MY.UAНовини
Доля святої чи грішниці: ким насправді була Матір Тереза та чому про неї знову говорять
Доля святої чи грішниці: ким насправді була Матір Тереза та чому про неї знову говорять

Доля святої чи грішниці: ким насправді була Матір Тереза та чому про неї знову говорять

В українському сегменті мережі вже який день не стихають гарячі суперечки навколо персони католицької святої Матері Терези. Каталізатором дискусії стала пісня Teresa&Maria, яку українські співачки alyona alyona та Jerry Heil презентували на нацвідборі до "Євробачення-2024". При цьому дивуватися тому, що попспівачки звертаються до такої теми, не варто, адже феномен Матері Терези – це також свого роду наслідок впливу мас-культури.

Нині образ католицької святої міцно увійшов до сучасного дискурсу – кадри з реальною Матінкою Терезою фігурують в кліпі Man In The Mirror (1988) ще одного розвінчаного попідола Майкла Джексона, її аватар з’являється у піксарівському суперхіті "Душа" (2020) і образ у "Гріффінах".

Вираз "свята як Мати Тереза" є сталим і не потребує пояснення у всьому світі. При цьому реальна історія Матері Терези не те щоб невідома загалу, але вочевидь губиться в щоденному потоці новин і подій, а тому відстань в один клік часто виявляється нездоланною. 24 Канал робить клік (крок) за вас та розповідає історію католицької святої, яку святою вважають далеко не всі. І на це є чимало причин, про них і поговоримо.

Албанське коріння та подорож до Індії: біографія Матері Терези

Як не важко здогадатися, Мати Тереза – це псевдонім. Справжнє ім'я святої – Аньєза (або Аґнес) Ґондже Бояджіу. Вона народилася 26 серпня 1910 року у місті Скоп'є, яке тоді було частиною нині зниклої Османської імперії, а сьогодні є столицею Північної Македонії.

За походженням родина Бояджіу – косовські албанці (нині Мати Тереза вважається національним героєм Албанії), її батько був успішним бізнесменом і відомим діячем албанського визвольного руху (був вбитий у 1919 році за нез'ясованих обставин).

По крові я албанка, за громадянством – індійка, за вірою я католицька черниця. Щодо мого покликання, я належу світу. Щодо мого серця, я повністю належу серцю Ісуса,
– Матінка Тереза про себе.

Після закінчення школи у віці 18 років Аґнес вирішує присвятити своє життя місіонерству. Під час проповіді священика вона почула історії про діяльність місіонерів в далекій Індії та вирішила наслідувати їхню справу. Для цього вона у 1928 році залишила свій дім і переїхала до Ірландії, де вступила до католицького чернечого ордену Сестер Лорето. У 1929 році вперше вирушила до Індії, де стала послушницею монастиря Дарджилінг у Гімалаях, згодом Орден відправив черницю до міста Калькутти (нині – Колката) з місією викладати в монастирській школі для дівчат.


Мати Тереза в юності / Фото Corbis via Getty Images

Там вона у 1937 році прийняла чернечий сан під новим ім'ям – Тереза, на честь популярної нової католицької святої – Терези з Лізьє (канонізована 1925 року, вважається покровителькою католицьких місій). Термін "Мати" чи "Матінка" є традиційним для католицьких черниць. Так виникло нове ім'я, нині відоме на весь світ, – Мати Тереза.

У 1946 році, за словами черниці, вона почула голос Ісуса, що наказував їй зняти чернечий одяг та вдягнути індійське сарі, щоб піти жити серед бідних і нужденних. У 1948 році вона отримала дозвіл залишити свій монастир і відкрити місію з допомоги бідним у Калькутті. Місія починала роботу з 13 членів (сама Мати Тереза та 12 її учениць).

Культ, ореол святості та Нобелівська премія миру

У 1950 році Мати Тереза отримує дозвіл Папи Римського та засновує свій католицький чернечий орден, який отримав назву Місіонери Милосердя. Його візуальними особливостями були білі сарі з блакитними смужками (сестри Лоретто носили все чорне), а духовні приписи передбачали сувору аскезу та відмову від усіляких благ.


Сестри Милосердя / Фото wikipedia.org

Мати Тереза відкрила невеличку школу та почала опікуватися бідними та тими, що голодували. Місцева влада надала їй приміщення храму богині Калі (в індуїзмі – богиня смерті та знищення, до речі), що став першим "будинком для тих, хто вмирає".

