MY.UAНовини
Доля святої чи грішниці: ким насправді була Матір Тереза та чому про неї знову говорять
Доля святої чи грішниці: ким насправді була Матір Тереза та чому про неї знову говорять

Доля святої чи грішниці: ким насправді була Матір Тереза та чому про неї знову говорять

В українському сегменті мережі вже який день не стихають гарячі суперечки навколо персони католицької святої Матері Терези. Каталізатором дискусії стала пісня Teresa&Maria, яку українські співачки alyona alyona та Jerry Heil презентували на нацвідборі до "Євробачення-2024". При цьому дивуватися тому, що попспівачки звертаються до такої теми, не варто, адже феномен Матері Терези – це також свого роду наслідок впливу мас-культури.

Нині образ католицької святої міцно увійшов до сучасного дискурсу – кадри з реальною Матінкою Терезою фігурують в кліпі Man In The Mirror (1988) ще одного розвінчаного попідола Майкла Джексона, її аватар з’являється у піксарівському суперхіті "Душа" (2020) і образ у "Гріффінах".

Вираз "свята як Мати Тереза" є сталим і не потребує пояснення у всьому світі. При цьому реальна історія Матері Терези не те щоб невідома загалу, але вочевидь губиться в щоденному потоці новин і подій, а тому відстань в один клік часто виявляється нездоланною. 24 Канал робить клік (крок) за вас та розповідає історію католицької святої, яку святою вважають далеко не всі. І на це є чимало причин, про них і поговоримо.

Албанське коріння та подорож до Індії: біографія Матері Терези

Як не важко здогадатися, Мати Тереза – це псевдонім. Справжнє ім'я святої – Аньєза (або Аґнес) Ґондже Бояджіу. Вона народилася 26 серпня 1910 року у місті Скоп'є, яке тоді було частиною нині зниклої Османської імперії, а сьогодні є столицею Північної Македонії.

За походженням родина Бояджіу – косовські албанці (нині Мати Тереза вважається національним героєм Албанії), її батько був успішним бізнесменом і відомим діячем албанського визвольного руху (був вбитий у 1919 році за нез'ясованих обставин).

По крові я албанка, за громадянством – індійка, за вірою я католицька черниця. Щодо мого покликання, я належу світу. Щодо мого серця, я повністю належу серцю Ісуса,
– Матінка Тереза про себе.

Після закінчення школи у віці 18 років Аґнес вирішує присвятити своє життя місіонерству. Під час проповіді священика вона почула історії про діяльність місіонерів в далекій Індії та вирішила наслідувати їхню справу. Для цього вона у 1928 році залишила свій дім і переїхала до Ірландії, де вступила до католицького чернечого ордену Сестер Лорето. У 1929 році вперше вирушила до Індії, де стала послушницею монастиря Дарджилінг у Гімалаях, згодом Орден відправив черницю до міста Калькутти (нині – Колката) з місією викладати в монастирській школі для дівчат.


Мати Тереза в юності / Фото Corbis via Getty Images

Там вона у 1937 році прийняла чернечий сан під новим ім'ям – Тереза, на честь популярної нової католицької святої – Терези з Лізьє (канонізована 1925 року, вважається покровителькою католицьких місій). Термін "Мати" чи "Матінка" є традиційним для католицьких черниць. Так виникло нове ім'я, нині відоме на весь світ, – Мати Тереза.

У 1946 році, за словами черниці, вона почула голос Ісуса, що наказував їй зняти чернечий одяг та вдягнути індійське сарі, щоб піти жити серед бідних і нужденних. У 1948 році вона отримала дозвіл залишити свій монастир і відкрити місію з допомоги бідним у Калькутті. Місія починала роботу з 13 членів (сама Мати Тереза та 12 її учениць).

Культ, ореол святості та Нобелівська премія миру

У 1950 році Мати Тереза отримує дозвіл Папи Римського та засновує свій католицький чернечий орден, який отримав назву Місіонери Милосердя. Його візуальними особливостями були білі сарі з блакитними смужками (сестри Лоретто носили все чорне), а духовні приписи передбачали сувору аскезу та відмову від усіляких благ.


Сестри Милосердя / Фото wikipedia.org

Мати Тереза відкрила невеличку школу та почала опікуватися бідними та тими, що голодували. Місцева влада надала їй приміщення храму богині Калі (в індуїзмі – богиня смерті та знищення, до речі), що став першим "будинком для тих, хто вмирає".

