MY.UAНовини
«Люди потребували новин»: як під час окупації працювало херсонське видання «Вгору»
«Люди потребували новин»: як під час окупації працювало херсонське видання «Вгору»

«Люди потребували новин»: як під час окупації працювало херсонське видання «Вгору»

Попри небезпеку, частина команди залишалася в місті, і продовжує працювати там зараз.

Після початку повномасштабного вторгнення чимало херсонських медіа припинили працювати, деякі — пішли на співпрацю з окупантами. Але є й ті, що ні на день не зупиняли роботу та продовжують писати про події на Херсонщині. Як, наприклад, команда журналістів медіаплатформи «Вгору».

Проєкт «Вгору» існує з 2002 року. Тоді благодійна організація «Фонд милосердя та здоров’я» разом із Херсонською міською асоціацією журналістів «Південь» заснували друковану щотижневу газету. У 2005 році у видання з’явився власний сайт, а пізніше на базі газети була створена перша в області Агенція журналістських розслідувань «АЖуР». У 2017 році газету припинили видавати, і «Вгору» перетворилося на онлайн-медіа. До початку повномасштабного вторгнення видання приділяло багато уваги роботі міської влади, правоохоронних органів і судів, комунальників. Але з 24 лютого 2022 року тематика «Вгору» змінилася — тепер основна увага зосереджена на подіях, які відбуваються в місті. «Детектор медіа» поговорив з директоркою «Вгору» Ілоною Коротіциною про те, що змінилося в роботі видання з початку війни, як редакція працювала під час окупації та як працює зараз.

— Як повномасштабне вторгнення вплинуло на роботу команди?

— Події 24 лютого стали для нашої команди такою ж несподіванкою, як і для жителів всієї країни. В нас не було конкретного плану, єдине, що ми знали — потрібно продовжувати працювати. Тому першочергово всі журналісти сіли на стрічку новин і почали максимально інформувати про події в країні. В такому хаосі ми пропрацювали декілька місяців.

Одним із перших постало питання фінансування — за які гроші ми будемо далі існувати. В нас був резервний фонд, якого б вистачило на 3 місяці. Проте фактично всі проєкти, які ми вели до 24 лютого 2022 року, стали неактуальними та заморозилися. Тому ми почали шукати нові гранти. Складно було генерувати ідеї, ховаючись у коридорі від обстрілів, проте ми впоралися. В перший же тиждень після початку повномасштабної війни нас підтримали декілька донорів. Так ми отримали змогу продовжувати працювати, писати новини й аналітичні статті, створювати кепшн-відео. І хоча ми були позбавлені тих можливостей, які в нас були раніше, наприклад, знімати на камеру або працювати в офісі, ми все одно працювали.

— Команді довелося працювати більше?

— Так. Через те, що була велика потреба в інформуванні людей про події навколо, ми збільшили робоче навантаження. Якщо в мирний час ми створювали близько 6 новин на день, то в лютому-березні 2022 року їхня кількість зросла до 40–50 штук на день. Абсолютно весь контент помножився в декілька разів, також з’явилися нові формати — відео, фактчеки, аналітичні матеріали, експлейнери тощо.

Автор фото: Олександр Корняков, фотокореспондент «Вгору»

У перший день повномасштабного вторгнення з Херсона вдалося виїхати невеликій частині нашої команди. Серед тих, хто поїхав, була ведуча «Вгору» Анастасія Друсінова. За тиждень вона дісталася Німеччини та звідти почала робити прямі ефіри, в яких розповідала новини в Херсонському регіоні, а також відповідала на питання від аудиторії. Тоді люди цікавилися майже всім — від подій в окремій громаді до того, де знайти необхідні ліки та купити хліб.

— Але більшість людей із команди залишилися в окупації? Як вам вдалося працювати?

— 3 березня 2022 року Херсон був повністю окупований російськими військами. Ми зіштовхнулися з абсолютно новою ситуацією, а якоїсь інструкції чи посібника, як працювати в окупації, в нас не було. Логіка — єдине, на що ми спиралися. Отже, насамперед ми змінили імена та прізвища всіх авторів на сайті, щоб росіяни не могли нікого ідентифікувати. Журналісти нікому не казали, що вони продовжують працювати — важливо було дотримуватися повної анонімності. Тоді ще нам на руку зіграли заяви проросійського активіста й блогера Валерія Кулешова, який у своїх трансляціях розповсюджував інформацію, що нібито вся команда «Вгору» виїхала з міста. Та все одно ми намагалися максимально убезпечити наших журналістів, а також і тих людей, про кого створюємо матеріал.

