MY.UAНовини
Як довести право на відстрочку по догляду за родичем із інвалідністю
Як довести право на відстрочку по догляду за родичем із інвалідністю

Як довести право на відстрочку по догляду за родичем із інвалідністю

Одна із тем, які користувачі соцмереж найчастіше порушують у групах військових адвокатів та юристів, стосується відстрочки від мобілізації для догляду за родичем із інвалідністю.

За законом все ніби чітко та зрозуміло: кому дозволено, кому – ні, однак життя має різні сценарії. Про алгоритм дій дізнавалася кореспондентка “Коротко Про”.

Про які групи інвалідності йдеться

Відстрочку по догляду за родичем чи родичами з інвалідністю гарантує закон “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”. У 23-й статті йдеться про осіб, які “мають дружину (чоловіка) із числа осіб із інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати.

- Тобто ІІІ група інвалідності дає право на відстрочку військовозобов’язаному тільки тоді, коли йдеться про догляд за дружиною або чоловіком, - каже адвокат Катерина Жегестовська. – Що стосується інших родичів, то в законі конкретизовані І та ІІ групи.

Які потрібні документи

Насамперед, потрібно встановити групу інвалідності дружини чи, припустимо, матері. Для цього треба звернутися до сімейного лікаря, пройти всі призначені ним обстеження, отримати висновок лікарсько-консультативної комісії (ЛКК) та медико-соціальної експертної комісії (МСЕК). Остання надасть групу та встановить термін її дії. Детально про це в нашій публікації.

Якщо інвалідність вже встановлена, основоположним документом є висновок МСЕК, або пенсійне посвідчення особи з інвалідністю, або висновок ЛКК – форма 80-4/0, в якій зазначається, що особа потребує постійного догляду. З цих документів робляться копії, нотаріально завіряються та докладаються до заяви в ТЦК та СП про відстрочку від мобілізації. Крім того, належить довести родинні стосунки (свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження), а у випадку з батьками - ще й відсутність інших працезданих осіб, які за законом мусять їх утримувати.

- Якщо йдеться про дружину, незалежно від групи інвалідності, то до медичних документів додається свідоцтво про шлюб. Цього достатньо, щоб отримати відстрочку. Дружина – повнолітня особа, і навіть коли у неї є працездатні батьки, за законом вони не зобов’язані її утримувати, - каже адвокат Роман Сімутін.

Що стосується батьків з І чи ІІ групою інвалідності, то тут ситуація складніша, тому поговоримо про неї детальніше.

Як довести, що немає інших родичів

До літа минулого року наявність батька, матері, тестя, тещі з інвалідністю давала відстрочку від мобілізації всім військовозобов’язаним у сім’ї. В кінці червня Верховна Рада ухвалила закон, яким до статті 23-ї було додано, що відстрочка надається тільки тоді, коли “такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати”.

Грубо кажучи, це означає, що коли у матері з інвалідністю ІІ групи є працездатний чоловік в офіційному шлюбі або працездатна донька, байдуже, від першого чи другого шлюбу, то синові відстрочка не належить. Якщо двоє синів, то одного можуть мобілізувати. Отримати відстрочку по догляду за тещею або тестем чоловік може тільки в разі, коли його дружина – їхня єдина донька - відійшла в засвіти і є свідоцтво про смерть.

Але так у нас буває, що закон є, а механізму його виконання немає. Досі не існує документа, який би чітко підтверджував, що у батька чи матері один-єдиний син. В ТЦК та СП вимагають довідки з РАЦСів, а звідти пишуть, що таких не дають. Проте юристи все одно радять робити запити на витяг з реєстру про наявність чи відсутність дітей.

- Це потрібно, щоб отримати офіційну відмову і пред’явити її у ТЦК та СП, - пояснює адвокат Катерина Жегестовська. В одних випадках її беруть за документ, в інших - можуть не взяти.

Один із варіантів, до якого вдаються, – це нотаріально засвідчена заява матері або батька з інвалідністю, що у них немає інших дітей, окрім сина військовозобов’язаного віку.

