MY.UAНовини
"Намолені" храми, їжа для мертвих та освячування ковбаси: намісник Лаври розвіяв найпопулярніші забобони вірян
"Намолені" храми, їжа для мертвих та освячування ковбаси: намісник Лаври розвіяв найпопулярніші забобони вірян

"Намолені" храми, їжа для мертвих та освячування ковбаси: намісник Лаври розвіяв найпопулярніші забобони вірян

В ПЦУ розповіли як реагувати на зауваження в храмі

Майже 30 років у релігійному полі незалежної України одноосібно панував Московський патріархат. Все змінилося 2019 року, коли Православна церква України отримала патріарший Томос про автокефалію. Втім, роки гегемонії УПЦ МП не минули даремно – суміш навколохристиянських забобонів і ідеології "руського міра", породила сумнівні релігійні практики, які мають мало спільного з вченням Христа. Це і віра у "намолені" храми, релігійний фанатизм і багато іншого.

Щоб розвінчати стереотипи та дізнатися сучасне ставлення церкви до важливих питань віри, "Телеграф" поспілкувався з намісником Києво-Печерської лаври, архімандритом ПЦУ Авраамієм (Лотишем) і публікує другу частину його інтерв’ю.

*Чому УПЦ МП не покинула стіни Лаври? Чи є шанси, що ченці Московського патріархату перейдуть до складу ПЦУ, та як одіозному наміснику лаврського монастиря від МП митрополиту "Паші Мерседесу" вдається зберігати свій вплив на святиню, перебуваючи під домашнім арештом? Про це читайте впершій частині інтерв’ю.

Отче, що робити, коли людина стидається йти до сповіді і розповідати священнику про свої гріхи? Чи треба в цьому разі себе "ламати", поборювати цей страх, чи краще почекати більш слушної миті?

— Чекати можна дуже довго. Завжди потрібно робити перші кроки, як маленька дитинка, коли її вчать батьки, вони її підтримують за ручки, щоб вона робила ці перші кроки. Так і в духовному житті: є священики, які підказують, допомагають людині правильно себе направити на духовне життя. А тому передумовою сповіді (якщо людина боїться) є те, щоб підійти до священика і розповісти про свої страхи, порадитися як краще сповідатися. І священик, якщо він розсудливий і дійсно є справжнім духівником, то обов'язково дасть мудрі поради.

Тоді людина прийде на сповідь і буде розуміти, що в першу чергу вона сповідує богові свої гріхи, а Господь все знає, всі наші гріхи. Коли людина це усвідомлює, то вона на сповіді щиро кається і обіцяє богу не повертатися до тих гріхів, котрі чинила, і намагатися виправляти своє життя. І Господь обов’язково допоможе.

Тому не потрібно боятися бога. Бога треба любити, а боятися потрібно гріха. І, власне, сповідь для цього ц існує: гоїть гріховні рани, людина оновлюється і їй дається можливість почати своє життя з нової сторінки.

А якщо записати свої гріхи на папері і на сповіді подати список священику? Це вихід, щоб впоратися зі страхами? Це рівноцінно з усній сповіді?

— Нічого в цьому поганого нема. Людина буває збентежена, бувають думки розсіяні, тому якщо все це прописати, то в цьому абсолютно нічого поганого нема.

Чи існує таке поняття як "намолений храм", в якому Господь начебто краще чує молитви віруючої людини?

— Ні, це неправда. Кожен храм, який освячується, у ньому вже є присутність благодаті божої. І якщо це величний храм або це буде убога хатинка – нема різниці, де більше благодаті. Скрізь і всюди є бог, і в будь-якому храмі звершується божественна літургія, під час літургії звершується Євхаристія, де хліб і вино стають істинною кров'ю, істинним тілом спасителя нашого. А тому такі випадки, коли ми чуємо, що цей храм більш намолений, а цей не такий намолений, це все ж таки видумані речі.

Що робити рідним, коли людина під тягарем життєвих проблем що називається "вдаряється" у віру, стає фанатичною, можливо, навіть агресивною, і ставить сліпе виконання ритуалів на перше місце.

