MY.UAНовини
В України міг бути власний аналог БМП Bradley: як проєкт зірвали незадовго до великої війни
В України міг бути власний аналог БМП Bradley: як проєкт зірвали незадовго до великої війни

В України міг бути власний аналог БМП Bradley: як проєкт зірвали незадовго до великої війни

В України міг бути власний аналог БМП Bradley: як проєкт зірвали незадовго до великої війни

За даними ЗМІ, правоохоронці розпочали розслідування щодо історії. У тексті розповіли про низку моментів, які завадили розробникам довести проєкт до кінця.

До початку повномасштабного вторгнення Росії в Україні розроблялася власна інноваційна бойова машина піхоти, яка могла б бути не гіршою за американську Bradley. Над проєктом з назвою "Вавілон" працювали спеціалісти одного з приватних підприємств. Нову БМП могли б запустити в серійне виробництво до початку великого вторгнення РФ, але низка інцидентів, конфліктів і спірних рішень, у тому числі за участі Міністерства оборони, призвели до закриття програми, розпуску команди конструкторів і втрати напрацювань, пише “Економічна правда”.

За даними джерел видання, кілька місяців тому прокуратура розпочала досудове розслідування щодо неналежного виконання службових обов’язків, яке призвело до тяжких наслідків (ч. 2 ст. 367 Кримінального кодексу), причетними до зриву проєкту. Це сталося після проведення Міністерством оборони внутрішнього аудиту в 2023 році. Автор тексту "ЕП" назвав історію "Вавілону" “еталонною відповіддю на питання, чому Україна під час війни самотужки не виробляє окремі дефіцитні види озброєння”.

https://www.epravda.com.ua/

Історія розробки української бойової машини піхоти почалася з інженерної групи "Арей" у Києві, яка в 2014 році була маленькою майстернею та готувала бронетехніку для бійців батальйону "Азов". Нею керувала родина міністра юстиції часів президента Віктора Ющенка Романа Зварича. Згодом до майстерні доєдналися конструктори Микола Степанов та його син Сергій, які збирали танки на заводі імені Малишева в Харкові.

Цех "Арея" працював на збанкрутілому машинобудівному заводі "АТЕК". Там також розміщувався тренувальний табір добровольців. Поряд була інфраструктура з залізницею. 

Маючи 45 років досвіду роботи конструктором і десятки розробок у галузі бронетехніки (серед яких модернізація танків Т-64, Т-72 і перша серійна партія БМ "Оплот"), управляти підприємством став Микола Степанов. Він хотів створити там сучасне танкове виробництво. За Степановим прийшли фахівці з танкових заводів різних міст.

“Перевага приватної оборонної компанії була у відсутності політичних надбудов на кшталт "Укроборонпрому". Конструктори не стикалися з бюрократією, корупцією, спілкувалися з військовими та готували машини за їх відгуками”, — йдеться в матеріалі.

Однією з перших розробок стала важка бойова машина "Азовець" для міських боїв. У 2015 році техніку офіційно представив тодішній міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. Хоча машина була “дуже сира”, серійне виробництво так і не почалося. З часом цехи "АТЕКу" відновлювалися та наповнювалися обладнанням, там активно ремонтувалася та модернізовувалася броньована техніка.

З часом "Арей" помітили в Міноборони. Представників майстерні запросили в Центральний науково-дослідний інститут (ЦНДІ) Збройних Сил України, щоб ті показали всі свої розробки. Під час великої наради за участі Генштабу та Міноборони військові підтвердили, що розробки Степанова потрібні армії, зокрема важка БМП "Азовочка". Після кількох подібних заходів названий проєкт перетворився на дослідно-конструкторську роботу (ДКР) з розробки важкої бойової машини піхоти за фінансування міністерства під кодовою назвою "Вавілон".

Йшлося про машину на базі танку Т-64А, маса якої мала б скласти 36 тонн — тобто, на 10 тонн більше, ніж Bradley. Степанов назвав найближчим її аналогом 60-тонну ізраїльську БМП "Намер" з максимальним захистом екіпажу. Основа від Т-64А означала простоту ремонту та виробництва. "Вавілон" планувалася як машина перехідного періоду, поки Україна не знайде інше базове шасі. 

Інше ж обладнання хотіли встановлювати сучасних зразків чи розробляти самостійно. Наприклад, планувалося оснащення БМП єдиним цифровим комплексом управління для контролю всіх показників і обміну інформацією з підрозділом. Високу потужність могло забезпечити поєднання німецького дизельного двигуна TCD16.0V8 з електричним.

