MY.UAНовини
Тарифи на електрику зростуть вдвічі вже цього року, а блекаутів вдалось уникнути з однієї причини, — нардеп
Тарифи на електрику зростуть вдвічі вже цього року, а блекаутів вдалось уникнути з однієї причини, — нардеп

Тарифи на електрику зростуть вдвічі вже цього року, а блекаутів вдалось уникнути з однієї причини, — нардеп

Про ситуацію в енергетиці та необхідність непопулярних рішень "Телеграфу" розповів Сергій Нагорняк

Осінньо-зимовий період зразка 2023—2024, за прогнозами експертів, мав бути найбільш проблемним в українській історії. В опалювальний сезон Україна входила з частково зруйнованими потужностями генерації, й було очевидно, що у випадку обстрілів обмежень, а то й блекаутів нам не уникнути. Втім, до кінця січня ні графіків відключень електрики, ні навіть локальних блекаутів у нас немає (крім прифронтових територій).

Про унікальну ситуацію в енергетиці та неминучість зростання тарифів на електроенергію "Телеграф" поспілкувався з народним депутатом Сергієм Нагорняком, членом парламентського Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг.

Про захист енергооб'єктів та "ракетний фактчекінг"

Ми пройшли вже половину опалювального сезону. Попри катастрофічні прогнози й непросту ситуацію з генерацією електрики, поки обходимось без блекаутів та графіків відключення світла. Як нам це вдалось?

– Відсутність масованих ракетних обстрілів енергетичної інфраструктури, ремонт розподільчих підстанцій, заміна пошкоджених трансформаторів — всі ці фактори впливають на стабільну роботу енергосистеми. Напередодні проходження осінньо-зимового періоду розвідки партнерів і наш ГУР прогнозували підготовку росіян до продовження ракетної кампанії атак на енергетичну інфраструктуру. Вочевидь, наш ворог змінив тактику і цілі ракетної кампанії.

Найімовірніше, за умови продовження обстрілів саме енергетичної інфраструктури ми мали б інші результати в енергетиці, і вони були б дуже невтішні для нас. Декларації чиновників різних рівнів про наявність трирівневого захисту наших енергетичних обʼєктів не зовсім відповідають дійсності. Добре, що не було ракетного фактчекінгу. Інакше за трансформаторами полетіли б голови деяких брехунів. Навесні ми повернемося до цього питання через парламентський контроль.

Попри відсутність обстрілів, ми мали дефіцит генерації вже у листопаді та у грудні.

Втім, наш оператор системи передачі "Укренерго" дуже добре диспетчерує енергосистему. І робить все можливе для того, щоб українці були зі світлом у своїх домівках.

На щастя, в листопаді та грудні нам вдалося обійтися без обмеження споживання. Збалансувати систему вдалося внаслідок аварійної допомоги від країн-партнерів — Румунії, Словаччини, Польщі, Молдови. Окрім того, йшов законтрактований комерційний імпорт електроенергії з європейських країн.

Третій важливий фактор — дуже гарно спрацювали наші гідроенергетики. Їхніми зусиллями вдавалось в складні моменти збалансувати систему.

Яким чином?

– Гідроенергетики за наявності достатньої кількості води у каскадах наших річок можуть збільшувати обʼєм генерації до проєктної потужності станцій. Окрім того, гідроакумулюючі станції у вечірні та ранкові піки додатково працюють на енергосистему за потреби.

Постає логічне запитання: чому це не було зроблено рік тому?

– Минулого року ситуація була в рази складніша. Зокрема, були обстріли як самої генерації, так і розподільчих систем. І навіть за відсутності дефіциту генерації подати електроенергію в домівки українців іноді було просто неможливо! Зима з 2022-го на 2023 рік була найскладнішою в історії нашої енергетики. До початку ракетних обстрілів енергетичної інфраструктури "Укренерго" мало на своїх складах у запасах велику кількість трансформаторів, які були вживані, але перебували у робочому стані. Ці запаси дали нам можливість не занурити країну у суцільну темряву того часу.

Про опалювальний сезон та оплату рахунків

Чи варто нам очікувати погіршення ситуації?

