MY.UAНовини
24-річний наставник 30 дітей з інтернату: Вони мають мріяти про велосипед, а не про маму
24-річний наставник 30 дітей з інтернату: Вони мають мріяти про велосипед, а не про маму

24-річний наставник 30 дітей з інтернату: Вони мають мріяти про велосипед, а не про маму

Кирило Невдоха ніколи не знав своїх батьків – мати відмовилася від нього ще у пологовому будинку. Залишившись без сімейного тепла та затишку, він вирішив подарувати його таким самим, як він, – і став наставником для 30 хлопців та дівчат з інтернатів.

Про свої поневіряння по дитбудинках та інтернатах, про проблеми дітей-сиріт та вивезених до РФ вихованців, а також про те, як йому, без грошей і жодної рідної душі, вдалося не скотитися, а піднятися нагору, Кирило Невдоха розповів Коротко про. Кирило – керівник офісу дітей та молоді «ДійМо» при Міністерстві соцполітики, координатор проєктів та програм Міжнародного благодійного фонду Help Us Help Ua та студент четвертого курсу Харківського національного економічного університету, де навчається на спеціальності «Соціальне забезпечення».

Сам знайшов рідних у 11 років

- Кирило, ви колись спілкувалися зі своїми батьками? Намагалися знайти їх чи вони шукали вас?

- З мамою я не спілкувався жодного разу. Родичів знайшов сам, коли мені було 11-12 років. Класний керівник залишала документи у класі, я переглянув свою справу та виписав, як усіх звуть, дні народження, адресу – і почав пошук. Виявилося, у мене є старші брат та сестра. Сестру знайшов у соцмережах. Але… ми з нею поспілкувалися лише три дні, а потім вона написала, що обдурила мене і вона не моя сестра. І заблокувала скрізь. Можливо, мати заборонила їй зі мною спілкуватися.

Я дзвонив сестрі – у мене був номер. Раз на два тижні, через місяць, пів року, на свята. Щойно вона чула, що це Кирило, кидала слухавку. А коли я закінчив ПТУ, вона зрозуміла, що мені нічого від них не треба, то знову з'явилася з текстом: «Вибач, я твоя сестра, давай спілкуватися». Її мотиви мені незрозумілі, але вона пише й досі. Я не бачу потреби відповідати. Навіщо?

- Ви когось звинувачуєте в тому, що ваше дитинство пройшло у дитбудинках та інтернатах ?

- Якби держава вчасно підтримала цю родину, все могло б скластися по-іншому. Тут відповідальність держави та батьків, я б їх не поділяв. Знаю випадки, коли навіть лікарі в пологових будинках не роблять нічого, щоб дитина залишилася в сім'ї. Іноді щось не так скажуть, іноді самі радять відмовитись – мовляв, держава подбає краще.

Я народився передчасно, між 7-м і 8-м місяцем – я не знаю, як я виглядав, можливо, так, що лікарі самі порадили віддати до дитбудинку. Якби влада надавала фінансову підтримку таким мамам, які, наприклад, просто не можуть потягнути третю дитину, ситуація могла б бути іншою. Держава витратила купу грошей на моє виховання в інтернатах. А скільки грошей витратили благодійники? Якби ці кошти направили до сім'ї, їх вистачило б на трьох із головою. Можна було б двоповерховий будинок збудувати та шикувати.

- У вас була адреса мами. Чому не пішли шукати її туди?

- Я був у дитбудинку і не міг самостійно їздити до Харкова. Але їздили волонтери та з'ясували, що вони вже звідти переїхали. Усі діти, коли приїжджають волонтери та зав'язується спілкування, намагаються дати дані рідних, аби допомогли знайти. Мені вдалося знайти самому.

- Як я розумію, сестру ви не вибачаєте. А щодо матері? Образа є на неї?

– Я прощаю всіх. Не тримаю зла. Цей біль є досі, але я їх вибачаю. Але не бачу сенсу далі спілкуватися. Думаю, що це, навпаки, може почати руйнувати мене та мій психологічний стан.

