MY.UAНовини
Указ про історично населені українцями території РФ: які землі забули, план дій і що наблизить перемогу
Указ про історично населені українцями території РФ: які землі забули, план дій і що наблизить перемогу

Указ про історично населені українцями території РФ: які землі забули, план дій і що наблизить перемогу

Україна має робити кроки не лише для зміцнення соборності держави та нашого народу, а й дії для захисту прав і свобод, поширення правди про історію. З цією метою президент Володимир Зеленський підписав указ Про історично населені українцями території Російської Федерації.

– Це повернення правди про історичне минуле заради українського майбутнього, – пояснив глава держави.

Доктор історичних наук, заступник директора Науково-дослідного інституту українознавства Павло Гай-Нижник пояснив в ексклюзивному інтерв’ю Фактам ICTV, які етноісторичні території варто було б врахувати указі, яким може бути план дій щодо збереження національної ідентичності українців в Росії, що має робити далі Україна для перемоги у війні.

Які території сучасної РФ потрібно врахувати

– Власне в указі, якщо говорити про етноісторичні землі, які було перечислено на території, що входить зараз до складу Російської Федерації, було перечислено не всі регіони і не було конкретизовано, що мається на увазі, – пояснив Павло Гай-Нижник.

В указі згадано історично населені українцями землі на Кубані, Стародубщині, Північній та Східній Слобожанщині в межах сучасних Краснодарського краю, Білгородської, Брянської, Воронезької, Курської, Ростовської областей Росії. Проте цей перелік є значно більшим.

Зараз дивляться

Нижче перелічено території в сучасній Російській Федерації, які є етноісторичними українськими областями. Доктор історичних наук зазначив, що це терени, які були та навіть дотепер населені українцями.

  • Брянська область: міста Стародуб і Севськ, Суземський, а також Трубчевський, Погарський, Клімовський райони;
  • Курська область: міста Рильськ і Суджа, а також навколишні терени;
  • Білгородська область: міста Білгород та Валуйки, а також навколишні території;
  • Воронезька область: міста Россош і Богучар, а також навколишні території;
  • Ростовська область: місто Таганрог, Матвіїв Курган, Глибока, Усть-Білокалітвінська, Донецьк, Кам’янськ Шахтинський, Гуково, міста Шахти та Азов, а також частина Батайського терену;
  • Кубань (Краснодарський край);
  • Ставропольський край: Невинномиськ, Кочубеївське, Григорополіська, Різдвяний, Ладовська Балка.

– Тобто це терени, які були етноісторичними українськими, були населені українцями і населені дотепер. Наприклад, коли ми говоримо про території на півночі України, але на півдні Росії, то ці перераховані терени були складовими Української Держави, тобто за Гетьманату і УНР 1918 року.

А в Ростовській області, такі як Таганрог та інші до 1923 року входили навіть в Українську Радянську Соціалістичну Республіку. Все це відтяли росіяни, тобто окупували всю Україну, а ці терени навіть були відтяті Радянською Україною офіційно, тому йдеться про незаконну окупацію, – пояснив він.

Терени компактного проживання українців

– Але дуже дивним видається те, що в указі, якщо йдеться про це, то не вказано терени компактного проживання українців ще з XIX і XX століття. Колонії українців, які є в Російській Федерації досі, – це землі Оренбурзької, Самарської, Саратовської, Уфимської та інших губерній європейської частини колишньої Російської імперії. Йдеться і про Південно-Західний Сибір (в Україні називають Білий Клин), прикордоння з Північним Казахстаном (Сірий Клин), на Далекому Сході, зокрема в Приморському, Амурському і Хабаровському краях (Зелений Клин) та інших регіонах. Так ми неначе викидаємо тих українців з-під опіки українського уряду, – вважає історик.

Етноісторичні українські землі в Білорусі

  • Брестська (Берестейська) область: міста Берестя, Кобрин, Антопіль, Дорогичин, Іванана, Пінськ, Андрижин, Махро, Столін, а також навколишні території;
  • Гомельська область: навколо міст Турів, Гомель, Мозир, Єльськ;
  • Могильовська область: околиці таких міст як Славгород, Краснопілля, Кричів, Хоцимськ.

