MY.UAНовини
Їжа дорожчає: чого очікувати від цін на продукти в Україні
Їжа дорожчає: чого очікувати від цін на продукти в Україні

Їжа дорожчає: чого очікувати від цін на продукти в Україні

Ціни в магазинах продовжують зростати. Коли вони зупиняться?

Продукти дорожчають. З початку нового року найбільші проблеми з овочами. Врожай вже гниє через нестачу сховищ, а ціни на якісну продукцію пішли вгору. Під кінець сезону навіть картоплю доведеться імпортувати. Попри те, що зібрали рекордні 18 млн тонн. Ажіотаж дозволяє торговцям гратися з цінами, на ту ж картоплю вони вже подвоїлися.

"Чи не щомісяця будуть дорожчати хліб, м`ясо, молоко", — каже голова Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин. Та є й продукти, ціни на які зовсім не виростуть, можуть навіть знизитися.

"Бізнес Телеграф" дізнався, якою буде ціна продуктів у 2024 році.

Вітамінна паніка

Як тільки вдарили морози, в Україні злетіли ціни на овочі. Найбільше подорожчала картопля. За два тижні 2024 року на великому гуртовому ринку "Шувар" у Львові ціни на картоплю підскочили з 14 до 18 гривень за кілограм. На ринку "Столичний" картоплею торгують по 16-19 гривень, в "Сільпо" — по 25,9 гривень, в "АТБ" звичайна картопля коштує 22,89 гривень за кіло, а відбірна й мита у сітці — 28,95 гривень.

А ще у листопаді минулого року картоплю можна було знайти й по 10 гривень. Що сталося? "Дивлюся на ціни й дивуюся. Пару місяців тому картопля вдвічі дешевша була. Урожай зібрали рекордний — 18 млн тонн, споживаємо лише 6 млн тонн на рік. То чому ціни злетіли з гальм?", — дивується голова Міжнародної асоціації гречки й експерт агроринку Сергій Громовий. В EastFruit (проект FAO, продовольчої організації ООН) пояснюють подорожчання картоплі різким скороченням пропозиції "від фермера".

У господарствах — великі проблеми зі сховищами. Частково вони пошкоджені через ворожі атаки, плюс багато старих енерго неефективних приміщень, опалювати які за новими тарифами на газ і електрику зараз невигідно.

Тому більшість аграріїв спробували "скинути" врожай картоплі ще з осені, щоб не закладати великі об`’єми на зберігання. Товар скупили посередники, тепер вони диктують ціни.

Крім того, врожай картоплі цього року, хоч і великий (18 млн тонн), та не дуже якісний. Збирали у дощі, економили на сушінні, та й посадковий матеріал у 2023 році використовували не найкращий. Тому картопля псується, й продукції товарного виду не так багато. В EastFruit також не виключають спекулятивну складову: вже роздмухують тему, що навесні якісна українська картопля буде в дефіциті, тож продавці можуть спробувати ще більше накрутити цінники.

Імпорт, до речі, вже пішов. Найбільше картоплі везуть з Польщі.

Навесні, під кінець сезону реалізації "старої" картоплі, її вартість може сягнути рекордних 35 гривень за кілограм. Так вважає керівник сільськогосподарського підприємства "Десна" (Чернігівська область) Микола Пономаренко.

"З гектара збирають 20 тонн картоплі, а, наприклад, гречки, лише тонну. А ціна на гречку й картоплю зараз майже однакова. Як таке може бути? Чистої води спекуляція, рентабельність по картоплі просто зашкалює, навіть з урахуванням можливих втрат урожаю та дорогого зберігання. Бо інвестиція в гектар картоплі — до 3 000 доларів, а підняти можна 13-15 000", — каже Громовий.

Дорожчає не тільки картопля. За даними EastFruit, з початку цього тижня фермери почали підвищувати ціни на буряк. Продукт вже подорожчав на 33% — до 12-16 гривень за кілограм. Деякі виробники, побачивши, що ціни ростуть, вирішили притримати буряк. "Планують почати реалізацію не раніше лютого", — зазначили в EastFruit.

Причини цінового ажіотажу практично ті ж, що й по картоплі. "Більшість українських господарств не мають обладнаних овочесховищ, а запаси у необладнаних вже значно "стомлені", — кажуть у EastFruit. До того ж, врожай буряка, на відміну від тієї ж картоплі, цього року не надто вдався, а попит на нього високий. Тому цінники на буряки вже на 74% вищі, ніж на аналогічний період минулого року, І можуть ще підвищитися на 10-20%.