"У Росії наших дітей знайти дуже важко"

- Кирило, наскільки погіршилася ситуація із дітьми-сиротами в Україні за час війни?

– Інтернатна система вкотре проявила себе як неефективна. Більшість інтернатів у Донецькій, Луганській, Херсонській областях примусово вивезли до Росії. Коли діти в інтернатах, окупаційній владі це зробити простіше. Є випадки, коли батьки виїжджали, а дітей залишали в інтернатах, сподіваючись, що держава подбає. А вона часом просто не встигала.

Влада країни-агресора відразу передає цих дітей у сім'ї на усиновлення або під опіку. Виходить, що долі своїх дітей їм байдужі, а наших одразу розподіляють по сім'ях. Все легко пояснюється. Із сім'ї важче забрати дітей. Якби вони поміщали їх до інтернатів, ми і Євросоюз мали б більше можливостей їх повернути. Росія у цьому не зацікавлена. Це також про адаптацію та асиміляцію наших дітей – щоб вони швидше стали на шлях «руського миру».

Але якщо країна-агресор визнає, що найкращий варіант для дитини – це сім'я, а не інтернат, чому у нас досі це гальмується та створюються перепони? Це знак нам.

Якщо говорити про Харківську область, звідки я родом, то тут найкраще реалізовують підтримку таких дітей. Звичайно, є проблеми, але кампанію проводять – аж до розсилки СМС із текстом: «Якщо ви хочете поділитися досвідом та любов'ю, то зателефонуйте за цим номером – є діти, які цього потребують». Дітям краще рости в сімейному оточенні – це може бути і опіка, і будинок сімейного типу, і прийомна сім'я чи усиновлення.

- А чи є шанси повернути цих дітей із території країни-агресора? І яка їхня подальша доля – назад до інтернату?

- Назад до інтернату вони точно не потраплять – це позиція України та Євросоюзу. Росія саме цим маніпулює: «А куди ви їх збираєтесь повертати – знову до інтернату?». Цих дітей Центр із розвитку сімейного виховання та догляду відразу намагається влаштувати у сімейну форму виховання. У кожної дитини є свій менеджер та супровід – їм відновлюють документи, влаштовують до навчального закладу та на сімейне виховання.

Кирило – керівник офісу дітей та молоді “ДійМо” при Міністерстві соцполітики. Фото: ФБ Кирило Невдоха

«Після інтернату ніби потрапляєш на Марс»

- Що першим впадає у вічі при відвідуванні інтернатів? Що шокує чи дивує?

- Я сам ріс у цій системі і знаю все зсередини – нічого не змінюється. Проблеми скрізь одні й самі. Підходи, звичайно, різні – десь б'ють, десь - ні, десь крадуть, десь - ні, але все це тією чи іншою мірою відбувається досі.

– Як з'явилося ваше рішення стати наставником?

– Допомагати випускникам інтернатів я почав давно. Мені вдалося стати на ноги, і зараз я продовжую реалізовувати себе - добре вчуся, винаймаю квартиру, працюю, можу забезпечити себе. Мені вже не доводиться, як після випуску з інтернату, пів року збирати на одяг. Я почав розуміти, як і куди звертатися – і почав цим ділитися з дітьми. Бути наставником – це допомагати навчитися жити поза стінами інтернату, де все роблять за тебе і без тебе.

Коли людина опиняється поза інтернатом – їй потрібно вчитися всьому, аж до того, як готувати собі їжу чи розбиратися, як працює пралка чи плита, як вибрати продукти, як вибудовувати стосунки, як освідчитися – і такі запити є. Ти випускаєшся з інтернату – і ніби потрапляєш на Марс. Вчора ввечері пише випускниця з інтернату, вона навчається в універі: «Мені нема до кого звернутися – можеш подивитися презентацію, як тобі?». Людині потрібна людина.

- Ви є наставником 30 дітей. Як і хто може стати наставником?

