MY.UAНовини
Додаткові дні відпустки і пеня за затримку зарплати: як зміниться Трудовий кодекс
Додаткові дні відпустки і пеня за затримку зарплати: як зміниться Трудовий кодекс

Додаткові дні відпустки і пеня за затримку зарплати: як зміниться Трудовий кодекс

Мінекономіки оприлюднило проєкт нового Трудового кодексу законів про працю. Він повинен замінити Кодекс законів про працю, ухвалений ще у 1971 році. Міністр економіки Юлія Свириденко зазначає, що новий Трудовий кодекс 2024 — це важлива реформа, якої ринок праці в Україні чекав роками.

Факти ICTV розбиралися, що передбачає проєкт нового Трудового кодексу та які зміни відбудуться у 2024 році.

  • Проєкт нового Трудового кодексу: що відомо
  • Трудовий договір 2024 — нові види та форми
  • Трудовий договір з працівниками, що працюють вдома — що відомо
  • В чому відмінність надомної та дистанційної роботи
  • Види та тривалість відпусток — що передбачає новий проєкт Трудового кодексу
  • Яка передбачена відповідальність роботодавця за порушення строку розрахунку з працівниками
  • Трудові спори та медіація

Проєкт нового Трудового кодексу: що відомо

На початку року Міністерство економіки підготувало та оприлюднило проєкт нового Трудового кодексу. , керівний партнер юридичної компанії та партнери, прокоментував цей документ.

Зараз дивляться

З пояснювальної записки до проєкту вбачається, що його основною метою є дерадянізація законодавства про працю. З цим важко не погодитись, адже дійсно, , ухвалений в 1971 році, є досить застарілим та не охоплює норми, які сьогодні практикуються на ринку праці, хоча зміни до чинного кодексу вносились незлічену кількість разів.

Проєкт Трудового кодексу є досить об’ємним нормативно-правовим актом, який містить 264 статті та складається з 6 книг, а також прикінцевих та перехідних положень. Тож поки триває обговорення проєкту Трудового кодексу, пропонується детальніше розглянути зміни, які він пропонує.

Трудовий договір 2024 — нові види та форми

Максим Боярчуков відмітив, що проєкт Трудового кодексу визначає трудовий договір основним джерелом регулювання індивідуальних трудових правовідносин. На думку авторів проєкту, це дозволить зменшити втручання держави у відносини між працівником та роботодавцем та знизить ризики накладення штрафів, пов’язаних з невиконанням імперативних приписів законодавства.

Трудовий договір обов’язково укладається у письмовій формі (норма, аналогічна чинному закону), а також може бути укладений в електронній формі із накладанням електронного підпису (чинний КЗпПУ такої можливості не містить).

Новий кодекс прибирає чинну наразі вимогу для працівників про необхідність під час укладення трудового договору надавати або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Хочеш відпочити? Заходь на Факти.GAMES!

Проєкт закону пропонує нові види трудових договорів, що дозволить своєю чергою легалізувати різноманітні форми зайнятості, зокрема:

  • безстроковий трудовий договір;
  • строковий трудовий договір;
  • трудовий договір про сезонну роботу;
  • трудовий договір з нефіксованим робочим часом;
  • учнівський трудовий договір;
  • трудовий договір з домашнім працівником;
  • трудовий договір про надомну роботу;
  • трудовий договір про дистанційну роботу.

Більш детально з визначенням видів трудових договорів та їх особливостями можна ознайомитись у статтях 44-52 проєкту Кодексу.

Трудовий договір з працівниками, що працюють вдома — що відомо

Особливу увагу хотілось би звернути на трудовий договір з домашнім працівником, який є новим для трудових відносин в Україні.

— Так, проєкт кодексу визначає, що домашній працівник – це фізична особа, яка займається домашньою працею у межах трудових відносин з роботодавцем. Домашня праця — це робота, яка виконується у домогосподарстві або для домогосподарства за трудовим договором, — пояснює Максим Боярчуков.

Домогосподарством вважається сукупність осіб, які спільно проживають в одному житловому приміщенні або його частині, забезпечують себе всім необхідним для життя, ведуть спільне господарство, повністю або частково об’єднують та витрачають кошти.