Цікава ситуація з цибулею. Більшість галузевих експертів вважала що саме цибуля мала стати лідером з подорожчання в овочевій групі (через проблеми з урожаєм внаслідок втрати найбільших угідь з вирощування цієї культури в Херсонській і Запорізькій областях), хоча й зростає в ціні, та не дуже стрімко. Але якщо 22 грудня кілограм цибулі на гурті коштував 11 гривень, то 12 січня — 12-14 гривень. Продавцям не вдається накрутити цінники через значну пропозицію цибулі (непоганий урожай зібрали нові виробники, що раніше цієї культурою не займалися, але вирішили спробувати в надії підзаробити) та імпорт з Польщі.

Приблизна врожайність овочів, яблук та каротоплі в Україні

Капуста взагалі дешевшає. Зараз капусту продають по 6-10 гривень за кілограм в гурті. Але розпродаж може виявитися коротким. Обвал цін експерти може бути пов’язан з різким збільшенням пропозиції від виробників. Фермери почали масово "скидати" капусту, яка псується у сховищах. Тому намагаються продати якомога швидше. Та як тільки якісні партії капусти опиняться в руках посередників, що мають вихід на торгові мережі, цінники перестануть падати, а згодом можливе і зростання. Схожа ситуація і з морквою.

Тому вже з березня дешевих овочів в Україні не залишиться.

Яблука поїхали в Польщу

А от яблука по старих цінах вже закінчилися. З початку січня виробники почали підвищувати ціни на яблука. За останній тиждень вони підскочили на третину — до 14-22 гривень на гурті.

Це вже помітно на полицях магазинів. У "Сільпо" яблука сорту "Фуджі" пропонують по 25 гривень, "Ред Чіф" — по 29 гривень, "Хані Крісл" — по 30 гривень. В "АТБ" "Реф Чіф" продають по 27,95 гривень, але мінімальні цінники на яблука стартують від 17,95. Та не в усіх магазинах хороший вибір і якість яблук.

Окрім традиційної для усього плодоовочевого сегменту проблеми зі зберіганням, причиною подорожчання яблук стало різке зростання попиту. Українські яблука зараз охоче скуповують експортери, й вивозять у Європу, де цей продукт дорожчий через зниження врожаю.

Польські садівники ще з осені скаржилися, що українські постачальники перебивають їм бізнес, бо завозять більш дешеві яблука. А європейські переробники їх залюбки беруть, бо на світовому ринку зростає попит на яблучний концентрат. Тому очікувати на дешеві яблука українцям не варто, як мінімум, до нового врожаю. Навпаки, вони можуть ще подорожчати на 20-30%, до того ж не виключені проблеми з асортиментом.

Тобто, в цілому ситуація по овочевому кошику й фрукту №1 в раціоні українців — яблуку — не надто втішна. Багато позицій вже дорожчає, деякі будуть зростати в ціні найближчим часом. А що з рештою продуктів?

Тварини і мʼясо

Точно будуть дорожчати м`ясо і молоко. "Головна причина — зменшення частки на цих ринках приватних домогосподарств. Традиційно вона була високою — до 30%. І це дозволяло стримувати ціни, бо з бабусею на базарі завжди можна домовитися, та й сидіти довго зі шматом сала ніхто не хоче. Зараз українці масово відмовляються від утримання домашньої худоби. Через мобілізацію чоловіків у селах поменшало. Доходить до того, що свиню нікому заколоти. Якийсь час селяни масово вирізали скот, і ціни на свинину й яловичину навіть впали. Але молодняка приватники вже не заводили. Тому пропозиція на ринку зменшиться, а ціни будуть зростати", — каже Пендзин.

По свинині це поки не помітно. Як зазначила аналітик Асоціації "Свинарі України" Олександра Бондарська, поки що ніякого подорожчання не спостерігається. Навпаки, у грудні очікування виробників щодо зростання цін перед святами не виправдалися. Середня закупівельна ціна свиней забійних порід знизилася на 13%, до 67,2 гривень за кілограм. А у роздрібі свинина здешевшала на 0,8% — до 202,7 гривень за кілограм.

