MY.UAНовини
Між молотом і ковадлом
Між молотом і ковадлом

Між молотом і ковадлом

Чого нас можуть навчити репутаційні кризи в культурних інституціях і як не втратити їх у пошуках справедливості.

21 січня в Одеському національному художньому музеї планувалося відкриттяекспозиція робіт Давида Чичкана «Зі стрічками і прапорами», що мала представити портрети військових, зображені у стилістиці політичного плаката кінця ХІХ — першої половини ХХ століття. У анонсі йшлося, що «герої робіт Чичкана — представники анархістського й антиавторитарного соціалістичного рухів, що стоять на захисті України в лавах ЗСУ». Як усе це спричинило серйозний репутаційний скандал і чому цей випадок — не лише про цінності, але і крихкість довіри та важливість інституцій.

Удар зліва, удар справа

Варто одразу пояснити, хто такий Давид Чичкан (бо це створює контекст для розуміння, чому скандал зчинився навколо виставки, якої публіка ще навіть не бачила). Чичкан — митець лівих поглядів, анархіст, що називає себе рисувальником. Його виставки неодноразово спричиняли скандали або навіть зазнавали нападів. Так, узимку 2017 року його виставку «Втрачені можливості» у Центрі візуальної культури було розгромлено невідомими у балаклавах. Частину робіт було знищено, деякі роботи нападники забрали з собою. У лютому 2022 року у Львові напали на ще одну виставку робіт Давида Чичкана, «Стрічки та трикутники», через що її було призупинено.

Нинішня історія з виставкою в ОНХМ, на жаль, не стала винятком. Буквально одразу ж після публікації анонсу на офіційній сторінці музею виставку розкритикували та закликали скасувати. Насправді важливо розуміти, що тут ішлося не лише про виставку та контекст, у якому можуть бути представлені образи військових, а й про постать художника та його попередню практику.

Протягом 18 січня під цим дописом зібралося близько двохсот коментарів, у багатьох із яких дописувачі закликали до скасування виставки, аргументуючи це тим, що художник прирівнює захисників України до російських військових. Тон багатьох повідомлень був досить агресивним, включно з погрозами до адміністрації ОНХМ.

Адміністрація музею відреагувала, написавши у соцмережах, що «музей — це відкритий простір для дискусії» та «для команди музею ця виставка є цінною». Однак згодом цей допис було видалено зі сторінок музею. Проте огром коментарів, багато з яких були агресивними, продовжував наростати, і вже ввечері 19 січня стало відомо, що виставка тимчасово скасовується з міркувань безпеки. Формулювання, щоправда, були досить неоковирні. На сторінці музею з’явилося повідомлення, що «безпекова ситуація поза компетенцією музею змусила нас тимчасово скасувати відкриття виставки до з'ясування всіх деталей». Також у повідомленні була обіцянка «протягом наступного тижня опублікувати змістовнішу заяву» та декларувалася готовність продовжувати співпрацю з Давидом Чичканом «попри критику, включно з погрозами».

Картина Давида Чичкана з проєкту «Зі стрічками і прапорами» (джерело: David Chichkan, фейсбук)

Проте ця невдала комунікація вже не могла зупинити шквал хейту, що понісся соцмережами. Одну частину аудиторії все ще обурював факт співпраці ОНХМ із Давидом Чичканом, іншу — вже факт її скасування через тиск (мовляв, а як же інституційна відповідальність?). Мистецька спільнота також розділилася: одні вимагали все ж провести виставку, інші підтримували музей, що виглядав у цій ситуації, м’яко кажучи, неоднозначно. Додавало хмизу в багаття звільнення куратора музею, керівника наукового відділу Кирила Ліпатова. Одним словом, за якісь пару діб один із флагманських українських національних музеїв опинився між молотом і ковадлом, і — що найгірше — оприявнив цілковиту неготовність до подібної кризи.

Помилувати не можна, стратити

Чому ж так відбулося? Виглядає так, що тут спрацювала сума різних факторів. По-перше, цей випадок остаточно продемонстрував, що ОНХМ перебуває в стані інституційної кризи, що розпочалася ще після смерті попереднього директора, художника Олександра Ройтбурда, який був драйвером його перезавантаження після 2018 року та зумів не лише привести до музею нову команду й аудиторію, але і провести реекспозицію та реалізувати ще низку системних змін у житті музею. Нічого дивного тут немає, під час повномасштабної війни кризу переживають немало вітчизняних культурних інституцій. Але цей фактор відчутно впливає і на інституційну оптику, і на якість і швидкість реакції у кризовій ситуації.

