MY.UAНовини
Великі плани на велику відбудову: хто вписався за правила гри «для своїх»?
Великі плани на велику відбудову: хто вписався за правила гри «для своїх»?

Великі плани на велику відбудову: хто вписався за правила гри «для своїх»?

Великі плани на велику відбудову: хто вписався за правила гри «для своїх»?

13 січня сплив термін для зауважень до скандального урядового «експерименту» — клону законопроєкту №5655 про містобудівну реформу. Місяць тому Мінрегіон оприлюднив документ «Про реалізацію експериментальних проєктів у сфері містобудівної діяльності». Це правила, за якими хочуть, щоб відбувалася відбудова. Йдеться про величезні ресурси та чийсь неприхований інтерес.

Резонанс у ЗМІ був колосальний. ZN.UA зірвало спробу винести питання, яке має корупційні ризики, з голосу. Так вдалося виграти час для аналізу. Дива не сталося: виграють від цієї ініціативи забудовники, а програють громадяни та місцеве самоврядування. Це те саме, що було з містобудівною «реформою» Олени Шуляк («Слуга народу»), яку критикували і Європарламент, і Єврокомісія.

Аби оминути Володимира Зеленського, який заявив, що не підписує законопроєкту №5655, бо такою є його особиста воля, лобісти вирішили йти через уряд. Але й тут треба мати союзників, чий підпис має значення. Нам вдалося з’ясувати, яку роль у цій історії відіграє Державна регуляторна служба. Вона по суті грає в піддавки, як і НАЗК, і порушує закон.

 

Ідеальна схема: на кону 20–25% ВВП країни

Правила гри розробляють на два роки, й вони охоплюють усе: від отримання містобудівних умов та обмежень і до введення об’єкту в експлуатацію, а також здійснення державних архбудконтролю та нагляду. Міжнародні партнери мають розуміти: ці правила діятимуть в умовах війни для відбудови.

Із основних ризиків урядового проєкту можна виділити корупційні чинники та загальний вплив змін на економіку. Про корупцію під час видачі дозвільних документів і розкрадання публічних коштів на будівництві не говорив хіба що лінивий. На жаль, ці види корупції зазвичай не розглядають у взаємозв’язку, хоча в аспекті відбудови це стає ключовим.

Різноманітні махінації під час публічних закупівель через «Прозорро» є вторинними у випадку будівництва.

Щоб мати змогу безкарно розкрадати бюджет, спершу треба домовитися з проєктувальниками про закладання цього в проєкті та кошторисі, потім — із експертною організацією, щоб порушень «не помітили». Лише потім виходять на «Прозорро» із завищеною ціною. І схеми після торгів також будуються на містобудівному законодавстві — це й «непередбачувані» додаткові роботи, закуплені вже без торгів у того самого підрядника, й коригування ціни на основі нової експертизи проєкту.

Навіть маючи ідеальне законодавство про публічні закупівлі, можна безпечно розкрадати бюджет завдяки діркам у містобудівному законодавстві. Може, саме тому Шуляк і не квапилася робити комплексний містобудівний кодекс, натомість змарнувала два роки на містобудівну «реформу»?

Тобто якби було якісне законодавство, то жодні дірки та схеми під час публічних закупівель не допомогли б непомітно вкрасти виділені кошти.

Якщо «керманичі відбудови» отримають контроль над проєктувальниками й експертами, вони зможуть побудувати ідеальну схему розкрадання грошей на відбудову. Можливо, в цьому і полягає план?

Так от, постанова-клон саме це й робить — передає контроль над проєктантами та експертами Мінінфраструктури, яке очолює віцепрем’єр з відновлення Олександр Кубраков.

Коли кажуть про вплив будівництва на економіку, здебільшого пригадують його внесок у ВВП на рівні 2–3 %. Цифра не вражає. Але дивитися треба не на внесок, а на частку ВВП, фінальним споживачем якої є будівництво.

2021 року вартість зведених будівель та споруд становила понад 800 млрд грн (майже 15% ВВП України), а внесок будівництва у ВВП — лише 150 млрд, або 2,8% ВВП. Тобто на будівництво того року було витрачено 15% ВВП.

