MY.UAНовини
Указ про історично населені українцями території РФ: які землі забули, план дій і що наблизить перемогу
Указ про історично населені українцями території РФ: які землі забули, план дій і що наблизить перемогу

Указ про історично населені українцями території РФ: які землі забули, план дій і що наблизить перемогу

Україна має робити кроки не лише для зміцнення соборності держави та нашого народу, а й дії для захисту прав і свобод, поширення правди про історію. З цією метою президент Володимир Зеленський підписав указ Про історично населені українцями території Російської Федерації.

– Це повернення правди про історичне минуле заради українського майбутнього, – пояснив глава держави.

Доктор історичних наук, заступник директора Науково-дослідного інституту українознавства Павло Гай-Нижник пояснив в ексклюзивному інтерв’ю Фактам ICTV, які етноісторичні території варто було б врахувати указі, яким може бути план дій щодо збереження національної ідентичності українців в Росії, що має робити далі Україна для перемоги у війні.

Які території сучасної РФ потрібно врахувати

– Власне в указі, якщо говорити про етноісторичні землі, які було перечислено на території, що входить зараз до складу Російської Федерації, було перечислено не всі регіони і не було конкретизовано, що мається на увазі, – пояснив Павло Гай-Нижник.

В указі згадано історично населені українцями землі на Кубані, Стародубщині, Північній та Східній Слобожанщині в межах сучасних Краснодарського краю, Білгородської, Брянської, Воронезької, Курської, Ростовської областей Росії. Проте цей перелік є значно більшим.

Зараз дивляться

Нижче перелічено території в сучасній Російській Федерації, які є етноісторичними українськими областями. Доктор історичних наук зазначив, що це терени, які були та навіть дотепер населені українцями.

  • Брянська область: міста Стародуб і Севськ, Суземський, а також Трубчевський, Погарський, Клімовський райони;
  • Курська область: міста Рильськ і Суджа, а також навколишні терени;
  • Білгородська область: міста Білгород та Валуйки, а також навколишні території;
  • Воронезька область: міста Россош і Богучар, а також навколишні території;
  • Ростовська область: місто Таганрог, Матвіїв Курган, Глибока, Усть-Білокалітвінська, Донецьк, Кам’янськ Шахтинський, Гуково, міста Шахти та Азов, а також частина Батайського терену;
  • Кубань (Краснодарський край);
  • Ставропольський край: Невинномиськ, Кочубеївське, Григорополіська, Різдвяний, Ладовська Балка.

– Тобто це терени, які були етноісторичними українськими, були населені українцями і населені дотепер. Наприклад, коли ми говоримо про території на півночі України, але на півдні Росії, то ці перераховані терени були складовими Української Держави, тобто за Гетьманату і УНР 1918 року.

А в Ростовській області, такі як Таганрог та інші до 1923 року входили навіть в Українську Радянську Соціалістичну Республіку. Все це відтяли росіяни, тобто окупували всю Україну, а ці терени навіть були відтяті Радянською Україною офіційно, тому йдеться про незаконну окупацію, – пояснив він.

Терени компактного проживання українців

– Але дуже дивним видається те, що в указі, якщо йдеться про це, то не вказано терени компактного проживання українців ще з XIX і XX століття. Колонії українців, які є в Російській Федерації досі, – це землі Оренбурзької, Самарської, Саратовської, Уфимської та інших губерній європейської частини колишньої Російської імперії. Йдеться і про Південно-Західний Сибір (в Україні називають Білий Клин), прикордоння з Північним Казахстаном (Сірий Клин), на Далекому Сході, зокрема в Приморському, Амурському і Хабаровському краях (Зелений Клин) та інших регіонах. Так ми неначе викидаємо тих українців з-під опіки українського уряду, – вважає історик.

