MY.UAНовини
Чому Зеленський не дякує Порошенку? Як президент реагує на петиції
Чому Зеленський не дякує Порошенку? Як президент реагує на петиції

Чому Зеленський не дякує Порошенку? Як президент реагує на петиції

У 2023 році найбільшу підтримку на сайті президента України набрало звернення з вимогою відкрити реєстр е-декларацій публічних службовців. Петиція від бійця батальйону «Вовки Да Вінчі» ім. Дмитра Коцюбайла Олександра Ябчанки отримала понад 83 тис. голосів. Це стало рекордом від моменту запровадження електронних петицій на сайті глави держави. 2023 рік став загалом рекордним і за кількістю петицій, що набрали необхідні 25 тис. голосів

Минулого року також відбулася суттєва зміна тематики петицій на сайті президента. Найбільш популярним протягом року були звернення про нагородження військовослужбовців званням Героя України, а також низка питань щодо обороноздатності держави: виготовлення FPV-дронів, демобілізація військовослужбовців, можлива мобілізація депутатів та ін.

Чому ж цей інструмент у 2023 році став настільки популярним серед українців? Що вимагають громадяни у петиціях та чи вдається президенту Володимиру Зеленському вчасно та якісно реагувати на всі звернення? Про це – у дослідженні Руху «Чесно».

У 2021 році підтримку громадян і відповідь президента отримали лише 19 петицій, за 2022 рік таких петиції було 105. Натомість у 2023 році кількість підтриманих громадянами петицій зросла до 1196. Така колосальна різниця ще більш відчутна, зважаючи на те, що загальна кількість зареєстрованих петицій у 2023 році є найменшою за всі попередні роки. А кількість петицій, які отримали відповідь, стала найбільшою за час каденції Володимира Зеленського.

Без відповіді наразі перебуває 1046 петицій за 2023 рік, чотири петиції очікують на відповідь із 2022 року, одна на розгляді з 2019 року. І якщо петиція 2019 року є лише подякою президенту Петру Порошенку та насправді не закликає до жодних дій, то петиції, що очікують на відповідь із 2022 року, є змістовними та потребують реакції.

Натомість в одній із петицій 2022 року громадяни закликають ветувати скандальний законопроєкт №5655.

І вже понад рік ця законодавча ініціатива так і залишається не підписаною президентом, а петиція перебуває у статусі «на розгляді». 

Рух «Чесно» надіслав запит в Офіс президента, аби зрозуміти, коли очікувати відповідь на цю петицію. Проте у відповіді таку інформацію не надали. 

Суттєве зменшення кількості зареєстрованих петицій та водночас збільшення кількості підтриманих петицій демонструє, що інструмент петицій до президента громадяни все менше використовують для «спаму», проте значно згуртованіше підтримують важливі петиції. Такий стан справ наочно демонструє підвищення уваги до інструменту. 

Наприклад, з-поміж таких «спам»-петицій у 2022 році можна згадати пропозицію не зобов’язувати чоловіка платити аліменти, якщо його жінка виїхала за кордон, або святкувати День українського борщу.

«Борщ – наш! Пропоную визнати 1 липня Днем борщу і влаштовувати щороку народну обжираловку ним», – йшлося в одній зі «спам»-петицій.

Тематика петицій після початку повномасштабного вторгнення суттєво змінилась. У топі питання обороноздатності держави та нагородження військовослужбовців.

У 2022 році таких петицій було чимало, а от у 2023 році ця тема стала основною. Окрім цього, частина петицій не мають вказаної тематики. Це означає, що під час реєстрації петиції автор чи авторка не обрали тему з запропонованого переліку. За змістом такі петиції можуть стосуватись будь-яких сфер, проте наразі петиції «без теми» нерідко також стосуються нагородження захисників. 

Майже половина усіх зареєстрованих петицій має тематику «Нагородження та присвоєння почесних звань». 70% петицій, що набрали необхідні 25 тис. голосів, також стосуються цієї теми. Фактично подання петиції до президента стало чи не єдиним способом для рідних заявити про героїзм українських захисників і отримати визнання від держави. Значна частина таких звернень стосується нагородження посмертно.

Джерело: Електронні петиції до президента 

Проте, як демонструє статистика, лише незначна кількість таких петицій отримує відповідь президента швидко. І навіть за умови реакції президента не гарантовано, що військовослужбовця дійсно нагородять. Адже навіть зібравши 25 тис. голосів, від президента можна отримати проміжну відповідь та делегування виконавчій владі вирішення цього питання. У таких випадках про остаточну відповідь дізнається приватно лише автор петиції, хоча з огляду на суспільну значущість відповідь мали б бачити всі громадяни. Слід зазначити, що голова Офісу президента Андрій Єрмак очолює Комісію державних нагород та геральдики, а керівник Апарату Офісу Олексій Дніпров є заступником голови у цій комісії. 

