MY.UAНовини
відомі Крути: героїзм захисників України на тлі поразки влади
відомі Крути: героїзм захисників України на тлі поразки влади

відомі Крути: героїзм захисників України на тлі поразки влади

Поки лідери УНР гралися в соціальну демократію, більшовики навертали на свій бік широкі маси селян

Під час наступу більшовицьких військ на Київ в останні дні січня 1918 року поблизу залізничної станції Крути на Чернігівщині відбувся бій між загоном юнкерів з військового училища, київських студентів і гімназистів, яких атакували переважаючі сили російських червоногвардійців і балтійських моряків.

Кількість загиблих українців і червоних росіян, а також похованих на Аскольдовій могилі захисників станції постійно змінюється. За радянських часів тему Крут суворо забороняли. Надійної й перевіреної в архівах інформації й до сьогодні зібрано мало, історія бою оповита легендами і міфами (наприклад, про 300 загиблих українців і порівняння бою з грецькими Термопілами). Тож і наша стаття не є істиною в останній інстанції.

Буквально за тиждень до цього бою Центральна Рада почала обговорення IV Універсалу, який проголосив Українську Народну Республіку "самостійною, ні від кого не залежною, вільною, суверенною державою українського народу". Українська влада майже 50 днів вимучувала цей документ після того, як владу в Петрограді захопили більшовики. На теренах колишньої Російської імперії повним ходом йшла Громадянська війна…

Проголошення на Софіївському майдані в Києві IV Універсалу Української Центральної Ради. 24 січня 1918 року (ухвалений 22 січня)

Деякі історики наголошують на складному військово-політичному становищі новоствореної держави та помилках командування. І що це завадило реалізувати положення IV Універсалу. Насправді ж головними чинниками поразки першого етапу Української революції 1917—1921 років була як кричуща непрофесійність політиків із соціалістичного уряду УНР, так і незрілість української селянської маси, яка більше вірила облудним прокламаціям більшовиків.

Понад 100 років тому в Києві широкі маси залишалися чужими ідеї національного відродження. Український історик в діаспорі Ісидор Нагаєвський писав: "Революція 1917 р. застала Наддніпрянську Україну скаліченою духовно, культурно, національно… Тільки селянська маса залишалася українською, а всі інші прошарки були зденаціоналізовані… більшість населення українських міст — це був зайшлий, неприхильний нам елемент".

Практично всі лідери Центральної Ради, а згодом УНР до самого ухвалення IV Універсалу продовжували вірити у непорушність федеративних зв’язків із Росією, в "братерство народів". Молоді романтики з соціалістичного уряду прикривалися сивою бородою видатного історика, але абсолютно нікчемного політика Михайла Грушевського. В останньому, "незалежницькому" IV Універсалі вони вирішили погратися в соціальну демократію, оголосивши про вибори в "народні ради", підтвердили закон про передачу землі селянам без викупу. Але російські більшовики завжди були на крок попереду.

"Природа любить економію: коли Україна устами своїх революційних провідників хотіла робити те саме, що й Росія, то виявилося, що публіка воліє оригінал, а не кепський плагіат", — писав мислитель, теоретик українського націоналізму Дмитро Донцов.

І головне: провідники УНР своїми ж руками взимку 1917—1918 років знищували армію, маючи намір замінити її міліцією. Полковник Віктор Павленко, який організовував гвардію УНР, був вимушений звільнитися, отримавши наприкінці 1917 року таку відповідь у Військовому секретаріаті: "Армія була досі і буде надалі знаряддям панівних класів".

Усі сформовані частини демобілізували. Селяни, які становили більшість військових, поїхали ділити десятини. А ще влітку 1917 року під рукою Центральної Ради на Південно-Західному фронті Першої світової були сотні тисяч багнетів. У цей час бойові частини стрімко "українізувалися". Взимку розформували 1-й Український корпус (40 тисяч вишколених, добре озброєних вояків), яким командував майбутній гетьман Павло Скоропадський.

