MY.UAНовини
Експерт з транспорту Дмитро Беспалов: Щоб метро у Києві працювало як нове, його потрібно закрити повністю
Експерт з транспорту Дмитро Беспалов: Щоб метро у Києві працювало як нове, його потрібно закрити повністю

Експерт з транспорту Дмитро Беспалов: Щоб метро у Києві працювало як нове, його потрібно закрити повністю

10 січня відзначається всесвітній день метро – у 1863 році в Лондоні відкрили лінію метрополітену. А через 160 років у київській підземці метро стався один із найсильніших колапсів за всю історію її існування.

В аварійному стані може перебувати не лише один перегін між станціями «Либідська» та «Деміївська». Після закриття шести станцій на "синій гілці" київського метрополітену та визнання того, що тунель між «Либідською» та «Деміївською» перебуває в аварійному стані, почали спливати й інші проблеми з головним транспортом столиці, - і містом поповзли майже панічні чутки.

Заговорили про можливе закриття на ремонт мосту Метро – а це означає, що тисячам киян доведеться шукати об'їзну дорогу на правий берег і назад, при тому, що Південний міст зараз через війну закрито. Не виключають ремонт інфраструктури інших станцій, наприклад, «Почайної» та « Тараса Шевченка ». Майже на кожній зупинці по всій карті метро люди помічають струмки води, що стікають зі стін. Загалом уже зрозуміло – з метрополітеном щось не так.

Насправді, це було зрозуміло давно – згадайте, скільки разів ви бачили ганчірки, які прибиральниці метрополітену підкладають під струмки, що стікають зі стін? Просто зараз на це почали звертати більше уваги та з жахом усвідомлювати масштаби.

Наскільки серйозною є проблема, як швидко її можуть вирішити і до чого готуватися звичайним пасажирам, KP.UA розповів урбаніст, експерт з транспортного планування Дмитро Беспалов.

Потрібно бути готовим до закриття інших станцій метро

- Дмитре, що потрібно для того, щоб столичне метро знову запрацювало в повному обсязі? І коли це можливо?

- Цікаво, що ще кілька років тому ми говорили, як розширювати метро, ​​як будувати четверту гілку, як продовжувати існуючі гілки, а тепер ми обговорюємо, як повернути власне в роботу те, що й так багато років працювало. Проблема в тому, що наш метрополітен – це дуже стара споруда. І вік у нього дуже пристойний. Тому такі ситуації, як закриття перегону між «Либідською» та «Деміївською», боюся, почнемо спостерігати набагато частіше. Подібні ремонти – неминучі. До речі, це нормальна практика у старих метрополітенах Європи.

Якщо буквально відповідати на запитання про те, що робити, щоб уникнути такого сценарію? Щоб київський метрополітен знову працював як новий, тоді його треба закрити одразу весь. І одразу весь ремонтувати. Але такий сценарій нереальний. Нам потрібно готуватися до того, що на ремонт закриватимуться частини метрополітену. Але як це організувати, щоби мінімізувати незручності пасажирів? Може, можна буде проводити роботи вночі? Чи слід обмежувати кількість поїздів у пікові години? Це все організаційні питання. А реалії такі: проблема стала актуальною, і якось її потрібно вирішувати.

- А є в Україні фахівці відповідного рівня, хто міг би працювати над ситуацією, що виникла, чи доведеться запрошувати іноземців?

- Простої відповіді на це питання немає. Найлегше було б сказати «так» – вистачить наших, бо такі фахівці є, ми ж будували метрополітени. І одним із аргументів необхідності будівництва метро на Виноградарі було те, що потрібно рятувати галузь метробудування. У нас була інфраструктура – ​​заводи, які виготовляли відповідні конструкції, проєктні організації тощо. Є фірми, які будують і проєктують метрополітен, але коли я зустрічався з представниками такої, вони відчайдушно шукали інші замовлення, тому що профільних замовлень на метро не було.

Тому, щоб сьогодні досягти швидкого та якісного результату, потрібно залучати іноземців. І це непогано насправді. Вони можуть використовувати нові технології, і що важливо – економніші. Приклад – вирішення ремонтної проблеми на Шулявській розв'язці, коли компанія «Мамут» підняла великим домкратом новобудову (нагадаємо, компанія «Мамут» привезла з Голландії мегадомкрат, що значно ускорило монтаж Шулявського трубопроводу. Без нього установка новобудови могла затягнутися ще на кілька місяців. - Ред.).

