пізнав — мало зробив — але дуже багато любив. Людей дуже любив і дуже їм зобов'язаний. Був нетерпимий до сірого. Наймодніший колір. Необхідність часу”.
  • “Я прозрів — і це найстрашніше ... Я — південь і схід. Брудний і чистий”.
  • “Веселіться в повну міру, як це робив я. Є що згадати. Інакше було б шкода і себе, і життя! І що життя, якщо немає принципу і капризу?!”.

Параджанова реабілітували через 50 років після судилища 

Національна комісія з реабілітації за поданням Український інститут національної пам'яті (УІНП) реабілітувала українського кінорежисера вірменського походження Сергія Параджанова. Про це, з нагоди 100 років з дня народження митця, повідомив голова Українського інституту національної пам'яті Антон Дробович.

За словами голови інституту, реабілітувати ім’я кінорежисера вдалося на останньому засіданні національної комісії з реабілітації 20 грудня 2023 року. На підтримку розгляду цієї справи виступали Офіс Президента України та українські правозахисники, зокрема Українська Гельсінська спілка з прав людини.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У Києві та низці областей оголошена повітряна тривога: що летить
TSN
2024-11-19T23:18:33Z
Ворог окупував Нову Іллінку - Deep State
TSN
2024-11-19T23:18:10Z
Війна, день 1000. Україна вперше використала ATACMS для цілей у рф, F-16 від Данії
Football.ua
2024-11-19T23:00:06Z
У Києві викрито злочинну групу «перекупів», які спекулювали залізничними квитками
InternetUA
2024-11-19T22:22:12Z
Карта бойових дій в Україні станом на 20 листопада 2024 року
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T22:12:14Z
В Україну йде похолодання зі снігом та ожеледицею
ZN UA
2024-11-19T21:31:04Z
Нова ціль рф: військовий експерт пояснив, як змінилася ситуація на Донеччині
Политека
2024-11-19T21:27:42Z
Штурмовиків РФ женуть у "м'ясну розвідку" на сході: у ЗСУ розкрили деталі
GlavRed
2024-11-19T21:27:36Z
РФ залишилося 5,5 км до закриття котла на південь від Курахового – аналітик BILD
TSN
2024-11-19T21:15:34Z
Російська дівчина Джонні Деппа спровокувала чутки про заручини з актором
GlavRed
2024-11-19T22:33:44Z
"Мрію повторити": Соломія Вітвіцька показала романтику з бойфрендом-військовим
GlavRed
2024-11-19T22:27:31Z
Надихнулись часами 90-х: українські виконавці підірвали мережу новою піснею
24tv
2024-11-19T22:06:00Z
Для вдалого відпочинку: 3 цікаві фільми на вечір
24tv
2024-11-19T21:30:37Z
Енн Гетевей порушила золоте правило інтер'єру у своїй вітальні: який результат вона отримала
24tv
2024-11-19T20:48:39Z
"Моя найніжніша": Пресняков звернувся до коханої жінки - не дружини
GlavRed
2024-11-19T20:27:45Z
Програв битву з раком: у США померла 35-річна зірка серіалів
GlavRed
2024-11-19T20:27:26Z
5 фільмів про крутих чоловіків, які захоплюють з першої хвилини
24tv
2024-11-19T19:48:01Z
Терен розповів про зустріч із Сарою Джессікою Паркер у Нью-Йорку
Комсомольская правда
2024-11-19T19:34:51Z
Починається шантаж навпаки: ексочільник МЗС висловився про удари по РФ
TSN
2024-11-19T23:18:50Z
Чи вдасться завершити війну в Україні у 2025 році – Клімкін відповів
TSN
2024-11-19T23:18:39Z
Чому Байден дозволив удари вглиб РФ: Портников назвав дві причини
TSN
2024-11-19T23:18:28Z
Ворог знову атакує Україну ударними дронами: названо напрямок руху
TSN
2024-11-19T23:18:25Z
США відреагували на розширення Путіним умов ядерного удару
Европейская правда
2024-11-19T23:18:17Z
У МЗС Нідерландів назвали головного посібника Росії у війні проти України
Хвиля
2024-11-19T23:12:44Z
"Чудовий прояв близькості": Трамп і Маск разом дивились на запуск ракети Starship
Фокус
2024-11-19T23:00:58Z
Чи збирається Росія застосувати ядерну зброю в Україні: що кажуть у США
24tv
2024-11-19T22:51:07Z
Сибіга закликав Конгрес США визнати геноцидом дії Росії в Україні
УкраинФорм
2024-11-19T22:45:34Z
Глава російського Центробанку заявила про вичерпання майже всіх ресурсів російської економіки
УкраинФорм
2024-11-19T23:12:47Z
Крипторинок наближається до фази «ейфорії»: чого очікувати?
