MY.UAНовини
Гарантований безпековий самообман: що насправді обіцяють Україні ключові партнери
Гарантований безпековий самообман: що насправді обіцяють Україні ключові партнери

Гарантований безпековий самообман: що насправді обіцяють Україні ключові партнери

Отже, президент Володимир Зеленський (не кажучи вже про главу його офісу Андрія Єрмака) й далі публічно наполягає на тому, що Україна домовляється з низкою країн-партнерів саме про безпекові гарантії.

Що саме безпекові гарантії зафіксовані в угоді з Британією і саме такий документ готується до підписання, вочевидь, не менш пафосного, з Францією. І Польща, як ми почули з вуст президента (не прем’єра Туска, що показово) долучилася до Вільнюської декларації саме про безпекові гарантії. Спробуймо розібратися докладніше, звідки така наполегливість у визначенні безпековими гарантіями того, що ними по суті не є, й чому вона є небезпечною. А також окреслити, на що варто звернути особливу увагу в наступних документах.

Чому не можна називати їх «гарантіями безпеки»

Колись декілька українських дипломатів і політиків переконували мене, що вони дійсно тривалий час вважали, буцімто в Будапештському меморандумі Україні було надано безпекові гарантії. І насправді не розуміли відмінностей між гарантіями та запевненнями (недаремно ж в українській версії документу фігурувало саме слово «гарантії»), а партнери начебто нам цих деталей на належному рівні не пояснювали, досвіду таких переговорів не було тощо. Найрадикальніші з моїх співрозмовників узагалі стверджували, що «американці нас просто обманули». Чи дійсно ніхто цих тонкощів не розумів, чи насправді проблемою була непрофесійність або банальний брак знання англійської мови — історія розсудить, але американська сторона точно зробила висновки з цієї історії.

Тепер усе дуже чесно й чітко: саме американці відразу розставили всі крапки над «і»: жодного вживання слова «гарантії» в безпековій темі не має бути. Натомість запропонували називати це безпековими зобов’язаннями, розуміючи токсичність слова «запевнення» в Україні. (Шкода тільки, що не пояснили це британським партнерам, які — й це не лише Ріші Сунак — досі інколи вживають саме цей термін). Тобто формулювання «безпекові зобов’язання» з’явилось як заміна слова «запевнення», а не «гарантії», що є показовим і автоматично наштовхує на паралелі з Будапештським меморандумом, який — подобається нам це чи ні — слугує та слугуватиме відправною точкою в питанні міжнародних безпекових гарантій.

Так, законодавчого визначення «безпекових гарантій» як такого у США немає, але політичне тлумачення є вкрай чітким незалежно від адміністрації — готовність піти на війну, захищаючи ту чи ту країну. Умовно кажучи, тим, хто заплутався, де йдеться про безпекові гарантії, а де ні, варто відповісти на тестове запитання: зобов’язання, котрі бере на себе та чи та країна, зобов’язують її захищати Україну чи просто допомагати їй захиститися самій? І зобов’язують у юридичному сенсі чи просто політично? Очевидно, що угоди передбачають саме друге, причому з обох питань.

Однак таке враження, що ми самі «обманюватись раді» — називати «безпековими гарантіями» те, що в кращому разі визначили як безпекові зобов’язання. У кращому, тому що навіть конкретні зобов’язання — скажімо, довгострокові фінансові — надати дуже складно. Угода з Британією є тому підтвердженням — вдалося зафіксувати допомогу лише на рік із передбачених угодою десятьох, а не за аналогією з Меморандумом про взаєморозуміння між США та Ізраїлем, де суми допомоги визначалися на 10 років (у останньому з них від 2016 року йшлося про 38 млрд дол).

Тут важливо наголосити: питання не в угодах, у них затиснуто все, що можна було затиснути на цьому етапі й за нинішніх умов, і потрібно віддати належне тим, хто з українського боку вів переговори. І питання не в тому, що в тексті угод нема словосполучення «безпекові гарантії». Його нема і в угодах між США та Японією і Південною Кореєю, які саме передбачають ці безпекові гарантії. Проблемою є те, що президент (не кажучи вже про керівника його офісу) наполегливо стверджує, що ці безпекові гарантії є. Водночас як до «зразкової» безпекової угоди президент апелює не до тих-таки угод США з Південною Кореєю, а до домовленостей з Ізраїлем: тобто на найвищому рівні й далі відбувається якесь незрозуміле захоплення ізраїльською моделлю, котра, чесно кажучи, проявила себе не найкращим чином, бо допомога Ізраїлю в критичний момент застрягла в Конгресі одночасно з допомогою Україні.