– На мою думку, ми маємо завершити цей опалювальний сезон більш-менш стабільно. Якби росіяни прийняли стратегію обстрілювати енергетичну інфраструктуру, вони б це починали робити з листопада, з грудня. Навіть у січні в Україні були на диво затяжні морози. За логікою, саме в такі дні, найімовірніше, могли бути ці обстріли. Я думаю, що росіяни розуміють, що обстріл енергетичної інфраструктури навіть дещо згуртовує людей — ми пам'ятаємо минулий рік, коли люди були в темряві, один одному допомагали. Минулорічна енергетична біда якось навіть більше згуртувала українців, а не налякала, як на це розраховували окупанти.

Поточний опалювальний сезон маємо завершити стабільно. Але все ж важливо нагадати, щоб українці теж були дисципліновані у двох речах. По-перше, відповідальне і раціональне споживання енергоносіїв. По-друге, своєчасна оплата рахунків.

Стосовно оплати рахунків — наскільки суттєвою є різниця в ціні між, наприклад, виробництвом української атомної станції і тим експортом чи аварійною допомогою, яку ми брали в європейських партнерів?

– Різниця достатньо суттєва. Аварійна допомога — це така незапланована історія, коли ти, фактично, просиш про порятунок. Партнери тобі надають допомогу в тому об'ємі, який вони можуть, але виставляють за цю електроенергію відповідний цінник. Різниця в ціні може відрізнятись в декілька разів від стандартного прайса. Аварійна електроенергія точно в рази дорожча, ніж ринкова. За цей дорогий тариф сплачує "Укренерго", але, оскільки це державна компанія, то фактично платить за це у кінцевому випадку українець. Однак в наших умовах це наразі вихід, щоб пройти сезон практично без відключень.

А як щодо вартості імпортної електроенергії?

– Імпорт за ціною точно не дорожчий української електрики. Зазвичай, потужності з Європи імпортують компанії, які багато споживають. Вони закуповують, щоб мати гарантований об'єм електроенергії і знати, що точно вони будуть працювати. Вони вибирають години, в які імпортувати, коли, наприклад, електроенергія в Європі не дорожча за українську. Бувають такі години, що в нас ціни приблизно однакові. Ціни на таку електрику коливаються погодинно, в залежності від температури, споживання тощо. При зростанні споживання ціна відповідно росте.

Про підвищення тарифів

Заступник голови ОП Ростислав Шурма розповідав нам про плани України в майбутньому стати великим енергетичним хабом. За вашою оцінкою, це можливо? Очевидно, мова про повоєнний час. Які наші шанси стати енергогігантом чи бодай серйозним гравцем на європейському ринку?

– Шанси для цього в нас точно є, однак повинні ще бути передумови. Якщо, наприклад, розвивати державну генерацію, то сюди відносяться "Енергоатом", "Укргідроенерго" та "Центренерго". В розвиток "Енергоатому" та "Укргідроенерго" я більше вірю, а от в будівництво теплових енергоблоків ("Центренерго") все ж менше. Шансів у "Центренерго" отримати кредитні кошти європейських банків для будівництва теплових електростанцій мізерні. Хоча, до прикладу, той самий Китай, Індія та інші великі країни станом на сьогодні ще будують нові теплові електростанції на вугіллі. І це попри те, що раніше на конференції в Дубаї світові лідери підписали декларацію, щоб до 2050 року взагалі відмовитись від викопного палива. Водночас Китай у 2023—2024 роках будує теплові електростанції саме на вугіллі.

Україна точно має шанси добудувати 3-й та 4-й енергоблоки Хмельницької атомної електростанції та перспективи будівництва там же 5-го та 6-го енергоблоків.

Що для цього потрібно?

– Це може бути реалізовано за двох умов. Зокрема, нам потрібна політична воля для непростого та непопулярного кроку — відпустити та лібералізувати тарифи на електроенергію для населення. Сьогодні у нас дві державні компанії "Енергоатом" і "Укргідроенерго" по року дотують населення десь на 120 мільярдів гривень. Трохи менш як 100 мільярдів — це "Енергоатом", десь близько 25 мільярдів — це "Укргідроенерго".

Фактично кожного без виключення українця дотують ці дві державні компанії. Ринкова ціна на електроенергію сягає від 5 до 6 гривень за кіловат-годину, і це без врахування тарифу на диспетчеризацію та доставку. Тариф для населення за спожиту електроенергію — 2 гривні 64 копійки, а до середини минулого року був вдвічі меншим. Тобто субсидіювання цими двома компаніями було ще більшим.

