MY.UAНовини
Про ситуацію на фронті, мобілізацію та приватний бізнес на війні: відверте інтерв’ю з Михайлом Макаруком
Про ситуацію на фронті, мобілізацію та приватний бізнес на війні: відверте інтерв’ю з Михайлом Макаруком

Про ситуацію на фронті, мобілізацію та приватний бізнес на війні: відверте інтерв’ю з Михайлом Макаруком

Громадяни України мають зрозуміти – без мобілізації ми не виживемо, наголошує сержант ЗСУ

Україна тяжко переживає початок року. Занадто багато "завислих" питань. І щодо допомоги від США, а також від Євросоюзу. І з законопроєктом про мобілізацію, який спрямований парламентом на доопрацювання уряду. Росія, користуючись деяким хаосом і у світі, і в Україні, атакує по всьому фронту.

Спікер Міжнародної волонтерської спільноти InformNapalm, сержант ЗСУ Михайло Макарук розповів "Телеграфу" про помилки влади, військову ситуацію, а також про те, чому ми точно переможемо.

Про ситуацію на фронті

"Згідно з доповіддю головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного після інспекції лінії зіткнення, противник намагається вести атакувальні дії по всьому фронту. Але на деяких напрямках потрапляє у смертоносні пастки", — зазначає Михайло Макарук.

Він наголошує, що зараз у всіх на слуху наш плацдарм на лівому березі Дніпра на Херсонщині. Він утримується стараннями морпіхів, Сил спеціальних операцій та тероборони. Там знищується гігантська кількість особового складу та військової техніки супротивника.

"У районі Дворічної та Куп’янська на Харківщині російський наступ, який триває вже майже три місяці, фактично захлинувся. Противник знову і знову збирає батальйони у Бєлгородській та Курській областях – і кидає їх на фронт.

Ми ж їх активно перемелюємо, переважно завдяки вмілим діям операторів FPV-дронів та наших піхотинців, – розповідає сержант ЗСУ. – Аналогічна ситуація "буцання" йде у Запорізькій області – у районі Вербового та Роботиного. Складно на Донеччині. І в районі Бахмута, де росіяни щосили намагаються вийти до Часового Яру. І поряд з Авдіївкою. І у Мар’їнському районі".

За словами експерта, оскільки Сили оборони України не мають достатнього поповнення (і людського ресурсу, і бронетехніки, і снарядів), ми змушені відбиватися, а не йти у наступ, як хотілося б…

Перспективи, продовжує Михайло Макарук, залежать як від допомоги з боку наших союзників (озброєнням, боєприпасами), так і від проведення ефективної мобілізації (причому це не лише кількісний, а і якісний психологічний фактор стану наших бійців).

"В армії є відчуття, що нас покинули, — зізнався співрозмовник "Телеграфа". — Мовляв, воюйте до переможного кінця. А коли той "кінець" — ніхто не знає. Натомість ми знаємо, що мобілізація — це можливість ротації, отримання відпусток, якогось відпочинку для тих, хто воює вже майже два роки (а хтось і більше, адже війна на Донбасі не припинялася з 2014-го). Ми, хто на фронті, втомилися фізично, психологічно. Нам потрібне перезавантаження".

Про ситуацію навколо мобілізації

Головком ЗСУ Валерій Залужний чітко дав зрозуміти, що нам потрібне поповнення, нагадує Михайло Макарук. Як відновлення військових підрозділів, що діють, так і формування нових.

"Як саме проходитиме мобілізація – завдання політичного керівництва. Згідно з усіма законами, канонами, правилами – за мобілізацію насамперед відповідає верховний головнокомандувач, він же президент. А також – уряд і парламент. Військові ж починають працювати з людьми, які, відповідно до нормативних документів, призиваються за правилами, виробленими саме законодавчою та виконавчою владою", – пояснює експерт.

Громадяни України мають зрозуміти – без мобілізації ми не виживемо, наголошує сержант ЗСУ.

