MY.UAНовини
Великі плани на велику відбудову: хто вписався за правила гри «для своїх»?
Великі плани на велику відбудову: хто вписався за правила гри «для своїх»?

Великі плани на велику відбудову: хто вписався за правила гри «для своїх»?

Великі плани на велику відбудову: хто вписався за правила гри «для своїх»?

13 січня сплив термін для зауважень до скандального урядового «експерименту» — клону законопроєкту №5655 про містобудівну реформу. Місяць тому Мінрегіон оприлюднив документ «Про реалізацію експериментальних проєктів у сфері містобудівної діяльності». Це правила, за якими хочуть, щоб відбувалася відбудова. Йдеться про величезні ресурси та чийсь неприхований інтерес.

Резонанс у ЗМІ був колосальний. ZN.UA зірвало спробу винести питання, яке має корупційні ризики, з голосу. Так вдалося виграти час для аналізу. Дива не сталося: виграють від цієї ініціативи забудовники, а програють громадяни та місцеве самоврядування. Це те саме, що було з містобудівною «реформою» Олени Шуляк («Слуга народу»), яку критикували і Європарламент, і Єврокомісія.

Аби оминути Володимира Зеленського, який заявив, що не підписує законопроєкту №5655, бо такою є його особиста воля, лобісти вирішили йти через уряд. Але й тут треба мати союзників, чий підпис має значення. Нам вдалося з’ясувати, яку роль у цій історії відіграє Державна регуляторна служба. Вона по суті грає в піддавки, як і НАЗК, і порушує закон.

 

Ідеальна схема: на кону 20–25% ВВП країни

Правила гри розробляють на два роки, й вони охоплюють усе: від отримання містобудівних умов та обмежень і до введення об’єкту в експлуатацію, а також здійснення державних архбудконтролю та нагляду. Міжнародні партнери мають розуміти: ці правила діятимуть в умовах війни для відбудови.

Із основних ризиків урядового проєкту можна виділити корупційні чинники та загальний вплив змін на економіку. Про корупцію під час видачі дозвільних документів і розкрадання публічних коштів на будівництві не говорив хіба що лінивий. На жаль, ці види корупції зазвичай не розглядають у взаємозв’язку, хоча в аспекті відбудови це стає ключовим.

Різноманітні махінації під час публічних закупівель через «Прозорро» є вторинними у випадку будівництва.

Щоб мати змогу безкарно розкрадати бюджет, спершу треба домовитися з проєктувальниками про закладання цього в проєкті та кошторисі, потім — із експертною організацією, щоб порушень «не помітили». Лише потім виходять на «Прозорро» із завищеною ціною. І схеми після торгів також будуються на містобудівному законодавстві — це й «непередбачувані» додаткові роботи, закуплені вже без торгів у того самого підрядника, й коригування ціни на основі нової експертизи проєкту.

Навіть маючи ідеальне законодавство про публічні закупівлі, можна безпечно розкрадати бюджет завдяки діркам у містобудівному законодавстві. Може, саме тому Шуляк і не квапилася робити комплексний містобудівний кодекс, натомість змарнувала два роки на містобудівну «реформу»?

Тобто якби було якісне законодавство, то жодні дірки та схеми під час публічних закупівель не допомогли б непомітно вкрасти виділені кошти.

Якщо «керманичі відбудови» отримають контроль над проєктувальниками й експертами, вони зможуть побудувати ідеальну схему розкрадання грошей на відбудову. Можливо, в цьому і полягає план?

Так от, постанова-клон саме це й робить — передає контроль над проєктантами та експертами Мінінфраструктури, яке очолює віцепрем’єр з відновлення Олександр Кубраков.

Коли кажуть про вплив будівництва на економіку, здебільшого пригадують його внесок у ВВП на рівні 2–3 %. Цифра не вражає. Але дивитися треба не на внесок, а на частку ВВП, фінальним споживачем якої є будівництво.

2021 року вартість зведених будівель та споруд становила понад 800 млрд грн (майже 15% ВВП України), а внесок будівництва у ВВП — лише 150 млрд, або 2,8% ВВП. Тобто на будівництво того року було витрачено 15% ВВП.