Новий орден почав створювати школи, притулки та госпіси для бідних та тяжкохворих людей. До них могли звернутися всі, незалежно від національності та віросповідання.

Незабаром ця подвижницька діяльність привернула увагу індійської регіональної влади, а сама Мати Тереза стала місцевою знаменитістю. У 1962 році вона отримала індійську високу державну нагороду "Падма Шрі" за благочинну діяльність, а в 1969 році до неї прийшла світова слава – британець Малкольм Маґґерідж зняв про неї документальний фільм під назвою "Щось прекрасне для Бога".

Фільм показали на BBC і він став сенсацією. Стрічка розповідала про щоденний життєвий подвиг Матері Терези та її співробітників, і навіть зафіксувала для пересічного розуму сяйво навколо черниці в темних приміщеннях її імпровізованого госпісу. Чимало людей, включно з режисером трактували це як божественний знак (нині ж скептики називають це ефектом плівок "Кодак", які тоді тільки починали свою переможну ходу світом).

Так чи інакше, але фільм, що вийшов на BBC, перетворив черницю з Калькутти на світовий феномен і зробив символом добра.

У 1979 році Мати Тереза отримала Нобелівську премію миру, яка остаточно зробила її однією з найвизначніших персон 20 століття. Авторитет черниці був надзвичайним – у 1982 році вона зуміла на деякий час зупинити війну в Лівані, щоб врятувати 37 дітей, які опинилися в епіцентрі чергового конфлікту між ізраїльтянами та палестинцями. Також вона зверталася до урядів з проханням скасувати смертну карту, закликала комуністичних повстанців в Нікарагуа скласти зброю тощо.


Папа Римський Іван Павло II та Мати Тереза / фото EPA

Мати Тереза померла 5 вересня 1997 року, а вже у 2003 році (у час глибокої кризи Католицької церкви) була поспіхом беатифікована (зарахована до числа блаженних), а у 2016 році офіційно визнана католицькою святою під іменем Терези Калькуттської.

Фінансовий бік Матінки Терези та мільярди доларів у Ватиканському банку

Після виходу фільму до Калькутти масово поїхали небайдужі люди, які прагнули змінити світ і допомогти людям. Також суттєво зросли й пожертви на діяльність Ордену Милосердя. Доволі швидко мова вже йшла про мільйони доларів, а наприкінці 20 століття (як стверджують критики Матері Терези) – про десятки мільярдів.

Діяльність Ордену непрозора (як і більшості релігійних конфесій) і практично непідзвітна Ватикану, який має доволі формальну владу над структурами, заснованими Матінкою Терезою (при цьому свої мільярди вона зберігала саме у Ватиканському банку). Також не особливо надокучали й індійські фіскальні органи – Мати Тереза дружила з індійською прем’єркою Індірою Ґанді, яка скасувала для подруги податкові перевірки.


Індіра Ґанді та Мати Тереза / Фото IndiaHistorypic

Так, у розслідуванні німецького журналу Stern в 1991 році мовилося, що лише 7% бюджету сформованого коштом пожертв, йде на благодійність, а доля решти грошей невідома.

У 1996 році Орден мав 400 офіційних відділень у понад 110 країнах світу та мав 700 притулків у 120 країнах, регулярно здійснював допомогу понад 500 тисячам родин та надавав медичну допомогу 250 тисячам людей, у школах Ордену навчались понад 20 000 дітей. Все це фінансувалось коштом пожертв.

Критика та моторошні факти. Чи була Мати Тереза справді святою

Ще за життя особа та діяльність Матінки Терези зазнали жорстокої критики. Їй дорікали за католицький догматизм і жорстке слідування канонам віри в їхньому буквальному трактуванні. В цьому її порівнювали з середньовічними Отцями Церкви, і якщо для консервативної католицької верхівки це було явним плюсом, то для світського суспільства у 20 столітті стало швидше негативом і подекуди навіть шокувало та відштовхувало.

  • У 1979 році у своїй нобелівській промові в Осло Матінка Тереза жорстко засудила практику не лише абортів, але й контрацепції взагалі. Пізніше вона публічно радила ірландцям, для яких традиційно сильним є авторитет католицької церкви голосувати на референдумі 1995 проти скасування 41-ї статті конституції, що забороняє розлучення.
  • Однак вже через рік черниця схвалювала розлучення принца Чарльза та принцеси Діани, а також підтримала індійську державну програму примусової стерилізації бідних. Така позиція дала підстави критикам говорити про різне ставлення Матінки Терези до бідних та багатих.


