MY.UAНовини
Доля святої чи грішниці: ким насправді була Матір Тереза та чому про неї знову говорять
Доля святої чи грішниці: ким насправді була Матір Тереза та чому про неї знову говорять

Доля святої чи грішниці: ким насправді була Матір Тереза та чому про неї знову говорять

В українському сегменті мережі вже який день не стихають гарячі суперечки навколо персони католицької святої Матері Терези. Каталізатором дискусії стала пісня Teresa&Maria, яку українські співачки alyona alyona та Jerry Heil презентували на нацвідборі до "Євробачення-2024". При цьому дивуватися тому, що попспівачки звертаються до такої теми, не варто, адже феномен Матері Терези – це також свого роду наслідок впливу мас-культури.

Нині образ католицької святої міцно увійшов до сучасного дискурсу – кадри з реальною Матінкою Терезою фігурують в кліпі Man In The Mirror (1988) ще одного розвінчаного попідола Майкла Джексона, її аватар з’являється у піксарівському суперхіті "Душа" (2020) і образ у "Гріффінах".

Вираз "свята як Мати Тереза" є сталим і не потребує пояснення у всьому світі. При цьому реальна історія Матері Терези не те щоб невідома загалу, але вочевидь губиться в щоденному потоці новин і подій, а тому відстань в один клік часто виявляється нездоланною. 24 Канал робить клік (крок) за вас та розповідає історію католицької святої, яку святою вважають далеко не всі. І на це є чимало причин, про них і поговоримо.

Албанське коріння та подорож до Індії: біографія Матері Терези

Як не важко здогадатися, Мати Тереза – це псевдонім. Справжнє ім'я святої – Аньєза (або Аґнес) Ґондже Бояджіу. Вона народилася 26 серпня 1910 року у місті Скоп'є, яке тоді було частиною нині зниклої Османської імперії, а сьогодні є столицею Північної Македонії.

За походженням родина Бояджіу – косовські албанці (нині Мати Тереза вважається національним героєм Албанії), її батько був успішним бізнесменом і відомим діячем албанського визвольного руху (був вбитий у 1919 році за нез'ясованих обставин).

По крові я албанка, за громадянством – індійка, за вірою я католицька черниця. Щодо мого покликання, я належу світу. Щодо мого серця, я повністю належу серцю Ісуса,
– Матінка Тереза про себе.

Після закінчення школи у віці 18 років Аґнес вирішує присвятити своє життя місіонерству. Під час проповіді священика вона почула історії про діяльність місіонерів в далекій Індії та вирішила наслідувати їхню справу. Для цього вона у 1928 році залишила свій дім і переїхала до Ірландії, де вступила до католицького чернечого ордену Сестер Лорето. У 1929 році вперше вирушила до Індії, де стала послушницею монастиря Дарджилінг у Гімалаях, згодом Орден відправив черницю до міста Калькутти (нині – Колката) з місією викладати в монастирській школі для дівчат.


Мати Тереза в юності / Фото Corbis via Getty Images

Там вона у 1937 році прийняла чернечий сан під новим ім'ям – Тереза, на честь популярної нової католицької святої – Терези з Лізьє (канонізована 1925 року, вважається покровителькою католицьких місій). Термін "Мати" чи "Матінка" є традиційним для католицьких черниць. Так виникло нове ім'я, нині відоме на весь світ, – Мати Тереза.

У 1946 році, за словами черниці, вона почула голос Ісуса, що наказував їй зняти чернечий одяг та вдягнути індійське сарі, щоб піти жити серед бідних і нужденних. У 1948 році вона отримала дозвіл залишити свій монастир і відкрити місію з допомоги бідним у Калькутті. Місія починала роботу з 13 членів (сама Мати Тереза та 12 її учениць).

Культ, ореол святості та Нобелівська премія миру

У 1950 році Мати Тереза отримує дозвіл Папи Римського та засновує свій католицький чернечий орден, який отримав назву Місіонери Милосердя. Його візуальними особливостями були білі сарі з блакитними смужками (сестри Лоретто носили все чорне), а духовні приписи передбачали сувору аскезу та відмову від усіляких благ.


Сестри Милосердя / Фото wikipedia.org

Мати Тереза відкрила невеличку школу та почала опікуватися бідними та тими, що голодували. Місцева влада надала їй приміщення храму богині Калі (в індуїзмі – богиня смерті та знищення, до речі), що став першим "будинком для тих, хто вмирає".

Новий орден почав створювати школи, притулки та госпіси для бідних та тяжкохворих людей. До них могли звернутися всі, незалежно від національності та віросповідання.

