MY.UAНовини
відомі Крути: героїзм захисників України на тлі поразки влади
відомі Крути: героїзм захисників України на тлі поразки влади

відомі Крути: героїзм захисників України на тлі поразки влади

Поки лідери УНР гралися в соціальну демократію, більшовики навертали на свій бік широкі маси селян

Під час наступу більшовицьких військ на Київ в останні дні січня 1918 року поблизу залізничної станції Крути на Чернігівщині відбувся бій між загоном юнкерів з військового училища, київських студентів і гімназистів, яких атакували переважаючі сили російських червоногвардійців і балтійських моряків.

Кількість загиблих українців і червоних росіян, а також похованих на Аскольдовій могилі захисників станції постійно змінюється. За радянських часів тему Крут суворо забороняли. Надійної й перевіреної в архівах інформації й до сьогодні зібрано мало, історія бою оповита легендами і міфами (наприклад, про 300 загиблих українців і порівняння бою з грецькими Термопілами). Тож і наша стаття не є істиною в останній інстанції.

Буквально за тиждень до цього бою Центральна Рада почала обговорення IV Універсалу, який проголосив Українську Народну Республіку "самостійною, ні від кого не залежною, вільною, суверенною державою українського народу". Українська влада майже 50 днів вимучувала цей документ після того, як владу в Петрограді захопили більшовики. На теренах колишньої Російської імперії повним ходом йшла Громадянська війна…

Проголошення на Софіївському майдані в Києві IV Універсалу Української Центральної Ради. 24 січня 1918 року (ухвалений 22 січня)

Деякі історики наголошують на складному військово-політичному становищі новоствореної держави та помилках командування. І що це завадило реалізувати положення IV Універсалу. Насправді ж головними чинниками поразки першого етапу Української революції 1917—1921 років була як кричуща непрофесійність політиків із соціалістичного уряду УНР, так і незрілість української селянської маси, яка більше вірила облудним прокламаціям більшовиків.

Понад 100 років тому в Києві широкі маси залишалися чужими ідеї національного відродження. Український історик в діаспорі Ісидор Нагаєвський писав: "Революція 1917 р. застала Наддніпрянську Україну скаліченою духовно, культурно, національно… Тільки селянська маса залишалася українською, а всі інші прошарки були зденаціоналізовані… більшість населення українських міст — це був зайшлий, неприхильний нам елемент".

Практично всі лідери Центральної Ради, а згодом УНР до самого ухвалення IV Універсалу продовжували вірити у непорушність федеративних зв’язків із Росією, в "братерство народів". Молоді романтики з соціалістичного уряду прикривалися сивою бородою видатного історика, але абсолютно нікчемного політика Михайла Грушевського. В останньому, "незалежницькому" IV Універсалі вони вирішили погратися в соціальну демократію, оголосивши про вибори в "народні ради", підтвердили закон про передачу землі селянам без викупу. Але російські більшовики завжди були на крок попереду.

"Природа любить економію: коли Україна устами своїх революційних провідників хотіла робити те саме, що й Росія, то виявилося, що публіка воліє оригінал, а не кепський плагіат", — писав мислитель, теоретик українського націоналізму Дмитро Донцов.

І головне: провідники УНР своїми ж руками взимку 1917—1918 років знищували армію, маючи намір замінити її міліцією. Полковник Віктор Павленко, який організовував гвардію УНР, був вимушений звільнитися, отримавши наприкінці 1917 року таку відповідь у Військовому секретаріаті: "Армія була досі і буде надалі знаряддям панівних класів".

Усі сформовані частини демобілізували. Селяни, які становили більшість військових, поїхали ділити десятини. А ще влітку 1917 року під рукою Центральної Ради на Південно-Західному фронті Першої світової були сотні тисяч багнетів. У цей час бойові частини стрімко "українізувалися". Взимку розформували 1-й Український корпус (40 тисяч вишколених, добре озброєних вояків), яким командував майбутній гетьман Павло Скоропадський.

Усе це "роззброєння" відбувалося в часи тотальної Великої війни в Європі, коли справу вирішували не переговори з історичним ворогом і дебати під куполом Педагогічного музею (нині — Київський міський будинок вчителя), а гармати, кулемети та воля до спротиву. І в цей доленосний час уряд Радянської Росії почав відкриту агресію проти УНР.

