MY.UAНовини
«Люди потребували новин»: як під час окупації працювало херсонське видання «Вгору»
«Люди потребували новин»: як під час окупації працювало херсонське видання «Вгору»

«Люди потребували новин»: як під час окупації працювало херсонське видання «Вгору»

Попри небезпеку, частина команди залишалася в місті, і продовжує працювати там зараз.

Після початку повномасштабного вторгнення чимало херсонських медіа припинили працювати, деякі — пішли на співпрацю з окупантами. Але є й ті, що ні на день не зупиняли роботу та продовжують писати про події на Херсонщині. Як, наприклад, команда журналістів медіаплатформи «Вгору».

Проєкт «Вгору» існує з 2002 року. Тоді благодійна організація «Фонд милосердя та здоров’я» разом із Херсонською міською асоціацією журналістів «Південь» заснували друковану щотижневу газету. У 2005 році у видання з’явився власний сайт, а пізніше на базі газети була створена перша в області Агенція журналістських розслідувань «АЖуР». У 2017 році газету припинили видавати, і «Вгору» перетворилося на онлайн-медіа. До початку повномасштабного вторгнення видання приділяло багато уваги роботі міської влади, правоохоронних органів і судів, комунальників. Але з 24 лютого 2022 року тематика «Вгору» змінилася — тепер основна увага зосереджена на подіях, які відбуваються в місті. «Детектор медіа» поговорив з директоркою «Вгору» Ілоною Коротіциною про те, що змінилося в роботі видання з початку війни, як редакція працювала під час окупації та як працює зараз.

— Як повномасштабне вторгнення вплинуло на роботу команди?

— Події 24 лютого стали для нашої команди такою ж несподіванкою, як і для жителів всієї країни. В нас не було конкретного плану, єдине, що ми знали — потрібно продовжувати працювати. Тому першочергово всі журналісти сіли на стрічку новин і почали максимально інформувати про події в країні. В такому хаосі ми пропрацювали декілька місяців.

Одним із перших постало питання фінансування — за які гроші ми будемо далі існувати. В нас був резервний фонд, якого б вистачило на 3 місяці. Проте фактично всі проєкти, які ми вели до 24 лютого 2022 року, стали неактуальними та заморозилися. Тому ми почали шукати нові гранти. Складно було генерувати ідеї, ховаючись у коридорі від обстрілів, проте ми впоралися. В перший же тиждень після початку повномасштабної війни нас підтримали декілька донорів. Так ми отримали змогу продовжувати працювати, писати новини й аналітичні статті, створювати кепшн-відео. І хоча ми були позбавлені тих можливостей, які в нас були раніше, наприклад, знімати на камеру або працювати в офісі, ми все одно працювали.

— Команді довелося працювати більше?

— Так. Через те, що була велика потреба в інформуванні людей про події навколо, ми збільшили робоче навантаження. Якщо в мирний час ми створювали близько 6 новин на день, то в лютому-березні 2022 року їхня кількість зросла до 40–50 штук на день. Абсолютно весь контент помножився в декілька разів, також з’явилися нові формати — відео, фактчеки, аналітичні матеріали, експлейнери тощо.

Автор фото: Олександр Корняков, фотокореспондент «Вгору»

У перший день повномасштабного вторгнення з Херсона вдалося виїхати невеликій частині нашої команди. Серед тих, хто поїхав, була ведуча «Вгору» Анастасія Друсінова. За тиждень вона дісталася Німеччини та звідти почала робити прямі ефіри, в яких розповідала новини в Херсонському регіоні, а також відповідала на питання від аудиторії. Тоді люди цікавилися майже всім — від подій в окремій громаді до того, де знайти необхідні ліки та купити хліб.

— Але більшість людей із команди залишилися в окупації? Як вам вдалося працювати?

