Інфляційний тиск у 2023 році знизився
Попри продовження війни, минулого року інфляційний тиск суттєво знизився. У листопаді інфляція сповільнилася до 5,1% у річному вимірі та залишалася на цьому рівні в грудні, повідомили в НБУ під час брифінгу НБУ, передає 24 Канал.
Також в НБУ додали, що сповільнення базової інфляції до 4,9% за підсумками року свідчить про вагомий вплив послідовної монетарної політики НБУ, зокрема:
- заходів із забезпечення курсової стійкості;
- привабливості гривневих активів: вони сприяли поліпшенню курсових та інфляційних очікувань.
Що буде з рівнем інфляції у 2024 році
Очікується, що із середини року інфляція дещо пришвидшиться через:
- вичерпання ефектів високих минулорічних врожаїв;
- додатково на ціни тиснутиме подальше відновлення споживчого попиту;
- а також перенесення витрат бізнесу на споживчі ціни через високі безпекові ризики та підвищення зарплат.
Однак, інфляція залишатиметься помірною, у тому числі завдяки заходам НБУ із забезпечення курсової стійкості та привабливості гривневих активів. Регулятор прогнозує, що вона становитиме 8,6% наприкінці року.
Коли інфляція повернеться до цільового діапазону
В НБУ очікують, що інфляція повернеться до цільового діапазону у 2025 році, сповільнившись до 5,8% на кінець року, а в 2026 році – до цілі 5%. Цьому сприятиме насамперед зниження безпекових ризиків, що припускається в прогнозі.На думку регулятора, це забезпечить загальне поліпшення очікувань, а також дасть змогу налагодити логістику та виробничі процеси. Вагомими чинниками зниження цінового тиску залишатимуться й заходи процентної та валютної політики НБУ.
Теги за темою
НацбанкПоділитися сюжетом
Джерело матеріала