По-друге, треба визнати — команді музею насправді забракло водночас спроможності ухвалити рішення проводити чи скасувати виставку, чутливості спрогнозувати реакцію різних аудиторій (включно з військовими, що не лише є героями робіт Чичкана, але й тепер становлять велику і дуже важливу страту суспільства, чий досвід переживання війни — і на це необхідно зважати — є відмінним від досвідів цивільних) і стійкості обрати позицію та послідовно її відстоювати. Усі ці недолугі формулювання на кшталт «із міркувань безпеки, які поза компетенцією музею» робили лише гірше, не викликаючи в аудиторії ані довіри, ані співчуття.

По-третє, цей музей, на жаль, за останні роки встиг звикнути захищатися. Але це аж ніяк не виправдання: команда інституції, що за останні п’ять років мусила так багато боротися за власне існування, мусила б розвинути й опірну здатність, і сценарії антикризового реагування. На жаль, опинившись у ситуації неймовірного тиску з усіх боків, ОНХМ зреагував не найкращим чином.

З іншого боку, вразливість — це ознака живого (організму, людини, інституції). Бути загроженим, помилятися і визнавати помилки — частина людського буття, і все це має бути частиною норми, а не предметом стигматизації.


Картина Давида Чичкана з проєкту «Зі стрічками і прапорами» (джерело: David Chichkan, фейсбук)

Епілог

Увечері 23 лютого на сторінці ОНХМ врешті з’явилося ще одне повідомлення. У ньому команда музею визнає, що виставка таки не відбудеться, визнає — і це важливо — власну інституційну відповідальність за ситуацію, що склалася, та обіцяє провести роботу над помилками: оновити внутрішню структуру музею та стратегію його розвитку на найближчі роки.

Здавалося б, інцидент на цьому можна вважати вичерпаним. На жаль, із кількох причин такого відчуття наразі немає. По-перше, так і не відбулося відкритого діалогу між усіма сторонами, що є причетними до цієї історії, або вважають, що мають право висловитися. По-друге, протягом майже всієї кризи музей комунікував назовні вкрай невдало, чим лише підсилив відчуття безвідповідальності та розладу всередині інституції. По-третє, далеко не всі учасники цієї історії насправді прагнули порозуміння та діалогу — не бракувало і відверто хейтерських дописів та образ.

Якщо абстрагуватися від емоційної чутливості ситуації, то це направду дуже цікавий кейс, у центрі якого — складне для української дійсності поняття відповідальності. І тут логічно було б говорити водночас як про відповідальність інституції за свою виставкову політику та дії, що спричинили репутаційну кризу, так і про відповідальність спільноти й суспільства за наші інституції. Ми часто говоримо про те, що сильні та спроможні культурні інституції — це те, на чому тримається сфера культури (про будь-яку іншу сферу в країні можна сказати те саме). Проте, коли факапи чи кризи стаються навіть у найбільш спроможних і репутаційно бездоганних інституціях, ми чомусь дуже часто готові рознести їх на шмаття (хтозна, чи справа тут у підміні інституту репутації практикою остракізму, чи у банальному зведенні рахунків за нагоди?).

Видається, що одним із важливих шарів цього випадку є усвідомлення (чи ні) спільнотою та ширшою аудиторією важливості культурних інституцій під час війни, і готовності захищати наші інституції на рівні існування, навіть коли вони помиляються, адже ризик у запалі емоцій виплеснути дитя разом із водою досить великий. Але заразом і закликати ці інституції до відповідальності та доброчесності — без цього їхнє існування просто позбавлене сенсу.

У випадку ж ОНХМ, зважаючи на його історію, незайве було б пам’ятати, що будь-яка криза у музеї була б дуже на руку тим, хто всі ці роки хотів зупинити його поступ.

Очевидно, що Одеський національний художній музей нині перебуває в інституційній кризі. Вона значно ширша за ситуацію зі скасуванням виставки Давида Чичкана чи навіть кризу довіри з боку спільноти, і давати з нею раду музею тепер точно доведеться. Але можливо, цей приклад міг би стати початком дискусії про те, як нам навчитися проходити через репутаційні та інші шторми, не забиваючи одне одного камінням. Як нам говорити про помилки, а не вмить «скасовувати» цілі інституції, за поступом яких — величезні зусилля спільноти. Як командам культурних інституцій врешті почати відрощувати відповідальність і спроможність долати кризи, а не лише здатність до самозахисту. Але всім учасникам цієї історії важило б пам’ятати, що будь-яка криза — це збільшувальне скло. Вона показує речі важливі, але часто непомітні у щоденній рутині. Головне, не ловити цією лінзою прямий сонячний промінь, бо світло може легко перетворитися на вогонь.