Фахівець вважає, що у нинішній ситуації потрібно до ремонту метрополітену залучати іноземних фахівців – самотужки не вийде. Фото: facebook.com/kyivmetro

Терміни ремонту залежать від плавунів

- Ті прогнози, про які заявляли у КМДА, щодо термінів ремонту реальні? Встигнуть за пів року?

- Це може бути рік, і два. Обережне формулювання "від", як у прикладі з цінами в магазинах, не говорить нічого про середній рівень цін. І, відповідно, про фактичний час, який треба буде витратити на цю роботу. Також з релізів КМДА ми знаємо, що для усунення наслідків доведеться діставатися тунелів зверху відкритим способом. Для цього потрібно буде викопати яму параметрами 8 на 10 метрів та глибиною, здається, 8-10 метрів. Це дуже глибока яма, як триповерховий будинок у глибину. А в ґрунтах ще, швидше за все, є плавуни. Також там доведеться робити роботи із закріпленням. А це дуже трудомістко, складно та дорого. Коли це все зробиться, доведеться вирізати пошкоджений шматок тунелю і замінити його та гідроізоляцію. Потім все це потрібно буде закопувати, а перед цим ще й закріпити ґрунти. Ця складність робіт мені особисто свідчить, що ми можемо не встигнути.

Плюс наша влада, як правило, помиляється із прогнозами. Такий висновок можна зробити на основі Шулявського мосту, Подільського мосту тощо. Тут доведеться ще й шукати гроші, адже це не планові роботи. Навіть розробка проєктної документації триватиме багато часу.

Тому насправді скажу так: чи можна впоратися за пів року? Напевне так. Але я не робив би на це ставку. Шанси вкрай малі. Чи зробимо ми це за кілька років? Я сподіваюся. Тому що житловий масив на кілька сотень тисяч мешканців без метрополітену – це надзвичайно погано щодо транспортної доступності. Я дуже співчуваю мешканцям цього району.

- Чому взагалі сталося підтоплення?

– Що таке підтоплення? Це коли крізь будівельні конструкції проникла вода. Чому так сталося? Тому що не спрацювала гідроізоляція. Будь-яка конструкція, бетон або метал, не обходиться без стиків, через які і просочується вода. І для конструкцій вода – дуже погано. Це як метастази для людського організму.

Чому не спрацювала гідроізоляція? Теж може бути кілька причин. Можливо, її було укладено з порушенням технологій. До чого й апелює нинішня київська влада, мовляв, тоді гнали терміни і щось зробили не доробивши, не дорахувавши, поганий матеріал використали, заощадили чи вкрали. Стандартні історії. І гідроізоляція не витримала свого розрахункового терміну. Вона вийшла з ладу раніше, і туди почала потрапляти вода.

Інша гіпотеза – ситуація у ґрунті могла змінитися. Наприклад, плавун (ізольований шар ґрунту, настільки просочений водою, що переймає її властивість розтікатися як рідина) почав себе інакше поводити і більше впливати на гідроізоляцію. Змінилися параметри довкілля, потім гідроізоляція була не розрахована. І сталося те, що сталося. Також однією з причин називають точкову забудову Києва, велика кількість висоток у районі лінії метро вплинула на ґрунт.

Наземний транспорт не замінює метрополітен

- Ви кажете, що безупинна забудова міста впливає. Чи це може бути основною причиною?

- На цій ділянці проблема була запрограмована від самого початку. Усі забудовники цієї місцевості мали враховувати ризики ще на етапі проєктування. Чи правильно було прораховано і що робити далі – покаже експертиза.

Але не думаю, що поява нових мікрорайонів могла призвести до такої ситуації. Київ забудовують точково дуже давно і вздовж усіх ліній метрополітену. А проблема сталася саме там, де для цього були передумови. Не думаю, що це була основна причина. Але вплив цей фактор все одно мав.

- Як вирішити проблеми із нестачею транспорту для мешканців? Наразі ось запустили човникове метро від «Деміївської» до «Теремків», додали велику кількість автобусів-тролейбусів за маршрутом. Щоправда, кажуть, довелося знімати їх із інших маршрутів…

– У нас є приклад Троєщини, Борщагівки. Можна організувати та забезпечити проїзну здатність. Але це важко. Київ не має достатнього резерву рухомого складу, який можна було б направити на цю ділянку. І значно збільшити пропозицію наземного транспорту для цього району. Знімати машини з інших маршрутів – це погіршувати ситуацію у всьому місті.

Також, щоб наземний транспорт працював більш-менш стабільно, потрібно, щоб не було заторів. Багато людей будуть змушені пересуватися автомобілями. Це створить затори, в яких наглухо стоятиме наземний транспорт. Швидкість руху тут буде 5 км на годину. А швидкість метрополітену – 25-35 км на годину.