А от яловичина вже дорожчає- плюс 3,9% за місяць — у магазинах цінники доходять до 300 гривень за кіло. Курятина теж додала 0,4% — до 134,1 гривень за кілограм. "Ціни на курятину й яйця на внутрішньому ринку дуже залежать від ситуації з експортом. Курятина могла бути ще дорожчою, бо зростають ціни на комбікорм, енергоресурси. Але через блокування польського кордону значна частина продукції залишилася всередині країни. Тому, наприклад, яйця на третину дешевші, ніж рік тому", — додав Пендзин.

Втім, вагомий фактор, що впливає на ціноутворення — купівельна здатність українців. І, якщо овочі і фрукти, навіть попри здорожчання, все ж залишаються порівняно недорогими й доступними для переважної більшості споживачів, то з м`ясом ситуація інша. Дозволити собі свинину по 200 гривень чи яловичину по 400 можуть далеко не всі. І через це м`ясо, хоч і буде дорожчати, та незначно — на 5-7%.

Те ж саме стосується і молочних продуктів. Через зменшення поголів`я корів (на 1 січня 2024 року корів стало менше, ніж минулого року на 4,9% — 62,6 тисяч голів) закупівельна ціна на молоко в Україні зросла. Звісно, за нею потягнуться і молочні продукти. "Як правіло, переоцінка займає квартал, і за один крок ми не повинні піднімати ціни більш ніж на 5%", — каже керівник "Молочного альянсу" Сергій Вовченко. Тобто, тут все ще попереду.

Хліб і каша

Скоріш за все буде дорожчати хліб. Пендзин припускає, що цього року ціни будуть підвищуватись приблизно на 1,5-2% в місяць. Справа не стільки у подорожчанні борошна, скільки у високих цінах на на енергоресурси, зокрема електроенергію.

Як бонус для українців — доступні ціни на крупи. Як каже Сергій Громовий, гречка, яка за минулий рік подешевшала вдвічі, дорожчати не буде. Її продаватимуть в роздріб по 21-25 гривень за кілограм. "Минулого року засіяли 120 000 гектарів проти традиційних 80 000, зібрали хороший врожай, тому ціни різко впали. Дорожчати гречка, якщо й буде, то вже з кінця 2024 року, якщо господарства зменшать посіви у новому сезоні. Це цілком можливо, бо багато хто не отримав запланованого прибутку", — зазначив Громовий. За його словами, стабільними будуть ціни й на решту круп: пшеничну, кукурудзяну, пшонку, бо з сировиною для їх виробництва проблем немає, і на ринку вже зараз надлишок продукції.