Які перспективи цього рішення? Коли очікувати підвищення ціни на електрику і до якого рівня?

– Я думаю, до цього рішення нас вже підштовхують наші партнери. Ми добре пам'ятаємо публічний лист Білого дому до української влади з переліком реформ, які Україні бажано виконати для того, аби й надалі отримувати і фінансову, і військову допомогу від Сполучених Штатів. Цей лист прийшов у вересні 2023-го, і серед переліку реформ були також зміни сектору енергетики — лібералізація тарифів на природний газ та електроенергію. І для населення, і для комунальних підприємств. По цій реформі відведений дедлайн 12 місяців, тобто вона має бути завершена до вересня 2024 року. Звісно, ми не знаємо, як це буде на практиці, але короткострокові реформи з того списку були виконані без запізнень. Зокрема, збільшення кількості детективів НАБУ, розширення їхніх повноважень тощо.

Яким буде новий тариф на електрику?

– Можна говорити, що ціна зросте приблизно вдвічі від сьогоднішніх цифр. Тобто буде трохи менше ніж 6 гривень. Втім, важливо залишити субсидіювання для тих категорій осіб, які не мають можливості сплачувати. Держава разом з нашими партнерами мають у такому випадку підставити плече людям! Але ми маємо розуміти, що держава не може дотувати усіх без виключення.

Що нам дасть лібералізація тарифів? Це дасть двом державним компаніям можливість перестати дотувати населення і за рік акумулювати кошти для початку добудови 3-го та 4-го енергоблоків ХАЕС, а "Укргідроенерго" — почати будівництво Канівської ГАЕС потужністю 1000 МВт, вартість якої оцінюється в 1,2 млрд доларів США.

Чиїм коштом буде побудовано Канівську ГАЕС?

– Це можуть бутигроші самого "Укргідроенерго" і, потенційно, гроші інвесторів. Зараз інвестори, на жаль, не поспішають вкладати гроші в Україну, розуміючи складну ситуацію. Якщо, наприклад, влітку 2023 року було деяке пожвавлення з боку інвесторів і вони розглядали різні проєкти, то сьогодні ситуація інша.

Сергій Нагорняк: "Кожного українця сьогодні дотують дві державні компанії"

Чи розглядається варіант часткової або повної приватизації державних енергокомпаній?

– В енергетичному секторі не так багато компаній, які у володінні держави. Для держави, можливо, було б цікавим знайти інвестора під "Центренерго", яке є збитковим. Чомусь державі довгий час не вдається їм ефективно керувати. Щодо "Енергоатому" та "Укргідроенерго", то за умови скасування ПСО (покладання спецобов'язків.Ред.) вони будуть приносити хороші дивіденди державі, й шукати під них інвесторів держава точно не планує. Втім, ми повинні покращувати інвестклімат для того, аби міжнародні інвестори могли вкладати кошти — і у відновлювальну енергетику, і в сонячну, і у вітрову, і в будівництво тих самих стореджів (накопичувачів для електроенергії.Ред.), під які ми ухвалили відповідний закон.

Водночас свіжий приклад історії з власником Concord Capital не додає оптимізму ані зовнішнім, ані внутрішнім інвесторам. Я з Ігорем Мазепою перетинався на спільних заходах, може, декілька разів, але мене як колишнього бізнесмена дивує така різка поведінка силовиків. Я вважаю неприпустимим таке відношення до бізнесу! Такі дії силовиків повертають нас у часи Януковича-молодшого (Саші-"стоматолога"). Я щиро вірю, що здоровий глузд має прийти у деякі голови, інакше може бути біда!

Другу частину інтерв’ю з нардепом Сергієм Нагорняком читайте на "Телеграфі" у вівторок, 30 січня.

