MY.UAНовини
Заклик некомпетентності
Заклик некомпетентності

Заклик некомпетентності

Інколи міністр буває поганим, а інколи – Федоров.
#
Джерело

Допис очільника Мінцифри Михайла Федорова про те, що українцям слід «долучатись до перемоги» шляхом збирання FPV-дронів удома, укотре оголив проблему некомпетентності топчиновників нинішньої влади. При цьому Михайла Федорова важко звинуватити в некомпетентності у сфері комунікацій, адже Мінцифри досягло чи не найбільших успіхів у цій царині, та й сам Михайло Федоров в минулому був SMM-ником і з досвіду мав би знати, як сприймається той чи інший меседж.

Під час пресконференції в грудні 2023 року президент України Володимир Зеленський пообіцяв, що 2024 року Сили оборони отримають 1 мільйон дронів. Для реалізації цих амбітних планів із місцевих до державного бюджету були передані десятки мільярдів гривень надходжень від «воєнного ПДФО», які спрямували на придбання дронів – на додачу до тих 40 мільярдів гривень, які були виділені 2023 року. Цими коштами з якихось причин розпоряджається не Міноборони, як і рештою воєнних закупівель, а Держспецзв’язку, орган, який безпосередньо підпорядкований міністру цифрової трансформації та віцепрем’єру з інновацій Михайлу Федорову.  

Відтак, залишається визнати, що очільник Мінцифри, яке є однією з ключових структур щодо забезпечення армії дронами (з невідомих причин, але як уже є), має вкрай туманне розуміння того, що таке системний підхід, як в армії, так і в промисловості та економіці. 

Перша проблема – сам Михайло Федоров зазначив, що частка зібраних самотужки дронів, які були забраковані фахівцями, становить 20%. Це багато. Навіть при тому, що ці дрони перевіряли фахівці на етапі збирання. Але в разі масштабування такої ідеї етап перевірки «на виробництві» пропускається через неможливість здійснення і необхідно його переносити або безпосередньо у війська, або створювати окрему структуру, яка буде отримувати дрони від громадян, тестувати їх, справні передавати до армії, а несправні – або лагодити самотужки, або повертати збирачу.

Це додатковий час і кошти, витрат яких легко уникнути за нормального серійного виробництва. Очевидним є й те, що з масштабуванням «домашнього» виробництва масштабується і відсоток браку – це типова проблема, з якою зіштовхувався будь-хто, хто мав справу з масштабуванням бізнес-процесів, адже найважливішим тут є наявність кваліфікованих працівників та дотримання інструкцій, що теж неможливо контролювати при «домашньому виробництві».

Друга проблема – організація такого «виробництва» та логістики. Автомобілі стали масовим явищем не тому, що в певний момент вони раптово стали потрібні всім, а тому, що було винайдено ефективний спосіб їх швидко та масово виробляти. Саме конвеєрний метод збирання (коли створення однотипного кінцевого продукту ділиться на низку етапів, які виконують окремі працівники, постійно вдосконалюючи свої вміння) забезпечив можливість збирати автомобілі швидко та дешево, як наслідок – зробити їх доступними. 

Цей же процес допомагає зменшувати відсоток браку, оскільки поділ виробничого процесу на етапи дає змогу швидше й ефективніше локалізувати проблему і усунути її на етапі виробництва, тим самим зменшуючи й логістичні витрати. А однотипність продукту забезпечує повторюваність операцій, що також сприяє швидкості їх виконання.

Саме тому всі армії світу воюють 2-3 калібрами масової стрілецької зброї, 2-3 калібрами артилерійських систем, стандартизують підвіси літаків та колісні бази машин, а якісь «штучні» рішення з’являються лише в окремих підрозділах, які виконують нетипову роботу й іноді потребують нестандартних засобів. 