Не бачу взагалі проблеми безпекові зобов’язання чесно називати саме безпековими зобов’язаннями, як про це було домовлено з американською стороною. В наш час будь-які зафіксовані на папері довгострокові зобов’язання партнерів, особливо безпекові, — звучить не менш потужно та обнадійливо, ніж те, що ми самі визначили як гарантії безпеки, користуючись законодавчою прогалиною, яка б чітко визначала такі гарантії у тих-таки США.

Чому так відбувається? Можливо, тому, що українське керівництво, яке останніми роками неодноразово кидало виклик усталеним дипломатичним форматам і формулюванням, вирішило покреативити й у визначенні того, що є безпековими гарантіями, а що ні, нав’язуючи саме українське бачення. Дехто скаже: а чому дійсно саме американці мають визначати, що є безпековими гарантіями, а що ні? Мовляв, першу ж угоду підписано не з ними, а з британцями. А в окремих європейських столицях не особливо заперечують, аби в Києві це називали саме гарантіями. Однак є вагомі підстави вважати, що хоч першу безпекову угоду було підписано з Британією, однак країною, котра насправді визначає рамку в питанні не лише Вільнюської декларації, а й нарощування її конкретними документами, — встановлює стелю амбіцій, якщо хочете, — залишаються Сполучені Штати. Британія, Франція та інші країни заходять настільки далеко, наскільки їм на це дають мандат США. Саме американці встановили рамку не лише щодо термінології («безпекові зобов’язання»), а й щодо статусу документів — політичний, а не юридичний. Та й усі наразі ефективні безпекові моделі у світі так чи інак зав’язані на Сполучених Штатах. Можливо, з часом і європейські країни зможуть брати на себе лідерство й самостійно надавати гарантії, вирішувати, куди і як спрямовувати війська без «зеленого світла» США, однак наразі це не так: домінує саме американське визначення та розуміння гарантій безпеки.

Але найвірогіднішим поясненням жорсткої прив’язки в дискурсі найвищого керівництва саме до гарантій безпеки з тих, що мені доводилося чути в різних владних кабінетах, виглядає те, що, за результатами спеціально проведених фокус-груп, українці позитивно сприймають як щось справді серйозне лише термін «безпекові гарантії». Якщо це дійсно так, тоді безпекові гарантії — це вже взагалі не про реальну безпеку, а про реальні голоси виборців. Стратегія так собі: здатна спрацювати лише в разі, якщо за час перебування Зеленського на посаді не відбудеться нової хвилі агресії з боку РФ, і українці не переконаються, що реальних гарантій безпеки в нас знову немає. Списати на «нас знову обманули» вже не вийде: офіційний Київ сам визначив, що це гарантії безпеки. То, можливо, краще вже зараз почати говорити саме про безпекові зобов’язання або, принаймні, гарантії підтримки, якщо комусь так хочеться саме гарантувати щось?

А навіщо тоді НАТО?

Наполегливість, із якою безпекові зобов’язання партнерів про підтримку президент України називає гарантіями безпеки, є небезпечною не лише тому, що вводить частину суспільства в оману, буцімто в нас нарешті з’явилися справжні гарантії безпеки. Небезпечність цієї історії також у тому, що вона ставить під сумнів доцільність нашого руху до НАТО. Адже в момент підписання низки таких угод може постати запитання: навіщо нам НАТО, якщо маємо вже цілу купу гарантій безпеки від інших країн? Тобто девальвуючи й розмиваючи поняття «гарантій безпеки», Київ тим самим послаблює нашу позицію в контексті руху до Альянсу. Хоча цілком може бути, що навіть поступове входження до НАТО — запрошення для всієї України, стаття 5 лише для підконтрольної частини — могло б забезпечити більший рівень безпеки, ніж «безпекові» угоди.

