MY.UAНовини
Українські військовополонені у російській пропаганді
Українські військовополонені у російській пропаганді

Українські військовополонені у російській пропаганді

У проросійських телеграм-каналах не бачать проблеми у знущанні з військовополонених українців, висміюють жертв і поширюють докази злочинів.

«Детектор медіа» проаналізував майже 2,5 тисячі повідомлень у проросійських телеграм-каналах і розповідає, як російські пропагандисти маніпулюють темою військовополонених.

Головним документом, який визначає правила ставлення до військовополонених, є Женевська конвенція про поводження з військовополоненими, прийнята 1949 року. Республіки Радянського Союзу, серед яких були й Україна, і Росія, яка вважає себе правонаступницею СРСР, ратифікували конвенцію у 1954 році. За цією конвенцією, злочинами, зокрема, є: фізичне, психологічне і сексуальне насильство щодо військовополонених; обмеження доступу до медичної допомоги; вилучення особистих речей; розміщення військовополонених у зоні ураження зброєю; примус голодувати чи використовувати обмеження доступу до їжі як покарання; також до військовополонених не можна застосовувати інші види покарання, ніж застосовуються до військових держави, яка утримує військовополонених.

За словами представника Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Петра Яценка, понад 90% українських полонених зазнають катувань і негуманного поводження. У червні 2023 року в Медійній ініціативі за права людини після опитування 50 військовослужбовців, які повернулися з російського полону, повідомили, що росіяни допитують військовополонених із застосуванням насильства, не дбають про належні умови утримання військовополонених і не надають медичну допомогу, транспортують у переповненому транспорті зі зв’язаними руками й очима. У листопаді 2023 року в Управлінні Верховного комісара ООН з прав людини повідомили, що утримувати військовополонених у тюрмах і слідчих ізоляторах, що практикують у Росії й Україні, теж є порушенням міжнародного права. І наголосили на тому, що Росія, на відміну від України, унеможливлює доступ до військовополонених представників міжнародних організацій у місцях утримання.

На звинувачення українців у злочинах щодо військовополонених від ООН у листопаді 2023 Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець написав у телерамі:

«Хотілося б почути беззаперечні факти й аргументи, на яких ґрунтуються висновки місії стосовно ймовірних порушень із боку української сторони. Ще раз наголошую: Україна дотримується Женевської конвенції, міжнародного права й відкрита для міжнародних організацій. Це Росія злочинно вторглася на нашу землю, вбиває та викрадає українських громадян і досі блокує доступ до наших військовополонених. Масштаби нелюдського поводження та катування — приховуються».

За статтею 438 Кримінального кодексу України, жорстоке поводження з військовополоненими й населенням на окупованих територіях карається позбавленням волі на строк від восьми до дванадцяти років. А якщо жорстоке поводження призвело до загибелі, — то п’ятнадцятьма роками чи довічним позбавленням волі. В Україні у 2023 році відкрили 60944 кримінальні провадження за цією статтею. З них повідомлення про підозру вручили 88 особам, а судові вироки були у 37 випадках. Такі дані опубліковані у «Єдиному звіті про кримінальні правопорушення за січень — грудень 2023 року», який публікує Офіс Генерального прокурора України. У звіті немає даних про те, громадянами яких держав є фігуранти проваджень. Так само інформації про громадянство немає в базі осіб, які переховуються від органів влади. У ньому на 15 січня 2023 року є 380 людей, яких розшукують від квітня 2014 року за злочини проти військовополонених. З них 173 людей внесли до бази у 2022-му, 134 — у 2023-му.

У російському полоні перебуває більш як тридцять тисяч українців: 3574 військових — за даними Спеціальної комісії при Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України на 17 листопада 2023-го. А також, як сказав Дмитро Лубінець 7 грудня, 28 тисяч цивільних.

У відкритому доступі наразі немає інформації за 2023 рік про кількість російських військовополонених в Україні, яку озвучили б офіційні українські чи російські джерела. Представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов пояснює відсутність цієї інформації позицією Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими. За його словами, це пов’язано з перемовинами щодо повернення українських захисників і цивільних громадян. Росіяни натомість маніпулюють даними про кількість українців у російському полоні. Зокрема, у жовтні 2023 року терорист Денис Пушилін в ефірі російської пропагандистської телепрограми «Соловьёв Live» сказав:

«Кількість українських військовослужбовців у російському полоні йде на тисячі, а в полоні київський режим має близько 500 наших хлопців. Цифри не можна порівняти».

