MY.UAНовини
Українські мисливці за скарбами: як поводитися з пам'ятками, які постраждали під час обстрілів
Українські мисливці за скарбами: як поводитися з пам'ятками, які постраждали під час обстрілів

Українські мисливці за скарбами: як поводитися з пам'ятками, які постраждали під час обстрілів

Аби цьому протистояти, в Україні започаткували ініціативу Ukrainian Heritage Monitoring Lab (HeMo), яка не просто обстежує пошкоджені пам'ятки, фіксує докази злочинів у сфері культурної спадщини, але й радить, як правильно прибирати наслідки обстрілів, щоб не завдати ще більшої шкоди. Активісти розповіли для ZAXID.NET про свої напрацювання.

Активісти надихнулись фільмом Джорджа Клуні "Мисливці за скарбами", де один з героїв обґрунтовує суть війни і її ціну: "Якраз за це ми і боремося – за нашу культуру, наш спосіб життя. Можна знищити домівки людей, та вони повернуться. А якщо знищити їхні досягнення, їхню історію – їх наче не існувало. Гітлер цього й хоче, а ми цього не допустимо".

Документування для відновлення і суду

Фахівці Ukrainian Heritage Monitoring Lab від осені 2022 року сфокусувалися на моніторингу спадщини і створенні інформаційної бази з актуальними даними. До команди входять представники різних сфер, архітектори, яких підтримують гранти і міжнародні партнери. HeMo робить експедиції для обстеження пошкоджених пам'яток насамперед у деокупованих областях. У них подвійна мета – відновлення пам'яток у майбутньому і документування втрат культурної спадщини як доказ для суду над злочинцями.

HeMo актуалізує інформацію про спадщину, прив'язує її до реєстру пам'яток та музеїв, поповнює базу даних, створену за міжнародними стандартами, і надає доступ усім зацікавленим – міністерствам, обласним адміністраціям, архітекторам, донорам, військовим і суспільству в цілому. Ця інформація буде потрібна для управління спадщиною, реставрації об'єктів, повернення викрадених артефактів, відкриття кримінального провадження проти Росії в Міжнародному кримінальному суді.

Керівник HeMo Василь Рожко розповідає, що фахівці працюють за спеціальними методологіями. Вони роблять фотофіксацію пошкоджень, документують втрати, збирають свідчення очевидців і докази злочинів проти культури.

"Ми використовуємо міжнародну методологію ICCROM (Міжнародного центру з дослідження, збереження та реставрації культурних цінностей), яка дозволяє побачити загальну картину і запропонувати рішення для відновлення. Інша методологія Forensic Herritage – власне, щоб зібрати докази воєнних злочинів у сфері культурної спадщини. Тобто це специфічний спосіб фотографування, опису, щоб потім їх надати як докази в міжнародних кримінальних провадженнях проти Росії", – запевняє архітектор.


Василь Рожко на конференції щодо порятунку спадщини / Фото HeMo

HeMo вже обстежила понад 750 об'єктів у Харківській, Чернігівській, Сумській, Одеській, Миколаївській, Херсонській областях, а також на заході України. На основі зібраного матеріалу також створюють реєстр спадщини, щоб все зберігати структуровано і уникати дублювання інформації. Василь Рожко наголошує, що в Україні не було цієї цифрової інфраструктури, і все довелося розвинути з нуля. Але вона дуже важлива, бо без інвентаризації неможливо зберігати, адже невідомо, що саме треба зберігати.

Для обліку поточного стану і захисту археологічних пам'яток фахівці ініціюють створення в Силах оборони України спеціального підрозділу охорони культурної спадщини пам'яток археології. Це важливо з огляду на численні руйнування культурного шару траншеями, бліндажами, вибуховими хвилями та системами мінування.

"У ЗСУ служать багато археологів, і ми намагаємося зробити так, шоб їх залучати до обстежень. Готується рішення РНБО про створення спецпідрозділу", – зазначила під час конференції "Археологія і війна" завідувачка сектору з питань моніторингу ситуації на тимчасово окупованих територіях МКІП Ліна Дорошенко.

Щоб не зробити гірше

За висновками експертів HeMo подає детальний опис зруйнованої пам'ятки, щоб зрозуміти, в якому вона стані і що робити далі. Але іноді комунальники чи рятувальники, прибираючи наслідки пошкоджень ворогом, роблять ще гірше.