І поки близько тисячі петицій про нагородження захисників України залишається без відповіді та рішення президента, статус Героя України досі має Юрій Бойко, що є фігурантом Реєстру Zрадників. Аби вирішити питання позбавлення державних нагород і звань проросійських політиків, колаборантів і зрадників, українці також підтримували петиції.

Найприкріше у цій ситуації те, що у Верховній Раді не перший рік є законопроєкт нардепа Романа Лозинського, який парламент може розглянути у другому читанні вже найближчим часом. Тобто все, що треба було зробити прем’єру, – звернутися до Комітету держвлади із проханням невідкладно готувати проєкт №6163 до другого читання. Проте майже два роки повномасштабного вторгнення криза державних нагород залишається, на жаль, невирішеною.

Раніше Рух «Чесно» вже писав, що петиції та суспільний розголос можуть допомогти вирішити проблеми, проте ми все ж маємо наполягати на ефективніших підходах до взаємодії громадян із владою, адже у дієвості петицій українці мають сумніви. І це стосується не лише петицій до президента, а й місцевих.

Як показують результати дослідження, близько 70% українців сумніваються в дієвості петицій як інструменту впливу на ухвалення рішень.

Лише 30% українців вважають петиції на сайті президента України дієвими, а місцеві петиції – 25%. 

Водночас, попри таку оцінку дієвості петицій, звернення громадян на сайті президента є чи не єдиним доступним інструментом їх масового долучення до життя держави в умовах воєнного стану. Саме тому Рух «Чесно» закликає Офіс президента звернути увагу на інструмент електронних петицій та підвищити його ефективність.

Результати аналізу петицій громадян на сайті президента України за 2023 рік демонструють: петиції стали для українців чи не єдиним способом наголосити на необхідності нагородження героїчних вчинків українських захисників. Кількість підтриманих петицій за 2023 рік із вимогою нагородити державними нагородами військовослужбовців, часто посмертно, майже вдесятеро перевищує кількість петицій, підтриманих за попередні роки. Ця тенденція демонструє, що у темі нагороджень є прогалини, які однозначно потребують уваги законотворців та військового керівництва. 

Доопрацювання потребує і механізм відповідей на підтримані петиції. Адже, попри законодавчо визначені 10 днів на відповідь, петиції можуть перебувати на розгляді по декілька місяців, або й років. Зрозуміло, що підвищення уваги суспільства до інструменту петицій та значне збільшення їхньої кількості значно ускладнюють оперативність роботи. Та все ж наразі цей інструмент лишається чи не єдиним способом комунікації українців із владою. Відтак доцільним є приділення більшої уваги інструменту петицій та підвищення його дієвості. 

З іншого боку, у 2023 році значно зменшилася кількість «спаму» від громадян. Адже якщо у 2022 році було зареєстровано близько 13 тис. петицій, то у 2023 році таких петицій було зареєстровано близько 6 тис. Суттєве зменшення кількості зареєстрованих петицій та одночасне збільшення кількості підтриманих може свідчити про більш ґрунтовний підхід громадян до громадської участі. А отже, і ставлення до цього інструменту участі стає все більш серйозним.

Свій внесок у покращення якості роботи петицій громадяни зробили, тепер важливо, аби і представники влади звернули увагу на цей інструмент. Способів покращення дієвості чимало: врегулювати механізм нагородження та відзначення захисників на рівні держави, аби рідні не мали потреби використовувати петиції та всі інші доступні способи звернути увагу на історію військовослужбовця; сприяти більш швидкій та ґрунтовній реакції на підтримані громадянами петиції; зробити кінцевий результат розгляду петицій публічним тощо.

Та першим кроком має бути підвищення рівня відкритості роботи влади і налагодження комунікації з українцями. У складних умовах війни та спроб поляризації українського суспільства з боку ворога якісна взаємодія суспільства та влади набуває ще більшого значення. У цьому контексті увага до теми петицій та інших інструментів участі має лише зростати.