Етноісторичні українські землі в Білорусі

  • Брестська (Берестейська) область: міста Берестя, Кобрин, Антопіль, Дорогичин, Іванана, Пінськ, Андрижин, Махро, Столін, а також навколишні території;
  • Гомельська область: навколо міст Турів, Гомель, Мозир, Єльськ;
  • Могильовська область: околиці таких міст як Славгород, Краснопілля, Кричів, Хоцимськ.

Указ не враховує проблеми українців в інших державах. Очевидно, що він є неповним як щодо Російської Федерації, так і в Білорусі. Також можна говорити про інші держави, суміжні з нами, але там все ж діють демократичні права. Все одно українському уряду потрібно перейматися проблемами діаспори. Але указ на часі, як кажуть: краще пізно, ніж ніколи. Одне діло – щодо його імплементації, і як його втілювати в життя, – зазначив Павло Гай-Нижник.

Фото: Факти ICTV

Як втілюватиметься указ

Павло Гай-Нижник вважає, що указ дійсно потрібно втілювати в життя, а не залишити на папері. Він запропонував запровадити службу уповноваженого Верховної Ради при Кабінеті міністрів з питань етнополітики та закордонного українства.

– Думаю, що цей указ запізнілий. Друге питання: а як він втілюватиметься? Чи не залишиться він лише на папері? Хто цим займатиметься? Очевидно, що потрібно було б разом з ним запровадити службу уповноваженого Верховної Ради при Кабінеті міністрів з питань етнополітики та закордонного українства. Українці утискаються не лише в Російській Федерації. Це працювало б у кооперації з Міністерством культури й інформаційної політики, Міністерством освіти і науки, – вважає він.

Хочеш відпочити? Заходь на Факти.GAMES!

Історик пропонує згадати і про етноісторичні українські землі, які зараз залишаються у складі сучасної території Білорусі.

– Коли ми говоримо про права, захист прав українців, зокрема, на Пострадянському просторі, то чомусь не згадано Білорусь, яка, як відомо, є учасником агресії проти України та членом Союзної держави з Російською Федерацією. Там теж є етноісторичні українські землі, – звернув увагу він.

Недоторканність кордонів після Другої світової війни

– Потрібно сказати, що в указі не йдеться, як можна подумати або як зробила би російська пропаганда, про відторгнення цих земель. Позаяк Україна дотримується міжнародних угод, то з приводу недоторканості кордонів після Другої світової війни. Йдеться про турботу та опіку над українським населенням, повернення до самоусвідомлення, розвиток культури і мови, – звернув увагу Павло Гай-Нижник.

Історик зазначив, що раніше держава не реагувала на порушення прав українців у Російській Федерації. Величезні кошти, які були виділені на це, за його словами, злилися в трубу, навіть в інформаційній і міжнародній політиці, де Україна могла б апелювати до міжнародного права.

– Цей указ, хоч він неповний і частково обмежений, тобто він більше пропагандистський, але що заважало видати подібний документ раніше ще з 1990-х років? Або що заважало українському уряду і Офісу президента турбуватися про українців у Росії, зокрема, до перечислених пакту про громадянські і політичні права, про культурні права, про расову дискримінацію, хартію регіональних мов або національних меншин?

На що апелює Росія, коли звертається до України? Зокрема, до Декларації про права осіб, що належать до національних або етнічних, релігійних та мовних меншин. У нас виділялися величезні гроші на Міністерство культури й інформаційної політики. Мається на увазі не лише період президентства Зеленського, а й попередні періоди, – сказав заступник директора Науково-дослідного інституту українознавства.

Краще пізно, ніж ніколи

Доктор історичних наук вважає, що указ допоможе Україні, якщо ми достатньо провадитимемо ідеологічну війну за українців, тому що держава практично не реагувала на утиски українців у Російській Федерації.

– Це про закриття українських шкіл, примус українців змінювати свою національність, записувати себе росіянами через погрози. Ми не зреагували на закриття українських бібліотек, зокрема, остання була в Москві, яка закрита вже давно. Я не розумію, що нам заважало раніше це робити.