Для більшості людей неминучі додаткові незручності. І тривалість поїздки з дому до роботи замість належних 45 хвилин становитиме 90 хвилин, наприклад. У транспортній доступності цей район дуже втратив, і зробити із цим нічого не виходить. Повернутись до норми транспортної доступності лише одним наземним транспортом фізично не вийде.

- Розмови про закриття інших станцій на "червоній та синіх гілках" – це чутки? Чи ситуація і там не проста?

- Підтікання у метрополітені – досить поширене явище. Інше питання – наскільки це впливає на здатність конструкцій витримати. Наразі люди на хайпі почали звертати увагу на те, що й так було.

Я думаю, що надзвичайної ситуації ми, можливо, й не допустимо. Але погане обслуговування може зіграти роль… Тому теоретично така ситуація може повторитися. І доведеться раптово закрити ще кілька станцій.

Теги за темою
КиївРемонтметро
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Ухилення від мобілізації: в який строк притягують до адміністративної відповідальності
ZN UA
2025-04-21T01:03:56Z
Росіяни запустили кілька груп ударних дронів
УкраинФорм
2025-04-21T00:31:46Z
Якщо зарплата всього 5 тисяч. На яку пенсію очікувати українцю у 2025 році
Telegraf
2025-04-21T00:27:24Z
Карта повітряних тривог України онлайн: де є загроза ракетного удару
Факти ICTV
2025-04-20T22:06:23Z
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Поливаний понеділок: традиції
ZN UA
2025-04-20T21:33:19Z
Особливий понеділок після Великодня 2025: що можна і не треба робити цього дня
Telegraf
2025-04-20T21:21:18Z
Здоров'я, щастя та удачі: красиві привітання з Поливаним понеділком 2025 у прозі та віршах
24tv
2025-04-20T21:15:29Z
Допомога одиноким пенсіонерам у Києві: як отримати доплату до виплат у 2025 році
Политека
2025-04-20T20:01:03Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Тотальна мілітаризація: Кремль налаштовує росіян на затяжну війну з НАТО
Telegraf
2025-04-21T01:12:29Z
Захарова розкритикувала заклик США до перемир’я, звинувативши і Київ, і Вашингтон
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T01:09:05Z
В обмін на військову допомогу: які підводні камені Трамп заховав в угоді про корисні копалини
24tv
2025-04-21T00:42:20Z
"Українська мрія може здійснитись": чи запустить обвал цін на нафту розпад Росії
GlavRed
2025-04-21T00:36:49Z
Президент Чехії оригінально привітав громадян з Великоднем
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T00:36:42Z
Загроза для двох областей: названо ймовірні напрямки нового штурму РФ
GlavRed
2025-04-21T00:27:06Z
У Нідерландах готують кампанію зі зміцнення "кіберрезерву" країни
InternetUA
2025-04-21T00:01:37Z
NYT: Міністр оборони США мав ще одну переписку про удари по Ємену
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T00:00:59Z
Чи шкідливі соцмережі: вчені спростували поширений міф
InternetUA
2025-04-20T20:31:38Z
Продукти, які підвищують рівень серотоніну та покращують настрій
360ua.news
2025-04-20T19:15:57Z
Що найкраще випити перед сном. Оберіть свій напій
Gazeta UA
2025-04-20T18:27:45Z
Назвали найгірші пози для сну, якщо болить спина
Gazeta UA
2025-04-20T18:06:06Z
Як миттєво позбутись запаху часнику з рота. Вчені здивували відкриттям
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:22Z
Шість продуктів, які зменшують тривалість життя
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:21Z
Все життя ви робили це неправильно: як насправді потрібно мити волосся
24tv
2025-04-20T11:42:52Z
Вісім причин, чому манго треба їсти чоловікам та жінкам
Gazeta UA
2025-04-20T09:57:36Z
Як депресія батьків впливає на поведінку дитини
360ua.news
2025-04-20T07:42:52Z
Музикант Ярмак зустрівся на обміні полоненими зі своїм побратимом: той втратив 40 кілограмів
24tv