"На початку січня 1918 року більшовицькі війська з Росії увійшли до України й рушили на Київ під прапором віртуальної держави, проголошеної у Харкові, який у кінцевому рахунку стане столицею Радянської України", — пише Сергій Плохій у книзі "Брама Європи".

До Києва рвалися три більшовицькі армійські групи під командуванням лівого есера, підполковника Михайла Муравйова. Крок за кроком червоні захоплювали міста на Лівобережжі. Армійські підрозділи УНР розсипалися під ударами більшовиків або ж переходили на їхній бік.

Після втрати 20 січня 1918 року Полтави військове командування УНР вважало, що головний удар слід чекати з цього напрямку. Залізничні колії було пошкоджено вояками Гайдамацького коша Слобідської України на чолі з Симоном Петлюрою. Проте червоні вирішили змінили напрямок головного удару і перекинули війська під Бахмач. Звідти через Ніжин і Бровари був прямий шлях на Київ.

Загальна кількість українського війська на цьому відрізку фронту не перевищувала 700 багнетів (до 450 юнкерів, до 130 студентів і гімназистів і 80 місцевих добровольців — "вільних козаків") під командуванням сотника Аверкія Гончаренка. На їхньому озброєнні було 16 кулеметів, бронепотяг і залізнична платформа з гарматою і кулеметом.

Аверкій Гончаренко під час служби в Російській імператорській армії

У Помічному Студентському курені були студенти-добровольці з Українського народного університету, Київського університету ім. святого Володимира та учні старших класів Кирило-Мефодіївської гімназії, слухачі фельдшерської школи (більшість з них не мали бойового досвіду та навіть вишколу, як юнкери).

29 січня українські бійці зайняли оборону обабіч залізниці поблизу станції Крути між Бахмачем і Ніжином й понад шість годин стримували атаки загонів петроградських, московських червоногвардійців і балтійських матросів (близько 5600 багнетів); проте росіяни спочатку кинули в бій трохи більш як 1000 вояків.

Схема бою під Крутами, виконана сотником Сергієм Горячком, 1930-ті роки

Позиції українців були добре облаштовані — з обох боків залізничного насипу в імпровізованих шанцях; уздовж колії з бронепотяга і бойової платформи вони відбивали атаки червоних. Студенти опинилися на крайньому лівому (північному) напрямку, трохи далі від епіцентру бою.

Вдень до більшовиків підійшло підкріплення — 1-й Петроградський червоногвардійський загін і другий бронепотяг. Перевага росіян стала абсолютною, а до того стало відомо, що ніжинський курінь імені Тараса Шевченка заявив про перехід на бік більшовиків, не бажаючи вести "братовбивчу війну з великоруським пролетаріатом".

Ніжин знаходився позаду Крут, тож шлях до відступу був би перекритий. Гончаренко віддав наказ відходити до ешелону. Близько 17 години, вже в сутінках зібралися всі підрозділи. З’ясувалося, що відсутня одна чота. Скоріше за все, студенти (36 осіб) не отримали наказ про відступ. Вони потрапили в полон на станції, яку вже захопив ворог.

Один з командирів більшовицьких підрозділів Петро Єгоров наказав стратити 27 із 36 студентів і гімназистів. Загальні втрати українців під час бою під Крутами становили близько 100-120 осіб; про втрати росіян достеменно невідомо, хоча інтернетом гуляє цифра в 300 осіб.

Бій під Крутами. Художник Леонід Перфецький

Під час відступу від Крут загін Гончаренка вже під станцією Бобрик об’єднався з частиною Гайдамацького коша Петлюри, що затримався в дорозі через страйк залізничників (які співчували більшовикам) і не встиг допомогти крутянам. Війська поверталися до Києва, бо саме 29 січня у столиці вибухнув заколот противників Центральної Ради, який згодом отримав назву Січневе повстання.

Вірні уряду УНР військові частини 4 лютого зламали опір більшовиків із заводу "Арсенал" і червоногвардійців, які підняли повстання в декількох районах Києва. Багато українізованих частин займали нейтральну позицію. Про невтручання заявили чеські (50 тисяч багнетів!), польські та сербські частини, які дислокувалися в місті та на його околицях.