— На жаль, ми бачимо такі випадки і є таке поняття, як "фанатична віра", коли віра перетворюється на якісь дійства, обряди. В цьому разі людина починає думати, що досягла духовних вершин, а всім іншим цього не дано, вони не розуміють, нічого не бачать і не хочуть зрозуміти. Але це дуже згубно для такої фанатичної людини. Їй потрібно допомогти усвідомити, що вона діє неправильно і обов'язково висповідатись з того гріха, покаятись, бо цей гріх з часом призводить до дуже поганих наслідків. Лукавий потім мстить людині і вона навіть не знає, що з собою робити, а тим паче не знають рідні.

Багато випадків, коли людина молиться, поститься, бере на себе інші подвиги, але з такими серйозними речами не варто жартувати. Перш, ніж брати на себе якийсь подвиг: чи то посту, чи то безперервної молитви, треба взяти благословення духівника. А духівник, якщо він знає стан душі людини, вже буде визначати: благословляти чи ні.

Чи повинен православний християнин намагатися навернути до віри своїх рідних і близьких, навіть якщо вони до цього ще не готові і на мають такого бажання?

— Тут потрібно бути дуже обережним. У жодному разі не можна змушувати, насаджувати, мовляв, ти повинен обов'язково йти в храм, повинен обов'язково сповідатися, причащатися. Все, що робиться силою, людину відвертає. Людині потрібно самій розуміти, вона готова чи ні. Пояснювати можна, але дуже обережно, наприклад, просто пропонувати, але в жодному разі не змушувати: я ходжу до храму, то і ти ходи. І тут не має значення — мова йде про дорослого чи дитину. У людини є вибір і вона сама має приймати рішення.

Ми повинні пояснювати, що було б добре піти в храм, було б добре свою душу відкрити богові, але це ми можемо лише рекомендувати.

Деякі люди ходять у храм лише на великі свята: Великдень, Різдво, іноді не розуміючи, навіщо це роблять, або тому що "так треба", така традиція. Ну, і ковбасу посвятити. В такому разі краще до храму взагалі не йти, якщо не розумієш, навіщо це.

— Коли людина приходить в храм, якщо вона навіть далека від цього, але якщо у неї є хоч якась іскорка і хоч трохи бажання бути з богом, то Господь обов'язково цю іскорку зробить яскравішою. Тобто, Господь у своїй благодаті обов'язково торкнеться серця цієї людини. Але навіть якщо людина хоч два рази на рік прийде в храм, то вже слава богу.

Та взагалі кожному християнину і християнці варто відвідувати храм щонеділі. Якщо людина хрещена, це вже її обов'язок – відвідувати храм щонеділі і щосвята.

Коли приходиш у храм, часто можна почути якісь зауваження інших вірян: то одежа не така, то зачіска, то зовнішній вигляд. Як треба ставитися до таких зауважень?

— Проблема така існує. Хоча в ПЦУ ми намагаємося працювати над тим, щоб таких випадків практично не було. Людина, яка часто ходить до храму, якщо їй хтось зауваження зробить, вона зрозуміє, що потрібно промовчати, не зважати. Для того, хто далекий від церкви, таке зауваження може бути стресом: от я прийшов до храму, а тут не те що не допомогли, а ще й прогнали. Тому це велика помилка і ми намагаємося цього не допускати.

Але якщо навіть хтось зауваження і робить, то відповідь людини повинна бути такою, що в храмі може зробити зауваження лише священник. І то священник може тільки порекомендувати, підказати, що є певна поведінка в храмі і її потрібно дотримуватися. Але не змушувати ні до чого людину, не казати, вийди з храму такий-сякий.

Нести панахиду у вигляді їжі. Є такий чи то забобон, чи то стереотип, мовляв, мерці також хочуть їсти. Чи треба це робити?

— Найперше ми повинні розуміти, що у бога немає мертвих, у бога всі живі. Наші рідні, близькі, які відійшли у вічне життя, потребують духовної їжі – молитви. І в церкві є особливий вид молитви: панахида, коли люди, по можливості, приносять милостиню. Це може бути хліб, цукерки, тобто те, що людина вважає за потрібне. Пізніше, після відправлення панахиди, ця милостиня роздається жебракам, іншим людям, щоб і вони долучилися до молитви за спокій душі спочилого.

Тому, звісно, наші спочилі рідні не мають потреби в такій їжі, але в духовній їжі вони мають велику потребу. І, власне, церковна молитва за спокій душ спочилих, має велику силу перед богом.