Але навіть у таких випадках прагнуть до уніфікації, тому що армія – це не лише люди, які стріляють з автомата, гармати чи запускають дрони. Армія – це також і логістика, яка має доставити потрібну кількість снарядів потрібного типу до потрібної гармати у потрібний час. Що менше тут варіацій – то менше шансів, що хтось десь помилиться і привезе 120-мм міни дивізіону 122-мм гаубиць чи набої радянського калібру 7,62 (яких теж є декілька варіацій) – підрозділу, у якого вся зброя калібру 7,62 НАТО.

Можливо, міністр Федоров дійсно настільки вірить у «Нову пошту» та вважає, що з завданнями армійської логістики впорається ланцюжок «платник податків у тилу – приватна компанія – військовослужбовець», але ні, не впорається. Точніше – не так ефективно, як це роблять люди, до чиїх обов’язків входить забезпечення військ, чия робота настільки значна і важлива, що існує окреме командування Сил логістики (і не лише в Україні, а й у НАТО, де ролі армійської логістики приділяється ще більше уваги).

Третя проблема – окупність виробництва. Так, створення виробничої лінії коштує значно дорожче, ніж придбання базового набору інструментів. Так, працівникам потрібно платити зарплати. Так, програмовані верстати коштують дуже дорого, а фахівці, здатні з ними працювати – ще дорожче. Але ці витрати компенсуються тим, що ціна готового виробу при масовому виробництві конвеєрного типу – незрівнянно нижча, ніж вартість готового виробу в разі ручного збирання. А також дають можливість досягти повторюваності й отримувати щоразу продукт з одними і тими ж характеристиками, що вкрай важливо для користувача. Натомість при ручному виготовлені ті чи інші параметри неодмінно різняться – десь щось трохи зміститься, десь гірше припаяється, десь нещільно прилягатиме… В тилу такі дрібниці можуть коштувати вам витрат грошей і часу на ремонт, а на війні – життя.

Оптові закупівлі компонентів, оптимізація логістики, збір і аналіз статистики на виробництві та при використанні виробу – все це дає змогу зменшувати ціну кінцевого виробу і збільшувати ефективність праці. І це однаково працює у всьому світі, хоч при виробництві дронів, хоч при виробництві смартфонів, масове впровадження яких (завдяки тому ж конвеєрному виробництву!) дало можливість міністру Федорову писати свої «передові» ідеї в Інтернеті. Звісно, міністру Федорову вигідніше, щоб українці виготовляли дрони власним коштом, перед тим заплативши податки, які надійдуть, зокрема, в розпорядження міністра Федорова. Але це проблеми виключно самого пана міністра. 

Говорячи про витрати, варто згадати і продуктивність праці. Фахівець завжди працює ефективніше, ніж любитель – у вільний час, коли мова йде про масове виробництво. Фахівець, який постійно вдосконалює свої вміння виконувати певну операцію, чи послідовність певних операцій у межах виробничого процесу – є більш продуктивним, ніж найбільш мотивований любитель, який вирішив долучитись до збирання дронів у вільний від роботи та домашніх справ час. Зрештою, сам міністр Федоров хоче, щоб йому платили за його присутність на посаді міністра, а не виконувати обов’язки міністра у вільний час від наповнення контентом сторінки Мінцифри в Instagram і за власний кошт.

Четверта проблема – систематизація даних про виріб. Важливою характеристикою промислового виробництва є уніфікація продукції. У випадку дрона це однакові параметри роботи двигуна, однакові льотні характеристики, однакова камера, однакові протоколи зв’язку та передачі даних, уніфікована система скидання чи переведення боєприпасу в бойовий режим тощо. Все це дає можливість отримати зворотній зв’язок від користувачів та розуміння, як поточна версія дрона поводить себе в тих чи інших умовах, у руках більш чи менш досвідченого оператора, в тому чи іншому бойовому сценарії.  Це дає змогу вдосконалювати виріб, адаптувати його під різноманітні умови і сценарії використання, відмовлятися від неефективних або надлишкових опцій та додавати необхідні. 