Якщо хтось і мав би бути зацікавлений у позиціонуванні угод як «безпекових гарантій», то це мали б бути саме ті, хто скептично налаштований щодо входження України до Альянсу. Мовляв, так гарантії у вас уже є, навіщо вам НАТО? Мені вже доводилося чути такі закиди від деяких співрозмовників, зокрема й офіційних, із країн — членів НАТО у відповідь на запитання, що стосуються порядку денного Вашингтонського саміту Альянсу. У відповідь на закид, що насправді угоди — це не зовсім про гарантії, вони додають, що повноцінними гарантіями безпеки їх вважає глава офісу президента України й сам президент — чому вони мають їм не вірити?

Так чи інак, позиціонуючи угоди, що готуються, як угоди про гарантії безпеки, Київ по суті підіграє тим країнам, які хочуть продати документ як результат Вашингтонського саміту НАТО щодо України. І навіть планують підписання ближче саме до цієї події, якщо не в дні саміту. Тут варто віддати належне тим країнам, які готові були розпочати процес підписання вже зараз, за півроку до саміту, — зокрема Британії та Франції, яка, за певною інформацією, хотіла навіть бути першою в підписанні.

Водночас позиціонувати угоди, які, до речі, західні партнери й далі між собою частіше називають меморандумами, як певний перехідний етап до членства в НАТО, своєрідний міст, теж не варто. Насправді Україна перебуває й, на жаль, іще протягом тривалого часу може перебувати в такій ситуації, коли потрібно говорити не про мости, а про наявність кількох паралельних автошляхів: до основного шляху, швидкісного автобану, яким є членство в НАТО, має бути паралельна дорога, котрою можна просунутися до мети, якщо раптом на автобані ремонт чи якесь серйозне ДТП. Двосторонні угоди — особливо в разі їх посилення — можуть бути такою об’їзною дорогою і стати в пригоді навіть після членства України в НАТО (те, що ми в Центрі «Нова Європа» називаємо моделлю «НАТО плюс»). Тим паче, що з потенційним приходом до Білого дому Дональда Трампа є ризик того, що кожне безпекове зобов’язання США перепідтверджуватиметься окремою угодою/документом. Не виключено, що навіть якщо безпекову угоду буде підписано в найближчі півроку, до виборів у США, то в разі перемоги Трампа її доведеться перепідписати.