— 3 березня 2022 року Херсон був повністю окупований російськими військами. Ми зіштовхнулися з абсолютно новою ситуацією, а якоїсь інструкції чи посібника, як працювати в окупації, в нас не було. Логіка — єдине, на що ми спиралися. Отже, насамперед ми змінили імена та прізвища всіх авторів на сайті, щоб росіяни не могли нікого ідентифікувати. Журналісти нікому не казали, що вони продовжують працювати — важливо було дотримуватися повної анонімності. Тоді ще нам на руку зіграли заяви проросійського активіста й блогера Валерія Кулешова, який у своїх трансляціях розповсюджував інформацію, що нібито вся команда «Вгору» виїхала з міста. Та все одно ми намагалися максимально убезпечити наших журналістів, а також і тих людей, про кого створюємо матеріал.

Автор фото: Олександр Корняков — фотокореспондент «Вгору»

Автор фото: Олександр Корняков — фотокореспондент «Вгору»

Так ми прийшли до того, що потрібно почекати деякий час, перш ніж викладати фотографії з мітингів. Оскільки росіяни могли одразу ідентифікувати людей на фото за одягом і миттєво відстежити їх. Пізніше ми почали замилювати обличчя мітингувальників — теж заради їхньої безпеки. Окрім фоторепортажів, ми писали аналітичні статті на різноманітні теми. У випадках, коли вважали, що буде небезпечно згадувати ім’я та прізвище спікера, ми гарантували йому анонімність.

Автор фото: Олександр Корняков, «Вгору»

Також навчилися працювати оперативно, коли це було вкрай необхідно. Так, наприклад, після чергового ворожого обстрілу міста до Херсона приїжджали проросійські журналісти, які потім у своїх матеріалах в усьому звинувачували ЗСУ. Ми повинні були першими сповістити про наклеп із боку російських медіа, донести до людей правдиву інформацію та не дати можливості фейкам розповсюджуватися в інфопросторі.

— З якими ще труднощами редакція зіштовхнулася під час окупації?

— Варто не забувати, що ми не лише журналісти, але й звичайні люди, які живуть в окупації та стикаються зі звичайними побутовими проблемами: відсутність українського зв’язку, складнощі з інтернетом. З травня 2022 року херсонці по декілька тижнів не виходили на зв’язок. Тоді вся журналістська робота впала на плечі наших колег, які встигли виїхати на підконтрольні території України.

Пізніше ті, хто перебував у Херсоні, почали працювати з самописними програмами VPN. Люди самостійно створювали ці програми, щоб росіяни не встигали їх виявляти та блокувати. Але це все одно відбувалося, і доводилося шукати наново самописні програми та користуватися ними.

— Що мотивувало вас продовжувати свою роботу?

— Як не дивно, джерелом натхнення стала саме моя робота. І хоча ми працювали дуже багато — мій робочий день розпочинався приблизно о 7-ій ранку і закінчувався десь об опівночі — це було моїм спасінням. Тоді в Херсоні багато хто втратив роботу. А в нас вона була і разом із нею — відчуття того, що ти в окупованому місті можеш продовжувати робити щось корисне. Ми розповідали історії херсонців, які виїхали з міста, писали про те, як їм вдалося це зробити для того, щоб ті, хто не наважувався залишити дім, зрозумів, що все реально. Багато матеріалів ми присвятили історіям про волонтерів, місцевих жителів, які продовжують чинити спротив ворогу. Негативу в місті й без того вистачало, люди потребували добрих новин. І ми їх дарували херсонцям. Ми зрозуміли, що рухаємося в правильному напрямку, коли отримали слова подяки від жителів міста. Гарні новини допомагали їм триматися та вірити в те, що зовсім скоро світло переможе темряву.

— Скільки часу ви пропрацювали в окупації?

— Перебування в місті ставало все більш небезпечним. Тому з квітня наша команда почала потроху виїжджати з окупації на підконтрольні території України. Найбільше журналістів виїхало в червні. Тоді в Херсоні залишилися лише декілька людей із нашої команди, зокрема, журналістка Ірина Ухваріна та фотокореспондент Олександр Корняков. Попри небезпеку, вони продовжували фіксувати події, які відбувалися в місті.