Незабаром ця подвижницька діяльність привернула увагу індійської регіональної влади, а сама Мати Тереза стала місцевою знаменитістю. У 1962 році вона отримала індійську високу державну нагороду "Падма Шрі" за благочинну діяльність, а в 1969 році до неї прийшла світова слава – британець Малкольм Маґґерідж зняв про неї документальний фільм під назвою "Щось прекрасне для Бога".

Фільм показали на BBC і він став сенсацією. Стрічка розповідала про щоденний життєвий подвиг Матері Терези та її співробітників, і навіть зафіксувала для пересічного розуму сяйво навколо черниці в темних приміщеннях її імпровізованого госпісу. Чимало людей, включно з режисером трактували це як божественний знак (нині ж скептики називають це ефектом плівок "Кодак", які тоді тільки починали свою переможну ходу світом).

Так чи інакше, але фільм, що вийшов на BBC, перетворив черницю з Калькутти на світовий феномен і зробив символом добра.

У 1979 році Мати Тереза отримала Нобелівську премію миру, яка остаточно зробила її однією з найвизначніших персон 20 століття. Авторитет черниці був надзвичайним – у 1982 році вона зуміла на деякий час зупинити війну в Лівані, щоб врятувати 37 дітей, які опинилися в епіцентрі чергового конфлікту між ізраїльтянами та палестинцями. Також вона зверталася до урядів з проханням скасувати смертну карту, закликала комуністичних повстанців в Нікарагуа скласти зброю тощо.


Папа Римський Іван Павло II та Мати Тереза / фото EPA

Мати Тереза померла 5 вересня 1997 року, а вже у 2003 році (у час глибокої кризи Католицької церкви) була поспіхом беатифікована (зарахована до числа блаженних), а у 2016 році офіційно визнана католицькою святою під іменем Терези Калькуттської.

Фінансовий бік Матінки Терези та мільярди доларів у Ватиканському банку

Після виходу фільму до Калькутти масово поїхали небайдужі люди, які прагнули змінити світ і допомогти людям. Також суттєво зросли й пожертви на діяльність Ордену Милосердя. Доволі швидко мова вже йшла про мільйони доларів, а наприкінці 20 століття (як стверджують критики Матері Терези) – про десятки мільярдів.

Діяльність Ордену непрозора (як і більшості релігійних конфесій) і практично непідзвітна Ватикану, який має доволі формальну владу над структурами, заснованими Матінкою Терезою (при цьому свої мільярди вона зберігала саме у Ватиканському банку). Також не особливо надокучали й індійські фіскальні органи – Мати Тереза дружила з індійською прем’єркою Індірою Ґанді, яка скасувала для подруги податкові перевірки.


Індіра Ґанді та Мати Тереза / Фото IndiaHistorypic

Так, у розслідуванні німецького журналу Stern в 1991 році мовилося, що лише 7% бюджету сформованого коштом пожертв, йде на благодійність, а доля решти грошей невідома.

У 1996 році Орден мав 400 офіційних відділень у понад 110 країнах світу та мав 700 притулків у 120 країнах, регулярно здійснював допомогу понад 500 тисячам родин та надавав медичну допомогу 250 тисячам людей, у школах Ордену навчались понад 20 000 дітей. Все це фінансувалось коштом пожертв.

Критика та моторошні факти. Чи була Мати Тереза справді святою

Ще за життя особа та діяльність Матінки Терези зазнали жорстокої критики. Їй дорікали за католицький догматизм і жорстке слідування канонам віри в їхньому буквальному трактуванні. В цьому її порівнювали з середньовічними Отцями Церкви, і якщо для консервативної католицької верхівки це було явним плюсом, то для світського суспільства у 20 столітті стало швидше негативом і подекуди навіть шокувало та відштовхувало.

  • У 1979 році у своїй нобелівській промові в Осло Матінка Тереза жорстко засудила практику не лише абортів, але й контрацепції взагалі. Пізніше вона публічно радила ірландцям, для яких традиційно сильним є авторитет католицької церкви голосувати на референдумі 1995 проти скасування 41-ї статті конституції, що забороняє розлучення.
  • Однак вже через рік черниця схвалювала розлучення принца Чарльза та принцеси Діани, а також підтримала індійську державну програму примусової стерилізації бідних. Така позиція дала підстави критикам говорити про різне ставлення Матінки Терези до бідних та багатих.