Роботодавцем за таким договором вважається фізична особа, яка є одним із членів домогосподарства та з якою домашній працівник уклав трудовий договір. Домашні працівники користуються усіма трудовими правами та гарантіями, передбаченими трудовим законодавством, зокрема на безпечні та здорові умови праці.

Проєктом визначено, що укладений з домашнім працівником трудовий договір обов’язково має містити:

  1.  повне ім’я та адресу роботодавця та домашнього працівника;
  2.  місце роботи домашнього працівника;
  3. дату початку дії договору та у разі укладення строкового трудового договору дату його закінчення;
  4.  описання виду і характеру роботи в формі, достатній для розуміння особою без спеціальних, фахових знань обсягу своїх трудових обов’язків;
  5. умови щодо оплати праці, зокрема її розмір, періодичність і строки виплати, спосіб розрахунку;
  6. тривалість робочого часу і часу відпочинку для домашнього працівника, зокрема умови надання щорічної оплачуваної відпустки, а також застосування позанормових робіт та роботи у вихідні дні;
  7. способи обміну інформацією.

Трудовий договір з домашнім працівником може передбачати можливість платного чи безоплатного надання роботодавцем житла домашньому працівнику в користування.

Надане домашньому працівникові житло має відповідати основним вимогам законодавства, які висуваються до житлових приміщень. Крім того, проєкт кодексу забороняє роботодавцям вимагати від працівників передавати їм на зберігання паспорти або будь-які інші документи.

В чому відмінність надомної та дистанційної роботи

Максим Боярчуков додав, проєкт кодексу чітко встановлює визначення таких трудових договорів, як про надомну та дистанційну роботи. На перший погляд здається, що надомна та дистанційна роботи є досить схожими видами трудових відносин, проте проєкт кодексу їх чітко розмежовує.

Так, трудовий договір про надомну роботу – це особливий вид трудового договору, який укладається у разі, якщо робота виконується працівником за місцем його проживання або в інших визначених ним приміщеннях, що характеризуються наявністю закріпленої зони, технічних засобів (основних виробничих і невиробничих фондів, інструменту, приладів, інвентарю) або їх сукупності, необхідних для виробництва продукції, надання послуг, виконання робіт або функцій, передбачених установчими документами, але поза виробничими чи робочими приміщеннями роботодавця.

У разі запровадження надомної роботи робоче місце працівника є фіксованим та не може бути змінено з ініціативи працівника без погодження з роботодавцем у спосіб, визначений трудовим договором про надомну роботу. У разі неможливості виконання роботи на фіксованому робочому місці з незалежних від працівника причин він має право змінити робоче місце за умови повідомлення роботодавця не менше ніж за три робочі дні до такої зміни.

Своєю чергою кодекс визначає, що трудовий договір про дистанційну роботу – це особливий вид трудового договору, який укладається у разі, якщо робота виконується працівником поза робочими приміщеннями чи територією роботодавця, в будь-якому місці за вибором працівника та з використанням технічних засобів електронних комунікацій.

Працівники можуть вимагати від роботодавця (строком до 2 місяців) переведення на дистанційну роботу, якщо на робочому місці стосовно них були вчинені дії, що містять ознаки дискримінації.

Варто зазначити, що новий кодекс передбачає у таких випадках, як загроза поширення пандемії, виникнення загрози збройної агресії, надзвичайної ситуації, спричиненої катастрофою, аварією, пожежею, стихійним лихом, епідемією, епізоотією, епіфітотією, застосуванням засобів ураження або іншою небезпечною подією, переведення працівників на надомну або ж дистанційну роботу за наказом (розпорядженням).

Види та тривалість відпусток — що передбачає новий проєкт Трудового кодексу

Новий нормативно-правовий акт встановлює, що щорічна основна оплачувана відпустка надається працівникам тривалістю не менш як 28 календарних днів за кожен відпрацьований робочий рік, який відлічується з дня укладення трудового договору. Нагадуємо, що за чинним наразі законом, щорічна оплачувана відпустка становить 24 дні.

— На мою думку, збільшення часу відпустки, ймовірно, буде позитивним для працівників, а не роботодавців. Україна — це частина Європи, і наше трудове законодавство необхідно адаптувати до європейського.