Як можна посилити решту угод уже зараз? Передусім наростити елементи стратегічної невизначеності на кшталт тієї, яка, скажімо, є в угоді між США й Тайванем (Taiwan Relations Act). Почасти це знайшло місце в нашій безпековій угоді з Британією. А саме в пункті 4 частини 8, де дещо завуальовано, але все ж таки йдеться про можливість змін положень цієї угоди. Також є корисний досвід перегляду безпекових угод Японії зі США — перший документ було підписано 1951 року з доволі розмитими безпековими зобов’язаннями, однак переглянута й підписана 1960 року угода має досить чіткі зобов’язання щодо захисту Токіо в разі агресії з використанням американських військ. Саме тому є сенс в угодах, які ще не фіналізовано, закласти чіткіші елементи стратегічної невизначеності й передбачити закриті додатки. Це потрібно для того, аби Путін насправді не розумів, якою буде реакція тієї чи тієї країни на новий виток ескалації з російського боку. Звісно, для посилення стратегічної невизначеності потрібні не лише формулювання, а й відповідна комунікація західних лідерів без мантри про те, що американський (чи німецький) військовий ніколи не воюватиме в Україні чи за Україну. Однак у будь-якому разі це працюватиме краще, ніж самонавіювання щодо безпекових гарантій.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Хіт літа: готуємо солодку кукурудзу з сиром та спеціями
Gazeta UA
2025-07-28T12:54:20Z
Як зберігати одяг у спальні без шафи: найкращі ідеї та лайфхаки
24tv
2025-07-28T12:39:48Z
Пляж, село та готель на хвилях: куди тікають від метушні мешканці Единбурга
24tv
2025-07-28T12:30:10Z
Яка робота принесе вам успіх: відповідь ховається у даті народження
GlavRed
2025-07-28T12:27:27Z
Порожні пляжі у розпал сезону: як живе курортна Кирилівка під окупацією
24tv
2025-07-28T12:21:12Z
Популярний курорт Італії запровадив нові умови для туристів: вчепилися до валіз і в'єтнамок
24tv
2025-07-28T12:18:57Z
Не тільки курагою. Чим можна замінити чорнослив
Telegraf
2025-07-28T11:57:30Z
Яку рослину треба посадити на своїй ділянці, щоб захиститися від навали сарани
TSN
2025-07-28T11:48:50Z
Місячний календар стрижок на серпень 2025 року: які дні сприятливі для зміни іміджу
TSN
2025-07-28T11:48:27Z
Наречена лідера гурту БЕЗ ОБМЕЖЕНЬ різко відповіла на закиди, що була його коханкою
24tv
2025-07-28T12:33:13Z
"Я завалила": Лідія Таран зізналася, які в неї проблеми
GlavRed
2025-07-28T12:27:15Z
Про Віслюка зі "Шрека" знімуть окремий мультфільм: Едді Мерфі поділився подробицями
24tv
2025-07-28T12:06:14Z
Хотів зробити добро: відомий ведучий переплутав заклопотану жінку з бездомною
Фокус
2025-07-28T12:06:10Z
"Була сама не своя": Альона Омаргалієва розкрила деталі весілля з Тамерланом
GlavRed
2025-07-28T12:00:09Z
Даніель Салем висловився про знімання у шоу під час служби в ЗСУ та як це йому вдається: "Дивно було"
TSN
2025-07-28T11:48:50Z
Телеканал УНІАН оновлює своє позиціонування й стартує в ефірі під брендом УНІАН. Серіал
TSN
2025-07-28T11:48:12Z
Бєдняков висловився про стосунки з ексдружиною після її повернення із США з дітьми: "Ми бачимося"
TSN
2025-07-28T11:36:59Z
Анна Трінчер показала свою нову квартиру: фото оселі від передпокою до ванни
24tv
2025-07-28T11:30:16Z
На Львівщині хлопець три місяці ходив зі зламаною рукою: до яких наслідків це призвело
24tv
2025-07-28T12:57:59Z
Сіль: біле золото чи біла смерть
GlavRed
2025-07-28T12:45:32Z
Скасувати понеділок: дослідження доводить ефективність чотириденного робочого тижня
ITC
2025-07-28T12:19:57Z
Огірки будуть плодоносити до заморозків: зробіть кілька простих кроків
24tv
2025-07-28T12:18:17Z
Коли складати іспит для найкращого результату: науковці назвали точний час
24tv
2025-07-28T12:00:08Z
Названо професію з найвищим рівнем зрад у шлюбі
GlavRed
2025-07-28T10:27:09Z
Токсичний макіяж: чому косметика і тимчасові татуювання справді небезпечні для дітей
Фокус