Він нагадує, що широкомасштабне вторгнення в Україну 24 лютого 2022-го Росія розпочала приблизно 200 тисячами військових. На сьогодні, за словами Путіна, на українській землі перебуває 617 тисяч окупантів. Наша розвідка говорить про близько 450—470 тисяч. Але навіть якщо так – зростання більш ніж удвічі, порівняно зі вторгненням майже дворічної давнини. До того ж підрозділи РФ на більшості напрямків укомплектовані живою силою на 95%. І ми маємо реагувати адекватно, пояснює Михайло Макарук.

"Є ті, хто в нас досі говорить щось на кшталт "я не створений для війни". Відповім так – ви або захищатимете свою країну, або підете воювати проти неї, коли опинитеся в окупації. Або – у фільтраційний табір", — зазначає військовий.

Дії політиків, які місяцями не можуть вжити необхідних змін для ефективніших мобілізаційних заходів, він вважає, м’яко кажучи, безвідповідальними.

"Влада всіляко гальмує такий потрібний законопроєкт. Ніяк не реагує (включаючи верховного головнокомандувача) на нападки на військових з боку деяких неадекватних депутатів. І те, що Безугла, яка особливо відзначилася в цьому плані, написала заяву на вихід з фракції "Слуга народу", нічого не означає, поки її не зачитали у Верховній Раді та не ухвалили відповідне рішення.

А розповіді парламентаріїв про те, як вони переживають за військових, як люблять нашу армію, виглядають цинічною популістичною маячнею на тлі їхньої бездіяльності. Де законопроєкти про захист військовослужбовців, повернення військових у мирне життя? Держава намагається (і в неї не дуже виходить) робити все, щоб людина потрапила до армії. Але не намагається вирішувати таке важливе завдання, як адаптація військовослужбовців, що повернулися. Є проблеми з виплатами сім’ям загиблих, багато інших", – наголошує Михайло Макарук.

Про бізнес-складники

Речник InformNapalm здивований, що держава досі не перейшла на військові рейки. Що для приватного бізнесу так і не відкрили можливості виробляти патрони, снаряди тощо.

"Коли подібні можливості відкрилися для виробництва дронів, комплексів радіоелектронної боротьби – їх одразу побільшало на фронті. Але далі цього чомусь не йде. Не створюються умови для конкуренції. Тоді як зараз – саме час. Це важливо і армії, і бізнесу, і загалом країні", – упевнений Михайло Макарук.

Він нагадав, що під час масованого обстрілу 2 січня росіяни три ракети випустили по фабриці українського бренду M-Tac, який виробляє військовий одяг. Зупинивши на якийсь час процес виробництва класного екіпірування.

"І це — приватне виробництво, яке має популярність, тому що пропонує найкращу пропозицію в ракурсі ціна-якість. Для росіян це була об’єктивно важлива ціль. Для нас цей випадок — показник, чому потрібно давати преференції бізнесу, що працює на армію", — пояснює експерт.

Держсектор, за його словами, сам не впорається. І не потрібно намагатися проковтнути більше, ніж зможеш. Тим більше у такий час.

"Без волонтерських дронів, а також безпілотників, які поставляються, завдяки різним великим приватним компаніям, ми не вивеземо. І держава має нарешті розвернутися обличчям до бізнесу, який хоче і може робити більше для наших Сил оборони", – підкреслює сержант ЗСУ .

Про допомогу партнерів

Попри безліч складнощів, Михайло Макарук дивиться в майбутнє з позитивом.

"Ізраїль добиває ХАМАС. Американці та британці вдарили по хуситах. Це все – дзвіночки. У мене вселило оптимізм і повідомлення, що республіканці представили свій план, де акцент роблять не на підтримці України "стільки, скільки потрібно" (як робить адміністрація Байдена), а на підтримці, необхідної для перемоги над Росією.

І вони бачать таку допомогу у трьох пунктах, співзвучних з тим, що раніше озвучував наш головком Залужний. А саме: якнайшвидше надання ЗСУ критично важливої зброї; посилення санкцій проти путінського режиму; передача Україні 300 млрд доларів заморожених російських активів. До речі, щодо цих активів вже заворушилися і в Білому домі", – зазначає експерт.