Проєкт кодексу визначає такі види відпусток (стаття 94):

  • щорічна основна оплачувана відпустка та інші щорічні додаткові оплачувані відпустки, передбачені законом;
  • відпустки у зв’язку з навчанням;
  • соціальні відпустки: відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами; відпустка для догляду за дитиною;
  • відпустка працівникам, які усиновили дитину (дітей);
  • відпустка у зв’язку з народженням дитини;
  • відпустка працівникам, які мають дітей, повнолітніх сина або дочку з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи;
  • відпустки без збереження заробітної плати.

Також передбачено, що інші види відпусток можуть встановлюватись трудовим договором. Проте новий кодекс не передбачає відпусток, притаманних чинному закону, як, наприклад, творча відпустка, відпустка для підготовки та участі в змаганнях.

Крім того, новий кодекс змінює порядок відкликання особи зі щорічної оплачуваної відпустки. Зокрема, відкликати працівника з відпустки буде можливо лише у виняткових випадках, що передбачені у трудовому договорі.

Наразі ж відкликання зі щорічної відпустки допускається за згодою працівника для відвернення стихійного лиха, виробничої аварії або негайного усунення їх наслідків, для відвернення нещасних випадків, простою, загибелі або псування майна підприємства, установи, організації.

Яка передбачена відповідальність роботодавця за порушення строку розрахунку з працівниками

Керівний партнер юридичної компанії Максим Боярчуков зазначив, що окремої уваги заслуговує встановлення відповідальності у разі порушення строків розрахунку з працівниками.

Кодекс передбачає, що у разі порушення строків виплати заробітної плати в період дії трудового договору більше ніж на п’ятнадцять календарних днів роботодавець зобов’язаний сплатити працівникові пеню в розмірі 0,05% від суми боргу за кожен день такої затримки. Чинний закон не передбачає для роботодавців такого обов’язку.

Що стосується невиплати з вини роботодавця належних працівникові після припинення трудового договору сум (у строк більше ніж на п’ятнадцять календарних днів), роботодавець зобов’язаний сплатити працівникові пеню в розмірі 0,5% невиплачених сум за кожен день затримки по день фактичного розрахунку.

Наразі закон передбачає, що у разі невиплати з вини роботодавця належних звільненому працівникові сум у день , за відсутності спору про їх розмір, підприємство повинно виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку, але не більш як за шість місяців.

Трудові спори та медіація

Кодекс визначає предмет та сторони трудового спору, органи, що розглядають трудові спори, спосіб утворення комісій з трудових спорів та порядок ухвалення рішень комісією, а також порядок врегулювання трудових спорів шляхом медіації.

Варто зазначити, чинний КЗпПУ містить як норми про врегулювання спорів шляхом медіації, так і норми про створення комісій та порядок ухвалення ними рішень з врегулювання трудових спорів. Проте в новому кодексі цей розділ більш структурований та наповнений, а також встановлена можливість укладення договору про проведення медіації та угоди за результатами медіації у трудових спорах в електронній формі із накладенням електронного підпису.

Загалом новий Трудовий кодекс спрощує роботодавцям наймання працівників (відмова від трудових книжок), укладання та розірвання трудових відносин (можливість підписання договору чи угоди про розірвання електронним підписом), впроваджує медіацію трудових спорів, що осучаснює трудові відносини.

Тому, на думку Максима Боярчука, загалом запропонований кодекс є кроком еволюції трудових відносин, що, поміж іншого, забезпечить наближення національного законодавства до міжнародних стандартів праці.