Проте цей указ може підштовхнути до створення служби уповноваженого Верховної Ради при Кабінеті міністрів з питань етнополітики та закордонного українства, інтенсифікації дій на міжнародній арені щодо тиску на Росію з вимогами забезпечення прав українців, подання до міжнародного суду щодо звинувачення у расовій і національній дискримінації, прихованого геноциду проти української нації в РФ, вважає історик.

– При цій службі, якщо вона буде заснована, потрібно робити не лише дії через інтернет, телебачення, засоби пропаганди на терени РФ, що давно мусило б робитися. Також потрібна підготовка комплексу юридичних документів щодо подання протестів і позовів на різних рівнях, починаючи від ОБСЄ, закінчуючи ООН і Міжнародним кримінальним трибуналом, – наголосив Павло Гай-Нижник.

Що робити Україні далі

– Українські можливості на території РФ досить обмежені, як ми розуміємо через диктаторський режим у РФ. Будь-яке українство, яке пізніше голос у самій РФ, буде репресованим. Потрібно діяти досить охайно, щоб ті приховані українські етнічні та політичні симпатії не були вбиті Путіним, коли вони засвітяться. Потрібно діяти з огляду на стан війни з Росією, який юридично в Україні не запроваджено, бо в нас лише воєнний стан, – пояснив він.

Українські науковці давно працюють в цьому напрямку фактично на безгрошів’ї, звернув увагу історик. Інша справа, що це може допомогти лише для реалізації певних проєктів, які були б задіяні через пресу, інтернет, ЗМІ, зокрема, в перекладі на російську мову.

– Потрібно повертати спочатку зрусифікованих українців у Росії, а також поширення української мови та історичної правди, українського самоусвідомлення в РФ, – наголосив історик.

Фото: Pexels

Від чого залежатиме перемога України

Ця робота провадиться громадськими організаціями та істориками вже давно, зокрема, з поневоленими народами та їхніми представниками в Україні та Європі. Про це говорилося з початку 2014 року і ще раніше, пояснив доктор історичних наук.

– Інша справа: що має Україні під розумінням перемогти у війні? Очевидно, що без розвитку національно-визвольних рухів у РФ досягти цієї перемоги лише силовим методом неможливо. Саме так ми зможемо завдати і внутрішнього удару РФ, щоб досягти перемоги.