Крім того, продовжує Михайло Макарук, Європа обіцяє, що навесні таки надасть нам весь мільйон снарядів, як і збиралася раніше.

Ще один позитив – все голосніше йдеться про необхідність створення спільної європейської армії.

"Так, є проблеми з наданням нам далекобійних ракет. Але, згідно з нещодавньою статтею в німецькій пресі, нам готові дати TAURUS і Міноборони, і Бундестаг. Все впирається лише в позицію канцлера Шольца, який досі боїться передати Україні ці крилаті ракети. Так колись було і з танками. Думаю – додавлять. Є новина і про готовність європейців закупити тисячу ракет для зенітно-ракетних комплексів Patriot. У тому числі для нас. Маємо швидку передачу нам Британією 200 ракет для ППО. У нас уже, схоже, працює італо-французький комплекс SAMP/T Mamba", — акцентує експерт.

На його думку, заява президента України про знищення завдяки західним далекобійним ракетам за один день 26 ворожих вертольотів та 12 літаків – це теж не для красного слівця. На такому рівні (а заява була зроблена 11 січня балтійським ЗМІ у Ризі) казки не розповідають, зазначає Михайло Макарук.

"Ну і те, що росіяни, які кричали, що у них ресурсів для війни вистачить на десятиліття, бігають з простягнутою рукою від Ірану до Північної Кореї, свідчить само за себе, – упевнений експерт. – Усі фактично визнали, що Росія, перш за все, стараннями українських дронів уже не контролює Чорне море. Як наслідок – турки, болгари та румуни уклали коаліцію з розмінування. А росіяни мовчки дивляться на це. І нічого вдіяти не можуть".

Турне Зеленського балтійськими країнами вже дало хороші результати (при тому, що багато чого, що стосується військової допомоги, логічно залишається за кадром).

"Британський прем’єр, як ми знаємо, приїхав до Києва не з порожніми руками, — продовжує Михайло Макарук. — Ми зміцнюємо зв’язки з Японією. І я сподіваюся, що ми незабаром почнемо отримувати допомогу від Південної Кореї, яка має одні з найкращих у світі артустановок, БМП, танків".

Допомагатимуть нам точно, зазначає експерт. І в США, і в Європі вже неодноразово сказали – чому. Інакше воювати доведеться їм. Тому що Росія, Іран, Північна Корея та Китай, відчувши слабкість Заходу, почнуть переділ світу виключно силою. З офіційно оголошеною Третьою світовою війною, яка неофіційно йде у нас не перший рік.

"До того ж американцям після ганьби в Афганістані, куди вбухали колосальні кошти і втекли, а створену ними армію та підтримувану владу таліби змели за лічені дні, другий такий іміджевий удар (у разі поразки України) точно не потрібен. Вони тоді перестануть бути гегемоном у рекламно-медійному сенсі. З усіма наслідками, що з цього випливають…" – констатує Михайло Макарук.