Враховуючи руйнування, на відбудову витрачатимуть істотно більше, ніж до вторгнення. Тож залежно від строків відновлення, йдеться про суми, еквівалентні 20–25% ВВП, значна частка з яких, найімовірніше, буде грошима допомоги від наших міжнародних партнерів. І саме над цією шаленою часткою ВВП і планується зараз проведення «експерименту».

Експериментувати з питанням такої вартості, коли будь-яка помилка буде відчутною для економіки на макрорівні, не варто. Треба здійснити розрахунки для кількох сценаріїв розвитку подій.

 

Хто контролює запуск «експерименту»?

Так уже в нас заведено, що той, хто тоне, той сам себе й рятує. Тому контролювати все краще громадськості. Але є нюанс: аби громадськість контролювала, потрібен доступ до всієї необхідної інформації.

Звісно, в нас передбачені й профільні державні органи для контролю.

Питання корупційних ризиків має контролювати Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК). Але тут є проблема.

2021 року НАЗК було проти «реформи» 5655, яку нині скопіювали в урядовий проєкт. За рік позиція вже протилежна: відмовилися проводити експертизу переписаного на 80% до другого читання законопроєкту, водночас голова НАЗК Олександр Новіков заявляв: ризиків нема, й узагалі реформа… антикорупційна (!). Таке собі «не читав, але підтримую», хоча депутати при голосуванні №5655 проігнорували більшість зауважень НАЗК.

У частині впливу на економіку ключовим органом контролю є Державна регуляторна служба. Саме вона перевіряє дотримання ЗУ «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» під час підготовки регуляторних актів і блокує їх ухвалення, якщо є порушення.

Зазначені функції водночас відіграють ключову роль і для можливості здійснення громадського контролю — саме встановлені законом процедури розгляду регуляторних актів гарантують прозорість і врахування громадської думки, що забезпечується, зокрема, завчасним оприлюдненням необхідної інформації.

Тож як так вийшло, що про наміри Кабміну ухвалити постанову-клон стало відомо зненацька й лише швидка реакція медіа змогла тимчасово затримати весь процес, якщо в нас є спеціальний орган влади, який мав унеможливити таку ситуацію?

Спочатку розберімося, що таке регуляторний акт і які вимоги до його розроблення та ухвалення передбачено законодавством.

Регуляторний акт — «прийнятий уповноваженим регуляторним органом нормативно-правовий акт, який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб’єктами господарювання» (ст. 1 — тут і далі йдеться про ЗУ «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності»).

Народна депутатка Юлія Клименко («Голос»), яка раніше працювала заступницею міністра економічного розвитку, стверджує: «Закон №5655, як і його клон-постанова, є регуляторними актами й мають проходити оцінку регуляторного впливу. Вони мають суттєвий вплив і на бізнес, і на українців, тому повинні бути серйозно обраховані та обговорені з громадськістю, щоб кожен бізнес і громадянин розумів, скільки це йому коштуватиме. Так роблять у всьому цивілізованому світі, й ми повинні це поважати й наслідувати, а не перетворюватися на Північну Корею та РФ».

А для підготовки та розгляду проєктів регуляторних актів установлено низку жорстких вимог.

  • Регуляторні органи затверджують плани діяльності з підготовки ними проєктів таких актів (ст. 7) і мають вносити до них зміни, якщо потрібно розробити проєкт, не передбачений планом.
  • Обов’язково проводиться аналіз регуляторного впливу і є вимоги щодо змісту аналізу (ст. 8).
  • Кожен проєкт регуляторного акта оприлюднюється разом із відповідним аналізом регуляторного впливу для одержання зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об’єднань (ст. 10). Строк, протягом якого приймають зауваження та пропозиції, не може бути меншим, ніж один місяць із дня оприлюднення проєкту акта та відповідного аналізу впливу.
  • Регуляторний акт не може бути ухвалений уповноваженим на це органом виконавчої влади, якщо немає аналізу регуляторного впливу або не дотримано вимог щодо оприлюднення та погодження (ст. 25).

 

Як розвивалися події з постановою-клоном?

12 грудня ZN.UA повідомило про наміри Кабміну ухвалити цю постанову. Наступного дня Мінінфраструктури оприлюднило проєкт постанови для обговорення, про що Кубраков повідомив у Фейсбуці.

