MY.UAНовини
В України міг бути власний аналог БМП Bradley: як проєкт зірвали незадовго до великої війни
В України міг бути власний аналог БМП Bradley: як проєкт зірвали незадовго до великої війни

В України міг бути власний аналог БМП Bradley: як проєкт зірвали незадовго до великої війни

В України міг бути власний аналог БМП Bradley: як проєкт зірвали незадовго до великої війни

За даними ЗМІ, правоохоронці розпочали розслідування щодо історії. У тексті розповіли про низку моментів, які завадили розробникам довести проєкт до кінця.

До початку повномасштабного вторгнення Росії в Україні розроблялася власна інноваційна бойова машина піхоти, яка могла б бути не гіршою за американську Bradley. Над проєктом з назвою "Вавілон" працювали спеціалісти одного з приватних підприємств. Нову БМП могли б запустити в серійне виробництво до початку великого вторгнення РФ, але низка інцидентів, конфліктів і спірних рішень, у тому числі за участі Міністерства оборони, призвели до закриття програми, розпуску команди конструкторів і втрати напрацювань, пише “Економічна правда”.

За даними джерел видання, кілька місяців тому прокуратура розпочала досудове розслідування щодо неналежного виконання службових обов’язків, яке призвело до тяжких наслідків (ч. 2 ст. 367 Кримінального кодексу), причетними до зриву проєкту. Це сталося після проведення Міністерством оборони внутрішнього аудиту в 2023 році. Автор тексту "ЕП" назвав історію "Вавілону" “еталонною відповіддю на питання, чому Україна під час війни самотужки не виробляє окремі дефіцитні види озброєння”.

https://www.epravda.com.ua/

Історія розробки української бойової машини піхоти почалася з інженерної групи "Арей" у Києві, яка в 2014 році була маленькою майстернею та готувала бронетехніку для бійців батальйону "Азов". Нею керувала родина міністра юстиції часів президента Віктора Ющенка Романа Зварича. Згодом до майстерні доєдналися конструктори Микола Степанов та його син Сергій, які збирали танки на заводі імені Малишева в Харкові.

Цех "Арея" працював на збанкрутілому машинобудівному заводі "АТЕК". Там також розміщувався тренувальний табір добровольців. Поряд була інфраструктура з залізницею. 

Маючи 45 років досвіду роботи конструктором і десятки розробок у галузі бронетехніки (серед яких модернізація танків Т-64, Т-72 і перша серійна партія БМ "Оплот"), управляти підприємством став Микола Степанов. Він хотів створити там сучасне танкове виробництво. За Степановим прийшли фахівці з танкових заводів різних міст.

“Перевага приватної оборонної компанії була у відсутності політичних надбудов на кшталт "Укроборонпрому". Конструктори не стикалися з бюрократією, корупцією, спілкувалися з військовими та готували машини за їх відгуками”, — йдеться в матеріалі.

Однією з перших розробок стала важка бойова машина "Азовець" для міських боїв. У 2015 році техніку офіційно представив тодішній міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. Хоча машина була “дуже сира”, серійне виробництво так і не почалося. З часом цехи "АТЕКу" відновлювалися та наповнювалися обладнанням, там активно ремонтувалася та модернізовувалася броньована техніка.

З часом "Арей" помітили в Міноборони. Представників майстерні запросили в Центральний науково-дослідний інститут (ЦНДІ) Збройних Сил України, щоб ті показали всі свої розробки. Під час великої наради за участі Генштабу та Міноборони військові підтвердили, що розробки Степанова потрібні армії, зокрема важка БМП "Азовочка". Після кількох подібних заходів названий проєкт перетворився на дослідно-конструкторську роботу (ДКР) з розробки важкої бойової машини піхоти за фінансування міністерства під кодовою назвою "Вавілон".

Йшлося про машину на базі танку Т-64А, маса якої мала б скласти 36 тонн — тобто, на 10 тонн більше, ніж Bradley. Степанов назвав найближчим її аналогом 60-тонну ізраїльську БМП "Намер" з максимальним захистом екіпажу. Основа від Т-64А означала простоту ремонту та виробництва. "Вавілон" планувалася як машина перехідного періоду, поки Україна не знайде інше базове шасі. 

Інше ж обладнання хотіли встановлювати сучасних зразків чи розробляти самостійно. Наприклад, планувалося оснащення БМП єдиним цифровим комплексом управління для контролю всіх показників і обміну інформацією з підрозділом. Високу потужність могло забезпечити поєднання німецького дизельного двигуна TCD16.0V8 з електричним.