Теги за темою
війнаБізнес
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Немає дому": відомий співак зізнався в залежності та живе по санаторіях
GlavRed
2025-11-14T18:06:34Z
Танець двох світів: SERAFÝN і ALBINA екранізували пісню «Шлях»
Storyboom
2025-11-14T17:40:14Z
Що подивитися в п'ятницю ввечері: нові фільми на Netflix
24tv
2025-11-14T17:36:34Z
Стрижки та зачіски, які сильно старять: краще їх не робити після 50 років
24tv
2025-11-14T17:15:55Z
Переможці Хататону 6.0: казки голосом тата, оживлені міста й онлайн-музеї
УкраинФорм
2025-11-14T17:03:47Z
Нові новорічні фільми на Netflix, які не можна пропустити
24tv
2025-11-14T16:45:00Z
Сабріна Карпентер зіграє у новому мюзиклі Universal
360ua.news
2025-11-14T16:27:02Z
Прем'єри тижня: Dantes запитує "Чому", а Dorofeeva копіює Марію-Антуанетту
Комсомольская правда
2025-11-14T16:13:38Z
Ексдружина Андрія Бєднякова розсекретила, як заробляє собі на життя
TSN
2025-11-14T16:06:29Z
«Укрзалізниця» пригрозила Кличку через борги на десятки мільйонів гривень
ГЛАВКОМ NET
2025-11-14T18:06:49Z
Саратовський НПЗ зупинив роботу після атаки: це може тривати до кінця листопада, – Reuters
24tv
2025-11-14T18:06:38Z
ЗАЕС знову під загрозою блекауту – "Енергоатом"
5 UA
2025-11-14T18:06:11Z
Підвищення тарифів на опалення в Полтавській області: наскільки сильно зросли ціни
Политека
2025-11-14T18:00:59Z
Свириденко сказала, скільки у проєкті бюджету-2026 заклали додаткових коштів для прифронтових територій
УкраинФорм
2025-11-14T17:57:41Z
Україна одним ударом зупинила близько 2% світових поставок нафти, – Reuters
24tv
2025-11-14T17:54:54Z
Не лише дровами: чим ще можна вигідно обігріти оселю
24tv
2025-11-14T17:45:30Z
Чинні прайс-кепи руйнують довіру інвесторів до ринку – експерт ICC Ukraine
ГЛАВКОМ NET
2025-11-14T17:36:27Z
Гетманцев став на захист чиновника НБУ Олійника, звинуваченого у корупції - економіст Кушнирук
TSN
2025-11-14T17:36:13Z
Треба бити, поки не відновили, – експерт назвав вразливі точки Росії
24tv
2025-11-14T18:06:32Z
Румунія викликала посла Росії через падіння російського дрона на своїй території
Европейская правда
2025-11-14T18:06:03Z
Китай пригрозив США відповіддю на постачання Тайваню запчастин до F-16
InternetUA
2025-11-14T18:00:05Z
Наступний «Рамштайн» готується на 3 грудня - Шмигаль
УкраинФорм
2025-11-14T17:57:42Z
Посол України вважає, що "97% угорців" підтримують перемогу Києва у війні
Европейская правда
2025-11-14T17:57:07Z
НАБУ вилучило "цікаві документи" у справі Міндіча на сотні мільйонів
Хвиля
2025-11-14T17:51:27Z
У Словаччині студенти покинули зустріч із Фіцо після його слів про війну в Україні
Европейская правда
2025-11-14T17:48:39Z
Санкції є, а робота триває: чому підприємства, які "зловили" на корупції продовжують працювати
24tv
2025-11-14T17:45:29Z
В Естонії скасували виступ американського рок-гурту Limp Bizkit, соліст якого підтримав окупацію Криму
Детектор М
2025-11-14T17:42:20Z
На Закарпатті засудили чоловіка, який у соцмережах розхвалював російських окупантів
InternetUA
2025-11-14T17:48:27Z
Шахед спікірував на ринок та авто під час руху в Чорноморську: відео та усі подробиці
FaceNews
2025-11-14T17:45:02Z
У Франції викрили банду серійних викрадачів люксових велосипедів
Европейская правда
2025-11-14T17:40:00Z
У Нідерландах стався землетрус, є руйнування
УкраинФорм
2025-11-14T17:36:12Z
ГУР заблокувало рух вантажів по Транссибірській магістралі
УкраинФорм
2025-11-14T17:27:48Z