скриншот

Водночас:

  • у Плані підготовки проєктів регуляторних актів Мінінфраструктури цієї постанови немає;
  • аналізу регуляторного впливу не оприлюднено;
  • строк подання пропозицій — до 29 грудня, тобто 15 днів, хоча закон установлює мінімум місяць.

Ба більше, на сайті Мінінфраструктури вказали неіснуючу адресу електронної пошти для направлення пропозицій і зауважень. І саме через те, що ми це виявили, вдалося подовжити строк для подання зауважень іще на два тижні.

скриншот

Як з’ясувалося, Мінінфраструктури не виконувало вимог ЗУ «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», тому що… за два тижні після порушень отримало листа з дозволом на це за підписом голови Державної регуляторної служби Олексія Кучера (екснардеп «Слуги народу»).

Народна депутатка Ганна Бондар («Слуга народу») звернулася до Мінрегіону, аби з’ясувати, чи проводився аналіз регуляторного впливу проєкту постанови:

«Мені відповіли, що він навіть не готувався і не вносився до відповідного плану. Це при тому, що проєкт оприлюднили для консультацій 13 грудня. Цього дня Мінрегіон лише звернувся до Державної регуляторної служби по роз’яснення, чи треба тут виконувати закон! А лист від Державної регуляторної служби датований 28 грудня. І в цьому листі керівник служби Олексій Кучер дозволив закон не виконувати. Написав: «Проєкт постанови не містить норм регуляторного характеру».

Кучер також надав пропозиції, зокрема щодо порушення наших зобов’язань перед ЮНЕСКО. Якщо зараз забудовник судиться, щоб отримати дозвіл на заборонені роботи поблизу «Софії Київської», то після ухвалення цієї скандальної постанови в Мінкульту не буде вибору — доведеться порушувати міжнародні зобов’язання й надавати дозволи, інакше забудовники отримають його за мовчазною згодою.

І це все відбувається тоді, коли Україна вперше стала віцеголовою комітету ЮНЕСКО.

Ще більше запитань викликає відповідь із роз’ясненнями Державної регуляторної служби. Кучер надав два пояснення, чому проєкт постанови «не містить ознак проєкту регуляторного акту».

  1. «Передбачена добровільна участь суб’єктів господарювання, які здійснюють діяльність у сфері містобудування та виявили бажання у прийнятті в запропонованих проєктом постанови експериментах».

Але про жодну «добровільну участь» не йдеться — учасниками експерименту в примусовому порядку стають усі суб’єкти господарювання, що здійснюють містобудівну діяльність.

  1. «Визначається граничний строк його реалізації — два роки».

Проте профільний закон передбачає, що регуляторні акти можуть мати обмежений строк дії, та містить окремі норми для врахування таких випадків. В аналізі регуляторного впливу передбачено обґрунтування запропонованого строку чинності регуляторного акту (ст. 8), у ст. 10 установлюють особливості відстеження результативності регуляторного акту, якщо його строк дії було подовжено або він установлювався меншим, ніж рік.

Тобто у відповіді на запит Кучер надав явно неправдиву інформацію.

Історія з регуляторною службою така ж, як із НАЗК і №5655. Тоді НАЗК отримало переписаний до другого читання проєкт, виявило низку нових корупційних ризиків, але не призначило обов’язкової антикорупційної експертизи, а просто направило листа з переліком нашвидкуруч виявлених проблем.

Нині вже Державна регуляторна служба, щоб не заважати протягуванню постанови-клону, надала висновок, що регуляторний акт не є регуляторним і його можна ухвалювати без дотримання жорстких процедур щодо аналізу впливу.

Найцікавіше те, що формально виконати вимоги закону не становить жодної проблеми. Тож у чому може бути проблема?

