MY.UAНовини
Аграрний бунт в Польщі: які вимоги у фермерів та чим знов не догодила Україна
Аграрний бунт в Польщі: які вимоги у фермерів та чим знов не догодила Україна

Аграрний бунт в Польщі: які вимоги у фермерів та чим знов не догодила Україна

Польські бунти на кордоні перетворилися на "живий ланцюг" у понад 150 містах і селах. Фермери вийшли на загальнонаціональний страйк з вимогами захистити свій бізнес від імпорту з третіх країн, але головне, чого вимагають поляки, — зміни політики Брюсселя. Чи загрожує це Україні та її планам із вивезення нового врожаю за кордон до покупців, дослідив Фокус.

24 січня польські страйкарі влаштували демонстрації на сільськогосподарській техніці уздовж доріг без перекривання трас. Протести у понад 150 місцях по всій території Польщі тривали три години. Поляки назвали цей страйк попереджувальним і пообіцяли вийти на траси знову, якщо уряд не виконає їхні вимоги. Експерти в коментарях Фокусу зазначили, що Україна вже винайшла логістичні способи навіть на той випадок, якщо Польща вирішить заборонити і транзит української агропродукції.

Проти чого протестують польські фермери і чим це загрожує Україні

Як заявив співорганізатор страйку Роман Кондрув у коментарі кореспондентці "Суспільного", протестують вони не проти України, а проти тих, "хто у Брюсселі" і їхньої політики. "Протестує Франція, німці, румуни, Словаччина, чехи. Усі протестують проти політики Брюсселя. Цей страйк по всій Польщі — від моря і аж до Татр. Всі протестуємо — від сходу до заходу", — сказав Роман Кондрув.

Страйк польських фермерів, Медика, 24 січня 2024 року
Фото: Ольга Дейнека/Суспільне Львів

Напередодні загальнонаціонального страйку, 23 січня, фермери заявили, що "пропуск агропродовольчої продукції з країн поза ЄС на європейський ринок без будь-яких правил є вкрай безвідповідальним з боку Європейської Комісії та становить загрозу для польських фермерів". Тобто фактично йдеться про саме українську агропродукцію — продукцію з країни поза межами ЄС.

Ще одна основна вимога протестувальників стосується необхідності перегляду Єдиної аграрної політики.

Європейські фермери бояться України, чиє сільське господарство перевищує в рази агросектори багатьох країн

Як розповіла Фокусу експертка Світового Банку Оксана Руженкова, польський мітинг не пов'язаний саме з Україною, адже йдеться про загальну європейську аграрну політику.

"Це спосіб протесту проти європейської аграрної політики, а вона суттєво відрізняється від нашої, української. Вони мають чіткий орієнтир на екологізацію сільського господарства. Їм заборонено використовувати низку пестицидів, тобто певних діючих речовин, є обмеження по ветеринарним препаратам, викидам у повітря тощо. Тамтешнім фермерам працювати в рази складніше, ніж українським. Звичайно, вони категорично проти "закручування гайок", яке відбувається на європейському ринку, і логічно, що мають "ревнощі" щодо української продукції. Вони вважають, що нашим працівникам жити і працювати легше, тому намагаються просто посісти своє місце під сонцем, домогтися, щоб на їхньому ринку не було зайвої конкуренції. У нас одні обставини, що пов`язані з війною, у них — інші. Не вважаю, що це ненависть до України. Насправді нам доведеться це пережити. Коли ми вклинюємося в чужий працюючий ринок, тим більше високомаржинальний і дотаційний для його учасників, то маємо розуміти, що будуть труднощі. Так, європейські фермери бояться України, чиє сільське господарство перевищує в рази агросектори багатьох країн", — зазначила Оксана Руженкова.

Ситуація з протестами та блокуванням пунктів пропуску триває доволі довго, зазначив нещодавно в інтерв'ю Фокусу політолог-міжнародник Максим Несвітайлов, головне, що польська влада жодним чином не хоче вирішувати цю проблему. Натомість уряд Польщі робить якісь покликання на Єврокомісію та перекладає відповідальність на інших.