"Противник зазвичай намагається вразити двигун або систему охолодження. Гібридний привід дозволяє машині на електриці покинути поле бою навіть якщо основний двигун вийде з ладу. До того ж основний мотор доволі шумний, тому електричний привід дозволить бути більш непомітним", — пояснив Сергій Степанов.

Крім того, спеціалісти прагнули розробити з нуля броню, щоб вона могла захистити військових від танкових пострілів. Для зварювання було куплено сучасну німецьку установку, інструменти якої, за словами Степанова, використовувалися для бронювання танків Leopard. Згодом на випробуваннях макет української БМП витримав влучання 125-мм боєприпасу з 500 метрів.

Вартість "Вавілона", імовірно, склала б до 1,8 млн доларів. Це менше, ніж для іноземних аналогів, адже БМП та близько 75% її деталей мали б вироблятися в Україні

“Інноваційні напрацювання "Арея" могли вилитися не тільки в розробку БМП, а й освіжити інші моделі української бронетехніки. Однак для реалізації планів потрібно було пройти сім кіл бюрократичного пекла”, — зазначається в матеріалі.

У компанії "Арей" почалися проблеми після запуску дослідно-конструкторської роботи "Вавілон". У жовтні 2016-го на "АТЕК" і в танкові цехи увірвалися невідомі, які вигнали охоронців та перекрили прохідну. Інженери на завод не змогли повернутися, але обладнання на мільйони гривень залишилося всередині.

“Пояснити коротко, що сталося тієї ночі, неможливо. Три десятки гектарів київської землі біля станції метро і тисячі тонн металобрухту приваблюють багатьох ділків. Конфлікт між збанкрутілими власниками, "інвесторами", орендарями цехів та "Азовом" за "АТЕК" — тема для окремої статті”, — написав автор.

Тоді майстерня звернулася до Служби безпеки України з проханням "опломбувати" 19-й та 60-й цехи, де розробляли бронетехніку. За представників "Арею" вступилося командування військ. Зокрема, за даними “ЕП”, тодішній начальник Генштабу ЗСУ Віктор Муженко просив ексголову СБУ Василя Грицака розблокувати цехи "Арея".

Згідно з текстом, “військових ніхто не послухав”, а “за мовчазної згоди силовиків на "АТЕК" почали зносити цехи під забудову”. Світлана Зварич розповіла про розкрадання 246 верстатів, знесення відремонтованих кранів біля залізниці і трансформаторних будок.

Після інциденту військові прихистили конструкторів у невеликому цеху 482-го конструкторсько-технологічного центру Збройних Сил, через пів року колектив почав орендувати приміщення у місті Васильків Київської області. Було докуплено обладнання та відновлено роботу. Але виготовити дослідний зразок, провести випробування та запустити серійне виробництво хотіли на Київському бронетанковому заводі (КБТЗ).

Інші труднощі виникли з технічним завданням, яке було треба для початку розробки “Вавілону”. "Арей" чекав документ від Центрального науково-дослідного інституту понад два роки, а роботи почалися наприкінці 2018-го. Як розповів у коментарі Сергій Степанов, ТЗ, до того ж, містило багато помилок, зокрема десятки неактуальних ГОСТів, нереалістичні умови чи відсутність вимог. Також була вимога, якої взагалі не мало б бути, — про встановлення конкретної деталі на бойову машину піхоти — динамічного захисту ХСЧКВ. Керівник ЦНДІ генерал Ігор Чепков був одним з розробників ХСЧКВ. Вимога про цей захист, за даними "Арея", стала нібито одним з ключових конфліктних моментів між виробником і замовником. Згодом ТЗ скоригували, але не згадану вимогу.

Згідно з матеріалом, зміни до технічного завдання розглядали шість місяців. Тоді підприємство не фінансувалося та зазнало збитків на 3 мільйони гривень. Людей не звільняли, щоб не отримати негативний висновок щодо спроможності виконати роботу.

У вересні 2019 року “Арей” перейшов до другого етапу розробки БМП. Упродовж наступних місяців компанія зіткнулася з позаплановими перевірками військових представників. Керівництво запрошували на засідання безпекового комітету Верховної Ради, на розгляді було питання передачі ДКР "Вавілон" одному з харківських держпідприємств.

