Журналістка про інтерв’ю судді ВС Кравченка перед судом щодо Львова: «Це спроба маніпуляції та впливу на рішення суддів»
Напередодні суддя Верховного Суду Станіслав Кравченко дав інтерв’ю, у якому висловився щодо справи ексголови одного з касаційних судів Богдана Львова. Своїми висловлюваннями суддя ВС спробував відбілити Львова та порушив суддівські принципи поведінки, зазначила Ірина Федорів у своєму блозі для УП.
Коли у Богдана Львова виявили російський паспорт, судді Верховного Суду одразу ж порушили питання звільнення ексочільника одного з касаційних судів. У результаті Львов утратив посаду судді. Тепер він хоче поновитися на посаді і судиться із Верховним Судом.
Саме за день до засідання суду, яке заплановане на 10 січня, і вийшло інтерв’ю Станіслава Кравченка. У ньому він заявив, що звільнення Львова з посади судді нібито було «суб’єктивною думкою» тодішнього очільника ВСУ Всеволода Князєва.
Зокрема, Кравченко заявив наступне: «Справді, так склалося, що Богдана Львова усунуто не лише з посади голови Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, а й судді – у зв’язку з наявністю паспорта громадянина РФ. Це було суб’єктивне рішення ще тодішнього голови Верховного Суду Всеволода Князєва».
За словами журналістки, така заява може бути відвертою спробою сказати суспільству, що це рішення ухвалив суддя, якого взяли на хабарі. Тобто, як зазначила Федорів, відбувається маніпуляція, аби спробувати вибілити в очах суспільства суддю Львова. Адже якщо Князєва самого взяли на хабарі, то чи міг такий суддя прийняти якесь хороше рішення?
При цьому Кравченко додав: «Якщо рішення буде на користь Богдана Львова – ми його уважно вивчимо, зокрема в частині наведених документів, і, якщо будемо незгодні, прийматимемо рішення щодо оскарження в апеляційному порядку».
Таким чином, як пише журналістка, суддя ВС дав своїм колегам сигнал, що ймовірність рішення на користь Львова, все-таки існує. Навіть попри наявність у нього російського паспорта.
Однак, у суддів, зазначила журналістка, є свої закони та правила етики. Є прописані принципи поведінки суддів, як, наприклад, Бангалорські. На сайті Верховної Ради вказано, що ці принципи схвалені Резолюцією Економічної та Соціальної Ради ООН.
Зокрема, у Бангалорських принципах вказано, що «перед розглядом справи (про який відомо, що він відбудеться, або це тільки передбачається) суддя утримується від будь-яких коментарів, що могли б з огляду на розумну оцінку ситуації якимось чином вплинути на перебіг цієї справи чи поставити під сумнів справедливе ведення процесу. Суддя утримується від публічних та інших коментарів, оскільки це може перешкодити неупередженому розгляду справи стосовно певної особи чи питання.
Крім того, є й затверджений українськими суддями Кодекс суддівської етики. І на думку Федорів, своїм інтерв'ю напередодні суду й озвученими формулюваннями Кравченко порушив деякі статті цього кодексу. Частина з них перегукується з тим, що є у попередньому документі.
Нагадаємо, 3 жовтня 2022 року Служба безпеки України поінформувала Верховний суд про наявність у Львова громадянства Росії, на підставі чого голова Верховного Суду відрахував Львова зі штату суддів ВС. При цьому в Службі безпеки тоді повідомили, що перевірка триває.
7 жовтня 2022 року петиція на сайті президента про позбавлення Львова українського громадянства набрала 25 тисяч підписів. 22 жовтня президент Володимир Зеленський відповів на петицію – доручив Комісії з питань громадянства при офісі президента перевірити наявність підстав для припинення українського громадянства Богдана Львова. З того часу про результати розгляду цього питання ані в ОПУ, ані в Державній міграційній службі не повідомляли.
Петиції передувало розслідування «Схем» про те, що Богдан Львов понад 20 років тому отримав громадянство РФ на підставі довідки військовослужбовця, а потім поновив паспорт по досягненню 45-річного віку у 2012-му. Після виходу розслідування суддя визнав, що в реєстрах РФ є дані про його громадянство, але заявив, що це «якісна підробка» для «дестабілізації роботи судової системи України». 26 та 28 вересня 2022 року він опублікував два дописи на своїй сторінці у фейсбуці, ставлячи під сумнів окремі документи з розслідування, називаючи його «чистим фейком». У своєму детальному аналізі у продовженні розслідування «Схем»» журналісти спростували звинувачення Львова та покроково підтвердили зроблені раніше висновки.
За даними «Схем», станом на кінець грудня 2023 року Державна міграційна служба України зупинила розгляд питання про позбавлення екссудді Верховного суду Богдана Львова громадянства України. У відомстві не дали відповіді на запит журналістів про причини такого рішення, пославшись на «конфіденційність» такої інформації.