Так пропагандисти намагаються підкреслити «небажання українців воювати з Росією» і нерозуміння причини війни, яке, за їхньою логікою, виливається у добровільні здачі в полон. Ці тези вони просували до повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Як росіяни використовують українських військовополонених у пропаганді

Росія намагається використовувати родичів українських військовополонених проти України, сказав 31 грудня 2023 Дмитро Лубінець:

«Ми маємо системні факти про те, що росіяни телефонують родичам і кажуть: “Ми готові віддати, а Україна не хоче забирати”. Це неправда. Вони пропонують родичам виходити на мітинги, блокувати дороги, адміністративні будівлі. Або, наприклад, у нас є факти, коли родичів змушують фотографувати розміщення Збройних сил України, об‘єкти критичної інфраструктури та передавати їх».

За чотири дні після того, 3 січня, в Україну повернулися 230 полонених, із яких 130 були військовослужбовцями, 55 — бійцями Нацгвардії, 38 — прикордонниками, 1 — працівник поліції та 6 цивільних. З приводу цього обміну російські пропагандистські ресурси поширили фейк, мовляв, Україна відмовилася від обміну 300 українців на 300 росіян. Нібито могли обміняти 300 осіб, а обміняли лише 173. Хоча цифру про 230 підтвердили й російські медіа.

«Країна-терористка навмисно поширює фейкові новини щодо обміну, щоб створити ілюзію, начебто українській владі байдуже на своїх громадян, які перебувають у полоні. Мета рашистів — викликати обурення всередині українського суспільства та дискредитувати владу», — відреагували на фейк у Центрі протидії дезінформації при Раді національної безпеки й оборони України.

Для детального аналізу тверджень російської пропаганди щодо полонених Центр досліджень «Детектора медіа» опрацював дві хвилі повідомлень про полонених, створених між 10 грудня і 9 січня 2022–23 і 2023–2024 років відповідно. Пошуковий засіб у системі «TeleZip / Mantis Analytics» містив лише корінь слова «полон» російською. Запит фокусувався на проросійських телеграм-каналах, про які «Детектор медіа» писав у дослідженні «Кремлівська гідра» на початку січня 2023-го. У наборі повідомлень за 2022–23 роки було 1145 постів, опублікованих у 125 телеграм-каналах, а за 2023–24 — 1339 зі 121 телеграм-каналу. Сумарно в кожному наборі даних тема військовополонених була присутня у 146 телеграм-каналах.

З цих даних можна зробити висновок, що російський агітпроп має сталий набір підходів до подачі тем, пов’язаних із військовополоненими. Він регулярно звертається до проблеми військовополонених, що ілюструє динаміка повідомлень. У наборі даних за 10 грудня — 9 січня 2022–23 років, у середньому за день було 38 повідомлень. А в масиві за цей же період 2023–2024 — майже 45.

«Приєднуйся до маси» і йди в полон. У обох наборах даних найбільше постів, націлених на дискредитацію держави Україна та поширення пропозиції приєднатися до тих, хто здався у полон. У 2022–23 роках для аргументації використовували позиції начебто українських військових, які залишились у Росії.

«Роботяга з “ЛНР”, з території, що тривалий час була окупована “Київським режимом”. Служив паливозаправником, був “засланий” на передову та здався у першому бою. Взятий у полон бійцями угруповання “О” під час штурму чергового опорника ЗСУ під Кремінною. Тепер, після звільнення, хоче за прикладом своєї дружини отримати російський паспорт», — ішлося в одній із публікацій, створеній 26 грудня 2022 року.

Інколи у таких повідомленнях додавали деталей, які мали б переконати у раціональності здачі на милість росіян. 10 грудня 2022 року, наприклад, оприлюднили розповідь нібито українського військового, який перебуває у полоні, про рішення здатися через погане озброєння. Мовляв, «замість обіцяної техніки його підрозділ отримав лише автомати та кулемети часів Великої Вітчизняної війни».

У грудні 2023 — на початку січня 2024-го пропагандисти у закликах «приєднатися до маси» полонених стали використовувати тему мобілізації:

«Що таке мобілізація та як із нею боротися? Ну, ми можемо дати чубам лише одну пораду. І вона діє, коли вже не лише мобілізували, а й засунули на передову у “хот-догу”. Що за порада? Та все та ж — скласти зброю».