Дивіться інтерв'ю Фокусу з політологом-міжнародником Максимом Несвітайловим

"Якщо я міг би звернутися до польських фермерів, я б сказав так: якщо вам не подобається, що через вашу країну їздять вантажівки з українським зерном, то як вам сподобається, якщо через неї транзитом їздитимуть танки росіян?.. Ці фермери поводяться так, ніби відірвані від реальності, й не розуміють, що відбувається в сусідній країні", — зауважує експерт.

На думку Несвітайлова, така негативна реакція з боку польських фермерів була б цілком виправданою, якби в мирний час Україна просувала свої ресурси до ЄС і загрожувала економіці Польщі, або просто так отримувала б якісь європейські преференції. Проте в Україні відбувається найбільша війна в Європі з часів Другої світової, тому така ситуація грає навіть проти самої Польщі, що має амбіції конкурувати з Німеччиною за лідерство в ЄС. На думку Максима Несвітайлова, якщо ситуація з протестами фермерів триватиме й надалі, то Україна просто знайде інші шляхи для транзиту.

Відновлюється експорт українського зерна Чорним морем та Дунаєм
Фото: "РБК"

Без Польщі: якими будуть нові шляхи транзиту зерна для України

За словами Оксани Руженкової, останнім часом, дійсно, суттєво скоротився український експорт через ЄС, проте повністю виключати європейські шляхи для українського експорту зернових можливо лише за умови повної безпеки в Чорному морі.

Тривають активні перемовини на європейському рівні, щоби допомогти Україні повернутися на традиційні ринки збуту, зокрема до Африки та Середньої Азії

"Україна кілька місяців як непогано експортує морем. Особливо вражають показники за грудень 2023 року, коли морем було відправлено 5 млн тонн пшениці, олії, шротів. Ще десь мільйон йшов через Дунайські порти. А через Європу та в неї фактично "заїхало" півтора мільйона. Тобто не ті щомісячні чотири мільйона тонн, які в нас були 2022 року. Хотілося б, щоб у нас сповна відновився експорт Чорним морем та Дунаєм. Навіть якщо будуть атаки на припортову інфраструктуру, все одно за 2022–2023 рр там настільки суттєво збільшилися перевалочні потужності, що потреби надмірного експорту в ЄС в України особливо і не буде", — зазначила Руженкова.

Останніми тижнями ведуться активні перемовини на європейському рівні, щоби допомогти Україні повернутися на традиційні ринки збуту, зокрема до Африки та Середньої Азії.

"Щиро сподіваюся, що це вдасться. В нас не буде такої потреби їхати до ЄС. Так, звичайно, це дуже маржинальний ринок. Там добре продавати продукцію, але європейські виробники за багатьма позиціями самі себе задовольняють. Демпінгувати на їхньому ринку завжди буде потреба у нечистих на руку бізнесменів, але за останні півтора року дуже багато зроблено на Чорному морі та на Дунаї. Це суттєво розвантажить західний кордон", — вважає експертка.

В ЄС — нові вимоги та норми екологічного законодавства
Фото: Getty Images

Невдоволені фермери та блокування української агропродукції: чи є спосіб вирішити проблеми

На думку Максима Несвітайлова, візит нового прем'єра Польщі Дональда Туска до України навряд чи вплине на протести польських фермерів.

"Це дуже заполітизована історія, а сам прем'єр не хоче вступати в конфронтацію з консерваторами в Сеймі. А ще він не хоче сваритися із самими фермерами, адже агропромисловий бізнес займає велику частину економіки країни", — розповів політолог Фокусу.

З ним погоджується і експертка Світового банку. На думку Оксани Руженкової, на Україну чекає ще не одне випробування вимогами сусідніх країн — членів Євросоюзу. І на дипломатичному рівні переконати їх спростити для наших експортерів шлях до ЄС поки що не видається можливим.