Дані: Дарина Лихенко

Графіка: Іван Лампека

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».
Вікторія Олійник
Парламентська аналітикиня руху «Чесно»
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Безпілотники атакували енергетиків на Дніпропетровщині
24tv
2024-11-26T10:48:36Z
У Києві та низці регіонів оголошена повітряна тривога
УкраинФорм
2024-11-26T10:42:29Z
Окупанти перекидають «Панцир-С1» з мису Фіолент у район Балаклави - соцмережі
УкраинФорм
2024-11-26T10:42:10Z
Пролунало 258 вибухів: відомо про масштабну атаку ворога, кадри
Политека
2024-11-26T10:40:02Z
Захопити будь-якою ціною: росіяни рвуться до околиць Курахового, - речник ЗСУ
GlavRed
2024-11-26T10:33:30Z
Удар «Орєшніка» та черговий розстріл полонених: рашизм знову залякує. Зведення інформаційної війни 16-22 листопада
Детектор М
2024-11-26T10:33:03Z
Ворог рветься до околиць Курахового, – ОСУВ "Хортиця" про ситуацію на напрямку
24tv
2024-11-26T10:30:19Z
У знеструмленому після російської атаки Тернополі запрацювали пункти обігріву
УкраинФорм
2024-11-26T10:30:18Z
Ворог почав штурмувати малими групами: у Силах оборони Півдня пояснили таку зміну тактики
24tv
2024-11-26T10:30:09Z
Єврокомісія пропонує виділити €1 мільярд від заморожених активів Росії на українську «оборонку»
УкраинФорм
2024-11-26T10:51:27Z
Нова "чудо-зброя" Путіна не призвела до масштабних руйнувань у Дніпрі
Фокус
2024-11-26T10:51:27Z
Американці розділилися у питанні продовження підтримки України
Европейская правда
2024-11-26T10:49:30Z
НАБУ розслідує ймовірне збагачення Миколи Тищенка на понад 30 млн грн, — «Слово і діло»
Детектор М
2024-11-26T10:48:33Z
Ліва опозиція Греції, що переживає важкі часи, змінила свого лідера
Европейская правда
2024-11-26T10:48:27Z
Ексофіцер ядерних сил РФ розповів, який злочинний наказ Кремля підштовхнув його до дезертирства
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T10:39:24Z
Чи може ворог захопити Запоріжжя: генерал озвучив оцінку
TSN
2024-11-26T10:39:22Z
В британському МЗС відповіли, чи готові відправити війська до України
TSN
2024-11-26T10:39:21Z
Росія пригрозила Польщі новітнім озброєнням: у США відреагували
TSN
2024-11-26T10:33:18Z
Фільм «Назавжди-Назавжди» за тиждень прокату зібрав майже ₴700 тисяч
УкраинФорм
2024-11-26T10:48:57Z
Позитив розкрив, чи привітав його колишній друг Потап із вагітністю дружини: "Я здивувався"
TSN
2024-11-26T10:39:31Z
Бред Пітт проведе День подяки з Інес де Рамон: що вони планують робити
Фокус
2024-11-26T10:30:22Z
П’ятий сезон «Хлопців» / The Boys теж «покусав» російський супергерой — Ерік Еріпке відкрив назву першого епізоду
ITC
2024-11-26T10:22:40Z
ШІ показав, як насправді виглядала Діва Марія
InternetUA
2024-11-26T10:16:46Z
«Я вкрав ідею»: Рідлі Скотт каже, що «Гладіатор 3» надихався трилогією «Хрещений батько»
ITC
2024-11-26T10:16:15Z
Учасниця "Холостяка-13" пояснила, чому розплакалась у 4 випуску: "Мене накрило"
24tv
2024-11-26T10:09:50Z
Відомий актор розповів про стосунки з ексдружиною Вікторією Литвиненко, від якої має доньку
TSN
2024-11-26T10:09:32Z
"Дратуємо одне одного": Кіра Найтлі розповіла про свій шлюб
Фокус
2024-11-26T09:30:17Z
Через 10 років може зупинитись трансплантація, а пневмонія стане невиліковною: медики попередили українців
TSN
2024-11-26T10:39:58Z
Нарешті однозначна відповідь: чи потрібно мити фарш
24tv
2024-11-26T10:39:34Z
Відкрили рецептор, який може стати ключем у лікуванні запалення кишківника та раку
24tv
2024-11-26T09:15:22Z
Експерти назвали найкорисніший і найпоживніший вид сала
TSN
2024-11-26T09:09:47Z