Але все як завжди залежить від бойових дій. Якщо почнуться блекаути внаслідок атак ворога по енергосистемі, і виробники включать генератори, собівартість багатьох продуктів може стрімко зрости. "Наприклад, по тепличним овочам поки що не можемо сказати, що буде з цінами. Незрозуміло, як вплинуть на вартість енергоресурси. Теплиці вже посіяли помідори й огірки, а от який вдасться зібрати врожай то почім його будуть продавати — вирішиться у лютому- березні", — зазначив керівник асоціації "Теплиці України" Олексій Чайка.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Как узнать, что у человека порча: основные признаки и советы
Comments UA
2025-06-24T06:15:10Z
Эффективный способ выспаться: ученые назвали лучшую позу для сна
Фокус
2025-06-21T07:15:50Z
Лайфгак, как хранить укроп свежим в холодильнике без замораживания
TSN
2025-06-28T17:03:08Z
Кому легче пережить жару: мужчинам или женщинам
Gazeta UA
2025-07-01T21:39:38Z
Группу крови связали с риском раннего инсульта: результаты исследования
Хвиля
2025-07-01T18:27:48Z
Опасное заболевание: как уберечься от дифтерии
ZN UA
2025-06-27T22:24:41Z
Нужно мыть малину перед употреблением или перед замораживанием
TSN
2025-06-28T17:03:02Z
Завтрак, который контролирует уровень холестерина: о каких продуктах идет речь
Gazeta UA
2025-06-27T08:27:43Z
Россия нанесла удар по пригороду Харькова: подробности от Терехова
Апостроф
2025-06-28T18:48:07Z
Путин готовится значительно усилить ракетный террор Украины: названы 5 наиболее опасных городов
Comments UA
2025-06-24T14:00:47Z
В России задержали главу азербайджанской диаспоры
Корреспондент
2025-07-01T17:48:50Z
Хороших новостей ждать не стоит: эксперты назвали три сценария завершения войны в Украине
Знай
2025-06-22T20:30:05Z
Трамп заявил, что следит за наступлением РФ на Сумщине
Корреспондент
2025-07-02T03:39:04Z
Включая американцев: Трамп задумывается о депортации преступников
Корреспондент
2025-07-02T03:21:18Z
Зеленский ответил Путину о встрече
Comments UA
2025-06-19T21:00:24Z
Воевать отправят всех: в Украине жестко взялись за уклонистов – к чему готовиться
Знай
2025-06-28T02:30:53Z
Итоги 26.06: Большой обмен и трибунал для РФ
Корреспондент
2025-06-27T04:22:24Z
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Скандал в Германии: из помощи для Украины "исчез" почти миллиард евро, — Bild
Хвиля
2025-06-29T00:15:31Z
Водителям сообщили хорошую новость: ситуация на АЗС скоро изменится
Хвиля
2025-07-02T02:15:06Z
Банк передал долг коллекторам: когда это может произойти
ZN UA
2025-07-02T00:12:25Z
Производители предупредили украинцев о значительном росте цен на хлеб
UAToday
2025-06-23T19:45:16Z
В Украине отменили секретность геологической информации о стратегических минералах
Хвиля
2025-06-29T01:18:06Z
Снимут средства за другого человека: Ощадбанк насчитывает украинцам странные комиссии - как защититься
Знай
2025-06-28T18:21:17Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
Желтеют кабачки? Как не остаться без урожая
Telegraf
2025-07-02T03:48:44Z
Гости точно удивятся: как приготовить ресторанное блюдо из кабачков с мясом
Telegraf
2025-07-02T03:15:54Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Популярный курорт Украины атаковали насекомые. В сети показали впечатляющие кадры
Telegraf
2025-06-24T10:36:53Z
Куриные яйца могут вас убить: 8 бытовых ошибок с ними, которые вредят здоровью
Знай
2025-06-26T02:51:38Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
Светлана Павелецкая рассказала, нашла ли общий язык с детьми Дмитрия Кулебы
Комсомольская правда
2025-06-23T06:52:55Z
Без этого пенсию не начислят: тысячи пожилых людей столкнулись с проблемой
Хвиля
2025-06-29T17:15:44Z
С 1 июля рыбакам грозит штраф: украинцам установили жесткий лимит
Хвиля
2025-07-02T03:51:45Z
Россия ввела корабль в Черное море - есть ли там ракеты
Gazeta UA
2025-07-02T03:45:12Z
24 июня большой церковный праздник: что можно и нельзя делать сегодня
Comments UA
2025-06-24T05:33:57Z
"Здесь должны были спать дети": появились кадры разрушенной комнаты детей Тополи
GlavRed
2025-06-23T06:40:50Z
Почему нельзя отказываться купаться 23 июня и что нужно выпрашивать сегодня: приметы и запреты на Агрипины
Знай
2025-06-23T04:03:11Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
Россия атаковала Харьков: что известно о "прилете"
TSN
2025-06-29T06:06:56Z
В Харькове прогремели взрывы, россияне атаковали город и область ударными дронами
ZN UA
2025-06-29T21:52:59Z