"Противник зазвичай намагається вразити двигун або систему охолодження. Гібридний привід дозволяє машині на електриці покинути поле бою навіть якщо основний двигун вийде з ладу. До того ж основний мотор доволі шумний, тому електричний привід дозволить бути більш непомітним", — пояснив Сергій Степанов.

Крім того, спеціалісти прагнули розробити з нуля броню, щоб вона могла захистити військових від танкових пострілів. Для зварювання було куплено сучасну німецьку установку, інструменти якої, за словами Степанова, використовувалися для бронювання танків Leopard. Згодом на випробуваннях макет української БМП витримав влучання 125-мм боєприпасу з 500 метрів.

Вартість "Вавілона", імовірно, склала б до 1,8 млн доларів. Це менше, ніж для іноземних аналогів, адже БМП та близько 75% її деталей мали б вироблятися в Україні

“Інноваційні напрацювання "Арея" могли вилитися не тільки в розробку БМП, а й освіжити інші моделі української бронетехніки. Однак для реалізації планів потрібно було пройти сім кіл бюрократичного пекла”, — зазначається в матеріалі.

У компанії "Арей" почалися проблеми після запуску дослідно-конструкторської роботи "Вавілон". У жовтні 2016-го на "АТЕК" і в танкові цехи увірвалися невідомі, які вигнали охоронців та перекрили прохідну. Інженери на завод не змогли повернутися, але обладнання на мільйони гривень залишилося всередині.

“Пояснити коротко, що сталося тієї ночі, неможливо. Три десятки гектарів київської землі біля станції метро і тисячі тонн металобрухту приваблюють багатьох ділків. Конфлікт між збанкрутілими власниками, "інвесторами", орендарями цехів та "Азовом" за "АТЕК" — тема для окремої статті”, — написав автор.

Тоді майстерня звернулася до Служби безпеки України з проханням "опломбувати" 19-й та 60-й цехи, де розробляли бронетехніку. За представників "Арею" вступилося командування військ. Зокрема, за даними “ЕП”, тодішній начальник Генштабу ЗСУ Віктор Муженко просив ексголову СБУ Василя Грицака розблокувати цехи "Арея".

Згідно з текстом, “військових ніхто не послухав”, а “за мовчазної згоди силовиків на "АТЕК" почали зносити цехи під забудову”. Світлана Зварич розповіла про розкрадання 246 верстатів, знесення відремонтованих кранів біля залізниці і трансформаторних будок.

Після інциденту військові прихистили конструкторів у невеликому цеху 482-го конструкторсько-технологічного центру Збройних Сил, через пів року колектив почав орендувати приміщення у місті Васильків Київської області. Було докуплено обладнання та відновлено роботу. Але виготовити дослідний зразок, провести випробування та запустити серійне виробництво хотіли на Київському бронетанковому заводі (КБТЗ).

Інші труднощі виникли з технічним завданням, яке було треба для початку розробки “Вавілону”. "Арей" чекав документ від Центрального науково-дослідного інституту понад два роки, а роботи почалися наприкінці 2018-го. Як розповів у коментарі Сергій Степанов, ТЗ, до того ж, містило багато помилок, зокрема десятки неактуальних ГОСТів, нереалістичні умови чи відсутність вимог. Також була вимога, якої взагалі не мало б бути, — про встановлення конкретної деталі на бойову машину піхоти — динамічного захисту ХСЧКВ. Керівник ЦНДІ генерал Ігор Чепков був одним з розробників ХСЧКВ. Вимога про цей захист, за даними "Арея", стала нібито одним з ключових конфліктних моментів між виробником і замовником. Згодом ТЗ скоригували, але не згадану вимогу.

Згідно з матеріалом, зміни до технічного завдання розглядали шість місяців. Тоді підприємство не фінансувалося та зазнало збитків на 3 мільйони гривень. Людей не звільняли, щоб не отримати негативний висновок щодо спроможності виконати роботу.

У вересні 2019 року “Арей” перейшов до другого етапу розробки БМП. Упродовж наступних місяців компанія зіткнулася з позаплановими перевірками військових представників. Керівництво запрошували на засідання безпекового комітету Верховної Ради, на розгляді було питання передачі ДКР "Вавілон" одному з харківських держпідприємств.

