MY.UAНовини
Джордж Кістяковський: українець, який відіграв вирішальну роль у створенні атомної бомби в США
Джордж Кістяковський: українець, який відіграв вирішальну роль у створенні атомної бомби в США

Джордж Кістяковський: українець, який відіграв вирішальну роль у створенні атомної бомби в США

Про Джорджа Кістяковського – українця, який зіграв вирішальну роль у створенні американської атомної бомби, – світ дізнався завдяки удостоєному п'яти "Золотих глобусів" фільму Крістофера Нолана "Оппенгеймер". Після його прем'єри і стало відомо, що у розробці атомної бомби у США брав участь учений-українець Джордж (Георгій) Кістяковський, роль якого зіграв норвезький актор Тронд Фауса Аурвог.

Прем'єра фільму відбулася в серпні 2023 року, а до цього і сама участь ученого в розробках зброї масового ураження була суворо засекречена, про його походження ніхто нічого не писав і не говорив. Сам Кістяковський завжди наполягав на тому, що є українцем. Коли його називали росіянином, оскільки він народився в Російській імперії, парирував: це все одно що назвати шотландця англійцем.

Нащадок знаменитих прізвищ

Джордж – Георгій – Кістяковський народився у грудні 1900-го року в місті Боярка Київської губернії. Рід Кістяковських веде "відлік" від запорізького козацтва, та й ближчі родичі відіграли значну роль у житті суспільства і – про це можна сказати без перебільшення – увійшли до історії. Так, дід Кістяковського по лінії батька був криміналістом та істориком права, один дядько Володимир став академіком Академії наук України, а другий, Ігор, міністром внутрішніх справ Української Держави гетьмана Скоропадського.

Батьки Георгія – професор філософії Київського університету Богдан Кістяковський та вчителька Марія Беренштам, що походила з аристократичного німецького роду, – зробили все, щоб дати синові гарну освіту – він навчався у найкращій київській гімназії. Жовтнева революція і громадянська війна, що послідувала за нею, застали сім'ю в Києві, куди вони перебралися з Боярки. Не закінчивши гімназію, Кістяковський записується до лав Білої гвардії, щоб воювати проти "червоних".

Втеча до Європи

Кістяковський був поранений, перехворів на тиф і в 1920 році з Криму відплив на кораблі до Стамбула, звідки перебрався до Німеччини. У Європі Кістяковський зустрівся зі своїм дядьком Ігорем, якому вдалося не лише вирватися з країни, яка перебувала під владою більшовиків, а й вивезти – зашитими в одяг – частину родинних коштовностей. На отримані за них гроші Ігор Кістяковський відкрив у Парижі власну справу, а Георгій отримав кошти для існування, які дозволили йому продовжити навчання.

Георгій Кістяковський вступив до Берлінського університету, де вивчав фізику та хімію. Одним із його викладачів був Макс Боденштайн – вчений, дослідження якого лягли в основу роботи над атомною бомбою. Боденштайн дав Кістяковському рекомендацію, з якою він вирушив на стажування у США – у Принстонському університеті він працював із відомим британським ученим Х'ю Стоттом. Під його керівництвом Георгій – або, як він став називати себе у цей час, Джордж – випустив свою першу монографію, присвячену фотохімічним процесам.

Керівник відділення В

Ставши доцентом Принстонського університету, Кістяковський незабаром перейшов на роботу в Гарвард, який став місцем його роботи на все життя. Коли 1940 року в Сполучених Штатах був створений Національний дослідницький центр з питань оборони, який займався секретними дослідженнями, його очолив президент Принстонського університету Джеймс Конант – він запросив на роботу і Джорджа Кістяковського, запропонувавши йому стати на чолі відділу, що займається розробкою бомб і палива.

Серед досягнень, які Кістяковський зміг тут записати на свій рахунок, стало промислове виробництво гексогену та унікальна вибухівка, яка виглядала як звичайне борошно і навіть могла використовуватися для приготування їжі – щоправда, після таких "булочок" із октогеном мало хто виживав. Її використали для боротьби з військами мілітаристської Японії китайські партизани. Кістяковський настільки добре себе зарекомендував, що у жовтні 1943 року, коли було розпочато роботу у надсекретному проєкті "Манхеттен", метою якого була розробка атомної бомби, його запросили взяти в ньому участь.