2025-07-28T10:15:49Z
Що впливає на тривалість життя: три ключові фактори
Gazeta UA
2025-07-28T10:15:25Z
Як скористатися програмою "Доступні ліки": поради від "Аптека 9-1-1"
Gazeta UA
2025-07-28T10:15:23Z
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
США мають дефіцит ракет-перехоплювачів після 12-денної війни Ізраїлю з Іраном: які постають ризики
TSN
2025-07-28T12:58:49Z
Австрійська міністерка: кремль не здатен довго тягнути війну
iPress
2025-07-28T12:58:32Z
росія готує інформаційні атаки на Україну: ЦПД назвав головні загрози серпня
iPress
2025-07-28T12:58:30Z
Південна Корея готує багатомільярдний пакт із США для порятунку від мит
iPress
2025-07-28T12:58:16Z
Трамп обурюється через домінування скандалу з Епштейном у заголовках новин - ЗМІ
InternetUA
2025-07-28T12:58:09Z
Трамп скоротить 50-денний термін, відведений Путіну на перемир’я
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T12:57:53Z
"Я вже знаю відповідь": Трамп передумав давати Путіну 50 днів
Фокус
2025-07-28T12:57:08Z
Яку зброю та технології Росія передає Північній Кореї: деталі від зовнішньої розвідки
Лига
2025-07-28T12:54:52Z
На Волині поліцейські врятували підлітка, який порізав себе і втратив багато крові
24tv
2025-07-28T12:51:52Z
У Греції понад 40 градусів, у Туреччині за 50: у лісових пожежах загинули волонтери
24tv
2025-07-28T12:51:11Z
На Житомирщині під час пологів загинула дитина: слідчі повідомили про підозру лікарю
Украина Криминальная
2025-07-28T12:48:59Z
У сусідній Румунії вирують повені, є загиблий: наслідки жахливої негоди
24tv
2025-07-28T12:39:01Z
В Одесі люди напали на поліціянтку, щоб допомогти ухилянту: вона в лікарні
Фокус
2025-07-28T12:36:29Z
Пішла на зупинку, бо по авто прилетів FPV: очевидиця розповіла про удар по автобусу на Сумщині
24tv
2025-07-28T12:09:56Z
Львів прощається з нардепом Рущишиним, який загинув у ДТП
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T12:06:09Z
Негода на Буковині: шквальний вітер зривав дахи та валив дерева
TSN
2025-07-28T11:48:50Z
На Львівщині чоловік загинув через наїзд власного автомобіля: поліція розповіла деталі трагедії
24tv
2025-07-28T11:48:46Z
Як українські інновації трансформують методи боротьби з безпілотниками
iPress
2025-07-28T12:57:12Z
Зеленський зустрівся з учнями Школи Супергероїв на Київщині
УкраинФорм
2025-07-28T12:57:09Z
Що означає Яблучний Спас: чому це народне свято так називається, традиції, привітання
TSN
2025-07-28T12:51:54Z
Міша Крупін зізнався, як його змінила служба в ЗСУ та як до цього ставляться діти
TSN
2025-07-28T12:51:47Z
У російському місті-мільйоннику відключать всі фонтани: до чого тут десантники
24tv
2025-07-28T12:51:30Z
Телеведучий Геннадій Попенко став новим речником Міністерства у справах ветеранів
Детектор М
2025-07-28T12:51:29Z
Держслужбовці заробляють утричі більше за пересічних українців — що показали цифри
TSN
2025-07-28T12:51:15Z
У Китаї будуть виплачувати субсидії на догляд за дітьми, щоб стимулювати народжуваність
УкраинФорм
2025-07-28T12:42:46Z
Без навантаження на бюджет. Як зібрати грошенят на новенький айфон 16
Telegraf
2025-07-28T12:42:24Z
Україна отримає прибуток від судна, що відвідувало окупований Крим
24tv
2025-07-28T12:57:45Z
Справжній курорт. Українці жартують через сильний потоп у Києві
Telegraf
2025-07-28T12:57:28Z
Дії росіян призведуть до отруєння ґрунтових вод в окупованому Донецьку — Гайдай
TSN
2025-07-28T12:51:16Z
Сильні грози з градом і спека до +36: Діденко попередила про погодні контрасти в Україні
Фокус
2025-07-28T12:51:13Z
На Київщині понад 30 тисяч споживачів залишилися без світла через негоду
24tv
2025-07-28T12:48:28Z
"Якщо на обмін, то хоч 24 години потрясусь": азовець "Крафт" розповів про повернення в Україну
24tv
2025-07-28T12:45:36Z
На Миколаївщині зафіксований температурний рекорд - 38,4°
УкраинФорм
2025-07-28T12:36:11Z
Треті роковини теракту в Оленівці. Реакція Зеленського