Указ не враховує проблеми українців в інших державах. Очевидно, що він є неповним як щодо Російської Федерації, так і в Білорусі. Також можна говорити про інші держави, суміжні з нами, але там все ж діють демократичні права. Все одно українському уряду потрібно перейматися проблемами діаспори. Але указ на часі, як кажуть: краще пізно, ніж ніколи. Одне діло – щодо його імплементації, і як його втілювати в життя, – зазначив Павло Гай-Нижник.

Фото: Факти ICTV

Як втілюватиметься указ

Павло Гай-Нижник вважає, що указ дійсно потрібно втілювати в життя, а не залишити на папері. Він запропонував запровадити службу уповноваженого Верховної Ради при Кабінеті міністрів з питань етнополітики та закордонного українства.

– Думаю, що цей указ запізнілий. Друге питання: а як він втілюватиметься? Чи не залишиться він лише на папері? Хто цим займатиметься? Очевидно, що потрібно було б разом з ним запровадити службу уповноваженого Верховної Ради при Кабінеті міністрів з питань етнополітики та закордонного українства. Українці утискаються не лише в Російській Федерації. Це працювало б у кооперації з Міністерством культури й інформаційної політики, Міністерством освіти і науки, – вважає він.

Хочеш відпочити? Заходь на Факти.GAMES!

Історик пропонує згадати і про етноісторичні українські землі, які зараз залишаються у складі сучасної території Білорусі.

– Коли ми говоримо про права, захист прав українців, зокрема, на Пострадянському просторі, то чомусь не згадано Білорусь, яка, як відомо, є учасником агресії проти України та членом Союзної держави з Російською Федерацією. Там теж є етноісторичні українські землі, – звернув увагу він.

Недоторканність кордонів після Другої світової війни

– Потрібно сказати, що в указі не йдеться, як можна подумати або як зробила би російська пропаганда, про відторгнення цих земель. Позаяк Україна дотримується міжнародних угод, то з приводу недоторканості кордонів після Другої світової війни. Йдеться про турботу та опіку над українським населенням, повернення до самоусвідомлення, розвиток культури і мови, – звернув увагу Павло Гай-Нижник.

Історик зазначив, що раніше держава не реагувала на порушення прав українців у Російській Федерації. Величезні кошти, які були виділені на це, за його словами, злилися в трубу, навіть в інформаційній і міжнародній політиці, де Україна могла б апелювати до міжнародного права.

– Цей указ, хоч він неповний і частково обмежений, тобто він більше пропагандистський, але що заважало видати подібний документ раніше ще з 1990-х років? Або що заважало українському уряду і Офісу президента турбуватися про українців у Росії, зокрема, до перечислених пакту про громадянські і політичні права, про культурні права, про расову дискримінацію, хартію регіональних мов або національних меншин?

На що апелює Росія, коли звертається до України? Зокрема, до Декларації про права осіб, що належать до національних або етнічних, релігійних та мовних меншин. У нас виділялися величезні гроші на Міністерство культури й інформаційної політики. Мається на увазі не лише період президентства Зеленського, а й попередні періоди, – сказав заступник директора Науково-дослідного інституту українознавства.

Краще пізно, ніж ніколи

Доктор історичних наук вважає, що указ допоможе Україні, якщо ми достатньо провадитимемо ідеологічну війну за українців, тому що держава практично не реагувала на утиски українців у Російській Федерації.

– Це про закриття українських шкіл, примус українців змінювати свою національність, записувати себе росіянами через погрози. Ми не зреагували на закриття українських бібліотек, зокрема, остання була в Москві, яка закрита вже давно. Я не розумію, що нам заважало раніше це робити.

