MY.UAНовини
Досвід війни. Які виклики долають фермери в Україні та на Одещині зокрема
Досвід війни. Які виклики долають фермери в Україні та на Одещині зокрема

Досвід війни. Які виклики долають фермери в Україні та на Одещині зокрема

Досвід війни. Які виклики долають фермери в Україні та на Одещині зокрема

Україна за 2022 воєнний рік експортувала майже 100 млн тонн сільськогосподарської продукції. Лідерами є кукурудза, соняшник, ріпак. За даними Міністерства економіки України, це принесло до державного бюджету понад 44 млрд дол. доходів.

Ці показники в наших умовах — подвиг. Цінність фермерського виробництва стала відчутною саме з початком повномасштабної війни. Коли частина Миколаївської та вся Херсонська область перебували під окупацією, а порти Одещини закрилися, ціни на овочі злетіли до небес, але вже 2023 року стабілізувалися. Саме завдяки безперервній праці невеликих фермерських господарств. Поки Херсонщина та Миколаївщина долали російську навалу, аграрії у Київській області почали вирощувати кавуни, у Хмельницькій — помідори і цибулю. Український ринок підлаштувався і закрив ті позиції, яких тимчасово не здатний був дати південь країни.

Малі і середні агропідприємства України другий рік зіштовхуються з чималими викликами війни, але в надскладних умовах самі готові кидати виклики. Ми поспілкувалися з аграріями з Одеської області та представниками Асоціації фермерів і приватних землевласників України (АФЗУ), аби дізнатися, чим живуть зараз фермерські підприємства, які проблеми вирішують, як співіснують усередині громад і чи сприяє їхньому розвитку держава, яка у розпал війни розпочала наступний етап земельної реформи.

 

Ціновий колапс і загроза фізичного знищення

Богдан Шумілов

Фермерське господарство «Пан Білан» (біля села Мирне на Одещині) — один із найбільших виробників салатів і зелені в Україні. Це сімейний бізнес підприємця Віталія Білана. На початку 2022 року він втратив трьох із чотирьох партнерів. Їхні фабрики розбомбили, і вони закрились.

Богдан Шумілов

«Минулого року пам’ятаємо ціновий колапс з овочевим кошиком, ми одразу відреагували і почали не просто вирощувати, а надавати послуги з вирощування овочів. Ми купили сівалку і пів України засіяли овочами», — розповідає Віталій Білан, згадуючи, як виходив із кризи 2022 року.

Зараз війна несе свої ризики. Частина продукції ферми застрягла на україно-польському кордоні через блокування. Купівельна спроможність людей впала, а ціни на продукти виросли. Тому фермерство Віталія почало переходити з вирощування на надання послуг. Купили сівалку — зможуть її закласти, щоб отримати новий кредит. Інших пропозицій від держави немає.

Війна може спричинити серйозні наслідки для сільськогосподарського сектору та фермерів, тому вони зараз потребують посиленої підтримки від держави. Так, аграрії є постійною мішенню для російських атак. Усе збіжжя може знищити російська ракета за одну мить, як власне і самих фермерів. Та, попри численні обстріли, вони і надалі працюють.

ОК Південь

За січень—листопад 2023 року через морські порти Одеської області (Ізмаїл, Рені, Усть-Дунайськ, Південний, Чорноморськ та Одеса) експортували 39,2 млн тонн зерна. Чистий прибуток за 11 місяців становив 490 млн грн. Та скільки з цього отримали дрібні фермери?

Микола Якубенко — голова асоціації фермерів Подільського району на Одещині. Він займається вирощуванням зернових культур. Його підприємство розташоване у селі Качурівка Куяльницької сільської громади. 1993 року йому виділили у постійне користування 30 га землі для створення фермерсько-селянського господарства.

infoindustria.com.ua

На землях Одещини фермер сіє соняшник, кукурудзу, ячмінь, пшеницю, колись займався просом і гречкою. Через війну свій врожай він реалізовує за собівартістю.

Коли треба повертати кредити і щось платити пайовикам, віддає зерно на продаж ще й нижче собівартості.