Ірина Ухваріна, журналістка «Вгору», яка залишалася в окупованому Херсоні

Авторка фото: Ірина Ухваріна

Авторка фото: Ірина Ухваріна

Працювати було дедалі складніше, оскільки в Херсоні посилився контрольний режим із боку окупаційної влади. Частіше перевіряли документи та проводили огляд особистих речей. У разі незрозумілої ситуації могли забрати «на підвали». Так Олександр перейшов із відкритої зйомки на приховану. Більшість кадрів доводилося робити з телефона. А потім — узагалі був змушений перестати фотографувати через небезпеку.

Олександр Корняков був дуже впізнаваним. Він був на мітингах, його добре знали в обличчя російські військові. Одного дня настав момент, якого я боялася найбільше — мені повідомили, що Сашу почали розшукувати. Я одразу почала дзвонити йому, аби попередити, щоб він не йшов до себе додому. Проте в Херсоні був відсутній зв’язок. Саша взяв слухавку лише за пів години. Це були найстрашніші пів години в моєму житті. Врешті-решт, ми знайшли для Олександра інше житло, де він переховувався від окупантів понад 6 тижнів. Наша журналістка Ірина, яка також перебувала в Херсоні, готувала для Олександра їжу, приносила йому чисті речі, купувала все необхідне, бо Саші не можна було виходити на вулицю. У серпні, дочекавшись ротації російських військових, Олександру вдалося виїхати з окупації.

Якось ми запитали в Саші, яка його заповітна мрія, на що він відповів: «Дуже хочеться сфотографувати підняття українського прапора над Херсоном».

— Йому вдалося?

— Так, незадовго після нашої розмови мрія Олександра здійснилася. 11 листопада 2022 року Херсон було звільнено. Наша команда одразу повернулася до міста і досі продовжує там працювати, попри небезпеку, щоденні обстріли. Життя в Херсоні триває. Тут і досі живуть люди, які потребують нашої підтримки. Натомість ми отримуємо від них найголовніше — довіру.

Олександр Корняков, Ліза Жарких, Дмитро Багненко 

Серед усіх матеріалів, які ми робили про життя в місті, понад усе мені припав до душі відеосюжет про монтерів, які під обстрілами відновлюють лінії електропередач після обривів. Можливо, раніше їхня робота вважалася буденною, але сьогодні вони ризикують життям, аби в домівках херсонців було світло. Цікаво, як під час війни змінилося значення всіх професій. Тепер героями стають звичайні люди, які просто виконують свою роботу — відновлюють електроенергію, працюють у магазинах, лікують людей. Адже для цього потрібно мати велику сміливість.

