MY.UAНовини
Доля святої чи грішниці: ким насправді була Матір Тереза та чому про неї знову говорять
Доля святої чи грішниці: ким насправді була Матір Тереза та чому про неї знову говорять

Доля святої чи грішниці: ким насправді була Матір Тереза та чому про неї знову говорять

В українському сегменті мережі вже який день не стихають гарячі суперечки навколо персони католицької святої Матері Терези. Каталізатором дискусії стала пісня Teresa&Maria, яку українські співачки alyona alyona та Jerry Heil презентували на нацвідборі до "Євробачення-2024". При цьому дивуватися тому, що попспівачки звертаються до такої теми, не варто, адже феномен Матері Терези – це також свого роду наслідок впливу мас-культури.

Нині образ католицької святої міцно увійшов до сучасного дискурсу – кадри з реальною Матінкою Терезою фігурують в кліпі Man In The Mirror (1988) ще одного розвінчаного попідола Майкла Джексона, її аватар з’являється у піксарівському суперхіті "Душа" (2020) і образ у "Гріффінах".

Вираз "свята як Мати Тереза" є сталим і не потребує пояснення у всьому світі. При цьому реальна історія Матері Терези не те щоб невідома загалу, але вочевидь губиться в щоденному потоці новин і подій, а тому відстань в один клік часто виявляється нездоланною. 24 Канал робить клік (крок) за вас та розповідає історію католицької святої, яку святою вважають далеко не всі. І на це є чимало причин, про них і поговоримо.

Албанське коріння та подорож до Індії: біографія Матері Терези

Як не важко здогадатися, Мати Тереза – це псевдонім. Справжнє ім'я святої – Аньєза (або Аґнес) Ґондже Бояджіу. Вона народилася 26 серпня 1910 року у місті Скоп'є, яке тоді було частиною нині зниклої Османської імперії, а сьогодні є столицею Північної Македонії.

За походженням родина Бояджіу – косовські албанці (нині Мати Тереза вважається національним героєм Албанії), її батько був успішним бізнесменом і відомим діячем албанського визвольного руху (був вбитий у 1919 році за нез'ясованих обставин).

По крові я албанка, за громадянством – індійка, за вірою я католицька черниця. Щодо мого покликання, я належу світу. Щодо мого серця, я повністю належу серцю Ісуса,
– Матінка Тереза про себе.

Після закінчення школи у віці 18 років Аґнес вирішує присвятити своє життя місіонерству. Під час проповіді священика вона почула історії про діяльність місіонерів в далекій Індії та вирішила наслідувати їхню справу. Для цього вона у 1928 році залишила свій дім і переїхала до Ірландії, де вступила до католицького чернечого ордену Сестер Лорето. У 1929 році вперше вирушила до Індії, де стала послушницею монастиря Дарджилінг у Гімалаях, згодом Орден відправив черницю до міста Калькутти (нині – Колката) з місією викладати в монастирській школі для дівчат.


Мати Тереза в юності / Фото Corbis via Getty Images

Там вона у 1937 році прийняла чернечий сан під новим ім'ям – Тереза, на честь популярної нової католицької святої – Терези з Лізьє (канонізована 1925 року, вважається покровителькою католицьких місій). Термін "Мати" чи "Матінка" є традиційним для католицьких черниць. Так виникло нове ім'я, нині відоме на весь світ, – Мати Тереза.

У 1946 році, за словами черниці, вона почула голос Ісуса, що наказував їй зняти чернечий одяг та вдягнути індійське сарі, щоб піти жити серед бідних і нужденних. У 1948 році вона отримала дозвіл залишити свій монастир і відкрити місію з допомоги бідним у Калькутті. Місія починала роботу з 13 членів (сама Мати Тереза та 12 її учениць).

Культ, ореол святості та Нобелівська премія миру

У 1950 році Мати Тереза отримує дозвіл Папи Римського та засновує свій католицький чернечий орден, який отримав назву Місіонери Милосердя. Його візуальними особливостями були білі сарі з блакитними смужками (сестри Лоретто носили все чорне), а духовні приписи передбачали сувору аскезу та відмову від усіляких благ.