«У грудні обстріляли Ізмаїл, зруйнували портову інфраструктуру. Загинув водій фури. Це все вплинуло на цінову політику нашої продукції. Так само впливає на ціну блокада на польському кордоні. Продукції не можуть вивезти, вона падає в ціні. Але ми витримаємо все. Крепко не нарікаємо», — ділиться проблемами Микола Якубенко.

Один із найбільших викликів для аграріїв зараз — ціна на зерно, яке вони продають за копійки. Агротрейдери приїжджають і з місця забирають збіжжя за безцінь. Адже порти вже не працюють так, як у довоєнні часи. «Одразу зерно реалізувати не вдається, а зберігати просто ніде — люди не розраховували, що таку велику кількість продукції доведеться тримати в одному місці з неможливістю її продати. Віддати на зберігання на елеватор — теж не безкоштовна послуга», — каже фермер.

Микола Якубенко

Тому Миколі Якубенку простіше продати зерно за низькою ціною з дому в руки трейдера, аби повернути хоча б собівартість.

«Ціна змінилася. На своєму піку, перед початком повномасштабної, ціна на соняшник була більш як 25 тисяч гривень. То зараз більше 13 тисяч гривень за соняшник я не бачу ціни. А разом з тим зросли і ціни на добрива. 17 тисяч ти віддаєш за тонну селітри, при тому що за пшеницю не дають більше 5 тисяч. Це нереально» — констатує співрозмовник.

«Адже наша армія тримається на народові України і малому та середньому бізнесі. Велика частина фермерів і селян пішли служити до армії, — уточнює почесний президент Асоціації фермерів і землевласників України (АФЗУ) Микола Стрижак. — Ми вивозимо зерно коридором, тому що наша армія нас прикриває. Це ж зерно великих агрохолдингів. Вони скуповують його задешево у фермерів і вивозять за великі кошти за кордон».

KURKUL.COM

Попри складні умови, українські фермери виживають і пристосовуються. Микола Якубенко розповідає, що на полях зараз вчиться обходитися без добрив через їхню велику ціну або застосовує органіку.

 

Блекаути, зменшення обсягів виробництва та виживання

Для екоферми «Пан Білан» велика війна стала переломним моментом. На початку 2022 року через воєнні дії її фінансовий стан, як і інших підприємств, був дуже важкий. Люди боялися підписувати договори та інвестувати в продукцію кошти. Ніхто не розумів, чи будуть його овочі комусь потрібні під обстрілами. Та Віталій Білан на свій страх і ризик вклався у вирощування. Ціни на продукти в Україні, зокрема і на його салати, виросли, лише завдяки цьому фермерство пережило перший рік війни.

«Викорчували половину черешневого саду і пустили це на дрова, щоб вижити. Треба було опалювати теплиці з розсадою. Отриману виручку змогли інвестувати в іншу сферу і восени встигли засіяти», — ділиться фермер про те, як вдалося пережити перший рік великої війни.

Богдан Шумілов

«2023-й став уже роком стабілізації в плані овочів. Ми в рази зменшили кількість салату, який вирощуємо. Урожай ще й був ледь не в два рази нижче очікуваного. Треба розуміти, що фермерство — дуже нелегка сфера. Ми зараз залежимо не лише від воєнних обставин, а й від природних. Через посуху цьогоріч певна кількість врожаю в Україні пропала. Є ймовірність, що до весни ціна на деякі продукти в країні знову дещо зросте, але ми робитимемо все можливе, щоб її стабілізувати», — говорить Віталій Білан.

Щоб убезпечити себе від можливих воєнних викликів, на підприємстві роблять запас палива, генераторів, є люди, котрі готові вийти в будь-який момент за необхідності. Віталій не скаржиться на долю, адже, каже, всі живуть в умовах війни і змушені до цих умов адаптуватися. Ділиться досвідом: став більш ощадливим, де це можливо.

«Зараз стало легше, адже всі зрозуміли, що війна не закінчиться через місяць, і дозволили собі планувати. Для всіх нас одна проблема — невпевненість. Ми не розуміємо, що сіяти наступного року. Чого і скільки, чи сіяти цибулю або ж ні? Яка буде вартість продукції та чи вигідно її вирощувати?» — пояснює фермер.