Новий орден почав створювати школи, притулки та госпіси для бідних та тяжкохворих людей. До них могли звернутися всі, незалежно від національності та віросповідання.

Незабаром ця подвижницька діяльність привернула увагу індійської регіональної влади, а сама Мати Тереза стала місцевою знаменитістю. У 1962 році вона отримала індійську високу державну нагороду "Падма Шрі" за благочинну діяльність, а в 1969 році до неї прийшла світова слава – британець Малкольм Маґґерідж зняв про неї документальний фільм під назвою "Щось прекрасне для Бога".

Фільм показали на BBC і він став сенсацією. Стрічка розповідала про щоденний життєвий подвиг Матері Терези та її співробітників, і навіть зафіксувала для пересічного розуму сяйво навколо черниці в темних приміщеннях її імпровізованого госпісу. Чимало людей, включно з режисером трактували це як божественний знак (нині ж скептики називають це ефектом плівок "Кодак", які тоді тільки починали свою переможну ходу світом).

Так чи інакше, але фільм, що вийшов на BBC, перетворив черницю з Калькутти на світовий феномен і зробив символом добра.

У 1979 році Мати Тереза отримала Нобелівську премію миру, яка остаточно зробила її однією з найвизначніших персон 20 століття. Авторитет черниці був надзвичайним – у 1982 році вона зуміла на деякий час зупинити війну в Лівані, щоб врятувати 37 дітей, які опинилися в епіцентрі чергового конфлікту між ізраїльтянами та палестинцями. Також вона зверталася до урядів з проханням скасувати смертну карту, закликала комуністичних повстанців в Нікарагуа скласти зброю тощо.


Папа Римський Іван Павло II та Мати Тереза / фото EPA

Мати Тереза померла 5 вересня 1997 року, а вже у 2003 році (у час глибокої кризи Католицької церкви) була поспіхом беатифікована (зарахована до числа блаженних), а у 2016 році офіційно визнана католицькою святою під іменем Терези Калькуттської.

Фінансовий бік Матінки Терези та мільярди доларів у Ватиканському банку

Після виходу фільму до Калькутти масово поїхали небайдужі люди, які прагнули змінити світ і допомогти людям. Також суттєво зросли й пожертви на діяльність Ордену Милосердя. Доволі швидко мова вже йшла про мільйони доларів, а наприкінці 20 століття (як стверджують критики Матері Терези) – про десятки мільярдів.

Діяльність Ордену непрозора (як і більшості релігійних конфесій) і практично непідзвітна Ватикану, який має доволі формальну владу над структурами, заснованими Матінкою Терезою (при цьому свої мільярди вона зберігала саме у Ватиканському банку). Також не особливо надокучали й індійські фіскальні органи – Мати Тереза дружила з індійською прем’єркою Індірою Ґанді, яка скасувала для подруги податкові перевірки.


Індіра Ґанді та Мати Тереза / Фото IndiaHistorypic

Так, у розслідуванні німецького журналу Stern в 1991 році мовилося, що лише 7% бюджету сформованого коштом пожертв, йде на благодійність, а доля решти грошей невідома.

У 1996 році Орден мав 400 офіційних відділень у понад 110 країнах світу та мав 700 притулків у 120 країнах, регулярно здійснював допомогу понад 500 тисячам родин та надавав медичну допомогу 250 тисячам людей, у школах Ордену навчались понад 20 000 дітей. Все це фінансувалось коштом пожертв.

Критика та моторошні факти. Чи була Мати Тереза справді святою

Ще за життя особа та діяльність Матінки Терези зазнали жорстокої критики. Їй дорікали за католицький догматизм і жорстке слідування канонам віри в їхньому буквальному трактуванні. В цьому її порівнювали з середньовічними Отцями Церкви, і якщо для консервативної католицької верхівки це було явним плюсом, то для світського суспільства у 20 столітті стало швидше негативом і подекуди навіть шокувало та відштовхувало.

  • У 1979 році у своїй нобелівській промові в Осло Матінка Тереза жорстко засудила практику не лише абортів, але й контрацепції взагалі. Пізніше вона публічно радила ірландцям, для яких традиційно сильним є авторитет католицької церкви голосувати на референдумі 1995 проти скасування 41-ї статті конституції, що забороняє розлучення.
  • Однак вже через рік черниця схвалювала розлучення принца Чарльза та принцеси Діани, а також підтримала індійську державну програму примусової стерилізації бідних. Така позиція дала підстави критикам говорити про різне ставлення Матінки Терези до бідних та багатих.