Сестри Милосердя / Фото wikipedia.org

Мати Тереза відкрила невеличку школу та почала опікуватися бідними та тими, що голодували. Місцева влада надала їй приміщення храму богині Калі (в індуїзмі – богиня смерті та знищення, до речі), що став першим "будинком для тих, хто вмирає".

Новий орден почав створювати школи, притулки та госпіси для бідних та тяжкохворих людей. До них могли звернутися всі, незалежно від національності та віросповідання.

Незабаром ця подвижницька діяльність привернула увагу індійської регіональної влади, а сама Мати Тереза стала місцевою знаменитістю. У 1962 році вона отримала індійську високу державну нагороду "Падма Шрі" за благочинну діяльність, а в 1969 році до неї прийшла світова слава – британець Малкольм Маґґерідж зняв про неї документальний фільм під назвою "Щось прекрасне для Бога".

Фільм показали на BBC і він став сенсацією. Стрічка розповідала про щоденний життєвий подвиг Матері Терези та її співробітників, і навіть зафіксувала для пересічного розуму сяйво навколо черниці в темних приміщеннях її імпровізованого госпісу. Чимало людей, включно з режисером трактували це як божественний знак (нині ж скептики називають це ефектом плівок "Кодак", які тоді тільки починали свою переможну ходу світом).

Так чи інакше, але фільм, що вийшов на BBC, перетворив черницю з Калькутти на світовий феномен і зробив символом добра.

У 1979 році Мати Тереза отримала Нобелівську премію миру, яка остаточно зробила її однією з найвизначніших персон 20 століття. Авторитет черниці був надзвичайним – у 1982 році вона зуміла на деякий час зупинити війну в Лівані, щоб врятувати 37 дітей, які опинилися в епіцентрі чергового конфлікту між ізраїльтянами та палестинцями. Також вона зверталася до урядів з проханням скасувати смертну карту, закликала комуністичних повстанців в Нікарагуа скласти зброю тощо.


Папа Римський Іван Павло II та Мати Тереза / фото EPA

Мати Тереза померла 5 вересня 1997 року, а вже у 2003 році (у час глибокої кризи Католицької церкви) була поспіхом беатифікована (зарахована до числа блаженних), а у 2016 році офіційно визнана католицькою святою під іменем Терези Калькуттської.

Фінансовий бік Матінки Терези та мільярди доларів у Ватиканському банку

Після виходу фільму до Калькутти масово поїхали небайдужі люди, які прагнули змінити світ і допомогти людям. Також суттєво зросли й пожертви на діяльність Ордену Милосердя. Доволі швидко мова вже йшла про мільйони доларів, а наприкінці 20 століття (як стверджують критики Матері Терези) – про десятки мільярдів.

Діяльність Ордену непрозора (як і більшості релігійних конфесій) і практично непідзвітна Ватикану, який має доволі формальну владу над структурами, заснованими Матінкою Терезою (при цьому свої мільярди вона зберігала саме у Ватиканському банку). Також не особливо надокучали й індійські фіскальні органи – Мати Тереза дружила з індійською прем’єркою Індірою Ґанді, яка скасувала для подруги податкові перевірки.


Індіра Ґанді та Мати Тереза / Фото IndiaHistorypic

Так, у розслідуванні німецького журналу Stern в 1991 році мовилося, що лише 7% бюджету сформованого коштом пожертв, йде на благодійність, а доля решти грошей невідома.

У 1996 році Орден мав 400 офіційних відділень у понад 110 країнах світу та мав 700 притулків у 120 країнах, регулярно здійснював допомогу понад 500 тисячам родин та надавав медичну допомогу 250 тисячам людей, у школах Ордену навчались понад 20 000 дітей. Все це фінансувалось коштом пожертв.

Критика та моторошні факти. Чи була Мати Тереза справді святою

Ще за життя особа та діяльність Матінки Терези зазнали жорстокої критики. Їй дорікали за католицький догматизм і жорстке слідування канонам віри в їхньому буквальному трактуванні. В цьому її порівнювали з середньовічними Отцями Церкви, і якщо для консервативної католицької верхівки це було явним плюсом, то для світського суспільства у 20 столітті стало швидше негативом і подекуди навіть шокувало та відштовхувало.

