MY.UAНовини
Маргінальний пропагандистський світ в окупації
Маргінальний пропагандистський світ в окупації

Маргінальний пропагандистський світ в окупації

Як працюють російські пропагандисти на окупованих землях України.

Дивуюся, як змінюються правила пропагандистської гри. І, до речі, на нашу користь. Будь-яка країна з тоталітарним чи авторитарним режимом монополізує інформаційний простір, умовно кажучи, має одні твердження, єдині смисли, контрольовані канали комунікації. Безумовно, це має відповідати офіційній позиції влади. Відповідно, подача матеріалу, спікери (ведучі, автори, блогери та інші інфлюенсери), суть повідомлення залежать від рішення «згори». Всі спроби спротиву, поширення діаметрально альтернативної точки зору, викриття, спростування інформації блокуються (від блокування в соцмедіа — до репресій у фізичному просторі).

Здавалося б, що все нагадує радянські пропагандистські методи роботи в інформаційному полі. Разом із тим, розповсюджуються ностальгічні матеріали про радянський період, Росія повертає якісь історичні імена, свята, пам’ятники, літературу і головне — ритуали. Проте на практиці можна спостерігати цікаві тенденції в інформаційному просторі Росії та на окупованих територіях (зараз пропагандисти спрямовують свої зусилля на окуповані частини Херсонської, Запорізької, Донецької та Луганської областей і Крим).

Detector Media · Медійні колаборанти Запоріжжя: хто, як і чому співпрацював із ворогом

Проводяться нескінченні конкурси проєктів (наприклад, з написання есе) для дітей і молоді, візити публічних (у «позаминулі» роки) персон або лекторів із «нафталіновими» темами, відповідно, для освітян — різноманітні «науково»-ідеологічні конференції. «У нас пропаганда замість освіти», — якось поділився мій колишній студент «звідти». Це й так зрозуміло з контенту російських соцмереж різноманітних окупаційних установ.

Кіно як пострадянський інструмент пропаганди

Наголос роблять на кінематографі, так званій «документалістиці», відеоконтенті. Російські соціальні мережі («ВКонтакте», «Одноклассники», «Телеграм») збільшили охоплення аудиторії. Наприклад, «Слово пацана» достатньо оперативно вийшло на цих платформах. Але документальні фільми, які часто використовують постановні кадри, так само заливають у соцмережі, проте вони не охоплюють велику аудиторію.

З одного боку, пропаганду посилюють художні фільми. Вигадка — потужний інструмент для героїзації, створення міфів, зокрема історичних, поляризації та радикалізації в контексті «добро-зло». Торік маріупольці, які й так травмовані війною, піддалися знов обстрілам, проте під час зйомок воєнної драми, як класифікують російські пропагандисти, під назвою «20/22». Не знаю, чому в останню мить вони додали ту рисочку — скоріш за все, для швидкого пошуку в мережі. Особливість старої нової пропаганди в тому, що ніхто не переймається помилками, порушеннями причинно-наслідкових зв’язків, аргументами. Аудиторія має вірити на слово і не піддавати сумніву, інакше — блокування.

Документальних фільмів про окуповані, чи то «звільнені» території, повно. Тут і постановні кадри, і відео з телефонів «блогерів» чи так званих воєнкорів, і, безумовно, інтерв’ю свідків. Свідків, які просиділи в підвалах і по факту нічого не бачили, але які свідчать. І фільми масово знімали й викладали в соцмережі у 2023 році. Це зрозуміло: поки придумають сценарій (зокрема, використовуючи вигадку чи домисел), поки створять постановку, поки прорецензують чи то процензурують продукт, минає час. Постфактум штучно створений продукт. Масована відповідь на успішну прем’єру документального фільму Мстислава Чернова «20 днів у Маріуполі». Далі буде: бюджети закладають на чимало пропагандистських продуктів із маленькими переглядами та фідбеками. Де поділися контрольовані проросійські ботоферми?