Все перелічене можливе, лише якщо є уніфікований виріб (або кілька його версій), щодо якого виробник отримує зворотний зв’язок від користувача. Що більший обсяг такої інформації, то більш точно можна визначити, де саме є проблема на виробництві, в чому вона полягає, і чи вона є взагалі, а не йдеться, скажімо, про недостатню підготовку оператора, невідповідний сценарій використання або об’єктивні технічні обмеження. 

Малоймовірно, що навіть міністр Федоров усерйоз вважає, що умовний оператор дрона з умовної бригади ЗСУ знайде час та можливість щоразу зв’язуватись з умовним учителем молодших класів з умовного Фастова, аби з’ясувати, що той не зміг придбати рекомендовані плати і замінив їх іншими, і що саме через це в оператора зникає відеосигнал під час зниження температури повітря. Або ще через щось, про що «виробник дронів на дозвіллі» вже забув, бо він не займається цим професійно і не документує складові пристрою та виробничі операції. Радше міністр Федоров узагалі не думає про необхідність та важливість подібної комунікації, з огляду на нерозуміння ним найбанальніших виробничих процесів.

П’ята проблема – масштаб і безперервність такого виробництва. Якщо міністр Федоров постулює FPV-дрони як «геймченджер», технологію та засіб, які змінюють хід війни, то він має усвідомлювати (теоретично), що така технологія і засіб мають поставлятись у війська безперебійним потоком і в достатній кількості, бути максимально уніфікованими й адаптованими під конкретні завдання та вимоги – так, як це відбувається з набоями до стрілецької зброї та снарядами для артилерії. Ні в кого ж не виникає думка споряджати набої для війни в домашніх умовах (хоча суто технічно це можливо, іноді простіше, ніж збирати дрони, і чимало мисливців та стрільців-спортсменів це роблять і досягають значних результатів).

Що із цього (безперервність, обсяги, уніфікація) може бути дотримано в разі використання методу «домашнього виробництва», є питанням риторичним. Якщо умовна керівниця відділення Приватбанку втомиться на роботі більше, ніж зазвичай і збере на фронт не 3 дрони, а 1 – чи поставляться росіяни з розумінням до цього прикрого факту і чи відправлять на черговий штурм Авдіївки не 3 танки, а 1? За логікою Михайла Федорова виходить, що так. Але з усім цим виникає питання – а навіщо нам у цьому ланцюжку сам Михайло Федоров? Він же навіть дрони не збирає.

Шоста проблема – не є секретом, що в Україні немає виробництва складових для дронів. Те виробництво дронів, яке сьогодні існує у нас, фактично є складанням компонентів, придбаних в інших країнах. Саме в доступності компонентів і полягає «вузьке місце» цієї сфери – основним їх постачальником є Китай, який постачає не лише нам. І ті приватні виробники дронів в Україні, які й без участі міністра Федорова самостійно змогли налагодити принаймні малосерійне виробництво, є критично залежними від поставок деталей, за які вони конкурують з російськими виробниками (зокрема й державними). 

В цих умовах викуп частки деталей для дронів любителями (де неодмінно буде вищий відсоток зіпсованих пристроїв) призведе не до насичення армії дронами, а до неможливості для серійних виробників нарощувати, а то й підтримувати обсяги виробництва через банальну відсутність сировини.

Сьома проблема охоплює ризики для тих, хто відгукнеться на заклик міністра. Михайло Федоров пропонує збирати FPV-дрони для фронту. Іншими словами – засоби, які можуть знімати, записувати та передавати зображення від дрона до оператора – і команди від оператора до дрона. В даному випадку – команди, спрямовані на знищення об’єкта, обраного оператором. 

