MY.UAНовини
Український Медіарух заявив про системний тиск на незалежних журналістів і закликав владу та суспільство відреагувати
Український Медіарух заявив про системний тиск на незалежних журналістів і закликав владу та суспільство відреагувати

Український Медіарух заявив про системний тиск на незалежних журналістів і закликав владу та суспільство відреагувати

Медіарух: Більше 30 років ми з вами виборювали демократичні цінності, свободу слова. Зараз ми разом маємо відстояти те, заради чого виходили на майдани й чинимо спротив російській агресії.

Журналісти та медіа, які є учасниками Медіаруху, заявили про системний тиск на незалежних журналістів та розслідувачів і закликали президента Володимира Зеленського рішуче засудити цю кампанію тиску та взяти під свій контроль розслідування злочинів проти медійників. Про це йдеться у заяві Медіаруху, оприлюдненій 17 січня.

«Анонімні телеграм-канали, які публічно декларують, що працюють на владу і постійно її захищають, та сайти-сміттярки вже системно переслідують незалежні медіа та журналістів-розслідувачів, влаштовуючи їм провокації в реальному житті. Невідомі агресори намагаються виставити українських журналістів «ворогами народу», російськими агентами, особами, що мають наркозалежність, та дискредитувати їхню професійну роботу», — заявили у Медіарусі.

Як йдеться у заяві, за останні кілька днів сталося одразу декілька  атак на медіа — на журналіста проєкту «Наші гроші» Юрія Ніколова, на Bihus.Info, а до того — на «Детектор медіа», «Українську правду», NV, «Цензор», «Бабель», «Лігу.net». Окрім провокацій і спроб дискредитації, відбувається стеження, прослуховування телефонних розмов та порушення права журналістів на приватне життя ― і все це з метою тиску на незалежні медіа, пише Медіарух. 

«Всі ці дії є злочинами, які потребують оперативної реакції з боку правоохоронних органів. І всі вони завдають шкоди майбутньому України як демократичної держави», — заявили медійники.

Медіарух закликав правоохоронні органи зважити на серйозність ситуації та оперативно встановити і притягнути до відповідальності людей, причетних до організації цих переслідувань і атак на журналістів. 

«Захистити свободу слова і припинити провокації проти журналістів ― в інтересах керівництва держави, адже анонімні телеграм-канали, ймовірно, причетні до організації цих провокацій, прямо називають їх помстою за критику влади, зокрема президента», — йдеться у заяві.

Медійники закликали також міжнародних партнерів України виступити на захист переслідуваних журналістів, бо лише громадський контроль гарантує непохитність дотримання принципів демократії, верховенства права та ефективної боротьби з корупцією,  які сповідують ваші держави і які прагне втілювати Україна. 

«Звертаємося до громадянського суспільства: більше 30 років незалежності сучасної України ми з вами виборювали саме демократичні цінності, зокрема свободу слова. Якщо Україна відмовиться від цих цінностей, в суспільства зникне розуміння: чи ми воюємо в цій страшній війні за державу, яка йде до європейського майбутнього? Одним із головних рушіїв поступу до демократії є саме незалежні медіа, право на критику, що закріплено в Конституції України. Ми разом маємо і зараз відстояти те, заради чого виходили на майдани, заради чого чинили й чинимо спротив російській агресії, яка прагне повернути нас в авторитарне минуле. 

Тільки спільними зусиллями суспільства і держави ми зможемо подолати загрози нашій державності та свободи. Не дамо знищити нашу єдність тим, хто намагається залякати незалежні українські медіа. Бо тільки в ній — запорука нашої перемоги», — заявили у Медіарусі.       

Медіарух ― спільнота, що з 2019 року об’єднує журналістів провідних українських медіа, журналістів-розслідувачів та експертів медійних громадських організацій. Загалом до меморандуму Медіаруху приєдналися понад 70 організацій та окремих журналістів.

Заява Медіаруху відкрита для підписання. Медійники просять надсилати листи із зазначенням у темі «Підпис під заявою» на адресу: info@detector.media.