Враховуючи руйнування, на відбудову витрачатимуть істотно більше, ніж до вторгнення. Тож залежно від строків відновлення, йдеться про суми, еквівалентні 20–25% ВВП, значна частка з яких, найімовірніше, буде грошима допомоги від наших міжнародних партнерів. І саме над цією шаленою часткою ВВП і планується зараз проведення «експерименту».

Експериментувати з питанням такої вартості, коли будь-яка помилка буде відчутною для економіки на макрорівні, не варто. Треба здійснити розрахунки для кількох сценаріїв розвитку подій.

 

Хто контролює запуск «експерименту»?

Так уже в нас заведено, що той, хто тоне, той сам себе й рятує. Тому контролювати все краще громадськості. Але є нюанс: аби громадськість контролювала, потрібен доступ до всієї необхідної інформації.

Звісно, в нас передбачені й профільні державні органи для контролю.

Питання корупційних ризиків має контролювати Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК). Але тут є проблема.

2021 року НАЗК було проти «реформи» 5655, яку нині скопіювали в урядовий проєкт. За рік позиція вже протилежна: відмовилися проводити експертизу переписаного на 80% до другого читання законопроєкту, водночас голова НАЗК Олександр Новіков заявляв: ризиків нема, й узагалі реформа… антикорупційна (!). Таке собі «не читав, але підтримую», хоча депутати при голосуванні №5655 проігнорували більшість зауважень НАЗК.

У частині впливу на економіку ключовим органом контролю є Державна регуляторна служба. Саме вона перевіряє дотримання ЗУ «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» під час підготовки регуляторних актів і блокує їх ухвалення, якщо є порушення.

Зазначені функції водночас відіграють ключову роль і для можливості здійснення громадського контролю — саме встановлені законом процедури розгляду регуляторних актів гарантують прозорість і врахування громадської думки, що забезпечується, зокрема, завчасним оприлюдненням необхідної інформації.

Тож як так вийшло, що про наміри Кабміну ухвалити постанову-клон стало відомо зненацька й лише швидка реакція медіа змогла тимчасово затримати весь процес, якщо в нас є спеціальний орган влади, який мав унеможливити таку ситуацію?

Спочатку розберімося, що таке регуляторний акт і які вимоги до його розроблення та ухвалення передбачено законодавством.

Регуляторний акт — «прийнятий уповноваженим регуляторним органом нормативно-правовий акт, який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб’єктами господарювання» (ст. 1 — тут і далі йдеться про ЗУ «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності»).

Народна депутатка Юлія Клименко («Голос»), яка раніше працювала заступницею міністра економічного розвитку, стверджує: «Закон №5655, як і його клон-постанова, є регуляторними актами й мають проходити оцінку регуляторного впливу. Вони мають суттєвий вплив і на бізнес, і на українців, тому повинні бути серйозно обраховані та обговорені з громадськістю, щоб кожен бізнес і громадянин розумів, скільки це йому коштуватиме. Так роблять у всьому цивілізованому світі, й ми повинні це поважати й наслідувати, а не перетворюватися на Північну Корею та РФ».

А для підготовки та розгляду проєктів регуляторних актів установлено низку жорстких вимог.

  • Регуляторні органи затверджують плани діяльності з підготовки ними проєктів таких актів (ст. 7) і мають вносити до них зміни, якщо потрібно розробити проєкт, не передбачений планом.
  • Обов’язково проводиться аналіз регуляторного впливу і є вимоги щодо змісту аналізу (ст. 8).
  • Кожен проєкт регуляторного акта оприлюднюється разом із відповідним аналізом регуляторного впливу для одержання зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об’єднань (ст. 10). Строк, протягом якого приймають зауваження та пропозиції, не може бути меншим, ніж один місяць із дня оприлюднення проєкту акта та відповідного аналізу впливу.
  • Регуляторний акт не може бути ухвалений уповноваженим на це органом виконавчої влади, якщо немає аналізу регуляторного впливу або не дотримано вимог щодо оприлюднення та погодження (ст. 25).

 

Як розвивалися події з постановою-клоном?

12 грудня ZN.UA повідомило про наміри Кабміну ухвалити цю постанову. Наступного дня Мінінфраструктури оприлюднило проєкт постанови для обговорення, про що Кубраков повідомив у Фейсбуці.

