MY.UAНовини
відомі Крути: героїзм захисників України на тлі поразки влади
відомі Крути: героїзм захисників України на тлі поразки влади

відомі Крути: героїзм захисників України на тлі поразки влади

Поки лідери УНР гралися в соціальну демократію, більшовики навертали на свій бік широкі маси селян

Під час наступу більшовицьких військ на Київ в останні дні січня 1918 року поблизу залізничної станції Крути на Чернігівщині відбувся бій між загоном юнкерів з військового училища, київських студентів і гімназистів, яких атакували переважаючі сили російських червоногвардійців і балтійських моряків.

Кількість загиблих українців і червоних росіян, а також похованих на Аскольдовій могилі захисників станції постійно змінюється. За радянських часів тему Крут суворо забороняли. Надійної й перевіреної в архівах інформації й до сьогодні зібрано мало, історія бою оповита легендами і міфами (наприклад, про 300 загиблих українців і порівняння бою з грецькими Термопілами). Тож і наша стаття не є істиною в останній інстанції.

Буквально за тиждень до цього бою Центральна Рада почала обговорення IV Універсалу, який проголосив Українську Народну Республіку "самостійною, ні від кого не залежною, вільною, суверенною державою українського народу". Українська влада майже 50 днів вимучувала цей документ після того, як владу в Петрограді захопили більшовики. На теренах колишньої Російської імперії повним ходом йшла Громадянська війна…

Проголошення на Софіївському майдані в Києві IV Універсалу Української Центральної Ради. 24 січня 1918 року (ухвалений 22 січня)

Деякі історики наголошують на складному військово-політичному становищі новоствореної держави та помилках командування. І що це завадило реалізувати положення IV Універсалу. Насправді ж головними чинниками поразки першого етапу Української революції 1917—1921 років була як кричуща непрофесійність політиків із соціалістичного уряду УНР, так і незрілість української селянської маси, яка більше вірила облудним прокламаціям більшовиків.

Понад 100 років тому в Києві широкі маси залишалися чужими ідеї національного відродження. Український історик в діаспорі Ісидор Нагаєвський писав: "Революція 1917 р. застала Наддніпрянську Україну скаліченою духовно, культурно, національно… Тільки селянська маса залишалася українською, а всі інші прошарки були зденаціоналізовані… більшість населення українських міст — це був зайшлий, неприхильний нам елемент".

Практично всі лідери Центральної Ради, а згодом УНР до самого ухвалення IV Універсалу продовжували вірити у непорушність федеративних зв’язків із Росією, в "братерство народів". Молоді романтики з соціалістичного уряду прикривалися сивою бородою видатного історика, але абсолютно нікчемного політика Михайла Грушевського. В останньому, "незалежницькому" IV Універсалі вони вирішили погратися в соціальну демократію, оголосивши про вибори в "народні ради", підтвердили закон про передачу землі селянам без викупу. Але російські більшовики завжди були на крок попереду.

"Природа любить економію: коли Україна устами своїх революційних провідників хотіла робити те саме, що й Росія, то виявилося, що публіка воліє оригінал, а не кепський плагіат", — писав мислитель, теоретик українського націоналізму Дмитро Донцов.

І головне: провідники УНР своїми ж руками взимку 1917—1918 років знищували армію, маючи намір замінити її міліцією. Полковник Віктор Павленко, який організовував гвардію УНР, був вимушений звільнитися, отримавши наприкінці 1917 року таку відповідь у Військовому секретаріаті: "Армія була досі і буде надалі знаряддям панівних класів".

Усі сформовані частини демобілізували. Селяни, які становили більшість військових, поїхали ділити десятини. А ще влітку 1917 року під рукою Центральної Ради на Південно-Західному фронті Першої світової були сотні тисяч багнетів. У цей час бойові частини стрімко "українізувалися". Взимку розформували 1-й Український корпус (40 тисяч вишколених, добре озброєних вояків), яким командував майбутній гетьман Павло Скоропадський.

