MY.UAНовини
Указ про історично населені українцями території РФ: які землі забули, план дій і що наблизить перемогу
Указ про історично населені українцями території РФ: які землі забули, план дій і що наблизить перемогу

Указ про історично населені українцями території РФ: які землі забули, план дій і що наблизить перемогу

Україна має робити кроки не лише для зміцнення соборності держави та нашого народу, а й дії для захисту прав і свобод, поширення правди про історію. З цією метою президент Володимир Зеленський підписав указ Про історично населені українцями території Російської Федерації.

– Це повернення правди про історичне минуле заради українського майбутнього, – пояснив глава держави.

Доктор історичних наук, заступник директора Науково-дослідного інституту українознавства Павло Гай-Нижник пояснив в ексклюзивному інтерв’ю Фактам ICTV, які етноісторичні території варто було б врахувати указі, яким може бути план дій щодо збереження національної ідентичності українців в Росії, що має робити далі Україна для перемоги у війні.

Які території сучасної РФ потрібно врахувати

– Власне в указі, якщо говорити про етноісторичні землі, які було перечислено на території, що входить зараз до складу Російської Федерації, було перечислено не всі регіони і не було конкретизовано, що мається на увазі, – пояснив Павло Гай-Нижник.

В указі згадано історично населені українцями землі на Кубані, Стародубщині, Північній та Східній Слобожанщині в межах сучасних Краснодарського краю, Білгородської, Брянської, Воронезької, Курської, Ростовської областей Росії. Проте цей перелік є значно більшим.

Зараз дивляться

Нижче перелічено території в сучасній Російській Федерації, які є етноісторичними українськими областями. Доктор історичних наук зазначив, що це терени, які були та навіть дотепер населені українцями.

  • Брянська область: міста Стародуб і Севськ, Суземський, а також Трубчевський, Погарський, Клімовський райони;
  • Курська область: міста Рильськ і Суджа, а також навколишні терени;
  • Білгородська область: міста Білгород та Валуйки, а також навколишні території;
  • Воронезька область: міста Россош і Богучар, а також навколишні території;
  • Ростовська область: місто Таганрог, Матвіїв Курган, Глибока, Усть-Білокалітвінська, Донецьк, Кам’янськ Шахтинський, Гуково, міста Шахти та Азов, а також частина Батайського терену;
  • Кубань (Краснодарський край);
  • Ставропольський край: Невинномиськ, Кочубеївське, Григорополіська, Різдвяний, Ладовська Балка.

– Тобто це терени, які були етноісторичними українськими, були населені українцями і населені дотепер. Наприклад, коли ми говоримо про території на півночі України, але на півдні Росії, то ці перераховані терени були складовими Української Держави, тобто за Гетьманату і УНР 1918 року.

А в Ростовській області, такі як Таганрог та інші до 1923 року входили навіть в Українську Радянську Соціалістичну Республіку. Все це відтяли росіяни, тобто окупували всю Україну, а ці терени навіть були відтяті Радянською Україною офіційно, тому йдеться про незаконну окупацію, – пояснив він.

Терени компактного проживання українців

– Але дуже дивним видається те, що в указі, якщо йдеться про це, то не вказано терени компактного проживання українців ще з XIX і XX століття. Колонії українців, які є в Російській Федерації досі, – це землі Оренбурзької, Самарської, Саратовської, Уфимської та інших губерній європейської частини колишньої Російської імперії. Йдеться і про Південно-Західний Сибір (в Україні називають Білий Клин), прикордоння з Північним Казахстаном (Сірий Клин), на Далекому Сході, зокрема в Приморському, Амурському і Хабаровському краях (Зелений Клин) та інших регіонах. Так ми неначе викидаємо тих українців з-під опіки українського уряду, – вважає історик.