– Я неофіційний наставник. Якщо офіційно – потрібно звернутися до центру соцслужб чи служби у справах дітей, зібрати пакет документів, пройти консультацію. Якщо побачать, що ти – безпечний дорослий для дитини, дають направлення на навчання наставництву. Це зрозуміло, адже існують маніяки, педофіли та дорослі, які діють більше у своїх інтересах, ніж у інтересах дитини. Дати дитині надію та зникнути, означає для неї ще одну травму.

Потім отримуєш висновок – і йдеш до закладу, де треба підписати тристоронню угоду між тобою, директором, який є опікуном усіх дітей, та центром соцслужб. Також згоду має дати дитина. Один наставник займається лише однією дитиною. Також є корпоративне наставництво, коли шефство над кількома дітьми чи цілим дитбудинком бере компанія. Це не прописано у законодавстві, але якщо адміністрація діє на користь дітей – вони йдуть на таке.

Контакт із дитиною найкраще встановлювати через навчальні тренінги – і навіть не самому, а з командою. Це може бути майстер-клас чи навіть розваги. Це моя особиста рекомендація. Коли ти приходиш до дитини і кажеш: "Я хочу бути твоїм наставником", це може не спрацювати. Хоча буває по-різному, є діти, які дуже-дуже чекають.

Погано поводиться? У психлікарню!

- Яка історія цих дітей вам найбільше запам'яталася чи здивувала?

- Мене вже не здивуєш - нового чогось від дітей тут не дізнаєшся. Те, що дітей за погану поведінку можуть відвозити до психіатричної лікарні – так це й у моєму інтернаті було. Можуть забирати телефони, щоб ти не спілкувався з іншими і не розповідав, як тобі тут погано і хто тебе образив – це теж відбувається. Що не йдуть на поступки… Якщо дитина попросила навчальні курси і вже знайшла компанію, але дирекція не хоче вас там бачити, тому що ця дитина на курсах дізнається, що в неї, виявляється, теж є права, і знатиме куди звертатися… Тоді проблеми будуть у закладу – а проблем ніхто не хоче. Одному з підопічних я зараз знайшов курси англійської на його прохання. Викладачка була шокована тим, наскільки дитина закрита – постійно боїться, ніби над нею хтось стоїть із ціпком. Це проблема багатьох дітей в інтернатах – вони не мають безпечного простору для вільного спілкування та поведінки.

- Що для них найбільша складність за стінами інтернату після випуску?

- Адаптуватись до нового життя. Вони не знають, куди звернутися по юридичну допомогу, психологічну, хто їм може допомогти. Дуже часто психологам не довіряють через те, що у закладі психолог не став тим, хто викликає довіру. Те, що розповіла дитина, переказується вихователям та решті, через що може бути проведена «виховна робота».

Це нерозуміння, як користуватися грошима – багато з них більше 200 гривень у руках не тримали, а у ПТУ починають отримувати стипендію 1500 гривень, а то й 3000. Вони не вміють облаштувати свій побут – звикли до порядку дня. Це формує споживацтво. У сім'ї все одно у дітей є своя зона відповідальності – мама йде на роботу, ти сам собі грієш чи готуєш їжу. А тут – ти був у рожевих окулярах, і коли випускаєшся – вони розбиваються. Добре, якщо чиниш кудись – тоді є перехідний період, за тобою ще хтось наглядає – директор чи соцпрацівник.

У Кирила Невдохи 30 вихованців. Фото: ФБ Кирило

Після випуску часто опиняються на вулиці

- Де опиняються діти після випуску з інтернату, якщо вони не вступають до навчального закладу та залишаються без студентського гуртожитку?

– Якщо десь залишилося житло – йдуть туди. Але часто воно непридатне. Держава має забезпечити їх житлом, але це відбувається в обмеженій кількості – залежить від регіону. Аргумент – «немає коштів». Хтось одружується чи виходить заміж. Це стосунки у співзалежності заради житла. Або йдуть до людей, які надають їм ліжко, та відпрацьовують проживання. Хтось іде на роботу, здатну забезпечити оренду. А хтось іде на вулицю і стає бездомним. Цей відсоток також великий.

– Як у вас склалося з житлом?