Россия атаковала Украину беспилотниками: где раздались взрывы
TSN
2025-07-02T03:51:06Z
РФ атаковала Одессу: повреждены припортовые и туристические инфраструктуры
Новости Украины
2025-07-02T03:36:07Z
В Киеве приспустили главный флаг Украины: какая причина
TSN
2025-06-29T06:18:48Z
Еще один китаец попал в плен ВСУ: что рассказывает наемник об армии РФ
TSN
2025-06-27T16:33:46Z
В Киеве на месте разрушенного подъезда многоэтажки произошло повторное разрушение
ZN UA
2025-06-23T09:57:04Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
В России умерла звезда фильма Ирония судьбы
Корреспондент
2025-06-21T09:09:23Z
Руслана шокировала подробностями "прилета" возле своего дома: "Пошли трещины"
TSN
2025-07-01T16:21:12Z
Слух: Белла Рамзи может сыграть Китти Прайд в перезапуске "Людей Икс"
GameMag
2025-07-02T00:57:54Z
В Украине есть свой "Памир": что известно об объекте, который светился в клипе Джамалы
Telegraf
2025-07-01T23:24:44Z
Звезда Лиги смеха вернулась после кровоизлияния в мозг
Корреспондент
2025-06-24T08:24:02Z
Камалия шокировала, какие зависимости помогают ей успокаиваться: "Ужасная привычка"
TSN
2025-06-28T05:03:18Z
"Быстро растет и убивает": Камалия поделилась историей борьбы с раком груди
Апостроф
2025-06-27T15:51:58Z
ОГП: В Одессе нашли убитой 7-летнюю девочку. Задержан 31-летний сосед – видео
Лига
2025-06-19T20:18:17Z
В Ивано-Франковской области нашли в лесу 5-летнего мальчика спустя трое суток поисков
Комсомольская правда
2025-06-21T07:57:23Z
В Харькове задержанного оставили умирать в камере - ГБР расследует. ВИДЕО
Новости Украины
2025-06-27T10:18:49Z
Атака на Киевщину: разрушен отель с клиникой, есть погибшая и пострадавшие
Корреспондент
2025-06-23T03:15:35Z
Россияне атаковали Харьков дронами: возник пожар
Хвиля
2025-07-02T03:21:22Z
Россияне атаковали Харьковскую область: в Купянском районе есть жертвы и повреждения
Новости Украины
2025-07-02T02:42:12Z
В Одессе снова увеличилось число пострадавших из-за атаки РФ
Корреспондент
2025-06-28T07:21:48Z
На Закарпатье пограничник сбежал в Словакию, где попросил убежище
Корреспондент
2025-06-28T02:48:46Z
Девятая жертва российской атаки на Киев - 11-летняя девочка
Корреспондент
2025-06-23T16:55:02Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Франция требует от Tesla прекратить рекламировать автомобили как беспилотные и угрожает штрафом
Европейская правда
2025-06-24T15:54:56Z
Штраф свыше 40 000 грн и запрет рулить: украинцев наказывают за то, что раньше стоило копейки
Знай
2025-07-02T02:51:34Z
BMW отзывает электромобили из-за риска внезапной потери мощности
Корреспондент
2025-07-01T17:54:00Z
"Что это на капоте?": во Львовской области Tesla Cybertruck озадачила украинцев
Telegraf
2025-07-01T17:24:43Z
Почему в авто могут отказать тормоза – советы, как не попасть в передрягу
UAToday
2025-07-01T16:30:06Z
"Без лишних наворотов": опытный механик назвал самый надежный автомобиль в мире
Фокус
2025-07-01T14:51:48Z
Рекордный май: какие электрокары выбирают украинские водители
Хвиля
2025-07-01T10:45:57Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Саудовский гранд предлагает Эрнандесу феноменальный контракт
Корреспондент
2025-06-23T15:45:30Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Ястремская выбила одну из фавориток уже в первом раунде Уимблдона
Корреспондент
2025-07-01T21:45:49Z
Украинская теннисистка обыграла вторую ракетку мира на старте Уимблдона-2025
ZN UA
2025-07-01T20:51:42Z
Наполи заинтересовался Егором Ярмолюком
Корреспондент
2025-07-01T18:12:18Z
Ястремская - Гауфф: онлайн-трансляция матча "Уимблдон-2025"
Telegraf
2025-07-01T16:45:05Z
Боксирующий блогер попал в Топ-15 рейтинга WBA
Корреспондент
2025-07-01T16:24:07Z
Литиевая батарея будет служить рекордно долго: что придумали ученые
Фокус
2025-06-19T08:42:36Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Чем Xbox Game Pass порадует в июле 2025 — Microsoft раскрыла вторую волну игр для подписчиков на консолях Xbox и ПК
GameMag
2025-07-02T00:51:29Z
Солнечная активность: прогноз магнитных бурь на июль
ZN UA
2025-07-01T21:00:14Z
Абрамовичу загрожує втрата до 96% від інвестицій в американську сталь
AgroNews
2025-07-01T18:15:36Z
В приложении "Резерв+" запустили бета-тест оплаты штрафов
Gazeta UA
2025-07-01T18:12:37Z
Мошенники атакуют пользователей Windows через фейковые инструкции
Новости Украины
2025-07-01T17:45:16Z
Україна наростила вивезення металобрухту майже на 50%
AgroNews
2025-07-01T17:18:51Z