MY.UAНовини
Українські військовополонені у російській пропаганді
Українські військовополонені у російській пропаганді

Українські військовополонені у російській пропаганді

У проросійських телеграм-каналах не бачать проблеми у знущанні з військовополонених українців, висміюють жертв і поширюють докази злочинів.

«Детектор медіа» проаналізував майже 2,5 тисячі повідомлень у проросійських телеграм-каналах і розповідає, як російські пропагандисти маніпулюють темою військовополонених.

Головним документом, який визначає правила ставлення до військовополонених, є Женевська конвенція про поводження з військовополоненими, прийнята 1949 року. Республіки Радянського Союзу, серед яких були й Україна, і Росія, яка вважає себе правонаступницею СРСР, ратифікували конвенцію у 1954 році. За цією конвенцією, злочинами, зокрема, є: фізичне, психологічне і сексуальне насильство щодо військовополонених; обмеження доступу до медичної допомоги; вилучення особистих речей; розміщення військовополонених у зоні ураження зброєю; примус голодувати чи використовувати обмеження доступу до їжі як покарання; також до військовополонених не можна застосовувати інші види покарання, ніж застосовуються до військових держави, яка утримує військовополонених.

За словами представника Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Петра Яценка, понад 90% українських полонених зазнають катувань і негуманного поводження. У червні 2023 року в Медійній ініціативі за права людини після опитування 50 військовослужбовців, які повернулися з російського полону, повідомили, що росіяни допитують військовополонених із застосуванням насильства, не дбають про належні умови утримання військовополонених і не надають медичну допомогу, транспортують у переповненому транспорті зі зв’язаними руками й очима. У листопаді 2023 року в Управлінні Верховного комісара ООН з прав людини повідомили, що утримувати військовополонених у тюрмах і слідчих ізоляторах, що практикують у Росії й Україні, теж є порушенням міжнародного права. І наголосили на тому, що Росія, на відміну від України, унеможливлює доступ до військовополонених представників міжнародних організацій у місцях утримання.

На звинувачення українців у злочинах щодо військовополонених від ООН у листопаді 2023 Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець написав у телерамі:

«Хотілося б почути беззаперечні факти й аргументи, на яких ґрунтуються висновки місії стосовно ймовірних порушень із боку української сторони. Ще раз наголошую: Україна дотримується Женевської конвенції, міжнародного права й відкрита для міжнародних організацій. Це Росія злочинно вторглася на нашу землю, вбиває та викрадає українських громадян і досі блокує доступ до наших військовополонених. Масштаби нелюдського поводження та катування — приховуються».

За статтею 438 Кримінального кодексу України, жорстоке поводження з військовополоненими й населенням на окупованих територіях карається позбавленням волі на строк від восьми до дванадцяти років. А якщо жорстоке поводження призвело до загибелі, — то п’ятнадцятьма роками чи довічним позбавленням волі. В Україні у 2023 році відкрили 60944 кримінальні провадження за цією статтею. З них повідомлення про підозру вручили 88 особам, а судові вироки були у 37 випадках. Такі дані опубліковані у «Єдиному звіті про кримінальні правопорушення за січень — грудень 2023 року», який публікує Офіс Генерального прокурора України. У звіті немає даних про те, громадянами яких держав є фігуранти проваджень. Так само інформації про громадянство немає в базі осіб, які переховуються від органів влади. У ньому на 15 січня 2023 року є 380 людей, яких розшукують від квітня 2014 року за злочини проти військовополонених. З них 173 людей внесли до бази у 2022-му, 134 — у 2023-му.

У російському полоні перебуває більш як тридцять тисяч українців: 3574 військових — за даними Спеціальної комісії при Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України на 17 листопада 2023-го. А також, як сказав Дмитро Лубінець 7 грудня, 28 тисяч цивільних.