"Перший заступник голови комітету Михайло Забродський ставив жорсткі та конструктивні питання. Ми змогли на все відповісти та підтвердити документально. У підсумку комітет став на наш бік і залишив розробку нам", — переповіла Світлана Зварич.

Попри позитивні висновки перевірок, Чепков у листі до Міноборони незабаром поскаржився, нібито "Арей" не ухвалив рішення про виготовлення дослідного зразка, тому після другого етапу компанія може відмовитися від проєкту. Хоча підприємство не збиралося відмовлятися від “Вавілону”. На підставі листа Міноборони в 2019 році, як пише “Економічна правда”, вирішило "притримати" аванс у 26 млн грн, що спричинило нові фінансові проблеми для конструкторів і звільнення частини фахівців. Аванс виплатили лише через пів року, але команда змогла завершити другий етап, підготувавши 22 тисячі аркушів конструкторської документації, макет машини та провівши випробування нового захисту.

Згодом в "Арей" знову прийшли військові з перевіркою та підтвердили належне виконання другого етапу і технічну можливість переходу до третього. Але, як зазначається, Міноборони запропонувало конструкторам перенести виробництво дослідного зразка на завод Малишева в Харкові через нібито відсутність достатніх потужностей.

“На той момент на КБТЗ вже готувалися цехи для виготовлення дослідного зразка "Вавілона" та були підписані всі необхідні угоди. За словами Зварич, попри це Міноборони все одно наполягало на перенесені виробництва в Харків. "Арей" на це не погодився, адже вже набрав співробітників у Києві. У підсумку фінансування третього етапу не розпочалося. "Арей" знову залишився без грошей аж до кінця 2021 року, поки не закінчився основний контракт. Збитки становили 28 млн грн і їх ніхто не компенсував, адже в контрактах не закладають відповідальність замовника за зрив фінансування”, — розповіли в матеріалі.

У межах проєкту було розроблено унікальне програмне забезпечення, оптико-електронні пристрої, енергоагрегат. Але все, схоже, було дарма, оскільки 22 лютого 2022 року програму ДКР "Вавілон" закрили. Як з’ясували журналісти, рішення ухвалили, не врахувавши позицію командування Сухопутних сил ЗСУ.

У тексті додали: “Продовжувати роботи ніхто не збирався. Міноборони просто не забрало конструкторську документацію та макети, на які витратило 50 млн грн платників податків. За словами Зварич, це майно за законом належить Міноборони. Після завершення контракту "Арей" не мав права ставити собі на баланс технічну документацію та макети, тож не раз просив їх забрати. Але цього не зробили”,

Більше того, у квітні 2022 року російських снаряд знищив у Харкові 22 тисячі сторінок конструкторської документації для бойової машини піхоти. Макети вціліли, бо були в іншому місці. Про втрату науково-технічної продукції, зокрема, йдеться у “внутрішньому документі”, який підтверджує кримінальне провадження у межах цієї історії. Імена фігурантів справи поки не відомі.

За інформацією “ЕП”, команда конструкторів, які займалася ДКР "Вавілон", розійшлася по різних компаніях, а на місці "АТЕК" — випалена земля. Журналісти зауважили: “У Міноборони провал розробки БМП "Вавілон" ніби й не помітили. Причетні до цього проєкту чиновники не покарані. Ситуація з ДКР "Вавілон" загалом характеризує роботу дослідно-конструкторських програм Міноборони, які ніколи не славилися ефективністю. З 2022 року відомство щороку виділяє на програми ДКР 3 млрд грн”.

https://www.epravda.com.ua/

Також з’ясувалося, що через два місяці після початку розслідування стосовно чиновників Міноборони щодо технічної документації, на пошту "Арея" надійшов позов від оборонного відомства "про витребування майна з чужого незаконного володіння". У компанії запевнили, що, попри знищення конструкторської документації, можуть її відновити з електронних копій. Степанов висловив готовність знову зібрати команду та завершити розробку.

“Уже у 2024 році в Міноборони знову зібралася нарада. Представники "Арея", військові та Міноборони обговорювали можливість поновлення ДКР "Вавілон". Проте, за словами Степанова, конструктиву на нараді було мало. Результат цієї довгої історії поки що такий: Україна не має і ще довго не матиме власної БМП”, — підсумовується в матеріалі.

Про те, як працює схема зі знищення вітчизняних військових розробок, також писала для ZN.UA Світлана Зварич у статті "Технології зриву державного оборонного замовлення".