Етноісторичні українські землі в Білорусі

  • Брестська (Берестейська) область: міста Берестя, Кобрин, Антопіль, Дорогичин, Іванана, Пінськ, Андрижин, Махро, Столін, а також навколишні території;
  • Гомельська область: навколо міст Турів, Гомель, Мозир, Єльськ;
  • Могильовська область: околиці таких міст як Славгород, Краснопілля, Кричів, Хоцимськ.

Указ не враховує проблеми українців в інших державах. Очевидно, що він є неповним як щодо Російської Федерації, так і в Білорусі. Також можна говорити про інші держави, суміжні з нами, але там все ж діють демократичні права. Все одно українському уряду потрібно перейматися проблемами діаспори. Але указ на часі, як кажуть: краще пізно, ніж ніколи. Одне діло – щодо його імплементації, і як його втілювати в життя, – зазначив Павло Гай-Нижник.

Фото: Факти ICTV

Як втілюватиметься указ

Павло Гай-Нижник вважає, що указ дійсно потрібно втілювати в життя, а не залишити на папері. Він запропонував запровадити службу уповноваженого Верховної Ради при Кабінеті міністрів з питань етнополітики та закордонного українства.

– Думаю, що цей указ запізнілий. Друге питання: а як він втілюватиметься? Чи не залишиться він лише на папері? Хто цим займатиметься? Очевидно, що потрібно було б разом з ним запровадити службу уповноваженого Верховної Ради при Кабінеті міністрів з питань етнополітики та закордонного українства. Українці утискаються не лише в Російській Федерації. Це працювало б у кооперації з Міністерством культури й інформаційної політики, Міністерством освіти і науки, – вважає він.

Хочеш відпочити? Заходь на Факти.GAMES!

Історик пропонує згадати і про етноісторичні українські землі, які зараз залишаються у складі сучасної території Білорусі.

– Коли ми говоримо про права, захист прав українців, зокрема, на Пострадянському просторі, то чомусь не згадано Білорусь, яка, як відомо, є учасником агресії проти України та членом Союзної держави з Російською Федерацією. Там теж є етноісторичні українські землі, – звернув увагу він.

Недоторканність кордонів після Другої світової війни

– Потрібно сказати, що в указі не йдеться, як можна подумати або як зробила би російська пропаганда, про відторгнення цих земель. Позаяк Україна дотримується міжнародних угод, то з приводу недоторканості кордонів після Другої світової війни. Йдеться про турботу та опіку над українським населенням, повернення до самоусвідомлення, розвиток культури і мови, – звернув увагу Павло Гай-Нижник.

Історик зазначив, що раніше держава не реагувала на порушення прав українців у Російській Федерації. Величезні кошти, які були виділені на це, за його словами, злилися в трубу, навіть в інформаційній і міжнародній політиці, де Україна могла б апелювати до міжнародного права.

– Цей указ, хоч він неповний і частково обмежений, тобто він більше пропагандистський, але що заважало видати подібний документ раніше ще з 1990-х років? Або що заважало українському уряду і Офісу президента турбуватися про українців у Росії, зокрема, до перечислених пакту про громадянські і політичні права, про культурні права, про расову дискримінацію, хартію регіональних мов або національних меншин?

На що апелює Росія, коли звертається до України? Зокрема, до Декларації про права осіб, що належать до національних або етнічних, релігійних та мовних меншин. У нас виділялися величезні гроші на Міністерство культури й інформаційної політики. Мається на увазі не лише період президентства Зеленського, а й попередні періоди, – сказав заступник директора Науково-дослідного інституту українознавства.

Краще пізно, ніж ніколи

Доктор історичних наук вважає, що указ допоможе Україні, якщо ми достатньо провадитимемо ідеологічну війну за українців, тому що держава практично не реагувала на утиски українців у Російській Федерації.

– Це про закриття українських шкіл, примус українців змінювати свою національність, записувати себе росіянами через погрози. Ми не зреагували на закриття українських бібліотек, зокрема, остання була в Москві, яка закрита вже давно. Я не розумію, що нам заважало раніше це робити.