Ілюстрація на головній: картина Давида Чичкана з проєкту «Зі стрічками і прапорами». David Chichkan, фейсбук

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Трамп обрав наймолодшу прессекретарку за всю історію Білого дому
Детектор М
2024-11-16T08:31:08Z
У Пентагоні сказали, коли Україна може отримати обіцяну зброю від США
Хвиля
2024-11-16T08:30:37Z
Ризик "жахливого нормандського формату": Джонсон розніс дзвінок Шольца Путіну
GlavRed
2024-11-16T08:27:51Z
У Грузії протестують проти результатів виборів: главу ЦВК облили фарбою
Европейская правда
2024-11-16T08:27:30Z
США, Корея і Японія підтримують Україну, яка здійснює своє невід’ємне право на самооборону
УкраинФорм
2024-11-16T08:24:27Z
Путін хоче «домовлятися» з Україною лише про капітуляцію - Зеленський
УкраинФорм
2024-11-16T08:22:13Z
Легендарний пранкер Майор Чорнобаєв розказав про специфіку спілкування телефоном з росіянами
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T08:18:53Z
Війна закінчиться не абстрактно, але точної дати немає - Президент
УкраинФорм
2024-11-16T08:18:09Z
МЗС Польщі: Найважливіші переговори про війну в Україні відбуватимуться у Варшаві
TSN
2024-11-16T08:13:10Z
Христина Христонька про дружбу з Дмитром Варваруком, дует з Юліком та участь у Євробаченні - інтерв'ю для Фокусу
Фокус
2024-11-16T08:15:14Z
Рецензія на серіал «Пінгвін» / The Penguin
ITC
2024-11-16T08:06:57Z
Ситком «Голова-2» пожертвував героєм заради ідеї
Детектор М
2024-11-16T08:01:31Z
3 легкі українські серіали, які можна подивитися за вихідні
24tv
2024-11-16T07:15:48Z
5 фільмів на вихідні — рекомендація від зірок
Фокус
2024-11-16T07:12:27Z
Від «Пили» до «Астралу»: топ-8 фільмів жахів 2023 року
Вива
2024-11-16T07:00:11Z
Як виглядати стильно та елегантно: 6 трендів взуття на зиму 2024/2025
GlavRed
2024-11-16T05:27:16Z
От чому ми любимо вдягатися саме так: чоловічий стиль моди за знаком Зодіаку
24tv
2024-11-16T04:51:26Z
EuroTier 2024: світові прем'єри у тваринництві. Чим здивували виробники
AgroPortal
2024-11-16T04:30:58Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
Форма серця впливає на його здоровʼя
24tv
2024-11-16T08:03:43Z
Чому залізо настільки важливе для нашого здоровʼя та що робити, коли його бракує
24tv
2024-11-16T07:03:38Z
Як правильно обрати косметолога, щоб не боятися померти у нього в кріслі
Фокус
2024-11-16T06:12:50Z
Сьогодні 70% кластерних лікарень створили реабілітаційні відділення - Ляшко
УкраинФорм
2024-11-16T00:54:18Z
Як приготувати м’яку печінку без вимочування: варіант з яблуками та цибулею
24tv
2024-11-15T21:57:37Z
Топ 5 заспокійливих напоїв, які допоможуть розслабитися після напруженого дня
Фокус
2024-11-15T21:12:03Z
Уряд підтримав проєкт закону про реформування соціального страхування
ZN UA
2024-11-15T21:01:02Z
Українські лікарні можуть знову потрапити до лап бюрократії: зарплати затримаються, купівля обладнання відкладеться
Знай
2024-11-15T20:12:48Z
Як злочинці використовують Telegram та інші месенджери
Украина Криминальная
2024-11-16T08:31:43Z
У родині Джима Керрі сталося горе
GlavRed
2024-11-16T08:27:34Z
Скандал із застосуванням зброї працівником ТЦК
360ua.news
2024-11-16T08:18:10Z
Зеленський: У всіх бригадах є випадки СЗЧ, бо це війна
УкраинФорм
2024-11-16T08:09:43Z
“Найбільша небезпека у полоні – це втратити частину себе”: правозахисник Максим Буткевич про службу на “нулі”, полон і відновлення
Детектор М
2024-11-16T08:06:31Z
Вчителька праці, яка «малює» деревом: На картинах заробляю, а школа – для душі
Комсомольская правда