Головне фото: Олександр Корняков, «Вгору»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
На каком расстоянии от забора можно сажать дерево в Украине
UAToday
2025-04-29T17:27:25Z
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
2025-04-24T19:12:14Z
Молодая девушка постоянно жаловалась на усталость: через семь месяцев она умерла
Comments UA
2025-04-23T14:54:38Z
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
2025-04-21T04:30:57Z
День пограничника Украины: история
ZN UA
2025-04-29T21:34:36Z
Можно "отпугнуть" счастье и лишиться финансов: что нельзя делать 30 апреля в день Якова Теплого
Telegraf
2025-04-29T21:22:23Z
В Воздушных силах показали, как пилот МиГ-29 уничтожает «шахед»
Апостроф
2025-04-29T12:43:07Z
Тайна с деньгами Папы Франциска для ВСУ: историк анонсировал новые интересные подробности
Апостроф
2025-04-21T14:27:08Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
Путин получил «подарок судьбы» и теперь хочет полностью уничтожить Украину
Comments UA
2025-04-23T08:39:37Z
Путин ответил на предложение Зеленского не бить по гражданским объектам и вспомнил удар по Сумам
Comments UA
2025-04-21T17:31:01Z
В Кремле заявили, при каких условиях могут прекратить огонь в Украине
Comments UA
2025-04-27T18:27:28Z
Тело журналистки Виктории Рощиной вернули в Украину
ZN UA
2025-04-24T12:09:43Z
Трамп сказал, что считает лучшим Папой Римским себя
Европейская правда
2025-04-29T21:36:27Z
В России осудили уроженца Мелитополя за попытку отравить летчиков на Кубани
Корреспондент
2025-04-29T21:34:43Z
Шойгу заявил о готовности России применить ядерное оружие
ZN UA
2025-04-24T10:12:30Z
Трамп заявил о разочаровании Путиным и призвал подписать соглашение
ZN UA
2025-04-28T12:54:48Z
Трамп обратился к Путину после удара по Киеву: Стоп
Comments UA
2025-04-24T19:51:18Z
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
2025-04-29T14:03:43Z
Старый костюм Зеленского изжил себя: специалист по этикету назвала причину
Telegraf
2025-04-28T16:04:40Z
Вячеслав Соломка после публичной ссоры с Камалией раскрыл правду об их отношениях
TSN
2025-04-26T20:46:39Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
Режиссер "Топ Гана: Мэверик" снимет ремейк "Полиции Майами"
GameMag
2025-04-29T21:37:25Z
После кассового успеха фильма Netflix анонсировал дату выхода сериала по Minecraft
Знай
2025-04-29T20:51:10Z
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
2025-04-21T04:25:04Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
После смерти Папы Франциска стремительно выросли просмотры этого фильма
Comments UA
2025-04-24T09:21:11Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T14:27:08Z
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
2025-04-21T07:13:32Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
Бычки, сардины и шпроты переходят в категорию деликатесов: как изменились цены
Знай
2025-04-28T03:52:35Z
Тарифы Трампа уничтожают курс доллара: на сколько снизилась стоимость валюты и будет ли продолжать падать
Знай
2025-04-29T18:12:21Z
30 000 гривен – это минимум: украинцы могут озолотиться на нескольких монетах
Знай
2025-04-29T17:51:31Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
"Добрый вечер, мы из ПриватБанка": украинцев заставляют добровольно перечислять деньги в россию - новая мошенническая схема
Знай
2025-04-27T12:12:52Z
В 2025 году не будут повышать цены на газ
Gazeta UA
2025-04-23T11:21:19Z
Россиянину, который изнасиловал жительницу Киевской области, и сообщнику дали по 12 лет
Лига
2025-04-21T08:03:33Z
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
2025-04-20T10:45:09Z
Удар по Киеву 24 апреля: количество жертв возросло
UAToday
2025-04-24T06:46:13Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
Взрывы в Харькове: россияне 16 раз ударили по городу, много пострадавших
Факти ICTV
2025-04-29T21:36:50Z
РФ атаковала Харьков: пострадали десятки человек
Comments UA
2025-04-29T20:18:37Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
В Подольском районе Киева произошла стрельба: полиция установила причастных – фото
Лига
2025-04-24T13:31:15Z
В Индии боевики убили около двадцати человек
Корреспондент
2025-04-23T08:13:28Z
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
2025-04-21T04:25:33Z
Ночные перекусы: почему возникает голод после позднего ужина
Gazeta UA
2025-04-27T17:51:43Z
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
2025-04-20T16:15:00Z