Проте цей указ може підштовхнути до створення служби уповноваженого Верховної Ради при Кабінеті міністрів з питань етнополітики та закордонного українства, інтенсифікації дій на міжнародній арені щодо тиску на Росію з вимогами забезпечення прав українців, подання до міжнародного суду щодо звинувачення у расовій і національній дискримінації, прихованого геноциду проти української нації в РФ, вважає історик.

– При цій службі, якщо вона буде заснована, потрібно робити не лише дії через інтернет, телебачення, засоби пропаганди на терени РФ, що давно мусило б робитися. Також потрібна підготовка комплексу юридичних документів щодо подання протестів і позовів на різних рівнях, починаючи від ОБСЄ, закінчуючи ООН і Міжнародним кримінальним трибуналом, – наголосив Павло Гай-Нижник.

Що робити Україні далі

– Українські можливості на території РФ досить обмежені, як ми розуміємо через диктаторський режим у РФ. Будь-яке українство, яке пізніше голос у самій РФ, буде репресованим. Потрібно діяти досить охайно, щоб ті приховані українські етнічні та політичні симпатії не були вбиті Путіним, коли вони засвітяться. Потрібно діяти з огляду на стан війни з Росією, який юридично в Україні не запроваджено, бо в нас лише воєнний стан, – пояснив він.

Українські науковці давно працюють в цьому напрямку фактично на безгрошів’ї, звернув увагу історик. Інша справа, що це може допомогти лише для реалізації певних проєктів, які були б задіяні через пресу, інтернет, ЗМІ, зокрема, в перекладі на російську мову.

– Потрібно повертати спочатку зрусифікованих українців у Росії, а також поширення української мови та історичної правди, українського самоусвідомлення в РФ, – наголосив історик.

Фото: Pexels

Від чого залежатиме перемога України

Ця робота провадиться громадськими організаціями та істориками вже давно, зокрема, з поневоленими народами та їхніми представниками в Україні та Європі. Про це говорилося з початку 2014 року і ще раніше, пояснив доктор історичних наук.

– Інша справа: що має Україні під розумінням перемогти у війні? Очевидно, що без розвитку національно-визвольних рухів у РФ досягти цієї перемоги лише силовим методом неможливо. Саме так ми зможемо завдати і внутрішнього удару РФ, щоб досягти перемоги.