Усе це "роззброєння" відбувалося в часи тотальної Великої війни в Європі, коли справу вирішували не переговори з історичним ворогом і дебати під куполом Педагогічного музею (нині — Київський міський будинок вчителя), а гармати, кулемети та воля до спротиву. І в цей доленосний час уряд Радянської Росії почав відкриту агресію проти УНР.

"На початку січня 1918 року більшовицькі війська з Росії увійшли до України й рушили на Київ під прапором віртуальної держави, проголошеної у Харкові, який у кінцевому рахунку стане столицею Радянської України", — пише Сергій Плохій у книзі "Брама Європи".

До Києва рвалися три більшовицькі армійські групи під командуванням лівого есера, підполковника Михайла Муравйова. Крок за кроком червоні захоплювали міста на Лівобережжі. Армійські підрозділи УНР розсипалися під ударами більшовиків або ж переходили на їхній бік.

Після втрати 20 січня 1918 року Полтави військове командування УНР вважало, що головний удар слід чекати з цього напрямку. Залізничні колії було пошкоджено вояками Гайдамацького коша Слобідської України на чолі з Симоном Петлюрою. Проте червоні вирішили змінили напрямок головного удару і перекинули війська під Бахмач. Звідти через Ніжин і Бровари був прямий шлях на Київ.

Загальна кількість українського війська на цьому відрізку фронту не перевищувала 700 багнетів (до 450 юнкерів, до 130 студентів і гімназистів і 80 місцевих добровольців — "вільних козаків") під командуванням сотника Аверкія Гончаренка. На їхньому озброєнні було 16 кулеметів, бронепотяг і залізнична платформа з гарматою і кулеметом.

Аверкій Гончаренко під час служби в Російській імператорській армії

У Помічному Студентському курені були студенти-добровольці з Українського народного університету, Київського університету ім. святого Володимира та учні старших класів Кирило-Мефодіївської гімназії, слухачі фельдшерської школи (більшість з них не мали бойового досвіду та навіть вишколу, як юнкери).

29 січня українські бійці зайняли оборону обабіч залізниці поблизу станції Крути між Бахмачем і Ніжином й понад шість годин стримували атаки загонів петроградських, московських червоногвардійців і балтійських матросів (близько 5600 багнетів); проте росіяни спочатку кинули в бій трохи більш як 1000 вояків.

Схема бою під Крутами, виконана сотником Сергієм Горячком, 1930-ті роки

Позиції українців були добре облаштовані — з обох боків залізничного насипу в імпровізованих шанцях; уздовж колії з бронепотяга і бойової платформи вони відбивали атаки червоних. Студенти опинилися на крайньому лівому (північному) напрямку, трохи далі від епіцентру бою.

Вдень до більшовиків підійшло підкріплення — 1-й Петроградський червоногвардійський загін і другий бронепотяг. Перевага росіян стала абсолютною, а до того стало відомо, що ніжинський курінь імені Тараса Шевченка заявив про перехід на бік більшовиків, не бажаючи вести "братовбивчу війну з великоруським пролетаріатом".

Ніжин знаходився позаду Крут, тож шлях до відступу був би перекритий. Гончаренко віддав наказ відходити до ешелону. Близько 17 години, вже в сутінках зібралися всі підрозділи. З’ясувалося, що відсутня одна чота. Скоріше за все, студенти (36 осіб) не отримали наказ про відступ. Вони потрапили в полон на станції, яку вже захопив ворог.

Один з командирів більшовицьких підрозділів Петро Єгоров наказав стратити 27 із 36 студентів і гімназистів. Загальні втрати українців під час бою під Крутами становили близько 100-120 осіб; про втрати росіян достеменно невідомо, хоча інтернетом гуляє цифра в 300 осіб.

Бій під Крутами. Художник Леонід Перфецький

Під час відступу від Крут загін Гончаренка вже під станцією Бобрик об’єднався з частиною Гайдамацького коша Петлюри, що затримався в дорозі через страйк залізничників (які співчували більшовикам) і не встиг допомогти крутянам. Війська поверталися до Києва, бо саме 29 січня у столиці вибухнув заколот противників Центральної Ради, який згодом отримав назву Січневе повстання.