Коли наснився померлий родич на це варто зважати?

— В більшості своїй такі сни від лукавого. Тому не треба надавати особливого значення снам, бо все в божих руках. Треба довіряти богу і якщо сон від бога, то він обов'язково здійсниться. Якщо сон від лукавого, то він так спокушає і людина просто не має душевного спокою, турбується що таке наснилося, навіщо?

Подібний сон, це все ж таки привід, щоб піти до храму?

— Зайвий раз піти в храм точно не буде погано, але якщо пов’язувати свій похід зі снами, то це хибна думка.

Яка роль хресних батьків у наш час? Багато ж є випадків, коли хресними беруть людей, далеких від церкви.

— В цьому також є велика проблема. Передусім потрібно, щоб хрещені батьки, яких обрали рідні батьки дитини, заздалегідь прийшли в храм, і священик провів із ними бесіду стосовно хрещення. Тобто пояснив, що це таке, для чого потрібні хресні батьки.

А для чого?

— Хресні батьки – це духовні наставники. Вони мають дитині прищепити віру в бога, прищепити основи православної віри і намагатися щонеділі їздити зі своїм хрещеником, хрещеницею до церкви, до причастя. Це є обов'язкове, першочергове їхнє завдання.

З якого віку можна вже стати хресними батьками?

— Це 14-15 років.

Яке ставлення церкви до відунів, різноманітних знахарів, які знімають біль на відстані? Зрозуміло, що церква ніколи такого не підтримувала, але ж аргументи людей часто такі, що якщо ці знахарі начебто "лікують", то чому ж до них не звертатися.

— Ставлення церкви до цього явища, звісно, є негативним. Так звані знахарі, маги, використовують ікони, свічки, священну воду. На перший погляд, ну що тут поганого? Але цей знахар насправді ніколи не бере участі в церковному житті, не сповідається, не причащається. І як може бог почути? Бог аж ніяк не почує цю людину. Тим паче, ця людина пов'язана з лукавим, і лукавий їй допомагає, щоб спіймати душу людську.

На перший час такі маніпуляції магів, знахарів якось можуть допомогти, але пізніше будуть дуже-дуже згубні наслідки. Людина може втратити абсолютно все.

А священники, які лікують. Їм можна довіряти, до них ходити?

— Є священники, які мають такий дар від бога як лікування. Тут ніяких проблем нема, бо це людина божа, котра служить богові, і за певний подвиг Господь дарує такий дар – дар допомоги людям.

Як приклад – наші преподобні. Преподобний Агапіт зцілював, але все це робив безкоштовно. Тому звертатися краще до божих людей, аніж до людей лукавих.

Як у сучасному світі церква розглядає цивільний шлюб? Як перелюб?

— Якщо це цивільний шлюб, зареєстрований у державі (зареєстрований в РАЦСі, — Ред.), то це не є перелюбом. Але якщо люди живуть за принципом просто зійшлися-розійшлися, то це вже перелюб.

Коли подружжя, маючи зареєстрований шлюб у державі, дозріває і розуміє, що відносини потрібно узаконити перед богом, тоді звертається до церкви, щоб над ними звершилося таїнство вінчання.

А чи існує все ж таки процедура розвінчання? Церква її визнає?

— Такого поняття не існує. Але є практика, коли церква йде на поступки, знаючи неміч людську. Та в будь-якому разі, якщо люди вінчалися, перед богом шлюб залишається назавжди.