Матінці Терезі є за що дорікати / Фото Terry Fincher / Hulton Archive

Також найвідомішій черниці світу дорікали за дружбу з диктаторами та аферистами, а також використання їхніх грошей для своїх благодійних місій. У списку "друзів" Матері Терези:

  • гаїтянський диктатор Жан-Клод Дювальє,
  • його африканські колеги, фінансовий аферист Чарльз Кітінг, видавець Роберт Максвелл, який розтринькав 450 мільйонів фунтів з пенсійного фонду власних співробітників та багато інших.
  • донатити Ордену Матері Терези вважалося модним серед кримінальних наркоділків і злочинців.

Згадували критики й про мовчання "святої" у 1984 році, коли сталася одна з найбільших техногенних катастроф в історії людства – Бхопальська трагедія в Індії. Вона забрала тисячі життів, але від Матінки Терези та її співробітників тоді дочекалися не прямої допомоги, а лише молитов і подарункових медальйонів, хоча її структури збирали донати для жертв катастрофи по всьому світі. Де всі ці гроші – досі невідомо. Найімовірніше, осіли на валютних рахунках.

Справжнім ударом по культу Матері Терези став фільм "Янгол Пекла", що вийшов у 1994 році на британському державному 4 Channel. Його автори Крістофер Гітченс, Дженні Морган та Тарік Алі розповіли непривабливі факти з біографії нобелівської лауреатки.

Одним із джерел фільму стали багаторічні розслідування діяльності Ордену Милосердя та особисто Матінки Терези індійським лікарем та незалежним журналістом Арупом Чаттерджі. У 1995 році Крістофер Гітченс випустив книгу-памфлет, присвячену Матері Терезі. Назва книги доволі фривольна – "Місіонерська поза: Мати Тереза в теорії та практиці". При цьому численні порушення в роботі закладів Ордену Милосердя не були великою таємницею – про них писали в ЗМІ й раніше. Наприклад, в 1991 році в головному медичному виданні світу The Lancet редактор видання Робін Фокс написав прикру правду про мережу притулків Матінки Терези.

Автори розслідувань 1991 та 1994 років розповідали, що хворі в закладах Матері Терези не отримували належного догляду. Їх тримали в жахливих умовах і змушували страждати. В імпровізованих госпісах не було професійних лікарів і весь медичний догляд здійснювався доволі умовно, та був швидше пародією на допомогу.

Робилося це не злою волею, а через простодушну віру черниць у вищі сили та їхнє магічне мислення.

  • Там практично не було ліків – хворих на рак лікували молитвою, тобто "святим духом", або аспірином, голки для повторних ін'єкцій не стерилізували, а лише кропили холодною водою (гарячу не використовували принципово).
  • Хворі розміщалися або на кам'яних підлогах, або на розкладачках тощо.
  • Нещасних мешканців притулків примушували переходити у католицтво в обмін на їжу, догляд і медичну допомогу, а також насильно хрестили ледь живих.


Мати Тереза та критика її діяльності / Фотоколаж Shutterstock

Після серії розслідувань індійська влада провела перевірки в притулках, під час яких було встановлено, що дві третини їхніх мешканців помирали від больового шоку.

Я почуваюся втраченою. Господь мене не любить. Бог не може бути Богом. Можливо, його немає,
– зі щоденників Матері Терези.

Авторів розслідувань черниця офіційно пробачила, хоча ті й не говорили про таку необхідність, а також визнала те, що більшість про те, що йшлося в статтях і фільмі, правда.

Є щось прекрасне в тому, як жебраки приймають свою долю, як вони страждають, як Ісус на хресті. Світ отримує багато від страждань. Муки означає, що Ісус цілує вас,
– Мати Тереза так коментувала звинувачення на свою адресу.

У цій відповіді криється пояснення. Сучасний світ критикував Матінку Терезу, використовуючи досвід і практики другої половини 20 століття, натомість черниця користувалася середньовічною логікою.

Відповідно до її думок, насильне хрещення людини проти її волі є благом, оскільки нібито рятує її від язичництва чи єресі, благом є і страждання, адже нагадують Страсті Христові та наближають до божественного ідеалу.