Матінці Терезі є за що дорікати / Фото Terry Fincher / Hulton Archive

Також найвідомішій черниці світу дорікали за дружбу з диктаторами та аферистами, а також використання їхніх грошей для своїх благодійних місій. У списку "друзів" Матері Терези:

  • гаїтянський диктатор Жан-Клод Дювальє,
  • його африканські колеги, фінансовий аферист Чарльз Кітінг, видавець Роберт Максвелл, який розтринькав 450 мільйонів фунтів з пенсійного фонду власних співробітників та багато інших.
  • донатити Ордену Матері Терези вважалося модним серед кримінальних наркоділків і злочинців.

Згадували критики й про мовчання "святої" у 1984 році, коли сталася одна з найбільших техногенних катастроф в історії людства – Бхопальська трагедія в Індії. Вона забрала тисячі життів, але від Матінки Терези та її співробітників тоді дочекалися не прямої допомоги, а лише молитов і подарункових медальйонів, хоча її структури збирали донати для жертв катастрофи по всьому світі. Де всі ці гроші – досі невідомо. Найімовірніше, осіли на валютних рахунках.

Справжнім ударом по культу Матері Терези став фільм "Янгол Пекла", що вийшов у 1994 році на британському державному 4 Channel. Його автори Крістофер Гітченс, Дженні Морган та Тарік Алі розповіли непривабливі факти з біографії нобелівської лауреатки.

Одним із джерел фільму стали багаторічні розслідування діяльності Ордену Милосердя та особисто Матінки Терези індійським лікарем та незалежним журналістом Арупом Чаттерджі. У 1995 році Крістофер Гітченс випустив книгу-памфлет, присвячену Матері Терезі. Назва книги доволі фривольна – "Місіонерська поза: Мати Тереза в теорії та практиці". При цьому численні порушення в роботі закладів Ордену Милосердя не були великою таємницею – про них писали в ЗМІ й раніше. Наприклад, в 1991 році в головному медичному виданні світу The Lancet редактор видання Робін Фокс написав прикру правду про мережу притулків Матінки Терези.

Автори розслідувань 1991 та 1994 років розповідали, що хворі в закладах Матері Терези не отримували належного догляду. Їх тримали в жахливих умовах і змушували страждати. В імпровізованих госпісах не було професійних лікарів і весь медичний догляд здійснювався доволі умовно, та був швидше пародією на допомогу.

Робилося це не злою волею, а через простодушну віру черниць у вищі сили та їхнє магічне мислення.

  • Там практично не було ліків – хворих на рак лікували молитвою, тобто "святим духом", або аспірином, голки для повторних ін'єкцій не стерилізували, а лише кропили холодною водою (гарячу не використовували принципово).
  • Хворі розміщалися або на кам'яних підлогах, або на розкладачках тощо.
  • Нещасних мешканців притулків примушували переходити у католицтво в обмін на їжу, догляд і медичну допомогу, а також насильно хрестили ледь живих.


Мати Тереза та критика її діяльності / Фотоколаж Shutterstock

Після серії розслідувань індійська влада провела перевірки в притулках, під час яких було встановлено, що дві третини їхніх мешканців помирали від больового шоку.

Я почуваюся втраченою. Господь мене не любить. Бог не може бути Богом. Можливо, його немає,
– зі щоденників Матері Терези.

Авторів розслідувань черниця офіційно пробачила, хоча ті й не говорили про таку необхідність, а також визнала те, що більшість про те, що йшлося в статтях і фільмі, правда.

Є щось прекрасне в тому, як жебраки приймають свою долю, як вони страждають, як Ісус на хресті. Світ отримує багато від страждань. Муки означає, що Ісус цілує вас,
– Мати Тереза так коментувала звинувачення на свою адресу.

У цій відповіді криється пояснення. Сучасний світ критикував Матінку Терезу, використовуючи досвід і практики другої половини 20 століття, натомість черниця користувалася середньовічною логікою.

Відповідно до її думок, насильне хрещення людини проти її волі є благом, оскільки нібито рятує її від язичництва чи єресі, благом є і страждання, адже нагадують Страсті Христові та наближають до божественного ідеалу.

Саме такою логікою надихалися колись священники в часи Хрестових походів та пізніше в релігійних війнах в Європі або під час підкорення та знищення цілих цивілізацій у нещодавно відкритій Америці. За цією ж логікою людей відправляли на спалення, влаштовували полювання на відьом тощо.

Можливо, світ просто не зрозумів Святу, а вона, своєю чергою, просто потрапила не у свій час. З іншого боку, якщо про неї співають на Євробаченні, то чому б і ні.