Важливо Уряд Польщі підписав угоду з фермерами для припинення блокади кордону з Україною

"Розпочалася дискусія щодо інтеграції українського агросектору в європейський. До нас буде постійно багато запитань. Треба зрозуміти, що це не разова акція. В питанні обмежень безквотних поставок української агропродукції до червня 2024 року всі сусідні країни будуть піднімати ці питання. Надалі, гадаю, вони зможуть розробити механізм, який дасть змогу в разі збільшення напливу нашої продукції на їхній ринок його обмежувати і дещо стримувати. Хоча, чесно кажучи, Україна і так вже займається верифікацією свого експорту, перевіряє трейдерів тощо. Ще трохи і це питання буде дуже ретельно контролюватися як Україною, так і ЄС", — вважає Руженкова.

Зараз протести фермерів відбуваються по всій Європі. Це пов'язано із новими вимогами та нормами екологічного законодавства, що були ухвалені в ЄС раніше

Заступниця директора, аналітикиня аграрного ринку "ПроАгро Груп" Марія Колесник назвала фермерські протести глобальною проблемою європейського аграрного сектору.

Україна все менше постачає агропродукції до ЄС, і надалі така тенденція збережеться, кажуть експерти
Фото: Getty Images

"Зараз протести фермерів відбуваються по всій Європі. Скажімо, 25–26 січня у Франції заблоковано всі дороги. Тиждень тому фермери бастували у Німеччині. Це пов'язано із новими вимогами та нормами екологічного законодавства, що були ухвалені в ЄС раніше. За ними фермери мають зменшувати власні площі (мінімум 10% площ с\г призначення кожний товаровиробник має відводити під луки, ліси), скорочувати вживання пестицидів у виробництві тощо. Тож такий подразник, як ще один сусід (Україна — ред.), який багато виробляє, і викликає додаткові вимоги. Але ці масштабні європейські страйки фермерів — набагато складніші і глобальніші. Нам потрібно це використати, зокрема домовлятися з польським урядом щодо транзитних коридорів, а також подальшого просування і вступу до ЄС. Адже всі ці вимоги, які торкнулися європейських фермерів, стосуватимуться і України", — пояснила у коментарі Фокусу Марія Колесник.

Важливо У Київ приїхав прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск: що відомо про візит (фото)

Дійсно, фермери багатьох країн ЄС зараз показують своє невдоволення наявною аграрною політикою. Як повідомляє Euractiv, представники Спілки фермерів Франції вимагають відповіді уряду на низькі доходи і зростання витрат у контексті досягнення екологічних цілей ЄС. Голова Спілки фермерів Арно Руссо розкритикував Зелений курс ЄС за підрив сільськогосподарського сектору, тоді як імпорт сільгосппродукції до ЄС стрімко зростає.