Після важких боїв і гарматних обстрілів, 8 лютого столицю окупували червоні. Частина захисників Києва, деморалізованих поразками та політикою уряду УНР, теж заявили про невтручання чи перейшли на бік більшовиків. Червоногвардійці почали справжнє полювання на українців і російських офіцерів, які під час повстання дотримувалися нейтралітету.

Ще 4 лютого Михайло Муравйов віддав наказ про "нещадне знищення всіх офіцерів, гайдамаків, монархістів і всіх ворогів революції". Серед ворогів революції були полонені вояки-українці, представники влади з виданими УНР посвідченнями, пересічні містяни, священники (серед них митрополит Київський і Галицький Володимир, розстріляний біля стін Лаври). За кілька днів кривавої вакханалії загинули тисячі людей.

Уряд УНР поспіхом евакуювався до Житомира, проте частина урядовців залишилися в Києві і теж стали жертвами червоного терору. 9 лютого у Бересті (Брест-Литовську) було підписано мир між УНР і кайзерівською Німеччиною та цісарською Австро-Угорщиною. Радянські війська залишали українські землі, але разом з урядом УНР до Києва прийшли німецькі та австро-угорські війська.

Після звільнення України від більшовиків, 19 березня, в Києві відбувся урочистий похорон на Аскольдовій горі 28 полеглих у бою під Крутами. Урочисту промову виголосив Михайло Грушевський…

Похорон героїв Крут 19 березня 1918 року. Колишній Бібіковський бульвар (зараз Шевченка) у Києві. Вказана дата внизу помилкова

Реальної незалежності Україна не мала, тож 29 квітня 1918 року німці розпустили соціалістичну Центральну Раду і привели до влади генерала, консерватора Павла Скоропадського, якого оголосили гетьманом України. Але це вже інша історія.

Український громадсько-політичний діяч, історик літератури Сергій Єфремов дав таку характеристику уряду УНР (першої, недовгої, каденції до перевороту 29 квітня): "Поки тут, у Києві, в центрі, меткі та промітні люди робили політичні та партійні кар’єри та тішилися часто проблематичними, бо тільки на папері, здобутками — там, на місцях, у селі, все потроху вислизнуло з наших рук; там пішла руйнація всього економічного й культурного надбання; там почав гору брати більшовизм, такий принадний як на примітивну психіку темних людей".

Уроки Крут досі залишаються актуальними. Адже захисники станції свідомо, без непотрібної риторики захищали українську державність. І головне — вірили в цю ідею.

2006 року на станції Крути відкрили меморіал пам'яті полеглих. А 2012-го на Аскольдовій могилі у Києві, де поховані захисники України, було встановлено кам'яний хрест.