Саме такою логікою надихалися колись священники в часи Хрестових походів та пізніше в релігійних війнах в Європі або під час підкорення та знищення цілих цивілізацій у нещодавно відкритій Америці. За цією ж логікою людей відправляли на спалення, влаштовували полювання на відьом тощо.

Можливо, світ просто не зрозумів Святу, а вона, своєю чергою, просто потрапила не у свій час. З іншого боку, якщо про неї співають на Євробаченні, то чому б і ні.

Теги за темою
ІсторіяРелігія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Украинские военные начали массово сдаваться в плен: что известно
Comments UA
2024-11-16T20:00:53Z
Ситуация резко изменилась: что происходит в Купянске после визита Зеленского
Comments UA
2024-11-19T15:18:34Z
Военных КНДР перебросили под Харьков - СМИ
Корреспондент
2024-11-22T22:22:27Z
В Киеве пробки на дорогах и коллапс в метро
Апостроф
2024-11-21T07:00:32Z
От +16 до морозов: температурные качели ждут украинцев, появился прогноз погоды на конец ноября
Политека
2024-11-23T03:00:09Z
DeepState рассказал о штурмах и продвижениях РФ
Корреспондент
2024-11-23T02:30:15Z
На 12 часов тысячи одесситов останутся без воды: полный список адресов
Comments UA
2024-11-18T09:06:29Z
В Севастополе подорвали авто капитана первого ранга Черноморского флота РФ. Тот не выжил
ZN UA
2024-11-13T11:27:00Z
Блэкаут в Одессе: в городе не могут заживить критическую инфраструктуру, закрывают школы
Фокус
2024-11-17T22:57:29Z
Молодой фаворитке Путина доверили важное культурное мероприятие в России
Comments UA
2024-11-21T19:57:44Z
«Не дай Бог» — Лукашенка рассказал, кого нельзя избирать президентом
ZN UA
2024-11-14T22:02:11Z
Китай отреагировал на удар баллистической ракетой России по Украине
Comments UA
2024-11-22T13:57:41Z
Нарушит еще одну традицию: Мелания Трамп не переедет за мужем в Белый дом
Фокус
2024-11-13T14:35:03Z
Стало известно, кого Трамп планирует сделать министром финансов США
TSN
2024-11-23T03:33:38Z
В Канаде не исключают, что могут арестовать Нетаньяху
TSN
2024-11-23T03:09:59Z
Названы три кандидатуры на должность посла Украины в США
Апостроф
2024-11-12T16:48:41Z
Украинка сорвала выступление Навальной на конференции в Лиссабоне
Comments UA
2024-11-12T14:09:13Z
Усиление кровавого террора: сколько еще времени Путин будет устраивать украинцам ад
Comments UA
2024-11-18T12:39:58Z
На фоне слухов о проблемах в браке одинокую Пугачеву поймали во время прогулки
Comments UA
2024-11-11T21:51:15Z
Врачи не давали сроков: любимица публики Ада Роговцева оказалась в больнице
GlavRed
2024-11-14T17:06:51Z
В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
Comments UA
2024-11-16T14:42:23Z
"Такой п**дец, а ты чипсики рекламируешь": ведущий "Орла и решки" рассказал о разговоре с Ивлеевой после вторжения РФ
Апостроф
2024-11-19T09:48:42Z
В России публично унизили известную певицу
Comments UA
2024-11-22T21:21:33Z
Российский певец оказался в клинике: что произошло
Comments UA
2024-11-22T20:51:02Z
В Facebook сообщили о смерти Виктора Павлика: жена выдала гневную тираду
GlavRed
2024-11-19T16:45:44Z
Тринчер сравнили с россиянкой Бузовой из-за поведения на интервью/Певица ответила на вопросы интервьюера после своего выступления
Апостроф
2024-11-19T10:39:25Z
"Очень хороший муж": Ева Лонгория раскрыла секреты счастливого брака с Хосе Бастоном
Фокус
2024-11-18T11:07:17Z
Найден самый ранний признак деменции: многие с ним сталкиваются, и не один раз
Фокус
2024-11-11T09:51:52Z
Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
Фокус
2024-11-16T15:00:35Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
«Они совсем не темнеют»: простой лайфхак, чтобы хранить авокадо неделями