Проте цей указ може підштовхнути до створення служби уповноваженого Верховної Ради при Кабінеті міністрів з питань етнополітики та закордонного українства, інтенсифікації дій на міжнародній арені щодо тиску на Росію з вимогами забезпечення прав українців, подання до міжнародного суду щодо звинувачення у расовій і національній дискримінації, прихованого геноциду проти української нації в РФ, вважає історик.

– При цій службі, якщо вона буде заснована, потрібно робити не лише дії через інтернет, телебачення, засоби пропаганди на терени РФ, що давно мусило б робитися. Також потрібна підготовка комплексу юридичних документів щодо подання протестів і позовів на різних рівнях, починаючи від ОБСЄ, закінчуючи ООН і Міжнародним кримінальним трибуналом, – наголосив Павло Гай-Нижник.

Що робити Україні далі

– Українські можливості на території РФ досить обмежені, як ми розуміємо через диктаторський режим у РФ. Будь-яке українство, яке пізніше голос у самій РФ, буде репресованим. Потрібно діяти досить охайно, щоб ті приховані українські етнічні та політичні симпатії не були вбиті Путіним, коли вони засвітяться. Потрібно діяти з огляду на стан війни з Росією, який юридично в Україні не запроваджено, бо в нас лише воєнний стан, – пояснив він.

Українські науковці давно працюють в цьому напрямку фактично на безгрошів’ї, звернув увагу історик. Інша справа, що це може допомогти лише для реалізації певних проєктів, які були б задіяні через пресу, інтернет, ЗМІ, зокрема, в перекладі на російську мову.

– Потрібно повертати спочатку зрусифікованих українців у Росії, а також поширення української мови та історичної правди, українського самоусвідомлення в РФ, – наголосив історик.

Фото: Pexels

Від чого залежатиме перемога України

Ця робота провадиться громадськими організаціями та істориками вже давно, зокрема, з поневоленими народами та їхніми представниками в Україні та Європі. Про це говорилося з початку 2014 року і ще раніше, пояснив доктор історичних наук.

– Інша справа: що має Україні під розумінням перемогти у війні? Очевидно, що без розвитку національно-визвольних рухів у РФ досягти цієї перемоги лише силовим методом неможливо. Саме так ми зможемо завдати і внутрішнього удару РФ, щоб досягти перемоги.