Під православною хустинкою

До речі, я поділяю думку деяких колег, аналітиків, фактчекерів, що російський контент необхідно знати, щоб розуміти акценти, смисли, «сверхзадачу» ворожої пропаганди. Деякі їхні матеріали викликають дисонанс не тільки в мене, я це бачу і в коментарях російських користувачів.

На відміну від радянського періоду, зараз посилився наратив про підтримку не стільки російської мови, як у 2022 році, скільки про підтримку православної церкви (зрозуміло, МП). Ведучою документального фільму «Православный щит Донбасса» є Тутта Ларсен. Олдскульна аудиторія, можливо, пам’ятає її зухвалий образ ведучої та як інтерпретували глядачі її псевдонім і, власне, так її і називали (прочитайте її псевдо справа наліво — «ДМ»). На що Тетяна Романенко відповіла в одному з інтерв’ю (цитата російською) «…я поняла, что “не срала тут” — это вполне неплохое кредо. Я стараюсь не гадить людям».

Тутта Ларсен

Ведуча виглядає з під своєї хустинки та дивиться у великі «бабусині» окуляри на респондента, а потім у студії з’являється в кедах, джинсах, оверсайз жакеті. І перши містом для циклу вона (чи не вона?) обрала Маріуполь. З одного боку, бачимо відеохайп на зруйнованих будівлях (адже в анонсі зазначено: «В результате обстрелов ВСУ рушились дома» — і вже ані слова про «СВО»). З іншого — прямий доказ, що місто масово не розбудовують, як кажуть інші російські блогери. Серії зняті при підтримці президентського фонду культурних ініціатив Росії. До речі, який часто фігурує в медіаматеріалах. Розглянемо це далі.

Меншість, маргінес, централізація прийняття рішень

Звітність є важливим компонентом тоталітарної держави. Зокрема звітність у публічному просторі, в медіа. І в грудні можна було спостерігати: 1) збільшення кількості публічних заходів (напевно, бюджет треба відпрацювати); 2) власне звіти за реалізовані проєкти; 3) вихід у публічний простір відповідальних офіційних осіб тощо.

Стає зрозумілим, хто за що відповідає, зокрема на окупованих територіях. Наприклад, про телебачення на непідконтрольних частинах Запорізької, Донецької та Херсонської областей уже неодноразово писали, до речі непровладні російські онлайн-видання, такі як «Верстка» і «Медуза». Там ішлося, що на окупованих землях України не вистачає журналістських кадрів, тому беруть на роботу «перенавчених» студентів спеціальності «Журналістика», молодих людей із 16 років або тих, хто за часів України давно були звільнений як некваліфікований співробітник. Тут хочу вступитися за українських студентів-журналістів південно-східних областей і зазначити, що зараз в окупованих медіа дійсно працюють деякі молоді люди з непідконтрольних територій 2014 року, які отримували бюджетні місця в наших університетах за програмою «Донбас — Україна». На моїй педагогічній практиці та, власне, на мою суб’єктивну думку, такі студенти 2019, 2020, 2021 років набору залишилися в окупованому університеті та в окупаційних медіа. Але їх можна перерахувати по пальцях. Їх меншість.

Маленькі дописи в соцмережах маленьких медійників тяжіють до подяк і реверансів «центру». Наприклад, Олександру Малькевичу, 48-річному журналісту і пропагандисту з Петербурга. До речі, завжди звертаю увагу на місто народження, адже блогери, журналісти, навіть дослідники комунікацій, які розкидані в Європі та США, є земляками президента Росії. Звітність Малькевича за 2023 рік є досить цікавою. Він зняв 20 серій проєкту «Новороссия. Точки притяжения» — і знов «за підтримки президентського фонду культурних ініціатив». На своїй сторінці в одній із соціальних мереж він звітує: «За результатами всіх конкурсів, культурні проєкти, пов’язані з новими регіонами — ДНР, ЛНР, Херсонською та Запорізькою областями, — підтримані на суму 3,4 млрд рублів. Загалом їх 496». Звісно, є мотив бути монополістом із таким бюджетом. І при цьому він знімає збережені культурні пам’ятки України, фотографується на локальних англомовних літерах «I love Askania Nova».