У вівторок, 16 січня, у мережі на ютуб-каналі «Народна правда» з'явився відеоролик, до якого ввійшли фрагменти телефонних розмов начебто представників команди журналістських розслідувань Bihus.Info, котрі під час  «корпоративу» обговорюють можливість придбання наркотиків, а також момент власне їх вживання. Кадри вживання, ймовірно, були зняті на приховану камеру.

Керівник Bihus.Info Денис Бігус підтвердив, що на нещодавній новорічний корпоратив редакції, «декілька персонажів (не з журналістів) притягли трави» і повідомив, що ті працівники, які вживали під час корпоративу наркотики, звільнені. Крім того, він заявив про незаконне спостереження і прослуховування і що за командою Bihus.Info стежили впродовж кількох місяців. 

Медіаюрист ІМІ Володимир Зеленчук зазначив, що відео має ознаки кримінального правопорушення, адже «відбулося порушення права на приватне життя працівників медіа з імовірною метою тиску на це медіа». «Тут два варіанти: це або законне втручання (на підставі ухвали суду) — з подальшим незаконним розголошенням таємниці досудового розслідування, або незаконне втручання (сторонніми особами чи працівниками правоохоронного органу). В будь-якому разі, всі ці дії є злочинами, на відміну від вживання наркотиків працівниками медіа», — сказав юрист.

Раніше, 15 січня зранку, журналіст-розслідувач, співзасновник та редактор «Наших грошей» Юрій Ніколов повідомив, що напередодні ввечері невідомі намагалися ввірватися до його помешкання, налякали матір журналіста та сусідів, гучно лаялись, кричали і вимагали, щоб Ніколов «ішов служити», а також залишили повідомлення на дверях, де назвали його «зрадником» та «провокатором».

За 15 хвилин після нападу на квартиру журналіста телеграм-канал «Карточный Офис» опублікував пост, у якому стверджувалося, що невідомі — нібито військові, які «приїхали з нуля на ротацію, щоб передати повістку журналісту». Провокативні пости про Ніколова опублікували майже одночасно ще два телеграм-канали — «Вертикаль» та «Джокер». Голова правління ГО «Центр протидії корупції» Віталій Шабунін припустив, що швидкість, з якою «інформація з’явилася на лояльному Банковій каналі, може свідчити про причетність ОПУ».

Сам Ніколов в коментарі «ДМ» сказав, що «не виключає», що напад на його квартиру може бути пов'язаний з його нещодавніми словами про те, що президент Володимир Зеленський є «ухилянтом», який «ухилився від свого обов’язку очолювати країну, яка воює».

Поліція Києва почала перевірку за фактом погроз журналісту, а «Репортери без кордонів» закликали українських правоохоронців знайти тих, хто погрожував Юрію Ніколову.

 