Це залежить від того, чи ставить українське керівництво собі за мету перемогу як розвал Російської Федерації. Від цього залежатиме, які повинні бути дії навіть українських спецслужб, яким допомогли б наші науковці через єдиний марафон оптимізації дій, спрямованого на РФ і національні рухи. Тоді це мало б дати користь у війні, але якщо держава знову згадає про те, що вона давно вже мала б робити, якщо цей указ не залишиться лише указом, – вважає Павло Гай-Нижник.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Успішну Marvel Rivals ледь не скасували — що відбувається у NetEase
ITC
2025-02-24T10:16:09Z
Xiaomi підтвердила випуск ШІ-ноутбука ─ приціл на автономність, потужність і HyperOS
ITC
2025-02-24T10:12:44Z
Справжній апокаліпсис: штучний інтелект показав як зміниться життя на Землі до 2100 року
24tv
2025-02-24T10:06:52Z
Найбільша криптокрадіжка у світі: хакери викрали Etherium на рекордну суму
24tv
2025-02-24T10:06:15Z
Apple зняла з продажу останні смартфони без USB-C
InternetUA
2025-02-24T10:01:10Z
Демо нового багатокористувацького шутера стало хітом в Steam, залучивши понад 300 тисяч гравців
24tv
2025-02-24T10:00:28Z
Найрідкісніша у світі жирафа: вчені показали фото тварини, тіло якої вкрите "шишками"
Фокус
2025-02-24T09:57:27Z
OpenAI виявила, що китайський ШІ відстежує пости в соцмережах, які містять критику Китаю
Детектор М
2025-02-24T09:36:43Z
Знайшли тварину, яка передала коронавірус людині
24tv
2025-02-24T09:30:37Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 24 лютого 2025 року
Фокус
2025-02-24T10:18:29Z
Що робити, коли розсада жовтіє: простий спосіб врятувати її
24tv
2025-02-24T10:15:47Z
Виростити ананас вдома – легко: як це правильно зробити
24tv
2025-02-24T10:06:32Z
Найкращі привітання з Масляною - прикольні картинки і красиві слова
GlavRed
2025-02-24T09:51:56Z
Ці скоромовки здатні зламати вам язика: перевірте свої сили
24tv
2025-02-24T09:51:19Z
3 знаки зодіаку з найкрасивішими очима
GlavRed
2025-02-24T09:27:21Z
Пиріг "12 ложок": ніжна і повітряна італійська випічка, на приготування якої треба кілька хвилин
24tv
2025-02-24T08:39:51Z
Про це знають одиниці: як правильно заварювати чай у пакетиках
24tv
2025-02-24T08:15:58Z
Чи варто віддавати шубу у хімчистку після закінчення зимового сезону
24tv
2025-02-24T08:03:04Z
Загарбники вночі обстріляли Херсон: є загиблий і руйнування
УкраинФорм
2025-02-24T10:18:17Z
За підпал авто мешканця Запоріжжя посадили на 7 років
Украина Криминальная
2025-02-24T10:06:03Z
У Києві судитимуть чоловіка та державного нотаріуса, які заволоділи квартирою покійной киянки ₴1,5 млн
Украина Криминальная
2025-02-24T09:57:42Z
Арештовано банду, яка взяла у сексуальне рабство понад 1000 жінок
Украина Криминальная
2025-02-24T09:45:27Z
У російській Рязані скаржились на вибухи та пожежу: дрони могли атакувати НПЗ
24tv
2025-02-24T09:39:10Z
На кордоні з Польщею митники виявили 355 каратів ймовірних діамантів
ГЛАВКОМ NET
2025-02-24T09:33:00Z
Дрон влетів у багатоповерхівку на Київщині: відомо про наслідки нової атаки РФ
Политека
2025-02-24T09:30:12Z
Пʼяницю за наругу над могилою захисника посадили на 4 роки
Украина Криминальная
2025-02-24T09:15:05Z
Повідомлено про підозру військовослужбовцю із Сум, який привласнив обладнання на суму понад ₴4,5 млн
Украина Криминальная
2025-02-24T09:12:31Z
Артур Мело: Реал — найкраща команда світу
Football.ua
2025-02-24T10:21:22Z
Барселона проти Атлетіко: хто зробить перший крок до фіналу Кубка Короля – прогноз
24tv
2025-02-24T10:12:34Z
Палмейрас досягнув домовленості з Барселоною щодо трансферу Вітора Роке – Романо