З одного боку СБУ може трактувати такі дії як намір створити пристрій для стеження, що в умовах повномасштабної війни не позбавлене логіки, однак для самого збирача дронів може створити неймовірні проблеми. А заразом – допоможе реальним російським агентам, які без проблем зможуть збирати власні дрони для стеження, адже легше загубитись серед тисяч людей, які замовляють деталі для одиничних екземплярів дронів, ніж серед оптових замовлень компаній, які займаються серійним виробництвом.

З іншого боку – поліція може трактувати створення дрона, здатного атакувати ціль за вибором оператора, як виробництво зброї (тобто – кримінальне правопорушення, передбачене статтями 263 і 263-1 КК України, незаконне виготовлення чи переробка зброї, бойових припасів або вибухових речовин). Ця проблема існує і у комерційних виробників зараз, оскільки правове поле в цій галузі залишається невизначеним (і цим міг би зайнятись міністр), а отже правоохоронці мають чимало можливостей для вільного трактування як законодавства, так і дій людей, які прагнули допомогти армії.

Варто зазначити, що боєприпаси та плати ініціації встановлюються на дрони уже безпосередньо військовими, втім, саме зазначена неврегульованість нормативного регулювання і правозастосовчої практики дає змогу поліції «закрити очі» на цей факт і трактувати відсутність заряду та плати ініціації на дроні як «незакінчений замах не злочин», який залишився незакінченим, звісно ж, лише завдяки «пильності» правоохоронців.

Які шляхи вирішення проблем, або що мав би робити Михайло Федоров, якби був компетентною людиною для своєї посади.

Перш за все – в межах можливостей та повноважень міністра ініціювати та сприяти впровадженню програми промислового виробництва дронів – просувати пільгові адміністративні, податкові та митні режими для виробників дронів у взаємодії з профільними органами, налагоджувати безперебійне постачання складових та інструментів від виробників, забезпечувати державне сприяння та пільги для виробництв і гарантії безпеки від російських ударів (наскільки це технічно можливо), у перспективі – створювати ліцензійні виробництва необхідних компонентів на території України або країн-союзників та розробити правовий режим спільного використання власних ноу-хау різних виробників на період дії режиму воєнного стану.

По-друге – у взаємодії з Генеральним штабом ініціювати виведення фахівців з виробництва дронів в окремий мобілізаційний напрямок, де гарантувалось би закріплення саме цього виду діяльності за людиною на період мобілізації. Це допомогло б сконцентрувати в межах однієї структури виробництво та використання і посприяло б мобілізації, адже нівелюється один з найбільших страхів людей – потрапити на передову та бути вбитими, покаліченим чи потрапити в полон. 

По-третє – у взаємодії з Міноборони впроваджувати систему двостороннього обміну інформацією між виробниками та користувачами FPV-дронів, що підвищило б ефективність роботи обох ланок цього процесу, надало б виробникам можливість враховувати досвід більшої кількості операторів та сценаріїв використання дронів, а користувачам – доносити власні потреби безпосередньо до виробників, щоб оперативніше реагувати на спроби росіян адаптуватися до дій українських військових.

Сукупність цих та ряду інших системних дій мали б значний вплив на перебіг бойових дій та ефективність використання технології і засобів, які дійсно виявились ефективними в умовах нинішнього етапу російсько-української війни. Але це трохи складніше, ніж писати  дописи у Facebook.

Наявність навиків складання та використання дронів у громадян країни, яка воює – є безумовно важливим фактором. Як і вміння поводитись зі зброєю, надавати першу домедичну допомогу тощо. Як зазначено в дописі Михайла Федорова, сьогодні забезпечення цих навиків покладається переважно на небайдужих осіб поза державним апаратом. Від міністра ж вимагається дещо більше, ніж нагадування про таку ситуацію.

P.S. Михайло Федоров, навіть попри всю безглуздість його ідей, не є новатором у своїх пропозиціях. У 1958 році в комуністичному Китаї тодішній правитель Мао Цзедун ініціював політику «великого стрибка тигра», прагнучи індустріалізувати економіку  Китаю. Була поставлена амбітна мета – через 15 років наздогнати Велику Британію за обсягами виробництва. 