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Тікай від нього": чоловік на побаченні згадав колишню і насмішив мережу
Фокус
2025-11-04T09:45:51Z
Остап Ступка вперше прокоментував чутки, що залишив колишню заради нової дівчини
24tv
2025-11-04T09:45:40Z
"Такі принизливі": Софія Шамія розповіла правду про скандал на "Холостяку"
GlavRed
2025-11-04T09:42:35Z
Nordic Ukraine Forum вимагає скасувати виставку російських художників у Стокгольмі
УкраинФорм
2025-11-04T09:12:15Z
Вийшов тизер романтичної комедії «Випробувальний термін» з Кузнєцовою, Парастаєвим і Довженком
Вива
2025-11-04T09:09:01Z
67-річна Мадонна виходить заміж за 29-річного бойфренда: що про нього відомо
Фокус
2025-11-04T09:03:53Z
Яке пальто купити цієї осені: Андре Тан назвав ідеальні фасони
24tv
2025-11-04T09:03:10Z
Перший прибуток від фільму про "Океан Ельзи" спрямують на допомогу захисникам
24tv
2025-11-04T08:39:00Z
Ірина Білик показала, як виглядає її 10-річний син, та поділилася лайфхаком з виховання
Фокус
2025-11-04T08:36:57Z
Імпортний газ для України може подешевшати: Словаччина готова піти на поступки
ZN UA
2025-11-04T09:45:11Z
Банкова проти Кудрицького: до чого тут розбудова розподіленої генерації в Україні
ZN UA
2025-11-04T09:42:12Z
Як Україна готується до зими: Свириденко провела засідання Антикризового енергетичного штабу
УкраинФорм
2025-11-04T09:39:42Z
Литва обговорює з Rheinmetall ще один інвестиційний проєкт
Европейская правда
2025-11-04T09:37:57Z
З початку цього року в Україну імпортували електромобілів на 1,27 млрд. доларів
Известия Киев
2025-11-04T09:33:43Z
Попри санкції: ця країна і далі працює з російським "Лукойом"
24tv
2025-11-04T09:33:22Z
«Одягніть додатковий светр – допоможіть енергосистемі»: глава Укренерго закликав менше використовувати обігрівачі
ZN UA
2025-11-04T09:33:19Z
Названо крайні терміни для виплат: хто ризикує залишитися без 1000 гривень від держави
Хвиля
2025-11-04T09:30:58Z
Українським аграріям залишилось засіяти 10% озимини
AgroPortal
2025-11-04T09:30:36Z
Ряди "слуг" у Раді поповнились новим нардепом
Украинская правда
2025-11-04T09:45:44Z
РФ у 2025 році запустила вчетверо більше "Шахедів", ніж рік тому - Sky News
GlavRed
2025-11-04T09:45:39Z
Вучич запропонував дострокові вибори в Сербії на тлі масових протестів
iPress
2025-11-04T09:45:21Z
Пригоди росіян в Італії: як Кремль намагався зірвати допомогу Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-11-04T09:42:39Z
Настоятелю Святогірської лаври оголосили нову підозру
УкраинФорм
2025-11-04T09:39:57Z
Дмитро "Апостол" Карпенко сказав, скільки платить росіянам за інформацію про армію РФ
24tv
2025-11-04T09:36:39Z
Кіпр хоче створити близькосхідний аналог НАТО
Европейская правда
2025-11-04T09:30:15Z
ЄС сьогодні затвердить п’ятий транш у межах Ukraine Facility - джерело
УкраинФорм
2025-11-04T09:30:07Z
Железняк оприлюднив основні моменти із звіту ЄК щодо України. Проблеми у боротьбі з корупцією, верховенством права та політизованістю генпрокуратури
ZN UA
2025-11-04T09:27:55Z
Трикратне перевищення дози анестезії. Столичний хірург підозрюється у смерті пацієнтки
ГЛАВКОМ NET
2025-11-04T09:42:04Z
Пацієнтка померла під час операції: у Києві оголосили підозру пластичному хірургу
УкраинФорм
2025-11-04T09:24:48Z
В аеропорту румунського Клужа зупиняли польоти через інцидент з непритомним пілотом
Европейская правда
2025-11-04T09:00:44Z
Ворог зранку вдарив по Сумах «Молнією», пошкоджений будинок
УкраинФорм
2025-11-04T08:42:08Z
Ворог атакував Ізмаїл: подшкоджено портову інфраструктуру
AgroPortal