Усе це "роззброєння" відбувалося в часи тотальної Великої війни в Європі, коли справу вирішували не переговори з історичним ворогом і дебати під куполом Педагогічного музею (нині — Київський міський будинок вчителя), а гармати, кулемети та воля до спротиву. І в цей доленосний час уряд Радянської Росії почав відкриту агресію проти УНР.

"На початку січня 1918 року більшовицькі війська з Росії увійшли до України й рушили на Київ під прапором віртуальної держави, проголошеної у Харкові, який у кінцевому рахунку стане столицею Радянської України", — пише Сергій Плохій у книзі "Брама Європи".

До Києва рвалися три більшовицькі армійські групи під командуванням лівого есера, підполковника Михайла Муравйова. Крок за кроком червоні захоплювали міста на Лівобережжі. Армійські підрозділи УНР розсипалися під ударами більшовиків або ж переходили на їхній бік.

Після втрати 20 січня 1918 року Полтави військове командування УНР вважало, що головний удар слід чекати з цього напрямку. Залізничні колії було пошкоджено вояками Гайдамацького коша Слобідської України на чолі з Симоном Петлюрою. Проте червоні вирішили змінили напрямок головного удару і перекинули війська під Бахмач. Звідти через Ніжин і Бровари був прямий шлях на Київ.

Загальна кількість українського війська на цьому відрізку фронту не перевищувала 700 багнетів (до 450 юнкерів, до 130 студентів і гімназистів і 80 місцевих добровольців — "вільних козаків") під командуванням сотника Аверкія Гончаренка. На їхньому озброєнні було 16 кулеметів, бронепотяг і залізнична платформа з гарматою і кулеметом.

Аверкій Гончаренко під час служби в Російській імператорській армії

У Помічному Студентському курені були студенти-добровольці з Українського народного університету, Київського університету ім. святого Володимира та учні старших класів Кирило-Мефодіївської гімназії, слухачі фельдшерської школи (більшість з них не мали бойового досвіду та навіть вишколу, як юнкери).

29 січня українські бійці зайняли оборону обабіч залізниці поблизу станції Крути між Бахмачем і Ніжином й понад шість годин стримували атаки загонів петроградських, московських червоногвардійців і балтійських матросів (близько 5600 багнетів); проте росіяни спочатку кинули в бій трохи більш як 1000 вояків.

Схема бою під Крутами, виконана сотником Сергієм Горячком, 1930-ті роки

Позиції українців були добре облаштовані — з обох боків залізничного насипу в імпровізованих шанцях; уздовж колії з бронепотяга і бойової платформи вони відбивали атаки червоних. Студенти опинилися на крайньому лівому (північному) напрямку, трохи далі від епіцентру бою.

Вдень до більшовиків підійшло підкріплення — 1-й Петроградський червоногвардійський загін і другий бронепотяг. Перевага росіян стала абсолютною, а до того стало відомо, що ніжинський курінь імені Тараса Шевченка заявив про перехід на бік більшовиків, не бажаючи вести "братовбивчу війну з великоруським пролетаріатом".

Ніжин знаходився позаду Крут, тож шлях до відступу був би перекритий. Гончаренко віддав наказ відходити до ешелону. Близько 17 години, вже в сутінках зібралися всі підрозділи. З’ясувалося, що відсутня одна чота. Скоріше за все, студенти (36 осіб) не отримали наказ про відступ. Вони потрапили в полон на станції, яку вже захопив ворог.

Один з командирів більшовицьких підрозділів Петро Єгоров наказав стратити 27 із 36 студентів і гімназистів. Загальні втрати українців під час бою під Крутами становили близько 100-120 осіб; про втрати росіян достеменно невідомо, хоча інтернетом гуляє цифра в 300 осіб.

Бій під Крутами. Художник Леонід Перфецький

Під час відступу від Крут загін Гончаренка вже під станцією Бобрик об’єднався з частиною Гайдамацького коша Петлюри, що затримався в дорозі через страйк залізничників (які співчували більшовикам) і не встиг допомогти крутянам. Війська поверталися до Києва, бо саме 29 січня у столиці вибухнув заколот противників Центральної Ради, який згодом отримав назву Січневе повстання.