Вірні уряду УНР військові частини 4 лютого зламали опір більшовиків із заводу "Арсенал" і червоногвардійців, які підняли повстання в декількох районах Києва. Багато українізованих частин займали нейтральну позицію. Про невтручання заявили чеські (50 тисяч багнетів!), польські та сербські частини, які дислокувалися в місті та на його околицях.

Після важких боїв і гарматних обстрілів, 8 лютого столицю окупували червоні. Частина захисників Києва, деморалізованих поразками та політикою уряду УНР, теж заявили про невтручання чи перейшли на бік більшовиків. Червоногвардійці почали справжнє полювання на українців і російських офіцерів, які під час повстання дотримувалися нейтралітету.

Ще 4 лютого Михайло Муравйов віддав наказ про "нещадне знищення всіх офіцерів, гайдамаків, монархістів і всіх ворогів революції". Серед ворогів революції були полонені вояки-українці, представники влади з виданими УНР посвідченнями, пересічні містяни, священники (серед них митрополит Київський і Галицький Володимир, розстріляний біля стін Лаври). За кілька днів кривавої вакханалії загинули тисячі людей.

Уряд УНР поспіхом евакуювався до Житомира, проте частина урядовців залишилися в Києві і теж стали жертвами червоного терору. 9 лютого у Бересті (Брест-Литовську) було підписано мир між УНР і кайзерівською Німеччиною та цісарською Австро-Угорщиною. Радянські війська залишали українські землі, але разом з урядом УНР до Києва прийшли німецькі та австро-угорські війська.

Після звільнення України від більшовиків, 19 березня, в Києві відбувся урочистий похорон на Аскольдовій горі 28 полеглих у бою під Крутами. Урочисту промову виголосив Михайло Грушевський…

Похорон героїв Крут 19 березня 1918 року. Колишній Бібіковський бульвар (зараз Шевченка) у Києві. Вказана дата внизу помилкова

Реальної незалежності Україна не мала, тож 29 квітня 1918 року німці розпустили соціалістичну Центральну Раду і привели до влади генерала, консерватора Павла Скоропадського, якого оголосили гетьманом України. Але це вже інша історія.

Український громадсько-політичний діяч, історик літератури Сергій Єфремов дав таку характеристику уряду УНР (першої, недовгої, каденції до перевороту 29 квітня): "Поки тут, у Києві, в центрі, меткі та промітні люди робили політичні та партійні кар’єри та тішилися часто проблематичними, бо тільки на папері, здобутками — там, на місцях, у селі, все потроху вислизнуло з наших рук; там пішла руйнація всього економічного й культурного надбання; там почав гору брати більшовизм, такий принадний як на примітивну психіку темних людей".

Уроки Крут досі залишаються актуальними. Адже захисники станції свідомо, без непотрібної риторики захищали українську державність. І головне — вірили в цю ідею.

2006 року на станції Крути відкрили меморіал пам'яті полеглих. А 2012-го на Аскольдовій могилі у Києві, де поховані захисники України, було встановлено кам'яний хрест.