скриншот

Водночас:

  • у Плані підготовки проєктів регуляторних актів Мінінфраструктури цієї постанови немає;
  • аналізу регуляторного впливу не оприлюднено;
  • строк подання пропозицій — до 29 грудня, тобто 15 днів, хоча закон установлює мінімум місяць.

Ба більше, на сайті Мінінфраструктури вказали неіснуючу адресу електронної пошти для направлення пропозицій і зауважень. І саме через те, що ми це виявили, вдалося подовжити строк для подання зауважень іще на два тижні.

скриншот

Як з’ясувалося, Мінінфраструктури не виконувало вимог ЗУ «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», тому що… за два тижні після порушень отримало листа з дозволом на це за підписом голови Державної регуляторної служби Олексія Кучера (екснардеп «Слуги народу»).

Народна депутатка Ганна Бондар («Слуга народу») звернулася до Мінрегіону, аби з’ясувати, чи проводився аналіз регуляторного впливу проєкту постанови:

«Мені відповіли, що він навіть не готувався і не вносився до відповідного плану. Це при тому, що проєкт оприлюднили для консультацій 13 грудня. Цього дня Мінрегіон лише звернувся до Державної регуляторної служби по роз’яснення, чи треба тут виконувати закон! А лист від Державної регуляторної служби датований 28 грудня. І в цьому листі керівник служби Олексій Кучер дозволив закон не виконувати. Написав: «Проєкт постанови не містить норм регуляторного характеру».

Кучер також надав пропозиції, зокрема щодо порушення наших зобов’язань перед ЮНЕСКО. Якщо зараз забудовник судиться, щоб отримати дозвіл на заборонені роботи поблизу «Софії Київської», то після ухвалення цієї скандальної постанови в Мінкульту не буде вибору — доведеться порушувати міжнародні зобов’язання й надавати дозволи, інакше забудовники отримають його за мовчазною згодою.

І це все відбувається тоді, коли Україна вперше стала віцеголовою комітету ЮНЕСКО.

Ще більше запитань викликає відповідь із роз’ясненнями Державної регуляторної служби. Кучер надав два пояснення, чому проєкт постанови «не містить ознак проєкту регуляторного акту».

  1. «Передбачена добровільна участь суб’єктів господарювання, які здійснюють діяльність у сфері містобудування та виявили бажання у прийнятті в запропонованих проєктом постанови експериментах».

Але про жодну «добровільну участь» не йдеться — учасниками експерименту в примусовому порядку стають усі суб’єкти господарювання, що здійснюють містобудівну діяльність.

  1. «Визначається граничний строк його реалізації — два роки».

Проте профільний закон передбачає, що регуляторні акти можуть мати обмежений строк дії, та містить окремі норми для врахування таких випадків. В аналізі регуляторного впливу передбачено обґрунтування запропонованого строку чинності регуляторного акту (ст. 8), у ст. 10 установлюють особливості відстеження результативності регуляторного акту, якщо його строк дії було подовжено або він установлювався меншим, ніж рік.

Тобто у відповіді на запит Кучер надав явно неправдиву інформацію.

Історія з регуляторною службою така ж, як із НАЗК і №5655. Тоді НАЗК отримало переписаний до другого читання проєкт, виявило низку нових корупційних ризиків, але не призначило обов’язкової антикорупційної експертизи, а просто направило листа з переліком нашвидкуруч виявлених проблем.

Нині вже Державна регуляторна служба, щоб не заважати протягуванню постанови-клону, надала висновок, що регуляторний акт не є регуляторним і його можна ухвалювати без дотримання жорстких процедур щодо аналізу впливу.

Найцікавіше те, що формально виконати вимоги закону не становить жодної проблеми. Тож у чому може бути проблема?