Вірні уряду УНР військові частини 4 лютого зламали опір більшовиків із заводу "Арсенал" і червоногвардійців, які підняли повстання в декількох районах Києва. Багато українізованих частин займали нейтральну позицію. Про невтручання заявили чеські (50 тисяч багнетів!), польські та сербські частини, які дислокувалися в місті та на його околицях.

Після важких боїв і гарматних обстрілів, 8 лютого столицю окупували червоні. Частина захисників Києва, деморалізованих поразками та політикою уряду УНР, теж заявили про невтручання чи перейшли на бік більшовиків. Червоногвардійці почали справжнє полювання на українців і російських офіцерів, які під час повстання дотримувалися нейтралітету.

Ще 4 лютого Михайло Муравйов віддав наказ про "нещадне знищення всіх офіцерів, гайдамаків, монархістів і всіх ворогів революції". Серед ворогів революції були полонені вояки-українці, представники влади з виданими УНР посвідченнями, пересічні містяни, священники (серед них митрополит Київський і Галицький Володимир, розстріляний біля стін Лаври). За кілька днів кривавої вакханалії загинули тисячі людей.

Уряд УНР поспіхом евакуювався до Житомира, проте частина урядовців залишилися в Києві і теж стали жертвами червоного терору. 9 лютого у Бересті (Брест-Литовську) було підписано мир між УНР і кайзерівською Німеччиною та цісарською Австро-Угорщиною. Радянські війська залишали українські землі, але разом з урядом УНР до Києва прийшли німецькі та австро-угорські війська.

Після звільнення України від більшовиків, 19 березня, в Києві відбувся урочистий похорон на Аскольдовій горі 28 полеглих у бою під Крутами. Урочисту промову виголосив Михайло Грушевський…

Похорон героїв Крут 19 березня 1918 року. Колишній Бібіковський бульвар (зараз Шевченка) у Києві. Вказана дата внизу помилкова

Реальної незалежності Україна не мала, тож 29 квітня 1918 року німці розпустили соціалістичну Центральну Раду і привели до влади генерала, консерватора Павла Скоропадського, якого оголосили гетьманом України. Але це вже інша історія.

Український громадсько-політичний діяч, історик літератури Сергій Єфремов дав таку характеристику уряду УНР (першої, недовгої, каденції до перевороту 29 квітня): "Поки тут, у Києві, в центрі, меткі та промітні люди робили політичні та партійні кар’єри та тішилися часто проблематичними, бо тільки на папері, здобутками — там, на місцях, у селі, все потроху вислизнуло з наших рук; там пішла руйнація всього економічного й культурного надбання; там почав гору брати більшовизм, такий принадний як на примітивну психіку темних людей".

Уроки Крут досі залишаються актуальними. Адже захисники станції свідомо, без непотрібної риторики захищали українську державність. І головне — вірили в цю ідею.

2006 року на станції Крути відкрили меморіал пам'яті полеглих. А 2012-го на Аскольдовій могилі у Києві, де поховані захисники України, було встановлено кам'яний хрест.