 

Що не так із державною допомогою

Кредити — це важлива складова для розвитку фермерських господарств в Україні. Наразі пільгове кредитування «5–7–9» — чи не єдина державна підтримка, на яку можуть розраховувати сільгоспвиробники. Допомога підприємцям за цим напрямом важлива, адже разом із розвитком своїх власних фірм вони створюють робочі місця та розвивають інфраструктуру.

Так було і з екофермою Віталія Білана. Він орендував спочатку три гектари землі, потім — старий тепличний комплекс. 2006 року завдяки програмі підтримки бізнесу одержав безвідсотковий кредит і зареєстрував фермерське господарство «Пан Білан». Тоді й почав створювати на полі інфраструктуру — там провели воду, електроенергію, зробили під’їзд до ферми. Що важливо, ферму чоловік відкрив біля рідного села Мирне. Нині у нього працюють від 10 до 20 співробітників, а на сезон долучають удвічі більше. Тобто, отримавши кредит, фермер зміг залучити до роботи сільське населення, тим самим підтримавши розвиток села.

Богдан Шумілов

Микола Стрижак розповідає, що сьогодні фермери не отримують адекватного фінансування. Понад те, за два роки великої війни вони не можуть заробити через низькі ціни на збіжжя та логістику, яка дуже здорожчала.

Та, за його словами, ті підприємці, що мають менш як 100 га землі, часто отримують відмови у кредитуванні. Мова якраз про дрібний і середній бізнес.

 

Довідково: Кредитування фермерів в Україні зіштовхується із низкою проблем, які впливають на фінансову стійкість і розвиток аграрного сектору. Зокрема, це:

— високі відсоткові ставки. Це може значно збільшити фінансове навантаження на аграрний сектор і робити кредити менш доступними для фермерів, зокрема для тих, хто має обмежені ресурси, тобто для сімейних бізнесів, дрібних і середніх фермерств;

— обмежений доступ до кредитів для малих і середніх фермерів. Їм важко отримати доступ до кредитів через відсутність адекватного забезпечення або історії кредитування. Більшість кредиторів віддають перевагу великим агробізнес-структурам, що обмежує можливості менших фермерів;

— нестабільність економічної ситуації та коливання цін на аграрні продукти. Це ускладнює роботу фермерів і створює ризики для кредиторів; призводить до обмеження кредитування або встановлення високих відсоткових ставок;

— бюрократичні та правові труднощі. Складні процедури отримання кредитів і багатошарова бюрократія стають перешкодою для фермерів. Брак чіткості та прозорості в правових і фінансових вимогах також може впливати на можливість отримати кредит;

— відсутність страхування ризиків. Це робить кредитування для фермерів менш привабливим, оскільки вони можуть не мати достатніх засобів захисту від непередбачуваних обставин, таких як ринкові коливання, воєнні загрози, знищення внаслідок російських атак.

 

В Україні аграрії сплачують до бюджету понад 1,6 млрд грн на рік. Та замість підтримки, ми спостерігаємо поступове знищення малого та середнього агробізнесу в країні.

 

Чи на часі другий етап земельної реформи?

Як відомо, з 1 січня 2024 року вступив у силу другий етап земельної реформи, проти якого виступають фермери. Він передбачає, що землю зможуть купувати не лише фізичні, а й юридичні особи. І не по 100 га, як було раніше, а по 10 тис. га в одні руки. Проблема в тому, що ніде у світі не продають землю в таких обсягах, тим паче юридичним особам. Середній розмір фермерського господарства в Європі — 17 га.

Є й інша проблема. Зараз війна, і, як ми вже зрозуміли, доступ до банків украй складний, відсоткова ставка за кредитами несприятлива, а заробити фермеру нелегко. Отже, для багатьох малих підприємців фінансові обмеження можуть бути перешкодою для участі в аукціонах на придбання земельних ділянок. Це може сприяти концентрації землі в руках лише великих гравців ринку.

Почесний президент АФЗУ Микола Стрижак пояснює: «Аграріям не дали обрости пір’ям, коли відкрили ринок землі. Коли приймали закон про обіг землі, було ще маленьке доповнення про необхідність прийняти додаткові закони. Так от, нічого не прийнято. Українець не готовий викупити землю, бо умов немає. Обмежень кількості юридичних осіб в Україні немає. Тобто ти можеш створити стільки фірм, скільки заманеться».