"Перший заступник голови комітету Михайло Забродський ставив жорсткі та конструктивні питання. Ми змогли на все відповісти та підтвердити документально. У підсумку комітет став на наш бік і залишив розробку нам", — переповіла Світлана Зварич.

Попри позитивні висновки перевірок, Чепков у листі до Міноборони незабаром поскаржився, нібито "Арей" не ухвалив рішення про виготовлення дослідного зразка, тому після другого етапу компанія може відмовитися від проєкту. Хоча підприємство не збиралося відмовлятися від “Вавілону”. На підставі листа Міноборони в 2019 році, як пише “Економічна правда”, вирішило "притримати" аванс у 26 млн грн, що спричинило нові фінансові проблеми для конструкторів і звільнення частини фахівців. Аванс виплатили лише через пів року, але команда змогла завершити другий етап, підготувавши 22 тисячі аркушів конструкторської документації, макет машини та провівши випробування нового захисту.

Згодом в "Арей" знову прийшли військові з перевіркою та підтвердили належне виконання другого етапу і технічну можливість переходу до третього. Але, як зазначається, Міноборони запропонувало конструкторам перенести виробництво дослідного зразка на завод Малишева в Харкові через нібито відсутність достатніх потужностей.

“На той момент на КБТЗ вже готувалися цехи для виготовлення дослідного зразка "Вавілона" та були підписані всі необхідні угоди. За словами Зварич, попри це Міноборони все одно наполягало на перенесені виробництва в Харків. "Арей" на це не погодився, адже вже набрав співробітників у Києві. У підсумку фінансування третього етапу не розпочалося. "Арей" знову залишився без грошей аж до кінця 2021 року, поки не закінчився основний контракт. Збитки становили 28 млн грн і їх ніхто не компенсував, адже в контрактах не закладають відповідальність замовника за зрив фінансування”, — розповіли в матеріалі.

У межах проєкту було розроблено унікальне програмне забезпечення, оптико-електронні пристрої, енергоагрегат. Але все, схоже, було дарма, оскільки 22 лютого 2022 року програму ДКР "Вавілон" закрили. Як з’ясували журналісти, рішення ухвалили, не врахувавши позицію командування Сухопутних сил ЗСУ.

У тексті додали: “Продовжувати роботи ніхто не збирався. Міноборони просто не забрало конструкторську документацію та макети, на які витратило 50 млн грн платників податків. За словами Зварич, це майно за законом належить Міноборони. Після завершення контракту "Арей" не мав права ставити собі на баланс технічну документацію та макети, тож не раз просив їх забрати. Але цього не зробили”,

Більше того, у квітні 2022 року російських снаряд знищив у Харкові 22 тисячі сторінок конструкторської документації для бойової машини піхоти. Макети вціліли, бо були в іншому місці. Про втрату науково-технічної продукції, зокрема, йдеться у “внутрішньому документі”, який підтверджує кримінальне провадження у межах цієї історії. Імена фігурантів справи поки не відомі.

За інформацією “ЕП”, команда конструкторів, які займалася ДКР "Вавілон", розійшлася по різних компаніях, а на місці "АТЕК" — випалена земля. Журналісти зауважили: “У Міноборони провал розробки БМП "Вавілон" ніби й не помітили. Причетні до цього проєкту чиновники не покарані. Ситуація з ДКР "Вавілон" загалом характеризує роботу дослідно-конструкторських програм Міноборони, які ніколи не славилися ефективністю. З 2022 року відомство щороку виділяє на програми ДКР 3 млрд грн”.

https://www.epravda.com.ua/

Також з’ясувалося, що через два місяці після початку розслідування стосовно чиновників Міноборони щодо технічної документації, на пошту "Арея" надійшов позов від оборонного відомства "про витребування майна з чужого незаконного володіння". У компанії запевнили, що, попри знищення конструкторської документації, можуть її відновити з електронних копій. Степанов висловив готовність знову зібрати команду та завершити розробку.

“Уже у 2024 році в Міноборони знову зібралася нарада. Представники "Арея", військові та Міноборони обговорювали можливість поновлення ДКР "Вавілон". Проте, за словами Степанова, конструктиву на нараді було мало. Результат цієї довгої історії поки що такий: Україна не має і ще довго не матиме власної БМП”, — підсумовується в матеріалі.

Про те, як працює схема зі знищення вітчизняних військових розробок, також писала для ZN.UA Світлана Зварич у статті "Технології зриву державного оборонного замовлення".