Пропагандист Олександр Малькевич 

Як це було і в Криму 2014 та 2015 років — присвоєння культурних пам’яток, нових будівель і музеїв в інформаційному просторі на окупованих територіях Херсонської, Запорізької, Донецької, Луганської областей. Наративи про «освобождение» і «возвращение домой» змінилися на «новые регионы», «новая жизнь» на окупованих територіях. Також він поляризує погляди наступним чином: «Росія пропонує мир, Україна — терор», «“спокійна сила” Путіна — диктатура Зеленського».

Повертаюсь до виняткового бюджету на роспропаганду. Малькевич їздить різними регіонами Росії з власною фотовиставкою «Освобождённые территории. Война и мир глазами очевидца». Також зосереджує увагу на муралі «Катюша» в Донецьку, адже (його цитата зі збереженою пунктуацією) «его создала... петербургская (!) художница Александра Сесина — участница движения дочерей офицеров “Катюша”».

Я часто пишу, що народилася й усе життя провела в Маріуполі до повної окупації міста. Тому мені особливо цікаво, як Малькевич просуває теми саме Маріуполя. На зустрічі Путіна з членами Громадської палати Росії в листопаді він запропонував кілька проєктів, зокрема щодо створення Освітнього центру «для ЛОМів» (лідерів громадської думки) у Маріуполі та відкриття будинку-музею Жданова й наче отримав підтримку. Але його нежурналістська ідея створення історичних парків «Росія — моя історія» в Херсонській і Донецькій областях поки що залишилася ідеєю.

Пропагандисти Олександр Малькевич та Ксенія Місюревич

«Криве дзеркало» медіаграмотності у Росії

Такі слова як «медіаграмотність», «фактчекінг», «медіаосвіта», «боротьба з фейками» є популярними в освітньому та інформаційному просторах Росії. А головне — пропагандистському. Організовуються події на державному рівні, «вивозяться» місцеві медійники за федеральною програмою для фахівців у сфері медіа та PR «Мастерская новых медиа» на заходи — від тренінгів до щорічної пресконференції Путіна. До речі, програма функціонує за підтримкою президентської платформи «Россия — страна возможностей» на базі майстерні управління «Сенеж». Все централізовано й підконтрольно. Тренерами освітніх заходів виступають пропагандисти «Соловьев Live», включаючи й самого Володимира Соловйова. Навіть наукові теми колаборантських кафедр на окупованих територіях — про медіаосвіту.

І ще в результаті звітностей і завершення 2023 року ми отримали ключову новину, що в адміністрації Путіна призначили куратора інфопростору на окупованих територіях — першого заступника глави Адміністрації президента Росії Сергія Кирієнка. І точка центру прийняття рішень звужується на очах.

«Подивись, типово наш васян, яких раніше було багато в комп’ютерних клубах», — сьогодні маріупольська подруга надіслала одне з останніх інтерв’ю, яке взяла похресниця Путіна Ксенія Собчак наче у маріупольця й нинішнього пропагандиста, якого ми з нею не пам’ятаємо з нашого маріупольського інформаційного простору до повномасштабного вторгнення. Адже стара нова пропаганда Росії офіційно дає мікрофон маргінесу, якого таврувала в радянський період. Усе централізовано виконують кілька осіб на окупованих територіях. Тому що більше нема кому.