2025-11-04T08:30:20Z
Росія двома хвилями атакувала Одещину: є влучання в об’єкти портової та енергетичної інфраструктури
УкраинФорм
2025-11-04T08:27:46Z
У Франківську поліція встановила особу нападника на фотокора Юрія Рильчука
Детектор М
2025-11-04T08:27:07Z
Росіяни вдарили БпЛа по Харківщині: постраждали цивільні і рятувальники
Украинская правда
2025-11-04T08:18:02Z
У Нікополі росіяни вдарили по автомобілю «швидкої», травмовані троє медиків
УкраинФорм
2025-11-04T08:12:34Z
"Ефект був вражаючим": Британія випробувала "вовчу зграю" з морських дронів
Фокус
2025-11-04T09:45:50Z
Хто отримає 6,5 тис. грн допомоги від держави? Пояснення міністра соцполітики
ГЛАВКОМ NET
2025-11-04T09:42:51Z
Зеленський анонсує нові контракти: українське військо переходить на сучасний формат служби
24tv
2025-11-04T09:42:50Z
"Лютувальник" є в гаражах багатьох чоловіків, але мало хто знає, що це
TSN
2025-11-04T09:36:52Z
Румунія підняла в повітря чотири винищувачі через російські удари по Одещині
Европейская правда
2025-11-04T09:36:32Z
Як медійникам знайти, а читачам відрізнити справжнього експерта від «балакучої голови»
Детектор М
2025-11-04T09:36:21Z
Ірландія обмежить строк проживання в державному житті для новоприбулих з України 30 днями
Европейская правда
2025-11-04T09:36:12Z
Польща хоче побудувати власну "стіну дронів", не чекаючи ЄС
Европейская правда
2025-11-04T09:36:02Z
З Днем залізничника України: щирі привітання у картинках і прозі
24tv
2025-11-04T09:33:02Z
Популярна добавка від безсоння може бути смертельно небезпечною: що показало нове дослідження
TSN
2025-11-04T09:21:04Z
Вчені зробили прорив у дослідженні серця людини
ГЛАВКОМ NET
2025-11-04T08:42:29Z
Що мікрохвильовка робить з їжею насправді: вчені дали пояснення
Фокус
2025-11-04T08:00:07Z
Інсульт значно частіше вражає бідних людей: дослідження
ГЛАВКОМ NET
2025-11-04T06:42:33Z
AgriAcademy відповідає на кадровий виклик: новий курс про благополуччя тварин і раціональне використання антибіотиків
Agravery
2025-11-04T06:21:23Z
У Росії зростає дефіцит лікарів та медперсоналу - розвідка
УкраинФорм
2025-11-04T04:48:32Z
Фітнес не потрібен: вчені назвали точну кількість кроків, які замінюють тренування
GlavRed
2025-11-04T04:27:25Z
Система зі справжнім інтелектом. У США створили штучні нейрони, які працюють майже як клітини мозку
InternetUA
2025-11-04T00:03:40Z
Навіщо заморожувати хліб: експертка назвала неочікувані переваги
GlavRed
2025-11-03T19:27:56Z
«Китай може вибити всіх із бізнесу»: керівник Ford б’є на сполох через електромобілі
ГЛАВКОМ NET
2025-11-04T09:33:08Z
З інтеграцією штучного інтелекту: стильний сітікар Mazda Vision-X Compact показали офіційно
AutoGeek
2025-11-04T09:21:57Z
VW ID.Unyx став найпопулярнішим авто жовтня: рейтинг
AutoCentre
2025-11-04T09:03:11Z
На ринок виходить кросовер Jeep Compass нового покоління: оголошено ціни
ЗаРулем
2025-11-04T08:54:57Z
Названо найпопулярніші авто в Україні: це кросовери та електромобілі
Фокус
2025-11-04T08:42:48Z
Незвичний Volkswagen у лідерах: названі ТОП-10 бестселерів в Україні у жовтні
AutoGeek
2025-11-04T08:42:07Z
Гібрид з ротором: ефектний кросовер Mazda Vision-X Coupe показали офіційно
AutoGeek
2025-11-04T08:03:00Z
Tesla втрачає ринок – де продажі авто обвалились на 90%
24tv
2025-11-04T07:57:22Z
Skoda презентувала люксовий сімейний кросовер преміумкласу
Фокус
2025-11-04T07:51:24Z
У Краматорській громаді російський дрон влучив по приватному сектору
УкраинФорм
2025-11-04T09:42:50Z
На Покровському та Новоолександрівському напрямках – запеклі бої: карта фронту на 4 листопада