- Свого житла у мене досі немає. Через бойові дії у Харкові гуртожиток не дуже працює, і я переїхав спочатку до Львова – і вперше почав орендувати квартиру. Почав працювати, допомогла стипендія з університету: одна - соціальна, друга - академічна, я навчаюсь на відмінно. Зараз мешкаю в Києві і теж орендую квартиру. Житло чекаю від держави. Але його нема.

- Дайте пораду випускникам інтернатів, як не скотитися соціальними сходами вниз.

– Я не боявся роботи – якщо не вистачало грошей, я йшов працювати вантажником після навчання чи на канікулах. Так заробив на перший телефон, одяг.

Після випуску я одразу почав бігати до всіх, хто міг би допомогти мені – підказати, облаштуватись. Мені дали кімнату в гуртожитку, не було ні сковорідки, ні ложки з тарілкою. Звертався до волонтерських організацій, щоб грубку купили, сковорідку, щось для приготування їжі – елементарне. Насамперед після приїзду до Харкова я поспілкувався з випускником інтернату, який уже реалізував себе, і він провів мені екскурсію в реальний світ.

Я не мав вибору - я не згоден бути жебраком, бездомним і знову виживати, а не жити. Благав про допомогу всіх, і більше про допомогу нематеріальну. І багато навчався на тренінгах та семінарах. В інтернатах у дітей формується думка, що, мовляв, якщо я 16 років прожив без доброї освіти, то й надалі проживу. Це так тому, що в інтернатах найчастіше просять дати їм гроші, продукти, гаджети, а у проведенні для дітей освітніх курсів не зацікавлені.

Сироти легше переживають війну

- Як в інтернатах діти сприймають війну ? Є думка, що вони виявляють значно менше емоцій, у тому числі негативних, ніж «сімейні» діти.

- Коли люди втрачають житло і мають сильний стрес, то у дітей-сиріт реакція менш трагічна - ми ніколи не мали житла. Ми ніколи не мали підтримки. Коли всі переживали через втрату або евакуацію своїх близьких, нам не було про що турбуватися - і ніхто не турбувався.

- Про що мріють діти в інтернатах та як їм допомогти?

- Про маму і тата або іншого надійного дорослого. Про те, щоб батьки почали більше заробляти чи виправитись. Був лист від дівчинки, яка писала: «Хочу, щоб мама виправилася». Але дитина не повинна мріяти про маму чи тата – це має бути базово, вона повинна мріяти про велосипед чи інші подібні речі. Але вони хочуть бути у сім'ї.

Якщо немає можливості взяти в сім'ю – сходіть із ними у кіно, театр чи до себе додому, покажіть, як ви готуєте обід. Поділіться своїм досвідом та турботою. Це цінніше, ніж подарунки, які він з'їсть або використовує і завтра забуде, що вони були.