останні роки історики-дослідники Михайло Ковальчук та Віталій Скальський довели, що бій під Крутами насправді відбувся не 29-го, а 30 січня.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Ворог просувається на фронті, у Калузі горить нафтобаза: хронологія 1006 дня війни
24tv
2024-11-25T04:48:58Z
Тариф на воду вдалося знизити на 10 грн: як знайшли компроміс
Знай
2024-11-25T04:36:27Z
Як зменшити комунальні витрати власникам котлів: газовики дали поради на зиму
Знай
2024-11-25T04:21:22Z
ЗСУ мають успіх на Курщині, ворог тисне на кількох напрямках– карти ISW
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T04:12:43Z
Вночі Україною кружляли безпілотники: де прогриміли вибухи
TSN
2024-11-25T04:06:06Z
Без опадів: прогноз погоди на 25 листопада
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T04:00:11Z
На ТОТ Луганщини бригади «швидкої» укомплектовані лише наполовину - ОВА
УкраинФорм
2024-11-25T03:54:29Z
Окупанти перетворили на смітник річку Кальміус біля окупованого Маріуполя – Центр нацспротиву
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T03:21:50Z
Начальник Генштабу розповів, як ЗСУ зірвали плани росіян на запорізькому напрямку
ZN UA
2024-11-25T03:19:00Z
У Калузі та Курську прогриміли вибухи, у Києві внаслідок атаки БпЛА виникла пожежа у багатоповерхівці: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T04:45:00Z
Підраховано майже 100 відсотків голосів: на виборах президента Румунії – несподіваний лідер
24tv
2024-11-25T04:39:30Z
"Путін" підписав смертний вирок РФ
GlavRed
2024-11-25T04:27:38Z
Росія і КНДР почали "відкриту Третю світову": США бояться діяти - Загородній
GlavRed
2024-11-25T04:27:33Z
Вибори президента Румунії: попередні результати
Хвиля
2024-11-25T04:24:36Z
Це будуть останні "червоні лінії": чи можливо повернути ядерну зброю Україні
24tv
2024-11-25T03:42:05Z
КНДР може отримати від Росії технології для ракет і підводних човнів - адмірал США
УкраинФорм
2024-11-25T03:21:51Z
«Хезболла» вдарила ракетами по Тель-Авіву, є постраждалі
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T03:00:30Z
«Хезболла» випустила по Ізраїлю 250 ракет, є поранені
УкраинФорм
2024-11-25T02:48:55Z
Компанія Microsoft стала видавцем книг
InternetUA
2024-11-25T02:01:00Z
3 цікаві українські фільми для вечірнього перегляду
24tv
2024-11-24T20:57:34Z
Серіал «Ззовні», який вподобав Стівен Кінг, продовжений — третій сезон має 100% на Rotten Tomatoes
ITC
2024-11-24T20:57:20Z
Україна на Дитячому Євробаченні й "Міс Всесвіт" та інше: головні події тижня в шоубізі
24tv
2024-11-24T19:33:17Z
Sunday news з Софією Єгоровою! До Перемоги!
FM-TV
2024-11-24T19:13:44Z
«Попай убивця» — трейлер горору з персонажем мультфільмів
ITC
2024-11-24T19:05:55Z
Дизайнери бренду Andreas Moskin запустили подкаст про факапи відомих людей: чим він особливий
24tv
2024-11-24T18:36:53Z
Російський бізнесмен Чичваркін вперше розповів про дружбу з Поляковою та як з нею час проводить
TSN
2024-11-24T18:33:52Z
"Оскар-2025": одразу п'ять українських фільмів потрапили до лонглиста кінопремії
TSN
2024-11-24T17:18:42Z
Захистіть своє здоров’я під час магнітної бурі 25–27 листопада
360ua.news
2024-11-24T17:30:57Z
Названо зелень, яка може спричинити тромбоз, хоча вона вважається дуже корисною
TSN
2024-11-24T16:06:26Z
Війна і сифіліс. Делікатна розмова про інтимне здоров’я українців
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T12:00:11Z
Це лакмусовий папірець: що означає, якщо ви не можете зробити бодай одне підтягування
24tv