Автор фото: Олександр Корняков — фотокореспондент «Вгору»

Автор фото: Олександр Корняков — фотокореспондент «Вгору»

Так ми прийшли до того, що потрібно почекати деякий час, перш ніж викладати фотографії з мітингів. Оскільки росіяни могли одразу ідентифікувати людей на фото за одягом і миттєво відстежити їх. Пізніше ми почали замилювати обличчя мітингувальників — теж заради їхньої безпеки. Окрім фоторепортажів, ми писали аналітичні статті на різноманітні теми. У випадках, коли вважали, що буде небезпечно згадувати ім’я та прізвище спікера, ми гарантували йому анонімність.

Автор фото: Олександр Корняков, «Вгору»

Також навчилися працювати оперативно, коли це було вкрай необхідно. Так, наприклад, після чергового ворожого обстрілу міста до Херсона приїжджали проросійські журналісти, які потім у своїх матеріалах в усьому звинувачували ЗСУ. Ми повинні були першими сповістити про наклеп із боку російських медіа, донести до людей правдиву інформацію та не дати можливості фейкам розповсюджуватися в інфопросторі.

— З якими ще труднощами редакція зіштовхнулася під час окупації?

— Варто не забувати, що ми не лише журналісти, але й звичайні люди, які живуть в окупації та стикаються зі звичайними побутовими проблемами: відсутність українського зв’язку, складнощі з інтернетом. З травня 2022 року херсонці по декілька тижнів не виходили на зв’язок. Тоді вся журналістська робота впала на плечі наших колег, які встигли виїхати на підконтрольні території України.

Пізніше ті, хто перебував у Херсоні, почали працювати з самописними програмами VPN. Люди самостійно створювали ці програми, щоб росіяни не встигали їх виявляти та блокувати. Але це все одно відбувалося, і доводилося шукати наново самописні програми та користуватися ними.

— Що мотивувало вас продовжувати свою роботу?

— Як не дивно, джерелом натхнення стала саме моя робота. І хоча ми працювали дуже багато — мій робочий день розпочинався приблизно о 7-ій ранку і закінчувався десь об опівночі — це було моїм спасінням. Тоді в Херсоні багато хто втратив роботу. А в нас вона була і разом із нею — відчуття того, що ти в окупованому місті можеш продовжувати робити щось корисне. Ми розповідали історії херсонців, які виїхали з міста, писали про те, як їм вдалося це зробити для того, щоб ті, хто не наважувався залишити дім, зрозумів, що все реально. Багато матеріалів ми присвятили історіям про волонтерів, місцевих жителів, які продовжують чинити спротив ворогу. Негативу в місті й без того вистачало, люди потребували добрих новин. І ми їх дарували херсонцям. Ми зрозуміли, що рухаємося в правильному напрямку, коли отримали слова подяки від жителів міста. Гарні новини допомагали їм триматися та вірити в те, що зовсім скоро світло переможе темряву.

— Скільки часу ви пропрацювали в окупації?

— Перебування в місті ставало все більш небезпечним. Тому з квітня наша команда почала потроху виїжджати з окупації на підконтрольні території України. Найбільше журналістів виїхало в червні. Тоді в Херсоні залишилися лише декілька людей із нашої команди, зокрема, журналістка Ірина Ухваріна та фотокореспондент Олександр Корняков. Попри небезпеку, вони продовжували фіксувати події, які відбувалися в місті.

Ірина Ухваріна, журналістка «Вгору», яка залишалася в окупованому Херсоні

Авторка фото: Ірина Ухваріна

Авторка фото: Ірина Ухваріна

Працювати було дедалі складніше, оскільки в Херсоні посилився контрольний режим із боку окупаційної влади. Частіше перевіряли документи та проводили огляд особистих речей. У разі незрозумілої ситуації могли забрати «на підвали». Так Олександр перейшов із відкритої зйомки на приховану. Більшість кадрів доводилося робити з телефона. А потім — узагалі був змушений перестати фотографувати через небезпеку.

Олександр Корняков був дуже впізнаваним. Він був на мітингах, його добре знали в обличчя російські військові. Одного дня настав момент, якого я боялася найбільше — мені повідомили, що Сашу почали розшукувати. Я одразу почала дзвонити йому, аби попередити, щоб він не йшов до себе додому. Проте в Херсоні був відсутній зв’язок. Саша взяв слухавку лише за пів години. Це були найстрашніші пів години в моєму житті. Врешті-решт, ми знайшли для Олександра інше житло, де він переховувався від окупантів понад 6 тижнів. Наша журналістка Ірина, яка також перебувала в Херсоні, готувала для Олександра їжу, приносила йому чисті речі, купувала все необхідне, бо Саші не можна було виходити на вулицю. У серпні, дочекавшись ротації російських військових, Олександру вдалося виїхати з окупації.