Як і рік перед тим, полон подавали як порятунок. А заклики здаватися росіянам вкладали в уста «третіх осіб», українських полонених, які «визнавали», мовляв: «Росію не перемогти, не воюйте з росіянами, здавайтеся в полон».

Для додавання ваги аргументам у телеграмі також додавали деталей про нетривалу підготовку військовослужбовців. Наприклад, 15 грудня 2022 року, трохи більше ніж за місяць після звільнення Херсона, у проросійському телеграм-каналі оповідали про «близько 600 мобілізованих херсонців, кинутих “укронацистами” під Мар’їнку “змивати провину кров’ю”. Без жодної бойової підготовки». У цьому і схожих випадках пропагандисти культивували «фальшиву дилему». Мовляв, Україна не цінує своїх людей і відсилає непідготовлених на лінію зіткнення. Тому, щоб не підпорядковуватися «командуванню, яке покидає людей на позиціях, “як м’ясо”», краще здатись у полон і «отримати шанс вижити».

«Багаторазове повторення». Наприкінці 2023 — на початку 2024-го було більше повідомлень, ніж у масиві даних попереднього проміжку, з нашаруванням на повідомлення про взяття у полон класичних тез російської пропаганди про:

перебування у Збройних Силах України іноземців шляхом поширення відео, яким ілюстрували начебто взяття у полон поляка;

мобілізацію хворих людей завдяки «розповіді» про полоненого українця, якого нібито мобілізували з виразкою шлунка. За «Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» люди з виразкою шлунка можуть бути визнаними обмежено придатними чи не придатними до військової служби. І кожну ситуацію повинна розглядати лікарська експертиза.

війну «до останнього українця» за допомогою «інтерв’ю українського полоненого Міноборони Росії», ц якому полонений стверджує, що війна Росії з Україною — «це утилізація українського народу, ще трохи часу пройде — не залишиться українців».

Повторенням схожих повідомлень, у яких переплітаються різні тези російської пропаганди, агітпроп намагається закріпити їх у пам’яті аудиторії для того, щоб вони стали сприйматися очевидними й не викликали відторгнення чи бажання їх перевірити.

У проросійських телеграм-каналах схвалюють злочини щодо військовополонених

У аналізованих повідомленнях було три випадки, коли автори публікацій у телеграм-каналах поширювали інформацію про злочини росіян щодо військовополонених. Інколи вони проступають неявно, через підписи до відео на зразок: «Донецькі нікого в полон не беруть» чи «Пощастило Миколі, що ми все ще добрі». А буває, як 19 грудня 2023-го, коли у проросійському телеграм-каналі «Лисичанск — колыбель Донбасса» показали відео з підписом: «Суворі хитрощі війни під Кліщіївкою. Наш боєць обшукує щойно вбитих ЗСУ-шників і мінує одного з “двохсотих”». На ньому російські військові обшукують загиблих, забирають їхні речі та зброю, а потім на одне з тіл встановлюють розтяжку з гранатою.

Або насміхаються з тих, хто розповідає про сексуальне насильство у російському полоні. Такі повідомлення у проросійських телеграм-каналах з’явилися після обміну полонених 3 січня 2024 року. Ми зафіксували три такі повідомлення. Усі вони стосувались інтерв’ю української військовослужбовиці, яка повернулась із полону. У двох публікаціях жінку, яка свідчила, що в російському полоні ґвалтували чоловіків, звинуватили у тому, що вона оббріхує російську армію, адже ґвалтувати полонених можуть нібито тільки в «Укрорейху». У третій — порадили повернутись у полон, щоб цього разу зґвалтували її.

Використовує полонених російська влада і заради матеріальних вигод. Наприклад, ватажок Чеченської Республіки Рамзан Кадиров на початку січня запропонував повернути українських військовополонених в обмін на зняття з нього, його родичів і майна санкцій США:

«Ми маємо полонених, яких ми забрали в Донецьку, Луганську. Я передаю (список) нашому гостеві… Якщо вони знімуть санкції з моєї мами, з дочок і ні в чому не винних людей, коней… крім мене. Ще додадуть трохи санкцій проти мене, то ми цих людей віддамо».

Автори постів у російських і проросійських телеграм-каналах поширили цю пропозицію без критики Кадирова, як належне. Можна припустити, що у російському суспільстві використання військовополонених для пропаганди чи виманювання вигод для себе є практикою, яка не засуджується і є позицією держави.