Теги за темою
Діти
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Неодетая мать отец-алкаш: в сети появились фото сватов Королевой и Тарзана
GlavRed
2024-10-11T16:37:40Z
Российская певица официально бросила своего четвертого мужа
Comments UA
2024-10-22T19:51:54Z
Затяните корсет: почему Карл Лагерфельд ненавидел свое тело и унижал полных женщин и низких мужчин
Marie Claire
2024-10-20T17:33:35Z
8 главных трендов 2025 года
Marie Claire
2024-10-21T18:01:22Z
Сериал "Гарри Поттер" раскроет волшебный мир Джоан Роулинг лучше, чем фильмы — Warner Bros. обещает
GameMag
2024-10-24T18:49:56Z
Состоялась премьера Like a Dragon: Yakuza — сериал основан на франшизе студии Ryu Ga Gotoku
GameMag
2024-10-24T18:25:12Z
10 самых красивых мужчин мира по версии пластических хирургов
Marie Claire
2024-10-19T11:00:38Z
Известная актриса рассказала о кризисе в отношениях с мужем
Фокус
2024-10-22T14:24:36Z
"Я еще жив": Иван Дорн, который выехал из Украины, решил напомнить о себе/Певец вышел на связь в день своего 36-летия
Апостроф
2024-10-17T11:57:42Z
МУС: Монголия нарушила свои обязательства, не арестовав Путина
Европейская правда
2024-10-24T19:26:57Z
Появилась итоговая декларация саммита БРИКС: один пункт о войне в Украине
Comments UA
2024-10-23T14:12:46Z
Си Цзиньпин два раза за два дня сделал неприятное для Путина заявление
Новости Украины
2024-10-24T17:15:50Z
Коллаборантку Монтян лишили права заниматься адвокатской деятельностью
Корреспондент
2024-10-24T19:06:14Z
Лавров за спиной Путина матюкается и вытаскивает козявки. ВИДЕО
Новости Украины
2024-10-24T19:54:39Z
В Польше будут судить фермера с дочерью за скандальный плакат с призывом к Путину
Европейская правда
2024-10-24T19:37:15Z
В США объявили, чем закончится война в Украине
Известия Киев
2024-10-24T17:50:30Z
Путин будет в шоке: такого он от своих военных точно не ожидал
Comments UA
2024-10-13T06:03:26Z
Путин сделал заявление о "мирном завершении" войны в Украине
TSN
2024-10-18T18:39:28Z
В Тернополе возле студенческого общежития умер работник университета
Корреспондент
2024-10-21T14:03:13Z
Украинского военного поймали на "горячем": теперь ему грозит тюрьма
Политека
2024-10-15T18:03:11Z
В Карпатах медведь растерзал мужчину во время попытки пересечь границу
Comments UA
2024-10-17T10:54:48Z
В роССии молотком убили пилота, причастного к ударам по Украине
Известия Киев
2024-10-21T13:50:21Z
Не пожалели даже жену: в Баку жестоко убили актера русского театра и кино
Comments UA
2024-10-24T19:45:15Z
В Чечне расстреляли «Урал» с россиянами-росгвардейцами. ФОТО, ВИДЕО
Новости Украины
2024-10-24T19:39:15Z
В Беларуси "украинских диверсантов" приговорили к 20 годам колонии
Корреспондент
2024-10-24T01:34:31Z
Контрафактный товар на 11 млн грн обнаружило БЭБ: что продавали незаконно
Comments UA
2024-10-23T13:18:18Z
СМИ: В РФ дроны атаковали завод взрывчатых веществ
Корреспондент
2024-10-20T16:03:17Z
Оккупанты массово заходят в Селидово - украинские дроноводы не успевают за потоком
Апостроф
2024-10-24T12:27:39Z
Россияне массово сдаются в плен: военный назвал причину
Comments UA
2024-10-15T12:27:57Z
Работал на врага: в Николаеве задержан информатор, который наводил ракеты на город
Comments UA
2024-10-15T12:40:21Z
Синегубов: На Купянском направлении расширяется зона активных боевых действий
ZN UA
2024-10-17T21:31:57Z
Россия не остановится: ситуация ухудшается по всей линии фронта
Comments UA
2024-10-24T20:12:03Z
РФ обрушила оборону ВСУ в Селидово: почему так произошло
Comments UA
2024-10-24T19:48:22Z
В Киеве на Осокорках после реконструкции откроется современная амбулатория