Головне фото: мурал «Катюша» у тимчасово окупованому Донецьку

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Microsoft повернулася до політики нав’язування браузера Edge замість Chrome
InternetUA
2025-02-10T01:03:31Z
Печера в Польщі розкрила страшну таємницю стародавніх людей: переможеним ворогам не позаздриш
Telegraf
2025-02-10T00:36:53Z
Франція випустила новий ШІ-чатбот для iOS: що він вміє
InternetUA
2025-02-10T00:04:32Z
Якими IOS-смартфонами найбільше задоволені користувачі. РЕЙТИНГ
Gazeta UA
2025-02-09T23:42:48Z
У печері знайшли язичницьке святилище
Gazeta UA
2025-02-09T23:36:27Z
Вчені створили штучне листя, яке може генерувати пальне й електрику
24tv
2025-02-09T22:30:08Z
Інсайдер розкрив технічні характеристики найтоншого Samsung Galaxy S25 Edge
InternetUA
2025-02-09T22:01:20Z
«Перестаньте принижувати вчителів»: під дописом МОН по виплати мережа лютує
ГЛАВКОМ NET
2025-02-09T21:39:56Z
Apple розробляє AirPods з камерою і створить революцію в галузі
InternetUA
2025-02-09T20:51:45Z
9 продуктів, які варто якнайшвидше викинути з холодильника
GlavRed
2025-02-10T01:27:28Z
Як приготувати соус песто з кінзи, шпинату та руколи: зірка "Мастер шеф" Тетяна Литвинова розкрила секретні рецепти
Политека
2025-02-10T00:00:19Z
Банани не почорніють тиждень: прості способи зберігання
24tv
2025-02-09T23:45:45Z
Уникайте поспішних рішень - ведичний гороскоп на тиждень
Gazeta UA
2025-02-09T22:36:12Z
5 способів позбутися тарганів: суперлайфхаки, які треба знати
24tv
2025-02-09T22:21:24Z
Вам сподобається зузоперкельт: як приготувати закарпатський гуляш з курячих шлуночків
24tv
2025-02-09T21:57:15Z
Фантастична лінива вечеря: беремо банку тушонки і картоплю
Telegraf
2025-02-09T20:30:28Z
Дехто навіть не здогадується: як і скільки можна зберігати яйця, що тріснули
GlavRed
2025-02-09T20:27:29Z
Як легко відкрити вино без штопора: вісім перевірених способів
Gazeta UA
2025-02-09T19:33:02Z
"В'ї*али дрони по Краснодару в будинок": невідомі безпілотники атакували російське місто
TSN
2025-02-10T01:36:08Z
Фінляндія відправляє патрульні літаки до району, де тоне танкер з російським мазутом
УкраинФорм
2025-02-10T01:27:45Z
Атака на Суми: стало відомо про потерпілу
1News
2025-02-10T01:06:31Z
В Сумах “шахед” улучив в автостоянку
1News
2025-02-09T23:48:52Z
Столична будівля зайнялась через падіння уламків БпЛА
ГЛАВКОМ NET
2025-02-09T23:48:13Z
У Сумах на парковці згоріли автівки внаслідок падіння ворожих БпЛА
ГЛАВКОМ NET
2025-02-09T22:45:59Z
Російська армія атакувала "Шахедом" Суми: палають автівки на стоянці
GlavRed
2025-02-09T22:27:57Z
У Полтаві пролунали вибухи, країну атакують "шахеди"
ZN UA
2025-02-09T22:21:25Z
В Україні затримали екссолдата Бундесверу за підозрою у зґвалтуванні – німецькі ЗМІ
TSN
2025-02-09T21:48:10Z
Боротьба за "золото" в Іспанії загострюється: Барселона розбила Севілью та наблизилась до Реала
24tv
2025-02-09T23:00:20Z
Наполі — Удінезе 1:1 Відео голів та огляд матчу Серії А
Football.ua
2025-02-09T22:46:47Z
Барселона розібралася із Севільєю
Football.ua
2025-02-09T22:15:13Z
Роналду визначився з майбутнім клубом: де продовжить кар'єру легендарний "Ель Бічо"
24tv
2025-02-09T21:54:44Z
Наполі не зумів обіграти Удінезе
Football.ua
2025-02-09T21:51:15Z
Українець після перемоги над Ліверпулем ефектно підколов партнера по команді, якому вибили зуб