"Комунальники хочуть якомога швидше прибрати наслідки і, не маючи жодного нагляду, все згрібають і вивозять на смітник, без розбору – чи це є ліпнина, якісь елементи скульптури, металеві або дерев'яні цінні елементи. Додаткове оббивання, повний демонтаж пошкоджених елементів – наступна проблема. Буває так, що снаряд завдав шкоди на 30-40%, а рятувальники і комунальники добили будинок остаточно", – пояснює керівник експедицій HeMo Іван Щурко.

Так було з Будинком вчених в Одесі. Його унікальний інтер'єр, цінну столярку комунальники вивезли, а містяни, маючи добрі наміри, несвідомо нашкодили, допомагаючи вивозити автентику на смітник.

Керівник експедицій HeMo Іван Щурко обстежує понищену спадщину в Одесі / Фото HeMo

Харківська область має найбільше втрат спадщини. МКІП прозвітувало про 216 пошкоджених чи зруйнованих пам'яток, з них 10 – національного значення. А фахівці HeMo, які документують пошкодження усіх об'єктів з художньою історичною цінністю, зараз нарахували близько 400 локацій. Ще один активіст HeMo, харківський архітектор Віктор Дворніков на конкретному прикладі пояснює, як неправильно прибирати пошкоджені пам'ятки. 31 грудня у Харкові росіяни обстріляли будинок, але донищили його оздобу саме комунальники.

"Бачимо ознаки злочину: двоє людей, які не усвідомлюють наслідків своїх дій, під наглядом керівництва, наносять пошкодження пам'ятці архітектури місцевого значення. Швидше за все вони всі вважають, що таким чином роблять добру справу, але у своєму намірі вислужитися максимально показово відривають усе, що відламується і не зовсім. Таким чином наносять більшу шкоду, відривають захисні сталеві відливи та відламують фрагменти автентичної кладки, які потім разом з рештою уламків потрапляють на смітник", – обурюється архітектор.

Водночас він пояснює, як треба діяти у таких ситуаціях: "Конструкції будівлі не аварійні, а сама будівля, імовірно, не буде зараз відновлюватися, тому замість відривання елементів їх варто закріпити господарським методом, будівельне сміття з таких об'єктів має зберігатися на спецмайданчиках".


Віктор Дворніков звітує про втрати Харківщини / Фото HeMo

Віктор Дворніков говорить про відсутність будь-якого регламенту роботи комунальних служб та ДСНС у випадках пошкоджень об'єктів спадщини, з якими поводяться, як зі звичайними будівлями: спершу порятунок людей, розбір завалів і усунення аварійності. А як діяти з цінними будівлями чи їхніми фрагментами – рекомендацій не існує. Архітектор каже, що вони діють на власний розслуд, особливо, коли мова йде про історичний об'єкт, що не має охоронного статусу. Так було із будівлею коледжу на вул. Гольдбергівській, 77 у Харкові. Туди у листопаді влучив Shahed, зруйнував дах, горище, стіни, але вціліла частина фасаду.

"Ця будівля була нетиповою для Харкова і мала значну художню цінність, але не мала охоронного статусу. Після першочергових рятувальних робіт працівники комунальних служб вирішили зменшити ризики для проїжджої частини. Найціннішу і вцілілу частину стіни обвалили тросом. Те, що зруйнували, вже не можна відновити, тому що відсутній проект будівлі. Найгірше, що був втрачений автентичний матеріал: комунальники все зібрали і вивезли у невідомому напрямку", – зазначає Віктор Дворніков.

Насправді будинок можна було обгородити, обстежити руїни, з'ясувати ризики і запропонувати проектні рішення для укріплення конструкції, усунути аварійність. Перед знесенням треба оцінити вартість укріплення фрагментів. Однак, як стверджує фахівець, у цій ситуації найбільше обурив не так факт знищення автентичного фрагменту стіни, а суспільне сприйняття цього вчинку. Без технічної експертизи зруйнували історичну забудову заради того, щоб відновити рух транспорту вулицею.