Апостроф
2024-10-15T15:03:23Z
Новые громады объявили о принудительной эвакуации: что говорят власти
Comments UA
2024-10-15T12:57:05Z
В DeepState зафиксировали территориальный успех ВСУ в Донецкой области
Апостроф
2024-10-13T05:39:37Z
Стояли, ждали и заскучали: девушка нашла, чем занять свой рот с мужчиной в очереди
Знай
2024-10-22T19:51:44Z
ГУР: Первые северокорейские подразделения прибыли на Курщину
Хвиля
2024-10-24T19:26:58Z
Стало известно, каким образом в Украине хотят до конца года мобилизовать 200 тысяч человек
Comments UA
2024-10-13T04:42:34Z
Украинка пыталась сделать клизму 6-месячной крошке термометром, хирурги не поверили своим глазам
Знай
2024-10-11T20:30:09Z
Жизнь Адель: как «американская принцесса» искала счастье и любовь среди британской аристократии
Marie Claire
2024-10-24T20:02:40Z
Образование под обстрелом: удастся ли нам восстановить утраченные знания
Знай
2024-10-24T19:51:29Z
Почему провалилась украинская оборона на Курщине: главные причины
Comments UA
2024-10-11T18:24:19Z
СМИ узнали имя нового начальника штаба Сил беспилотных систем
Корреспондент
2024-10-24T05:30:31Z
Россияне ставят на свои БПЛА линзы Люнеберга: зачем они нужны и есть ли такие у ВСУ
Фокус
2024-10-21T14:21:24Z
Минус 30 грн в чеке: супермаркеты резко снизили цены на селедку, скумбрию и карпа
Знай
2024-10-11T20:12:50Z
Такого дна в РФ еще не было: с чем смирились российские власти
Comments UA
2024-10-15T12:26:05Z
Правительство изменило критерии бронирования работников
Корреспондент
2024-10-23T15:15:22Z
Владелец Каховской ГЭС отказался от иска к России: в "Укргидроэнерго" объяснили причину
Фокус
2024-10-15T18:27:28Z
Банкиры рассказали, как подготовили финучреждения к блэкаутам
Хвиля
2024-10-24T20:03:27Z
Завод Baykar в Украине почти готов: когда планируется его запуск
ZN UA
2024-10-24T19:31:26Z
Неприятный сюрприз от "Ощадбанка": как не попасть в ловушку
Знай
2024-10-13T03:06:18Z
Украинцев готовят к повышению тарифов: нардепы заговоры о новых суммах в платежках за свет
Политека
2024-10-17T18:04:21Z
Картофель в Украине продолжает бить ценовые рекорды: как изменились цены
Хвиля
2024-10-15T18:27:37Z
Сезон простуд: 7 напитков, которые повысят иммунитет этой осенью
Фокус
2024-10-15T12:30:49Z
Что вызывает "мушки" перед глазами: возрастные изменения или серьезная опасность
Знай
2024-10-13T17:21:25Z
Медики бьют тревогу из-за детей: на что обратить внимание
Знай
2024-10-10T20:51:32Z
«Делайте это каждый день»: врач выбрал лучшее упражнение, которое продлевает жизнь
Marie Claire
2024-10-12T03:00:53Z
Доктор Комаровский объяснил, как нельзя лечить ОРВИ и насморк: главные запреты
Политека
2024-10-24T19:31:51Z
Королева осени: 5 полезных свойств мускатной тыквы для здоровья
Фокус
2024-10-24T19:03:35Z
«Тревога заката»: почему люди испытывают панику в конце дня и как с этим бороться
Marie Claire
2024-10-24T15:01:35Z
1,5 млрд гривен от государства на «дружбе» с чиновниками: как фармкомпании в Украине зарабатывают на тендерах
Comments UA
2024-10-24T12:15:54Z
Их нужно есть чаще: 5 самых полезных орехов для здоровья и фигуры
Фокус
2024-10-24T11:42:16Z
Российских игроков приглашают на консольный фестиваль CGF — Console Gaming Festival — Яша Хаддажи рассказал, чего от него ждать
GameMag
2024-10-24T17:16:19Z
Четыре опасных астероида сблизятся с Землей в ближайшие 24 часа - заявление NASA
Апостроф
2024-10-24T05:30:17Z
Батареи останутся в прошлом: создана пленка, превращающая движения в энергию
Фокус
2024-10-20T18:57:52Z
Жители России вновь могут скачать драйвера с сайта Nvidia
GameMag