Як часто насправді потрібно змінювати постільну білизну: відповідь вразить
24tv
2024-11-26T08:54:52Z
У вітамінах для вагітних знайшли небезпечні речовини та майже повну невідповідність до складу
24tv
2024-11-26T08:39:32Z
Інноваційний метод відновлення кісток: гель створюють із крові пацієнта
24tv
2024-11-26T07:27:52Z
Нове відкриття виявило, що серйозна інфекція COVID може зменшити пухлини
Portaltele
2024-11-26T06:55:38Z
Чи варто приймати гарячий душ, який, кажуть, шкідливий для шкіри та волосся
24tv
2024-11-26T04:33:01Z
Темрява по 8 годин на добу: енергетики відповіли, якими будуть блекаути в Україні у грудні
Знай
2024-11-26T10:51:47Z
Хто зможе отримати "тисячу Зеленського" через Укрпошту
24tv
2024-11-26T10:51:45Z
Остаточно та не підлягає оскарженню: Верховний Суд не повернув Приватбанк Коломойському
ZN UA
2024-11-26T10:42:43Z
Штрафи для ФОПів суттєво зросли: за що стягують гроші
24tv
2024-11-26T10:39:48Z
Курс злотого різко підскочив: реакція банків та обмінників
24tv
2024-11-26T10:39:27Z
За 10 місяців із держбюджету на оборону виділили ₴1,6 трильйона
УкраинФорм
2024-11-26T10:36:23Z
Перші аукціони «Земельного банку» стартують у Миколаївській області: на торги виставлено 3200 га
Agravery
2024-11-26T10:36:00Z
Зі столичного підприємства до бюджету стягнуть понад ₴6,2 млн. несплачених податків
Украина Криминальная
2024-11-26T10:33:47Z
Майже 11 тисяч гривень на руки: хто може претендувати на виплати в Україні
GlavRed
2024-11-26T10:27:03Z
Тоттенгем спробує підписати нового воротаря в січні
Football.ua
2024-11-26T10:52:13Z
Збірна України зазнала четвертої поразки у кваліфікації Євробаскету 2025
360ua.news
2024-11-26T10:33:12Z
В Англії голкіпер забив дикий автогол, після якого сам не зміг стримати сміх: відео фейлу
24tv
2024-11-26T10:30:32Z
Голанн висловився щодо впливу Мбаппе на ПСЖ
360ua.news
2024-11-26T09:51:02Z
Вікаріо переніс операцію після перелому ноги
Football.ua
2024-11-26T09:39:58Z
AUTOCENTRE Grand Prix – етап ЧЕМПІОНАТУ УКРАЇНИ в Австралії
AutoCentre
2024-11-26T09:36:23Z
Думка змінилася: Ф'юрі зізнався, хто був йому найкращим суперником у кар'єрі
24tv
2024-11-26T09:30:10Z
Ліга чемпіонів: розклад усіх матчів дня 26 листопада
ZN UA
2024-11-26T09:28:46Z
З Роналду судитимуться через ботокс: деталі інциденту
24tv
2024-11-26T09:04:55Z
Неякісні міни для ЗСУ: що намагалися приховати в Міноборони та Агенції оборонних закупівель
ZN UA
2024-11-26T10:52:48Z
Ретроградний Меркурій 26 листопада - 15 грудня: чого чекати всім знакам зодіаку
GlavRed
2024-11-26T10:46:27Z
Міністр оборони Естонії закликав інвестувати в оборонну промисловість України
УкраинФорм
2024-11-26T10:40:11Z
Таропрогноз на 25 листопада-1 грудня 2024 року: що карти нам віщують
TSN
2024-11-26T10:39:15Z
Причини нештатного спрацювання 120-міліметрових мін розслідує міжвідомча комісія - Міноборони
УкраинФорм
2024-11-26T10:37:17Z
VECTOR: Допомога, що змінює життя у часи війни
Фокус
2024-11-26T10:36:21Z
Полярники очікують на поповнення пінгвінів біля станції "Вернадський" - у 900 гніздах уже є яйця
Комсомольская правда
2024-11-26T10:31:27Z
Американські розробники представили високоточну баражувальну ракету з турбореактивним двигуном
InternetUA
2024-11-26T10:31:23Z
Авіації там не було: що могли уразити Сили оборони на аеродромі в Курську
24tv
2024-11-26T10:30:56Z
Нарколабораторія на кухні: на Вінниччині викрили злочинне угрупування
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T10:51:17Z
У Жмеринці затримали двох зловмисників, які пограбували військовослужбовця
Украина Криминальная
2024-11-26T10:40:15Z
Росіяни з дрона скинули вибухівку на авто у Херсоні - поранена жінка