Хоча переговори української влади з польською тривають вже достатньо давно, вирішення питання пропуску української агропродукції до Польщі все ще залишається предметом дискусій. Очільник уряду Денис Шмигаль 21 січня зустрічався із своїм польським колегою Дональдом Туском. Тоді Шмигаль зазначив, що Україна очікує від Польщі кроків щодо зняття обмежень для українських фермерів і виробників. Водночас Туск зазначив, що Польща оцінить запропоновані Україною механізми верифікації та знайде вихід, який підходитиме аграріям обох країн.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Дурненький": Камалія поставила на місце Соломку, який назвав її бездарною
GlavRed
2025-01-19T20:27:07Z
Мірошниченко з дружиною зворушливо привітав сина з 5-річчям: як Марко відсвяткував перший ювілей
TSN
2025-01-19T20:06:09Z
Померла учасниця гурту "Лісапетний батальйон" Манастирська
TSN
2025-01-19T19:55:05Z
Варшавський фонд Pro Musica Viva цьогоріч розширить географію симфонічних концертів в Україні
УкраинФорм
2025-01-19T19:36:22Z
Серіали які створять атмосферу моди та романтики
360ua.news
2025-01-19T19:06:38Z
JustSasha презентує дебютний авторський сингл «WhyUs?» – голос покоління війни
Storyboom
2025-01-19T18:51:08Z
ЕксВіаГра Міша Романова розійшлася з радником президента Зеленського
GlavRed
2025-01-19T17:27:57Z
Камалія заінтригувала подробицями про розлучення з чоловіком-мільярдером: "Штамп нічого не значить"
TSN
2025-01-19T17:06:41Z
Куди сходити в Києві протягом тижня 20-26 січня: дайджест культурних подій
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T17:00:54Z
В України є потужності та можливості для створення системи для ракетних комплексів - Сирський
УкраинФорм
2025-01-19T20:48:19Z
Генштаб розглядає різні шляхи для перехоплення ракети «Орешник» - Сирський
УкраинФорм
2025-01-19T20:42:53Z
Сирський про солдатів КНДР: вони воюють за радянською тактикою
УкраинФорм
2025-01-19T20:39:11Z
Іменини Ілони у 2025 році: всі дні, коли Ілона святкує День ангела
Telegraf
2025-01-19T20:33:41Z
США розмістили модифіковані ядерні авіабомби в Європі
InternetUA
2025-01-19T20:27:03Z
Які види земельних ділянок можна приватизувати під час воєнного стану
24tv
2025-01-19T20:06:16Z
Генштаб виявив помилки та взяв на контроль формування новоствореної 156-ї бригади
24tv
2025-01-19T20:00:26Z
Десятки тисяч з найкращих частин: Сирський назвав точне число ворожих військ у Курській області
24tv
2025-01-19T19:39:48Z
Перебування в обороні не дозволить здобути перемогу – Сирський
ZN UA
2025-01-19T19:37:44Z
"Заначка" Путіна тане на очах: експерти розповіли, коли Кремль ризикує втратити надприбутки від газу та нафти
Политека
2025-01-19T20:42:38Z
Гарантії безпеки від США? Історик Плохій пояснив «слабке місце» України
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T20:39:02Z
Марк Міллі пропонував почати переговори з РФ наприкінці 2022-го: хто наполіг продовжити війну – NYT
TSN
2025-01-19T20:36:47Z
Він повернувся, – журнал Time показав нову обкладинку з Трампом, який змітає документи
24tv
2025-01-19T20:36:07Z
Сирський пояснив, як Україна буде протидіяти російській ракеті “Орешнік”
TSN
2025-01-19T20:33:38Z
На сесії Європарламенту в Страсбурзі розглянуть підтримку України
ZN UA
2025-01-19T20:24:28Z
Вихід США з НАТО спровокує для Трампа серйозні юридичні "розборки", – BI
24tv
2025-01-19T20:21:30Z
Приречений на провал. Що не так із російським винищувачем МіГ-23
InternetUA
2025-01-19T20:18:18Z
Надання сучасної зброї Україні принесе стійкий мир і Нобелівську премію Трампу, – експосол США
24tv
2025-01-19T20:09:52Z
Українцям показали, скільки коштує оренда квартири у країнах Європи
Хвиля
2025-01-19T20:30:27Z