ITC
2024-11-19T23:01:44Z
Компанію Ілона Маска SpaceX оцінюють у $255 мільярдів
InternetUA
2024-11-19T22:57:16Z
Без черг і трати грошей на поїздок: як отримати довідку про відсутність заборгованості за газ
Знай
2024-11-19T21:12:56Z
Україна збільшила експорт товарів - Мінекономіки
Хвиля
2024-11-19T21:03:28Z
Новий максимум біткоїна: криптовалюта пробила позначку в $93 700
InternetUA
2024-11-19T20:50:25Z
Угода в $4 млрд на ринку дронів: виробник Switchblade купує оборонну компанію
InternetUA
2024-11-19T20:16:01Z
В Україні стрімко дорожчають яйця: які ціни на ринках
24tv
2024-11-19T20:03:40Z
"Ми встояли": коли на більшій частині Україні можуть скасувати відключення світла
24tv
2024-11-19T19:39:23Z
Інститут травматології та ортопедії отримав сучасне реабілітаційне обладнання
УкраинФорм
2024-11-19T22:33:14Z
Кабмін змінює правила, за якими «швидка» везтиме пацієнтів до лікарень
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T21:06:54Z
Метод 25-7-2: як виконувати це нове ультраефективне кардіотренування на тренажері
24tv
2024-11-19T20:39:36Z
Свіжість і безпека. Як зберегти продукти під час вимкнення світла
Фокус
2024-11-19T20:15:58Z
Що можна підчепити від одягу зі секонд-хенду
24tv
2024-11-19T20:03:08Z
Джефф Безос інвестував 7 мільйонів доларів у розроблення вакцини проти метеоризму в корів
TSN
2024-11-19T19:12:43Z
Про які захворювання можуть розповісти ваші нігті
24tv
2024-11-19T17:48:53Z
«Ситуація жахлива». Ветеран, який залишився без ніг, розповів, що треба змінити в лікарнях
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T17:33:12Z
Зелений чи чорний: який чай більш корисний
24tv
2024-11-19T17:27:42Z
Ніяк не можуть насолодись сновидіннями: які знаки зодіаку рідко висипаються
GlavRed
2024-11-19T23:03:22Z
Цей рецепт вважають подарунком долі: рулет з шинкою та сиром, який не перестають обожнювати
24tv
2024-11-19T22:00:03Z
Пляма від таба-лапки зникне за лічені хвилини: ось як відмити її зі стіни
24tv
2024-11-19T21:51:23Z
Смак буде зводити з розуму: які секрети допоможуть приготувати ідеальні реберця
24tv
2024-11-19T20:39:39Z
5 найкращих подарунків для близьких: вони приносять щастя та неймовірну удачу
24tv
2024-11-19T20:39:30Z
Як оптимізувати освітлення дому взимку: корисні поради для затишку
24tv
2024-11-19T20:00:12Z
Чому насправді не можна ставити новорічну ялинку в листопаді: ці причини вас точно здивують
TSN
2024-11-19T19:12:52Z
2 знаки зодіаку, яким варто утримуватися від конфліктів, щоб не накоїти проблем
24tv
2024-11-19T19:12:31Z
Вибираємо ім'я для собаки: як назвати домашнього улюбленця
TSN
2024-11-19T19:12:24Z
Албанія – Україна: де дивитись заключний матч команди Реброва у Лізі націй
ZN UA
2024-11-19T23:18:38Z
Ліга націй УЄФА. Підсумки групового турніру
УкраинФорм
2024-11-19T23:06:35Z
Гвардіола погодився продовжити контракт із Манчестер Сіті – Орнштейн
Football.ua
2024-11-19T23:05:14Z
Ліга націй: Угорщина вирвала нічию проти Німеччини, повернення Уельсу в еліту, покер Дьокереша вивів Швецію до дивізіону В
Football.ua
2024-11-19T22:13:38Z
Хто був найкращим гравцем збірної України у матчі з Албанією?