Для цього було вирішено об’єднати населення країни в комуни (без урахування специфіки фаху та досвіду їхніх учасників), які мали не тільки забезпечувати самі себе і країну продукцією для життя, а й бути індустріальними драйверами економіки та осередками індустрії. Одним з продуктів, які мали виготовлятись в комунах була сталь.

Як і з кожним технологічно складним продуктом, виготовлення якого доручили некваліфікованим працівникам без будь-якої мотивації (окрім негативної), результати були жахливими – китайська сталь того періоду стала мемом, її якість була жахливою а самі вироби – здебільшого непридатними для подальшого використання, внаслідок перекосу сил на виробництво сталі занепало сільське господарство і вже за два роки Китай охопив голод, який забрав десятки мільйонів життів. 

В процесі китайські комуністи з’ясували, що якісну сталь можна виробити лише промисловим способом на великих фабриках, спроєктованих та обладнаних саме для цієї мети. Однак експеримент не припинили, натомість спробували нагрівати печі не дровами, а вугіллям, добуваючи його на місці, силами тих же членів комун та забираючи з інших потреб, від чого ще більше постраждала промисловість. Наслідком стало масове виробництво чавуну, придатного лише для обмеженого використання у сільському господарстві в тих же комунах. Після завершення програми знадобилось ще 3 роки для повернення обсягів виробництва сталі до рівня на початку «великого стрибка».

Впродовж дії програми «великого стрибка» Мао Цзедуну незмінно доповідали про небувалі успіхи його плану, а тих чиновників, які розуміли наслідки продовження такої політики і знайшли в собі сили сказати про це вождю – позбавили посад і покарали.

Назар Чорний

адвокат, співзасновник ГО «Центр дослідження законодавства України»