Football.ua
2025-02-24T10:12:14Z
Найближчі матчі будуть вирішальними для Палладіно у Фіорентині – Скіра
Football.ua
2025-02-24T10:01:41Z
У Мінспорту відреагували на допінговий скандал з Мудриком
24tv
2025-02-24T10:00:57Z
Я не програв цей бій, – Баколе прокоментував ганебну поразку від Паркера
24tv
2025-02-24T09:51:53Z
Клемана звільнили з Рейнджерс після поразки в чемпіонаті Шотландії
Football.ua
2025-02-24T09:46:34Z
Шахтар — Лівий Берег. Напередодні
Football.ua
2025-02-24T09:34:21Z
Салах – перший гравець АПЛ, який зробив понад 40 результативних дій у двох сезонах чемпіонату
Football.ua
2025-02-24T09:31:17Z
На війні загинув актор родом із Донецької області Олексій Самойленко
TSN
2025-02-24T10:21:59Z
На Полтавщині судитимуть працівників виправної колонії
ГЛАВКОМ NET
2025-02-24T10:21:16Z
ЗСУ наступають під Покровськом та вийшли з оточення: як змінилася лінія фронту за тиждень
24tv
2025-02-24T10:00:34Z
У Києві два мікрорайони - без опалення через пошкодження тепломереж
УкраинФорм
2025-02-24T10:00:00Z
В Києві відбувається саміт Support Ukraine: онлайн-трансляція
ZN UA
2025-02-24T09:51:33Z
Окупанти атакували КАБом Харківщину
ГЛАВКОМ NET
2025-02-24T09:48:22Z
У Києві 25 лютого - 2 березня відбудуться продовольчі ярмарки
ГЛАВКОМ NET
2025-02-24T09:45:55Z
Покровський і ще три напрямки: Генштаб назвав найгарячіші за тиждень ділянки фронту
УкраинФорм
2025-02-24T09:45:54Z
Політвʼязень із Криму Абдулгазієв - у критичному стані
УкраинФорм
2025-02-24T09:39:20Z
Донька Ірини Горової повністю показала чоловіка і розсекретила оригінальний сюрприз йому на ювілей
TSN
2025-02-24T10:21:28Z
Сучасна українська література: найяскравіші імена та їхні твори
Вива
2025-02-24T10:21:14Z
На премії Гільдії кіноакторів "Сегун" забрав три нагороди, а "Конклав" отримав статуетку за акторський склад
Комсомольская правда
2025-02-24T10:12:38Z
Переоцінка цінностей та війна: найновіший українсько-польський фільм, який змусить задуматись
24tv
2025-02-24T09:45:31Z
7 кольорів, які ідеально поєднуються зі світло-сірим в інтер'єрі
24tv
2025-02-24T09:27:27Z
Зірка "Пліткарки" одягнула сукню від українського бренду BEVZA: ефектний вихід
24tv
2025-02-24T09:27:17Z
Алла Пугачова влаштувала рознос в ізраїльському ресторані - що сталося
GlavRed
2025-02-24T09:27:02Z
Жіноча версія «Гострих картузів»: вийшов новий серіал Стівена Найта — драма «Тисяча ударів» про банду грабіжниць та підпільних боксерів
ITC
2025-02-24T09:10:00Z
Каньє Вест анонсував біографічний фільм про свою дружину Б’янку Цензорі
1News
2025-02-24T08:51:29Z
Швеція виділяє значний пакет протиповітряної оборони для України
Хвиля
2025-02-24T10:21:53Z
Навіщо кросівки закидають на дроти: розкрито таємницю
24tv
2025-02-24T10:06:55Z
Господарям тварин виписують величезні штрафи: українців попередили, за що серйозно карають
Политека
2025-02-24T10:03:33Z
Зміни в страхуванні для учасників бойових дій
360ua.news
2025-02-24T10:00:13Z
У Варшаві медики прибули на виклик через пам’ятник
360ua.news
2025-02-24T09:42:33Z
Ми у розпорядженні ГУР, – Тарас Тополя відповів, чи готові учасники АНТИТІЛ повернутися на фронт
24tv
2025-02-24T09:36:28Z
Гороскоп Таро на березень 2025: Козерогам - пауза, Водоліям - конкуренція, Рибам - захоплення
GlavRed
2025-02-24T09:33:37Z
Водії можуть отримати штраф 680 гривень за поширену помилку на дорозі: про яку йдеться
ТСН
2025-02-24T09:33:21Z
Розкриті технічні характеристики французького бойового корабля-перехоплювача DV10
InternetUA
2025-02-24T09:31:19Z
Лікарка назвала популярний продукт, який ніколи не купує у супермаркеті