У відкритому доступі наразі немає інформації за 2023 рік про кількість російських військовополонених в Україні, яку озвучили б офіційні українські чи російські джерела. Представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов пояснює відсутність цієї інформації позицією Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими. За його словами, це пов’язано з перемовинами щодо повернення українських захисників і цивільних громадян. Росіяни натомість маніпулюють даними про кількість українців у російському полоні. Зокрема, у жовтні 2023 року терорист Денис Пушилін в ефірі російської пропагандистської телепрограми «Соловьёв Live» сказав:

«Кількість українських військовослужбовців у російському полоні йде на тисячі, а в полоні київський режим має близько 500 наших хлопців. Цифри не можна порівняти».

Так пропагандисти намагаються підкреслити «небажання українців воювати з Росією» і нерозуміння причини війни, яке, за їхньою логікою, виливається у добровільні здачі в полон. Ці тези вони просували до повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Як росіяни використовують українських військовополонених у пропаганді

Росія намагається використовувати родичів українських військовополонених проти України, сказав 31 грудня 2023 Дмитро Лубінець:

«Ми маємо системні факти про те, що росіяни телефонують родичам і кажуть: “Ми готові віддати, а Україна не хоче забирати”. Це неправда. Вони пропонують родичам виходити на мітинги, блокувати дороги, адміністративні будівлі. Або, наприклад, у нас є факти, коли родичів змушують фотографувати розміщення Збройних сил України, об‘єкти критичної інфраструктури та передавати їх».

За чотири дні після того, 3 січня, в Україну повернулися 230 полонених, із яких 130 були військовослужбовцями, 55 — бійцями Нацгвардії, 38 — прикордонниками, 1 — працівник поліції та 6 цивільних. З приводу цього обміну російські пропагандистські ресурси поширили фейк, мовляв, Україна відмовилася від обміну 300 українців на 300 росіян. Нібито могли обміняти 300 осіб, а обміняли лише 173. Хоча цифру про 230 підтвердили й російські медіа.

«Країна-терористка навмисно поширює фейкові новини щодо обміну, щоб створити ілюзію, начебто українській владі байдуже на своїх громадян, які перебувають у полоні. Мета рашистів — викликати обурення всередині українського суспільства та дискредитувати владу», — відреагували на фейк у Центрі протидії дезінформації при Раді національної безпеки й оборони України.

Для детального аналізу тверджень російської пропаганди щодо полонених Центр досліджень «Детектора медіа» опрацював дві хвилі повідомлень про полонених, створених між 10 грудня і 9 січня 2022–23 і 2023–2024 років відповідно. Пошуковий засіб у системі «TeleZip / Mantis Analytics» містив лише корінь слова «полон» російською. Запит фокусувався на проросійських телеграм-каналах, про які «Детектор медіа» писав у дослідженні «Кремлівська гідра» на початку січня 2023-го. У наборі повідомлень за 2022–23 роки було 1145 постів, опублікованих у 125 телеграм-каналах, а за 2023–24 — 1339 зі 121 телеграм-каналу. Сумарно в кожному наборі даних тема військовополонених була присутня у 146 телеграм-каналах.

З цих даних можна зробити висновок, що російський агітпроп має сталий набір підходів до подачі тем, пов’язаних із військовополоненими. Він регулярно звертається до проблеми військовополонених, що ілюструє динаміка повідомлень. У наборі даних за 10 грудня — 9 січня 2022–23 років, у середньому за день було 38 повідомлень. А в масиві за цей же період 2023–2024 — майже 45.

«Приєднуйся до маси» і йди в полон. У обох наборах даних найбільше постів, націлених на дискредитацію держави Україна та поширення пропозиції приєднатися до тих, хто здався у полон. У 2022–23 роках для аргументації використовували позиції начебто українських військових, які залишились у Росії.

«Роботяга з “ЛНР”, з території, що тривалий час була окупована “Київським режимом”. Служив паливозаправником, був “засланий” на передову та здався у першому бою. Взятий у полон бійцями угруповання “О” під час штурму чергового опорника ЗСУ під Кремінною. Тепер, після звільнення, хоче за прикладом своєї дружини отримати російський паспорт», — ішлося в одній із публікацій, створеній 26 грудня 2022 року.