24tv
2025-02-09T21:42:48Z
ПСЖ має намір продовжити контракти двох важливих гравців
Football.ua
2025-02-09T21:36:12Z
Разом з росіянином: ексзірці Шахтаря та колишньому легіонеру Динамо загрожує тюремний строк
24tv
2025-02-09T21:18:52Z
Фаті не гратиме до кінця сезону
Football.ua
2025-02-09T21:12:48Z
Артилеристи показали, як знищили дві гаубиці й танк росіян
УкраинФорм
2025-02-10T01:54:14Z
Росіяни на окупованій Луганщині розпочали процес з ліквідації шкіл
ГЛАВКОМ NET
2025-02-10T01:48:16Z
Бійцям Інгулецької бригади передали 210 FPV-дронів
УкраинФорм
2025-02-10T01:06:39Z
Росіяни наступали біля Часового Яру та Торецька: оновлення карт ISW
24tv
2025-02-10T00:57:21Z
Ворог ударив по Костянтинівці та Краматорську, поранені шестеро людей
УкраинФорм
2025-02-09T23:30:55Z
Карта бойових дій в Україні станом на 10 лютого 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-02-09T22:03:49Z
Хронологія війни — день 1082: бої під Покровськом та обстріл Сум
Telegraf
2025-02-09T22:00:37Z
Ворог накопичує сили на сході Торецька та рухається до центру міста, – речник ОТУ "Луганськ"
24tv
2025-02-09T21:54:25Z
В одній з областей України відчутно потеплішає: синоптики потішили прогнозом
Telegraf
2025-02-09T21:24:17Z
"Ніякої цінності": Павло Зібров зізнався, як сприймає хейтерів
GlavRed
2025-02-10T00:27:09Z
В Україні зʼявилося видавництво воєнної літератури
УкраинФорм
2025-02-10T00:03:18Z
На висоті 2 км: Том Круз показав трюк для "Місія нездійсненна: Фінальна розплата"
Фокус
2025-02-09T20:57:33Z
Фільм Валентина Васяновича: Присмерк життя
CutInsight
2025-02-09T20:18:28Z
Джинси, які не варто носити жінкам після 60 років: вони псують образ
24tv
2025-02-09T19:39:47Z
Василь Вірастюк показав свою молоду красуню-дружину - деталі
GlavRed
2025-02-09T19:27:14Z
Помер зірка фільмів "Сорок перший" і "Овід" Олег Стриженов
TSN
2025-02-09T19:19:34Z
Скільки журі та ведучим заплатили за Нацвідбір Євробачення: продюсер розкрив суму
ГЛАВКОМ NET
2025-02-09T19:06:18Z
У зірки "Ліги Сміху" Вєні стався крововилив у мозок
TSN
2025-02-09T19:03:55Z
ЗСУ просунулися під Вовчанськом і на Курщині – ISW
1News
2025-02-10T01:36:43Z
Розшук і затримання військовозобов'язаних: з'явилося роз'яснення щодо прав ТЦК
GlavRed
2025-02-10T01:36:00Z
Уроки мови: чи можна говорити українською «пішли на каву»
ZN UA
2025-02-10T01:03:59Z
Українцям доведеться мати при собі паперові документи про бронювання: у чому справа
Хвиля
2025-02-09T23:45:22Z
У Міноборони розповіли, скільки дронів щомісяця отримує українська армія
Хвиля
2025-02-09T23:00:40Z
Сили ППО за тиждень знищили понад 600 ворожих цілей
УкраинФорм
2025-02-09T22:51:36Z
Найактивніше шукають роботу з бронню: як виглядає ринок праці в Україні
ZN UA
2025-02-09T22:21:28Z
10 лютого: яке сьогодні свято, традиції та прикмети
ГЛАВКОМ NET
2025-02-09T22:18:39Z
Ексміністр вимагає від українців працювати 24/7: у мережі запекла дискусія
Telegraf
2025-02-09T22:12:37Z
Рік з імплантом у мозку: як змінилося життя першого пацієнта з чипом Neuralink
InternetUA
2025-02-09T19:01:42Z
Чи треба прати нові речі після покупки: експерт здивував відповіддю
GlavRed
2025-02-09T18:27:27Z
Спочатку мороз вражає руки, ноги, ніс та вуха: коли настає смерть від холоду
Gazeta UA
2025-02-09T18:12:35Z