Єдине пояснення, чому віцепрем’єр Кубраков обрав корупціогенний шлях і порушення закону, — це панічний страх перед необхідністю оприлюднити аналіз регуляторного впливу містобудівної «реформи». Цей документ спростував би міфи лобістів про цілі та наслідки «реформи» краще, ніж це зроблять десятки аналітичних статей їхніх опонентів.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Что делать, если смартфон не видит карту памяти: как быстро исправить ошибку
Политека
2025-02-07T00:00:01Z
Пустыня сохранила свидетельства работорговли: в Израиле нашли захоронение 2500-летней давности
TSN
2025-02-06T22:06:35Z
Avowed будет работать с частотой «до 60 кадров в секунду» на Xbox Series X
GameMag
2025-02-06T21:37:15Z
Раскрыты награды для российских игроков за предрегистрацию в новой онлайн-RPG Rememento: White Shadow
GameMag
2025-02-06T21:31:40Z
Как увеличить время работы телефона на Android: важные советы, если смартфон почти разрядился
Политека
2025-02-06T21:27:56Z
Битва сильнейших: В Москве стартует главное киберспортивное событие по Warface – LAN-финал Astrum League Championship
GameMag
2025-02-06T21:19:29Z
Спустя века поисков: ученые раскрыли содержимое свитка из Геркуланума
Фокус
2025-02-06T20:45:38Z
В России начались продажи нового ударопрочного смартфона HONOR X9c
GameMag
2025-02-06T20:19:01Z
Январь-2025 стал самым теплым за всю историю наблюдений: климатологи сказали, каким будет год
TSN
2025-02-06T19:54:45Z
Худшие периоды 2025 года для Козерогов: топ главных разочарований
Comments UA
2025-02-06T23:30:25Z
Простой тест: какой вы человек в любви
TSN
2025-02-06T21:18:42Z
Сладкая вкусняшка, для которой не нужно преть на кухне: просто вылейте тесто на пергамент
Telegraf
2025-02-06T20:30:35Z
Нежная и вкусная выпечка: рецепт творожного пирога с яблоками
Фокус
2025-02-06T20:15:43Z
Львам — возвращение старых проблем, Тельцам — справедливость: гороскоп Таро на 7 февраля 2025 года
Telegraf
2025-02-06T18:54:48Z
Сытный и вкусный салат с сельдью и картофелем: рецепт быстрого блюда
Фокус
2025-02-06T18:00:03Z
ТОП-3 способа, как получить от позы «наездница» еще больше удовольствия
Comments UA
2025-02-06T17:57:37Z
Имена, которые привлекают успех, гармонию и счастье: какие женщины просто обречены на удачу
Знай
2025-02-06T17:51:52Z
Пышные блинчики с корицей: простой рецепт вкусного завтрака
Фокус
2025-02-06T17:51:14Z
В Хмельнитчине раздались взрывы, российские дроны долетели до запада Украины
ZN UA
2025-02-07T00:22:41Z
В лицеях Ровно школьники за один день устроили несколько драк: есть серьезно пострадавший
Telegraf
2025-02-06T20:24:32Z
В Украине не хватает спасателей для ликвидации пожаров: что известно
Comments UA
2025-02-06T19:36:19Z
Пятнадцать лет проведут в тюрьме поджигатели объектов Укрзализныци на Буковине
ZN UA
2025-02-06T19:34:11Z
Пытались покончить жизнь самоубийством? В России два полковника выпали из окон
Telegraf
2025-02-06T19:00:31Z
В аварии самолета Tecnam в Подмосковье погибли два военных инструктора: детали
Апостроф
2025-02-06T18:39:56Z
Украинцам рассылают сообщения о сокращении количества спасателей: в ГСЧС отреагировали
Фокус
2025-02-06T18:30:45Z
38-летний мужчина отказался получать повестку, потому что он "верен только Богу": чем это закончилось
TSN
2025-02-06T17:51:22Z
"Массовые сокращения в ГСЧС": в МВД назвали фейком призыв самостоятельно ликвидировать пожары
Апостроф
2025-02-06T17:45:02Z
Украинский баскетболист Лень впервые с 2021 года сменил клуб в НБА
ZN UA
2025-02-07T00:37:56Z
Барселона з хет-триком Феррана Торреса знову познущалась над Валенсією
Football.ua