2024-11-16T08:04:36Z
Розвідка повідомила, як РФ розв'язує проблему із дефіцитом молодших офіцерів
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T08:03:55Z
Актор Богдан Бенюк пояснив, як вирішити мовне питання і перейти на українську
TSN
2024-11-16T08:03:01Z
Жінка збудувала зі старого дерева хатинку в лісі: мільйони людей мріють жити, як вона
Фокус
2024-11-16T08:00:39Z
Транзит російського газу: як зростуть ціни після припинення співпраці з РФ
ZN UA
2024-11-16T08:31:40Z
Топ-7 аргументів, чим жито цікаве для українських аграріїв
AgroPortal
2024-11-16T08:30:33Z
Зеленський: На виробництво дронів у бюджеті на наступний рік передбачені ₴775 мільярдів
УкраинФорм
2024-11-16T08:27:01Z
Заблокували картку ПриватБанку замість шахрайського платежу: що робити
Хвиля
2024-11-16T08:21:29Z
У Варшаві з'явиться новий аеропорт: подробиці
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T08:12:56Z
Аграрії просять роз’яснень у податківців щодо введення режиму експортного забезпечення
AgroNews
2024-11-16T08:09:51Z
Запорізька АЕС на межі блекауту через російський обстріл
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T08:04:10Z
Чи може банк заблокувати зарплатну картку: пояснення від юристів та НБУ
24tv
2024-11-16T08:03:39Z
«Газпром». Час розплати настав
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T08:01:58Z
Ідеальний салат для особливого випадку: поєднуємо корейську моркву, моцарелу та курку
24tv
2024-11-16T08:21:05Z
Бюджетний спосіб: як створити настінний органайзер з порожньої пластикової каністри
24tv
2024-11-16T07:33:39Z
Їх поєднали небеса: 2 знаки зодіаку, які ідеально підходять одне одному
24tv
2024-11-16T07:03:32Z
Більшість людей роблять це неправильно: ось куди потрібно заливати гель для прання
24tv
2024-11-16T07:00:53Z
Курячі рулетики з сиром та зеленню: рецепт за 40 хвилин для свята чи смачної вечері
Знай
2024-11-16T06:51:35Z
Найкращі туристичні села світу: до переліку ООН вперше увійшли два українських
УкраинФорм
2024-11-16T05:24:53Z
Як прикрасити ялинку у 2025 році: найкращі ідеї підготовки до свята
GlavRed
2024-11-16T04:27:52Z
"Помаранчевий" чи "оранжевий" – як правильно: не усім відомо, як насправді варто казати
GlavRed
2024-11-16T04:27:41Z
Як приготувати печиво мигдальне без складнощів: доступний рецепт від Глинської
Политека
2024-11-16T04:00:16Z
Тайсон пояснив, навіщо кусав рукавичку під час бою із Полом
24tv
2024-11-16T08:24:35Z
Португалія завершуватиме груповий етап Ліги націй без Роналду та ще кількох гравців основного складу
Football.ua
2024-11-16T08:16:44Z
Одеські тайбоксери перемогли на чемпіонаті Європи
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T08:15:27Z
Грузія – Україна: хто покаже один із ключових матчів команди Реброва у Лізі націй
24tv
2024-11-16T08:09:34Z
Стартує поєдинок плей-офф Кубка Біллі Джин Кінг Україна - Австрія
УкраинФорм
2024-11-16T08:09:12Z
Збірна Косова відмовилась догравати матч проти Румунії через вигуки "Сербія! Сербія!"
Football.ua
2024-11-16T07:55:23Z
"Знищив би за 90 секунд": відомий журналіст відреагував на поразку легендарного Тайсона
24tv
2024-11-16T07:45:47Z
Джейк Пол переміг Майка Тайсона: як проходив бій
Фокус
2024-11-16T07:45:39Z
Яскраве шоу довжиною у вісім раундів: відеоогляд битви Майк Тайсон – Джейк Пол
24tv
2024-11-16T07:45:13Z
Нічна атака дронів: у Запорізькій області пошкоджений об’єкт критичної інфраструктури
GlavRed
2024-11-16T08:27:50Z
На Донеччині під обстрілами загинули троє цивільних
1News
2024-11-16T08:24:26Z
Українському радіо сьогодні виповнюється 100 років