Матінці Терезі є за що дорікати / Фото Terry Fincher / Hulton Archive

Також найвідомішій черниці світу дорікали за дружбу з диктаторами та аферистами, а також використання їхніх грошей для своїх благодійних місій. У списку "друзів" Матері Терези:

  • гаїтянський диктатор Жан-Клод Дювальє,
  • його африканські колеги, фінансовий аферист Чарльз Кітінг, видавець Роберт Максвелл, який розтринькав 450 мільйонів фунтів з пенсійного фонду власних співробітників та багато інших.
  • донатити Ордену Матері Терези вважалося модним серед кримінальних наркоділків і злочинців.

Згадували критики й про мовчання "святої" у 1984 році, коли сталася одна з найбільших техногенних катастроф в історії людства – Бхопальська трагедія в Індії. Вона забрала тисячі життів, але від Матінки Терези та її співробітників тоді дочекалися не прямої допомоги, а лише молитов і подарункових медальйонів, хоча її структури збирали донати для жертв катастрофи по всьому світі. Де всі ці гроші – досі невідомо. Найімовірніше, осіли на валютних рахунках.

Справжнім ударом по культу Матері Терези став фільм "Янгол Пекла", що вийшов у 1994 році на британському державному 4 Channel. Його автори Крістофер Гітченс, Дженні Морган та Тарік Алі розповіли непривабливі факти з біографії нобелівської лауреатки.

Одним із джерел фільму стали багаторічні розслідування діяльності Ордену Милосердя та особисто Матінки Терези індійським лікарем та незалежним журналістом Арупом Чаттерджі. У 1995 році Крістофер Гітченс випустив книгу-памфлет, присвячену Матері Терезі. Назва книги доволі фривольна – "Місіонерська поза: Мати Тереза в теорії та практиці". При цьому численні порушення в роботі закладів Ордену Милосердя не були великою таємницею – про них писали в ЗМІ й раніше. Наприклад, в 1991 році в головному медичному виданні світу The Lancet редактор видання Робін Фокс написав прикру правду про мережу притулків Матінки Терези.

Автори розслідувань 1991 та 1994 років розповідали, що хворі в закладах Матері Терези не отримували належного догляду. Їх тримали в жахливих умовах і змушували страждати. В імпровізованих госпісах не було професійних лікарів і весь медичний догляд здійснювався доволі умовно, та був швидше пародією на допомогу.

Робилося це не злою волею, а через простодушну віру черниць у вищі сили та їхнє магічне мислення.

  • Там практично не було ліків – хворих на рак лікували молитвою, тобто "святим духом", або аспірином, голки для повторних ін'єкцій не стерилізували, а лише кропили холодною водою (гарячу не використовували принципово).
  • Хворі розміщалися або на кам'яних підлогах, або на розкладачках тощо.
  • Нещасних мешканців притулків примушували переходити у католицтво в обмін на їжу, догляд і медичну допомогу, а також насильно хрестили ледь живих.


Мати Тереза та критика її діяльності / Фотоколаж Shutterstock

Після серії розслідувань індійська влада провела перевірки в притулках, під час яких було встановлено, що дві третини їхніх мешканців помирали від больового шоку.

Я почуваюся втраченою. Господь мене не любить. Бог не може бути Богом. Можливо, його немає,
– зі щоденників Матері Терези.

Авторів розслідувань черниця офіційно пробачила, хоча ті й не говорили про таку необхідність, а також визнала те, що більшість про те, що йшлося в статтях і фільмі, правда.

Є щось прекрасне в тому, як жебраки приймають свою долю, як вони страждають, як Ісус на хресті. Світ отримує багато від страждань. Муки означає, що Ісус цілує вас,
– Мати Тереза так коментувала звинувачення на свою адресу.

У цій відповіді криється пояснення. Сучасний світ критикував Матінку Терезу, використовуючи досвід і практики другої половини 20 століття, натомість черниця користувалася середньовічною логікою.

Відповідно до її думок, насильне хрещення людини проти її волі є благом, оскільки нібито рятує її від язичництва чи єресі, благом є і страждання, адже нагадують Страсті Христові та наближають до божественного ідеалу.

Саме такою логікою надихалися колись священники в часи Хрестових походів та пізніше в релігійних війнах в Європі або під час підкорення та знищення цілих цивілізацій у нещодавно відкритій Америці. За цією ж логікою людей відправляли на спалення, влаштовували полювання на відьом тощо.