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У Києві було гучно: спрацювали сили ППО
TSN
2024-11-20T05:24:03Z
Росіяни просунулися в Курській області, а ЗСУ – на Харківщині: огляд бойових дій і карти ISW
24tv
2024-11-20T05:12:40Z
Графіки відключення світла: точна інформація від енергетиків по всіх регіонах
ГЛАВКОМ NET
2024-11-20T04:36:05Z
Потепління та дощі: прогноз погоди на 20 листопада
ГЛАВКОМ NET
2024-11-20T04:00:46Z
Левам потрібно заощаджувати, а Дівам - працювати над власними емоціями: гороскоп за картами Таро на 20 листопада 2024 року
TSN
2024-11-20T03:21:02Z
Прохолодний фронт накриє Україну: де чекати снігопадів та низьких температур
Хвиля
2024-11-20T03:06:36Z
Росіяни увійшли в центр Часового Яру – BILD
ГЛАВКОМ NET
2024-11-20T03:06:23Z
Раки мають вирішити важливі справи у першій половині дня: гороскоп на 20 листопада
24tv
2024-11-20T03:03:44Z
Метеоролог розповіла, якою буде зима цього року: "Клімат змінився"
Политека
2024-11-20T03:00:33Z
Фестиваль «Кураж» повертається на ВДНГ
ГЛАВКОМ NET
2024-11-20T05:12:09Z
Феномен бойз-бенду: чому гурт One Direction на піку своєї слави пішов у довгострокову паузу
24tv
2024-11-20T05:06:29Z
Катя Осадча розповіла про четверту вагітність і третю від Горбунова: "Не сильно планували"
Знай
2024-11-20T04:51:40Z
"Країна, яка дала мені нове життя": Світлана Лобода зробила гучну заяву
GlavRed
2024-11-20T00:27:34Z
Любов чи провокація: Мадонна відреагувала на чутки про розрив зухвалим фото
GlavRed
2024-11-20T00:27:02Z
Російська дівчина Джонні Деппа спровокувала чутки про заручини з актором
GlavRed
2024-11-19T23:27:37Z
"Мрію повторити": Соломія Вітвіцька показала романтику з бойфрендом-військовим
GlavRed
2024-11-19T22:27:31Z
Надихнулись часами 90-х: українські виконавці підірвали мережу новою піснею
24tv
2024-11-19T22:06:00Z
Для вдалого відпочинку: 3 цікаві фільми на вечір
24tv
2024-11-19T21:30:37Z
Путін та ядерна кнопка: чому у Кремлі підняли ґвалт через ATACMS та чи наважиться диктатор на конфлікт з НАТО
TSN
2024-11-20T05:24:41Z
Протипіхотні міни, HIMARS та Javelin від США: головні новини ночі 20 листопада 2024 року
TSN
2024-11-20T05:24:19Z
Якщо США скоротять фінансування оборони, ми програємо, але боротьба продовжиться – Зеленський
24tv
2024-11-20T05:24:09Z
Цього тижня у Бундестазі можуть проголосувати за передачу Україні ракет Taurus
ZN UA
2024-11-20T05:16:47Z
Глобальні загрози від вступу КНДР у війну: можливості її армії та наслідки союзу з Росією
24tv
2024-11-20T05:06:59Z
Перший удар ATACMS по Росії, ЗСУ завдали руйнівного удару: деталі
Политека
2024-11-20T05:02:06Z
Канадський парламент схвалив постанову на підтримку України
УкраинФорм
2024-11-20T04:54:03Z
Кризовий сценарій: у Польщі прогнозують нову хвилю біженців з України
Хвиля
2024-11-20T04:45:35Z
Як українська операція зруйнувала російські плани
GlavRed
2024-11-20T04:27:58Z
В Україні злетіли ціни на молоко, сир і вершкове масло: що подорожчало найбільше
Хвиля
2024-11-20T05:21:22Z
Велика Одеса і Дунай: Kernel запускає сервіси перевалки для виробників та трейдерів олії
Agravery
2024-11-20T05:12:12Z
Хурма в Україні дорожча на третину через неврожай
AgroNews
2024-11-20T05:02:00Z
Зернові: постачання та відбір проб зерна під час завантаження
AgroPortal
2024-11-20T05:00:50Z
Пенсійні зміни у 2025 році: нові вимоги до стажу та масштабне зростання виплат
Знай
2024-11-20T04:36:04Z
Огірки, картопля, капуста та зелень: експерти пояснили, чому впали ціни на популярні овочі
Политека
2024-11-20T04:30:20Z
Від цибулі до апельсинів: які продукти здивували українців новими цінами
