Президент Росії Володимир Путін знову зробив низку заяв, спрямованих на створення інформаційних умов для можливої ескалації проти країн Балтії. Він згадав про депортацію з Латвії громадян РФ, які не продовжили дозволи на постійне проживання у цій країні і заговорив, що це, мовляв, "безпосередньо впливає на безпеку Росії".
Про це йдеться у новому аналітичному матеріалі Інституту вивчення війни (ISW). Аналітики вважають, що постійні погрози Кремля "захищати співвітчизників" в інших державах і загрози ескалації під цим приводом мають на меті послаблення та знищення НАТО.
Напередодні, 16 січня, Путін зробив низку заяв, спрямованих на створення інформаційних умов для можливої майбутньої ескалації проти країн Балтії. Така ескалація може бути частиною ширшого задуму російського диктатора, що полягає у спробах послабити НАТО.
Так, Путіна, зокрема, обурило, що Латвія та сусідні країни "викидають росіян", а це, додав диктатор, "безпосередньо впливає на безпеку Росії".
Латвія не так давно внесла зміни до імміграційного законодавства, якими передбачено, що дозволи на постійне проживання на території країни, отримані громадянами РФ, втратять чинність у вересні 2023 року. Втім росіянам пропонувалося до 30 листопада минулого року виконати вимоги загальної процедури отримання статусу постійного мешканця ЄС у Латвії, зокрема, скласти іспит на знання латиської мови.
Вже у грудні в Управлінні у справах громадянства та міграції Латвії повідомили про наміри депортувати близько 1200 громадян РФ, що не подали заяв на отримання нових посвідок на проживання у встановлені терміни.
"Путін тривалий час використовував розширене визначення суверенітету Росії та применшував суверенітет колишніх радянських республік, а Росія тривалий час стверджувала, що вона має право захищати своїх "співвітчизників за кордоном", включно з етнічними росіянами і російськомовними за межами кордонів Росії. ISW не помічає жодних ознак того, що російська атака проти країн Балтії є неминучою або ймовірною, але Путін, можливо, створює інформаційні умови для майбутніх агресивних дій Росії за кордоном під приводом захисту своїх "співвітчизників", – вважають аналітики.
В Інституті також нагадали, що в середині грудня 2023 року Путін виступив з погрозами на адресу Фінляндії, вкотре засвідчивши своє прагнення домогтися змін у НАТО, що призвели би до "демонтажу" Альянсу.
За словами російського диктатора, безпеці Росії нібито загрожує сповідуваний Північноатлантичним альянсом принцип "відкритих дверей", згідно з яким долучитися до оборонного союзу може будь-яка країна, яка матиме таке бажання та відповідатиме вимогам щодо членства у НАТО. Саме цей принцип, закріплений у статуті Альянсу, Путін видає за "агресію" військового блоку.
За словами диктатора, Альянс "відчинив двері Україні та Грузії" у 2008 році. Путін згадував про Бухарестську декларацію, що засвідчила, що "НАТО вітає євроатлантичні прагнення України та Грузії" і не виключає, що колись обидві країни зможуть долучитися до Альянсу. І хоча жодних кроків для відкриття Україні та Грузії шляхів до вступу після цієї декларації зроблено так і не було, за версією Путіна, нею було порушено зафіксоване Актом проголошення незалежності України прагнення залишатися нейтральною державою.
Відтак, скаржився президент РФ, згадана декларація нібито "повністю змінила ситуацію в Східній Європі" і вплинула на безпеку Росії.
Натомість про те, що Російська Федерація у 1994 році зобов’язалася "поважати незалежність і суверенітет та існуючі кордони України" включно з Кримом і Донбасом в обмін на передачу Україною ядерної зброї Росії, диктатор не згадує.
Водночас, переконані в ISW, реальні причини повномасштабного вторгнення Росії в Україну, яке почалося у лютому 2022 року, полягають зовсім не у прагненні "захистити" Росію від "загрози" з боку НАТО. Насправді Путін понад усе прагне послабити і остаточно знищити Альянс.
"Кремль і пов’язані з Кремлем суб’єкти нещодавно сприяли інформаційним операціям і застосовували тактику гібридної війни, спрямовану на дестабілізацію НАТО, і тепер, можливо, створюють інформаційні умови для можливих майбутніх агресивних дій Росії проти країн НАТО та їхніх сусідів", – резюмували аналітики.
Нагадаємо, раніше в ISW констатували, що Кремль посилює цензуру, щоб обмежити критику війни проти України перед виборами в Росії.
Так, депутати Держдуми від "Єдиної Росії" запропонували проєкт закону, який дозволить уряду конфіскувати майно в осіб, засуджених за поширення "фейкової" інформації про ЗС РФ.
Загроза втратити майно за критику влади і розв'язаної нею війни в Україні, зокрема, на думку аналітиків, спрямована на те, аби закрити роти родичам мобілізованих росіян, які обурюються через високі втрати у російській армії, свавілля командування, відсутність відпусток та демобілізації для окупантів.
Тільки перевірена інформація у нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!