Якось ми запитали в Саші, яка його заповітна мрія, на що він відповів: «Дуже хочеться сфотографувати підняття українського прапора над Херсоном».

— Йому вдалося?

— Так, незадовго після нашої розмови мрія Олександра здійснилася. 11 листопада 2022 року Херсон було звільнено. Наша команда одразу повернулася до міста і досі продовжує там працювати, попри небезпеку, щоденні обстріли. Життя в Херсоні триває. Тут і досі живуть люди, які потребують нашої підтримки. Натомість ми отримуємо від них найголовніше — довіру.

Олександр Корняков, Ліза Жарких, Дмитро Багненко 

Серед усіх матеріалів, які ми робили про життя в місті, понад усе мені припав до душі відеосюжет про монтерів, які під обстрілами відновлюють лінії електропередач після обривів. Можливо, раніше їхня робота вважалася буденною, але сьогодні вони ризикують життям, аби в домівках херсонців було світло. Цікаво, як під час війни змінилося значення всіх професій. Тепер героями стають звичайні люди, які просто виконують свою роботу — відновлюють електроенергію, працюють у магазинах, лікують людей. Адже для цього потрібно мати велику сміливість.

Головне фото: Олександр Корняков, «Вгору»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
В Мексике нашли потерянный город майя - легендарную "Страну белых ягуаров"
Апостроф
2025-07-28T12:33:19Z
Почему нельзя хранить яйца в дверце холодильника: ключевые причины, о которых нужно знать
TSN
2025-07-28T12:21:56Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Гороскоп на 27 июля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-07-26T16:51:34Z
Большинство людей неправильно делают покупки в супермаркете: на какую полку нельзя смотреть
Фокус
2025-07-28T12:00:18Z
Хрустящие огурцы на зиму: рецепт вкусной закуски
Comments UA
2025-07-28T11:48:44Z
Въезд в США обрастает налогом в $250: как новый сбор усложнит въезд иностранцам
UAToday
2025-07-22T16:06:01Z
10 вещей, которые никогда не понадобятся в поездках: советы, которые помогут собрать чемодан
Знай
2025-07-26T15:21:26Z
Гороскоп на сегодня 25 июля: сопротивление Тельцов, уязвимость Раков и разочарование Рыб
Знай
2025-07-25T01:45:56Z
Даша Ульянова в крошечном бикини устроила соблазнительную фотосессию в бассейне
Gazeta UA
2025-07-28T11:48:39Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
У 56-летней Дженнифер Лопес на сцене упала юбка: зрители начали свистеть
Фокус
2025-07-28T09:45:58Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Купальники для женщин с аппетитными формами: пять стильных фасонов
Gazeta UA
2025-07-28T12:30:40Z
"Посмотрел катсцены на YouTube, проникся историей": Шоураннер экранизации God of War рассказал, чего ждать от сериала
GameMag
2025-07-28T10:31:13Z
"Главная ведьма Украины" рассказала, как занималась любовью со священником из Лавры
Фокус
2025-07-15T11:00:40Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Анджелина Джоли после громкого развода закрутила роман с бывшим любовником: кто он — СМИ
TSN
2025-07-26T15:18:52Z
Названы неожиданные свойства винограда, о которых никто не знал
TSN
2025-07-28T12:21:56Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Лишь два стакана в день этого сока нормализует высокое артериальное давление
Comments UA
2025-07-23T17:06:12Z
Чудо-продукт: названы 6 причин, почему овсянка должна ежедневно быть на столе
Comments UA
2025-07-28T12:39:03Z
Головная боль после перелетов: чем помочь организму
Gazeta UA
2025-07-28T12:27:29Z
Названо белье, которое "убивает" мужское здоровье
Comments UA
2025-07-28T10:45:33Z
Безуглая ответила на упреки, что из-за синдрома Аспергера не может иметь доступ к гостайне
Комсомольская правда
2025-07-27T12:30:15Z
Как заставить помидоры покраснеть: действенные способы
Gazeta UA
2025-07-21T15:33:32Z
Хоронили в закрытом гробу и под песни. Стефанчук, Притула и другие посетили прощание с нардепом Рущишиным
Telegraf
2025-07-28T12:15:55Z
Беда со здоровьем или гамаши? Толстые щиколотки Трампа обеспокоили людей
Telegraf
2025-07-28T11:30:52Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Путин может приказать взорвать ЗАЭС: на Западе предупредили об опасном сценарии
Comments UA
2025-07-28T12:12:35Z
Кремль выдвинул условие для встречи Путин-Трамп
Корреспондент
2025-07-28T12:30:43Z
Правительство призывают безотлагательно назначить и.о. министра культуры: детали