Це залежить від того, чи ставить українське керівництво собі за мету перемогу як розвал Російської Федерації. Від цього залежатиме, які повинні бути дії навіть українських спецслужб, яким допомогли б наші науковці через єдиний марафон оптимізації дій, спрямованого на РФ і національні рухи. Тоді це мало б дати користь у війні, але якщо держава знову згадає про те, що вона давно вже мала б робити, якщо цей указ не залишиться лише указом, – вважає Павло Гай-Нижник.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Підвищення тарифів на комунальні послуги у Харкові: українців чекає суттєве зростання сум у платіжках, коли це станеться
Политека
2025-07-14T08:01:42Z
На Херснщині 300 аграріїв зафіксують збитки від заморозків та посухи
AgroPortal
2025-07-14T08:00:42Z
Світове виробництво зернових у 2025 році оновить рекорд - FAO
Agravery
2025-07-14T07:52:22Z
Біткойн перевищив позначку в $120 000
УкраинФорм
2025-07-14T07:37:17Z
Скільки коштує валюта: курс в банках та в обмінниках після вихідних
24tv
2025-07-14T07:06:49Z
В Україні продовжують дешевшати томати: яка ціна за кілограм
24tv
2025-07-14T07:04:37Z
Дефіцит продуктів у Львівській області: українцям розповіли, що опинилося під загрозою
Политека
2025-07-14T07:01:37Z
Українські аграрії не бояться стандартів ЄС і готові їх впроваджувати
AgroPortal
2025-07-14T07:00:19Z
Імпорт вугілля в Китай впав до дворічного мінімуму - Bloomberg
УкраинФорм
2025-07-14T06:55:48Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Як доглядати за тілом влітку: поради, що допоможуть виглядати на всі 100%
24tv
2025-07-14T07:00:55Z
Названо спосіб зупинити спалахи захворювань у зародку: смертність знижено на 60%
Фокус
2025-07-14T06:19:45Z
П'ять продуктів і напоїв, які провокують появу набряків
Gazeta UA
2025-07-14T05:22:04Z
Чи справді перебування на сонці покращує настрій
24tv
2025-07-14T04:06:26Z
Як легко позбутися пилу на кімнатних рослинах: корисні поради
Gazeta UA
2025-07-13T21:01:45Z
Знизить рівень цукру в крові та налагодить роботу кишківника: лікарі назвали найкорисніший вид хліба
Знай
2025-07-13T19:52:25Z
Купуєте половинку кавуна? Лікарка радить двічі подумати
360ua.news
2025-07-13T19:10:52Z
Назвали різновид горіхів, які уповільнюють старіння
Gazeta UA
2025-07-13T19:01:55Z
Зеленський вніс у Раду законопроєкти про продовження воєнного стану та мобілізації
УкраинФорм
2025-07-14T08:01:36Z
Росія заявила про готовність продовжити прямі переговори з Україною
360ua.news
2025-07-14T08:01:02Z
Чи використає Трамп санкційний кийок проти РФ: прогноз Золотарьова
GlavRed
2025-07-14T07:58:41Z
Нового листа від СБУ, через який не призначили директора БЕБ, не було – Железняк
ZN UA
2025-07-14T07:58:37Z
Комісія з відбору директора БЕБ поверне документи Кабміну. Там заявили про неможливість перегляду рішення
ZN UA
2025-07-14T07:58:35Z
Німеччина зробила заяву про ракети Taurus для України
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T07:58:01Z
США відправлять Україні Patriot за гроші Європи – Трамп
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T07:55:58Z
США готуються до радикальних кроків у відповідь на російську агресію — сенатор Грем
iPress
2025-07-14T07:55:48Z
Франція стала головною мішенню росії через підтримку України – NYT
iPress
2025-07-14T07:55:38Z
Ворог атакував Дніпропетровщину: багато руйнувань, є постраждалі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T08:00:44Z
У передмісті Херсона на російській міні підірвалася жінка
УкраинФорм
2025-07-14T07:58:54Z
РФ завдала понад 20 ударів по Донеччині, є загиблі
1News
2025-07-14T07:46:36Z