Комсомольская правда
2024-11-16T08:22:33Z
На Київщині через атаку російських дронів пошкоджене скління двох квартир і балконів
УкраинФорм
2024-11-16T08:22:30Z
У Вінниці створять новий індустріальний парк з інвестиціями в один мільярд
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T08:21:47Z
Ситуація дуже важка: журналіст про натиск РФ на Курахове – які села під загрозою окупації
TSN
2024-11-16T08:21:44Z
На фронті за добу - 170 боєзіткнень, росіяни активно атакують на трьох напрямках
УкраинФорм
2024-11-16T08:21:16Z
Оперативна інформація щодо російського вторгнення станом на 08.00 16.10.2024
Украина Криминальная
2024-11-16T08:15:43Z
На Чернігівщині прикордонники знищили російський прапор, який встановили диверсанти
УкраинФорм
2024-11-16T08:13:49Z
Такий молодий, а вже перекреслив своє майбутнє: 18-річний українець став посібником рф, СБУ розповіли про його злочини
Политека
2024-11-16T08:27:36Z
В Індії унаслідок пожежі у пологовому загинули десятеро немовлят
УкраинФорм
2024-11-16T08:09:25Z
Зраднику з Харківщини, який "здавав" позиції ЗСУ, загрожує довічне
InternetUA
2024-11-16T08:01:50Z
На Херсонщині внаслідок обстрілу поранені двоє чоловіків
УкраинФорм
2024-11-16T07:57:04Z
Рівненські поліцейські видворили з України 25-річну громадянку РФ
TSN
2024-11-16T07:42:33Z
РФ надранок атакувала Запоріжжя "Шахедами" – деталі атаки
TSN
2024-11-16T07:42:17Z
У Росії стався обвал на шахті після підземного поштовху
1News
2024-11-16T07:30:43Z
Під ранок росіяни пошкодили критичну інфраструктуру Запорізького району, а напередодні в області вбили людину
ZN UA
2024-11-16T06:40:12Z
Харків’янка, що працювала на громадському транспорті, зливала росіянам дані про ЗСУ
InternetUA
2024-11-16T06:28:28Z
4 прості налаштування, які допоможуть продовжити час роботи пристрою
InternetUA
2024-11-16T08:01:40Z
Переконав кинути роботу і піти за ним: як робот викрав 12 великих "колег" іншого виробника
InternetUA
2024-11-16T07:31:08Z
Топ-7 дивних технологій для смартфонів: від висувних камер до саморобок
InternetUA
2024-11-16T06:31:13Z
Де три помилки на картинці: загадку потрібно розгадати за 11 секунд
GlavRed
2024-11-16T06:27:56Z
Як використання буфера обміну Windows підвищить продуктивність роботи на ПК
InternetUA
2024-11-16T06:01:16Z
Паї безкоштовно роздають? Новий симулятор фермера, після виходу в Steam, встановив рекорд
Знай
2024-11-16T05:51:17Z
iPhone XS Max тепер є частиною історії Apple
Portaltele
2024-11-16T05:48:59Z
Просто хотів співати: за що Apple часів Джобса була готова засудити 9-річного хлопчика
24tv
2024-11-16T05:12:51Z
Дослідники прогнозують, що штучний інтелект матиме вирішальне значення у війнах майбутнього
InternetUA
2024-11-16T05:03:34Z
Розкішний електричний Jaguar GT вперше показали на фото
AutoCentre
2024-11-16T08:04:14Z
Skoda Karoq: маленький кросовер для великої родини
AutoCentre
2024-11-16T07:06:21Z
Навіть у Монако такого не бачили: українець одягнув "Запорожець" у золото
Знай
2024-11-16T04:51:06Z
В Україні Renault Master оснастили «розумним» гідробортом
AutoCentre
2024-11-15T20:36:43Z
Автопарк Укрпошта оновився місткими фургонами
AutoCentre
2024-11-15T18:18:10Z
Яким чудом Nissan X-Trail прискорюється 0-100 за 7 секунд
AutoCentre
2024-11-15T17:15:52Z
Відбувся перший публічний показ автобусів VDL Van Hool
AutoCentre
2024-11-15T16:16:03Z
Зимовий омивач в авто: як обрати не підробку
Взгляд
2024-11-15T15:42:58Z
Mercedes-Benz Trucks відкрив зарядний парк для електровантажівок
AutoCentre
2024-11-15T14:12:27Z