Інколи у таких повідомленнях додавали деталей, які мали б переконати у раціональності здачі на милість росіян. 10 грудня 2022 року, наприклад, оприлюднили розповідь нібито українського військового, який перебуває у полоні, про рішення здатися через погане озброєння. Мовляв, «замість обіцяної техніки його підрозділ отримав лише автомати та кулемети часів Великої Вітчизняної війни».

У грудні 2023 — на початку січня 2024-го пропагандисти у закликах «приєднатися до маси» полонених стали використовувати тему мобілізації:

«Що таке мобілізація та як із нею боротися? Ну, ми можемо дати чубам лише одну пораду. І вона діє, коли вже не лише мобілізували, а й засунули на передову у “хот-догу”. Що за порада? Та все та ж — скласти зброю».

Як і рік перед тим, полон подавали як порятунок. А заклики здаватися росіянам вкладали в уста «третіх осіб», українських полонених, які «визнавали», мовляв: «Росію не перемогти, не воюйте з росіянами, здавайтеся в полон».

Для додавання ваги аргументам у телеграмі також додавали деталей про нетривалу підготовку військовослужбовців. Наприклад, 15 грудня 2022 року, трохи більше ніж за місяць після звільнення Херсона, у проросійському телеграм-каналі оповідали про «близько 600 мобілізованих херсонців, кинутих “укронацистами” під Мар’їнку “змивати провину кров’ю”. Без жодної бойової підготовки». У цьому і схожих випадках пропагандисти культивували «фальшиву дилему». Мовляв, Україна не цінує своїх людей і відсилає непідготовлених на лінію зіткнення. Тому, щоб не підпорядковуватися «командуванню, яке покидає людей на позиціях, “як м’ясо”», краще здатись у полон і «отримати шанс вижити».

«Багаторазове повторення». Наприкінці 2023 — на початку 2024-го було більше повідомлень, ніж у масиві даних попереднього проміжку, з нашаруванням на повідомлення про взяття у полон класичних тез російської пропаганди про:

перебування у Збройних Силах України іноземців шляхом поширення відео, яким ілюстрували начебто взяття у полон поляка;

мобілізацію хворих людей завдяки «розповіді» про полоненого українця, якого нібито мобілізували з виразкою шлунка. За «Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» люди з виразкою шлунка можуть бути визнаними обмежено придатними чи не придатними до військової служби. І кожну ситуацію повинна розглядати лікарська експертиза.

війну «до останнього українця» за допомогою «інтерв’ю українського полоненого Міноборони Росії», ц якому полонений стверджує, що війна Росії з Україною — «це утилізація українського народу, ще трохи часу пройде — не залишиться українців».

Повторенням схожих повідомлень, у яких переплітаються різні тези російської пропаганди, агітпроп намагається закріпити їх у пам’яті аудиторії для того, щоб вони стали сприйматися очевидними й не викликали відторгнення чи бажання їх перевірити.

У проросійських телеграм-каналах схвалюють злочини щодо військовополонених

У аналізованих повідомленнях було три випадки, коли автори публікацій у телеграм-каналах поширювали інформацію про злочини росіян щодо військовополонених. Інколи вони проступають неявно, через підписи до відео на зразок: «Донецькі нікого в полон не беруть» чи «Пощастило Миколі, що ми все ще добрі». А буває, як 19 грудня 2023-го, коли у проросійському телеграм-каналі «Лисичанск — колыбель Донбасса» показали відео з підписом: «Суворі хитрощі війни під Кліщіївкою. Наш боєць обшукує щойно вбитих ЗСУ-шників і мінує одного з “двохсотих”». На ньому російські військові обшукують загиблих, забирають їхні речі та зброю, а потім на одне з тіл встановлюють розтяжку з гранатою.