Теги за темою
УкраинаЗарплата
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Договорняк" и "слив" Донбасса: кто виноват в обвале украинского фронта
Comments UA
2024-11-29T13:15:32Z
Ситуация резко изменилась: что происходит в Купянске после визита Зеленского
Comments UA
2024-11-19T15:18:34Z
Счастливчики выходных: три знака Зодиака, которым повезет 30 ноября - 1 декабря 2024 года
Фокус
2024-11-29T18:36:01Z
Огромная дыра: как выглядит Ан-2, который россияне перепутали с украинским БПЛА
Фокус
2024-11-29T14:15:56Z
Вывоз мусора, водоснабжения и водоотвода: новые тарифы больно ударят по бюджету украинцев
Знай
2024-12-02T03:12:42Z
Гороскоп на неделю 2-8 декабря для всех знаков Зодиака: Рыб обманут, Скорпионы покопаются в проблемах, а Львы пофлиртуют
Знай
2024-12-02T02:30:25Z
Растущая Луна 2 — 14 декабря 2024: гороскоп для всех знаков зодиака
TSN
2024-12-01T13:06:47Z
Враг атаковал четыре общины Никопольщины
Корреспондент
2024-11-29T17:13:36Z
Кличко превращает столицу в строительный гигант – не за счёт обороны, а детских пустых садов: ушло более 30 млрд грн
Знай
2024-12-01T13:12:06Z
Молодой фаворитке Путина доверили важное культурное мероприятие в России
Comments UA
2024-11-21T19:57:44Z
Три года до нового удара России: предупреждение Залужного
Comments UA
2024-11-23T12:54:41Z
Ермак указал, когда закончится война в Украине
Comments UA
2024-11-27T15:00:03Z
Маск цинично унизил всех украинцев: что немедленно должна сделать Банковая
Comments UA
2024-11-18T09:03:21Z
Джо Байден объявил о помиловании своего сына Хантера
ZN UA
2024-12-02T02:57:41Z
Зеленский считает, что на переговорах с РФ должны быть НАТО и ЕС
Корреспондент
2024-12-02T02:09:18Z
Китай отреагировал на удар баллистической ракетой России по Украине
Comments UA
2024-11-22T13:57:41Z
Усиление кровавого террора: сколько еще времени Путин будет устраивать украинцам ад
Comments UA
2024-11-18T12:39:58Z
Путин назвал цели России в Украине: чем пригрозил диктатор
Comments UA
2024-11-28T11:51:18Z
Прожить на 5 лет дольше, потратив 2 часа: ученые узнали о простом способе достижения долголетия
Фокус
2024-11-27T13:42:17Z
«Они совсем не темнеют»: простой лайфхак, чтобы хранить авокадо неделями
Marie Claire
2024-11-21T03:04:10Z
Гарвардский врач рассказала, как похудеть: пять действительно работающих советов
Comments UA
2024-11-27T15:42:22Z
Дайте мозгу отдохнуть: 5 упражнений для улучшения психического здоровья
Фокус
2024-11-24T12:45:51Z
8 признаков, что ваше тело борется с воспалением — никогда их не игнорируйте
Marie Claire
2024-12-01T19:18:41Z
Магнитные бури в декабре 2024 года: чего ожидать
Comments UA
2024-12-01T17:00:18Z
Что предлагают вместо МСЭК: от анонимности пациента до видеофиксации и индивидуальных экспертов
Комсомольская правда
2024-11-19T06:02:12Z
Ученые доказали, что одиночество приводит к деменции: как избежать опасного состояния
Знай
2024-11-18T11:51:03Z
Теплая пижама или отопление: что выбрать для здорового сна
Знай
2024-11-27T12:51:42Z
Беременная девушка Венсана Касселя показала новые фото топлесс
Comments UA
2024-11-30T22:33:41Z
Популярная российская актриса родила первенца в 53 года
Comments UA
2024-11-30T21:33:50Z
"Такой п**дец, а ты чипсики рекламируешь": ведущий "Орла и решки" рассказал о разговоре с Ивлеевой после вторжения РФ
Апостроф
2024-11-19T09:48:42Z
64-летний Шон Пенн закрутил роман с младшей на 34 года известной актрисой и впервые показал ее публике
TSN
2024-12-01T14:15:50Z