Забруднення водойми біля столичного Подільського мосту – розпочато розслідування
Украина Криминальная
2025-07-14T07:46:30Z
Дронова атака на Полтавщину: кількість пошкоджених будинків зросла до п'яти
УкраинФорм
2025-07-14T07:43:58Z
ЗС РФ тиснуть на південному заході та під Костянтинівкою: динаміка боїв на Донеччині
Фокус
2025-07-14T07:37:56Z
Двоє загиблих, четверо поранених – поліція Сумщини фіксує наслідки російського обстрілу Шостки
Украина Криминальная
2025-07-14T07:37:29Z
Прохолоди точно не буде. Наскільки розжариться у Києві на початку тижня
Telegraf
2025-07-14T07:16:45Z
Росіяни за добу 90 разів обстріляли Сумщину, є загиблі та поранені
УкраинФорм
2025-07-14T07:10:06Z
Війна дронів між США, Росією і Китаєм: результат випробувань в Алясці приголомшив, – NYT
InternetUA
2025-07-14T07:58:41Z
Білоруський вертоліт збив російський ударний дрон, який летів в Україну, – джерела
24tv
2025-07-14T07:52:20Z
Повістка на ВЛК: чи варто йти в ТЦК, якщо є відстрочка
24tv
2025-07-14T07:48:34Z
Скандал із могилою Драгоманова у Софії: діаспора подає до суду на україського коміка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T07:42:06Z
Вони зцілювали людей безкоштовно: як вшановують святих Косму та Даміана в Україні
Telegraf
2025-07-14T07:37:49Z
Пара подолала 300 кілометрів, щоб побачити пам'ятку, яку створив ШІ
24tv
2025-07-14T07:34:23Z
Астрологи назвали 4 знаки зодіаку, які зароблять найбільше у 2025 році
GlavRed
2025-07-14T07:34:17Z
Безкоштовні продукти для ВПО та пенсіонерів у Львівській області: як і де можна отримати допомогу
Политека
2025-07-14T07:31:32Z
Норвезькі розробники представили новітню артилерійську установку K9 Vidar
InternetUA
2025-07-14T07:28:23Z
Супермен Джеймса Ганна встановив рекорд касових зборів
1News
2025-07-14T07:58:02Z
Вкрали практично все, – українського співака пограбували в Італії
24tv
2025-07-14T07:55:09Z
Українська стрічка «Ти — космос» здобула дві нагороди на фестивалі NIFFF у Швейцарії
Детектор М
2025-07-14T07:46:05Z
Ванна кімната Емми Антонюк – це високі стелі і оригінальна картина: фото
24tv
2025-07-14T07:28:44Z
"Скільки разів я падала": зрадниця Лорак розкрила правду про шлюб з іспанцем
GlavRed
2025-07-14T07:25:20Z
Даша Квіткова показала, як з ексчоловіком Микитою Добриніним святкувала 4-річчя сина
TSN
2025-07-14T07:18:18Z
Синя сукня та прикраси Cartier: принцеса Кейт підкорила образом на фіналі Вімблдону
24tv
2025-07-14T07:06:04Z
Бокс-офіс США. «Супермен» злетів на вершину
Кино-Театр
2025-07-14T07:01:54Z
"Багато пар розходяться": Вадим Яценко заговорив про розлучення
GlavRed
2025-07-14T06:25:08Z
Затримали двох агенток РФ, які готували підриви суддів і волонтерів у Полтаві та Дніпрі
УкраинФорм
2025-07-14T07:51:20Z
На Сумщині від удару КАБом загинули люди, серед поранених - дитина
Gazeta UA
2025-07-14T07:49:47Z
Росія вдарила по Сумщині, дві людини загинули, серед постраждалих дитина
Комсомольская правда
2025-07-14T07:28:26Z
Затримано двох жінок, які намагалися підірвати суддю та підпалили автівку військового
Украина Криминальная
2025-07-14T07:28:02Z
У США сталася стрілянина в церкві – загинуло двоє жінок
Лига
2025-07-14T07:28:00Z
Росіяни вдарили по Кіровоградщині: виникла пожежа
1News
2025-07-14T07:10:12Z
У Німеччині з овочевої крамниці вилучили наркотики на €20 мільйонів
УкраинФорм
2025-07-14T06:58:53Z
У Києві затримали двох чоловіків, які з погрозами «вибивали» зарплату знайомій
Украина Криминальная
2025-07-14T06:52:25Z
У двох районах Київщини сталися пожежі внаслідок атаки російських БПЛА
УкраинФорм
2025-07-14T06:46:51Z