2025-02-06T22:25:54Z
Внук Мохаммеда Али сравнил Усика со своим дедушкой
Корреспондент
2025-02-06T18:15:27Z
Бундеслига: расписание и результаты матчей 21-го тура чемпионата Германии по футболу, турнирная таблица
TSN
2025-02-06T17:18:37Z
Женская сборная Украины по биатлону определилась с составом на чемпионат мира-2025
TSN
2025-02-06T15:18:14Z
Чисора – Валлин: где и когда смотреть бой
Telegraf
2025-02-06T14:36:37Z
Лукашенко показательно опускали во время хоккейных матчей с Путиным
Telegraf
2025-02-06T12:42:55Z
Экс-футболист "Шахтера" может возобновить карьеру после инфаркта
ZN UA
2025-02-06T12:22:02Z
Промоутер Усика назвал причину, почему украинец не проведет бой с Баколе
Корреспондент
2025-02-06T11:06:54Z
Близнецам будет сложно, а Ракам стоит энергично работать: гороскоп по картам Таро на 7 февраля 2025 года
TSN
2025-02-07T02:21:43Z
Эксгумация жертв Волынской трагедии начнется в апреле Тернопольской области
ZN UA
2025-02-07T00:34:48Z
Шахта "Торецкая" стала для оккупантов настоящим "Бермудским треугольником" – обозреватель
TSN
2025-02-07T00:21:58Z
Зеленский оценил результаты Курской операции
Корреспондент
2025-02-06T23:24:31Z
В Киеве раздались взрывы
Корреспондент
2025-02-06T21:45:38Z
Сложилось слово "срака": на каком участке фронта у ВСУ - мгновение до катастрофы
Comments UA
2025-02-06T20:21:56Z
Киеву и области угрожают вражеские беспилотники: что известно
TSN
2025-02-06T20:21:45Z
Земельная коррупция в Киевсовете: разоблачена преступная организация
Корреспондент
2025-02-06T19:51:16Z
Без опознавательных знаков, но с автоматами: украинские пограничники без предупреждения стреляют по гражданским машинам
Знай
2025-02-06T19:21:20Z
"Его нельзя стабилизировать": Оззи Осборн перестал ходить
GlavRed
2025-02-06T20:33:36Z
В России поддерживающий Украину певец выпрыгнул из окна во время обыска по делу о поддержке ВСУ
Comments UA
2025-02-06T20:03:10Z
Голливудский актер Бен Стиллер прокомментировал поездку в Украину "за деньги USAID"
Comments UA
2025-02-06T19:54:13Z
Украинские победители Евровидения попали в скандал из-за отказа помогать ВСУ/Менджмент Kalush заявил, что "не публикует и не распространяет сборы, имеющие характер оружия"
Апостроф
2025-02-06T19:39:46Z
Нацотбор на "Евровидение 2025": где смотреть, как голосовать и какой сюрприз подготовили звезды
Фокус
2025-02-06T19:30:40Z
Кто такая Анна Саваи — новый амбассадор Dior и «темная лошадка» мира кино
Marie Claire
2025-02-06T19:00:40Z
Как Кейт Миддлтон и Белла Хадид: 9 способов носить кружево в 2025 году
Marie Claire
2025-02-06T18:00:22Z
Пристрастилась к алкоголю и заметно постарела: как изменилась путинистка Валюха из "Сватов"
Telegraf
2025-02-06T17:39:29Z
У Оззи Осборна прогрессирует болезнь Паркинсона: будет ли концерт Black Sabbath в июле
Фокус
2025-02-06T17:27:05Z
Отстранение работника от работы: когда это разрешается работодателю
ZN UA
2025-02-07T02:01:33Z
Какой будет пенсия мужчины в 2025 году, если зарабатывал по 9 тыс грн
Telegraf
2025-02-07T01:30:23Z
Зеленский подписал закон о запрете изъятия органов у погибших военных
ZN UA
2025-02-07T01:15:21Z
Мужчина пришел похвастаться друзьям новыми зубами, но был заключен в тюрьму: что он с ними сделал
Фокус
2025-02-07T01:12:39Z
Интересные диалектизмы: что такое віхтик, луток, бармаки
ZN UA
2025-02-07T01:04:13Z
Праздник 7 февраля: что нельзя делать сегодня, если не хотите столкнуться с нищетой
Telegraf
2025-02-06T22:21:09Z
День ангела 7 февраля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-02-06T22:21:00Z
7 февраля 2025 года: преподобного Луки Элладского - что сегодня нельзя делать