Скромне житло та покер по суботах

Керував роботами "батько атомної бомби" Роберт Оппенгеймер, а самі дослідження проводились у лабораторії Лос-Аламос. Кістяковський не одразу дав згоду на те, щоб увійти до робочої групи. Але думка про те, що американським вченим необхідно випередити німецьких, інакше нацизм не вдасться зупинити, підштовхнула його до позитивного рішення.

Свою роботу над проєктом Джордж розпочав як консультант американського фізика Сета Неддермаєра, який вивчав шляхи покращення кумулятивного ефекту атомного вибуху.

Жив тоді Кістяковський, який відмовився від кімнати в гуртожитку для чоловіків-учених, у невеликій прибудові до коледжу, в якій навчалися діти учасників групи. Перевагою, яку він у результаті отримав, стала власна душова, яку йому не треба було ні з ким ділити: для нього це було дуже важливо, оскільки разом із ним на секретному об'єкті – зрозуміло, з дозволу керівництва – жила його дочка Віра. Про подробиці своєї роботи він не розповідав навіть їй. Дівчинка не знала, як звали учених, з якими працював батько, – всі вони мали кодові імена. Єдиною розвагою тих, хто створював атомну бомбу, був суботній покер – цієї гри навчив Кістяковський.

Без нього бомби не було б

Якщо говорити про роль, яку український вчений відіграв у винаході атомної бомби, то без перебільшення можна сказати, що вирішальну – саме він винайшов багатокутні вибухові лінзи, без яких її просто не було б. Перші випробування бомби, яку назвали "Трініті" ("Трійця"), пройшли 16 липня 1946 року в пустелі штату Нью-Мексико. Навіть самі її творці не знали, які повинні були спостерігати за тим, що відбувається з бункера, чим усе закінчиться – багато хто з них вважав, що в результаті всі загинуть. Кістяковський, впевнений в успішності такої "репетиції", посперечався з самим Оппенгеймером, поставивши на кін всю свою зарплату – 700 доларів, і виграв. На самого вченого вибух справив приголомшливе враження, згодом він казав, що щось подібне побачать люди за кілька секунд до кінця світу. Менш ніж через місяць, 9 серпня 1945 року, таку саму бомбу на ім'я "Товстун" було скинуто на японське місто Нагасакі….

Боротьба за роззброєння та демілітаризацію

Після закінчення Другої світової війни Кістяковський повернувся до Гарварду. Він, як і раніше, викладав та консультував американський уряд з питань зброї масового ураження – зокрема, за програмою розробки балістичних ракет. У 1959 році на запрошення президента Дуайта Ейзенхауера він став спеціальним радником з питань науки.

Кістяковський працював у Білому домі й за інших президентів Сполучених Штатів – Джона Кеннеді та Ліндона Джонсона, він входив до складу американської делегації під час візиту до США радянського лідера Микити Хрущова. За його власними словами, чим вище він піднімався кар'єрними сходами, тим більше переконувався в безперспективності атомної війни, яка призведе до загибелі цивілізації. Він багато зробив для роззброєння та демілітаризації в усьому світі, ставши автором ідеї "порога ядерних випробувань" – обмеження ядерної активності нижче порогу фіксованої сейсмічної активності. З початком війни у В'єтнамі Кістяковський, який виступав проти цього вторгнення, вийшов із усіх урядових структур і почав активно боротися за мирне співіснування країн із різними політичними системами. У 1977 році він став головою Ради за відповідний для життя світ, який виступає за нерозповсюдження ядерної зброї.

Три дружини та смерть від раку

Вперше Кістяковський одружився 1926 року, його обраницею стала шведка Хільдегард Мебіус, з якою він познайомився ще в Берліні: отримавши імміграційну візу, дівчина вирушила за своїм коханим у США. У цьому шлюбі у вченого народилася дочка Віра, яка також присвятила своє життя науці – вона стала першою жінкою-професором університету в Массачусетсі.

Другою дружиною вченого стала менеджерка із роботи з персоналом Лос-Алаосма Ірма Шулер, з якою він познайомився під час роботи над атомною бомбою. Їхній шлюб був укладений у 1945 році, але теж завершився розлученням. І тільки з третьою дружиною, Елей Махоні, з якою він одружився 1962 року, він прожив до кінця свого життя.