"У світі на реставрацію витрачають мільярди і десятиріччя не тому, що треба зробити красивенько, – у першу чергу це питання достовірності історії. В історичному вимірі національної безпеки ми зазнали поразки: йде війна, зокрема, за культуру, щоб зробити нас носіями іншої. "Культурні проекти", "балєт" та МПЦ відпрацювали по максимуму і далі вже нічого не могли змінити, тому в хід пішли снаряди. І в таких обставинах питання достовірності мають абсолютно інший сенс. Крім того, у побутовому вимірі історичний простір є джерелом збільшення цінності нерухомості, основою для великих освітніх, наукових, туристичних проектів. Тобто позбуваючись автентичності, ми бідніємо не лише духовно, а і напряму – матеріально", – робить висновок Віктор Дворніков.

Архітектори наполягають, що кожне місто чи ОТГ, яке має об'єкти спадщини, під час військового стану мають запланувати заходи для їхнього збереження. Якщо вже трапилося руйнування, балансоутримувачі мають законсервувати об'єкт, зробити умови, щоб опади не потрапляли всередину. Мають бути підготовлені майданчики для зберігання елементів будівель, конструкцій. Згодом при реставрації їх можна буде повернути на місце або зробити за зразком аналогічні. Якщо ж відбудовувати з сучасного матеріалу, будівлі вже не будуть автентичними.

"Якщо треба розібрати завали пам'ятки, варто покликати фахівця – музейника, архітектора, реставратора, щоб рекомендував, як діяти, щоб втрати були якнайменші. Бо ми втрачаємо частину спадщини від обстрілів і не менше, а часто навіть більше – від власної безпорадності", – каже Іван Щурко.

Архітектори HeMo вже зверталися до обласних очільників і профільних департаментів з ініціативою провести бесіду з відповідальними фахівцями і роз'яснити їм основні принципи збереження пошкоджених пам'яток. Навчають також працівників музеїв, будинків культури, театрів. Така співпраця вже дає перші результати.

"Коли був приліт по Одеському художньому музею, працівники не допустили комунальників на територію, тому що розуміли, що це злочин і його треба зафіксувати. Коли ми приїхали, змогли досить ретельно все задокументувати. Лише тоді адміністрація музею організувала волонтерів, які зібрали всі елементи ліпнини, декору, столярку, фурнітуру, посортували, запакували по коробках. Коли буде можливість це відреставрувати, вони використають ці збережені елементи і зможуть відновити інтер'єр максимально коректно", – запевняє Іван Щурко.

Оцифрування і відбудова

У матеріалах HeMo є не тільки звіти з регіонів, але й поради, наприклад, конкретні рекомендації, як рятувати та відновлювати пошкоджені водою об'єкти культурної спадщини. Результати своєї роботи HeMo викладає на сайті. Інформацію зі звітів можуть використовувати всі, кому це може стати в нагоді.

"Ми зробили базу даних і відкрили її. Дехто вже цікавиться нашими напрацюваннями. Тому дуже важливо, щоб це було не тільки в нас, а могли користуватися адміністрації або архітектори. Сподіваємося, що Міністерство культури цим також скористається", – розповідає Василь Рожко.

Ще одним аспектом роботи є створення 3D-моделей об'єктів культурної спадщини, що згодом дозволяє отримати будь-які необхідні креслення будівлі для проектних робіт. Першим таким вже легендарним експонатом стала шафка з Бородянки, як символ незламності українців. Також у В'язівці на Житомирщині таким чином відсканували і створили модель пошкодженої дерев'яної церкви, яка потім все ж завалилася.

"Весною 2022 року зробили фотограмметричну 3D-модель, восени – детальне лазерне сканування. Склавши моделі докупи, можна було відслідковувати динаміку руйнування, рух купола. Але доки тривали роздуми про спосіб і вартість порятунку – церква завалилася, і її детальна 3D-модель – єдине, що залишилося", – зазначено у звіті HeMo.

3D модель відсканованої Воскресенської церкви у Лукашівці на Чернігівщині

До слова, таке ж оцифрування може стати у нагоді при відбудові і львівського музею генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича у Львові. Його у новорічну ніч знищив російський Shahed. Однак у 2021 році компанія Skeiron зробила 3D-модель музею, чим можуть скористатися фахівці під час відновлення.

HeMo оцифровує не лише пам'ятки, але й різні типи музейних колекцій: картини, плівки, архівні речі, книжки чи інші види предметів. Зараз стартував пілотний проект у чотирьох перших музеях, надалі це буде програма електронного обліку музейних предметів, тому що досі в Україні він був ненадійний паперовий.