- Юридичних обов’язків визнавати такі документи у терцентрів теж немає. То я б швидше додавала відмову з РАЦСу або зробила запит на повний витяг з реєстру актів цивільного стану про фізичну особу, яка потребує догляду. Бачила я такий текст на 17 сторінках, але як треба – хай читають, - каже адвокат.

Якщо сестра за кордоном або в декреті

Людей розкидає по світу, а особливо під час війни. Багато жінок виїхали з дітьми за кордон і досі перебувають там, залишивши батьків на піклування своїх братів. Думки юристів розділилися.

- В законі про мобілізацію не сказано, що родичі, які можуть піклуватися про особу з інвалідністю, повинні перебувати в Україні. В ТЦК можуть відмовити на тій підставі, що донька має змогу якщо не повернутися додому, то забрати матір до себе, - вважає адвокат Катерина Жегестовська.

Її колега Роман Сімутін апелює до іншого закону - “Про зайнятість населення»:

- В законі про мобілізацію йдеться про працездатних родичів. А працездатними вважаються особи віком від 16 років, які проживають на території України. Тобто, якщо дочка проживає за кордоном, а в Україні - син, то обов’язок утримання когось із батьків, які мають інвалідність, покладається саме на сина.

В той же час адвокат підкреслює, що факт проживання сестри за кордоном має бути документально доведений.

- Наприклад, довідкою про перебування на консульському обліку чи посвідкою на проживання в іншій країні. Так само можна взяти довідку, якщо сестра в Україні, але перебуває в декреті чи у відпустці по догляду за дітьми або має чоловіка з інвалідністю. За таких обставин вона також не може утримувати батьків, - зазначає Роман Сімутін.

Однак гарантувати, що в ТЦК дадуть позитивну відповідь, ніщо не може. За нестандартних ситуацій адвокати радять консультуватися з юристами і бути готовими відстоювати свої права в суді.

Як довести постійний догляд

Крім довідок, право на відстрочку надає підтвердження постійного догляду за особою з інвалідністю. Така потреба виникає у випадках, якщо син і мати зареєстровані за різними адресами. Або якщо військовозобов’язаний піклується про своїх тітку, дядька, брата, які за висновками МСЕК або ЛКК потребують постійного догляду і не мають більше нікого з рідних (останнє теж має бути підтверджено відповіддю з РАЦСу або витягом із реєстру).

Юристи кажуть, що тут є два шляхи. Перший – це оформлення догляду на непрофесійній основі через департаменти соціальної політики в районній, міській адміністраціях.

- В ТЦК лояльно ставляться до витягів з реєстру надавачів непрофесійних послуг особам з інвалідністю, однак є певні моменти. По-перше, доглядальник має проживати разом з особою з інвалідністю, в ідеалі – бути у неї зареєстрованим. По-друге, офіційно визнаному непрофесійному доглядальнику призначається державна допомога, а для цього сукупний дохід сім’ї не має перевищувати 2900 гривень за останні пів року. Наприклад: якщо людина отримувала офіційну зарплату у 5–6 тисяч гривень, то допомога їй не надається, тому у внесенні в реєстр швидше за все відмовлять, - зазначає Катерина Жегестовська.

Другий шлях більш доступний, бо не залежить від доходів, державних виплат та реєстрів. Це отримання “Акту про факт здійснення постійного догляду".

Щоб отримати такий документ, треба звернутися із заявою до Центру надання адміністративних послуг, виконкому міської чи сільської ради за місцем проживання особи, яка потребує догляду. Заяву може написати вона сама або доглядальник, наприклад, син. До заяви додаються копії паспортів, висновок МСЕК або ЛКК про необхідність постійного догляду. Якщо інвалідність встановлена, але такого висновку немає, його треба отримати, починаючи зі звернення до сімейного лікаря.