Громкие премьеры: что посмотреть на Netflix уже на этой неделе
Comments UA
2024-12-02T03:06:27Z
Битва в киберпространстве
Кино-Театр
2024-12-01T22:21:11Z
Рэпер Yarmak рассказал, когда решил стать в ряды ВСУ
Корреспондент
2024-11-29T14:03:08Z
Британский рэпер отреагировал на слухи о его романе с 49-летней Анджелиной Джоли
UAToday
2024-11-29T16:12:51Z
Тринчер сравнили с россиянкой Бузовой из-за поведения на интервью/Певица ответила на вопросы интервьюера после своего выступления
Апостроф
2024-11-19T10:39:25Z
Украинцы будут возвращать продукты в супермаркеты по новым правилам
TSN
2024-11-28T11:17:15Z
"Тысяча Зеленского": правительство обнародовало постановление
Корреспондент
2024-11-25T09:08:35Z
"Ведет к радиационному выбросу", - The New York Times пишет, зачем Путин атакует украинские АЭС
Новости Украины
2024-11-29T21:36:48Z
Доплаты к пенсии: кто их может получить в декабре
ZN UA
2024-12-01T06:03:06Z
75%, 50% или 100%? Кто получит максимальные льготы на оплату услуг ЖКХ
Знай
2024-12-01T21:51:01Z
Истощение внутренних ресурсов: эксперт рассказал, что ждет украинскую экономику в 2025 году
Политека
2024-12-01T20:42:22Z
С 2025 года пачка сигарет подорожает на 40 гривен, - нардеп
Comments UA
2024-11-27T19:45:48Z
Пока вы не видите этого, счета за воду уже растут
Знай
2024-11-29T13:30:20Z
В Украине могут установить ветряные турбины общей мощностью 800 МВт: что известно
Фокус
2024-11-18T17:23:42Z
Зеленого света теперь не будет: в Украине появятся необычные светофоры
Политека
2024-11-29T16:21:33Z
Сон на работе принес мужчине $48 тысяч
Фокус
2024-11-24T15:36:01Z
Смерть друга: король Карл III и королева Камилла объявили печальную новость
Marie Claire
2024-11-19T19:04:46Z
За свет некоторые заплатят меньше: украинцам рассказали хитрость экономии на комуналке
Знай
2024-12-01T06:06:46Z
Не спасет даже бронь: мужчин призвали готовиться – в окопах побывают все
Знай
2024-12-02T03:30:33Z
Секс-работники Бельгии получили право на соцпомощь и пенсию
Корреспондент
2024-12-02T03:27:29Z
Российская ракета, которая упала на дома в Одессе, была сбита ПВО, — Воздушные силы
Комсомольская правда
2024-11-18T14:40:19Z
"Герберы" из фанеры и иностранной электроники: в ГУР рассказали детали строения очередного российского фальш-дрона
Апостроф
2024-11-18T13:56:13Z
Та Самая Пятница в Алло: грандиозный день распродаж
TSN
2024-11-22T09:01:37Z
Вытирал ноги об украинский флаг: мужчину отправят в психушку
TSN
2024-11-30T17:51:54Z
Среди жертв российского удара по Сумам – 14-летняя Анастасия Боровик
Комсомольская правда
2024-11-18T10:52:24Z
Ради побега за границу женился на родственнице с инвалидностью: ГПСУ разоблачила уклониста
Апостроф
2024-11-29T16:39:06Z
Очевидец о ракетном ударе в Одессе: взрыв был в 15 метрах от нас
Comments UA
2024-11-18T11:15:47Z
В Днепре произошло смертельное ДТП: погиб ребенок
Хвиля
2024-12-02T03:30:49Z
В Сумской области раздалось 70 взрывов
TSN
2024-12-02T02:06:37Z
В Одессе спасатели сняли с 18-метрового аттракциона четырех детей
ZN UA
2024-11-24T21:31:37Z
Дания задержала китайское судно по подозрению в повреждении кабелей
Корреспондент
2024-11-20T19:00:44Z
Возле Киева, в Житомире, Тернополе и Винницкой области прогремели взрывы
Корреспондент
2024-12-02T00:09:09Z
Лучшая уличная еда мира: попали ли украинские блюда в топ
Comments UA
2024-11-29T15:27:58Z
Голубцы с булгуром, вкуснее обычных: судья "Мастер Шеф" дала простой рецепт
Политека
2024-11-19T04:00:53Z
Как спасти пересоленное блюдо – помогут бабушкины советы/Ситуацию можно исправить!