Джерело матеріала
Згадувані персони
Допомога ВПО в Харкові: названо адреси, куди звертатися за підтримкою
Политека
Як засуджена за шахрайство керівниця «Хімпостач» Ольга Миколюк дискредитує інститут президентства
Antikor
Скільки часу займає бронювання працівників від мобілізації у 2025 році
Telegraf
Штучний інтелект проти керованих бомб: результати хакатону НАТО за участю України
Хвиля
Чоловік змінив замки на своїй ділянці після незвичайної знахідки на горищі
Фокус
Розкриті технічні характеристики нового індійського багатоцільового винищувача Tejas MK-2
InternetUA
Додаткова сесія НМТ: хто може зареєструватися
ZN UA
ППО збила 42 дрона з 78-ми, постраждали чотири регіони включно зі столичним
ZN UA
ЗСУ отримали нові дрони-камікадзе “Амага-10”: що про них відомо
InternetUA
Понад 25 букетів з передової. Військовий не перестає дивувати кохану навіть на війні
ГЛАВКОМ NET
На Київщину насувається похолодання. Укргідрометцентр обіцяє до -6°
ГЛАВКОМ NET
На Харківському напрямку відбулося чотири штурми росіян, на Куп’янському за минулу добу відбулося п’ять атак окупантів — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
РФ найчастіше атакує під Покровськом – Генштаб
1News
Війська РФ знову обстріляли Краснопілля, зруйнована школа
УкраинФорм
"Гаряче стане там, де було трохи тихіше": військовослужбовець ЗСУ назвав, де Росія накопичує сили
Gazeta UA
Кличко – узурпатор? Новий глава КМВА прокоментував скандальне рішення Київради
ГЛАВКОМ NET
На ТОТ Луганщини запровадили комендантську годину для дітей
УкраинФорм
Карта бойових дій в Україні станом на 4 квітня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
У Словаччині пройшов масштабний протест через суперечливий проєкт уряду Фіцо
Европейская правда
Російський переговорник заявив у США, що РФ не просить знімати з неї санкції
Европейская правда
Посланець Путіна на Fox News звинуватив Україну в порушенні перемир’я
Европейская правда
Глава МВФ: Нові тарифи Трампа несуть ризики глобального масштабу
УкраинФорм
Генерал НАТО: Україна зміцнює оборону та готується до отримання F-16
iPress
Bloomberg: Вашингтон очікує, коли представник РФ доповість Путіну після візиту до США
Antikor
Мита США можуть підвищити ціни на зброю та послабити союз із партнерами – Politico
iPress
Парламент Кіпру дозволив жінкам добровільно служити в Національній гвардії
Antikor
Цукерберг лобіює інтереси Трампа, щоб уникнути антимонопольного суду
InternetUA
Дмитро Волканов відреагував на чутки про роман з Данилком: чи вільне серце співака
24tv
"Максимум півроку": Віктор Павлік розповів про стан здоров'я після операції
GlavRed
Квітка Цісик: цікаві факти про співачку, що відкрила світу українську пісню
Факти ICTV
Будинок Сари Джесіки Паркер: дизайнери вражені його унікальним декором
24tv
Щаслива: дружина Павліка показала, який вигляд має її обличчя після пластики
Факти ICTV
Трейлер «M3GAN 2.0» — перший погляд на Іванну Сахно в ролі ляльки-вбивці Амелії
ITC
Рідкісна поява: Дженніфер Лопес вивела у світ 17-річну доньку
Фокус
Колишня наречена Володимира Кличка оголосила про поповнення
GlavRed
Кобзарський цех: дивитися онлайн
CutInsight
"Не хочу бачити": відомий тренер застеріг Чісору від бою проти Дюбуа
24tv
Постекоглу: Дуже прикро, що не вдалося взяти бодай щось у матчі з Челсі
Football.ua
Реал продовжив контракт з Агуадо – Романо
Football.ua
Куртуа може повернутись до матчу з Арсеналом в Лізі чемпіонів
Football.ua
Футболістки збірної України приймають Чехію у Лізі націй УЄФА
УкраинФорм
Ашур: Полісся зробило висновки після поразки проти Вереса в матчі чемпіонату
Football.ua
На фронті поліг 26-річний футболіст "Ниви"
Antikor
Фофана отримав чергову травму
Football.ua
Караваєв: Найголовніше – дві перемоги в чемпіонаті та Кубку
Football.ua
Нові тарифи Трампа руйнують глобальний ланцюг постачання Apple
InternetUA
Венс обіцяє "процвітання" на ринках після тарифів Трампа
Европейская правда
Ціни на нафту на шляху до найгіршого спаду за місяці
