Глава Пентагону Ллойд Остін, коментуючи удар по американській базі в Йорданії із загибеллю трьох військових, наголосив, що ця атака не залишиться без відповіді.
Американські сили, дислоковані на північному сході Йорданії поблизу сирійського кордону, атакував безпілотник. Загинули троє американських військовослужбовців, до 34 військових отримали поранення або контужені. США обіцяють відповісти на атаку
Глава Пентагону Ллойд Остін підкреслив, що відповідальність за цю та інші атаки на сили США на Близькому Сході несуть угруповання, що підтримуються Іраном.
“І ми відповімо на них у той час і в тому місці, які оберемо самі. Президент і я не зазнаємо нападів на американські війська, і ми вживатимемо всіх необхідних заходів для захисту Сполучених Штатів, наших військ та наших інтересів”, – додав Остін. .
“Хоча ми все ще збираємо факти цієї атаки, ми знаємо, що вона була здійснена радикальними підтримуваними Іраном бойовими угрупованнями, що діють у Сирії та Іраку”, – сказав президент США Джо Байден у своїй заяві.
Загиблі стали першими жертвами серед американських військовослужбовців у регіоні з початку війни у Газі.
Іран вважає заяви про свою причетність до удару “безпідставними”, заявив у понеділок офіційний представник МЗС Ірану Насер Канаані, якого цитує Reuters. Він також додав, що продовження ударів США по Сирії та Іраку, а також війна в секторі Газа посилюють нестабільність у близькосхідному регіоні.
Представники Республіканської партії у Конгресі почали закликати до удару по Ірану.
“Настав час діяти цілеспрямовано та рішуче у відповідь на атаки, які трагічно забрали життя американських військовослужбовців і поранили десятки інших”, – заявив сенатор від штату Міссісіпі Роджер Уікер.
Сенатор від Південної Кароліни Ліндсі Грем вважає, що США повинні завдати ударів по важливих цілях усередині Ірану “не тільки як відплата за вбивство наших військових, а й як стримування від майбутньої агресії”.
З такою заявою виступив сенатор від Арканзасу Том Коттон: “Єдиною відповіддю на ці напади має бути нищівна військова відплата іранським терористичним силам як в Ірані, так і на всьому Близькому Сході”.
“Америка має послати кришталево чіткий сигнал усьому світу, що ми не зазнаємо нападів на наші війська”, – заявив речник Палати представників від Республіканської партії Майк Джонсон.
“Президенту Байдену давно настав час нарешті притягнути до відповідальності терористичний іранський режим і його екстремістських поплічників за напади, які вони вчинили проти сил США і коаліції”, – заявив голова комітету зі збройних сил Палати представників Майк Роджерс.
Адміністрація президента США Джо Байдена зараз розглядає можливі варіанти відповіді на удар по американських силах в Йорданії.
За даними Bloomberg, зараз Байден стикається з тиском щодо жорсткої відповіді на удар, яка передбачає пряме протистояння з Іраном. Джерело агентства розповіло, що ця атака вимагатиме більш жорсткої відповіді, ніж та, на яку пішли США після нападу ХАМАС на Ізраїль 7 жовтня. У матеріалі йдеться, що однією з можливостей є таємна операція, під час якої США завдадуть удару по Ірану. При цьому американська сторона не братиме на себе відповідальність за нього, але тим самим надішле чіткий сигнал Тегерану. Крім того, не виключено, що цілями США стануть іранські чиновники, як це було з убивством іранського генерала Касема Сулеймані у Багдаді у 2020 році, наказ про який віддав тодішній президент Дональд Трамп. Агентство зазначає, що атака по американських силах в Йорданії ставить Байдена перед необхідністю ухвалити рішення, яке стане одним із найзначніших за час його президентства. Він хоче покарати винних у нападі та стримати Іран від його агресивних дій у регіоні, але це може поставити США у пряму конфронтацію з керівництвом Тегерана.
У Йорданії розміщено кілька американських військових баз. За підрахунками експертів, там перебувають близько 3 тисяч військовослужбовців США.
Американські війська на Близькому Сході десятки разів зазнавали нападів з боку ісламістських воєнізованих угруповань, які підтримує Іран. Особливо часто це почалося після початку війни в секторі Газа, яка посилила напруженість по всьому регіону.
США та Великобританія також завдають ударів по єменському руху хуситів, який підтримує Іран, у відповідь на його ракетні атаки та удари безпілотників по судах у Червоному морі та Аденській затоці.
За останні тижні Іран завдав ряд ракетних ударів по цілях у Сирії, Іраку та Пакистані, які, за його твердженням, були пов’язані з угрупованням Ісламської держави або Ізраїлю.
Тегеран також звинуватив Ізраїль, близьким союзником якого є США, у завданні повітряного удару по сирійській столиці Дамаську, внаслідок якого загинули п’ять високопоставлених співробітників іранських сил.