останні роки історики-дослідники Михайло Ковальчук та Віталій Скальський довели, що бій під Крутами насправді відбувся не 29-го, а 30 січня.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Горить навіть у піску: ЗС РФ запускають "Шахеди" з напалмом, який неможливо загасити, — Флеш
Фокус
2025-07-18T12:21:45Z
Мерц вважає важливим збереження єдності ЄС і водночас його реформування
УкраинФорм
2025-07-18T12:21:36Z
До суду передано вже другу справу щодо ухилення від служби депутата від забороненої ОПЗЖ з Вінниччини
Украина Криминальная
2025-07-18T12:21:32Z
Трамп заявив Зеленському, що Україні потрібно перейти в наступ — WP
TSN
2025-07-18T12:21:22Z
Ворог вдруге ударив по локомотиву на Придніпровській залізниці
TSN
2025-07-18T12:18:24Z
Молдаван, яких Санду позбавила громадянства, покарали за службу в силах РФ у Придністров’ї
Европейская правда
2025-07-18T12:18:21Z
Нова схема Трампа: НАТО розповіло, хто погодився купити зброю Штатів для України
Лига
2025-07-18T12:15:47Z
Стефанішина підтвердила, що ЄС готувався відкрити перший кластер перемовин з Україною 18 липня
Европейская правда
2025-07-18T12:12:23Z
"Афера має бути припинена". Трамп доручив розсекретити матеріали у справі Епштейна
Лига
2025-07-18T12:09:07Z
Орієнтири для нового-старого Кабміну: на чому варто зосередитися
ZN UA
2025-07-18T12:16:11Z
Прикордонники попереджають про ремонт пропускного пункту на кордоні з Польщею
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T12:12:02Z
Норвегія допоможе Україні підготуватися до наступної зими
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T12:09:52Z
Спостерігається тенденція до падіння цін: які продукти стануть доступнішими
Знай
2025-07-18T12:07:08Z
Запаси газу в українських сховищах перевищили 9 млрд кубометрів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T11:57:26Z
Ціна перевалила за 200 гривень: в Україні раптово здорожчала популярна ягода
GlavRed
2025-07-18T11:51:17Z
В Україні дорожчають основні продукти: які причини і чи є шанс на зниження цін
Фокус
2025-07-18T11:45:09Z
Новий графік поїздів з Києва: "Укрзалізниця" оголосила про зміни на популярному маршруті
Политека
2025-07-18T11:30:31Z
Туреччина запроваджує квоти на імпорт соняшника та олії
AgroPortal
2025-07-18T11:30:25Z
Пропущений сніданок може стати причиною депресії: психолог пояснив, чому зранку потрібно їсти
24tv
2025-07-18T12:21:49Z
Павуки в Карпатах: які справді небезпечні і що робити, якщо вкусили
24tv
2025-07-18T12:18:52Z
Обов’язкову військову підготовку для студентів-медиків в Україні відновили
24tv
2025-07-18T12:18:51Z
Те, що він непотрібен – міф: навіщо апендикс в організмі людини і чи можна жити без нього
GlavRed
2025-07-18T11:39:53Z
Новий біонічний протез поєднується з м'язами та кістками, щоб відчуватися наче звичайна нога
24tv
2025-07-18T11:33:15Z
Сальмонельоз – симптоми, шляхи зараження і лікування
24tv
2025-07-18T11:15:05Z
Як позбутися неприємного запаху ніг: ефективні способи та прості поради
24tv
2025-07-18T11:03:38Z
Лікування ветеранів: які послуги можна отримати безкоштовно
Хвиля
2025-07-18T10:30:10Z
SPF крем для обличчя: щоденний захист шкіри
Gazeta UA
2025-07-18T09:57:53Z
Заочно судитимуть самопроголошеного комендата, який грабував та знущався з місцевих жителів під час окупації Сумщини
Украина Криминальная
2025-07-18T12:12:43Z
Подорожчання проїзду в Сумській області: які маршрути найбільше б'ють по гаманцю
Политека
2025-07-18T12:07:37Z
Посадовицю КМДА викрили на махінаціях із землею в центрі Києва
УкраинФорм
2025-07-18T12:03:17Z
Новий графік руху транспорту в Дніпрі: автобуси курсуватимуть по-іншому, про що попередили містян