Це залежить від того, чи ставить українське керівництво собі за мету перемогу як розвал Російської Федерації. Від цього залежатиме, які повинні бути дії навіть українських спецслужб, яким допомогли б наші науковці через єдиний марафон оптимізації дій, спрямованого на РФ і національні рухи. Тоді це мало б дати користь у війні, але якщо держава знову згадає про те, що вона давно вже мала б робити, якщо цей указ не залишиться лише указом, – вважає Павло Гай-Нижник.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
«Бойові» на мільйони в тилу: ДБР викрило заступника командира військової частини, який оформив фейкові довідки
УкраинФорм
2025-04-22T13:27:47Z
На війні загинула волонтерка Анастасія Єфімова
УкраинФорм
2025-04-22T13:25:47Z
НМТ без втрат: МОН спростувало чутки про масову втечу абітурієнтів за кордон
Gazeta UA
2025-04-22T13:25:37Z
Швеція та ще три країни розглядають можливість спільної закупівлі бойових машин піхоти — Reuters
ZN UA
2025-04-22T13:25:22Z
Жителі Латвії стали менше підтримувати фінансово Україну та біженців
Европейская правда
2025-04-22T13:22:15Z
10 000 доларів+: де українці в ІТ отримують найбільше
24tv
2025-04-22T13:21:56Z
Мережа в захваті: дайвер показав кадри стародавнього міста-привида на дні озера
24tv
2025-04-22T13:21:00Z
СБУ: 14 митрополитів РПЦ отримали підозри – сприяли захопленню українських територій
Лига
2025-04-22T13:18:15Z
Ваучери на навчання для ВПО: як отримати в Україні у 2025 році
Факти ICTV
2025-04-22T13:16:44Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Головний помічник Гегсета на нарадах розповідав про свій похід до стрип-клубу – NYT
Лига
2025-04-22T13:27:03Z
Закомплексований коротун: пресслужба Путіна виклала відео з вигідного ракурсу, щоб приховати плюгавість хазяїна
Telegraf
2025-04-22T13:25:44Z
Перший закордонний візит Трампа буде на похорон Папи Франциска
Европейская правда
2025-04-22T13:25:44Z
"Трампу наплювати, як закінчиться війна": Жданов назвав мету президента США
GlavRed
2025-04-22T13:25:32Z
Росія наростила виробництво "Шахедів" та почала застосовувати нову тактику ударів, – ЦПД
24tv
2025-04-22T13:25:06Z
Скандинавські країни нарощують військовий потенціал на тлі російської загрози – WSJ
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T13:24:40Z
Зеленський відреагував на удари РФ по Харкову, Одесі та Запоріжжю
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T13:24:11Z
У Фінляндії розпочався новий триденний страйк держслужбовців
УкраинФорм
2025-04-22T13:22:37Z
Допомога ветеранам і цифровізація: як Kharkiv IT Cluster співпрацює з донорами та державою
24tv
2025-04-22T13:06:59Z
Ядерна загроза: Україна отримає ізраїльську плацентарну терапію проти радіаційного ураження
Хвиля
2025-04-22T12:42:49Z
Коли магнітні бурі у травні та як покращити самопочуття
Факти ICTV
2025-04-22T10:40:21Z
ЮНІСЕФ доставив в Україну 300 тис. доз вакцини проти поліомієліту — ЦГЗ
Факти ICTV
2025-04-22T10:12:53Z
Навіть застарілий бруд відійде за 15 хвилин: як відмити витяжку від жиру
24tv
2025-04-22T09:36:39Z
У Німеччині визнано майже 600 випадків шкоди від вакцинації проти COVID-19
iPress
2025-04-22T09:09:55Z
Якщо не вистачає сонця: в яких продуктах найбільше вітаміну D
Gazeta UA
2025-04-22T09:03:45Z
Чому ліки в Україні дешевші, ніж у Європі
TSN
2025-04-22T09:01:57Z
Черевний тиф стає невразливим: чому антибіотики вже не працюють
TSN
2025-04-22T09:00:35Z
«Вони не робили цього?»: суддів «Оскару» примусять дивитися фільми перед голосуванням
ITC
2025-04-22T13:25:40Z
Створюють унікальний та дорогий вигляд: 7 фішок в інтер'єрі, які мало хто робить, а дарма
24tv
2025-04-22T13:15:46Z
У Києві відбудеться виставка унікальних маріупольських писанок «Іканича»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T13:12:14Z