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T12:30:29Z
Підмосковний Корольов потонув у нечистотах: як виглядають затоплені вулиці міста
24tv
2025-07-28T12:27:26Z
Антоненко: Задоволені тією роботою, яку виконала команда
Football.ua
2025-07-28T12:58:13Z
Челсі націлився на Гато та Сімонса
Football.ua
2025-07-28T12:57:20Z
Джака переходить у Сандерленд — трансфер з Баєра погоджено
Football.ua
2025-07-28T12:42:21Z
Став відомий склад збірної України з пляжного футболу на четвертий етап Євроліги-2025
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T12:39:17Z
РБ Лейпциг не відступає від Марлона
Football.ua
2025-07-28T12:39:10Z
"Шахтар" —"Бешикташ": букмекери назвали фаворита матчу-відповіді Ліги Європи
ZN UA
2025-07-28T12:36:17Z
Українська фехтувальниця проігнорувала росіянку на подіумі чемпіонату світу
24tv
2025-07-28T12:30:23Z
Колишній чемпіон світу назвав місце Усика в історії боксу
24tv
2025-07-28T12:18:20Z
Ньюкасл зміцнює фокус на Шешко
Football.ua
2025-07-28T12:13:50Z
Нацбанк оголосив офіційний курс гривні на 29 липня
УкраинФорм
2025-07-28T12:57:12Z
Як Україна фактично подвоїть дефіцит бюджету Росії: пояснення економіста
24tv
2025-07-28T12:54:43Z
Temu може отримати мільйонний штраф від ЄС - що сталося
TSN
2025-07-28T12:51:44Z
Скільки коштує бензин та інше пальне на АЗС України
УкраинФорм
2025-07-28T12:48:56Z
ЄС звинуватив Temu у порушенні цифрових правил блоку
УкраинФорм
2025-07-28T12:45:44Z
На Донеччині обмолотили понад половину запланованих площ - 44,59 тисячі гектарів
УкраинФорм
2025-07-28T12:33:17Z
Держборг України у червні зріс майже на $4 мільярди
УкраинФорм
2025-07-28T12:30:56Z
Подорожчання продуктів у Полтавській області: що найбільше злетіло в ціні
Политека
2025-07-28T12:30:30Z
Скільки українцям доведеться платити за овочі борщового набору восени і взимку: є 2 варіанти
GlavRed
2025-07-28T12:27:59Z
Хакери заявили про атаку на "Аерофлот", через що в "Шереметьєво" скасувала десятки рейсів
Комсомольская правда
2025-07-28T12:57:36Z
Кота знайдуть тільки найуважніші люди: найкраща загадка для перевірки уважності
GlavRed
2025-07-28T12:48:40Z
Сем Альтман попереджає, що використовувати ChatGPT як терапевта — небезпечно, і ось чому
InternetUA
2025-07-28T12:46:47Z
Величезну зірку оточує міхур розміром майже з Сонячну систему: його неможливо пояснити
Фокус
2025-07-28T12:45:37Z
Глава OpenAI попередив про неконфіденційність розмов з ChatGPT
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T12:36:43Z
5 порад, як зберегти заряд батареї на Android та iPhone
InternetUA
2025-07-28T12:33:33Z
Топ-5 схем, як шахраї крадуть гроші з карткових рахунків
Фокус
2025-07-28T12:30:11Z
Hubble показав галактику в сузір’ї Ерідана із двома надновими, одна з яких стала «зомбі-зіркою»
УкраинФорм
2025-07-28T12:27:58Z
Чи справді від динозаврів: вчені нарешті розшифрували, звідки береться нафта
GlavRed
2025-07-28T12:27:56Z
Один із найрідкісніших купе Alfa Romeo насправді не є справжньою Alfa
Топ Жир
2025-07-28T12:51:48Z
Надасть блиску та відштовхуватиме воду: один засіб змусить авто сяяти
GlavRed
2025-07-28T12:51:02Z
Hyundai готує стильного суперника Volkswagen ID.2
AutoCentre
2025-07-28T12:12:57Z
Легендарний рожевий Cadillac від Mary Kay став електричним — модель OPTIQ отримають найуспішніші продавчині
ITC
2025-07-28T12:04:28Z
Tesla підписала багатомільярдну угоду із Samsung на виробництво “мозку” для свого авто
ZN UA
2025-07-28T12:00:16Z
Сталі відомі найпопулярніші легковики в Україні
AutoCentre
2025-07-28T11:57:52Z
Плагін-гібридний кросовер Volvo XC70 показали на офіційних фото
AutoGeek
2025-07-28T11:51:58Z
Легенда за $23 мільйони: на продаж виставили найшвидший суперкар 90-х у новому стані
Фокус
2025-07-28T11:45:45Z
На шасі MAN TGS в Україні почали встановлювати крани-маніпулятори вантажопідйомністю до 11,5 т
AutoCentre
2025-07-28T11:24:05Z