Теги за темою
ПЦУ
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Британія готується до війни з Росією
Vlasti
2025-05-06T07:24:13Z
Третя світова війна з Росією можлива через 5-10 років: вона буде ядерною – The Guardian
Vlasti
2025-05-06T07:24:10Z
Шольца урочисто провели з посади канцлера, він побажав Мерцу успіхів
Европейская правда
2025-05-06T07:22:40Z
Трамп каже, що Путін став більш налаштованим на мир після падіння цін на нафту
Европейская правда
2025-05-06T07:22:07Z
ЗМІ: Гегсет створив десяток чатів у Signal, де обговорював зарубіжні поїздки та свій графік
Европейская правда
2025-05-06T07:19:13Z
Чому ЄС йде на поступки Орбану та дозволяє Молдові випередити Україну на шляху до членства
Европейская правда
2025-05-06T07:16:38Z
Росія завдала сім ударів по Краматорську, є жертва та поранені
Лига
2025-05-06T07:12:28Z
Росія заявила про атаку 105 дронів — летіли на Москву і зупинили роботу 13 аеропортів
Комсомольская правда
2025-05-06T07:12:18Z
Після критики глави МЗС Польщі Дуда закликав Трампа примусити Путіна до миру
Лига
2025-05-06T07:09:36Z
Ріанна вагітна третьою дитиною
GlavRed
2025-05-06T07:22:44Z
Утікач Влад Яма показався з Наталею Могилевською - деталі
GlavRed
2025-05-06T07:12:11Z
37-річна Ріанна стане матір'ю втретє: фото
Gazeta UA
2025-05-06T07:07:16Z
Перший трейлер «Гра в кальмара 3» від Netflix — Сон Гі Хун вступає у фінальну битву із фронтменом
ITC
2025-05-06T07:02:31Z
Найстильніші образи Met Gala 2025: від них неможливо відвести погляд
24tv
2025-05-06T07:01:09Z
Ріанна офіційно оголосила про третю вагітність
Фокус
2025-05-06T06:57:45Z
Met Gala 2025: зіркові образи гостей благодійного балу
Факти ICTV
2025-05-06T06:52:18Z
В Музеї просто неба у Пирогові з'явиться кримськотатарська експозиція
ГЛАВКОМ NET
2025-05-06T06:42:49Z
Переможниця "Холостяка" влаштувала чуттєву фотосесію у полі
Gazeta UA
2025-05-06T06:36:35Z
Фермерам доведеться викидати цибулю, якщо не вдасться продати
24tv
2025-05-06T07:07:48Z
Валюти падають: який курс в обмінниках та на чорному ринку
24tv
2025-05-06T07:07:10Z
Німецька Quantum Systems залучила €160 млн у новому раунді інвестицій і стала першим dual-use єдинорогом Європи
AIN
2025-05-06T07:01:34Z
ЄС розробляє стратегію заборони російського газу
Хвиля
2025-05-06T06:51:38Z
Американська косметика тепер занадто дорога для інтернет-продажів через тарифи Трампа
InternetUA
2025-05-06T06:46:29Z
Україна та Естонія обговорили співпрацю у відновлюваній енергетиці
УкраинФорм
2025-05-06T06:42:30Z
Temu припиняє доставку товарів з Китаю до США
InternetUA
2025-05-06T06:30:28Z
ІМК отримала понад $54 млн річного прибутку
AgroPortal
2025-05-06T06:30:19Z
Судитимуть директора підприємства, який спричинив шкоду довкіллю майже на ₴1,3 млн
Украина Криминальная
2025-05-06T06:27:39Z
"Компот тільки на свята": колаборант пожалівся на харчування в колонії
Фокус
2025-05-06T07:18:45Z
В центрі Кропивницького можна орендувати "хижу" квартиру
Telegraf
2025-05-06T07:18:40Z
Під загрозою війни з Пакистаном: Кремль передав Індії нову партію ракет "Ігла-С", — ЗМІ
Фокус
2025-05-06T07:15:56Z
Удвох – дешевше: у Мінсоцполітики підказали, як українським сім'ям заощадити на оренді
Знай
2025-05-06T07:12:53Z
Розкриті технічні характеристики американських бойових панцерників AMPV, які отримає Україна
InternetUA
2025-05-06T07:10:19Z
Медіа «Люк» випустило друкований журнал «Харків живе та працює»
Детектор М
2025-05-06T07:09:57Z
Сирський відвідав Покровський напрямок та нагородив військових – фото