Виконавчий орган місцевого самоврядування створює комісію, яка перевіряє документи та здійснює огляд житлових умов. Головна умова - щоб під час огляду вдома знаходилися і мати, і син. Зважте, що треба підтверджувати постійний догляд зі спільним проживанням. Варіант “забігаю двічі на тиждень, приношу продукти” не враховується. Тому комісія може опитати сусідів, голову ОСББ, якщо такий створений.

Рішення про видачу чи невидачу "Акту про факт здійснення постійного догляду" має бути прийняте протягом 5 днів.

Коли збирати документи

Юристи радять не чекати виклику у ТЦК та СП, але й самим туди не поспішати.

- Підготовка документів на відстрочку вимагає часу, тому коли ви маєте таке право, варто починати до того, як прийде повістка, - каже Катерина Жегестовська. - Документи складаєте у файл і чекаєте часу, коли вони знадобляться.

Ми зараз не обговорюємо законність чи незаконність дій військкомів, коли вони доставляють людей в ТЦК просто з вулиці. Але з урахуванням такої потенційної можливості документи варто завжди тримати при собі.

Важливо знати

  • Подаючи заяву, треба переконатися, що її зареєстрували у журналі вхідної кореспонденції ТЦК.
  • Закон не забороняє надсилати заяву та копії документів поштою, але така форма подачі не гарантує відповідь.
  • Відстрочку можна отримати тільки за наявності чинного військово-облікового документа. Це військовий квиток, тимчасове посвідчення військовозобов'язаного, посвідчення про приписку до призовної дільниці (дійсне до 27 років). Тобто, якщо документа немає, спершу треба його отримати.
  • Законодавством чітко не визначений документ, який підтверджує відстрочку. Це може бути відповідна довідка, витяг з книги протоколів засідання комісії ТЦК та СП, запис у військово-обліковому документі. Подаючи заяву про відстрочку, треба вимагати, щоб вам її підтвердили одним із трьох способів.
  • Під час дії відстрочки особа не виключається з військового обліку. Її можуть викликати в ТЦК для уточнення даних, але мобілізувати – ні.

Кому ще належить відстрочка по догляду

Згідно із законом, це:

  • опікуни людини з інвалідністю, яка визнана судом недієздатною,
  • чоловіки та жінки, на утриманні яких перебувають троє і більше неповнолітніх дітей,
  • батько, який самостійно виховує дитину у зв’язку зі смертю, зникненням безвісти матері або позбавленням матері її прав,
  • батьки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років,
  • батьки повнолітньої дитини, яка є особою з інвалідністю І чи II групи,
  • усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років,
  • особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю І групи.
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Міс Всесвіт-2024: хто переміг та місце України на конкурсі
GlavRed
2024-11-17T11:18:16Z
ТЦК прокоментував затримання двох музикантів відомої співачки перед концертом: "Перебував у розшуку"
TSN
2024-11-17T11:15:43Z
Єфросиніна показала, як з сином в метро ховалася від російських ракет та дронів: "Майже босоніж"
TSN
2024-11-17T10:51:39Z
Помер соліст гурту На-На: що сталося
GlavRed
2024-11-17T10:39:34Z
Анна Саліванчук замилувала фото зі старшим сином і розчулила вітаннями його з 9-річчям
TSN
2024-11-17T10:21:38Z
"Дитяче Євробачення-2024": хто переміг та яке місце посіла Україна у конкурсі
TSN
2024-11-17T10:09:39Z
Зірка "Кухні" Кузнєцова заговорила про плани нареченого-росіянина переїхати до України: "Буде важко"
TSN
2024-11-17T10:09:12Z
Українська драма-трилер «БожеВільні» перемогла на міжнародному кінофестивалі у Болгарії
УкраинФорм
2024-11-17T10:06:02Z
Від Елеонори Рузвельт і Жаклін Кеннеді до Джилл Байден: найстильніші перші леді США
Фокус
2024-11-17T10:00:54Z
Сибіга про масштабну атаку Росії: Це відповідь Путіна всім тим, хто дзвонив і відвідував його
УкраинФорм
2024-11-17T11:21:25Z
Нові призначення Трампа: експерт розповів, що він разом із Маском готує світові
Политека
2024-11-17T11:19:49Z
Пісні Тіматі та сережки за 175 тисяч: донька нардепа-корупціонера Одарченка засвітила "важкий люкс"
Знай
2024-11-17T11:12:08Z
Ракет вистачить ще на 5-8 ударів: експерт пояснив, як часто РФ може атакувати Україну
TSN
2024-11-17T11:09:00Z
Прем'єр Канади підтримав рішення Шольца поговорити з Путіним
УкраинФорм
2024-11-17T11:00:51Z
Економіка Європи за президентства Трампа: що буде з курсом та податками
24tv
2024-11-17T11:00:31Z
Китай захищатиме свої інтереси на Корейському півострові — Сі Цзіньпін
ZN UA
2024-11-17T10:48:49Z
РФ може завдати повторних ударів: ворог накопичує ракети для нових атак – ЦПД
GlavRed
2024-11-17T10:27:20Z
Росіяни зробили запаси ракет на декілька масованих обстрілів - ЦПД
УкраинФорм
2024-11-17T10:15:36Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
Який хліб найкорисніший: його треба їсти для схуднення та зниження цукру в крові
TSN
2024-11-17T11:09:10Z
Експерти назвали 5 найкращих чаїв, які допоможуть поліпшити рівень цукру в крові
24tv
2024-11-17T10:30:00Z
Як яйця можуть покращити когнітивні функції
360ua.news
2024-11-17T10:24:37Z
Страх перед неминучим: медсестра розповіла про те, що відбувається з тілом після смерті
Фокус
2024-11-17T10:12:19Z
Перловка буде ароматною, соковитою й ніжною: секрет приготування криється в перших кроках
TSN
2024-11-17T10:09:59Z
"Розпізнає" залишки пухлини в мозку: ефективність нової терапії раку 92%
24tv
2024-11-17T06:06:02Z
Якраз для холодної пори: прості трюки, які допоможуть вам почуватися бадьорим уранці
24tv
2024-11-17T05:06:59Z
5 продуктів для здорового та густого волосся: що треба їсти щодня
24tv
2024-11-16T22:18:49Z
Масована атака на енергосистему: в Укренерго розповіли про наслідки влучань
GlavRed
2024-11-17T11:06:14Z
Як зміняться ціни на продукти до кінця 2025 року: прогноз НБУ
Фокус
2024-11-17T10:51:35Z