Уряди інших держав і міжнародні організації мають бути більш наполегливими у притягненні до відповідальності воєнних злочинців і недопущенні продовження воєнних злочинів росіян. Убивства військовополонених на камеру, як це сталось у березні 2023 року, коли росіяни вбили Олександра Мацієвського — не просто окремі жахливі випадки, які масово поширюються у новинах і потім забуваються, а систематичні злочини, які тривають. Їх потрібно зупинити, а винних — покарати. 

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Теги за темою
обмен пленными
Джерело матеріала
Згадувані персони
Россия озвучила условия перед переговорами в Стамбуле: чего Кремль требует от Украины
UAToday
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
Зеленский: оружие уже на складах, России не поможет даже 30 дней перемирия
UAToday
Победительница "Битвы экстрасенсов" назвала дату масштабной атаки РФ на Украину
TSN
Маска обвинили в невыплате обещанных за поддержку Трампа денег
Корреспондент
СМИ узнали подробности парада на День рождения Трампа
Корреспондент
В Мексике в прямом эфире убили кандидатку в мэры
Корреспондент
Трамп озвучил новое требование к Украине после речи Путина
Telegraf
Вот так «прекрасно» заканчиваются вояжи Виткоффа в Москву
ГЛАВКОМ NET
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
Необратимые изменения: врач рассказал о диагнозе известной российской певицы, заставившей ее уйти со сцены
Comments UA
"Мисс Украина 2023" оконфузилась заявлением о селе
Comments UA
Степан Казанин резко высказался об исчезновении Елены Кравец из "Квартал 95": "Мы ее научили..."
Знай
Евровидение: объявлены победители второго полуфинала
Корреспондент
Илона Гвоздева после подачи заявления на развод неожиданно показалась с мужем
TSN
"Это слезы...": жена Виктора Павлика внезапно заговорила о втором ребенке
Знай
София Ротару продала элитную недвижимость в Москве: насколько продешевила певица
Знай
Святославу Вакарчуку - 50: ТСН.ua публикует эксклюзивные фото лидера "Океана Эльзы"
TSN
Украинки не планируют возвращаться домой после войны: результаты опроса
Comments UA
В ТЦК назвали главную проблему с мобилизацией мужчин старше 55 лет
UAToday
Силы беспилотных систем уничтожили дроны россиян
Корреспондент
Под заснеженной горой может скрываться вход в "мир пришельцев": документы ЦРУ
Фокус
Япония оснастит авианосцы для истребителей пятого поколения
Корреспондент
Армия РФ наступает на 10 направлениях - Генштаб
Корреспондент
Пенсионерам выплатят специальные надбавки: какие суммы обещают
Знай
Зеленский отреагировал на идею Папы Льва XIV
Корреспондент
Жители российского города дрались за кашу возле «поезда победы»
Корреспондент
В Украине стремительно растет заболеваемость корью: уже зафиксированы смертельные случаи
TSN
7 важных открытий о том, как алкоголь влияет на наше тело
UAToday
Завтрак для женщин: что должно быть в рационе каждой
Gazeta UA
Какие 2 продукта нужно обязательно есть, чтобы улучшить память и защитить мозг от старения
UAToday
Как определить, что авокадо точно спелое: простые уловки
TSN
Почему рукола горчит: как вырастить нежный урожай
TSN
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
Ученые открыли редкую мутацию, которая позволяет высыпаться всего за 4 часа
Факти ICTV
Ученые выяснили, связана ли вакцина от COVID-19 с риском выкидыша
TSN
В Ивано-Франковске и Луцке прогремели взрывы
Корреспондент
Учительница физики из Прикарпатья получила десять лет заключения за распространение наркотиков
Апостроф
На Киевщине задержали мужчину за изнасилование 15-летней девушки
Корреспондент
Над Москвой гремят взрывы
Корреспондент
В Испании авто врезалось в толпу футбольных фанов
Корреспондент
В Киеве женщина устроила погром на Аллее Героев
Корреспондент
В Одессе произошёл взрыв во дворе частного дома
Корреспондент
В ОВА показали последствия атаки дронов на Полтавщине
Корреспондент
В Запорожье возросло число травмированных. В ГСЧС показали последствия атаки 6 мая
ZN UA