  • У 1979 році у своїй нобелівській промові в Осло Матінка Тереза жорстко засудила практику не лише абортів, але й контрацепції взагалі. Пізніше вона публічно радила ірландцям, для яких традиційно сильним є авторитет католицької церкви голосувати на референдумі 1995 проти скасування 41-ї статті конституції, що забороняє розлучення.
  • Однак вже через рік черниця схвалювала розлучення принца Чарльза та принцеси Діани, а також підтримала індійську державну програму примусової стерилізації бідних. Така позиція дала підстави критикам говорити про різне ставлення Матінки Терези до бідних та багатих.


Матінці Терезі є за що дорікати / Фото Terry Fincher / Hulton Archive

Також найвідомішій черниці світу дорікали за дружбу з диктаторами та аферистами, а також використання їхніх грошей для своїх благодійних місій. У списку "друзів" Матері Терези:

  • гаїтянський диктатор Жан-Клод Дювальє,
  • його африканські колеги, фінансовий аферист Чарльз Кітінг, видавець Роберт Максвелл, який розтринькав 450 мільйонів фунтів з пенсійного фонду власних співробітників та багато інших.
  • донатити Ордену Матері Терези вважалося модним серед кримінальних наркоділків і злочинців.

Згадували критики й про мовчання "святої" у 1984 році, коли сталася одна з найбільших техногенних катастроф в історії людства – Бхопальська трагедія в Індії. Вона забрала тисячі життів, але від Матінки Терези та її співробітників тоді дочекалися не прямої допомоги, а лише молитов і подарункових медальйонів, хоча її структури збирали донати для жертв катастрофи по всьому світі. Де всі ці гроші – досі невідомо. Найімовірніше, осіли на валютних рахунках.

Справжнім ударом по культу Матері Терези став фільм "Янгол Пекла", що вийшов у 1994 році на британському державному 4 Channel. Його автори Крістофер Гітченс, Дженні Морган та Тарік Алі розповіли непривабливі факти з біографії нобелівської лауреатки.

Одним із джерел фільму стали багаторічні розслідування діяльності Ордену Милосердя та особисто Матінки Терези індійським лікарем та незалежним журналістом Арупом Чаттерджі. У 1995 році Крістофер Гітченс випустив книгу-памфлет, присвячену Матері Терезі. Назва книги доволі фривольна – "Місіонерська поза: Мати Тереза в теорії та практиці". При цьому численні порушення в роботі закладів Ордену Милосердя не були великою таємницею – про них писали в ЗМІ й раніше. Наприклад, в 1991 році в головному медичному виданні світу The Lancet редактор видання Робін Фокс написав прикру правду про мережу притулків Матінки Терези.

Автори розслідувань 1991 та 1994 років розповідали, що хворі в закладах Матері Терези не отримували належного догляду. Їх тримали в жахливих умовах і змушували страждати. В імпровізованих госпісах не було професійних лікарів і весь медичний догляд здійснювався доволі умовно, та був швидше пародією на допомогу.

Робилося це не злою волею, а через простодушну віру черниць у вищі сили та їхнє магічне мислення.

  • Там практично не було ліків – хворих на рак лікували молитвою, тобто "святим духом", або аспірином, голки для повторних ін'єкцій не стерилізували, а лише кропили холодною водою (гарячу не використовували принципово).
  • Хворі розміщалися або на кам'яних підлогах, або на розкладачках тощо.
  • Нещасних мешканців притулків примушували переходити у католицтво в обмін на їжу, догляд і медичну допомогу, а також насильно хрестили ледь живих.


Мати Тереза та критика її діяльності / Фотоколаж Shutterstock

Після серії розслідувань індійська влада провела перевірки в притулках, під час яких було встановлено, що дві третини їхніх мешканців помирали від больового шоку.

Я почуваюся втраченою. Господь мене не любить. Бог не може бути Богом. Можливо, його немає,
– зі щоденників Матері Терези.

Авторів розслідувань черниця офіційно пробачила, хоча ті й не говорили про таку необхідність, а також визнала те, що більшість про те, що йшлося в статтях і фільмі, правда.