Marie Claire
2024-11-21T03:04:10Z
Микроволновка может убить? Как печка влияет на здоровье
Comments UA
2024-11-23T02:39:25Z
Убывающая Луна 16-30 ноября 2024 года: что следует сделать и особенности периода
TSN
2024-11-23T02:09:14Z
Что предлагают вместо МСЭК: от анонимности пациента до видеофиксации и индивидуальных экспертов
Комсомольская правда
2024-11-19T06:02:12Z
Ночная стража: 5 комнатных растений, которые улучшают сон
Marie Claire
2024-11-16T19:30:52Z
Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
Фокус
2024-11-15T19:51:31Z
"Боже, какой я была глупой": Ярослава Магучих изменила свои планы по рождению ребенка
Апостроф
2024-11-12T19:06:04Z
Находился в коме: стали известны подробности смерти боксера Вячеслава Узелкова
Комсомольская правда
2024-11-12T10:12:13Z
"Им запретили делать это": раскрыто скандальное условие боя Тайсон - Пол
Корреспондент
2024-11-19T15:36:14Z
Макгрегор признан виновным в изнасиловании
UAToday
2024-11-23T00:54:17Z
Тренер Жироны рассказал, когда Цыганков сможет вернуться на поле
Корреспондент
2024-11-22T19:52:44Z
Звездный боец UFC Макгрегор признан виновным по делу об изнасиловании
ZN UA
2024-11-22T19:22:46Z
Конор Макгрегор проиграл дело об изнасиловании и должен выплатить жертве 250 тысяч евро
Фокус
2024-11-22T19:15:55Z
"Что мы можем сделать?": в Федерации волейбола Украины прокомментировали побег игроков "Решетиловки" за границу
TSN
2024-11-22T14:54:17Z
Украинский боксер Захожий проведет дебютную защиту евротитула: бой покажут на Киевстар ТВ
TSN
2024-11-22T13:12:22Z
Почему в Украине стремительно растут цены: банкир Фурса ошарашил ответом
Comments UA
2024-11-12T15:18:16Z
В Украине могут установить ветряные турбины общей мощностью 800 МВт: что известно
Фокус
2024-11-18T17:23:42Z
Отменены графики отключений света в некоторых регионах
Известия Киев
2024-11-19T18:33:42Z
Платежка может вырасти: сколько придется платить за газ в декабре
Знай
2024-11-18T08:07:12Z
Не только обстрелы и погода: факторы, от которых может зависеть продолжительность отключений зимой
ZN UA
2024-11-23T03:34:00Z
С 23 ноября отключений света станет меньше - Укрэнерго
UAToday
2024-11-23T00:54:46Z
Цитрусовый ценопад: мандарины, апельсины и лимоны становятся доступнее
Знай
2024-11-18T11:12:37Z
Украинцы могут платить за тепло по "копеечному" тарифу: но есть условие
Знай
2024-11-16T20:12:25Z
Кабмин в очередной раз перенес повышение зарплат учителям
Апостроф
2024-11-12T14:04:44Z
Украинцы в Норвегии лишатся приюта и защиты: что известно о новых правилах
Comments UA
2024-11-16T19:15:52Z
В Ассоциации городов заявили об оттоке украинцев на оккупированные территории
Корреспондент
2024-11-12T17:58:17Z
На семью - 18 500 гривен: украинцев регистрируют на новые "зимние" выплаты
Знай
2024-11-15T04:21:06Z
Украинцам могут аннулировать субсидии и льготы: специалисты разъяснили детали
Политека
2024-11-16T19:00:33Z
Россияне планируют развернуть наступление в Сумской области – в Генштаб ВСУ говорят, когда это произойдет
ZN UA
2024-11-23T03:09:21Z
Восстановление зрения для ветеранов: как получить услуги бесплатно
ZN UA
2024-11-23T03:04:41Z
В Курской области удалось вырвать из окружения 16 бойцов ВСУ
ZN UA
2024-11-15T18:54:19Z
В Кривом Роге прощаются с погибшей семьей - Еленой Кулик и ее детьми
Апостроф
2024-11-14T13:54:53Z
Российская ракета, которая упала на дома в Одессе, была сбита ПВО, — Воздушные силы
Комсомольская правда
2024-11-18T14:40:19Z
Срочно делайте, иначе останетесь без винограда: бюджетные средства обработки лозы
Знай
2024-11-12T16:51:31Z
Голубцы с булгуром, вкуснее обычных: судья "Мастер Шеф" дала простой рецепт
Политека