Апостроф
2025-07-28T12:30:05Z
Лавров унизил Трампа после его угроз Путину
Comments UA
2025-07-15T18:10:38Z
Таиланд и Камбоджа начали переговоры о прекращении огня
Лига
2025-07-28T12:24:32Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
Полиция нашла женщину, которая в метро Киева кричала пророссийские лозунги
Корреспондент
2025-07-19T11:54:06Z
В ДР Конго боевики напали на католическую церковь и убили 38 прихожан
Корреспондент
2025-07-28T12:24:29Z
Пожары в Европе: горят популярные туристические курорты от Италии до Греции
Фокус
2025-07-28T11:57:32Z
Россияне сообщают о взрывах в Подмосковье
Корреспондент
2025-07-18T03:45:47Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
У Наполеона был беднее: аграрный магнат из Черниговщины построил себе роскошный мавзолей
Comments UA
2025-07-28T12:36:51Z
Подняли выше самолетов: Минобороны Британии впервые испытало "созвездие" аэростатов
Фокус
2025-07-28T12:27:30Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
ЦПД опроверг фейк РФ о "военнослужащем ВСУ, расстелявшем командира"
Корреспондент
2025-07-28T12:33:56Z
Николаев на двое суток может остаться без воды
Новости Украины
2025-07-28T12:24:14Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Гроза и шквалы: в Киеве и области объявлен желтый уровень опасности из-за непогоды
Апостроф
2025-07-28T12:03:36Z
Россияне начали применять танки во время мотоштурмов в Донецкой области – военный
Апостроф
2025-07-28T11:54:31Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
В сердце Украины заметили пушистых "гостей": они способны нападать на людей
Telegraf
2025-07-15T22:31:21Z
Два рекорда за год: юная львовянка установила новое достижение на Говерле
Фокус
2025-07-27T11:39:51Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Эксперт указал на главную слабость Дюбуа после боя с Усиком
Корреспондент
2025-07-28T11:36:08Z
Аллегри раскрыл мотивы своего возвращения в Милан
Корреспондент
2025-07-28T11:15:51Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Катмен оценил шансы Усика против Али и Льюиса и дал ему совет
Корреспондент
2025-07-28T10:36:19Z
В Украине масштабируют производство собственной взрывчатки
Лига
2025-07-27T12:12:38Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Сметанина назначена и.о. генерального директора Укроборонпрома
Корреспондент
2025-07-22T19:18:36Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Минимальная пенсия в августе: возрастут ли выплаты и кто получит надбавку
Знай
2025-07-28T12:30:39Z
В Украине запускают открытый банкинг
Апостроф
2025-07-28T12:00:32Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Почему вода в океане солёная, а в озёрах и реках - нет: ответ вас может удивить
UAToday
2025-07-26T16:51:54Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Очень популярное приложение заподозрили в краже данных: что случилось
Фокус
2025-07-28T12:42:12Z
Україна у І півріччі скоротила імпорт кави та чаю
AgroNews
2025-07-28T12:18:41Z
Переписки с ChatGPT могут быть использованы в судебном процессе - глава OpenAI
TSN
2025-07-28T12:06:42Z
Из-за деятельности человека на Земле появились искусственные "времена года"
UAToday
2025-07-28T11:57:43Z
Блокируют Wi-Fi сигнал: предметы, которые нельзя размещать возле роутера
Знай
2025-07-28T11:51:39Z
Ученые выяснили, что искать инопланетян на планете K2-18b не стоит, хотя это водный мир
Фокус
2025-07-28T11:42:43Z
Государство потратит почти 18 миллионов на внедорожники Toyota
Comments UA
2025-07-28T11:24:08Z
Культовое американское авто 60-х простояло почти полвека брошенным в гараже
Фокус
2025-07-28T10:45:55Z
Трасса Спа-Франкоршам покорилась Оскару Пиастри
Корреспондент
2025-07-27T18:03:51Z
Обратите внимание на что водителям, чтобы избежать штрафов за фары
UAToday
2025-07-27T16:57:15Z
Ежемесячно "отрывай" от зарплаты по 50 долларов и авто - твое. Сколько понадобится времени
Telegraf
2025-07-27T12:21:08Z
На разгадку есть15 с. Попробуйте найти в головоломке странное авто
Gazeta UA
2025-07-26T07:36:54Z
В Украине распространяется новая опасная афера: автовладельцы под угрозой
Знай
2025-07-26T02:51:44Z
Renault обновила сверхбюджетный микровэн Triber
Корреспондент
2025-07-25T19:06:04Z
Китайские компании удвоили долю на европейском автомобильном рынке
Корреспондент
2025-07-25T17:27:31Z