2024-11-24T11:48:04Z
Природні джерела кальцію
360ua.news
2024-11-24T10:06:49Z
Вчені виявили молекулу, яка лікує кишківник і бореться з розвитком раку
Portaltele
2024-11-24T07:45:49Z
У США виявили перший випадок зараження дитини на пташиний грип H5N1, – CDC
24tv
2024-11-24T07:15:16Z
Швидка допомога по-новому: куди везтимуть українців із серйозними діагнозами
Знай
2024-11-24T05:06:35Z
Балансування на одній нозі протягом 10 секунд – чудова вправа для довголіття
24tv
2024-11-24T04:54:35Z
Анчелотті прокоментував зміну позицій Мбаппе та Вінісіуса
Football.ua
2024-11-24T22:45:20Z
Ван Ністелрой претендує на посаду головного тренера Гамбурга
Football.ua
2024-11-24T22:39:48Z
Лаціо розгромив Болонью
Football.ua
2024-11-24T22:18:47Z
Верес — Олександрія 1:1 Відео голів та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2024-11-24T21:51:27Z
Барселона хоче влітку підписати захисників на обидва фланги
Football.ua
2024-11-24T21:37:18Z
Лестер може призначити Поттера
Football.ua
2024-11-24T19:57:09Z
"Реал" без Луніна здобув розгромну перемогу та наблизився до "Барселони" в Ла Лізі
TSN
2024-11-24T19:54:37Z
Євробаскет-2025. Матч Ізраїль - Україна відбудеться за закритими дверима
УкраинФорм
2024-11-24T19:48:50Z
Мбаппе прорвало: Реал без Луніна впевнено перемагає Леганес
24tv
2024-11-24T19:33:35Z
Штраф 3400 гривень: які водії ризикують залишитися без прав вже за 10 днів
Хвиля
2024-11-25T04:45:27Z
Яке сьогодні свято 25 листопада 2024 року: що може накликати хвороби у цей день
GlavRed
2024-11-25T04:27:29Z
Завдяки застосунку «єППО» українське небо вдається захистити на 80% – Міноборони
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T04:21:19Z
Букінгемський палац закривають на реконструкцію
УкраинФорм
2024-11-25T03:46:06Z
Баргилевич визнав СЗЧ в армії і назвав рішення, яке допоможе вирішити проблему
ZN UA
2024-11-25T03:43:22Z
Що потрібно почати натще 25 листопада і навіщо всім треба сходити до церкви: прикмети та заборони на Клима Холодного
Знай
2024-11-25T03:04:36Z
Спадщина між дітьми від різних шлюбів: експерти пояснили, як її розподілити
Политека
2024-11-25T03:01:56Z
Три українські університети отримали від партнерів потужні генератори
УкраинФорм
2024-11-25T02:21:27Z
Українці щодня демонструють свій незламний дух - Трюдо
УкраинФорм
2024-11-25T02:21:24Z
Штрафи до 17 тисяч: Кабмін видав нову постанову, потрібно встигнути до 1 січня
Политека
2024-11-25T04:30:51Z
За воду чи газ можна не платити: як отримати компенсацію за неякісні комунальні послуги
Знай
2024-11-25T04:06:43Z
Оновлено соціальні норми споживання газу: що тепер мають знати споживачі
Хвиля
2024-11-25T04:00:34Z
Ашан, Метро та Варус показали свіжі ціни на гречку, рис та макарони: як змінилася вартість
Хвиля
2024-11-25T03:15:39Z
В Україні цьогоріч приватизували майже 350 обʼєктів - Немчінов
УкраинФорм
2024-11-25T01:34:32Z
Виплати на зимовий період: українцям видають по 21 000 грн на руки
Знай
2024-11-25T01:30:12Z
Золото та срібло відчутно подорожчали: як змінилися ціни за тиждень
24tv
2024-11-24T22:18:33Z
Коли Воррен Баффет, який має майже 150 мільярдів доларів, купив свої перші акції
24tv
2024-11-24T21:30:16Z
У Фінляндії знайшли несподіваний спосіб утилізації старих вітряних турбін
24tv
2024-11-24T20:27:17Z
Росіяни атакували Київ та Запоріжжя, пошкоджено інфраструктурний об’єкт, постраждала дівчина
Комсомольская правда
2024-11-25T04:30:41Z
Де розташована нафтобаза у Калузі, які підпалили "уламки" БпЛА: показуємо на карті
24tv
2024-11-25T03:57:16Z