Спадщину важливо не лише зберігати, але й розповідати про неї, переконаний Василь Рожко, адже спадщина і пам'ять – довготривалий об'єднавчий фактор під час війни з ворогом. Але попереду ще багато роботи: "Дуже багато Радянський Союз вносив у голови непотребу, нівечив усе, ховав спадщину чи знищував її. Треба повернути значення і цінність спадщини, бо це війна саме за неї".

Теги за темою
Новини культури
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Робітнича партія Курдистану заявила про розпуск і припинення збройної боротьби з Туреччиною
Фокус
2025-05-12T13:48:04Z
Трамп готовий посилити санкції проти Росії на тлі ультиматуму Заходу, – Bloomberg
Хвиля
2025-05-12T13:45:42Z
Макрон анонсував розмову із Зеленським про припинення вогню
УкраинФорм
2025-05-12T13:45:39Z
Німеччина висунула жорсткий ультиматум Путіну: часу – до кінця доби
Хвиля
2025-05-12T13:42:38Z
"Рамки були надані". Макрон обговорить із Зеленським, що далі робити з Росією
Лига
2025-05-12T13:42:27Z
Єврокомісар вважає "дуже реалістичним сценарієм" війну Росії проти ЄС
Европейская правда
2025-05-12T13:42:27Z
Тайвань внесе $2 мільйони до міжнародного фонду з розмінування в Україні
УкраинФорм
2025-05-12T13:42:06Z
"У Москви є час до вечора": Макрон висунув ультиматум Путіну щодо України
GlavRed
2025-05-12T13:39:44Z
Сибіга заявив про провал ініціативи щодо припинення вогню та назвав головну мету Росії
Telegraf
2025-05-12T13:33:36Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
Супермодель Жизель Бюндхен уперше показала третю дитину
Фокус
2025-05-12T13:42:22Z
Безос і його наречена одружаться на венеціанському острові: хто буде серед гостей
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T13:39:29Z
«Оленя», «Шьоґун» та «Україна: Ворог у лісі»: оголоcили переможців британської премії BAFTA TV Awards 2025
Детектор М
2025-05-12T13:31:24Z
Стрічка «Україна: Ворог у лісі» отримала телевізійну премію BAFTA-2025
УкраинФорм
2025-05-12T13:21:52Z
Весняні концерти, стендап і вистави: куди піти в Києві у травні 2025 року
Факти ICTV
2025-05-12T13:10:24Z
Називає "гадюкою": Вікторія Бекхем серйозно посварилася з невісткою Ніколою Пельтц, — ЗМІ
Фокус
2025-05-12T13:06:42Z
Жалкую грошей на себе: Яна Глущенко розкрила, скільки витрачає її родина
Факти ICTV
2025-05-12T13:01:30Z
Покохалися й стали песиками: Артур Логай, Даня Повар та Іван Бліндар про українську комедію
Вива
2025-05-12T12:51:22Z
Вони вже бояться, – офіцер бригади "Рубіж" назвав найбільші проблеми росіян
24tv
2025-05-12T13:48:57Z
Папа Лев XIV пожартував перед репортерами на початку першої авдієнції: зал вибухнув оплесками
24tv
2025-05-12T13:48:13Z
"Як можна бути такою тупою": Михайлова про Гасанову, Квіткову і Мусіну на тлі скандалу з Алхім
24tv
2025-05-12T13:48:11Z
Британські системи ППО RAVEN передають Україні: які характеристики комплексу
24tv
2025-05-12T13:48:05Z
Купити чи вишити самому: скільки коштує хороша вишиванка і від чого залежить ціна
Telegraf
2025-05-12T13:42:46Z
На каналах Eurosport створили українську аудіодоріжку
Детектор М
2025-05-12T13:37:32Z
Для поширення ідеології: в Аргентині знайшли 83 коробки із нацистськими матеріалами
Фокус
2025-05-12T13:36:56Z
У МОН анонсували відпрацювання за бюджетне навчання: яких спеціальностей стосуватиметься
24tv
2025-05-12T13:30:45Z
За час повномасштабної війни понад 110 тисяч українців отримали держнагороди - Зеленський
УкраинФорм
2025-05-12T13:30:38Z
Чому вії після нарощення випадають: основні причини, які треба знати
24tv
2025-05-12T13:36:40Z
Знижує тиск на 15 пунктів: знайдено новий засіб проти стійкої гіпертензії