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Дещо прискорились: Electronic Arts випадково розкрила, коли вийде Battlefield 6
InternetUA
2025-02-07T02:01:22Z
Індоєвропейська мова поширилася Центральною Європою з території сучасної України
УкраинФорм
2025-02-07T01:39:35Z
Військові знайшли унікальні артефакти
Gazeta UA
2025-02-06T23:39:08Z
Бездротова чи проводна зарядка: битва технологій
CutInsight
2025-02-06T23:27:39Z
Належав ранньому родичу качок та гусей. Вчені вивчили череп старше 60 млн років
Telegraf
2025-02-06T23:27:18Z
Скоро у Windows 11: функціональний значок батареї, покращення «Провідника» та інші зміни
ITC
2025-02-06T22:22:23Z
Apple терміново випустить оновлення iOS 18.3.1 для iPhone
InternetUA
2025-02-06T21:49:21Z
Ігри і не тільки. 8 несподіваних можливостей Excel, про які ви не знали
InternetUA
2025-02-06T20:01:33Z
Death Stranding 2: On The Beach може отримати новий трейлер вже скоро
24tv
2025-02-06T19:57:38Z
І до ворожки не ходи: 5 жіночих імен, яким не щастить у коханні
Telegraf
2025-02-07T02:24:03Z
Як готувати курячий бульйон: зірка "Мастер Шеф" дала рецепт легкого супу з локшиною
Политека
2025-02-07T01:01:20Z
Навіщо смажити на сковороді господарське мило: незвична процедура
24tv
2025-02-06T23:03:46Z
Як почистити пожовтілу ванну: маловідомі лайфхаки
24tv
2025-02-06T22:54:17Z
Він кращий за "той самий" шоколад: як легко приготувати дубайський торт
24tv
2025-02-06T21:57:36Z
Ранні та надзвичайно соковиті: найкращі сорти огірків для городу
24tv
2025-02-06T21:00:33Z
Не чекайте свята: навдивовижу соковите м'ясо з яблуками від суперфіналістки "МастерШеф"
24tv
2025-02-06T20:39:36Z
Не все можна зробити власноруч: 7 випадків, коли варто довірити ремонт професіоналам
24tv
2025-02-06T19:57:27Z
Урожай попре як на дріжджах: які рослини потрібно удобрювати золою
GlavRed
2025-02-06T19:27:36Z
У Херсоні викрили колишнього правоохоронця, який співпрацював із російськими загарбниками
УкраинФорм
2025-02-07T02:15:17Z
В районі Чернігова пролунали вибухи, Україну атакують останні "шахеди"
ZN UA
2025-02-07T01:16:14Z
Суд призначив 12 років ув’язнення винуватцю аварії на Печерську у Києві, в якій загинула родина
УкраинФорм
2025-02-07T00:51:42Z
На Хмельниччині пролунали вибухи, російські дрони долетіли до заходу України
ZN UA
2025-02-07T00:22:28Z
Греція оголосила надзвичайний стан через серію землетрусів
ГЛАВКОМ NET
2025-02-06T23:12:56Z
У Києві група підлітків у масках побила хлопця та відібрала у нього телефон
ГЛАВКОМ NET
2025-02-06T21:36:50Z
На Житомирщині поховали 21-річного підривника ТЦК у Рівному: що кажуть родичі
TSN
2025-02-06T21:36:24Z
Українці отримують по месенджеру Signal повідомлення про необхідність "самостійно гасити пожежі" - це фейк
Комсомольская правда
2025-02-06T20:58:28Z
На Київщині горить центр управління відходами
УкраинФорм
2025-02-06T20:03:04Z
Жіноча збірна України достроково втратила шанси вийти на Євробаскет-2025
ZN UA
2025-02-07T00:55:08Z
Кривбас продав Бізіману до Лівії
Football.ua
2025-02-06T23:45:47Z
"Барселона" рознесла "Валенсію" та вийшла до півфіналу Кубка Іспанії
TSN
2025-02-06T22:48:55Z
Слот за крок від трофею: Ліверпуль ефектно принизив Тоттенхем і вийшов у фінал Кубка ліги
24tv
2025-02-06T22:42:35Z
Феєричний старт сезону: Магучіх здобула "золото" на турнірі в Італії
24tv
2025-02-06T22:39:53Z
Реал Сосьєдад — Осасуна 2:0 Відео голів та огляд матчу Кубка Іспанії
Football.ua