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Словаки з іноземних лідерів найбільше довіряють Павелу і Орбану, Путін – на четвертому місці
Европейская правда
2024-11-05T16:16:54Z
У США відкрилися перші виборчі дільниці
УкраинФорм
2024-11-05T16:16:31Z
"Затамували подих": у ЄС розповіли, що буде з підтримкою України після виборів у США
24tv
2024-11-05T16:15:49Z
Апартаменти в золоті, курорти й гольф-клуби: якою нерухомістю володіє Трамп – яскраві фото
24tv
2024-11-05T16:15:25Z
Біллі Айліш призупинила концерт і закликали фанів голосувати за Камалу Гарріс на виборах у США
24tv
2024-11-05T16:15:17Z
Результати можуть бути і завтра, і за тиждень: як будуть підраховувати голоси на виборах у США
24tv
2024-11-05T16:15:01Z
Армія РФ обстріляла Очаків, поранені жінка й дитина
УкраинФорм
2024-11-05T16:12:26Z
У ключовому штаті Пенсильванія оскаржили тисячі голосів виборців з-за кордону
Европейская правда
2024-11-05T16:12:17Z
Ексспівробітники Міноборони РФ привласнили нерухомості на понад 700 млн
1News
2024-11-05T16:09:54Z
Новий топгенерал НАТО приступить до обов’язків у січні 2025 року
Европейская правда
2024-11-05T16:16:04Z
У ЗСУ розповіли про успіхи в боротьбі з “шахедами”
1News
2024-11-05T16:15:55Z
Жінки в Україні відкривають все більше бізнесів: у яких сферах вони представлені
24tv
2024-11-05T16:15:35Z
Генштаб: РФ за три місяці випустила по Україні 4300 ударних дронів, 71% із них - знищені
УкраинФорм
2024-11-05T16:09:54Z
Тайвань передав Україні ракети MIM-23 Hawk: з дозволу США і через посередників
Фокус
2024-11-05T16:06:38Z
Не "заманює" навіть відстрочка: учителів яких предметів зараз не вистачає у школах
24tv
2024-11-05T16:00:15Z
Різдвяний подарунок розкрив сімейну таємницю, яку зберігали 50 років: що це було
TSN
2024-11-05T15:52:53Z
У КНУ імені Шевченка заборонять Telegram: кого це стосуватиметься
24tv
2024-11-05T15:52:09Z
В ізоляторі по 5 днів: Лубінець заявив про маніпуляції у притулку для дітей Львівської ОВА
24tv
2024-11-05T15:51:59Z
Чи справді ромашковий чай є таким корисним, як його вважають
24tv
2024-11-05T16:15:03Z
Медичний канабіс: уряд визначив для виробників терміни на отримання квот у 2025 році
УкраинФорм
2024-11-05T16:12:51Z
У ВООЗ назвали патогени, проти яких терміново потрібні вакцини
24tv
2024-11-05T16:06:53Z
Ніколи не поєднуйте ці миючі засоби разом: можете нашкодити здоров'ю
24tv
2024-11-05T16:00:55Z
Лікарі назвали продукти, які руйнують клітини мозку та погіршують пам’ять
TSN
2024-11-05T15:52:49Z
Чому ми прокидаємся о третій годині ночі: пояснення та поради психолога
TSN
2024-11-05T15:51:47Z
Новий штам мавпячої віспи: у Британії виявили ще два випадки
УкраинФорм
2024-11-05T15:27:17Z
Приготуйтесь до змін: гороскоп на 2025 рік для Дів
24tv
2024-11-05T15:03:55Z
В Україну доставили 270 тисяч доз вакцини проти правця та дифтерії
УкраинФорм
2024-11-05T14:36:56Z
Драма-трилер «БожеВільні» за перший вікенд прокату зібрала понад ₴1,6 мільйона
УкраинФорм
2024-11-05T16:16:02Z
Кухня американської акторки Дженніфер Гарнер вразила дизайнерів: що робить її приголомшливою
24tv
2024-11-05T16:15:19Z
Оновлена вистава «Один на Один» — більше сенсів, глибоких емоцій та соціального змісту
Вива
2024-11-05T16:15:07Z
Зведуть з розуму будь-якого чоловіка: 3 вишуканих парфуми для жінок
24tv
2024-11-05T16:09:26Z
32-річна Селена Гомез здивувала новим діагнозом, який заважає їй худнути: "Це дратує "
TSN
2024-11-05T16:06:55Z
Відомий український співак розповів, як загинула його кохана
GlavRed