Факти ICTV
2025-05-12T13:12:18Z
Акції індійських виробників ліків просіли після заяви Трампа
24tv
2025-05-12T13:06:58Z
Зеленський привітав медсестер з професійним святом
УкраинФорм
2025-05-12T12:12:54Z
Як час прийому їжі допомагає підтримувати і контролювати вагу
360ua.news
2025-05-12T12:03:47Z
Банани стануть розкішшю? Кліматологи б'ють на сполох
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T12:00:41Z
Колаген з таблеток чи з їжі: для чого він потрібен та як отримати норму
24tv
2025-05-12T11:57:22Z
Вчені виявили ефективність грибної сполуки проти хвороби Паркінсона
Факти ICTV
2025-05-12T11:40:48Z
Трамп прагне змусити фармкомпанії знизити ціни на ліки до 80%
24tv
2025-05-12T11:24:18Z
В Індонезії загинули 13 людей під час утилізації старих боєприпасів
Лига
2025-05-12T13:30:37Z
Прокуратура повідомила про підозру киянці, яка намагалася «продати» інсульт за $6 тиc
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T13:24:42Z
Буковинського правоохоронця затримали за спробу переправлення за кордон ухилянтів та підкупу прикордонника
Украина Криминальная
2025-05-12T13:12:09Z
"Я подумав, що це вибух": у США зняли на відео "пилового диявола"
24tv
2025-05-12T13:06:59Z
У Харкові внаслідок ДТП постраждали два чоловіка
Мій Харків
2025-05-12T12:57:21Z
Під Києвом прощалися із застреленими військовим і його тещею
24tv
2025-05-12T12:51:30Z
На Закарпатті взято під варту попа та диякона УПЦ , які переправляли ухилянтів через кордон
Украина Криминальная
2025-05-12T12:48:55Z
Довічне ув’язнення за розбійний напад та вбивство фермера отримали зловмисники на Дніпропетровщині
Украина Криминальная
2025-05-12T12:33:16Z
Дві обікрадені квартири за день – підозрюваного в крадіжках волинянина взяли під варту
Украина Криминальная
2025-05-12T12:21:55Z
Ціни на цибулю підскочили
AgroPortal
2025-05-12T13:30:21Z
Мода без моралі: які бренди досі заробляють в Росії
24tv
2025-05-12T13:12:44Z
Тарифи на електроенергію в Україні: що буде з цінами в червні
Фокус
2025-05-12T13:12:10Z
У цьому прорахувались найбільше: економіст спрогнозував критичний дефіцит бюджету Росії
24tv
2025-05-12T13:09:45Z
Долар злетів до нового максимуму на ринку
24tv
2025-05-12T13:03:54Z
Вашингтон і Пекін домовилися про паузу у тарифах
360ua.news
2025-05-12T13:03:38Z
В Україні дешевшають ранні овочі
Gazeta UA
2025-05-12T13:03:02Z
Без черг і нервів: як сплатити комуналку через ПриватБанк і Monobank
Telegraf
2025-05-12T13:00:38Z
До земельного кадастру вперше внесли інформацію плану просторового розвитку
AgroPortal
2025-05-12T13:00:32Z
Що відбувається на фронті: повідомили новини з передової
Gazeta UA
2025-05-12T13:45:22Z
На Харківському напрямку росіяни атакували один раз, на Куп’янському окупанти здійснили дві атаки — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-05-12T13:40:17Z
Військовий розповів про тактику наступу росіян на вовчанському напрямку
ZN UA
2025-05-12T13:37:09Z
Останній раз було у 1978 році: у Львові зафіксували температурний антирекорд
24tv
2025-05-12T13:33:46Z
Подорожчання проїзду на Одещині: коли та які зміни чекають на містян
Политека
2025-05-12T13:31:21Z
На Полтавщині з початку року відновили майже 90 тисяч квадратних метрів доріг
УкраинФорм
2025-05-12T13:22:48Z
Заморозки накриють Україну найближчими днями. Яким регіонам не повезе з погодою
Telegraf
2025-05-12T13:00:19Z
У Львові понад 300 військових та ветеранів взяли участь у змаганнях UNBROKEN GAMES
УкраинФорм
2025-05-12T12:57:51Z
Новий графік транспорту у Запоріжжі: мешканців попередили про тимчасові зміни на 12 травня
Политека