Або насміхаються з тих, хто розповідає про сексуальне насильство у російському полоні. Такі повідомлення у проросійських телеграм-каналах з’явилися після обміну полонених 3 січня 2024 року. Ми зафіксували три такі повідомлення. Усі вони стосувались інтерв’ю української військовослужбовиці, яка повернулась із полону. У двох публікаціях жінку, яка свідчила, що в російському полоні ґвалтували чоловіків, звинуватили у тому, що вона оббріхує російську армію, адже ґвалтувати полонених можуть нібито тільки в «Укрорейху». У третій — порадили повернутись у полон, щоб цього разу зґвалтували її.

Використовує полонених російська влада і заради матеріальних вигод. Наприклад, ватажок Чеченської Республіки Рамзан Кадиров на початку січня запропонував повернути українських військовополонених в обмін на зняття з нього, його родичів і майна санкцій США:

«Ми маємо полонених, яких ми забрали в Донецьку, Луганську. Я передаю (список) нашому гостеві… Якщо вони знімуть санкції з моєї мами, з дочок і ні в чому не винних людей, коней… крім мене. Ще додадуть трохи санкцій проти мене, то ми цих людей віддамо».

Автори постів у російських і проросійських телеграм-каналах поширили цю пропозицію без критики Кадирова, як належне. Можна припустити, що у російському суспільстві використання військовополонених для пропаганди чи виманювання вигод для себе є практикою, яка не засуджується і є позицією держави.

Уряди інших держав і міжнародні організації мають бути більш наполегливими у притягненні до відповідальності воєнних злочинців і недопущенні продовження воєнних злочинів росіян. Убивства військовополонених на камеру, як це сталось у березні 2023 року, коли росіяни вбили Олександра Мацієвського — не просто окремі жахливі випадки, які масово поширюються у новинах і потім забуваються, а систематичні злочини, які тривають. Їх потрібно зупинити, а винних — покарати. 