Теги за темою
ІсторіяРелігія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
Дроны РФ пролетели в 5 км от ХАЭС - МАГАТЭ
Корреспондент
2025-07-12T01:36:16Z
ФЛП могут не платить налоги, если были мобилизованы - Государственная налоговая служба
UAToday
2025-07-12T00:39:09Z
Новые соцстандарты: в Украине готовят тройной перерасчет пенсий – как изменятся выплаты
Знай
2025-07-08T10:51:11Z
"Укрэнерго" предупреждает украинцев об электроприборах: могут вернуть графики отключения света
Знай
2025-07-08T05:06:45Z
Кабмин анонсировал изменения в начислении пенсий
Корреспондент
2025-07-07T18:27:07Z
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Назвали день недели, в который наиболее ощущается стресс
Gazeta UA
2025-07-11T21:42:27Z
Организм теряет много жидкости: три продукта, которые запрещено употреблять в жару
Знай
2025-07-11T19:51:05Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Пенсионеры могут получить тысячу гривен на лекарства: кому и на каких условиях выплатят пособие
Знай
2025-07-04T03:36:30Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
У резиденции Трампа задержали женщину с оружием
Корреспондент
2025-07-12T01:54:39Z
В Польше состоится встреча глав МИД Люблинского треугольника
Корреспондент
2025-07-12T01:36:51Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Удары по ТЦК координировались изменниками, которые отправляли сообщения в российские чат-боты — ЦПД
TSN
2025-07-08T19:09:49Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Ограничение движения транспорта в Харьковской области: введен усиленный контроль, кому запрещено передвигаться по дорогам
Политека
2025-07-12T02:00:20Z
ВСУ уничтожили двух командиров бригады, которая массово совершала военные преступления в Украине
Gazeta UA
2025-07-12T01:48:05Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Производит истребители МиГ-29 и МиГ-31: Силы обороны атаковали завод в Подмосковье
Фокус
2025-07-11T11:43:06Z
Приложение "Резерв+": что означают различные статусы в нем
ZN UA
2025-07-12T01:03:07Z
Зеленский о военной помощи Украине: поставки возобновлены
UAToday
2025-07-12T00:39:51Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
В Киеве попрощались с легендарным композитором: видео
TSN
2025-07-11T19:21:26Z
Илона Гвоздьова отказалась от развода
Корреспондент
2025-07-11T17:21:55Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Adios, Потап: Тина Кароль разнесла рэпера за искусственное "творчество" и попрощалась, муж Каменских отреагировал
Знай
2025-07-09T19:51:50Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
На Харьковщине ночью раздались взрывы
TSN
2025-07-11T05:06:53Z
В Киеве, Черновцах и Луцке раздались взрывы
Корреспондент
2025-07-12T01:00:04Z
В Италии фермеры страдают от нашествия "банд" розовых фламинго
Корреспондент
2025-07-12T00:18:23Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Гороскоп сегодня 12 июля: нервозность, осторожность и зависть – прогноз для всех знаков Зодиака
Знай
2025-07-12T01:42:32Z
Они заберут вашу энергию и "подарят" застой в делах. Что нужно выбросить из дома
Telegraf
2025-07-12T00:21:17Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
"До полного" - не стоит: работник АЗС предостерёг водителей, которые заливают бак до предела
UAToday
2025-07-12T00:39:25Z
Chevrolet удивил ценой нового кроссовера на базе китайской модели
Gazeta UA
2025-07-11T19:33:12Z
Volkswagen начал производство спецверсии электрокара ID.3 GTX FIRE+ICE
Корреспондент
2025-07-11T19:24:47Z
Электромобиль Rimac Nevera R установил 24 новых мировых рекорда
Корреспондент
2025-07-11T18:24:19Z
Hyundai представила электрический седан Ioniq 6 N
Корреспондент
2025-07-11T17:54:34Z
В Китае заметили прототип следующего внедорожника Xiaomi
Корреспондент
2025-07-11T15:13:50Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
YouTube вводит более жесткие правила монетизации
Корреспондент
2025-07-11T22:12:18Z
Борьба Nintendo с пиратством набирает обороты — при поддержке ФБР ликвидирован крупный сайт с нелегальными копиями игр для Switch
GameMag
2025-07-11T21:06:53Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Защитник Реала Асенсио: С игрой на КЧМ не сложилось, недостаточно был хорош
Корреспондент
2025-07-11T23:12:50Z
Ливерпуль официально снял номер Диогу Жоты с ранжира номеров своих игроков
Корреспондент
2025-07-11T22:39:54Z
Уильямс-старшая возвращается в профессионалы
Корреспондент
2025-07-11T22:15:25Z
Челси за Николаса Джексона взвинчивает цену до небес
Корреспондент
2025-07-11T22:00:59Z
Траоре, Эгиналдо и Гочолеишвили: Шахтер не оставляет шансов Бринье
Корреспондент
2025-07-11T21:36:02Z