Политека
2025-07-18T12:00:46Z
У вихідні низка столичних автобусів та тролейбус № 34 курсуватимуть зі змінами: перелік
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T11:57:34Z
На Оріхівському напрямку росіяни втратили навіть "буханки" через атаки дронів ЗСУ
Хвиля
2025-07-18T11:45:14Z
З'явилися повідомлення про синьо-жовтий прапор: що відбувається на Кінбурнській косі
24tv
2025-07-18T11:33:43Z
Ґрунт як скарб: вчені виявили найродючішу ділянку в Україні
Gazeta UA
2025-07-18T11:33:37Z
На Закарпатті студенти розробили палицю із кнопкою SOS та GPS-трекером, яка допомагає рятувати життя
InternetUA
2025-07-18T11:31:29Z
Скільки коштує оформити спадщини за заповітом і як це зробити
24tv
2025-07-18T12:24:20Z
Румунія хоче виробляти дрони разом з Україною та продавати їх в Європу — ЗМІ
ZN UA
2025-07-18T12:16:03Z
Число не вкладається у голові: скільки разів забороняли українську мову
GlavRed
2025-07-18T12:12:47Z
У Польщі заборонять викидати сміття у пакетах: в баках встановлюють пристрої для відстеження
24tv
2025-07-18T12:09:49Z
Келлогу показали компоненти російської зброї західного виробництва
УкраинФорм
2025-07-18T12:09:26Z
"Одна дата стане лакмусом". Що означає рішення влади щодо УПЦ та чи виконає його церква
Telegraf
2025-07-18T12:07:38Z
Україні вдалося повернути з окупації ще групу підлітків
УкраинФорм
2025-07-18T12:07:35Z
В Україні на одного новонародженого припадає троє померлих – «Опендатабот»
ZN UA
2025-07-18T12:03:47Z
Жінка, що стоїть за чемпіоном: на чому заробляє Катерина Усик
24tv
2025-07-18T12:03:42Z
Листя гортензії почало жовтішати: зробіть це негайно
24tv
2025-07-18T11:33:53Z
Акцентні стіни більше не модні: дизайнери знайшли їм заміну у давніх персів та індусів
24tv
2025-07-18T11:30:58Z
Треба замінити всього один інгредієнт: ось в чому секрет ідеально пишного омлету
24tv
2025-07-18T11:15:27Z
Тиша, що говорить. День тиші, або Ретрит для самого себе
Telegraf
2025-07-18T11:06:00Z
Де 3 помилки на малюнку: треба бути геніями, щоб їх помітити
GlavRed
2025-07-18T10:27:46Z
Чи виросте полуниця з насіння: правда, про яку мовчать садівники
GlavRed
2025-07-18T10:27:20Z
Схожа на лускату змію: жінку з рідкісним захворюванням цькували, але вона це перемогла
Фокус
2025-07-18T10:15:13Z
Ніколи не купуйте це в секонд-хенді: перелік речей, які можуть наробити біди
Telegraf
2025-07-18T10:09:19Z
Поставте собі ці 7 запитань, коли перебираєте шафу: допоможе звільнити простір
24tv
2025-07-18T10:06:33Z
"Ви бачили того пацана": Вадим Яценко розповів, як Віктор Ющенко фанатіє від хору "Гомін"
24tv
2025-07-18T12:21:27Z
Реальна історія Аннабель: що відомо про моторошну ляльку, яка лякає Голлівуд
24tv
2025-07-18T12:21:09Z
Диван зачекає: куди піти у Києві цими вихідними, 19 – 20 липня
VGorode
2025-07-18T12:15:33Z
3 гостросюжетні бойовики із легендарним Віном Дізелем, які тримають в напрузі до кінця
24tv
2025-07-18T12:03:55Z
У Netflix назвали фільми й серіали, які найчастіше дивилися
Gazeta UA
2025-07-18T12:03:23Z
"Звалив до Німеччини": Олег Винник розкрив правду про свого сина
Фокус
2025-07-18T11:51:51Z
«Вартові Різдва»: вийшов перший трейлер різдвяної комедії з Бокланом, Кукуюком і Бліндарем у головних ролях
GlavRed
2025-07-18T11:33:10Z
В Українському Домі відкрилася виставка про мистецтво після 2000 року
ZN UA
2025-07-18T11:30:13Z
Вогонь, крига й сталева віялка: новий трейлер "Мортал Комбат 2" інтригує фанатів
Gazeta UA
2025-07-18T11:24:51Z
У Росії п’яні прокурори втопилися у річці П’яна
1News
2025-07-18T12:21:50Z
У США арештували чоловіка, який зґвалтував однокурсницю і писав їй про це на Facebook