Затримка пенсійних виплат: куди звертатися
Знай
2025-01-19T20:06:45Z
Клієнтка Київстару заплатила "зайвих" 600 грн: компанія пояснила, чому так сталося
Политека
2025-01-19T20:00:38Z
Колосальні запаси нафти та газу: експерти розповіли, чому Трамп хоче "захопити" Гренландію
Политека
2025-01-19T19:42:02Z
Криптовалюта Трампа і біткойн привертають увагу пенсійних фондів – FT
iPress
2025-01-19T19:33:02Z
Барахолка любителів «совка». Які «раритети» українці продають на онлайн-аукціонах
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T18:48:43Z
Сезонні коливання на ринку праці України в грудні
360ua.news
2025-01-19T18:36:15Z
Тарифи на світло: у ВР відповіли, чи буде здорожчання
TSN
2025-01-19T18:06:43Z
"Ціни будуть рости на 2-3% щомісяця": експерт розповів, що відбувається з вартістю молочки
Политека
2025-01-19T18:03:13Z
Сирський відповів на закиди про "непотрібне" створення нових бригад
TSN
2025-01-19T20:48:52Z
Ворог думав, що резервів у нас немає, – Сирський розкрив ідею проведення Курської операції
24tv
2025-01-19T20:27:47Z
Росіяни намагаються просуватись по флангах: Тимочко пояснив ворожу тактику біля Покровська
24tv
2025-01-19T20:21:10Z
Основна мета противника це знищення української державності - Головнокомандувач ЗСУ
УкраинФорм
2025-01-19T19:42:45Z
Противник докладає усіх зусиль: Сирський прокоментував ситуацію у Покровську
24tv
2025-01-19T19:39:01Z
"В обороні війну не виграти": Сирський розповів, у чому перевага ЗСУ над росіянами
Telegraf
2025-01-19T19:36:42Z
"Окупантів змішали з бетоном": ЗСУ показали ефектне знищення ворога
GlavRed
2025-01-19T19:27:34Z
Їхали на поповнення – потрапили в пекло: "Маґура" показала ефективне знищення ворога на Курщині
24tv
2025-01-19T19:15:40Z
Курахове окуповане не повністю: Дикий пояснив, як ЗСУ продовжують утримувати місто
24tv
2025-01-19T19:03:51Z
У Нігерії через вибух бензовоза загинули 86 людей
Украина Криминальная
2025-01-19T20:21:38Z
Причиною пошкодження кабелів у Балтійському морі могла бути аварія, а не диверсія РФ — WP
ZN UA
2025-01-19T19:33:20Z
Розмова за кермом може вдарити по кишені: в поліції озвучили суму штрафу та як його уникнути
Знай
2025-01-19T19:21:24Z
На Чернігівщині засудили чоловіка, який вкрав дерев’яний туалет
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T19:15:32Z
В Україні судитимуть шахрайку, яка цинічно ошукала матір загиблого воїна
InternetUA
2025-01-19T19:15:15Z
Бізнес на зупинках транспорту: посадовця з Франківщині підозрюють у розтраті 600 тисяч гривень
Политека
2025-01-19T19:00:13Z
У Черкасах жінка відкрила вогонь у магазині
24tv
2025-01-19T18:36:09Z
Вибух у студії «Армія FM: постраждала радіоведуча
ZN UA
2025-01-19T18:15:20Z
В Одесі жінка вирішила віддячити судді у несподіваний спосіб: до чого це призвело
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T18:06:21Z
Обведуть навколо пальця будь-кого: 5 найхитріших знаків зодіаку
GlavRed
2025-01-19T20:27:12Z
Стрижки з чубчиком, які полюблять всі дівчата: добірка найкращих варіантів
24tv
2025-01-19T19:45:45Z
Що робити, щоб страшний сон не збувся: народні способи
GlavRed
2025-01-19T19:27:33Z
Його смак вас точно здивує: готуємо квасолевий суп з копченою паприкою
24tv
2025-01-19T19:24:55Z
Чому унітази завжди роблять білими: одиниці знають відповідь
24tv
2025-01-19T18:54:51Z
Беремо кілька яблук та шматок гарбуза: дешевий рецепт
Telegraf
2025-01-19T16:51:55Z
Розкішний сніданок за 10 хвилин: ульотна закуска з лаваша - рецепт
GlavRed
2025-01-19T16:27:35Z
Одні не розраховують витрати, інші – занадто квапляться: помилки при переїзді у знаків зодіаку
24tv
2025-01-19T16:21:57Z
Ви ще встигаєте здійснити мрії: який манікюр потрібно зробити до 29 січня
Знай
2025-01-19T15:51:32Z