Можливо, світ просто не зрозумів Святу, а вона, своєю чергою, просто потрапила не у свій час. З іншого боку, якщо про неї співають на Євробаченні, то чому б і ні.

Теги за темою
ІсторіяРелігія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Уперше заговорила про війну: Орбакайте визначилася з позицією
GlavRed
2025-05-02T20:25:16Z
Які містичні секрети приховує Київська фортеця: невідомі історії таємничого місця
Gazeta UA
2025-05-02T20:10:13Z
Зваблива дівчина українського футболіста вразила публіку вогняними фото
24tv
2025-05-02T19:48:56Z
Відкритий понад 120 років: що пропонує Національний художній музей сьогодні та скільки це коштує
Telegraf
2025-05-02T19:39:26Z
Що дивитися на Netflix у травні: 6 фільмів та серіалів, які вийдуть цього місяця
24tv
2025-05-02T19:33:11Z
Буде цікаво: 3 знаки зодіаку, які в травні відкриють у собі новий талант
24tv
2025-05-02T18:15:51Z
Під час концерту: Настя Каменських вперше відреагувала на чутки про розлучення з Потапом
24tv
2025-05-02T18:06:35Z
По Крістіні Орбакайте готують новий нищівний удар - що сталося
GlavRed
2025-05-02T17:27:02Z
Чому Герміона залишилась із Роном, а не з Гаррі Поттером
24tv
2025-05-02T17:10:24Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
США відправили спостерігачів на вибори до Румунії, яку критикували через Джорджеску
Европейская правда
2025-05-02T20:28:55Z
Зеленський провів розмову з президентом Еквадору
1News
2025-05-02T20:25:34Z
Сигнал із закордону всім, – Зеленський відреагував на затримання сина Богуслаєва в Монако
24tv
2025-05-02T20:25:07Z
У Путіна є запасний сценарій, якщо Україна не піде на тимчасове перемир'я
24tv
2025-05-02T19:51:13Z
Трамп розпорядився урізати фінансування суспільних мовників США
InternetUA
2025-05-02T19:49:47Z
ЗМІ назвали нового фаворита на посаду радника Трампа з нацбезпеки
Европейская правда
2025-05-02T19:39:32Z
МЗС України уточнило позицію Держдепу США щодо "ролі посередника"
Хвиля
2025-05-02T19:30:18Z
Москва заявила про занепокоєння: як ресурсна угода лякає російську еліту
GlavRed
2025-05-02T19:27:00Z
Temu припиняє прямі поставки з Китаю до США через нові мита
ГЛАВКОМ NET
2025-05-02T20:27:44Z
Продажі Tesla впали більш ніж на 80% у Швеції – і це лише початок
Топ Жир
2025-05-02T20:15:30Z
"Укрзалізниця" отримала плацкартні вагони нової моделі вперше за часи незалежності
Комсомольская правда
2025-05-02T20:01:48Z
Найдешевша квартира у Дніпрі: де продають житло з євроремонтом за 16 тисяч, фото
Политека
2025-05-02T20:01:22Z
У Міністерстві агрополітики вразили заявою про урожай після заморозків: українці з ними не погодилися
Telegraf
2025-05-02T19:21:10Z
Яким чином виправити межі земельної ділянки
24tv
2025-05-02T19:03:41Z
11 тисяч українців під прицілом Податкової через часті перекази
24tv
2025-05-02T19:03:41Z
Після індексації пенсій деякі дніпряни втратять субсидію на оплату комуналки: що потрібно зробити
Политека
2025-05-02T18:31:18Z
Уряд виділив 540 мільйонів на модернізацію профтехів
24tv
2025-05-02T18:03:28Z
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Українці вже отримали понад 62 тисячі витягів із Реєстру зниклих безвісти
Хвиля
2025-05-02T20:06:12Z
Історик назвав найстаріше місто України, яке існує з 6 століття до нашої ери
TSN
2025-05-02T20:06:09Z
Діти війни в Україні: хто і як може отримати статус
Фокус
2025-05-02T19:51:56Z
Нам потрібно говорити про мобілізацію всієї країни, – боєць "Азову"
24tv
2025-05-02T19:51:49Z