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Теги за темою
обмін полоненими
Джерело матеріала
Згадувані персони
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
Японські розробники представили нову штурмову гвинтівку Type 20
InternetUA
Благодійний концерт на підтримку дітей Запорізької області: вечір любові, мистецтва й надії
Вива
Була коханкою, а син не хотів її бачити: що відомо про волинянку, яка стала принцесою Таїланду
24tv
Робота в Харкові для пенсіонерів: де пропонують стабільний заробіток у 30 тисяч та гарні умови
Политека
Як майбутні магістранти складатимуть іспити ЄВІ та ЄФВВ
24tv
Дружина Шмигаля користується незадекларованою преміальною автівкою, — розслідування
Фокус
Норвезькі розробники представили високоточну крилату ракету Joint Strike Missile класу «повітря-земля»
InternetUA
Спілка української молоді проведе вебінар до свого 100-річчя
УкраинФорм
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
Навіщо Росії побєдобєсіє та що Україна може протиставити історичній пропаганді
Детектор М
Путін переграв: перейшов "червоні лінії" Трампа й тепер може серйозно поплатитися
24tv
Як Трамп повстав із "політичних мерців": у The Atlantic розкрили таємницю його перемоги
24tv
Реальність війни не така як уявляють медіа
360ua.news
Посадовиця однієї із міськрад на Миколаївщині шпигувала для Росії – СБУ
ГЛАВКОМ NET
Румунія піднімала F-16 і Eurofighter через російські дрони, що атакували Україну
Европейская правда
Бійці ЗСУ, розчарувавшись у мирних ініціативах США, готуються до літнього наступу РФ: "Не Трампу вирішувати, де пролягають наші кордони"
ZN UA
Трамп звільнив понад 120 тисяч держслужбовців
ГЛАВКОМ NET
Продаж електромобілів в Україні різко виріс: переважно обирають вживані авто з США
ZN UA
Нафта дешевшає на тлі торговельної війни між США та Китаєм
УкраинФорм
Дефолт "Укренерго": компанія проведе реструктуризацію боргу, гарантованого державою
ZN UA
Долар наблизився до 42: яким буде курс в обмінниках до кінця тижня
Хвиля
34 гривні — це мало? Як формується тариф на воду
Telegraf
Дедлайн до 1 травня: хто повинен подати податкову декларацію в 2025 році
24tv
Фруктів та ягід може не бути: в Україні друга хвиля заморозків
24tv
Підвищення тарифів на воду у Дніпрі: мешканці заплатять значно більше, нові ціни
Политека
Рівненщина першою в Україні почала сіяти гречку
AgroPortal
Речницею від України на «Євробаченні-2025» буде Jerry Heil
Детектор М
Шоуранер «Андора» не хотів знімати серіал і сподівався, що COVID зупинить виробництво: «Що я накоїв? Зіпсував собі життя»
ITC
На Netflix вийде ще один український детектив, який розтопив серця глядачів: що це за серіал
24tv
«Готова зазирнути в очі іншого чоловіка». Тіна Кароль анонсувала зміни в особистому житті
ГЛАВКОМ NET
Кім Кардаш'ян перетворила вітальню на "витвір мистецтва" за допомогою лише одного предмета
24tv
Це платонічна любов, – Melovin розповів, які насправді у нього були стосунки зі співачкою Swoiia
24tv
Дмитро Комаров зважився на відчайдушний крок після розлучення - деталі
GlavRed
Тодоренко вагітна третім: путіністка Валерія "злила" секрет запроданки
GlavRed
Що не можна одягати на весілля: ці правила важливо знати
24tv
У Луцьку затримали зухвалого грабіжника, якого «застукали» на місці злочину
Украина Криминальная
На Дніпропетровщині 12-річна дівчинка загинула через атаку Росії
24tv
Поблизу аеропорту Варшави перекинувся автобус з українцями, є постраждалі
Европейская правда
В Іспанії кажуть, що після блекауту подачу електроенергії відновлено на 92%
Европейская правда
Підвищили рівень небезпеки на Філіппінах через виверження вулкана: моторошні кадри
24tv
У США виявили неочікувану знахідку всередині затонулого авіаносця часів Другої світової
24tv
Загарбники двічі атакували рятувальників у Нікополі
УкраинФорм
Поліція встановила малолітніх підпалювачів автомобіля в Ужгороді
Украина Криминальная
Іспанія поступово відновлює електропостачання після масового збою
360ua.news
Тричі поборола рак за 2 роки: історія українки, яка надихає
24tv
Корисний сніданок за 15 хв.: як приготувати ніжні оладки з цвітної капусти
Gazeta UA
Як зріст дитини впливає на її успішність в школі
24tv
Військові хірурги з України проходять навчання у Сполучених Штатах