Лига
2025-05-06T07:02:23Z
Чи зміниться вручення повісток у травні 2025 року
24tv
2025-05-06T07:01:28Z
У Відні відбудуться благодійні Великодні гаївки
УкраинФорм
2025-05-06T07:01:13Z
На Львівщині вдруге судили лікаря-нарколога, який підробляв рецепти і виписував ліки померлим пацієнтам
Украина Криминальная
2025-05-06T06:12:15Z
Учені попередили про розвиток залежності від знеболювальних тривалої дії
Факти ICTV
2025-05-06T06:04:04Z
Суперфуд з вітаміном С: щавель смакує у борщі, рятує від авітамінозу і заміняє спрей для горла
Комсомольская правда
2025-05-06T05:34:27Z
Моніторинговий візит до медичної частини №40 та психіатричного відділення Львівської багатопрофільної лікарні №19: неналежне, жорстоке або таке, що принижує гідність, поводження з ув’язненими
Украина Криминальная
2025-05-06T05:27:16Z
Шизофренія, біполярний розлад та депресія: знайшли неочікувану причину психічних захворювань
24tv
2025-05-06T05:09:13Z
Держпродспоживслужба виявила порушення ціноутворень на ліки майже на ₴2 мільйони
УкраинФорм
2025-05-06T04:24:34Z
За кілька секунд і без хімії: як перевірити свіжість молока в домашніх умовах
GlavRed
2025-05-06T03:27:43Z
Українці, які перебувають за кордоном, можуть пройти оцінювання повсякденного функціонування - МОЗ
УкраинФорм
2025-05-06T02:55:29Z
Чому «плаче» виноград і як цьому зарадити: поради для садівників
ТСН
2025-05-06T01:39:59Z
У Польщі в аварію втрапив автобус з американськими солдатами, є постраждалі
Европейская правда
2025-05-06T07:24:04Z
Українця засудили за зливання інформації про місця перебування ТЦК у Viber-групі
InternetUA
2025-05-06T07:22:37Z
Масштабна атака БПЛА по Харкову
360ua.news
2025-05-06T07:16:09Z
На Тернопільщині поліцейські виявили тіло безвісти зниклого чоловіка
Украина Криминальная
2025-05-06T07:12:22Z
У Дніпровському районі Києва водолази дістали з води тіло жінки
Khreschatyk
2025-05-06T07:12:21Z
Під Києвом собака напав на школярів: постраждали семеро дітей
Telegraf
2025-05-06T07:12:11Z
Вибухи в Харкові: на ринку Барабашово згоріло 20 павільйонів, ще 90 пошкоджено
Факти ICTV
2025-05-06T07:02:57Z
Рятувальники розкрили трагічні наслідки удару по Одещині
Gazeta UA
2025-05-06T07:01:04Z
Суд виправдав фермера, звинуваченого в підкупі посадовця поліції
Украина Криминальная
2025-05-06T06:57:58Z
Розмінування угідь: із запланованих 65 тис. га в роботу повернули п’яту частину
AgroPortal
2025-05-06T07:25:16Z
На фронті фіксують нову тактику окупантів: мотоцикли, дрони та малі піхотні групи
Хвиля
2025-05-06T07:16:27Z
СБУ затримала російського «крота» у бойовій бригаді ЗСУ на Харківщині
Мій Харків
2025-05-06T07:16:15Z
Житомирський ТЦК та СП заявив про хакерську атаку
Комсомольская правда
2025-05-06T07:15:58Z
Ворог атакує ЗСУ ударними дронами з новою начинкою, ніякі санкції США не працюють
InternetUA
2025-05-06T07:07:10Z
Українських рибалок запрошують до промислу в Антарктиці
УкраинФорм
2025-05-06T07:07:07Z
Допомога на оренду житла в Києві: хто може отримати виплати у 2025 році
Политека
2025-05-06T07:02:18Z
Холодна пауза в Києві. Чи чекати дощів найближчими днями
Telegraf
2025-05-06T07:01:11Z
На Харківщині за добу внаслідок російських ударів постраждали 11 людей
УкраинФорм
2025-05-06T06:45:35Z
Тільки не зрізайте: що потрібно зробити з тюльпанами, коли вони відцвітуть
Telegraf
2025-05-06T06:42:59Z
Чим вимити фарбу для волосся з дерева: перевірені способи
24tv
2025-05-06T06:30:49Z
Готується елементарно, виходить ситним та смачним: цей салат з кус-кусом сподобається усім