У центрі Стокгольма двоповерховий автобус в’їхав у людей на зупинці, є загиблі
Европейская правда
2025-11-14T17:15:10Z
На Харківщині через влучання російського дрона в авто загинув поліцейський
УкраинФорм
2025-11-14T16:48:31Z
На Сумщині затримали чотирьох аферистів-«логістів»
InternetUA
2025-11-14T16:31:03Z
На Харківщині в руках у жінки вибухнув російський дрон - вона загинула
УкраинФорм
2025-11-14T16:30:50Z
Шість британських університетів долучилися до Коаліції українських студій
УкраинФорм
2025-11-14T18:06:27Z
Зеленський відзначив військових і родини загиблих Героїв державними нагородами
УкраинФорм
2025-11-14T18:00:56Z
Олексій Мацука створив ШІ-помічника з написання текстів на основі Кодексу журналістьскої етики
Детектор М
2025-11-14T18:00:54Z
Новий випуск "Холостяка": деталі перших побачень Цимбалюка
Фокус
2025-11-14T18:00:45Z
Греція веде переговори щодо купівлі зенітних та артилерійських систем в Ізраїлю - Reuters
УкраинФорм
2025-11-14T17:57:39Z
15 листопада: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-11-14T17:51:34Z
Ракета "Циркон": що відомо про нову зброю РФ та чи становить вона реальну загрозу для України
TSN
2025-11-14T17:48:16Z
Померла британська письменниця українського походження Марина Левицька
УкраинФорм
2025-11-14T17:45:03Z
"Це вже втретє зі мною": мешканці Києва розповіли про жахи пережитої атаки
TSN
2025-11-14T17:36:55Z
У Швейцарії розробили мікроробота, щоб доставляти ліки через судини
InternetUA
2025-11-14T16:03:42Z
Гідрогеолог оцінив воду, яка продається в численних автоматах
ГЛАВКОМ NET
2025-11-14T16:00:27Z
Епідемія холери в Африці досягла найвищого рівня за чверть століття – Reuters
iPress
2025-11-14T13:09:01Z
Рівень глюкози зашкалюватиме: ранкова звичка, яка підвищує цукор у крові
Знай
2025-11-14T12:51:55Z
У Швейцарії розробили мікроробота, щоб доставляти ліки через судини
УкраинФорм
2025-11-14T11:06:10Z
ВООЗ назвала головний вірус-вбивцю
ГЛАВКОМ NET
2025-11-14T10:27:59Z
Знищіть пилових кліщів з постелі за одне прання: дієвий метод
24tv
2025-11-14T10:06:52Z
Картопляна маска для волосся творить дива: швидкий ріст стане помітним за кілька тижнів
24tv
2025-11-14T09:51:00Z
Згодом почнеться облисіння: популярна зачіска, через яку випадає волосся
Знай
2025-11-14T08:51:37Z
Розум дійсно створює седан
Топ Жир
2025-11-14T17:27:43Z
Як Mercedes-Benz eActros 600 працює у складі 25-метрового автопоїзда
AutoCentre
2025-11-14T17:09:58Z
Тест-драйв нового Peugeot 3008 1.2 Hybrid: він зайняв нішу дизеля?
AutoCentre
2025-11-14T17:09:04Z
Nissan вивчає можливість використання потужного гібридного V6 двигуна для американського ринку
Топ Жир
2025-11-14T16:42:24Z
Volkswagen створив позашляховик Golf R і знову не запропонував його американському ринку
Топ Жир
2025-11-14T16:12:40Z
Раритети просто неба: у лісі знайшли велике кладовище рідкісних ретроавто
Фокус
2025-11-14T16:06:05Z
Ризики дуже великі: названо автомобілі, які не варто купляти у Польщі
GlavRed
2025-11-14T15:27:12Z
Форд ледь не дав своєму кросоверу назву, що нагадує друкарську помилку
Топ Жир
2025-11-14T14:27:18Z
У Каліфорнії подають позов з вимогою заборонити продаж автомобілів Hyundai та Kia через звинувачення у використанні дитячої праці
Топ Жир
2025-11-14T14:27:11Z
У Києві до 36 зросла кількість постраждалих через масовану атаку РФ
Украинская правда
2025-11-14T18:03:12Z
Не Київ і не Одесу: яке місто України німці окупували останнім у Другій світовій
GlavRed
2025-11-14T18:00:07Z