Хвиля
2024-11-20T04:24:37Z
Європейські виробники пластику закривають свої потужності – Financial Times
ГЛАВКОМ NET
2024-11-20T03:00:48Z
Глава російського Центробанку заявила про вичерпання майже всіх ресурсів російської економіки
УкраинФорм
2024-11-20T00:37:44Z
Кабмін змінює правила, за якими «швидка» везтиме пацієнтів до лікарень
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T23:45:56Z
Інститут травматології та ортопедії отримав сучасне реабілітаційне обладнання
УкраинФорм
2024-11-19T22:33:14Z
Метод 25-7-2: як виконувати це нове ультраефективне кардіотренування на тренажері
24tv
2024-11-19T20:39:36Z
Свіжість і безпека. Як зберегти продукти під час вимкнення світла
Фокус
2024-11-19T20:15:58Z
Що можна підчепити від одягу зі секонд-хенду
24tv
2024-11-19T20:03:08Z
Джефф Безос інвестував 7 мільйонів доларів у розроблення вакцини проти метеоризму в корів
TSN
2024-11-19T19:12:43Z
Про які захворювання можуть розповісти ваші нігті
24tv
2024-11-19T17:48:53Z
«Ситуація жахлива». Ветеран, який залишився без ніг, розповів, що треба змінити в лікарнях
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T17:33:12Z
Зелений чи чорний: який чай більш корисний
24tv
2024-11-19T17:27:42Z
Збірна України перемогла Албанію в останньому турі Ліги націй
Комсомольская правда
2024-11-20T05:28:06Z
Росіяни увійшли в центр Часового Яру, збірна України з футболу вийшла в плей-оф Ліги націй: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2024-11-20T05:00:37Z
Албанія – Україна: де дивитись заключний матч команди Реброва у Лізі націй
ZN UA
2024-11-19T23:18:38Z
Ліга націй УЄФА. Підсумки групового турніру
УкраинФорм
2024-11-19T23:06:35Z
Гвардіола погодився продовжити контракт із Манчестер Сіті – Орнштейн
Football.ua
2024-11-19T23:05:14Z
Ліга націй: Угорщина вирвала нічию проти Німеччини, повернення Уельсу в еліту, покер Дьокереша вивів Швецію до дивізіону В
Football.ua
2024-11-19T22:13:38Z
Хто був найкращим гравцем збірної України у матчі з Албанією?
Football.ua
2024-11-19T22:06:07Z
"Переміг на всіх змаганнях": Хижняк розповів, чого хоче досягти після перемоги на Олімпіаді
Фокус
2024-11-19T21:51:31Z
Грузія на користь Україні поступилася Чехії та посіла третє місце в Лізі націй
Football.ua
2024-11-19T21:51:18Z
Пісне меню: рецепт тушкованої капусти із секретним інгредієнтом
Фокус
2024-11-20T05:12:53Z
Від нього не залишається навіть крихти: культовий торт зі згущеним молоком на сковороді
24tv
2024-11-20T05:00:55Z
Злети, падіння, підводні камені: гороскоп для чоловіків на 2025 рік у бізнесі, роботі та кар'єрі
24tv
2024-11-20T04:45:14Z
Більшість забуває: чому потрібно чистити фільтр пралки – важливий нюанс
GlavRed
2024-11-20T04:27:34Z
Як приготувати простий рулет з гарбузом за 30 хвилин: десерт з особливим смаком
Политека
2024-11-20T04:01:42Z
Масло буде свіжим цілий рік: експерт розкрила секрети зберігання продукту
GlavRed
2024-11-20T01:27:02Z
Як знищити бруд на вікнах: фахівці дали цінні поради
24tv
2024-11-19T23:36:19Z
Рецепт ідеального тіста для піци від судді "Мастер Шеф": завжди смачне та мʼяке
Политека
2024-11-19T23:30:19Z
Ніяк не можуть насолодись сновидіннями: які знаки зодіаку рідко висипаються
GlavRed
2024-11-19T23:27:08Z
Іспанія має намір легалізувати по 300 тисяч мігрантів щороку
ГЛАВКОМ NET
2024-11-20T05:27:28Z
Влучний постріл: жінок-військових, що збили крилату ракету, нагородили відзнаками Міноборони
Фокус
2024-11-20T05:24:17Z
Росія вивела у Чорне море шість ракетоносіїв, загальний залп - до 23 «Калібрів»
УкраинФорм