Не лише "перший млинець – нанівець": як ще сказати українською "перший блін комом"
24tv
2025-07-14T08:00:55Z
І не треба довго морочитися: як смачно посмажити лисички з цибулею
24tv
2025-07-14T07:54:41Z
Літній хіт: спробуйте лимонад "Полуничний базилік"
Gazeta UA
2025-07-14T07:46:28Z
Виростуть максимально великі та солодкі: ось що садити біля кавунів
24tv
2025-07-14T07:46:08Z
Обирає його замість кави: улюблений напій принца Вільяма виявився зовсім не королівським
24tv
2025-07-14T07:36:14Z
Сніданок-вибух: "Хмарні яйця" з авокадо вражають легкістю та смаком
Gazeta UA
2025-07-14T07:04:00Z
Такі відбивні смакуватимуть по-новому: у чому їх посмажити
Telegraf
2025-07-14T07:01:48Z
6 речей у домі, які ніколи не слід чистити харчовою содою
24tv
2025-07-14T06:31:10Z
Гороскоп на завтра 15 липня: Терезам - радість, Скорпіонам - непорозуміння
GlavRed
2025-07-14T06:25:34Z
Apple готує масштабне оновлення Dynamic Island у нових iPhone
InternetUA
2025-07-14T07:46:36Z
На сотні метрів нижче рівня моря: яка точка суші на Землі найнижча
Фокус
2025-07-14T07:46:22Z
Дієве рішення проти «Шахедів»: Федоров розповів про виробництво дронів-перехоплювачів
TSN
2025-07-14T07:45:08Z
Одразу кілька ігор за Fallout перебувають у розробці: що розповів інсайдер
Фокус
2025-07-14T07:31:32Z
Китай створив перше розумне судно для дослідження океану
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T07:18:13Z
Телескоп Вебба показав, як народжуються зорі
1News
2025-07-14T07:13:03Z
ШІ може приховувати свої справжні можливості потенційно загрожуючи людству
24tv
2025-07-14T07:12:15Z
Зображення сексуального насильства над дітьми, створені штучним інтелектом, заповнили Інтернет
InternetUA
2025-07-14T07:01:08Z
Falcon 9 виконала 500 космічну місію
Portaltele
2025-07-14T06:58:18Z
Mazda представила кросовер CX-5 нового покоління: відома ціна
ЗаРулем
2025-07-14T07:16:15Z
Suzuki готує оновлення для популярного Jimny
AutoCentre
2025-07-14T07:13:49Z
Новий електрокар Mercedes отримав передню частину у ретро-стилі
AutoCentre
2025-07-14T06:10:11Z
Назвали найпопулярніші кольори нових авто у 2025 році
Gazeta UA
2025-07-14T06:10:10Z
Водіям назвали найкращий час для покупки уживаних авто: коли вартість впаде
Хвиля
2025-07-14T02:07:24Z
Подача страхової вимоги на $100 тис. буде успішнішою, якщо ви дійсно перебуваєте за кермом свого Porsche
Топ Жир
2025-07-14T01:19:43Z
Бюджетний електромобіль, який непомітно обігнав усіх іноземних конкурентів у Китаї
Топ Жир
2025-07-13T21:48:20Z
Багато власників Mazda не помічали цієї дрібної помилки, поки один із них не подав позов
Топ Жир
2025-07-13T20:18:03Z
Найважливіший кросовер Nissan отримає кардинальний редизайн, який може визначити його майбутнє
Топ Жир
2025-07-13T18:33:53Z
Українка Белінська - призерка Вімблдона у категорії U14
УкраинФорм
2025-07-14T07:58:59Z
Сховав медаль і не залишив подіум: Трамп став помітною фігурою на нагородженні Клубного ЧС
24tv
2025-07-14T07:57:52Z
Бандура став тренером воротарів Епіцентру
Football.ua
2025-07-14T07:55:36Z
Індивідуальні нагороди КЧС-2025: хто став найкращими?
Football.ua
2025-07-14T07:52:09Z
Чоловіча збірна України U-20 зазнала другої поразки на чемпіонаті Європи з баскетболу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T07:51:41Z
Олімпіакос цікавиться захисником Інтера
Football.ua
2025-07-14T07:49:46Z
Обамеянг все ближче до повернення в Марсель
Football.ua
2025-07-14T07:43:05Z
Овчаренко та Урсу піднялися у рейтингу Асоціації тенісистів-професіоналів
УкраинФорм
2025-07-14T07:43:03Z
Луїс Енріке спровокував бійку у фіналі КЧС
Football.ua
2025-07-14T07:31:57Z