Єдине пояснення, чому віцепрем’єр Кубраков обрав корупціогенний шлях і порушення закону, — це панічний страх перед необхідністю оприлюднити аналіз регуляторного впливу містобудівної «реформи». Цей документ спростував би міфи лобістів про цілі та наслідки «реформи» краще, ніж це зроблять десятки аналітичних статей їхніх опонентів.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Охранное агентство: персональный подход к безопасности
Взгляд
2025-04-01T01:00:19Z
"Женщину трогают за грудь, мужчину хватают за пах": Metal Gear Solid Delta: Snake Eater получила взрослый возрастной рейтинг
GameMag
2025-03-31T19:46:10Z
Назад в Верданск: Microsoft отчаянно пытается вернуть игроков в Call of Duty: Warzone
GameMag
2025-03-31T19:37:07Z
Осторожно, апрель 2025: опасные дни, которые могут перевернуть вашу жизнь
Знай
2025-03-31T19:30:00Z
18+ и очень откровенное белье: чем удивляли украинки в этот Sexymonday
Gazeta UA
2025-03-31T19:13:47Z
Планшеты Samsung начали продаваться в Нидерландах до официального анонса
Корреспондент
2025-03-31T19:01:14Z
"Вдохновлялись Dark Souls": Посмотрите новый мясной геймплей DOOM: The Dark Ages в 4K при 60 FPS — шутер выйдет в Battle.net
GameMag
2025-03-31T18:58:46Z
На PlayStation 5 и PlayStation 5 Pro обнаружена проблема с VRR — некоторые игры страдают от микрофризов
GameMag
2025-03-31T18:58:42Z
Nippon Steel розглядає інвестиції в US Steel
AgroNews
2025-03-31T18:12:06Z
Украинскую модель нашли искалеченной в Дубае: появились новые подробности о ее состоянии
Comments UA
2025-03-31T20:42:25Z
Россияне бешенеют от злости: Пугачева вернулась с новыми с песнями о войне
Comments UA
2025-03-31T20:48:28Z
Церковный праздник 1 апреля: что нельзя делать, чтобы не получить проблемы
Telegraf
2025-03-31T21:21:45Z
Неизбежный удар? Известный таролог рассказала, какие города Украины в опасной зоне
Знай
2025-03-31T20:31:49Z
Электронное направление на ВЛК: как его получить
ZN UA
2025-04-01T01:03:44Z
Назначение социальной стипендии: что изменилось в этом году
ZN UA
2025-03-31T23:42:19Z
Новые правила оплаты больничного: что изменится в апреле
ZN UA
2025-03-31T22:22:28Z
1 апреля 2025 года: Марии Египетской — что сегодня нельзя делать
Фокус
2025-03-31T22:15:34Z
Половина студентов в Украине нуждаются в психологической помощи
ZN UA
2025-03-31T21:39:30Z
Бывший футболист "Динамо" неожиданно поддержал Россию
ZN UA
2025-03-31T22:57:52Z
Криштиану Роналду наносит ответный удар: любителям файтингов и футбола сделали подарок
Знай
2025-03-31T19:51:08Z
Спорт по знаку Зодиака: какие тренировки дадут наилучший результат
Comments UA
2025-03-31T19:15:32Z
Яремчук - о дубле Панатинаикосу: Я очень горжусь этим
Корреспондент
2025-03-31T13:28:04Z
Атлетико хочет обменяться игроками с Челси
Корреспондент
2025-03-31T12:28:55Z
Криштиану Роналду летом может вернуться в "Реал" – СМИ
ZN UA
2025-03-31T11:04:50Z
Артета подтвердил, что лидер Арсенала готов к возвращению на поле
Корреспондент
2025-03-31T10:54:43Z
Свитолина вернулась в двадцатку лучших теннисисток мира
ZN UA
2025-03-31T10:22:51Z
Еще один украинец может отобраться на ЧМ по футболу среди клубов
Корреспондент
2025-03-31T09:15:10Z
Ле Пен прокомментировала приговор против себя
Gazeta UA
2025-04-01T01:39:27Z
"У нас отличные отношения": Трамп заявил, что хочет встретиться с Ыном
Корреспондент
2025-04-01T01:39:00Z
Каллас призвала Россию проявить "добрую волю" по Украине
Хвиля
2025-04-01T01:30:08Z