останні роки історики-дослідники Михайло Ковальчук та Віталій Скальський довели, що бій під Крутами насправді відбувся не 29-го, а 30 січня.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
15 місяців вважався зниклим: на Прикарпатті попрощалися з полеглим захисником Юрієм Маціборським
24tv
2025-04-03T04:21:39Z
У Києві та Харкові в ТЦК видався невдалий день щодо мобілізації
Antikor
2025-04-03T04:18:21Z
В Україні змінили ПДР: кому дозволили їздити смугою для громадського транспорту
ЗаРулем
2025-04-03T04:09:10Z
У Кропивницькому учні ліцею розробили ШI-інструмент, який виявляє булінг у соцмережах
УкраинФорм
2025-04-03T04:06:49Z
Українці назвали основні причини повернення переселенців на ТОТ
УкраинФорм
2025-04-03T04:06:34Z
Вінниця передала бійцям на фронт 400 FPV-дронів
УкраинФорм
2025-04-03T04:06:22Z
Як сьогодні живе "Міс Україна" Анна Заячківська, яка стала жертвою домашнього насильства
24tv
2025-04-03T04:03:45Z
3 квітня – яке церковне свято: чому сьогодні не можна здійснювати дорогі покупки
24tv
2025-04-03T04:03:32Z
Допомога для ВПО в Дніпрі: як отримати необхідну підтримку
Политека
2025-04-03T04:01:28Z
«Європа готова відповісти». Фон дер Ляєн відреагувала на нові мита від США
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T04:21:38Z
Команда Волца створила мінімум 20 групових чатів Signal для обговорення безпеки у всьому світі — Politico
TSN
2025-04-03T04:19:26Z
США ввели мита проти... безлюдних островів. Росії нові тарифи не торкнулись
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T04:19:03Z
Мита Трампа проти світу та чати Signal про міжнародну безпеку: головні новини ночі 3 квітня 2025 року
TSN
2025-04-03T04:18:37Z
"Не має смартфона": Путін змусив найближче оточення користуватись друкарськими машинками, — ЗМІ
Фокус
2025-04-03T04:12:03Z
ISW: США можуть "натиснути" на Росію для встановлення миру в Україні не лише санкціями
Antikor
2025-04-03T04:09:44Z
Трамп не є агентом Кремля, він просто має іншу картину світу, - Кулеба
Antikor
2025-04-03T04:09:23Z
Ізраїль вдарив ракетами по Сирії
Gazeta UA
2025-04-03T04:06:40Z
"Майже неминуча": в Франції зробили тривожну заяву про ядерну війну
GlavRed
2025-04-03T04:06:23Z
Мінус ще 1390 окупантів: втрати ворога на 3 квітня
24tv
2025-04-03T04:19:06Z
Вп'яте за тиждень росіяни обстріляли Харків: наслідки нічної атаки
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T04:18:45Z
Росіяни захопили село у Запорізькій області: в ISW кажуть, куди рухаються далі
ZN UA
2025-04-03T04:18:06Z
На Донеччині залишаються близько 284 тисяч цивільних - ОВА
УкраинФорм
2025-04-03T04:06:33Z
Прикордонники уразили два дороговартісні російські комплекси спостереження
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T04:06:32Z
«Білі янголи» вивезли з Покровська під обстрілами ще вісьмох цивільних
УкраинФорм
2025-04-03T04:06:09Z
Таємничий острів і знищення російського підполковника: резонансна операція ССО на Херсонщині
24tv
2025-04-03T04:03:19Z
Гороскоп на завтра 4 квітня: Скоріпонам - несподіваний прибуток, Левам - успіх
GlavRed
2025-04-03T03:27:39Z
На Сумщині росіяни масовано обстрілюють громади, що прилягають до зони бойових дій ЗСУ на теренах РФ
ZN UA
2025-04-03T03:12:32Z
Пропутінська співачка Нетребко повертається на сцену Лондонської Королівської опери
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T04:12:12Z
Букмекери прогнозують Сербії на Eurovision Song Contest зараз поки що 32-й щабель. Princ — сербський співак.
FM-TV
2025-04-03T02:30:54Z
Санті Дімопулос ставлять уколи в живіт - що сталося
GlavRed
2025-04-02T23:27:40Z
Vlad Darwin & Denys Hryshchuk – "Три спроби" – 7 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-04-02T23:16:43Z