Telegraf
2025-05-06T06:18:00Z
Не поспішайте з помідорами: що краще садити на початку травня
Telegraf
2025-05-06T06:09:30Z
Як захистити баклажани від колорадських жуків: перевірені народні методи
Gazeta UA
2025-05-06T05:40:08Z
Ця класика завжди актуальна: рецепт форшмаку, перевірений часом – не закуска, а насолода
24tv
2025-05-06T05:30:57Z
Афганістан відроджує туризм: чому тисячі іноземців їдуть у небезпечну країну
24tv
2025-05-06T05:19:09Z
Хто з дітей був на вулиці: загадка, з якою впорається тільки геній
GlavRed
2025-05-06T04:27:42Z
Адвокат назвав "чарівні слова", які підкажуть вам, чи є хтось брехуном
24tv
2025-05-06T03:33:57Z
Є навіть популярні моделі: купити авто до 3000 доларів в Україні — це реальність
Telegraf
2025-05-06T07:12:23Z
Преміальний брат VW Golf GTI: у Києві помітили рідкісний заряджений хетчбек 90-х
Фокус
2025-05-06T06:42:14Z
375 к.с. та 650 км на одному заряді: дебютував новий Jeep Compass
AutoCentre
2025-05-06T06:18:35Z
Брутальний дизайн і 375 сил: представлено новий Jeep Compass 2025
Фокус
2025-05-06T05:51:15Z
Tesla вже шукає заміну Ілону Маску? Не все так однозначно
ЗаРулем
2025-05-06T04:10:13Z
Коли не можна вмикати кондиціонер в авто: помиляються навіть досвідчені водії
GlavRed
2025-05-06T03:27:01Z
Це може бути найбожевільніший колір Lamborghini за всю історію
Топ Жир
2025-05-06T01:45:18Z
Ви поспішили купити авто перед підвищенням мит, і чи було це вигідно?
Топ Жир
2025-05-06T00:45:58Z
Infiniti може отримати кросовер, який їм так необхідний для виживання
Топ Жир
2025-05-06T00:30:32Z
Динамо Київ відрізало Шахтар, але Олександрія не відстає, а жоден із господарів не перемагає. Підсумки 27-го туру УПЛ
Football.ua
2025-05-06T07:02:02Z
Легендарний Роналду, блискучий Фірміно: топ-5 зіркових підписань Саудівської Аравії
24tv
2025-05-06T07:01:47Z
Кайседо визнаний найкращим гравцем Челсі у поточному сезоні
Football.ua
2025-05-06T06:55:11Z
Промоутер Дюбуа пояснив, чому у команді "Динаміта" пообіцяли вирвати очі Усику
24tv
2025-05-06T06:42:43Z
Нападник Кельна Ут завершить кар'єру в кінці сезону
Football.ua
2025-05-06T06:42:18Z
Україна здобула шість нагород на етапі Світової серії з параплавання в Парижі
УкраинФорм
2025-05-06T06:36:08Z
Інтер — Барселона: цікаві варіанти ставок на поєдинок Ліги чемпіонів
Football.ua
2025-05-06T06:30:40Z
Затверджено дати та час початку матчів 29 туру УПЛ
Football.ua
2025-05-06T06:22:52Z
Крістал Пелес — Ноттінгем Форест 1:1 Відео голів та огляд матчу АПЛ
Football.ua
2025-05-06T06:01:06Z
Гра в кальмара 3: Netflix показав тизер фінального сезону
1News
2025-05-06T07:25:39Z
Має національне значення: в Англії знайшли рідкісний англосаксонський скарб
Фокус
2025-05-06T07:22:49Z
Еврокомісія витратить 500 млн євро, аби привабити науковців
ГЛАВКОМ NET
2025-05-06T07:15:58Z
Астрономи виявили біля Землі ще один уламок Місяця і їх може бути більше
24tv
2025-05-06T07:07:31Z
Що потрібно, щоб стати кіберспортсменом: бізнесмен Кріппа назвав найпопулярніші дисципліни в Україні
Telegraf
2025-05-06T07:07:14Z
Проблема лише одна: бізнесмен Кріппа розповів, що гальмує український кіберспорт
Telegraf
2025-05-06T07:03:28Z
Галюцинації ШІ посилюються зі зростанням його потужності
InternetUA
2025-05-06T07:02:07Z
Skoda Auto представила Elroq Respectline: данина різноманіттю та спадщині
ЗаРулем
2025-05-06T07:01:10Z
Шість скарбів та тисячі років історії: угорські археологи розповіли про масштабні розкопки
Фокус
2025-05-06T07:01:08Z