Лікарі назвали найважливіші продукти, які треба їсти для зміцнення серця й судин
TSN
2025-02-09T17:06:04Z
Вчені дослідили, скільки часу потрібно варити яйця: відповідь вас здивує
24tv
2025-02-09T16:42:33Z
Порушення сну від бета-блокаторів
360ua.news
2025-02-09T16:03:40Z
Що відбувається з організмом, коли пити каву одразу після їжі?
360ua.news
2025-02-09T13:03:04Z
Яку зарплату отримав очільник Мінцифри Михайло Федоров за 2024 рік
24tv
2025-02-09T12:33:48Z
Як класична музика впливає на серцебиття плода
24tv
2025-02-09T12:33:24Z
Нафта третій тиждень поспіль не змінює динаміку: що відбувається з цінами
24tv
2025-02-10T01:21:52Z
Україна різко збільшила імпорт газу: Міністр енергетики назвав причину
Хвиля
2025-02-10T00:45:30Z
Комісія при обміні доларів: НБУ пояснив, чи можуть обмінники та банки вимагати відсоток за "старі" купюри
Хвиля
2025-02-09T20:45:24Z
Заплатили більше податків, ніж потрібно: у ДПС пояснили, як повернути гроші
Политека
2025-02-09T20:27:06Z
Ціни на яйця знову змінилися: експерти розповіли, коли українцям чекати різкого здорожчання
Политека
2025-02-09T20:01:31Z
Підвищення виплат, працюючі пенсіонери та інфляція: про що варто знати
Знай
2025-02-09T19:06:34Z
Зміни у бронюванні працівників з лютого: експерти розповіли, про що варто знати
Политека
2025-02-09T19:00:13Z
Укренерго запровадила відключення світла: хто та коли потерпатиме без електропостачання
Фокус
2025-02-09T18:57:25Z
Країни Балтії завершили процес відключення від російської енергосистеми
iPress
2025-02-09T18:34:04Z
Чи шкодить автомобілю робота на холостому ходу: думка експертів
Gazeta UA
2025-02-10T01:33:30Z
Німеччина арештувала автомобілі Абрамовича на кілька мільйонів євро
iPress
2025-02-09T21:54:53Z
Легендарний Mercedes 300 SLR 1955 року встановлює новий рекорд на аукціоні
360ua.news
2025-02-09T20:18:19Z
Оновлений кросовер Renault Koleos
360ua.news
2025-02-09T18:00:09Z
Деякі власники автомобілів можуть уникнути податку на розкіш: про кого йдеться
ТСН
2025-02-09T17:48:21Z
Чи шкідливий холостий хід для автомобіля: відповідь експертів
ТСН
2025-02-09T16:37:03Z
Експерти назвали 20 маловідомих трюків Google Maps, які ви могли не знати
InternetUA
2025-02-09T15:04:43Z
Як пікап Subaru обійшов американські ввізні мита
AutoCentre
2025-02-09T13:22:40Z
Ексклюзив найвищого ґатунку: найдорожче авто усіх часів засвітилося на дорогах
Фокус
2025-02-09T12:30:36Z
США введуть 25% мито на імпорт сталі та алюмінію ‒ Трамп
ZN UA
2025-02-10T01:58:08Z
Кім Чен Ин остерігається: чому нові війська КНДР можуть і не з'явитись на фронті
24tv
2025-02-10T01:42:16Z
Трамп повторює обіцянку взяти під контроль США Сектор Гази
ГЛАВКОМ NET
2025-02-10T01:33:23Z
Генерал НАТО розкрив несподівану умову завершення війни в Україні
Хвиля
2025-02-10T01:30:34Z
Краснодарський край активно атакують БпЛА: однією з цілей міг бути Афіпський НПЗ
24tv
2025-02-10T01:00:53Z
«Рівнозначно етнічній чистці»: в ООН засудили намір Трампа виселити палестинців з Гази
УкраинФорм
2025-02-10T00:36:49Z
Трамп анонсував нові мита: вони стосуватимуться металів та ще імпортних товарів, – AP News
Фокус
2025-02-10T00:21:18Z
Шольц і Мерц на теледебатах заявили про важливість подальшої підтримки України
УкраинФорм
2025-02-10T00:13:28Z
Радник Трампа не думає, що у того є плани щодо вторгнення у Канаду
Европейская правда
2025-02-09T23:15:53Z