2024-10-23T23:43:09Z
Спасибо Габену: Продажи игр Bohemia Interactive через Steam превысили 47 млн копий
GameMag
2024-10-24T20:02:00Z
Девушка-андроид против мутантов: Состоялся релиз метроидвании AWAKEN - Astral Blad
GameMag
2024-10-24T19:31:34Z
Зона вас поглотит: журналисты в восторге от украинской S.T.A.L.K.E.R. 2
Фокус
2024-10-18T18:42:06Z
Иран нашел способ заставить Кремль расплатиться за поддержку в войне против Украины
Новости Украины
2024-10-13T05:57:07Z
Проще не стало: ученые узнали первичное происхождение японцев, однако есть нюанс
Фокус
2024-10-15T12:42:34Z
Кличко "культурно послал" за вопрос о бывшей невесте: что не так с Панеттьери
Новости Украины
2024-10-15T16:54:02Z
Звезду мирового футбола Мбаппе обвинили в изнасиловании – СМИ
ZN UA
2024-10-15T18:21:15Z
"Динамо" назвало стартовый состав на матч Лиги Европы против "Ромы"
ZN UA
2024-10-24T19:54:52Z
Гол та дубль асистів Мудрика допоміг Челсі розбити Панатінаїкос
Football.ua
2024-10-24T18:49:28Z
Третье поражение киевлян в Лиге Европы подряд, "Динамо" уступило "Роме": какой счет
Фокус
2024-10-24T18:45:28Z
Украинская Премьер-лига: результаты всех матчей 11-го тура, видео голов
ZN UA
2024-10-24T15:28:07Z
"Реал" – "Барселона": онлайн-трансляция матча чемпионата Испании
ZN UA
2024-10-24T15:08:40Z
Украинский пожарный установил мировой рекорд на Чемпионате мира спасателей
Comments UA
2024-10-24T14:48:57Z
Сын Зидана мечтает играть за французский клуб, возглавляемый ныне экс-тренером Шахтера
Корреспондент
2024-10-24T13:28:20Z
Вяленые томаты в духовке: простой рецепт от звезды "Мастер Шеф"
Политека
2024-10-17T04:01:57Z
Как правильно хранить чеснок на зиму, чтобы он остался свежим: полезные советы
Политека
2024-10-12T14:42:11Z
Удобство или шаг к расставанию: почему все больше пар выбирают отдельные кровати и опасно ли это для отношений
Marie Claire
2024-10-24T19:31:44Z
«Нет ничего лучше для осеннего вечера»: рецепт пастушьего пирога от Гордона Рамзи
Marie Claire
2024-10-24T17:30:36Z
Как правильно варить борщ: Евгений Клопотенко раскрыл фирменный рецепт национального блюда
Политека
2024-10-24T17:00:14Z
«Она 25 лет ест одно и то же»: Дэвид Бекхэм рассказал, какие исключения Виктория делает в своей знаменитой диете
Marie Claire
2024-10-24T16:31:18Z
Даже не заметите: 5 креативных способов пройти 10 000 шагов, не выходя из дома
Фокус
2024-10-24T13:27:29Z
Как понять, что этот мужчина вам не подходит: 9 сигналов тела, которые нельзя игнорировать
Marie Claire
2024-10-24T13:01:42Z
Как сделать снова белым пожелтевший пластик: 7 действенных советов/Проверьте эффективность этих лайфхаков!
Апостроф
2024-10-24T13:00:05Z
Первый электромобиль Cadillac Escalade подорожал в 4 раза за считанные минуты
Фокус
2024-10-15T09:57:54Z
Пенсионерам лучше избегать этих марок: какие автомобили советуют обходить стороной
Знай
2024-10-24T18:51:29Z
Комфортные, амбициозные: знакомимся с новой линейкой Toyota Proаce
Корреспондент
2024-10-24T17:15:04Z
На аукцион выставили культовый 19-летний спорткар Ford почти без пробега
Фокус
2024-10-24T10:00:12Z
Пять самых популярных цветов в Украине в 2024 году: что выбрали украинцы
Comments UA
2024-10-24T09:24:30Z
С двигателем V8 и автоматической КПП: в Украине обнаружили уникальную "Волгу" ГАЗ-24
Фокус
2024-10-24T07:15:47Z
Не только превышение скорости: какие нарушения фиксируют дорожные камеры
Знай
2024-10-24T06:51:10Z
Волк в овечьей шкуре: в Харькове заметили редкий седан Audi с двигателем Lamborghini
Фокус
2024-10-24T06:15:01Z
Импорт подержанных авто в возрасте до 5 лет существенно увеличился
Хвиля
2024-10-24T01:09:30Z