Заблокували рахунок після продажу квартири: ПриватБанк назвав причину
Хвиля
2024-11-17T10:45:05Z
Політичний вплив на криптовалютний ринок
360ua.news
2024-11-17T10:42:43Z
Аграрії робитимуть ставку на прибуткові культури
AgroPortal
2024-11-17T10:30:17Z
Компанія-власниця TikTok оцінила себе у $300 млрд
Детектор М
2024-11-17T10:27:49Z
Галущенко про наслідки повітряної атаки РФ: Електропостачання відновлюємо за резервними схемами
УкраинФорм
2024-11-17T10:24:51Z
Як безпечно розраховуватися картками та знімати гроші за кордоном
24tv
2024-11-17T10:21:26Z
Херсонський маслозавод розширив асортимент сирів
AgroPortal
2024-11-17T10:00:55Z
Сьогодні наші пілоти F-16 збили близько 10 повітряних цілей, – Зеленський
24tv
2024-11-17T11:12:43Z
Символ кохання та шлюбу: історія обручки Кейт Міддлтон
Фокус
2024-11-17T11:00:37Z
«Баю, бляха, бай» і християнські цінності. В фейсбуці відбувся перепис населення без почуття гумору
Детектор М
2024-11-17T11:00:31Z
Збито 144 ворожі повітряні цілі: у ПС розповіли про відбиття масованої атаки росіян
ZN UA
2024-11-17T10:54:50Z
Росія здійснила масовану атаку по Україні: зірки показали, як ховалися з дітьми в укриттях
24tv
2024-11-17T10:42:27Z
BAFTA може позбавити майбутніх переможців нагород, якщо їх засудять за злочини
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T10:39:38Z
Мобілізація чоловіків від 50 років: що каже закон
24tv
2024-11-17T10:30:23Z
Доведеться відпрацювати диплом: студентам оголосили нові правила
Знай
2024-11-17T10:12:09Z
Розкриті технічні характеристики гіперзвукового китайського винищувача J-20S
InternetUA
2024-11-17T10:03:52Z
У Києві рятувальники вилучили частину ракети з житловой п’ятиповерхівки
УкраинФорм
2024-11-17T11:21:31Z
Британська розвідка проаналізувала посилення тиску російських військ на Куп'янськ
Европейская правда
2024-11-17T11:12:41Z
Спостерігається зменшення обстрілів прикордоння північних областей України - ОТУ «Сіверськ»
УкраинФорм
2024-11-17T10:51:39Z
Росіяни тиснуть на 6 напрямках, чи є ознаки підготовки до наступу на Запоріжжі: огляд фронту ISW
24tv
2024-11-17T10:45:25Z
У КМВА пояснили, чому не відкривають під час повітряної тривоги станції метро, які на поверхні
TSN
2024-11-17T10:36:48Z
Ворожий обстріл Миколаєва: з'явилися фото наслідків атаки БпЛА
TSN
2024-11-17T10:36:10Z
У Києві після масованого обстрілу можуть запровадити стабілізаційні відключення, – КМВА
24tv
2024-11-17T10:30:40Z
Горять машини та будинки: кадри зі страшними наслідками ракетного обстрілу
GlavRed
2024-11-17T10:27:35Z
Ознаки підготовки до ударного наступу: чи збирається РФ йти на Запоріжжя - ISW
GlavRed
2024-11-17T10:27:13Z
Гороскоп на тиждень з 18 по 24 листопада: Ракам - витрати, Стрільцям - завал на роботі
GlavRed
2024-11-17T11:09:26Z
Перший в історії: у Нью-Йорку збудують вигнутий хмарочос, який стане найдовшим у світі
24tv
2024-11-17T10:36:34Z
Крихітна вітальня – не біда: слідуйте цим 7 правилам, і вона матиме ідеальний вигляд
24tv
2024-11-17T10:30:35Z
Як посмажити рибу, щоб не підгорало борошно: про це майже ніхто не знає
TSN
2024-11-17T10:21:37Z
Ці 5 речей ніколи не можна зберігати біля плити
24tv
2024-11-17T09:45:46Z
Такого прозорого бульйону ви ще не бачили: який простий секрет гарантує ідеальний результат
24tv
2024-11-17T09:30:27Z
Леви, Стрільці та Риби: кому пощастить із грошима до кінця 2024 року Таро-прогноз
Фокус
2024-11-17T08:12:19Z
Свято наближається: 5 ідей вуличного різдвяного декору своїми руками
24tv
2024-11-17T07:45:03Z
Деякі знаки зодіаку в листопаді відправляться у романтичну подорож з коханою людиною
24tv
2024-11-17T07:09:38Z
Албанія – Україна: де дивитися і ставки букмекерів на вирішальний матч Ліги націй
TSN
2024-11-17T11:18:21Z