Наталія Сумська – ікона українського театру: де зараз акторка та чи помирилась із рідною сестрою
24tv
2025-04-22T13:06:36Z
Пара одружилася через тиждень після знайомства: це дивовижно, як склалась їхня доля
Фокус
2025-04-22T13:06:27Z
У Гамбурзі відбудеться благодійний фестиваль до Дня вишиванки
УкраинФорм
2025-04-22T12:49:29Z
Як грім серед ясного неба, – солістка "Лісапетного батальйону" шокувала зізнанням про рак онуки
24tv
2025-04-22T12:36:24Z
Фонд Андрія Матюхи долучився до артінсталяції ORIGAMI for UKRAINE на фасаді київського музею
Политека
2025-04-22T12:33:24Z
Марія Бурмака показала "ужасні" фото з єдиною донькою
GlavRed
2025-04-22T12:28:47Z
Слідчі перевіряють, чи пов’язані самогубства двох курсантів - на Буковині та у Хмельницькому
УкраинФорм
2025-04-22T13:22:22Z
Російська армія вдарила по Запоріжжю двома ФАБ-500
УкраинФорм
2025-04-22T13:12:12Z
Четверо малолітніх жителів Білгорода-Дністровського влаштували вибух у під’їзді багатоповерхівки
Украина Криминальная
2025-04-22T13:12:09Z
Нема прогресу розслідування. Суд пояснив, чому різко зменшив заставу для ексголови МСЕК Крупи
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T13:12:03Z
"Дім будував ще прадід": "Шахед" знищив будинок дніпровської журналістки
24tv
2025-04-22T13:03:07Z
В Одесі працівник ТЦК та двоє активістів влаштували бійку зі стріляниною
УкраинФорм
2025-04-22T12:57:02Z
Рятувальники показали наслідки атаки на Харків
24tv
2025-04-22T12:54:37Z
В Полтаві водійка автомобіля Nissan Juke не розминулась з парочкою на мотоциклі, яка тепер перебуває у лікарні
Украина Криминальная
2025-04-22T12:42:29Z
Бив дитину ножем у живіт: на Дніпропетровщині поліцейські затримали вбивцю
24tv
2025-04-22T12:30:48Z
На середу синоптики прогнозують грозу та град у Львові
24tv
2025-04-22T13:25:27Z
"Особливо відзначились": ЗСУ знищили окупантів-"верблюдів"
Фокус
2025-04-22T13:25:20Z
На Харківському напрямку росіяни атакували тричі, на Куп’янському окупанти двічі намагалися просунутися вперед — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-04-22T13:25:16Z
У Кривому Розі продовжується оновлення громадського транспорту
AutoCentre
2025-04-22T13:22:25Z
Наступ ЗС РФ на Харківщині уже триває: подробиці від очільника ОВА
Фокус
2025-04-22T13:06:19Z
Відключення газу в Київській області 23 квітня: графіки та точний список адрес
Политека
2025-04-22T12:49:53Z
АРМА знайшло управителя Будинку профспілок на Хрещатику
УкраинФорм
2025-04-22T12:49:45Z
В Україні завтра переважно без опадів, вдень до 26°
УкраинФорм
2025-04-22T12:49:34Z
Росія вже почала наступ: на якому напрямку активно штурмує
Telegraf
2025-04-22T12:48:39Z
Долар подорожчав, євро подешевшало: що з курсом валют
Gazeta UA
2025-04-22T13:25:19Z
Як торговельна війна впливає на бізнес Coca-Cola та Pepsi: аналіз WSJ
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T13:09:35Z
Штати піднімуть тарифи до 3500% на сонячні панелі з Південно-Східної Азії - CNN
УкраинФорм
2025-04-22T13:06:48Z
Навіщо треба виносити межі земельної ділянки в натуру
24tv
2025-04-22T13:06:19Z
Підвищення тарифів на комунальні послуги в Одесі: коли чекати зростання цін
Политека
2025-04-22T13:01:54Z
Ощадбанк попередив українців про листи від шахраїв
InternetUA
2025-04-22T12:55:11Z
Пошук від ChatGPT стрімко завойовує популярність у Європі
ZN UA
2025-04-22T12:49:18Z
Індія нарощує імпорт російської нафти до рекордного рівня за два роки
iPress
2025-04-22T12:48:40Z
Ринок чекає на переговори в Лондоні: що відбувається з акціями українських компаній
24tv
2025-04-22T12:39:56Z
Літо принесе зміни: ТОП-4 знаки зодіаку, які переживуть трансформацію
GlavRed
2025-04-22T13:25:57Z