2025-05-12T12:46:28Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Ексклюзив за $3,5 мільйона: на аукціон виставили найкращий Lamborghini
Фокус
2025-05-12T13:21:48Z
ЄСА надала автовиробникам саме те, про що вони просили
Топ Жир
2025-05-12T13:00:04Z
Електромобілі Hyundai у небезпеці: китайські бренди націлились на ринок Південної Кореї
AutoGeek
2025-05-12T12:48:25Z
BMW презентував спецверсію кросовера X7 за $110 000
AutoCentre
2025-05-12T12:16:32Z
Нова угода про торгівлю, але дешеві електромобілі з Китаю залишаються під забороною
Топ Жир
2025-05-12T12:15:09Z
Етанол в українському бензині. Як це впливає на автомобіль і що з цим робити
AutoCentre
2025-05-12T12:04:21Z
Лишились лише гібриди: бензинові Toyota Corolla йдуть з ключових ринків
AutoGeek
2025-05-12T12:00:42Z
Як відмити внутрішнє скло духовки: простий, але дієвий домашній засіб
GlavRed
2025-05-12T13:30:21Z
Чому молоко біле, якщо корова їсть зелену траву: знають навіть не всі дорослі
GlavRed
2025-05-12T13:27:22Z
Чайний наліт зникне з чашок за секунди: елементарний лайфхак
24tv
2025-05-12T13:18:34Z
Інтер'єр спальні: яку помилку найчастіше роблять при облаштуванні цього простору
24tv
2025-05-12T13:12:44Z
Їжа майбутнього: що люди їстимуть у 2050 році на думку експертів
Фокус
2025-05-12T12:51:20Z
Як зрозуміти, що у вашому будинку забагато пилу, і що з цим робити
24tv
2025-05-12T12:21:31Z
Тут народився король: чому варто побачити Олеський замок на Львівщині
24tv
2025-05-12T12:21:27Z
Чим обробити абрикос навесні: дачники розкрили головні секрети
24tv
2025-05-12T12:21:03Z
Голі п'яти та повна байдужість: стюардеса круїзу розкрила огидні звички туристів
Знай
2025-05-12T11:51:55Z
Конте: Мене дратує, коли ми не перемагаємо
Football.ua
2025-05-12T13:46:42Z
"Він може зупинити": колишній чемпіон світу дав сміливий прогноз на реванш Усик – Дюбуа
24tv
2025-05-12T13:39:23Z
"Шахтар" - "Динамо": де дивитися матч і які коефіцієнти
Gazeta UA
2025-05-12T13:37:43Z
Де Брюйне погодився перейти в Наполі – Sky Sports
Football.ua
2025-05-12T13:28:08Z
«Мені 40 років, а я бігаю!». Мілевський, не добираючи слів, накричав на одноклубників
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T13:27:05Z
Рішення за Луніним: Реал погодився продати українського голкіпера
24tv
2025-05-12T13:18:57Z
Зірковий гравець НБА може змінити команду
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T13:09:37Z
Флік узгодив контракт з Барселоною до 2027 року
Football.ua
2025-05-12T12:48:50Z
Ашур лаконічно прокоментував своє звільнення із Полісся
24tv
2025-05-12T12:42:15Z
Apple планує суттєво підвищити ціни на iPhone - WSJ
InternetUA
2025-05-12T13:46:25Z
Краще поміняти: два бюджетні телефони Samsung перестануть нормально працювати
Фокус
2025-05-12T13:16:46Z
Американець хотів зробити прибутковий бізнес за 24 години: чим завершився експертимент
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T13:15:43Z
15 тисяч відгуків: анімацію Gothic 1 Remake змінили після шквальної реакції фанатів
ITC
2025-05-12T13:07:35Z
Алхіміки були б раді: вчені з'ясували, як перетворити свинець на золото, і навіть вже це зробили
24tv
2025-05-12T13:06:13Z
Розкриті технічні характеристики нових американських дронів SiFly, що перевершують DJI Mavic
InternetUA
2025-05-12T13:01:34Z
Найстрашніше місце: вчені вперше зняли таран, що мчить морським дном і знищує все живе
Фокус
2025-05-12T12:57:11Z
Кине виклик Samsung: Alcatel випустить перший за три роки смартфон V3 Ultra
Фокус
2025-05-12T12:51:07Z
Розробники Rheinmetall представили інноваційний автоматичний гранатомет SSW40
InternetUA
2025-05-12T12:46:09Z