Остаемся без еды: Украину накроет опасная жара и засуха уже летом, что обещает прогноз погоды
Знай
Генштаб обновил данные о потерях РФ в войне
Корреспондент
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 13 мая в Украине
UAToday
В России жалуются на массированную атаку БПЛА
Корреспондент
ВСУ назвали длину линии активных боевых действий
Корреспондент
Житель Киева ночью запустил салют из окна квартиры
Корреспондент
Медсестра одним выстрелом из гранатомета уничтожила группу оккупантов
Comments UA
Новое наступление ВСУ? Бои в Курской области
Корреспондент
В Киеве прохладно и сыро: синоптики обновили прогноз на субботу
Gazeta UA
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
Десятки европейских сайтов подали иски против Google
Корреспондент
Торговый дефицит Украины вырос до $8,5 млрд
Корреспондент
Нацбанк снова снизил курсы доллара и евро
Корреспондент
Запорожская АЭС уже неделю на грани блэкаута: в МАГАТЭ сделали заявление
Корреспондент
В Украине резко изменились цены на сезонный овощ: что известно
TSN
Реестр убытков начал принимать заявления о разрушенной нежилой недвижимости
Корреспондент
Минфин оценил восстановление защитной арки ЧАЭС в €100 млн
UAToday
Небрежность экс-руководителей обошлась Запорожьеоблэнерго в 730 млн
Корреспондент
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
На складе Tesla накоплено более 10 тысяч непроданных пикапов Cybertruck
Корреспондент
Waymo отзывает почти все свои роботакси из-за столкновений с препятствиями
Корреспондент
Toyota представила электрический bZ4X Touring
Корреспондент
По 5 тысяч за машину: почему автогражданка в Украине так сильно подорожала в 2025 году
VGorode
В Украине вырос спрос на гибридные автомобили
Корреспондент
Надежные и комфортные: названы 10 лучших автомобилей с пробегом за свои деньги
UAToday
Хакеры превратили Nissan LEAF в дистанционно управляемую машину
Корреспондент
Audi показала новый e-tron GT quattro
Корреспондент
"Згідний" или "згодний": языковед разъяснил употребление схожих слов
TSN
Две ложки этого средства во время стирки — вещи будут, будто новые: пятна сойдут, как и не было
TSN
Гонконгский миллиардер Джозеф Лау выставил редкие вина на аукцион
Корреспондент
Как выглядеть ухоженной женщиной: секреты красоты от Шэрон Стоун
TSN
На грядке пожелтел весь укроп — в чем причина и как спасти зелень
TSN
Гороскоп на 15 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
Что такое смоки блонд: кому модный оттенок подходит и почему его не рекомендуют делать дома
TSN
Гороскоп на 14 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
Гороскоп на среду 14 мая 2025 года
UAToday
Анчелотти хочет вернуть звезду мирового футбола в сборную Бразилии
Корреспондент
Осимхен выбрал для себя приоритетный клуб для дальнейшей карьеры
Корреспондент
Было обидно: Ярмоленко поделился воспоминаниями о Лиге наций без него
Корреспондент
Зеленский рассказал о разговоре с президентом FIFA
Корреспондент
Милан добавил в список кандидатов на пост тренера наставника Болоньи
Корреспондент
Мюллер обсудил свои планы на будущее после ухода из Баварии
Корреспондент
Без легенды Кака: Анчелотти определился со штабом в сборной Бразилии
Корреспондент
Между Шакуром и Сепедой произошла битва взглядов
Корреспондент
Трансферные амбиции Реала: прицел на трех топовых полузащитников
Корреспондент
Apple готовит технологию управления iPhone с помощью мозга - СМИ
UAToday
Microsoft объяснила подорожание новых игр для Xbox Series X|S
GameMag
В Африке обнаружили вид геккона, который считался исчезнувшим более 30 лет
Корреспондент
Сам выбирает цели: Турция представила обновленный Bayraktar TB2 с ИИ
Корреспондент
Первыми погибнут растения, а Земля станет похожа на Марс: когда это произойдет
TSN
Украина подписала первую международную конвенцию об ИИ и правах человека
Корреспондент
Apple готовит технологию управления iPhone с помощью мозга - СМИ
Корреспондент
К Земле приближается потенциально опасный астероид
Корреспондент
На Солнце произошла крупная вспышка с выбросом: Земля под ударом
UAToday