2025-02-06T22:22:40Z
Без Роналду: Моурінью назвав трьох найкращих гравців в історії
Football.ua
2025-02-06T22:12:31Z
"Інтер" зазнав розгромної поразки від "Фіорентини" в дограванні перерваного матчу Серії А
TSN
2025-02-06T22:06:25Z
Ферран – автор найшвидшого хет-трику Барселони з часів Ето'о
Football.ua
2025-02-06T22:04:55Z
ЗСУ мали успіхи на Курщині, а росіяни – біля Куп'янська та Часового Яру: огляд карт фронту ISW
24tv
2025-02-07T01:00:59Z
Хотів потішити кохану, але митники затримали: молодик віз з Польщі незадекларовані товари Cartier, LV і Dyson
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T00:45:31Z
Сили безпілотних систем знищили на Луганському напрямку російський «Град»
УкраинФорм
2025-02-07T00:27:53Z
Прикордонники вразили дронами три склади з пальним та зброєю росіян на Луганщині
УкраинФорм
2025-02-06T23:36:50Z
На Вовчанському напрямку прикордонники знищили гармату МТ-12 і вогневу позицію росіян
УкраинФорм
2025-02-06T23:07:33Z
Ворожі безпілотники змусили більшість українських областей "почервоніти"
TSN
2025-02-06T23:06:33Z
На Київщині пролунали вибухи, столичний регіон вже кілька годин атакують "шахеди"
ZN UA
2025-02-06T23:04:48Z
Рух громадським транспортом відновиться під час тривог? Деталі від столичної влади
ГЛАВКОМ NET
2025-02-06T22:45:43Z
У Черкасах, а також у Житомирській, Кіровoградській, Одеській та Харківській областях пролунали вибухи
ZN UA
2025-02-06T22:43:25Z
Актори "Маски шоу": як зараз виглядають і чим займаються зірки легендарної передачі
Политека
2025-02-07T02:01:12Z
Джамала назвала свої улюблені фільми
CutInsight
2025-02-07T01:00:24Z
7 кращих акторів, які зайнялися мистецтвом
CutInsight
2025-02-07T00:54:10Z
Українські політики в кіно
CutInsight
2025-02-07T00:51:26Z
Зірки Голливуду з українським походженням
CutInsight
2025-02-07T00:48:33Z
Не «Хаусом» єдиним. 5 якісних фільмів про лікарів
CutInsight
2025-02-07T00:48:09Z
10 политиків-кінематографістів
CutInsight
2025-02-07T00:45:38Z
Режисери, що зняли 5 видатних фільмів поспіль
CutInsight
2025-02-07T00:33:15Z
Перевершив батька: який вигляд має "непублічний" син Джуда Лоу
GlavRed
2025-02-07T00:27:32Z
У січні Міноборони допустило до експлуатації у ЗСУ сім зразків стрілецької зброї та гранатометів
УкраинФорм
2025-02-07T02:09:12Z
Прикриватимуть F-16 і не тільки: експерт розповів, як застосовуватимуть винищувачі "Міраж"
Фокус
2025-02-07T02:06:57Z
Дуже складні і вперті: 3 найбільш неслухняних знаки зодіаку
GlavRed
2025-02-07T02:00:15Z
У Міноборони роз’яснили соціальні права рекрутерів та їхніх родин
УкраинФорм
2025-02-07T01:52:37Z
Нідерланди передадуть Україні мобільну лабораторію для розслідування воєнних злочинів
УкраинФорм
2025-02-07T01:48:18Z
Харчування в школах, доплата вчителям, субсидії, еКнига: яку допомогу продовжать отримувати українці
Хвиля
2025-02-07T01:09:07Z
Кого із раніше засуджених можуть мобілізувати в 2025 році
Telegraf
2025-02-06T23:24:53Z
Війна, день 1079. В Україну прибули перші літаки Mirage 2000 від Франція, півроку Курської операції
Football.ua
2025-02-06T23:01:53Z
"Завчасно були в РФ: у ССО ЗСУ оголосили подробиці початку Курської операції
Gazeta UA
2025-02-06T22:31:08Z
Що таке зимове безсоння і як з ним боротись
Gazeta UA
2025-02-06T22:39:55Z
Одна з категорій громадян може втратити бронювання: кого це стосується
GlavRed
2025-02-06T21:27:26Z
У МОЗ планують “розбронювати” медиків
1News
2025-02-06T20:37:57Z