УкраинФорм
2024-11-26T10:33:02Z
Прикордонники викрили злочинців, які масово підробляли документи
Комсомольская правда
2024-11-26T10:29:29Z
Поліція Ужгорода затримала зловмисника, який посеред вулиці побив місцевого жителя
Украина Криминальная
2024-11-26T10:27:38Z
Зловмисник встановив «розтяжку» з гранатою Ф-1 в орендованій квартирі, щоб підірвати поліцейських
Украина Криминальная
2024-11-26T10:27:16Z
Померанський шпіц випав із 12-го поверху і дивом не отримав жодної травми – фото
TSN
2024-11-26T10:21:58Z
ВАКС залишив у силі вирок екскерівнику Слідчого управління Генпрокуратури Щербині
УкраинФорм
2024-11-26T10:07:17Z
Чоловік приніс додому дитину від "сурогатної матері", щоб претендувати на спадщину
Фокус
2024-11-26T10:00:13Z
Іржа на плитці зникне назавжди: 5 елементарних способів її знищити
24tv
2024-11-26T10:45:25Z
Не впізнаєте себе: кольори волосся, які омолоджують жінок після 50 років
24tv
2024-11-26T10:39:04Z
П'ять хвилин — і скляна кришка засяє кришталевою чистотою: проста хитрість від масного нальоту
TSN
2024-11-26T10:39:04Z
Вісім звичок під час прибирання, які псують меблі
24tv
2024-11-26T10:30:01Z
Рецепт смачного сирного десерту без випікання та лише з двох інгредієнтів
TSN
2024-11-26T10:21:40Z
Як випрати пір’яну подушку вдома: швидко, просто і ефективно
TSN
2024-11-26T10:09:39Z
Це насіння обов’язково треба зберігати в холодильнику до весни, інакше воно не проросте
TSN
2024-11-26T10:09:21Z
Як красиво назвати дівчинку у 2025 році: 5 найгарніших імен, які вражають
24tv
2024-11-26T09:33:32Z
Китайський гороскоп на завтра 27 листопада: Козлам - складні проблеми, Собакам - травми
GlavRed
2024-11-26T09:27:20Z
Швидко не буде. Гендиректор Nvidia спрогнозував, коли ШІ позбудеться галюцинацій
InternetUA
2024-11-26T10:46:32Z
E-Services для культиваторів Opus – ще вища продуктивність та точність обробітку ґрунту
AgroNews
2024-11-26T10:43:09Z
Новий iPhone 17 Air буде без SIM-карти
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T10:30:40Z
Що робить цікавими Baldur’s Gate 3 та Avowed? Геймдизайнер Obsidian про найголовніше в RPG
ITC
2024-11-26T10:16:52Z
Oppo Reno13 та Reno13 Pro представлені: новий чип Dimensity 8350, захист IP69 та батарея до 5800 мАгод
ITC
2024-11-26T10:16:52Z
Oppo Pad 3: 11,61-дюймовий дисплей з підтримкою стилуса, новий чип Dimensity 8350 та ціна від €275
ITC
2024-11-26T10:16:17Z
Ведмідь-танцівник став зіркою соцмереж: курйозне відео
24tv
2024-11-26T10:06:15Z
Apple планує замінити титан на алюміній у iPhone 17 Pro
InternetUA
2024-11-26T10:01:58Z
Не викидайте лотки з-під яєць: як зробити з них стильну прикрасу на ялинку
24tv
2024-11-26T10:00:33Z
У яких регіонах України найдешевші авто з пробігом — дослідження
Фокус
2024-11-26T10:36:50Z
Віком до 13 років: названо найнадійніші та ненадійніші автомобілі
ЗаРулем
2024-11-26T10:15:06Z
Cadillac візьме участь у чемпіонаті Формули 1 сезону 2026
AutoCentre
2024-11-26T10:07:39Z
Компроміс знайдено: Євросоюз готовий скасувати ввізні мита для китайських електромобілів
AutoGeek
2024-11-26T10:06:05Z
Еталон надійності: Mercedes-Benz W124 відзначає 40-річчя
Фокус
2024-11-26T09:42:53Z
Конкуруватиме з Maybach: JAC представив розкішний електричний седан під новим брендом
AutoGeek
2024-11-26T09:36:16Z
«Каділлак» стане одинадцятою командою «Формули-1»
УкраинФорм
2024-11-26T09:33:25Z
Alfa Romeo, Opel, Audi та інші: у Швейцарії виявлено цвинтар раритетних автомобілів
AutoCentre
2024-11-26T09:13:47Z
Більше та важче: новий гібридний Audi S5 розкрив усі характеристики
AutoGeek
2024-11-26T09:06:17Z