2024-11-19T04:00:53Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 18 по 24 ноября 2024 года
Фокус
2024-11-17T23:15:40Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
Главные изменники по знаку Зодиака: кто чаще всего заводит отношения "на стороне"
Comments UA
2024-11-22T23:36:22Z
Нужно найти настоящего убийцу: тест-головоломка на логику и внимательность
TSN
2024-11-22T19:06:49Z
Как спасти пересоленное блюдо – помогут бабушкины советы/Ситуацию можно исправить!
Апостроф
2024-11-18T11:12:39Z
20 лучших тушей для ресниц 2024: выбор редакции Marieclaire.ru
Marie Claire
2024-11-22T19:00:10Z
Телефон в кровати - прямая дорога в могилу: чем опасен смартфон рядом с вами во время сна
Знай
2024-11-22T18:51:10Z
Норвежские рыбаки "поймали" в свои сети американскую атомную субмарину
Европейская правда
2024-11-15T12:58:02Z
Российский удар по Киеву: спасатели показали последствия
Апостроф
2024-11-17T07:15:11Z
Среди жертв российского удара по Сумам – 14-летняя Анастасия Боровик
Комсомольская правда
2024-11-18T10:52:24Z
Очевидец о ракетном ударе в Одессе: взрыв был в 15 метрах от нас
Comments UA
2024-11-18T11:15:47Z
В Виннице мужчина хотел взорвать себя гранатой: подробности
TSN
2024-11-22T21:51:43Z
Сначала предлагал $200: уклонист задул баллончиком сотрудников ТЦК и скрылся
TSN
2024-11-22T20:06:30Z
Дания задержала китайское судно по подозрению в повреждении кабелей
Корреспондент
2024-11-20T19:00:44Z
Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
Фокус
2024-11-16T19:54:36Z
В Харькове мужчина "заминировал" облэнерго из-за отключения света
Корреспондент
2024-11-22T18:24:51Z
"Пожалуйста, умри": искусственный интеллект устал от вопросов и нахамил пользователю
Фокус
2024-11-14T15:06:56Z
Семейная традиция Комонов: ученые обнаружили следы бальзамирования на телах французских аристократов
Фокус
2024-11-18T11:45:32Z
Видеоигры помогают строить успешную карьеру: что еще выяснили ученые за 20 лет "подглядывания"
Знай
2024-11-23T03:51:58Z
Гигантские цыплята и боевая система как в Ведьмаке: что известно о возвращении культовой RPG Fable
Знай
2024-11-22T20:51:32Z
"Будет "Фукусима" искусственного интеллекта": какие опасности и проблемы ожидают человечество
Фокус
2024-11-22T20:51:04Z
Для "зеленой" энергии: передовая батарея преобразит старую угольную электростанцию
Фокус
2024-11-22T20:37:33Z
Найти колыбель человечества: почему ученые так и не могут обнаружить отправную точку
Фокус
2024-11-22T20:36:57Z
Hubble зафиксировал уникальную спиральную галактику в созвездии Золотой Рыбы
Известия Киев
2024-11-22T20:13:56Z
Президент FromSoftware подтвердил работу над несколькими новыми проектами
GameMag
2024-11-22T19:52:24Z
Лайфхаки для зимы: как быстро очистить лобовое стекло от льда
Comments UA
2024-11-19T01:00:21Z
За американский автомобиль могут отобрать права: на что обратить внимание
Знай
2024-11-22T17:21:14Z
В Японии запускают в производство необычный гибрид Honda Civic и Dodge Challenger
Фокус
2024-11-22T11:15:38Z
Альтернатива Wrangler: электрический внедорожник Jeep впервые заметили на дорогах
Фокус
2024-11-22T08:36:02Z
Увеличат запас хода до 1000 км: Honda готовит инновационные батареи для электрокаров
Фокус
2024-11-21T17:57:23Z
Новые машины, трассы с "Софией" и коллекция Ferrari: Gran Turismo 7 от Sony получила ноябрьское обновление
GameMag
2024-11-21T13:58:37Z
Гость из 60-х: обнаружен редкий 58-летний спорткар Chevrolet в новом состоянии
Фокус
2024-11-21T13:45:35Z
Премиальный французский электромобиль с запасом хода 750 км показали до премьеры
Фокус
2024-11-21T12:06:21Z
Старый 88-летний мотоцикл продают по цене нового Ferrari
Фокус
2024-11-21T10:06:53Z