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
2025-04-24T07:51:58Z
Генетическая память: что мы действительно наследуем от предков?
Telegraf
2025-04-29T21:36:52Z
Почему болит спина и как себе помочь: нейрохирург раскрыл простые правила, которые сохранят здоровье
Знай
2025-04-29T19:51:39Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
2025-04-19T15:45:54Z
Филлипинский текст: как за 10 секунд проверить, готов ли малыш к первому классу
Знай
2025-04-29T18:51:52Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
Бойцы Азова захватили троих россиян на самокатах
Корреспондент
2025-04-27T18:06:09Z
Владелец украинских издательств "Кредо" и "Беби Бук" торгует детскими книгами в рф: теперь еще и бизнесмен в "ДНР"
Знай
2025-04-28T07:00:08Z
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
2025-04-21T05:42:14Z
"Шахед" упал возле медучреждения в Харькове: под ударом три района города
ZN UA
2025-04-29T21:39:35Z
Харьков пережил 16 ударов БПЛА: что известно
Корреспондент
2025-04-29T20:42:29Z
Россияне атаковали жилую застройку в густозаселенном районе Одессы, детали
Фокус
2025-04-21T23:27:56Z
Россияне атаковали поселок под Купянском, загорелся дом
Корреспондент
2025-04-21T07:06:54Z
"Пасхальное перемирие": Зеленский рассказал, держит ли слово Путин
Telegraf
2025-04-20T13:18:19Z
Муравьи исчезнут с участка раз и навсегда: просто смешайте сахар с этим средством
Telegraf
2025-04-29T18:51:11Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
2025-04-21T05:51:26Z
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
2025-04-21T15:06:19Z
Опасный поворот: что принесет Черная Луна в Скорпионе до декабря, правила игры изменились
Знай
2025-04-29T20:30:07Z
Странные запреты в Испании, за нарушение которых могут оштрафовать
Comments UA
2025-04-29T17:06:27Z
Редиска, которая не потеряет хруст: как правильно хранить популярный овощ
Знай
2025-04-27T13:51:25Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Как выбрать свежие, вкусные и качественные яйца: восемь секретов, о которых мало кто знает
TSN
2025-04-29T14:55:50Z
В Кривом Роге задержали известного украинского боксера: подробности
Telegraf
2025-04-26T15:27:45Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
Свитолина впервые в карьере пробилась в 1/4 финала WTA 1000 в Мадриде
Gazeta UA
2025-04-29T21:34:12Z
Байер нашел замену Алонсо, если тот перейдет в Реал
Корреспондент
2025-04-29T19:03:50Z
Усик подарил Дюбуа фото со скандальным ударом с их поединка
Комсомольская правда
2025-04-29T17:54:49Z
Двейн Джонсон представил трейлер своего фильма, в котором засветился Усик
Корреспондент
2025-04-29T15:24:35Z
Ямаль выделил сильнейшую сторону Интера перед полуфиналом Лиги чемпионов
Корреспондент
2025-04-29T14:24:54Z
Сезон для звездного защитника Реала завершился досрочно
Корреспондент
2025-04-29T13:30:10Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Шлем пилота Формулы 1 продан за рекордную сумму
Корреспондент
2025-04-29T20:45:46Z
Длиннее Bentley Bentayga: дебютировал самый большой кроссовер Volkswagen
Фокус
2025-04-29T16:43:54Z
BMW начинает использовать ИИ для проверки качества авто
Корреспондент
2025-04-29T15:33:36Z
Citroën представил новое поколение C5 Aircross
Корреспондент
2025-04-29T15:25:56Z
Банки начали охоту за подержанными авто: украинцев заставят платить годами
Знай
2025-04-29T12:30:29Z
Названы лучшие компактные кроссоверы с пробегом стоимостью до $13 000
Фокус
2025-04-29T11:45:15Z
Курс — на электрификацию: представлен новый Renault Trafic 2026
Фокус
2025-04-29T10:12:45Z
Новый Nissan N7 обеспечивает 510-625 км пробега при цене от $16500
ITC
2025-04-29T06:52:07Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
"Мои разработки помогают экономить время и силы коллегам-тестировщикам" - Анатолий Тимощук
Gazeta UA
2025-04-29T20:19:29Z
Стартует заключительный турнир лиги BLAST Premier по Counter-Strike 2
Корреспондент
2025-04-29T19:36:08Z
Шанс есть: Историю Clair Obscur: Expedition 33 могут продолжить в DLC
GameMag
2025-04-29T19:16:24Z
PlayStation 6 и Xbox 5 могут выйти уже в 2027 году?
GameMag
2025-04-29T19:16:20Z
Ракета Alpha неудачно вышла на орбиту во время запуска спутника
Корреспондент
2025-04-29T18:48:30Z
Россия потеряла танки на поле боя в Украине и хочет компенсировать их неожиданным способом
Telegraf
2025-04-29T17:57:48Z
Cуперземные экзопланеты встречаются во Вселенной чаще, чем считалось ранее, - ученые
UAToday
2025-04-29T17:15:16Z