"Талантливый парень": Трамп анонсировал увольнение Маска
Корреспондент
2025-04-01T01:27:38Z
Путин открыто издевается над американцами - еврокомиссар
Корреспондент
2025-04-01T00:27:31Z
Вспомнили о Вэнсе и "демократии": в США попытались вступиться за осужденную во Франции "подругу Путина"
Telegraf
2025-04-01T00:06:34Z
Трамп осторожно пригрозил Путину санкциями
Корреспондент
2025-03-31T23:39:55Z
Россияне сбросили на Запорожскую область пять авиабомб: погибла женщина, пять человек ранены
Gazeta UA
2025-03-31T23:33:24Z
Криптовалютная компания семьи Трампа запускает стейблкоин
Хвиля
2025-03-31T23:12:23Z
Будет ли Брянская область следующей: эксперт рассказал о расширении буферной зоны
GlavRed
2025-04-01T00:27:50Z
Ситуация на фронте на вечер 31 марта
UAToday
2025-03-31T20:18:25Z
ВСУ на наиболее сложном направлении фронта обезвредили 382 оккупанта - Генштаб
Gazeta UA
2025-03-31T20:03:46Z
РФ давит на Торецк: существует ли риск потерять город
Comments UA
2025-03-31T20:03:17Z
Погода в Украине 1 апреля: постепенное похолодание и дожди
Комсомольская правда
2025-03-31T19:33:21Z
Жары ждать не стоит: Диденко удивила украинцев прогнозом погоды в апреле
Хвиля
2025-03-31T19:21:27Z
Военный по контракту "18-24" погиб на фронте: что известно
Comments UA
2025-03-31T18:36:31Z
Российская БМП расстреляла свою пехоту: началась паника. ВИДЕО
Новости Украины
2025-03-31T18:36:03Z
1, снег и возвращение холода в Украину: какую погоду обещают нам в апреле
Знай
2025-03-31T18:30:03Z
Гороскоп на сегодня проверит вашу нервную систему: чего ждать во вторник 1 апреля
Знай
2025-04-01T01:33:00Z
Три комнатных растения, убирающих плесень и лишнюю влагу в доме
Знай
2025-03-31T20:51:46Z
Советы для идеального секса в душе: что следует учесть
Comments UA
2025-03-31T19:51:25Z
О дерунах забудете: рецепт легендарных кабачковых оладий изменит вашу жизнь
Знай
2025-03-31T18:51:26Z
Кто счастливее "совы" или "жаворонки": результаты исследования
Comments UA
2025-03-31T18:18:18Z
Что не стоит выносить из кухни: полезные вещи, которые неожиданно могут понадобиться
Gazeta UA
2025-03-31T18:18:08Z
Гороскоп на 1 апреля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-03-31T18:15:51Z
Гороскоп на вторник 1 апреля 2025 года
UAToday
2025-03-31T18:15:26Z
Особенно аппетитная намазка на бутерброды: берем сыр и горстку оливок
Telegraf
2025-03-31T17:09:46Z
В Киеве нетрезвый мужчина стрелял в больнице
Gazeta UA
2025-03-31T19:57:45Z
Военные преступления в Буче: правоохранители за год раскрыли 72 убийства
Корреспондент
2025-03-31T22:12:44Z
В Узбекистане после взрыва обрушилась мечеть
Корреспондент
2025-03-31T21:28:28Z
На шахте в Испании погибли пять шахтеров
Корреспондент
2025-03-31T20:09:25Z
Чиновник Гоструда пообещал за взятку скрыть гибель подростка
Корреспондент
2025-03-31T20:03:54Z
Может убить 300 тысяч человек: Япония готовится к мегаземлетрясению
Фокус
2025-03-31T19:57:11Z
В Сиховском районе Львова задержали парня и девушку со взрывчаткой
Gazeta UA
2025-03-31T19:21:56Z
Россияне ударили по Купянску, есть раненые
UAToday
2025-03-31T18:15:07Z
Россияне ударили по Запорожской области – есть погибшая и пострадавшая
Лига
2025-03-31T17:42:26Z
Кинофестиваль в Бельгии отменил показ пропагандистского фильма РФ
Корреспондент
2025-04-01T00:06:56Z
Известный украинский певец мобилизовался на передовую
Comments UA
2025-03-31T21:03:53Z
Вернулась после тяжелой болезни: Ирина Билык обратилась к поклонникам
GlavRed
2025-03-31T20:27:45Z