Дуже часто, – боєць розповів, які підлі методи росіяни використовують біля Покровська
24tv
2025-11-14T17:54:28Z
Харків 14 листопада: загибель від дронів, бої за Куп’янськ
Мій Харків
2025-11-14T17:51:20Z
Росіяни прориваються до багатоповерхівок, – Сирський про Покровськ і Мирноград
24tv
2025-11-14T17:45:32Z
Трапляється один раз на 10 тисяч пологів: у Житомирі народилася трійня
УкраинФорм
2025-11-14T17:39:34Z
Покровськ на межі падіння: у Sky News назвали причину і розкрили найгірший сценарій
GlavRed
2025-11-14T17:36:43Z
Обмеження руху транспорту в Києві: розпочато дорожні роботи, де важче проїхати
Политека
2025-11-14T17:30:37Z
Росіяни протягом дня били по Дніпропетровщині КАБами та дронами, є пошкодження
УкраинФорм
2025-11-14T17:27:04Z
Ідеальні деруни без борошна та яєць: як приготувати
TSN
2025-11-14T17:36:37Z
Затирка в душі сяятиме білизною: ось ідеальний домашній засіб для її чищення
24tv
2025-11-14T17:27:14Z
Гниє без нагляду: як за кілька місяців люксовий готель перетворився на руїни
Фокус
2025-11-14T17:21:16Z
Популярний курорт, який визнали найгіршим містом, став топ напрямком на 2026 рік
24tv
2025-11-14T17:18:30Z
Туристка розповіла про країну, де "за копійки" здають люкс-готелі
Фокус
2025-11-14T17:06:03Z
Тільки прямо і вперед: як виглядає найдовша у світі пряма дорога без жодного повороту
Фокус
2025-11-14T16:42:55Z
Навіть у мороз: чому експерти радять провітрювати квартиру щодня взимку
TSN
2025-11-14T16:33:45Z
Кому наприкінці тижня усміхнеться фортуна: відповідь у гороскопі
24tv
2025-11-14T16:33:13Z
Яка ваша прихована духовна суперсила: про все розповість дата народження
GlavRed
2025-11-14T16:27:48Z
Через цю помилку пилосос працює впівсили: експерти розкрили причину
24tv
2025-11-14T18:03:36Z
Android зміниться назавжди: установку програми зі сторонніх сайтів дозволять, але не всім
Фокус
2025-11-14T18:00:36Z
Microsoft закрила лазівку, що дозволяла безкоштовно активувати Windows
InternetUA
2025-11-14T17:42:15Z
Головоломка для людей з орлиним оком: знайдіть вишню без черв'яка за 30 секунд
GlavRed
2025-11-14T17:39:51Z
Що таке соціальна інженерія та як не стати жертвою шахраїв
InternetUA
2025-11-14T17:18:52Z
Розробники Battlefield 6 обіцяють виправити головну проблему гри
24tv
2025-11-14T17:18:49Z
Найкращий бюджетний телевізор 2025 року: чому Hisense QD7 перевершив усіх конкурентів
Фокус
2025-11-14T17:15:50Z
Інтернет на смартфоні запрацює в рази швидше: допоможуть ці 5 простих трюків
Фокус
2025-11-14T17:00:59Z
Вперше був показаний пуск "Довгого Нептуна": аналітики вказали на цікаві деталі
24tv
2025-11-14T17:00:07Z
Фабіан Шер викликав інтерес із Бундесліги
Football.ua
2025-11-14T18:00:30Z
Кукурелья готовий поголитися налисо у разі перемоги Іспанії на ЧС-2026
Football.ua
2025-11-14T17:51:34Z
Екітіке – після перемоги над Україною: Пишаюся собою
Football.ua
2025-11-14T17:42:30Z
Вернер взимку може перебратися до МЛС
Football.ua
2025-11-14T17:24:03Z
Судаков залишив табір збірної України перед грою з футболістами Ісландії
УкраинФорм
2025-11-14T17:18:04Z
Мбаппе спростував чутки про невдоволення гравців Реала роботою Алонсо
Football.ua
2025-11-14T17:15:16Z
Тренер Польщі – перед грою з Нідерландами: Чекаю, що моя команда зробить ще один крок вперед
Football.ua
2025-11-14T17:07:39Z
Збірна України зіграє футболістками Шотландії та Австрії на турнірі She Plays
УкраинФорм
2025-11-14T17:03:56Z
Наступники золотої ери на чолі з Усиком: українські боксери, які можуть підкорити світовий ринг
24tv
2025-11-14T17:03:06Z