Є щось прекрасне в тому, як жебраки приймають свою долю, як вони страждають, як Ісус на хресті. Світ отримує багато від страждань. Муки означає, що Ісус цілує вас,
– Мати Тереза так коментувала звинувачення на свою адресу.

У цій відповіді криється пояснення. Сучасний світ критикував Матінку Терезу, використовуючи досвід і практики другої половини 20 століття, натомість черниця користувалася середньовічною логікою.

Відповідно до її думок, насильне хрещення людини проти її волі є благом, оскільки нібито рятує її від язичництва чи єресі, благом є і страждання, адже нагадують Страсті Христові та наближають до божественного ідеалу.

Саме такою логікою надихалися колись священники в часи Хрестових походів та пізніше в релігійних війнах в Європі або під час підкорення та знищення цілих цивілізацій у нещодавно відкритій Америці. За цією ж логікою людей відправляли на спалення, влаштовували полювання на відьом тощо.

Можливо, світ просто не зрозумів Святу, а вона, своєю чергою, просто потрапила не у свій час. З іншого боку, якщо про неї співають на Євробаченні, то чому б і ні.

Теги за темою
ІсторіяРелігія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Реакция на удары РФ, скандал на дебатах в Польше, Брюссель угрожает Орбану: все за выходные
Европейская правда
2025-05-25T15:39:17Z
Чи здатна Росія на милосердя? Відповідь, яку ви не забудете
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T15:21:37Z
Литва передала Молдові 100 FPV-дронів для посилення безпеки
Европейская правда
2025-05-25T15:21:36Z
Німецький міністр закликає до серйозних торгових переговорів ЄС і США після погрози Трампа
Европейская правда
2025-05-25T14:28:19Z
Байден уперше з'явився на публіці після діагностування раку
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T13:51:14Z
Глава МЗС Італії відреагував на нову масовану повітряну атаку РФ по Україні
Европейская правда
2025-05-25T13:39:19Z
Розвідка з’ясувала, що Китай постачає на 20 військових заводів Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T13:06:26Z
У Японії міністр невдало пожартував про рис і пішов у відставку
AgroPortal
2025-05-25T13:00:35Z
Туск оголосив, що марш кандидата від його партії зібрав пів мільйона людей
Европейская правда
2025-05-25T12:57:09Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
"Євробачення-2025": полька в сексі-вбранні ошелешила танцями та небезпечно політала над сценою
ТСН
2025-05-17T21:18:58Z
Відома оперна діва Людмила Монастирська відзначає ювілей
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T15:33:31Z
Sunday news з Софією Єгоровою! До Перемоги!
FM-TV
2025-05-25T14:39:52Z
«Віват, король!». Хто вітав легендарного Юрія Рибчинського з 80-річчям: репортаж з Палацу «України»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T13:00:27Z
Jerry Heil шокувала, як окупанти під час нічної атаки на Київ зруйнували студію звукозапису її хітів
TSN
2025-05-25T11:09:57Z
Полякова у день 46-річчя Єфросиніної показала їхні небачені фото з-за лаштунків і зробила зізнання
TSN
2025-05-25T09:51:41Z
Вєрка Сердючка зробила публічне зізнання на 80-річчі Рибчинського і викликала фурор потужним виступом
ТСН
2025-05-25T09:33:27Z
KOLA - "Блюз" - НОВИНКА чарту FM-TV цього тижня.
FM-TV
2025-05-25T07:51:32Z
Чому спорт на піску — найкраще фізичне навантаження для людей старше 30 років
FaceNews
2025-05-25T11:12:36Z
Як правильно підживити розсаду перцю для гарного врожаю: поради
ТСН
2025-05-25T06:36:43Z
В Китаї жінка отримала перелом перевернувшись уві сні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T05:03:17Z
Світ на порозі нової пандемії: інфекціоністи б’ють на сполох через пташиний грип у пінгвінів, верблюдів і людей
TSN
2025-05-24T18:09:41Z
Ваші нігті б’ють на сполох: 11 тривожних ознак, які не можна ігнорувати
ТСН
2025-05-24T17:55:33Z
Скасування виплат по інвалідності: хто може залишитись без пенсії
ТСН
2025-05-24T17:54:50Z
В який час доби найкраще поливати город: помилятися можуть навіть досвідчені садівники
TSN
2025-05-24T17:54:41Z
Як уникнути гнилі на цибулі: поради для весняної посадки
TSN
2025-05-24T17:53:39Z