Джордж Кістяковський помер у Кембриджі 8 грудня 1982 року невдовзі після свого дня народження. Причиною смерті став рак легень. Його колеги з Гарвардського університету у своєму некролозі наголосили, що він до останніх днів вів "сміливу боротьбу за контроль над ядерною зброєю". Тіло вченого кремували, а порох розвіяли біля його літнього будинку на мисі Код – найсхіднішій точці штату Массачусетс.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Термінової медичної допомоги потребують уже 67 кримських політв’язнів - правозахисниця
УкраинФорм
2024-11-19T17:30:12Z
Фінансовий гороскоп на 2025 рік: кому Зелена Змія принесе багатство
GlavRed
2024-11-19T17:27:18Z
Росіяни намагаються оточити Часів Яр з флангів: військовий "Осман" розповів деталі
TSN
2024-11-19T17:21:31Z
На Нікопольщині через ворожі обстріли пошкоджені 10 будинків, є постраждала
УкраинФорм
2024-11-19T17:18:46Z
"Ворог має значні ресурси для наступу на кількох фронтах: військовий експерт розповів деталі
TSN
2024-11-19T17:09:43Z
У Києві біля підніжжя скульптури "Батьківщина-мати" провели акцію до 1000 днів широкомасштабної війни
Khreschatyk
2024-11-19T17:03:28Z
На Херсонщині упродовж дня від обстрілів РФ загинув чоловік, 19 поранені
УкраинФорм
2024-11-19T16:57:37Z
Екопарк Осокорки: тривога! Що замислили депутати Київради?
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T16:51:54Z
Негода суне на Київ: українців попередили про сильний вітер
24tv
2024-11-19T16:48:55Z
Надія Матвєєва в оригінальній вишиванці та намисті перевтілилася у ляльку-мотанку
TSN
2024-11-19T17:10:59Z
Вийшов трейлер документального фільму «Герць українських фанатів»
УкраинФорм
2024-11-19T17:10:49Z
66-річна Мадонна майстерно відповіла на закиди про розставання з молодшим бойфрендом
TSN
2024-11-19T17:09:38Z
Блогерка одягнулася в кольори київського торта: вражаючий та цікавий результат
24tv
2024-11-19T16:48:45Z
Загадкова обручка чи просто прикраса для фото: нове відео Олександри Заріцької викликало шквал у коментарях
Знай
2024-11-19T15:51:44Z
Дівчина Джонні Деппа спровокувала чутки про одруження
Фокус
2024-11-19T15:45:40Z
Анна Кошмал розсекретила, чим займається її чоловік та як вони познайомилися
TSN
2024-11-19T15:39:25Z
«Молоковоз наїде». У мережі спалахнула дискусія щодо неоднозначної фрази Тіни Кароль
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T15:36:27Z
Думав, що ніколи не візьме пензлика до рук: історія художника з Харкова, який закарбовує війну
24tv
2024-11-19T15:27:59Z
"Київ вистояв": Салліван розповів, що він вважає політичним спадком Байдена в Україні
Европейская правда
2024-11-19T17:39:38Z
Що стало з «територіальними реаліями» Путіна на 1000-й день «СВО»: дайджест пропаганди за 18 листопада 2024
Детектор М
2024-11-19T17:39:34Z
Нацагентство виявило в експосадовця СБУ ознаки незаконного збагачення на майже 28 млн грн
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T17:37:45Z
Зеленський у зверненні до Європарламенту вколов Шольца через дзвінок Путіну
Европейская правда
2024-11-19T17:33:54Z
Президент окреслив три основні напрямки нової економічної політики України
УкраинФорм
2024-11-19T17:33:52Z
Зеленський пообіцяв провести справедливі вибори після завершення війни
360ua.news
2024-11-19T17:33:22Z
У Росії випав з вікна балетмейстер, який засуджував війну в Україні
InternetUA
2024-11-19T17:31:24Z
Зеленський про удар по арсеналу під Брянськом: Без зайвих деталей
УкраинФорм
2024-11-19T17:30:36Z
США відреагували на розширення Путіним умов ядерного удару
Европейская правда
2024-11-19T17:27:30Z
На розбудову залізничної інфраструктури у бюджеті-2025 передбачили понад ₴7 мільярдів
УкраинФорм
2024-11-19T17:39:41Z
Збитки довкіллю України за 1000 днів війни становлять близько $71 мільярда