На Рівнещині 13-річного підлітка засипало піском, він загинув
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T02:54:42Z
У Ковелі стався конфлікт зі стріляниною за участі поліції
Украина Криминальная
2024-11-25T01:42:48Z
Гаряча ніч у Росії: вибухи пролунали у Курську та Калузі
TSN
2024-11-25T01:21:43Z
У Запоріжжі «Шахеди» пошкодили інфраструктурний об'єкт, поранена дитина
УкраинФорм
2024-11-25T00:43:26Z
Палає нафтобаза: росіяни скаржаться на атаку безпілотників у Калузі
24tv
2024-11-24T23:51:05Z
Суд у Львові конфіскував Iphone 13 у військовополоненого
InternetUA
2024-11-24T22:37:41Z
У турецькій Анталії загорівся пасажирський літак з Росії
УкраинФорм
2024-11-24T20:48:13Z
Імбир можна зберегти свіжим понад місяць: головні секрети
Знай
2024-11-25T04:51:05Z
Плани геть сходять з рейок в Овнів і Стрільців: чоловічий гороскоп на 25 листопада – 1 грудня
24tv
2024-11-25T04:45:19Z
Рецепт тонких млинців: що додати в тісто для ідеального результату
24tv
2024-11-25T04:12:55Z
Гороскоп на тиждень 25 листопада – 1 грудня для всіх знаків Зодіаку: Львів обдурять, Овни витратить сили, а Водолії мають слухати себе
Знай
2024-11-25T02:30:32Z
Ідеальний гарбузовий крем-суп за 30 хвилин: кулінар поділилася простим рецептом
Политека
2024-11-25T02:01:35Z
Грілки із гарячою водою можуть бути небезпечними: як перевірити їх
GlavRed
2024-11-24T22:27:38Z
Це знають не всі: навіщо додавати оцет під час варіння картоплі
24tv
2024-11-24T22:18:26Z
Він бюджетний та смачний: відеорецепт нового яблучного пляцка від Лілії Цвіт
24tv
2024-11-24T22:00:32Z
P Diddy бідкається на тюремну їжу: журналіст вирішив перевірити, наскільки вона жахлива
24tv
2024-11-24T21:12:12Z
Колапс основної системи циркуляції води в океані Землі вже відбувається
Portaltele
2024-11-25T04:48:05Z
Науковці створили пластик, що повністю розкладається у морській воді
УкраинФорм
2024-11-25T04:42:30Z
Головоломка для справжніх геніїв: потрібно за 13 секунд знайти 6 захованих букв
GlavRed
2024-11-25T04:27:16Z
Google видалив сотні новинних сайтів та доменів через розміщення прокитайського контенту
InternetUA
2024-11-25T04:01:37Z
До Землі наближається майже 100-метровий астероїд
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T03:54:55Z
Українська гра збере $1 млрд? Економісти підрахували, який прибуток дасть STALKER 2
Знай
2024-11-25T03:51:33Z
Розкрито терміни старту продажу консолі Nintendo Switch 2
InternetUA
2024-11-25T03:01:23Z
OpenAI готується до запуску власного браузера з інтегрованим ChatGPT
InternetUA
2024-11-25T01:01:15Z
Австралія відмовилася від плану штрафувати соцмережі-гіганти за небажання боротися з дезінформацією
ZN UA
2024-11-25T00:16:48Z
Тиск у шинах заощадить до 2000 гривень: що треба знати водіям
Знай
2024-11-24T22:30:20Z
Найнадійніші та найгірші авто року за версією TÜV
360ua.news
2024-11-24T20:12:33Z
Який найменший у світі мотоцикл
AutoCentre
2024-11-24T18:13:54Z
Дебют Mercedes-AMG E53 у Києві
360ua.news
2024-11-24T14:07:53Z
На продаж виставили "найстрашніше" американське авто
Фокус
2024-11-24T10:00:09Z
Понад 600 сил і 3,8 с до сотні: в Україну привезли новий спортивний седан Mercedes
Фокус
2024-11-24T08:51:23Z
Jaguar E-Type знаменитого шпигуна виставили на аукціон
AutoCentre
2024-11-24T08:03:54Z
KIA K5 та Porsche Cayenne майже задарма: співробітник ТЦК Дмитро Некраш на одну зарплату організував собі автопарк
Знай
2024-11-24T05:21:51Z
Механік назвав моделі авто, які б він ніколи не купив: деякі з них популярні в Україні
24tv
2024-11-23T21:24:32Z