Прорив у медицині: тест крові виявляє генетичні патології в немовля за лічені дні
TSN
2025-05-24T17:53:22Z
Названо найпопулярнішу ягоду, яка є природним рятівником від випадіння волосся
TSN
2025-05-25T09:21:56Z
Як відкрити банку з тугою кришкою: три найкращі методи, які реально працюють
TSN
2025-05-25T08:09:14Z
Чи можна передбачити стать дитини за обличчям батька
TSN
2025-05-25T08:09:04Z
Як змусити людину сказати вам правду: 4 трюки, про які ніхто не знає
TSN
2025-05-25T07:06:52Z
Туристів обурюють ціни на курортах Туреччини
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T00:06:43Z
«Назаймана краса»: таємний острів у Туреччині підкорив туристів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T22:00:11Z
Як відмити навіть застарілий жир з решітки для плити: покладіть її до пакету — і нагар "відлетить" за 5 секунд
TSN
2025-05-24T17:54:43Z
Чи правда, що тарганів приваблюють до будинку певні запахи — які вони
TSN
2025-05-24T17:53:56Z
Місячний календар стрижок на червень 2025 року: не пропустіть дати, коли можна змінювати імідж
TSN
2025-05-24T17:53:01Z
Розвідка пояснила, чому серед звільнених полонених не було бійців «Азова»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T15:18:23Z
Окупант заснув, а прокинувся у полоні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T14:15:28Z
На Харківщині росіяни знищили два стада корів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T13:42:14Z
Командир «Азова» обурився через обмін полоненими
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T13:18:42Z
День Києва. Ліна Костенко звернулася до столичної влади
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T12:03:13Z
Обмін «1000 на 1000». Умєров розповів про повернення оборонців Маріуполя
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T12:00:00Z
Росіяни готуються до масових атак БПЛА на Крим – «Атеш»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T11:21:27Z
"Три роки ми не їли шоколаду": перші кадри зі звільненими захисниками
ТСН
2025-05-25T10:36:56Z
Забужко придумала метро «Шулявська», а Стріха – вулицю Грушевського. Як 35 років тому вперше декомунізували Київ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T10:30:32Z
День Києва. Ліна Костенко пригадала, що нацисти теж так «вітали» Київ під час Другої світової
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T15:15:58Z
Ліцей на Житомирщині розповів про трьох убитих росіянами учнів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T13:30:43Z
Нідерланди у понеділок завершать передачу 24 винищувачів F-16 Україні
Европейская правда
2025-05-25T12:51:52Z
РФ "вгатила" по гуртожитку КНУ ім. Шевченка: ректор розповів про наслідки
ТСН
2025-05-25T11:21:46Z
Скільки дітей зникло в Україні: омбудсмен назвав шокуючу статистику
TSN
2025-05-25T10:51:43Z
Пісторіус оцінив можливість відновлення призову у Німеччині
Европейская правда
2025-05-25T09:58:03Z
День Києва. Народний артист написав вірш після масованого удару по столиці
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T07:24:26Z
Атака по Україні 25 травня — росіяни випустили рекордну кількість повітряних цілей
ТСН
2025-05-25T06:36:51Z
Поліг під час бойових дій на Торецькому напрямку. Згадаймо Олександра Кравчука
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T06:00:50Z
На Французькій Рив’єрі друге за два дні масштабне відключення світла, підозрюють підпал
Европейская правда
2025-05-25T15:46:57Z
Біля берегів Індії затонуло судно з небезпечним вантажем, на борту були українці
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T14:42:05Z
У горах Швейцарії знайшли п'ятьох загиблих лижників
Европейская правда
2025-05-25T13:52:07Z
Атака РФ на Хмельниччину: Очевидиця розповіла про загиблих
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T10:39:03Z
На Львівщині невідомий підірвав гранату посеред подвір'я
ТСН
2025-05-25T09:51:49Z
Дрон РФ влучив поруч з укриттям у столиці - відео 18+
TSN
2025-05-25T09:51:11Z
На Житомирщині внаслідок атаки рф загинули троє дітей з однієї сім’ї, мати у важкому стані
VGorode
2025-05-25T09:27:50Z