Был секс-символом 20 века: как менялся на протяжении карьеры звезда "Поющие в терновнике" Ричард Чемберлен
Telegraf
2025-03-31T18:27:38Z
Просто вчерашний день: украинкам подсказали, какие джинсы лучше не надевать весной 2025
Знай
2025-03-31T17:51:53Z
Ketchup Entertainment спасла фильм «Койот против Acme» от Warner Bros. Discovery
GameMag
2025-03-31T16:01:15Z
Елена Зеленская для встречи с представителями вузов надела дорогое украшение: сколько оно стоит/Ювелирное изделие изготовлено из золота
Апостроф
2025-03-31T15:51:55Z
"Я никогда не врала": экс-помощница Дэвида Бекхэма снова рассказала об их романе
Фокус
2025-03-31T15:51:33Z
Репутация испачкана? София Ротару все носиться со своей квартирой в москве, никак не продаст
Знай
2025-03-31T15:51:26Z
Забудете о перекусах перед сном: чем ужинать и не набирать вес
Gazeta UA
2025-03-31T17:00:00Z
Ученые назвали самый важный прием пищи, которой нельзя пропускать
Comments UA
2025-03-31T16:36:23Z
Врач за три недели сгорел от рака: на какие симптомы не обратил внимания
Comments UA
2025-03-31T15:39:59Z
Меню по знаку Зодиака: кому звезды не советуют употреблять мясо
Comments UA
2025-03-31T15:15:42Z
3 убийцы памяти: продукты, которые вредят вашему мозгу
Знай
2025-03-31T14:51:16Z
Об этом следует знать каждому: целесообразно ли жарить яйца на сливочном масле
Comments UA
2025-03-31T13:09:16Z
Опасные свойства морепродуктов: кому не стоит их употреблять
Comments UA
2025-03-31T13:06:18Z
Против деменции: Великобритания выделяет £2 млн на цифровые тесты
Факти ICTV
2025-03-31T12:57:46Z
Ученые выяснили симптомы плохо диагностируемой, но опасной болезни сердца
Факти ICTV
2025-03-31T12:36:15Z
Темпи зростання ВВП України у 2024 році сповільнилися майже вдвічі
Antikor
2025-03-31T21:04:36Z
Политолог предупредил о рисках морского перемирия: «Это не будет выполнено стопроцентно»
Политека
2025-03-31T20:18:58Z
Филе - 190 грн, а ребра по 200: магазины резко изменили цены на курятину, свинину и говядину
Знай
2025-03-31T20:12:00Z
ФЛПов с 1 апреля ждут изменения: что важно знать
Telegraf
2025-03-31T20:09:21Z
"Теневой флот" РФ обманом прорвался в Балтийское море: СМИ раскрыли схему
Новости Украины
2025-03-31T18:15:51Z
Рекордный дефицит бюджета России превысил прогнозы
Корреспондент
2025-03-31T18:00:25Z
Пришло время салатов: супермаркеты резко изменили ценники на кукурузу, оливки и зеленый горошек
Знай
2025-03-31T17:21:47Z
Крупнейшая государственная структура Украины получит новые полномочия
Gazeta UA
2025-03-31T17:12:46Z
Цены на топливо снижаются: сколько теперь стоит бензин, дизель и автогаз
Gazeta UA
2025-03-31T16:48:31Z
Альтернатива CX-5: Mazda анонсировала недорогой электрокроссовер
Фокус
2025-03-31T16:06:41Z
Toyota не успевает за спросом на собственные гибриды
Корреспондент
2025-03-31T15:03:58Z
BYD строит мегафабрику размером с город
Корреспондент
2025-03-31T14:42:49Z
На украинский рынок вышел более мощный конкурент Mercedes-AMG G63 от Land Rover
Фокус
2025-03-31T12:51:24Z
В Украине на продажу в ОЛХ выставили совковый тяжелый танк 1950 года выпуска
Известия Киев
2025-03-31T06:36:55Z
Первый серийный летающий автомобиль успешно прошел испытания
UAToday
2025-03-30T09:30:45Z
Для жестких и экстремальных дорог: автолюбителям показали копию Land Roover с двигателем BMW
Знай
2025-03-30T03:51:27Z
В Украине продают танк Т-10: сколько он стоит
TSN
2025-03-30T00:48:16Z
Российским ударом по Днепру уничтожено детище Маска: фото
TSN
2025-03-30T00:04:22Z