УкраинФорм
Як позбутися кульбаб, які виснажують ґрунт: потрібна лише сіль та окріп
24tv
Як правильно – "серцевий біль" чи "сердечний біль": якої помилки варто уникати
GlavRed
Урожай картоплі буде рекордним: вам потрібен лише один аптечний засіб
24tv
Роботи Neuralink уже імплантують чипи в мозок, хірурги скоро будуть не потрібні, - Маск
InternetUA
Алергія чи застуда: як відрізнити ці захворювання весною
24tv
ЗСУ показали, як знищили переправу окупантів через річку Жеребець
ГЛАВКОМ NET
Спека, грози та заморозки: синоптики розповіли, чого чекати від погоди в травні
GlavRed
Горять автівки та приватний будинок: Київ атакували ударні дрони
GlavRed
Парковки у Києві стали «розмінною монетою» для корупціонерів – розслідування
ГЛАВКОМ NET
У Севастополі росіяни сховали великий десантний корабель між захопленими українськими - соцмережі
УкраинФорм
Заступника голови КМДА планував "відмивати" гроші через онлайн-казино і крипту ‒ Bihus.Info
ZN UA
Без дощів, але з вітрами. Якою буде температура у Києві на початку тижня
Telegraf
Російські загарбники близькі до початку масового штурму Слов’янсько-Краматорської агломерації
Украина Криминальная
Від початку року в Україні відремонтували 672 тисяч квадратних кілометрів прифронтових доріг
УкраинФорм
Зелень, гриби та апельсиновий сік: вітамінний салат, який і на свято подати можна
24tv
Метушитися біля плити не доведеться: як приготувати мега шоколадний десерт з грушею з двох інгредієнтів
Telegraf
Зустрічай гостей без паніки: 5 простих лайфхаків для швидкого прибирання
Telegraf
Це буде неймовірно: 3 знаки зодіаку, які зустрінуть кохання всього свого життя вже у травні
24tv
Працівниця круїзного лайнера дала 5 порад, як точно уникнути морської хвороби
24tv
Авіакомпанії б'ють на сполох: європейці все рідше бронюють літній відпочинок
ГЛАВКОМ NET
Замість сирників та бутербродів: рецепт маленьких сирних перепічок – в них закохуються одразу
24tv
"Абсолютний фаворит": хлопець відвідав усі країни на планеті та розповів, де найсмачніша їжа
Фокус
Що не можна робити на Радоницю 2025: основні заборони, про які варто знати
24tv
УПЛ. Матчі 27-го туру футбольної Прем'єр-ліги пройдуть 2-4 травня
УкраинФорм
ЗСУ ліквідували російського лижника
ZN UA
Сане відхилив велику пропозицію із Саудівської Аравії
Football.ua
Усик проти Дюбуа: онлайн-трансляція пресконференції боксерів перед реваншем
24tv
Відомий боєць MMA насмерть збив підлітка
24tv
"Вирву тобі очі, а твій язик буде висіти з рота": представник команди Дюбуа погрожував Усику
24tv
Мадрид. Світоліна, Костюк та Кіченок зіграють у вівторок
УкраинФорм
Арсенал — ПСЖ: цікаві варіанти ставок на поєдинок Ліги чемпіонів
Football.ua
Лондон приймає перший матч 1/2 фіналу Ліги чемпіонів УЄФА
УкраинФорм
Системні вимоги Elden Ring Nightreign — оновлення заліза не знадобиться, а DLC займе 30 ГБ
ITC
Обійшов Xiaomi і Samsung: експерти назвали найкращий бюджетний телефон 2025 року
Фокус
Вчені розповіли, як вимерли доісторичні кенгуру Австралії
1News
Ефект Зельдовича в дії: вчені вперше створили бомбу з чорної діри у лабораторії
ITC
Самки бонобо — єдині, кому вдається тримати самців у вузді у тваринному світі: як вони це роблять
Фокус
Дуже дивна фізика: що відбувається всередині найщільніших об'єктів у Всесвіті
Фокус
Мережа «Епіцентр» зазнала хакерської атаки
УкраинФорм
CMF Phone 2 Pro – модульний смартфон за 250 євро від Nothing представили офіційно
24tv
Голосовий набір у Windows 11 дозволить вимкнути фільтр ненормативної лексики
InternetUA
Citroen презентував новий компактний кросовер
AutoCentre
Легенда 90-х: у Києві помітили раритетний японський спорткар
Фокус
Моторна олива 0W-20: особливості, переваги та застосування
Топ Жир
У Tesla Model Y з’явиться бюджетний суперник від Alpine
AutoCentre
В Україні стартують продажі зарядженого Volkswagen Tiguan: оголошено ціни
ЗаРулем
Продаж Pontiac GTO Judge на 656 миль може дорожче вашого будинку
Топ Жир
Audi RS5 демонструє величезні вихлопні системи та зарядження від мережі
Топ Жир
Як правильно обкатати новий автомобіль: основні речі, яких варто уникати
Gazeta UA
Каліфорнія вважає, що водійські великі вантажівки без водія це чудова ідея. Що може піти не так?
Топ Жир