"Ніякий": легендарний тренер Волині жорстко розкритикував головну зірку збірної України
24tv
2024-11-17T11:00:57Z
Суркіс розкрив ввжливу деталь у контракті Шапаренка з Динамо
24tv
2024-11-17T10:36:05Z
Збірна України в Лізі націй-2024/25: розклади для "синьо-жовтих" перед останнім туром
TSN
2024-11-17T10:21:42Z
Легендарний боєць UFC оголосив про завершення кар'єри: відео прощання
24tv
2024-11-17T09:51:55Z
Президентка Палмейраса — щодо трансферу Неймара: У нас тут не лазарет
Football.ua
2024-11-17T09:49:01Z
Збірна України виграла три медалі молодіжного Євро із дзюдо у Польщі
УкраинФорм
2024-11-17T09:33:45Z
Зелінські розповів про зацікавленість топ-клубів Англії та Іспанії в його послугах минулого літа
Football.ua
2024-11-17T09:24:34Z
Олексій Лень провів свій найкращий матч сезону в НБА
УкраинФорм
2024-11-17T09:21:13Z
На Тернопільщині унаслідок падіння уламків ракет пошкоджені вікна і балкони
УкраинФорм
2024-11-17T11:12:02Z
У Херсоні під вогонь росіян потрапив автобус із пасажирами
УкраинФорм
2024-11-17T11:09:54Z
Рятувальники показали наслідки масованої атаки РФ
УкраинФорм
2024-11-17T11:09:24Z
Удар по Миколаєву: кількість постраждалих зросла до семи, двоє загиблих
УкраинФорм
2024-11-17T10:43:47Z
Обстріл Прикарпаття: рятувальники ліквідували пожежу на об’єкті критичної інфраструктури
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T10:27:10Z
В Індійському океані знайшли затонулий в 1942 році легендарний есмінець USS Edsall
InternetUA
2024-11-17T10:27:05Z
Оформлення грошової допомоги по догляду за дитиною обернулося для жінки шахрайством
InternetUA
2024-11-17T10:21:42Z
Росіяни вранці атакували об’єкт критичної інфраструктури на Прикарпатті, виникла пожежа
УкраинФорм
2024-11-17T10:15:14Z
Ракетний удар по Одещині: загинули дві людини
TSN
2024-11-17T10:09:33Z
Тонни відходів будуть перетворені на електроенергію: як працює незвичайна технологія
InternetUA
2024-11-17T11:01:51Z
Як навчитись ефективно читати великі тексти за допомогою ШІ
Детектор М
2024-11-17T11:00:47Z
Як зробити швидку серію фотографій на iPhone: проста інструкція
GlavRed
2024-11-17T10:57:25Z
Як швидко зарядити смартфон, якщо у вас мало часу: найочевидніший і найпростіший спосіб
Политека
2024-11-17T10:43:02Z
Ілон Маск назвав дві ключові дати для людства
InternetUA
2024-11-17T10:33:10Z
Пентагон оприлюднив звіт про сотні нових спостережень НЛО та без доказів позаземного життя
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T10:24:45Z
Дівам варто знайти гармонію, а Скорпіонам потрібно діяти активно: гороскоп за картами Таро на 17 листопада 2024 року
TSN
2024-11-17T10:09:03Z
NASA розвіяло чутки про проблеми зі здоров’ям екіпажу Starliner
Portaltele
2024-11-17T09:57:53Z
А яку б обрали ви: ШІ показав, який би вигляд мали планети за знаками Зодіаку
24tv
2024-11-17T09:45:33Z
Lexus представив бізнес-седан за $40 000
AutoCentre
2024-11-17T08:04:21Z
Після таємничої аварії Tesla Cybertruck перетворили на меморіал: люди несуть хрести із квітами
Знай
2024-11-17T07:51:21Z
Jeep Wrangler Rubicon: може посперечатися, але чи треба?
AutoCentre
2024-11-17T07:10:43Z
Водіям розповіли про одну важливу "приховану" кнопку в авто: що вона робить
GlavRed
2024-11-17T04:27:02Z
Механік показав, де шукати "приховану" кнопку у вашому авто, яка заощадить чимало грошей
24tv
2024-11-16T20:48:54Z
Що робити з авто взимку, щоб іржа перестала приходити уві сні: топ-4 дії
Знай
2024-11-16T19:51:51Z
В Україну привезли важливий артефакт із колиски автомобілебудування
AutoCentre
2024-11-16T14:03:49Z
Кросовери, гібриди та електрокари: названо кращі автомобілі року в Європі
Фокус
2024-11-16T12:12:36Z
Як з’явився найдорожчий автомобільний радіоприймач
AutoCentre
2024-11-16T11:48:22Z