2025-04-20T21:12:12Z
"Скромність - сестра бідності": Тіна Кароль дала 4 зухвалі поради
GlavRed
2025-04-20T19:27:28Z
66-річна Мадонна відзначила Великдень у компанії дітей і 28-річного коханця
Фокус
2025-04-20T19:01:37Z
На одному подиху: 3 легкі мінісеріали для вихідного дня
24tv
2025-04-20T18:18:19Z
Майбутнє української рок-музики: діти зіграли легендарну пісню, мережу у захваті
Telegraf
2025-04-20T17:48:30Z
Анна Саліванчук зізналася, навіщо вийшла заміж за експродюсера Студії Квартал 95
GlavRed
2025-04-20T17:27:48Z
"Ти - мій": обраниця Дмитра Кулеби показала романтичне фото з політиком
GlavRed
2025-04-20T16:25:09Z
У Великдень Христина Соловій поділилася рідкісним фото з мамою
24tv
2025-04-20T14:36:25Z
Разом із сином за святковим столом: як відзначає Великдень Софія Ротару
GlavRed
2025-04-20T14:27:14Z
"Перемир'я" закінчилось, і "Шахеди" полетіли знову: де тривога в Україні 21 квітня
24tv
2025-04-21T00:09:36Z
Сирський доповів Зеленському про ситуацію на фронті
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T22:33:41Z
"Дочекались смачної паски?": родичі полонених провели акцію "Не мовчи"
ZN UA
2025-04-20T22:21:41Z
Війна, день 1152. росіяни понад 2 тисячі разів порушили "Великоднє перемирʼя"
Football.ua
2025-04-20T22:00:33Z
У Києві відзначили світле свято Великодня
ZN UA
2025-04-20T21:12:58Z
У Києві поліція затримала студента: той каже, що правоохоронці вчинили це без причини
24tv
2025-04-20T21:12:32Z
Росіяни збільшують присутність у Маріуполі, – Андрющенко сказав, що це означає
24tv
2025-04-20T21:00:53Z
26-градусна спека буде не скрізь: які регіони заливатимуть грозові дощі
GlavRed
2025-04-20T20:27:55Z
Гороскоп на сьогодні 21 квітня: Ракам - надзвичайна зустріч, Стрільцям - прибуток
GlavRed
2025-04-20T20:27:32Z
Через вибух у багатоповерхівці Харкова постраждали більше десятка людей
ZN UA
2025-04-21T01:19:31Z
На Черкащині знайдено тіло молодика, якого розшукували з 14 березня
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T01:15:12Z
Румунські рятувальники шукають українця, який вже декілька днів блукає у горах
Украина Криминальная
2025-04-20T23:33:39Z
У російському Омську стався нічний переполох: лунали сирени, небо палало спалахами
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T22:54:54Z
У Харкові стався вибух у багатоповерхівці: горіли дві квартири, є постраждалі
24tv
2025-04-20T22:54:37Z
В одній з квартир Харкова стався вибух: вигоріли кімнати, мешканці постраждали
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T22:45:19Z
На Харківщині під час гасіння пожежі підірвався автомобіль лісгоспу, постраждали двоє лісників
Украина Криминальная
2025-04-20T21:57:33Z
У Харкові горіла 12-поверхівка
УкраинФорм
2025-04-20T21:27:24Z
На Тернопільщині знайшли покинуту новонароджену дитину
Украина Криминальная
2025-04-20T21:09:44Z
Пристрасть до чорного: про що розповість ваш улюблений колір одягу
Gazeta UA
2025-04-20T21:39:03Z
«Україномовний» чи «українськомовний»: мовознавиця пояснила, як казати правильно
ZN UA
2025-04-20T21:03:56Z
Як дізнатися, чи перебуваєте ви у стосунках з аб'юзом – і як діяти, якщо відповідь "так"
24tv
2025-04-20T18:45:19Z
Який бізнес можна відкрити в селі – 10 ідей, які легко втілити в життя
24tv
2025-04-20T18:39:56Z
Як позбутися ос в будинку - дієвий та екологічний спосіб
Gazeta UA
2025-04-20T17:27:40Z
Перевірте, чи доживете ви до 100 років – 9 ознак та цікавий тест
24tv
2025-04-20T17:09:43Z
Вчені вивели "формулу успіху": які риси характеру вам необхідні
24tv
2025-04-20T16:21:27Z
Назустріч пригодам: 2 знаки зодіаку, яким у травні треба піти у відпустку
24tv
2025-04-20T16:09:17Z
1100 євро за 3 ночі: у Німеччині готуються запустити найбільший круїзний лайнер у світі
Фокус
2025-04-20T16:03:52Z