УкраинФорм
2024-11-19T17:33:33Z
Україна заборонила продаж кратому
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T17:15:43Z
Відключення світла 19 листопада: в "Укренерго" повідомили, коли не буде електрики
TSN
2024-11-19T17:09:26Z
Завтра знову мають відключати світло: де і коли не буде електрики
TSN
2024-11-19T17:09:07Z
Український стартап запустив виробництво паперу з опалого листя у Франції
AgroPortal
2024-11-19T17:00:20Z
ВВП України за 10 місяців зріс на 4,2% - Мінекономіки
Хвиля
2024-11-19T17:00:10Z
Не лише яйця та цукор. Болгарія просить ЄС обмежити імпорт ще одного українського товару
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T16:45:47Z
Росія випустила по енергосистемі України вже понад 1000 ракет - Міненерго
УкраинФорм
2024-11-19T16:19:37Z
Джефф Безос інвестував 7 мільйонів доларів у розроблення вакцини проти метеоризму в корів
TSN
2024-11-19T17:36:31Z
«Ситуація жахлива». Ветеран, який залишився без ніг, розповів, що треба змінити в лікарнях
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T17:33:12Z
Зелений чи чорний: який чай більш корисний
24tv
2024-11-19T17:27:42Z
Смертність, пов’язана з алкоголем, подвоїлася за останні два десятиліття
Portaltele
2024-11-19T17:13:52Z
Як рибу потрібно їсти, вона корисніша та доступніша за форель та лосось
TSN
2024-11-19T17:10:09Z
Лікарі «первинки» отримають доплату за укладання декларацій з ветеранами - Ляшко
УкраинФорм
2024-11-19T15:33:15Z
В Україні заборонили кратом та мітрагінін: що це за речовини
24tv
2024-11-19T15:27:59Z
Як освіжити постільну білизну без прання: 4 дієві методи
TSN
2024-11-19T15:06:12Z
Названо 10 найкращих продуктів для схуднення, які пришвидшують метаболізм
TSN
2024-11-19T15:06:00Z
УЄФА виплатить країні-агресорці Росії 7,6 млн євро
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T17:15:09Z
Суперкамбек в Європу: неперевершений Роналду може повернутись у колишній клуб
24tv
2024-11-19T17:06:42Z
Албанія – Україна: де дивитись заключний матч команди Реброва у Лізі націй
ZN UA
2024-11-19T16:45:00Z
Мудрик увійшов до топ-5 найшвидших футболістів АПЛ у сезоні
УкраинФорм
2024-11-19T16:39:33Z
Росіяни знищили будинок легенди українського клубу: ексфутболіст будував його шість років
24tv
2024-11-19T16:36:06Z
"Якщо не домовимося, то обговоримо це знову". Наполі прагне продовжити контракт із Кварацхелією
Football.ua
2024-11-19T16:33:22Z
Ольга Харлан прокоментувала фейкову новину про її смерть: «Ми всі знаємо, звідки воно йде»
Вива
2024-11-19T16:21:24Z
Забарним цікавляться Челсі, Тоттенгем і Манчестер Сіті – TEAMtalk
Football.ua
2024-11-19T15:55:07Z
Жирона продовжила контракт із Мартіном
Football.ua
2024-11-19T15:14:28Z
Гості будуть приємно здивовані: як красиво скласти серветки на святковий стіл
GlavRed
2024-11-19T17:27:44Z
Шанс озолотитися на тисячі гривень: як знайти антикваріат на секонд-хендах
GlavRed
2024-11-19T17:27:18Z
Стало відомо, як і коли сіяти редиску на зиму
AgroNews
2024-11-19T17:22:50Z
Навіщо ставити склянку і класти аркуш паперу в раковину перед довгою подорожжю: відповідь здивує
TSN
2024-11-19T17:21:47Z
Візьміть собі за звичку робити вранці одну річ: будете жити до 100 років — "ключик" до довголіття
TSN
2024-11-19T17:10:17Z
Які три сни ми бачимо найчастіше: про що вони попереджають
TSN
2024-11-19T17:09:43Z
Як дешево годувати курей: 2 найкращі варіанти, які радять фермери
GlavRed
2024-11-19T16:27:36Z
Поганий запах зникне назавжди: як покращити аромат в холодильнику
24tv
2024-11-19T16:21:02Z
Закуска за 15 хвилин: рецепт швидкої та смачної страви на святковий стіл
Фокус
2024-11-19T15:45:58Z
МОН заснувало студентську раду для посилення співпраці зі студентським самоврядуванням
Детектор М