Третя дружина Сергія Тігіпка публічно зізналася в нескінченному коханні
GlavRed
2025-04-02T22:27:45Z
Український виконавець та вокаліст панк-гурту "Хейтспіч" Дмитро Однороженко долучився до ЗСУ
Antikor
2025-04-02T20:52:36Z
Не пропустіть ці фільми: 9 найгучніших прем'єр місяця
24tv
2025-04-02T20:45:22Z
Меган Маркл пустила стороннього на свою дорогущу кухню: яка умова
GlavRed
2025-04-02T20:27:53Z
Декольте на сідницях: легінси з вирізом у незвичному місці підкорюють інтернет
Telegraf
2025-04-02T20:27:23Z
У Норвегії викрили фірму, яка забезпечувала танкери з РФ фейковим страхуванням
УкраинФорм
2025-04-03T04:06:09Z
Ринок самохідної с/г техніки відновлюється: аналіз сегмента тракторів
AgroPortal
2025-04-03T04:00:32Z
"Просто смішні цифри": експерт розкритикував боротьбу з порушеннями комунальників
Хвиля
2025-04-03T03:39:14Z
Подорожчання риби у Львові: ціни на коропа, оселедця та скумбрію змінилися
Политека
2025-04-03T03:30:07Z
Перерахунок виплат з 1 квітня: чи враховується зарплата працюючих пенсіонерів
Хвиля
2025-04-03T03:21:29Z
Японія виділяє ще $5,4 млрд на стартап із виробництва чіпів Rapidus
InternetUA
2025-04-03T03:01:46Z
Борщовий набір подорожчав: як змінилися ціни на картоплю, капусту, цибулю, моркву та буряк у квітні
Хвиля
2025-04-03T03:00:37Z
Фондовий ринок США втратив понад $2 трлн - Financial Times
Gazeta UA
2025-04-03T02:33:01Z
АЗС почали підвищувати ціни на пальне: подорожчали бензин та дизель, автогаз став дешевшим
Хвиля
2025-04-03T02:06:01Z
Опонент упав: Моурінью схопив за носа тренера "Галатасарая" після матчу
ZN UA
2025-04-02T22:12:42Z
Кейн: Відсутність трофеїв не змінить мого мислення та ставлення
Football.ua
2025-04-02T22:07:27Z
Атлетіко – Барселона: визначився другий фіналіст Кубка Іспанії
Факти ICTV
2025-04-02T21:54:17Z
Реймс уперше за 48 років вийшов до фіналу Кубка Франції
Football.ua
2025-04-02T21:48:25Z
Перспективний український футболіст дебютував за іспанську "Жирону" у незвичайному турнірі
ZN UA
2025-04-02T21:30:06Z
У Німеччині вбили 17-річного українського футболіста
iPress
2025-04-02T21:13:27Z
АПЛ: Астон Вілла знищила Брайтон, успіх Ман Сіті з Лестером, поразки Забарного і Ярмолюка
Football.ua
2025-04-02T21:07:40Z
Ліверпуль мінімально здолав Евертон із Миколенком у мерсісайдському дербі
Football.ua
2025-04-02T21:03:38Z
Мілан та Інтер розписали мирову в першому кубковому Derby della Madonnina
Football.ua
2025-04-02T20:57:24Z
Чим відрізняються 2 дівчини: лише геній головоломок вгадає за 19 секунд
GlavRed
2025-04-03T04:18:35Z
Пісні голубці: цікавий рецепт з Одеської області
Фокус
2025-04-03T04:06:00Z
То правда чи міф: чи потрібно знімати піну з бульйону під час варіння
24tv
2025-04-03T03:09:53Z
Цим чотирьом знакам вдасться усе і навіть більше - астрологиня зробила приголомшливий прогноз
Gazeta UA
2025-04-03T03:09:07Z
Невибаглива, але прибуткова: чи є місце для цесарок в українському птахівництві
AgroPortal
2025-04-03T03:00:25Z
Дівам треба налагодити особисте життя: гороскоп на 3 квітня
24tv
2025-04-03T02:03:24Z
Кілька несподіваних інгредієнтів: як приготувати пісний поліський борщ за цікавим рецептом
Фокус
2025-04-03T01:30:21Z
Не ображайте їх ніколи. Люди з цими іменами сприймають все близько до серця
Telegraf
2025-04-02T23:27:54Z
Плов із тюфтельками на сковороді: рецепт оригінальної та смачної страви
Фокус
2025-04-02T23:21:30Z
Шахраї, обіцяючи «допомогу» від ООН та UNICEF, ошукали двох жінок на 95 тисяч гривень
InternetUA
2025-04-03T04:21:06Z
AP: У Мʼянмі оголосили тимчасове перемирʼя у громадянській війні для ліквідації наслідків землетрусу, який забрав життя понад 3000 людей
Antikor