2024-11-05T16:06:30Z
Анна Трінчер заспівала в дуеті з військовим, чия історія надихнула сотні людей
Вива
2024-11-05T16:03:16Z
Надя Дорофєєва станцювала з вагітною дружиною Позитива і кумедно відреагувала на її вагітність
TSN
2024-11-05T15:52:41Z
У Києві визначили переможців премії Богдана Хмельницького за твори на воєнну тематику
УкраинФорм
2024-11-05T15:52:28Z
В Івано-Франківську засуджено трьох навідників ударів по аеропорту
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T16:18:41Z
Росіяни захоплюють населені пункти, ворог вже за 21 км від Дніпропетровщини - BILD
GlavRed
2024-11-05T16:15:20Z
Один в окопі воїн: воїн бригади "Рубіж" самотужки зупинив ворожий штурм
TSN
2024-11-05T15:52:42Z
Україну незабаром засипле снігом: названо дату перших опадів
TSN
2024-11-05T15:52:35Z
Хтось уже 5, 6, 10 років воює: аеророзвідниця відверто про СЗЧ і демобілізацію
TSN
2024-11-05T15:52:16Z
Київ у небезпеці?: гучна заява ветерана АТО сколихнула Україну
TSN
2024-11-05T15:51:10Z
Нова загроза: що будують росіяни на окупованих територіях
24tv
2024-11-05T15:39:14Z
Росія атакувала Харків: ворожий "Шахед" влучив у житловий будинок
GlavRed
2024-11-05T15:36:36Z
Росіяни тримають кораблі подалі від Криму і патрулюють акваторію з авіації - Плетенчук
УкраинФорм
2024-11-05T15:36:23Z
На Донеччині розкрили вугільну схему на мільярд
1News
2024-11-05T16:12:22Z
Зарплати у 2025 році почнуть поступово знижуватись: у чому причина
Знай
2024-11-05T16:06:58Z
Ціни на яйця зросли на 60%: скільки зараз коштує десяток в магазині
24tv
2024-11-05T16:06:37Z
Встановлено нові соціальні нормативи споживання газу: що важливо знати українцям
Хвиля
2024-11-05T16:03:20Z
Пакистан активно нарощує закупівлю української сої
AgroPortal
2024-11-05T16:00:55Z
В Україні націоналізували частину автозаправних станцій Shell
УкраинФорм
2024-11-05T16:00:19Z
Хто з ВПО зможе отримати допомогу на оренду житла
24tv
2024-11-05T16:00:13Z
Перший місяць аукціонів «Земельного банку» приніс бюджету майже ₴35 мільйонів
УкраинФорм
2024-11-05T15:52:23Z
Чи зросте максимальна пенсія у 2025 році
24tv
2024-11-05T15:30:32Z
На Львівщині у багатоповерхівці вибухнула граната: винуватцем виявився п'яний чоловік
24tv
2024-11-05T16:15:18Z
ФСБ затримала на ТОТ Херсонщини 22-річного українця, підорюють у шпигунстві - ЗМІ
УкраинФорм
2024-11-05T15:52:35Z
Моторошні злочини проти рідних дітей: в Україні до довічного засудили чоловіка
TSN
2024-11-05T15:51:42Z
В Одесі військовий пенсіонер коригував удари ворога по місту, його затримали
InternetUA
2024-11-05T15:46:46Z
На Тернопільщині смертельне отруєння грибами: серед загиблих є дитина
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T15:45:53Z
Колишнього власника «Дельта Банку» Лагуна оголосили у міжнародний розшук
УкраинФорм
2024-11-05T15:42:36Z
Судитимуть молодика, який підпалив Вінницький обласний ТЦК та СП
Украина Криминальная
2024-11-05T15:24:37Z
Трагедія у Дніпрі: водій збив двох дітей на пішохідному переході
24tv
2024-11-05T15:24:25Z
Суд оштрафував шеф-редактора телеканалу «Прямий» за підроблення документів для виїзду за кордон
Детектор М
2024-11-05T15:22:40Z
Danone створила спеціальне молоко для дітей із суміші вівса та гороху
AgroNews
2024-11-05T16:16:01Z
Блогерка відвідала 100 різдвяних ярмарків і назвала 5 найкращих: один з них привів її в шок
24tv
2024-11-05T16:09:22Z
Урожай здивує щедрістю: як садити полуницю восени - прості поради
GlavRed
2024-11-05T16:06:40Z
Як легко прокидатися вранці: експерт поділився порадами на вагу золота
