“Хвороба Х”: Ляшко розповів, як Україна готується до можливої пандемії
Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко на розповів про підготовку України до можливих пандемій інфекційних хвороб, зокрема “хвороби Х”.
“Україна є частиною глобального механізму. Політична та галузева співпраця — це те, що дозволяє нам всім підготуватися якомога краще. Зокрема, йдеться про оперативну розробку високоякісних діагностичних, терапевтичних засобів та вакцин. Зараз мова про 100 днів на випадок наступної епідемії”, – заявив Віктор Ляшко під час брифінгу.
За словами Віктора Ляшка є три компоненти, які свідчать про готовність системи охорони здоров’я до викликів будь-яких епідемій:
- люди (кадровий потенціал);
- сильна лабораторна мережа, яка працює за міжнародними стандартами;
- глобальне партнерство.
Як розповів міністра, зараз Україна розвиває кожен з цих компонентів. Зокрема, щодо розвитку кадрового потенціалу, то за останні 5 років 167 українських фахівців пройшли міжнародні навчання з польової епідеміології. Кожного року збільшується кількість інтернів, які вступають на спеціальність «Eпідеміологія».
“Одна з найбільших глобальних загроз людства наразі – стійкість до антибіотиків. Щоб протистояти цій загрозі, лише за останні 2,5 роки кількість бактеріологічних лабораторій збільшилась в Україні майже вдвічі — з 37 до 69, посилено дозорний епіднагляд за антимікробною резистентністю (зокрема, у поранених під час війни)”, – розповів Ляшко.
Він додав, що МОЗ також тісно співпрацює з ВООЗ, центрами контролю та профілактики хвороб Європи та США, Управлінням Єврокомісії з питань готовності до надзвичайних ситуацій у сфері охорони здоров’я та реагування на них (HERA).
Нагадаємо, під час панельні дискусії у рамках Світового економічного форуму у Давосі голова Всесвітньої організації охорони здоров'я Тедрос Аданом Гебреїсус заявив, що COVID можна назвати першою хворобою Х. Глобальна епідемія може повторитися. Гебреїсус зазначив, що підготовка може полягати до створення системи раннього оповіщення, певного планування.