InternetUA
2025-07-18T11:58:50Z
В Одесі затримали жінку, яка збиралася підірвати обласний ТЦК
24tv
2025-07-18T11:48:11Z
Головлікар херсонської лікарні отримав 12 років ув’язнення за пособництво окупантам та розтрату коштів
Украина Криминальная
2025-07-18T11:45:17Z
У Таїланді знайшли хлопчика якого виховали собаки
360ua.news
2025-07-18T11:36:40Z
Потужний землетрус у США спровокував цунамі: може бути ще гірше
TSN
2025-07-18T11:36:24Z
Поліція Одещини розшукує зниклого 9-річного хлопчика
Украина Криминальная
2025-07-18T11:36:16Z
У 12 супермаркетах виявили банани з наркотиками
TSN
2025-07-18T11:36:16Z
Поліція екстрено звернулась до українців: "валютники" дурять шахрайською схемою
GlavRed
2025-07-18T11:33:05Z
Манчестер Юнайтед домовився про трансфер Мбемо
Football.ua
2025-07-18T12:18:11Z
Реванш Усик – Дюбуа: за які титули битимуться боксери у головному бою року
24tv
2025-07-18T12:00:09Z
Атлетіко змушений продавати гравців — Mundo Deportivo
Football.ua
2025-07-18T11:58:23Z
Мілевський зробив прогноз на бій Усик – Дюбуа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T11:57:39Z
Оболонь підписала Чеха
Football.ua
2025-07-18T11:55:34Z
У Малі ліквідували воєнного злочинця, тренера російського боксера Повєткіна - джерело
УкраинФорм
2025-07-18T11:48:08Z
Усик – Дюбуа: ШІ спрогнозував, чи буде удар нижче пояса у реванші
24tv
2025-07-18T11:48:01Z
Жіноча збірна України дізналася потенційних суперників у відборі на Євробаскет
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T11:39:20Z
Новий тренер Реала розсварився із Флорентіно Пересом після ганебного вильоту з Клубного ЧС
24tv
2025-07-18T11:33:38Z
NASA відправило двох павуків у космос: чого вони навчилися, перебуваючи на міні-космічній станції
Фокус
2025-07-18T12:15:35Z
Meta переманила ще двох інженерів Apple, які займалися розробкою AI
InternetUA
2025-07-18T12:01:47Z
Величезний екран, містка батарея та "крихітна" ціна: чим здивує смартфон Redmi 15C
Фокус
2025-07-18T11:45:33Z
Ринок онлайн-кредитів в Україні: аналітики та користувачі про прозорість послуг на прикладі відгуків про Є-Гроші
Детектор М
2025-07-18T11:34:45Z
Для герцогів і королів: у середньовічному замковому рові в Польщі знайшли унікальну прикрасу
Фокус
2025-07-18T11:30:01Z
Кіт Келлог — котик: після помилки перекладу соцмережі вибухнули мемами
Фокус
2025-07-18T11:27:44Z
Погані новини для позаземного життя: схожих на Землю планет менше, ніж вважалося
Фокус
2025-07-18T11:21:49Z
Боротьба за найтонший смартфон: у Samsung з'явився несподіваний конкурент
Фокус
2025-07-18T11:15:32Z
"Машина часу" для Землі: який вигляд матиме планета через 250 млн років
Фокус
2025-07-18T10:57:40Z
Новий лідер серед купе BMW створений не компанією BMW
Топ Жир
2025-07-18T11:48:01Z
Лише фарбування цього ексклюзивного Porsche коштує більше, ніж ваше авто
Топ Жир
2025-07-18T10:48:44Z
Цього року кожне друге імпортоване українцями вживане авто - електромобіль
Известия Киев
2025-07-18T10:18:05Z
На базі Toyota: Subaru презентувала спортивний електрокросовер для молоді
Фокус
2025-07-18T10:15:51Z
GMC представила флагманську версію кросовера Acadia
AutoCentre
2025-07-18T10:07:34Z
Faraday Future оснастила китайський мінівен інтерактивним дисплеєм та штучним інтелектом
Топ Жир
2025-07-18T09:48:36Z
Ексклюзив у дворі: у старому маєтку виявили рідкісні представницькі авто
Фокус
2025-07-18T09:42:58Z
Класичний Land Rover перетворили на 700-сильного монстра
AutoCentre
2025-07-18T09:15:59Z
Запас ходу — 1300 км: виробник смартфонів показав стильний електричний універсал
Фокус
2025-07-18T09:12:28Z