Фокус
2025-02-06T22:00:49Z
ВСУ активизировались на Курщине: как ответили россияне
Comments UA
2025-02-06T21:45:58Z
Чем полезны пробиотики и когда их нужно употреблять
Comments UA
2025-02-07T02:00:52Z
Виды рака, которые чаще всего возникают у мужчин
Comments UA
2025-02-07T00:45:27Z
Украинских медиков будут "разбронировать": как это будет происходить
Апостроф
2025-02-07T00:06:42Z
Голубые или карие: что известно о цвете глаз, волос и кожи неандертальцев
Фокус
2025-02-06T20:03:38Z
Назван фрукт, который поможет похудеть на 3 килограмма за 3 дня
TSN
2025-02-06T16:48:59Z
Ученые выяснили, какие привычки присущи людям с высоким IQ
Корреспондент
2025-02-06T16:18:44Z
Израильские врачи нашли лекарство от редкой "аллергии на оргазм"
Корреспондент
2025-02-06T16:09:59Z
Нечем будет дышать? В некоторых регионах может ухудшиться качество воздуха
Telegraf
2025-02-06T16:09:57Z
Медуслуги перейдут в онлайн: рецепты, направления и планы лечения будут в смартфоне
Знай
2025-02-06T14:30:36Z
Штат USAID сократят в 34 раза - Reuters
Корреспондент
2025-02-07T02:18:03Z
Когда снова подорожают яйца
Gazeta UA
2025-02-06T23:45:42Z
В Украине ликвидируют еще один банк - Коминвестбанк
ZN UA
2025-02-06T22:58:52Z
Инфляция 12%: экономистка рассказала, что будет с учетной ставкой НБУ и емкостью рынка в Украине
Знай
2025-02-06T21:42:56Z
Важно для всех при обмене 100 долларов: украинцев предупредили о возможных сложностях
Хвиля
2025-02-06T20:45:54Z
Готовить кошельки и заначки? Что будет с тарифами на воду под конец зимы
Знай
2025-02-06T20:30:33Z
Глава Минэнерго раскрыл газовые потребности Украины до конца 2025 года
Хвиля
2025-02-06T19:39:36Z
Украинские облигации стремительно выросли в цене: что произошло
Comments UA
2025-02-06T19:24:23Z
Саудовская Аравия повысила цены на нефть
Корреспондент
2025-02-06T18:54:05Z
ArcelorMittal инвестирует в новый завод в Алабаме
Корреспондент
2025-02-06T19:09:42Z
В Европе стремительно снижаются продажи Tesla
Корреспондент
2025-02-06T18:27:37Z
Subaru представила экономичный гибрид и экстремальный кроссовер для бездорожья
Фокус
2025-02-06T16:42:04Z
Мастера превратили старую Toyota 90-х в яркий суперкар
Фокус
2025-02-06T15:57:54Z
Американская мощь: пикап Dodge завелся и поехал после 42 лет простоя в лесу
Фокус
2025-02-06T12:51:36Z
Водителям запрещено использовать ремень безопасности: где и почему действуют такие правила
UAToday
2025-02-06T12:30:54Z
В Одессе заметили новейший электрокар Xiaomi: в чем его особенность
Telegraf
2025-02-06T11:03:30Z
Какие новые автомобили выбирают украинцы в 2025 году
Фокус
2025-02-06T10:06:40Z
Звезда гонок: знаменитый Ferrari 60-х продали за $36 миллионов
Фокус
2025-02-06T09:00:10Z
Трамп намерен "искоренить антихристианские предубеждения"
Корреспондент
2025-02-07T02:00:20Z
Картели важнее? У Трампа разогнали группу, работавшую над противодействием обходу санкций
Telegraf
2025-02-07T00:03:37Z
Минюст США распустил группу по поиску активов российских олигархов
Корреспондент
2025-02-06T23:36:59Z
"Козырь" Украины. Новая атака на Курщине
Корреспондент
2025-02-06T23:07:05Z
Новый министр обороны США посетит "Рамштайн" 12 февраля
ZN UA
2025-02-06T22:54:41Z
Экономика РФ приближается к краху: что похоронит Кремль
Comments UA
2025-02-06T22:42:29Z
Сирия готова покинуть российские военные базы
Gazeta UA
2025-02-06T22:33:12Z
Евлаш объявил, что идет с должности спикера Воздушных сил ВСУ
Апостроф
2025-02-06T22:30:52Z
"Россия более опасна, чем когда-либо", - Business Insider об опыте войны РФ с Украиной и реальной угрозе НАТО
Новости Украины
2025-02-06T22:27:29Z