2024-11-19T17:27:36Z
Скільки чоловіків з України офіційно працює у Польщі: цифри вражають
TSN
2024-11-19T17:27:10Z
Британія виділила майже $10 млн на дрони для України
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T17:27:03Z
Прем’єрка Данії відвідала Київщину
УкраинФорм
2024-11-19T17:22:31Z
Чи можна рідним нести труну з тілом покійника: священник дав чітку відповідь
24tv
2024-11-19T17:21:18Z
У Польщі через любов до малювання прикордонники затримали 6-річну дитину з України
Фокус
2024-11-19T17:21:11Z
Чоловік купив ядерний бункер, що виявив радіоактивний матеріал після катастрофи на Чорнобильській АЕС
TSN
2024-11-19T17:09:41Z
Чи можна 2924 року в лісі збирати дрова і коли за це штрафують
TSN
2024-11-19T17:09:33Z
Православний календар постів на 2025 рік: дати багатоденних і одноденних — збережіть, щоб не забути
TSN
2024-11-19T17:09:30Z
На Київщині лікарі вигадали корупційну схему з оформлення фіктивної інвалідності
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T17:15:36Z
14-річна дівчина з Вінниччини завагітніла після сексу з дорослим чоловіком: все закінчилось трагічно
TSN
2024-11-19T17:10:58Z
В Україні засудили чоловіка, бо він займався сексом та лаявся
TSN
2024-11-19T17:09:32Z
В Україні викрили блогера, який "злив" місця базування ЗСУ
InternetUA
2024-11-19T16:46:22Z
Віддав 18 років порятунку життів: Росія забрала життя Павла Снітковського, водія швидкої в Одесі
24tv
2024-11-19T16:12:55Z
На Харківщині затримали чоловіка, який зґвалтував неповнолітню
Мій Харків
2024-11-19T16:09:56Z
В Одесі знешкодили агентурну групу ФСБ, що планувала серію терактів
TSN
2024-11-19T16:00:10Z
У чеському місті стався вибух, який пошкодив магазин Vodafone
Европейская правда
2024-11-19T15:58:01Z
Житель Бучанського району сприяв ухилянтам в незаконному виїзді за кордон за підробленими документами
Украина Криминальная
2024-11-19T15:54:15Z
Що впливає на рівень сигналу мобільного зв'язку: відповідь Мінцифри
InternetUA
2024-11-19T17:22:45Z
Надтонкий зовнішній акумулятор Xiaomi отримав рекордну ємність: яка вона
Фокус
2024-11-19T17:15:36Z
Не для слабонервних: на Кубі виявили новий гігантський вид павуків-птахоїдів
TSN
2024-11-19T17:09:03Z
Повербанк може "вбити" батарею смартфона: що важливо враховувати під час зарядки
InternetUA
2024-11-19T17:01:15Z
Експерт пояснив, чи допомагає відключення Wi-Fi, Bluetooth і GPS економити заряд батареї
InternetUA
2024-11-19T16:42:53Z
Мін’юст США вимагає, щоб Google продала браузер Chrome, — Bloomberg
ITC
2024-11-19T16:04:43Z
Samsung готується випустити стильні окуляри доповненої реальності
InternetUA
2024-11-19T16:01:34Z
Сонячні панелі стали ефективнішими та надійнішими: що винайшли у Фінляндії
Фокус
2024-11-19T15:57:18Z
Марк Цукерберг назвав недоліки музики, яку створив ШІ
InternetUA
2024-11-19T15:46:16Z
Кількість аварій скорочено на 80%: що означає нова розмітка у вигляді білих кіл
GlavRed
2024-11-19T17:36:47Z
MG планує закріпитися на ринку пікапів
AutoCentre
2024-11-19T17:04:51Z
TWR представив екстравагантний 650-сильний рестомод Supercat
AutoCentre
2024-11-19T17:04:23Z
Старий Suzuki Vitara 90-х перетворили на мініатюрний позашляховий дім на колесах
Фокус
2024-11-19T15:36:13Z
Donkervoort анонсував екстремальний родстер F22 Final Five
AutoCentre
2024-11-19T14:33:55Z
Geely представила недорогий кросовер з яскравим дизайном
AutoCentre
2024-11-19T13:37:21Z
BYD святкує випуск 10 млн електрифікованих автомобілів – шлях довжиною у 30 років від батарей до лідера ринку
ITC
2024-11-19T13:32:28Z
Автомобілі яких кольорів найчастіше потрапляють у ДТП в Україні: статистика
Фокус
2024-11-19T13:25:38Z
Електронний замок не відчинив двері: чотири пасажири Tesla згоріли в авто
AutoGeek
2024-11-19T11:51:58Z