Бур’ян в саду зникне назавжди: хитрість, яку знають лише досвідчені садівники
GlavRed
2025-04-22T13:25:55Z
Як очистити пральну машину від плісняви та запаху: копійчані поради експерта
GlavRed
2025-04-22T13:25:27Z
Експерти закликали загорнути гілки помідорів у фольгу: у чому причина
GlavRed
2025-04-22T13:25:19Z
Туризм знижується: європейці почали масово скасовувати поїздки до США
24tv
2025-04-22T13:06:14Z
Серйозна загроза пляжам Єгипту: екологи б'ють на сполох
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T12:48:29Z
Помилка, яку допускає більшість: чому цибулю не варто зберігати в холодильнику
GlavRed
2025-04-22T12:28:05Z
Лише 17% проходять тест на IQ: 3 питання, які ламають мозок випускникам Гарварду
GlavRed
2025-04-22T12:28:03Z
Забудьте про них назавжди: як очистити хату та погріб від слимаків
24tv
2025-04-22T12:24:16Z
Легенда хокею Гашек поскаржився на погрози вбивством з боку експрезидента РФ Медведєва
ZN UA
2025-04-22T13:24:21Z
Кубок України: Усик дав прогноз на гру «Полісся» – «Шахтар»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T13:21:51Z
Допінговий скандал: Мудрик пройшов перевірку на детекторі брехні
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T13:19:39Z
Ветеран ЗСУ пробіг на протезі всі шість найбільших марафонів світу
Комсомольская правда
2025-04-22T13:16:07Z
Забарний увійшов до символічної збірної 33-го туру АПЛ за версією Whoscored
Football.ua
2025-04-22T13:00:06Z
Анчелотті – про своє майбутнє в Реалі: Мені не потрібен реванш, я просто хочу працювати
Football.ua
2025-04-22T12:55:29Z
Різник повернувся до загальної групи Шахтаря після травми
Football.ua
2025-04-22T12:49:16Z
Колишній президент Росії Медведєв погрожував вбити друга України: подробиці скандалу
Telegraf
2025-04-22T12:48:51Z
Інтер та Мілан розіграють путівку у фінал Кубка Італії: хто фаворит у принциповому дербі
24tv
2025-04-22T12:48:28Z
Секрет найстарішої у світі мумії розкрито: де її знайшли і як вона переписала всю історію Америки
Фокус
2025-04-22T13:21:41Z
Експерти пояснили, чому не варто розмовляти по телефону під час заряджання
InternetUA
2025-04-22T13:16:15Z
Представлений Oppo K12s
Portaltele
2025-04-22T13:07:22Z
Китай першим у світі запустив торієвий ядерний реактор
24tv
2025-04-22T13:06:43Z
П'ять помилок, які "вбивають" ноутбук: ви могли це не знати
InternetUA
2025-04-22T13:01:29Z
Microsoft продовжує умовляти користувачів Windows 10 оновити ПЗ
InternetUA
2025-04-22T12:49:00Z
Такого ще не знаходили: що виявили археологи на 3000-річному кладовищі в ОАЕ
Фокус
2025-04-22T12:36:56Z
Крила сови несподівано світяться рожевим: вчені намагаються розгадати це "секретне повідомлення"
Фокус
2025-04-22T12:30:51Z
В одне місце – по кілька безпілотників: як Харків пережив масовану атаку Росії
24tv
2025-04-22T12:30:22Z
Стартували передпродажі нового Geely Boyue L
Portaltele
2025-04-22T13:07:57Z
Mercedes планує замінити кермо на ручки у деяких моделях і перейти на керування за допомогою дротів
Топ Жир
2025-04-22T12:48:22Z
В українців можуть забрати права через колеса: що загрожує порушникам
GlavRed
2025-04-22T12:28:38Z
Nissan показав нове покоління мінівену Elgrand
AutoCentre
2025-04-22T12:16:20Z
Розкішний електричний мінівен Mercedes-Benz Vision V показали офіційно
AutoGeek
2025-04-22T12:12:33Z
Найбільший виробник нафти у світі укладає партнерство з лідером у виробництві електромобілів BYD
Топ Жир
2025-04-22T12:00:35Z
Hator Race Daytona – запрошуємо на фінал українського NASCARу
AutoCentre
2025-04-22T11:46:43Z
Електричні осі ZF вперше з’являться на індійських автобусах
AutoCentre
2025-04-22T11:12:14Z
Огляд MG ZS HEV: найдоступніший гібрид або приклад розвитку сучасних технологій
ITC
2025-04-22T11:07:03Z