У раціоні предків людей знайшли несподівані "смаколики": їх дуже не люблять фанати "палеодієти"
Telegraf
2025-01-19T20:45:19Z
TikTok відновив роботу у США: подробиці
Фокус
2025-01-19T20:27:02Z
Як припинити "зависати" у соцмережах: прості та дієві способи зменшити залежність від інтернету
24tv
2025-01-19T20:21:18Z
Земля та Місяць: нова теорія пояснює їх схожість і водне походження
360ua.news
2025-01-19T20:18:15Z
Виявлено найбільший банний комплекс Помпей
360ua.news
2025-01-19T19:33:52Z
Чи можуть Android-смартфони коштувати дешевше 3 000 грн: експерти дали відповідь
InternetUA
2025-01-19T19:18:19Z
Apple незабаром анонсує Powerbeats Pro 2
Portaltele
2025-01-19T19:12:28Z
Загроза безпеці: чому українцям слід замислитися над використанням TikTok
InternetUA
2025-01-19T18:45:10Z
У Держспецзв’язку попереджають про випадки підключення до персональних комп’ютерів шахраїв, які діють від імені CERT-UA
Детектор М
2025-01-19T18:27:40Z
Чи правда, що ходьба босоніж холодною підлогою викликає хвороби
Знай
2025-01-19T19:51:21Z
Небезпечна навіть невелика порція: учені розповіли, який вид м'яса губить наш мозок
Фокус
2025-01-19T19:45:49Z
Перша у світі програма-вимагач з’явилася 35 років тому — її розповсюдили на 5,25” дискетах
ITC
2025-01-19T19:37:15Z
Серед молоді фіксують стрімке зростання випадків раку, який раніше вважали старечим
24tv
2025-01-19T19:24:59Z
Вчені виявили ще один ген, мутація якого може спричинити хворобу Альцгеймера
УкраинФорм
2025-01-19T19:24:13Z
Виявляє проблему заздалегідь: учені розробили нову діагностику хвороби нирок
Фокус
2025-01-19T19:00:36Z
Що буде замість МСЕК: українцям пояснили, як знайти свою комісію після реформи
Политека
2025-01-19T18:27:19Z
Небезпека не обмежується червоним: яких популярних харчових барвників варто уникати
Фокус
2025-01-19T17:00:55Z
Норовірусна інфекція: українцям розповіли, як її лікувати і чим вона небезпечна
Политека
2025-01-19T16:42:52Z
Матч Галатасарай – Динамо Київ у Лізі Європи обслуговуватиме бригада арбітрів з Естонії
Football.ua
2025-01-19T20:48:43Z
Манчестер Сіті Гвардіоли повторив досягнення Арсеналу Венгера в АПЛ
Football.ua
2025-01-19T20:15:38Z
Карма повинна їх наздогнати, – Захарова звинуватила тренерку Ковтуна у зраді України
24tv
2025-01-19T20:06:18Z
Манчестер Сіті розтрощив Іпсвіч і повернувся до топ-4 АПЛ
Football.ua
2025-01-19T20:00:39Z
Збірна України з хокею вийшла до півфіналу Універсіади-2025
ZN UA
2025-01-19T19:55:33Z
Український вундеркінд вперше потрапив до заявки на матч Серії А
24tv
2025-01-19T19:09:18Z
Бій за три титули: потенційний суперник Усика очолить "Битву промоутерів"
24tv
2025-01-19T19:09:16Z
Лаціо розібрався з Вероною
Football.ua
2025-01-19T18:57:08Z
Реал пропустив свій найшвидший гол за останні 13 років
1News
2025-01-19T18:54:28Z
Закладаємося, цей перелік вас здивує: 5 дорогих марок авто з найменш надійними двигунами
24tv
2025-01-19T19:33:14Z
Tesla Cybertruck конфіскували в Англії як заборонене авто — тим часом пікап вільно їздить Одесою
ITC
2025-01-19T17:04:54Z
Німецьким вантажівкам Henschel виповнилося 100 років
AutoCentre
2025-01-19T13:07:49Z
Donut Lab анонсувала інновації в електротехніці
360ua.news
2025-01-19T13:03:40Z
Справжній ексклюзив: у Києві помітили розкішний "Гелендваген" за 280 000 євро
Фокус
2025-01-19T09:00:01Z
Mercedes має намір повернути на конвеєр купе S-Class
AutoCentre
2025-01-19T08:15:08Z
Автовласників обкладуть новим податком: хто має сплатити 25 тисяч гривень
Знай
2025-01-19T04:21:17Z
Знають не всі водії: що означає значок "фонтан" на панелі приладів авто
GlavRed
2025-01-18T21:27:01Z
Щоб не угробити машину: як довго можна тримати двигун увімкненим
GlavRed
2025-01-18T20:27:41Z