Українцям за кордоном може "прилетіти" штраф від ТЦК: кого і за що карають
GlavRed
2025-05-02T19:43:32Z
Соціальна пенсія в Одесі у 2025 році: хто може отримати допомогу без необхідного страхового стажу
Политека
2025-05-02T19:30:51Z
У Польщі з братської могили воїнам УПА демонтували незаконні таблички
Детектор М
2025-05-02T19:28:06Z
За життя 13-річного підлітка з Ковеля борються у Львові після спроби повторити TikTok-тренд
InternetUA
2025-05-02T19:13:18Z
Їх вбила Росія: в Укрзалізниці розповіли про пару залізничників, які загинули на Одещині
24tv
2025-05-02T20:16:43Z
Mercedes-"гелік" влетів у групу людей біля метро в центрі міста
TSN
2025-05-02T19:51:17Z
Росія тероризує Харків "Шахедами": у місті багато постраждалих
24tv
2025-05-02T19:48:35Z
У німецькому Штутгарті авто вʼїхало в натовп людей, є постраждалі
Европейская правда
2025-05-02T19:16:30Z
Москву накрив рекордний за 116 років снігопад
ГЛАВКОМ NET
2025-05-02T19:00:56Z
Поліція вважає наїзд авто на людей у Штутгарті нещасним випадком
Европейская правда
2025-05-02T18:58:29Z
На Київщині у хлопчика в руках вибухнула граната
24tv
2025-05-02T18:49:29Z
Стерненко розкрив деталі замаху на його життя: хто замовив вбивство активіста
TSN
2025-05-02T18:27:35Z
В Індії понад 100 дітей захворіли через мертву змію в шкільному обіді
Факти ICTV
2025-05-02T17:28:16Z
Гіпертонія та діабет виявилися більш смертельними для чоловіків: учені дізналися чому
Фокус
2025-05-02T18:51:19Z
Львів’янин, який змінив хід історії: як науковець боровся з смертельною хворобою
GlavRed
2025-05-02T18:27:02Z
ТЦК не зважатиме на інвалідність: кого можуть мобілізувати навіть з фізичними вадами
Знай
2025-05-02T18:12:32Z
Альвеоліт після видалення зуба – чому виникає запалення та як його лікувати
24tv
2025-05-02T17:30:06Z
Що приготувати на вечерю швидко і легко: рецепти, які ви точно полюбите
24tv
2025-05-02T16:51:55Z
Залишилося 20% шлунку: Володимир Жогло пояснив причину різкого схуднення
Факти ICTV
2025-05-02T15:40:41Z
90-річна рекордсменка: аналіз літньої спортсменки розкрив секрет довголіття
24tv
2025-05-02T14:27:36Z
Півкола на нігтях: який колір та форма може вказувати на проблеми зі здоров'ям
24tv
2025-05-02T14:27:18Z
Справжня "полуничка": як на жінок та чоловіків впливає перша сезонна ягода
Gazeta UA
2025-05-02T14:03:44Z
Як садити зелену цибулю у квартирі: є простий секрет
24tv
2025-05-02T20:03:25Z
Висадіть на ділянці чорнобривці: користь для городу важко переоцінити
24tv
2025-05-02T19:48:13Z
Витратите мінімум часу: як посадити кріп за допомогою звичайної пляшки
Telegraf
2025-05-02T19:48:04Z
Як привітати чоловіка с Днем народження: ваш коханий не зможе стримати сліз
24tv
2025-05-02T19:33:55Z
Ви знатимете точну відповідь: як перевірити, чи в молоці є сода
24tv
2025-05-02T19:27:45Z
На Балі стався блекаут
ГЛАВКОМ NET
2025-05-02T18:40:08Z
Куди поїхати зі Львова на один день: топ-3 локації з неймовірними краєвидами
24tv
2025-05-02T18:33:13Z
Будьте обережними: названо місце, де люблять ховатися таргани
24tv
2025-05-02T18:33:03Z
Це містечко з найцікавішою в Україні назвою та дивовижною історією: чому вам варто його відвідати
Telegraf
2025-05-02T18:21:53Z
Лінія фронту станом на 2 травня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-02T20:27:38Z
Вибухи лунають один за одним: Харків під масованим ударом Шахедів
GlavRed
2025-05-02T20:16:51Z
У Харкові 17 прильотів "шахедів" і 12 поранених
Подробности
2025-05-02T19:57:05Z
Погода 3 травня: в яких областях України чекатиме град, грози та заморозки до -5