Апостроф
2024-11-18T11:12:39Z
Не перестают удивлять: 8 привычек русских людей, которые иностранцам кажутся странными
Marie Claire
2024-12-02T01:00:27Z
Гороскоп для Рыб на декабрь 2024
Marie Claire
2024-12-02T00:32:44Z
День ангела 2 декабря: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2024-12-01T22:21:45Z
На праздничный стол: рецепт слоеного салата с грибами
Фокус
2024-12-01T20:06:40Z
Лунный календарь стрижек на декабрь 2024 года: когда менять имидж
Comments UA
2024-12-01T19:00:46Z
Финансовые привычки знаков Зодиака: что мешает вашим деньгам оставаться с вами
Знай
2024-12-01T18:51:15Z
"Им запретили делать это": раскрыто скандальное условие боя Тайсон - Пол
Корреспондент
2024-11-19T15:36:14Z
Перес раскритиковал обновленный формат Лиги чемпионов и увеличение количест
Корреспондент
2024-11-24T17:00:03Z
Названы сроки реванша между Дюбуа и Джошуа
Корреспондент
2024-11-27T16:54:44Z
ПСВ – "Шахтер": где смотреть матч Лиги чемпионов
ZN UA
2024-11-27T09:37:09Z
Усик – Фьюри 2: соперники мерещатся друг другу в официальном промо боя
ZN UA
2024-12-01T21:36:47Z
В стиле Гая Ричи: бой-реванш Усика и Фьюри рекламируют по-голливудски
Фокус
2024-12-01T21:30:51Z
Атлетік здолав Райо Вальєкано
Football.ua
2024-12-01T19:39:30Z
Сбившая ракету военная сделала первый удар в матче «Шахтер» - «Рух»
Комсомольская правда
2024-12-01T18:58:00Z
"Если Усик ответит…" Боксер заставил поклонников жестко отрабатывать упражнения
Апостроф
2024-12-01T18:54:34Z
В 7 раз эффективнее обычных турбин: создан первый ветрогенератор, спроектированный ИИ
Фокус
2024-12-01T16:00:20Z
Семейная традиция Комонов: ученые обнаружили следы бальзамирования на телах французских аристократов
Фокус
2024-11-18T11:45:32Z
Авторы The Invincible представили антибоевую ролевую игру Dante's Ring — выходит в 2025 году
GameMag
2024-11-24T13:16:07Z
Глен Скофилд предлагал Electronic Arts идею создания Dead Space 4 — ему ответили отказом
GameMag
2024-12-01T20:46:59Z
Адаптируйтесь или потеряете работу: ИИ рассказывает об изменениях на рынке труда
Comments UA
2024-12-01T20:00:11Z
Сыгравшая Фрейю в God of War актриса хотела бы увидеть отдельную игру про неё
GameMag
2024-12-01T19:23:38Z
В Японии создали ИИ из личности умершего основателя Panasonic: как его используют
Фокус
2024-12-01T17:12:38Z
Важные изменения для абонентов: что ждет мобильную связь с Нового года
Знай
2024-12-01T16:36:28Z
Nintendo отключит онлайн-сервисы Switch в Китае в 2026 году
GameMag
2024-12-01T13:27:13Z
Лайфхаки для зимы: как быстро очистить лобовое стекло от льда
Comments UA
2024-11-19T01:00:21Z
Магнат "Формулы-1" и фанат Путина Берни Экклстоун продает коллекцию авто, включая болид Шумахера
Фокус
2024-12-01T19:00:59Z
Миллионы Михаэля Шумахера: легенда "Формулы-1" стал жертвой шантажа бывшего телохранителя
Фокус
2024-12-01T13:00:22Z
Винтажный Chrysler 50-х завелся после 30 лет простоя в сарае
Фокус
2024-12-01T11:12:36Z
Ферстаппена лишили поула на Гран-при Катара
Корреспондент
2024-12-01T09:15:04Z
В Украине появился новейший 1000-сильный электромобиль Porsche за 9 миллионов
Фокус
2024-12-01T09:06:12Z
Звезда ралли: гоночный гибрид Rolls-Royce и Toyota Land Cruiser оценили в 800000 евро
Фокус
2024-11-30T08:57:18Z
Китай становится монополистом: какой рынок РФ переходит под контроль Пекина
Comments UA
2024-11-29T19:21:50Z
Капсула времени из 90-х: в Украине обнаружили уникальный спорткар Mercedes Brabus
Фокус
2024-11-29T16:30:37Z