GlavRed
2024-11-05T16:03:15Z
4 ознаки того, що ви зустріли свою другу половинку невчасно
GlavRed
2024-11-05T15:57:25Z
Чому страви в ресторанах смачніші домашніх: ви будете здивовані
TSN
2024-11-05T15:51:03Z
Дубайський шоколад: приготувати елітний смаколик можна вдома і не за всі гроші світу
24tv
2024-11-05T15:45:12Z
Коли і де найчастіше можна знайти гриби: секрети "полювання" грибників
GlavRed
2024-11-05T15:25:13Z
Курячі зрази з сюрпризом: начинка, яка здивує близьких за вечерею
Политека
2024-11-05T15:18:16Z
Гравців вистачить, – Поворознюк відреагував на санкції до п'яти футболістів основи Інгульця
24tv
2024-11-05T16:15:12Z
Збірна України поступилася американкам на ЧС-2024 з ампфутболу
УкраинФорм
2024-11-05T15:57:16Z
У Вірменії розповіли подробиці звільнення екстренера збірної України
24tv
2024-11-05T15:54:36Z
Манчестер Сіті визначився з двома кандидатурами на заміну Родрі
Football.ua
2024-11-05T15:52:17Z
Через 12 місяців побачимо бій за абсолют, – легендарний Баффер мріє про нового чемпіона
24tv
2024-11-05T15:36:48Z
Олександр Усик пояснив причину затримання в Кракові та подякував дипломатам за підтримку
360ua.news
2024-11-05T15:33:22Z
Чемпіонка Європи з важкої атлетики Ольга Івженко: А після тренувань я в'яжу
Комсомольская правда
2024-11-05T15:30:23Z
Манчестер Юнайтед планує влітку повернутися до ідеї підписання Брентвейта
Football.ua
2024-11-05T15:25:42Z
Грав з Ібрагімовичем та Мессі: легенда ПСЖ повісив бутси на цвях
24tv
2024-11-05T15:15:03Z
Хочете доступний складаний смартфон? Samsung готує саме такий на 2025 рік
24tv
2024-11-05T16:06:42Z
Чому Ubisoft відклала реліз Assassin's Creed Shadows: продюсер компанії пояснив рішення
24tv
2024-11-05T16:06:20Z
Перетворить стіни на генератори енергії: у Європі створили "сонячну цеглу"
InternetUA
2024-11-05T16:01:27Z
Збій годинників на смартфонах в Україні: користувачі повідомляють про неправильний час і місцезнаходження
360ua.news
2024-11-05T16:00:31Z
У Польщі знайшли могилу "вампірки" Зосі із серпом на шиї: вчені дізнались, ким насправді була дівчина
TSN
2024-11-05T15:51:43Z
РФ запустила у космос ракету "Союз" із двома іранськими супутниками
Фокус
2024-11-05T15:51:19Z
Учені створили ємну та надійну водно-полімерну батарею: де таку можна застосовувати
InternetUA
2024-11-05T15:43:56Z
"Походять із загальнодоступних джерел": Google прокоментував скандальне оновлення карт, — ЗМІ
Фокус
2024-11-05T15:36:20Z
Японія запустила в космос перший у світі дерев'яний супутник LignoSat
TSN
2024-11-05T15:30:59Z
На український ринок вийшов новий Toyota Land Cruiser Prado: ціни та комплектації
Фокус
2024-11-05T16:06:31Z
ДСНС отримала потужні тягачі Ford Trucks F-Line
AutoCentre
2024-11-05T16:03:03Z
Suzuki e VITARA: перший електрокросовер компанії запропонує автономність до 500 км
ITC
2024-11-05T15:30:09Z
Енергетикам поставлено черговий бурокран на шасі IVECO Eurocargo
AutoCentre
2024-11-05T14:13:25Z
Оновлений Kia Sportage дебютував у Південній Кореї
AutoCentre
2024-11-05T14:13:09Z
Електромобілі стали популярнішими серед українців
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T13:54:47Z
Від $21 000: електричний кросовер Zeekr X отримав нову версію та значно подешевшав
AutoGeek
2024-11-05T12:57:15Z
З запасом ходу понад 840 км: гібридний кросовер Mitsubishi Outlander користується рекордним попитом
AutoGeek
2024-11-05T12:15:53Z
Українські автомобілісти віддають перевагу автівкам з ДВЗ
AutoCentre
2024-11-05T12:13:40Z