24tv
2025-11-04T09:36:34Z
Обмеження руху транспорту в Києві: українцям назвали вулиці, де неможливо проїхати
Политека
2025-11-04T09:36:25Z
Контрнаступ ЗСУ в районі Добропілля триває: ISW про успіхи української операції
TSN
2025-11-04T09:27:58Z
10 під'їздів Львова, які закохають з першого погляду
24tv
2025-11-04T09:21:29Z
Удар по Київській дамбі: чи можливий сценарій катастрофи з тисячами жертв
Фокус
2025-11-04T09:15:22Z
Чи вдарять морози вже незабаром
24tv
2025-11-04T09:03:07Z
Підвищення тарифів на опалення в Полтавській області: як воно вплине на домогосподарства
Политека
2025-11-04T09:00:25Z
У Севастополі згорів корабель "Альбатрос-М", яких у ЧФ РФ всього чотири: вистежував дрони
Фокус
2025-11-04T08:51:08Z
Популярний туристичний тренд нищить відомий іспанський курорт
24tv
2025-11-04T09:42:00Z
Гуркіт, іржава вода і ризик вибуху: що буде, якщо довго не чистити бойлер
GlavRed
2025-11-04T09:36:02Z
Китайський гороскоп на завтра 5 листопада: Кроликам - крах, Коням - безнадійність
GlavRed
2025-11-04T09:27:37Z
Осінню, восени чи восені: як правильно написати це ностальгічне слово і чому
24tv
2025-11-04T08:39:05Z
Не згниє навіть на балконі: як зберігати капусту в харчовій плівці
GlavRed
2025-11-04T08:27:49Z
Як використовувати залишки гарбузів у саду: 3 корисні способи
24tv
2025-11-04T08:12:23Z
Фортуна вже на порозі: який знак зодіаку спіймає хвилю везіння цього тижня
24tv
2025-11-04T08:03:54Z
Гороскоп на 4 листопада для всіх знаків зодіаку: енергія працює на вашу користь
Вива
2025-11-04T08:03:42Z
Тест на IQ: знайдіть 3 відмінності на зображеннях пісочного замку за 17 секунд
GlavRed
2025-11-04T04:27:53Z
Чому телефон розряджається на холоді – причина
InternetUA
2025-11-04T09:33:08Z
Хитрий трюк в ARC Raiders дозволяє зберегти весь лут з навчання
ITC
2025-11-04T09:33:04Z
Можливо, нова фізика: перші у світі плазмові "вогняні кулі" розкривають таємницю чорної діри
Фокус
2025-11-04T09:30:48Z
Забудете про холод і протяги: як утеплити вікна за копійки
GlavRed
2025-11-04T09:30:34Z
Шкалу ураганів на Землі доведеться переглянути: наявних категорій уже не вистачає
Фокус
2025-11-04T09:30:18Z
1800 років тому люди полювали на величезних акул і тунців: які методи вони використовували
Фокус
2025-11-04T09:27:14Z
Комета 3I/ATLAS нарешті вийшла з-за Сонця: астроном показав перше фото
24tv
2025-11-04T09:27:06Z
Apple поверне в iOS 26.1 культову функцію 2007 року: користувачі впізнають її відразу
InternetUA
2025-11-04T09:16:58Z
Стало відомо, яку мову штучний інтелект розуміє найкраще
TSN
2025-11-04T09:06:56Z
Четвертий тур Ліги чемпіонів: Ліверпуль проти Реала, ПСЖ на шляху Баварії та інші інтриги
Football.ua
2025-11-04T09:42:21Z
Спаллетті розкрив рішення Влаховича щодо Ювентуса
Football.ua
2025-11-04T09:42:21Z
Під час гри «Астон Вілла» – «Маккабі» над стадіоном буде створена безпольотна зона
ГЛАВКОМ NET
2025-11-04T09:39:02Z
Українці виграли три нагороди Кубка світу з авіамодельного спорту
УкраинФорм
2025-11-04T09:36:55Z
Дженоа обирає між двома фахівцями на заміну Вієйра — Скіра
Football.ua
2025-11-04T09:30:22Z
Визначилися арбітри матчів «Шахтаря» та «Динамо» у 3-му турі Ліги конференцій УЄФА
УкраинФорм
2025-11-04T09:27:55Z
Легенда Шахтаря назвав три причини поразки Динамо в матчі з "гірниками"
24tv
2025-11-04T09:24:26Z
Олійникова здобула перемогу у першому колі змагань WTA в Аргентині
УкраинФорм
2025-11-04T09:15:51Z
Ребров оголосив склад збірної України на вирішальні матчі проти Франції та Ісландії
ГЛАВКОМ NET
2025-11-04T09:09:14Z