"Відмовитись від абортів навіть у приватних клініках": у рф готують росіянок до вічних пологів
FaceNews
2025-02-06T20:27:55Z
Аналіз калу на приховану кров: кому призначають та як зрозуміти результати
24tv
2025-02-06T20:27:37Z
Ось чому це слід робити частіше: 6 позитивних ефектів від тримання за руки з коханою людиною
24tv
2025-02-06T20:18:52Z
Деяких медиків позбавлятимуть бронювання. Міністерство охорони здоров'я назвало умову
ГЛАВКОМ NET
2025-02-06T19:45:45Z
Що буде з організмом, якщо на місяць відмовитися від цукру
AgroNews
2025-02-06T17:21:40Z
Блищатиме як нова: як відмити нагар на сковорідці
24tv
2025-02-06T16:36:02Z
Браконьєри РФ завдали Азовському морю збитків на понад 4 млрд грн
Хвиля
2025-02-07T02:12:34Z
"Подарунок" від Байдена: американські санкції обвалили ціну на російську нафту
Telegraf
2025-02-07T02:06:24Z
Важливий продукт стрімко подешевшає: українців порадували прогнозом
GlavRed
2025-02-07T00:27:52Z
Опитування показало, скільки німецьких компаній готові інвестувати в Україну
Хвиля
2025-02-07T00:09:46Z
«Золота лихоманка» в США зачепила Лондон
ГЛАВКОМ NET
2025-02-06T23:09:11Z
Газпром продав свій австрійський підрозділ дубайській компанії
УкраинФорм
2025-02-06T22:51:39Z
«Київстар» отримав дозвіл придбати Uklon
InternetUA
2025-02-06T22:43:07Z
ЄБРР планує інвестувати щонайменше $1,56 млрд в економіку України
iPress
2025-02-06T22:22:47Z
Міністерство фінансів США наклало санкції на нафтові мережі, що постачають іранську нафту до Китаю
iPress
2025-02-06T22:22:16Z
Більшість водіїв не здогадується: що означає напис ODO на панелі авто
GlavRed
2025-02-07T02:06:41Z
Volkswagen показав унікальні повнопривідні Transporter
AutoCentre
2025-02-06T20:06:37Z
Італійське ательє Zagato випустило перший серійний AGTZ Twin Tail
AutoCentre
2025-02-06T19:10:32Z
У Дубаї за $1 мільйон продають Гелендваген з жовто-блакитним салоном
Топ Жир
2025-02-06T18:33:29Z
Можуть оштрафувати посеред дороги: водіям пояснили, що потрібно, щоб не "влетіти на гроші"
Политека
2025-02-06T18:27:29Z
Виявлено культовий 56-річний Volkswagen без пробігу і в заводському пакуванні
Фокус
2025-02-06T17:57:01Z
Раритетний пікап Chevrolet Silverado з мінімальним пробігом виставили на торги
AutoCentre
2025-02-06T17:06:44Z
Як очистити лобове скло від льоду: поради експертів
Комсомольская правда
2025-02-06T16:16:04Z
Novitec показав нову версію тюнінгу Ferrari 296
AutoCentre
2025-02-06T16:07:19Z
У Німеччині на групу російськомовних тіктокерів подали заяву в поліцію за розпалювання ненависті до євреїв та українців
Украина Криминальная
2025-02-07T02:06:55Z
Трамп запровадив санкції проти МКС через переслідування Нетаньягу
УкраинФорм
2025-02-07T01:58:05Z
Кіт Келлог обговорив питання України на першій зустрічі з Маркаровою
ZN UA
2025-02-07T01:57:56Z
США наклали санкції на міжнародну мережу, яка постачає іранську нафту до Китаю
Украина Криминальная
2025-02-07T01:45:33Z
Чому Україні вигідне припинення вогню, а не мирний договір із РФ
GlavRed
2025-02-07T01:36:08Z
Кремль зробив заяву щодо можливої зустрічі Трампа й Путіна
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T01:33:44Z
Індійські ЗМІ подали позов до суду проти ChatGPT
InternetUA
2025-02-07T01:33:40Z
Не мир через силу: яким буде найкращий сценарій завершення війни для України
24tv
2025-02-07T01:33:39Z
У США вирішили не боротися з олігархами РФ, наближеними до Кремля - ЗМІ
GlavRed
2025-02-07T01:21:04Z