24tv
В Україні почали сіяти соняшник
УкраинФорм
Нафтогаз цьогоріч імпортував близько 800 мільйонів кубометрів газу
УкраинФорм
TikTok може отримати один із найбільших штрафів в історії ЄС
iPress
Борги українців по мікрокредитах зросли майже вдвічі
ГЛАВКОМ NET
ТАС Агро посіє коноплі
AgroPortal
Шаг - замість копійки: Пишний наполягає на якомога швидшій заміні
УкраинФорм
9 небезпечних звичок, які непомітно руйнують дім
24tv
Любовний прогноз на квітень: які 2 знаки зодіаку створені одне для одного
24tv
Оладки зі смаком яблучного штруделя: як приготувати смачну страву за лічені хвилини
Telegraf
І вигляд казковий, і смак божественний: як приготувати сьомгу в картопляній паніровці
24tv
Головна прикраса великоднього столу: рецепт сирної паски
Фокус
Де 3 відмінності між пандами: лише найуважніший їх помітить
GlavRed
Дочекайтеся правильної погоди: коли можна садити моркву у квітні
Telegraf
Які закуски приготувати на Великдень: три смачні оригінальні страви
Gazeta UA
Як правильно – взаємно чи навзаєм: вчителька здивувала відповіддю
GlavRed
На Дніпропетровщині вибухнуло авто посадовця: є постраждалі
Antikor
Через удари дронами по Харкову загинули чотири людини, ще 35 постраждали
Мій Харків
У Миколаєві кросовер вʼїхав у зупинку громадського транспорту, є постраждала
УкраинФорм
Синєгубов розповів про оперативну ситуацію на Харківщині станом на 4 квітня
Мій Харків
Київ вночі атакували 11 ворожих дронів: як відпрацювала ППО
ГЛАВКОМ NET
Атака дронів на Київщину: спалахнули пожежі в автосалоні і на парковці, є постраждалі
Факти ICTV
“Американський військовий” обікрав жінку на пів мільйона гривень: як це сталося
InternetUA
СБУ та ДБР затримали на хабарі очільника податкової служби Сумщини
Antikor
Через 5 днів після землетрусу: в М'янмі дивом відшукали живих людей під завалами
24tv
Опитування показало, що втрата ваги тільки з Ozempic менш похвальна, ніж дієта і спорт
Факти ICTV
Насіння чіа – не просто тренд: все про суперфуд, який варто додати до свого раціону
Знай
Як харчуватись при цукровому діабеті: перелік найшкідливіших та найкорисніших продуктів
24tv
Знижує тиск і полегшує біль: чому сексом треба займатись частіше
Gazeta UA
Як 2 хвилини стрибань допомагають позбутися токсинів та зміцнюють імунітет
Знай
Колд брю та еспресо: у чому різниця між напоями та який краще обрати
24tv
Чи можна їсти яйця щодня
24tv
Чи допоможуть 10 тис кроків на день скинути вагу: експерти дали відповідь
GlavRed
Навіщо насправді в дитячому садку тиха година - справжню причину знають не всі
GlavRed
У телеграмі поширюється шахрайська схема з фейковими «кружечками»
Детектор М
Названо найулюбленіші Android-смартфони користувачів у 2025 році
InternetUA
YouTube оголошує про нові функції для Shorts
Portaltele
Запуск моделі o3 OpenAI може бути дорожчим, ніж спочатку оцінювалося
InternetUA
Найбільша планета Сонячної системи дивним чином змінює свій хімічних склад
Фокус
Огляд Nothing Phone 3a: смартфон, що виділяється
ITC
У Windows з’явилася корисна функція
InternetUA
SpaceX запускає 27 супутників Starlink
Portaltele
Вартість iPhone може зрости до $2300 через торгову війну Трампа, — Reuters
Antikor
В Україні різко знизився попит на вживані авто з-за кордону: які моделі купували
AutoCentre
У Китаї представлено новий BYD Yangwang U7: потужний електроседан із запасом ходу 720 км
Antikor
Як нові мита Трампа вплинуть на українські ціни авто зі США
ЗаРулем
Легковантажівка Ford Ranger Super Duty 2026 — найкращий вибір для робочих потреб
Топ Жир
Новий Toyota GR Corolla 2026: з’явився аеродинамічний спойлер і вентиляційні отвори, нагадує GRMN
Топ Жир
Фінальне видання Toyota GR Supra 2026 року в Америці: більше драми
Топ Жир
Спеціальне видання Toyota GR86 Yuzu: натхнення від Scion
Топ Жир
Як запобігти несправностям через підвищену вологість: поради для водіїв
Gazeta UA
BMW представить три світові прем’єри наступного місяця: чи одним з них буде M2 CS?
Топ Жир