Football.ua
2024-11-19T22:06:07Z
"Переміг на всіх змаганнях": Хижняк розповів, чого хоче досягти після перемоги на Олімпіаді
Фокус
2024-11-19T21:51:31Z
Грузія на користь Україні поступилася Чехії та посіла третє місце в Лізі націй
Football.ua
2024-11-19T21:51:18Z
Збірна України обіграла футболістів Албанії у Лізі націй УЄФА
УкраинФорм
2024-11-19T21:40:35Z
Взяли реванш за першу гру: збірна України у напруженому матчі перемогла Албанію
24tv
2024-11-19T21:39:21Z
У росіян виник "критичний дефіцит артилерії" — "АТЕШ"
TSN
2024-11-19T23:18:34Z
День ангела 20 листопада: кого та як вітати з іменинами
TSN
2024-11-19T23:18:07Z
Влучний постріл: жінок-військових, що збили крилату ракету, нагородили відзнаками Міноборони
Фокус
2024-11-19T23:15:05Z
У 2024 році росіяни значно посилили репресії проти українців на ТОТ, - правозахисники
Детектор М
2024-11-19T23:05:45Z
У тисячний день війни французька асоціація відправила 222-гу фуру з допомогою Україні
УкраинФорм
2024-11-19T22:45:24Z
Удари ATACMS по цілях у РФ: названо кількість ракет на озброєнні ЗСУ
GlavRed
2024-11-19T22:27:26Z
20 листопада: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T22:06:03Z
ЗМІ дізналися, скільки ракет ATACMS використали для удару по Росії
1News
2024-11-19T22:01:10Z
Низка країн ЄС підписали листи про наміри спільно працювати над розробкою певних типів озброєнь
iPress
2024-11-19T21:40:48Z
За вбивства та жорстоке поводження з цивільними в Бучі судитимуть чотирьох російських окупантів
Украина Криминальная
2024-11-19T23:07:57Z
РФ запустила ударні безпілотники: у Києві прогриміли вибухи
GlavRed
2024-11-19T22:51:29Z
Правоохоронці Швеції розслідують пошкодження кабелю у Балтійському морі як диверсію
ZN UA
2024-11-19T22:51:11Z
У Києві 11-річний хлопчик випав з вікна багатоповерхівки – деталі трагедії
TSN
2024-11-19T21:33:56Z
У Вінниці суд залишив під вартою підозрюваного у роботі на Росію студента
InternetUA
2024-11-19T20:59:24Z
Потужні вибухи у двох областях: у РФ прильоти після атаки безпілотників
GlavRed
2024-11-19T20:27:41Z
Ректорка університету брала ухилянтів "на навчання": за це їй платили 1 500 євро
Политека
2024-11-19T20:27:10Z
У Дарницькому районі столиці із багатоповерхівки випав хлопчик
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T20:21:22Z
Сина кронпринцеси Норвегії заарештовано за зґвалтування
360ua.news
2024-11-19T20:12:37Z
Біля берегів США знайдено рибу «Судного дня»: вона вважається вісником нещасть
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T21:51:10Z
Завтра відбудеться реліз Stalker 2: який ПК потрібен для комфортної гри
Фокус
2024-11-19T21:46:28Z
Сміттяр знайшов ПК на роботі — топова NVIDIA RTX та AMD Threadripper
ITC
2024-11-19T21:27:10Z
У Києво-Могилянській академії заборонили використовувати телеграм
Детектор М
2024-11-19T20:24:02Z
Хто жартує смішніше: люди чи штучний інтелект? Результати дослідження здивували
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T20:09:33Z
STALKER 2 отримав масштабний патч розміром в 130 гігабайт напередодні виходу на Xbox
InternetUA
2024-11-19T19:31:08Z
"Чиста" енергія з каналізації: стічні води можуть принести несподівану користь
InternetUA
2024-11-19T19:02:47Z
Сонячні панелі стали ефективнішими та надійнішими: що винайшли у Фінляндії
Фокус
2024-11-19T18:43:22Z
Індія оштрафувала WhatsApp на понад $25 млн за порушення політики конфіденційності
360ua.news
2024-11-19T18:42:51Z
Українці втрачають інтерес до нових автомобілів з бензиновими ДВЗ: які моделі найпопулярніші
ITC
2024-11-19T19:39:47Z
Не зіпсуються та не замерзнуть: де і як правильно зберігати літні шини взимку
GlavRed
2024-11-19T19:27:44Z
Як в Україні з’явився унікальний бронеавтомобіль для перевезення цінностей
AutoCentre
2024-11-19T19:09:05Z
Кількість аварій скорочено на 80%: що означає нова розмітка у вигляді білих кіл
GlavRed
2024-11-19T18:27:10Z
MG планує закріпитися на ринку пікапів
AutoCentre
2024-11-19T17:04:51Z
TWR представив екстравагантний 650-сильний рестомод Supercat
AutoCentre
2024-11-19T17:04:23Z
Старий Suzuki Vitara 90-х перетворили на мініатюрний позашляховий дім на колесах
Фокус
2024-11-19T15:36:13Z
Donkervoort анонсував екстремальний родстер F22 Final Five
AutoCentre
2024-11-19T14:33:55Z
Geely представила недорогий кросовер з яскравим дизайном
AutoCentre
2024-11-19T13:37:21Z