Що буде з цінами на продукти після Великодня: економіст дав прогноз на найближчі місяці
24tv
2025-04-21T01:30:10Z
Німеччина постачала хром для російських снарядів – ЗМІ
iPress
2025-04-20T21:28:11Z
Тарифна війна між США та Китаєм: покупці повернули літак
ZN UA
2025-04-20T19:36:16Z
Частини українців нарахують нову мінімальну пенсію після певного віку
Хвиля
2025-04-20T19:33:17Z
Популярний шоколад із Дубаю спричинив світовий дефіцит фісташок
Gazeta UA
2025-04-20T19:09:52Z
Хто є власником землі під приватним будинком
24tv
2025-04-20T19:03:13Z
Німецька компанія продавала у Росію хром для виробництва гармат, – Handelsblatt
24tv
2025-04-20T18:45:56Z
Чи можуть в Україні запровадити графіки відключення газу: експерт чітко відповів
GlavRed
2025-04-20T18:27:52Z
Купує у Росії і спродує Європі: як Китай обійшов США із природним газом, – NYT
24tv
2025-04-20T18:27:34Z
Став янголятком: Роналду з коханою зворушливо вшанували пам'ять покійного сина
GlavRed
2025-04-20T23:28:50Z
Ван Ністелрой прокоментував виліт Лестера з АПЛ
Football.ua
2025-04-20T21:28:59Z
Реал вирвав перемогу над Атлетіком завдяки божевільному м'ячу в овертаймі: відео суперголу
24tv
2025-04-20T21:03:54Z
Черговий божевільний удар Вальверде приніс Реалу перемогу в El Clasico проти Атлетіка
Football.ua
2025-04-20T21:01:46Z
Мілан додатково погіршив свої шанси на єврокубки мінімальною поразкою від Аталанти
Football.ua
2025-04-20T20:46:17Z
Світоліна у фіналі WTA здобула перший трофей за два роки
Факти ICTV
2025-04-20T20:39:26Z
Барелла: Інтер не повинен пропускати такі голи ні за яких обставин
Football.ua
2025-04-20T20:31:12Z
Болонья вирвала перемогу в Інтера на 94-й хвилині
Football.ua
2025-04-20T20:06:36Z
Нагадало битву Усик – Ф'юрі: українець переміг в Ер-Ріяді двометрового гіганта
24tv
2025-04-20T19:21:59Z
Китай випробував водневу бомбу, що може знищити великі території
Gazeta UA
2025-04-21T01:09:19Z
Bungie зняла обмеження на огляди шутера Marathon через холодну реакцію гравців, - Forbes
InternetUA
2025-04-21T01:01:38Z
Власники GTA запатентували нову технологію анімації: що буде в новій частині гри
InternetUA
2025-04-20T23:01:59Z
"З аптечкою Червоного Хреста": Ісус зі штучного інтелекту порадив готуватись до кінця світу
Фокус
2025-04-20T23:01:51Z
У похованні знайшли незвичайну зброю
Gazeta UA
2025-04-20T22:39:56Z
З консистенцією зубної пасти: дослідники створили рідкий акумулятор
InternetUA
2025-04-20T19:34:02Z
ШІ генерує зображення гламурних ляльок у стилі Барбі: експерти попередили про загрозу
InternetUA
2025-04-20T18:31:24Z
Найшвидша пам'ять у світі записує дані в 10 000 разів швидше, ніж сучасні технології
InternetUA
2025-04-20T17:31:29Z
Експерти розкрили способи захисту гаджетів від стеження у 2025 році
InternetUA
2025-04-20T16:34:38Z
Ціни на вживані автомобілі з бензиновим двигуном вперше за два роки зростають, тоді як ціни на електромобілі швидко падають
Топ Жир
2025-04-21T00:45:41Z
Авто не реагує на кнопку старту: що рекомендують фахівці
Gazeta UA
2025-04-21T00:33:45Z
Як вибрати ідеальне авто для втечі після ограблення?
Топ Жир
2025-04-20T23:00:29Z
3 мільйони за кемпер у стилі космічної ери, який виглядає, ніби він з іншої планети
Топ Жир
2025-04-20T21:30:03Z
Ford призупиняє експорт автомобілів до Китаю через наслідки торгової війни з тарифами
Топ Жир
2025-04-20T20:15:10Z
Піастрі виграв Гран-прі Саудівської Аравії та очолив загальний залік
Факти ICTV
2025-04-20T19:42:33Z
Чи хто-небудь керує Porsche 911 Dakar? Ще один автомобіль перевернувся, забезпечивши прибуток у $100,000
Топ Жир
2025-04-20T18:45:48Z
5 ознак, що ваше авто на межі поломки — не чекайте на великий ремонт
360ua.news
2025-04-20T18:24:01Z
Новий електричний кросовер Subaru Trailseeker для любителів подорожей
360ua.news
2025-04-20T17:27:34Z