2025-04-03T04:12:46Z
Схеми для ухилянтів: у Києві оголосили підозри посадовцю ТЦК та голові громадської організації
УкраинФорм
2025-04-03T04:06:51Z
Митники виявили унікальний бурштин у посилках до Штатів та Британії
УкраинФорм
2025-04-03T04:06:37Z
Службові поліцейські собаки торік розшукали 226 дітей
УкраинФорм
2025-04-03T04:06:34Z
Ту-22М3, який впав в Іркутській області, залишив без світла 210 будинків
24tv
2025-04-03T04:03:01Z
На Житомирщині затримали водія, який п’яним збив жінку з дитиною та втік з місця ДТП
Украина Криминальная
2025-04-02T23:36:02Z
На Житомирщині розслідують шахрайську схему з «чорнобильськими» виплатами на ₴820 тис
Украина Криминальная
2025-04-02T22:45:57Z
Катастрофа бомбардувальника Ту-22М3 в Іркутській області: пілот загинув
Antikor
2025-04-02T22:24:30Z
Без розводів і втрати кольору: як почистити тканинний диван
Gazeta UA
2025-04-03T04:10:16Z
Наука каже, що існує ідеальний час для фізичних вправ, якщо ви хочете прожити довше
24tv
2025-04-03T03:45:38Z
З гіпертонією на бойові завдання? Чи мобілізуватимуть чоловіка з такою хворобою
Telegraf
2025-04-02T22:24:10Z
Секрет врожаю чи зайва робота: експерт розповів, чи потрібно пасинкувати томати
GlavRed
2025-04-02T20:27:36Z
Чехія інвестує €100 млн на оновлення українських лікарень
iPress
2025-04-02T19:58:59Z
Ви робите це неправильно: як потрібно зберігати розрізаний лимон
24tv
2025-04-02T19:12:29Z
Ми всі робимо це перед сном – і саме тому не можемо заснути: в чому причина
TSN
2025-04-02T18:33:03Z
Чи шкідливо приймати душ щодня: що кажуть дослідження
TSN
2025-04-02T18:32:27Z
Яких правил потрібно дотримуватися під час миття посуду: п'ять типових помилок
TSN
2025-04-02T18:32:15Z
Магнітна буря 3 квітня: чого очікувати від сонячної активності
TSN
2025-04-03T04:18:43Z
Tinder запропонував пофліртувати зі штучним інтелектом, щоб позбутися страху перед побаченнями
InternetUA
2025-04-03T04:01:40Z
У Німеччині ШІ буде з'ясовувати, хто з містян не сортує сміття і блокуватиме їм доступ до контейнера
InternetUA
2025-04-03T03:33:36Z
Україну атакувала майже 7-бальна буря: «трусити» буде майже 2 тижні
GlavRed
2025-04-03T03:27:12Z
Має здібності 6-річної дитини: в Китаї створили людиноподібного робота зі штучним інтелектом
Фокус
2025-04-03T02:06:19Z
Інсайдер повідомив про затримку виходу Galaxy S25 Edge
InternetUA
2025-04-03T01:01:10Z
Космічний смаколик: вчені приготували традиційну японську страву на МКС і здивувалися через результат
Telegraf
2025-04-03T00:12:38Z
Компанія Amazon зробила пропозицію щодо купівлі соцмережі TikTok
InternetUA
2025-04-03T00:01:09Z
Meta готує Hypernova: розумні окуляри Цукерберга, які можуть замінити iPhone
Telegraf
2025-04-02T23:03:09Z
Перше місце у світі: експерти назвали найпродаваніший автомобіль 2025 року
GlavRed
2025-04-03T03:27:20Z
Hyundai представляє новий Ioniq 6 та натякає на довгоочікуваний 6 N
Топ Жир
2025-04-03T01:45:56Z
Новий кросовер Hyundai Nexo FCEV на водневих паливах: підвищений комфорт і сенс
Топ Жир
2025-04-03T01:30:42Z
Що символізує велике решітчасте бачення мінівена Faraday X Super One?
Топ Жир
2025-04-03T01:00:24Z
Оновлений інтер’єр Polestar 2 на 2026 рік залишається незмінним ззовні, але має значні вдосконалення всередині
Топ Жир
2025-04-03T00:30:14Z
Новий Jeep Compass з підказкою про гібридний, заряджений гібридом та електричний привід
Топ Жир
2025-04-02T23:30:04Z
Водії тільки починають розуміти, для чого потрібні загадкові кнопки із лініями
GlavRed
2025-04-02T23:27:51Z
Роллс-Ройс за $2.4 млн: автомобіль із V12 та душею спектра
Топ Жир
2025-04-02T23:00:06Z
Найбільш американські автомобілі, які найменше постраждали від мит Трампа
Топ Жир
2025-04-02T22:15:50Z