Фокус
2025-02-24T10:15:06Z
Вчені розповіли, скільки підлітки можуть сидіти у смартфоні
InternetUA
2025-02-24T09:46:36Z
У США найскладніший сезон грипу за останні 15 років
360ua.news
2025-02-24T09:21:30Z
Яку рибу корисно їсти: чому японці їдять дрібноту
TSN
2025-02-24T09:03:00Z
Можна їсти їх навіть вночі: 5 закусок, корисних для серця
24tv
2025-02-24T09:00:10Z
Як колір оливи впливає на її якість
360ua.news
2025-02-24T08:36:44Z
Назвали смачну їжу, яка здатна зменшувати ризик діабету
24tv
2025-02-24T08:15:15Z
Торік відбудували 124 медичні обʼєкти, які були пошкоджені Росією - МОЗ
УкраинФорм
2025-02-24T08:06:32Z
Скринінг на діабет: які аналізи здавати та кому це потрібно
24tv
2025-02-24T06:06:59Z
Стало відомо, як зміна НГО та індекс інфляції позначаються на обов’язках орендаря
AgroNews
2025-02-24T10:16:44Z
Вода може подорожчати майже до 100 грн за куб: кого зачепить тарифний удар
Знай
2025-02-24T10:12:27Z
Деякі овочі додали у вартості: як змінились ціни на ринку за тиждень
24tv
2025-02-24T10:06:04Z
На збанкрутілий Гадячсир знайшовся покупець
AgroPortal
2025-02-24T10:00:39Z
Україна в березні отримає від ЄС 3,5 млрд євро – фон дер Ляєн
Европейская правда
2025-02-24T10:00:13Z
Результати перевершили очікування: фонд Баффета прозвітував про рекордний прибуток
24tv
2025-02-24T09:57:55Z
Курс євро злетів в ціні після важливих виборів в Німеччині
24tv
2025-02-24T09:57:22Z
"Золото" під ногами: звідки насправді береться нафта та скільки її в України
GlavRed
2025-02-24T09:42:44Z
ЄС витратив більше на російську нафту та газ, ніж на допомогу Україні – The Guardian
ZN UA
2025-02-24T09:36:00Z
Розкішне американське авто 60-х простояло понад 40 років в старому сараї
Фокус
2025-02-24T10:21:21Z
Подивіться на позашляховий Lamborghini Urus із 33-дюймовими шинами
AutoCentre
2025-02-24T10:12:19Z
Перемогла не Tesla: опубліковано рейтинг електромобілів за швидкістю зарядки
AutoGeek
2025-02-24T09:51:56Z
В Україні створили сервіс для аналізу продажу автомобілів CheckEngine
AutoGeek
2025-02-24T08:57:15Z
Понад 900 сил і максималка 350 км/год: презентовано найшвидший кросовер Porsche
Фокус
2025-02-24T08:21:06Z
Duster дебютує з інноваційною системою повного приводу: деталі
AutoCentre
2025-02-24T08:07:32Z
Представлено новий стандарт для двонаправленої зарядки електромобілів
AutoGeek
2025-02-24T08:06:36Z
Renault готує новий електрокар дешевше 18 тисяч євро
ЗаРулем
2025-02-24T08:04:16Z
Новий Audi A6 2025 розсекретили до презентації
Фокус
2025-02-24T07:30:08Z
"Їсть" Трампа зсередини: психологиня детально розібрала тип особистості президента США
24tv
2025-02-24T10:21:38Z
Прем’єрка Данії: є ризик, що мир буде більш небезпечний, ніж війна, що відбувається зараз
Европейская правда
2025-02-24T10:21:10Z
Німецька "подруга Путіна" хоче оскаржити результати виборів
Европейская правда
2025-02-24T10:19:58Z
Адміністрація Трампа почала скорочувати співробітників USAID
ГЛАВКОМ NET
2025-02-24T10:18:55Z
Президент Литви запропонував зафіксувати датою вступу України в ЄС 1 січня 2030 року
Европейская правда
2025-02-24T10:18:08Z
Рада міністрів ЄС розглядає нову оборонну ініціативу для України - Каллас
УкраинФорм
2025-02-24T10:18:07Z
Експрокурор Хмельниччини, який втрапив в «інвалідний» скандал, задекларував велику зарплату
ГЛАВКОМ NET
2025-02-24T10:18:03Z
У Росії кажуть, що готові до переговорів з Україною, але знову висунули цинічні умови
24tv
2025-02-24T10:15:57Z
Зеленський назвав перший крок, з якого має початися завершення війни в Україні
24tv
2025-02-24T10:15:30Z