2024-11-20T05:18:46Z
У Росії бракує працівників: доведеться працювати понаднормово
24tv
2024-11-20T05:06:19Z
Яке церковне свято у середу, 20 листопада: чому сьогодні не можна ходити до лісу
24tv
2024-11-20T05:06:10Z
"Дуже руйнівний сезон": в України могло залишитись менше 50 ракет ATACMS, — Forbes
Фокус
2024-11-20T05:06:02Z
Всесвітній день дитини: найкращі привітання у прозі, віршах та яскравих листівках
ГЛАВКОМ NET
2024-11-20T05:00:13Z
The Times назвала кількість далекобійних ракет Аtaсms, які має Україна
ГЛАВКОМ NET
2024-11-20T04:48:58Z
Що означає "підсокирюватися": лише одиниці можуть правильно пояснити слово
GlavRed
2024-11-20T04:27:48Z
Потужні вибухи й евакуація населення: дрони атакувати арсенал в Новгородській області
24tv
2024-11-20T04:45:25Z
На Київщині затримали двох лікарів на хабарі за вплив на посадовців МСЕК
УкраинФорм
2024-11-20T02:21:14Z
За вбивство 10-річної дівчинки у Кривому Розі судитимуть її матір
Украина Криминальная
2024-11-20T01:19:59Z
Волинянина, підозрюваного у сексуальному насильстві щодо 11-річної доньки, взяли під варту
Украина Криминальная
2024-11-20T00:34:45Z
РФ запустила ударні безпілотники: у Києві прогриміли вибухи
GlavRed
2024-11-19T23:27:59Z
За вбивства та жорстоке поводження з цивільними в Бучі судитимуть чотирьох російських окупантів
Украина Криминальная
2024-11-19T23:07:57Z
Правоохоронці Швеції розслідують пошкодження кабелю у Балтійському морі як диверсію
ZN UA
2024-11-19T22:51:11Z
У Києві 11-річний хлопчик випав з вікна багатоповерхівки – деталі трагедії
TSN
2024-11-19T21:33:56Z
У Вінниці суд залишив під вартою підозрюваного у роботі на Росію студента
InternetUA
2024-11-19T20:59:24Z
Blaupunkt BH61 Moksha: представлені навушники ANC із 50-годинним терміном служби батареї
Portaltele
2024-11-20T05:16:51Z
Супутник зафіксував 650-футове цунамі в Гренландії, яке тривало 9 днів
Portaltele
2024-11-20T05:16:14Z
Google хоче обʼєднати Chrome OS з Android: деталі
InternetUA
2024-11-20T05:02:35Z
У частинах Великого Бар'єрного рифу через спеку та шторми загинула велика кількість коралів
УкраинФорм
2024-11-20T05:01:54Z
Трамп спостерігав за запуском надважкого космічного корабля компанії Маска
УкраинФорм
2024-11-20T03:16:21Z
Індія оштрафувала WhatsApp на понад $25 млн за порушення політики конфіденційності
InternetUA
2024-11-20T02:01:06Z
Батареї можуть стати гарячішими в рази: сантехнік поділився секретом
GlavRed
2024-11-20T01:27:49Z
США звинуватили BOE у порушенні патентів Samsung
InternetUA
2024-11-20T01:01:50Z
Vivo випустить два нові смартфони: стало відомо, коли з'являться пристрої серії X200
InternetUA
2024-11-20T00:01:21Z
Названо найпопулярніші в Україні вживані авто з США та їх вік
ЗаРулем
2024-11-20T05:18:37Z
Українці втрачають інтерес до нових автомобілів з бензиновими ДВЗ: які моделі найпопулярніші
ITC
2024-11-19T19:39:47Z
Не зіпсуються та не замерзнуть: де і як правильно зберігати літні шини взимку
GlavRed
2024-11-19T19:27:44Z
Як в Україні з’явився унікальний бронеавтомобіль для перевезення цінностей
AutoCentre
2024-11-19T19:09:05Z
Кількість аварій скорочено на 80%: що означає нова розмітка у вигляді білих кіл
GlavRed
2024-11-19T18:27:10Z
MG планує закріпитися на ринку пікапів
AutoCentre
2024-11-19T17:04:51Z
TWR представив екстравагантний 650-сильний рестомод Supercat
AutoCentre
2024-11-19T17:04:23Z
Старий Suzuki Vitara 90-х перетворили на мініатюрний позашляховий дім на колесах
Фокус
2024-11-19T15:36:13Z
Donkervoort анонсував екстремальний родстер F22 Final Five
AutoCentre
2024-11-19T14:33:55Z