Під час нічної атаки на Україну загинули 12 людей, більше 60 поранено
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T08:57:36Z
Нічні вибухи на Хмельниччині: зруйновані будинки та вбиті горем люди — фото
TSN
2025-05-25T08:09:02Z
Tesla втрачає позиції: названо нового лідера на ринку електромобілів у Європі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:27:35Z
У Києві помітили новий Lamborghini Urus S
VGorode
2025-05-22T10:12:04Z
Маск анонсував появу перших роботаксі у Техасі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T05:09:15Z
Як зробити так, щоб пральна машина не "стрибала": цікавий спосіб, щоб змусити її стояти нерухомо
ТСН
2025-05-17T20:22:21Z
Зарядити електромобіль стало дорожче: як змінилися ціни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T17:42:59Z
AWT Bavaria оголошує про відкриття нового інноваційного простору - AWT Studio UNIT.City
Корреспондент
2025-05-16T12:39:48Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
Переробники пішли за черешнями та вишнями у Центральну Азію
AgroPortal
2025-05-25T12:30:01Z
Борги перед інвесторами стримують розвиток зеленої енергетики – юристка
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T11:33:38Z
Agritechnica 2025: акцент на цифровізації та рішеннях з адаптації до змін клімату
AgroPortal
2025-05-25T09:00:47Z
АМПУ друга за прибутками серед державних компаній
AgroPortal
2025-05-25T08:30:20Z
Перший врожай ранньої прибуткової картоплі збирають на Чернігівщині
Agravery
2025-05-25T08:07:30Z
Автомобільний агроекспорт прискорився та подешевшав
AgroPortal
2025-05-25T06:30:09Z
Україна у топ-3 світових лідерів за доходами від продажу огірків
AgroPortal
2025-05-25T06:00:09Z
В Україні відкрили новий мінізавод із швидкої заморозки ягід
Agravery
2025-05-25T05:06:46Z
Курс валют на вихідні, 24-25 травня: скільки коштують долар, євро і злотий
TSN
2025-05-24T17:56:41Z
Прогноз магнітних бур на 25-27 травня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T04:42:48Z
В Альпах зведено найвищу у світі вежу, надруковану на 3D-принтері
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T23:00:21Z
Землю накриє сонячний супершторм: вчені закликають готуватися до масштабного блекауту
ТСН
2025-05-24T17:57:14Z
Магнітна буря 24 травня: чого очікувати від сонячної активності
TSN
2025-05-24T17:56:04Z
Рибалка випадково виявив корабель, затоплений понад 100 років тому
ТСН
2025-05-24T17:55:36Z
Космічна диверсія: як галактика змогла "вимкнути" зореутворення у сусідки
ТСН
2025-05-24T17:54:05Z
В Сонячній системі виявили нову карликову планету: що про неї відомо
TSN
2025-05-24T17:52:57Z
Війна і теорія ігор. Вчений пояснив, чи можна математично змоделювати кінець війни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T17:15:30Z
Кукурудза нового покоління: ШІ та генетика допомагають зменшити потребу в добривах
AgroPortal
2025-05-24T13:00:37Z
Сили оборони знищили ексгравця збірної Росії з футзалу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T08:36:45Z
Підсанкційний гімнаст Нагорний незаконно відвідав окуповані Донецьк та Маріуполь
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T18:54:41Z
США перемогли Швецію та вперше за 65 років вийшли у фінал чемпіонату світу з хокею
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T15:21:16Z
Євроліга-2025: чоловіча збірна України з пляжного футболу здобула другу перемогу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T15:00:19Z
Пішов з життя видатний ексгравець «Динамо»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T13:39:56Z
Вікенд для легіонерів збірної України: кубковий фінал Трубіна і фініш в Англії та Іспанії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T09:21:18Z
Був командиром спецпризначенців. На Курщині ЗСУ ліквідували чемпіона світу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T08:18:04Z
Жіноча збірна України з пляжного футболу здобула перемогу в другій грі Євроліги-2025
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T07:45:43Z
Тренер «Наполі» Конте встановив унікальне досягнення за титулами в Серії А
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T07:33:50Z