Хвиля
2025-05-02T19:34:04Z
Які землі в РФ контролюють ЗСУ: Зеленський розповів про ситуацію на фронті
GlavRed
2025-05-02T19:27:14Z
Кияни при виході на пенсію зможуть отримати десять виплат одразу: список щасливчиків
Политека
2025-05-02T19:01:05Z
Грози, зливи і заморозки. Яким областям найбільше не пощастить з погодою найближчим часом
Telegraf
2025-05-02T18:27:51Z
Вишукувала локації ЗСУ на Покровському напрямку: затримано жительку Мирнограду на Донеччині
InternetUA
2025-05-02T17:52:21Z
Графіки відключення світла в Запоріжжі 3 травня: кого чекають обмеження
Политека
2025-05-02T17:46:58Z
Даніель Дюбуа пообіцяв перемогу над Усиком: що він готує для чемпіона
GlavRed
2025-05-02T20:25:38Z
Бразилія чекає рішення Анчелотті та Реала Мадрид щодо відходу італійця
Football.ua
2025-05-02T20:25:31Z
Промоутер Дюбуа запросив Володимира Зеленського в Лондон на бій проти Усика
24tv
2025-05-02T20:21:25Z
Бруну Фернандеш: На Олд Траффорд нам не слід забувати, що Атлетік – це дуже сильна команда
Football.ua
2025-05-02T19:55:15Z
Ярмолюк став на шляху Ноттінгема до ЛЧ — матч з трьома хайлайтами для українця
Football.ua
2025-05-02T19:34:31Z
Лунін вирішив залишити Реал – Mundo Deportivo
Football.ua
2025-05-02T19:31:53Z
Пак'яо у 46 років проведе бій за чемпіонський титул WBC
Подробности
2025-05-02T19:30:18Z
Коли я здолаю Усика, – Дюбуа назвав наступного суперника після реваншу
24tv
2025-05-02T19:27:20Z
Одіозного Поворознюка змусили читати лекцію про дискримінацію після сексистських заяв про жінок
24tv
2025-05-02T19:27:10Z
Водіям розповіли, чи законно заряджати авто з вікна квартири
Хвиля
2025-05-02T19:24:11Z
Власник Volvo подав до суду через знецінення його гібридного авто після оголошення відкликання
Топ Жир
2025-05-02T19:15:59Z
BYD скопіювала дизайн Genesis настільки точно, що це вражає
Топ Жир
2025-05-02T19:15:13Z
Неймовірний міні-Бетмобіль власного виробництва викликає питання: як це взагалі можливо?
Топ Жир
2025-05-02T18:15:30Z
Зростаючі запаси Tesla Model Y Juniper тепер містять спеціальну стартову версію
Топ Жир
2025-05-02T17:30:15Z
У Києві покажуть раритетний автобус ЛАЗ
AutoCentre
2025-05-02T17:22:15Z
Не "шестисотий": названо найпопулярніше розкішне авто в Україні
Фокус
2025-05-02T16:51:06Z
Цей Camaro двічі продали на $30 000 дорожче за ціну, але ним ніхто не користується
Топ Жир
2025-05-02T16:45:38Z
Hyundai Elantra N демонструє, що повний привід — не обов’язкова умова, навіть у порівнянні з GR Corolla
Топ Жир
2025-05-02T16:15:45Z
Тім Кук прокоментував чутки про підвищення цін на гаджети Apple
InternetUA
2025-05-02T20:28:13Z
Бази інопланетян існують на Землі та на Титані: ЦРУ розсекретило документи
Фокус
2025-05-02T20:21:29Z
Microsoft розкрила головну загрозу для Windows: як захистити комп'ютер від нової небезпеки
InternetUA
2025-05-02T19:37:27Z
Вчені навчились "слухати" дерева: насправді вони мають систему комунікації
24tv
2025-05-02T19:18:40Z
Що зробити, щоб продовжити життя свого смартфона та заощадити гроші: 8 простих порад
24tv
2025-05-02T19:12:18Z
Вчені дізнались, як дерева діляться інформацією між собою
ТСН
2025-05-02T18:36:24Z
Археологи виявили стародавній камінь, який усіх здивував: у чому причина
GlavRed
2025-05-02T18:27:30Z
Популярні смартфони жителів 100 країн атаковані: що робити, якщо ваш телефон серед них
InternetUA
2025-05-02T18:18:36Z
В AMD поділилися назвами майбутніх процесорів
InternetUA
2025-05-02T17:58:36Z