«Фермери бояться цього другого етапу, — підтримує колегу Микола Якубенко. — Ми створювали велику кількість петицій і звернень до всіх гілок влади, не розхитуючи ситуації публічно, адже країна відбиває агресію. Та з 1 січня нововведення таки вступило в силу».

Однак, за словами колишньої директорки департаменту аграрної політики, продовольства та земельних відносин Одеської ОВА Алли Стоянової, загрози того, що великі агротрейдери скуповуватимуть землю, для Одещини перебільшені. «В Одеському регіоні взагалі немає холдингів. Тут переважає малий і середній бізнес, де в одних руках концентрується 20-40 тисяч гектарів», — зазначає Стоянова.

Також на Одещині через посуху й відсутність зрошувальної системи поля для аграріїв непривабливі. Треба дуже вкладатися ресурсно, силою і працею, щоб від цієї землі отримувати віддачу. Великі підприємці навряд цим займатимуться.

Разом з тим, за словами пані Алли, другий етап реформи має і позитивні наслідки: приведе до подорожчання землі і полегшить процедуру її купівлі. «Сьогодні агровиробникам дуже важко купувати землю в статусі фізичної особи. Тому вони, навпаки, вдячні за цю реформу і чекали, коли з січня купуватимуть земельні паї офіційно через свої розрахункові рахунки», — пояснює Алла Стоянова.

 

…Можна скільки завгодно розмірковувати про плюси відкриття ринку землі — і вони справді є, — однак очевидно, що українська держава від початку своєї незалежності не сформувала правильної стратегії розвитку села. На жаль. Тому це цивілізоване за світовими мірками рішення лягло в непідготовлений насамперед для своїх селян ґрунт. І це при тому, що більш як половина об'єднаних під час децентралізації громад — сільські.

Наразі ми спостерігаємо відсутність з боку держави підтримки фермерства і середнього класу на селі, яких війна перевіряє на міцність. Відбувається економічне виснаження сільських громад. Зокрема, без достатньої підтримки фермерів може зменшитися виробництво сільськогосподарської продукції, що призведе до дефіциту продуктів харчування та значного зростання цін. Постраждає весь бізнес, який може розвиватися в селі на основі фермерства (мається на увазі також переробка). Ця ситуація може призвести до негативних наслідків для економіки України та до знищення села.

Тому навряд чи правильно в такій ситуації радіти тому, скільки української землі продали іноземцям на черговому аукціоні.

 

Ця публікація створена в рамках проєкту, що реалізується ГО «Агенція розвитку локальних медіа «Або» та фінансується Міністерством закордонних справ Німеччини для підтримки української незалежної журналістики. 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Повітряні сили ЗСУ втратили Су-27 під час вильоту, пілот врятувався
Лига
2025-04-28T11:06:11Z
Останній зі свого племені: "найсамотніша людина у світі" провела 26 років у лісі
Фокус
2025-04-28T11:00:52Z
Бігали, стріляли та співали: Міноборони РФ показало, як готувало солдатів КНДР
Фокус
2025-04-28T10:57:07Z
Якщо в родині працездатні батьки та пенсіонери. Коли вони можуть отримати майже 15 тисяч
Telegraf
2025-04-28T10:54:13Z
"Штурмовик" чи "Перепливач Тиси": в ЗСУ рекламують "Контракт 18-24" роликом про відеоігри
Фокус
2025-04-28T10:51:16Z
Новий завод з виробництва боєприпасів у Латвії має запрацювати наступного року
Европейская правда
2025-04-28T10:49:27Z
Росія готує нову армію біля кордонів із НАТО – WSJ
ZN UA
2025-04-28T10:48:59Z
Мобілізація в Україні з 1 травня: кому потрібно йти до ТЦК без повістки і хто їх вручає
24tv
2025-04-28T10:39:39Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Нові заяви Лаврова свідчать про небажання Росії шукати компроміси, – ISW
24tv
2025-04-28T11:08:52Z
Янукович отримав другий вирок в Україні: 15 років тюрми
Лига
2025-04-28T11:08:33Z
У Британії побоюються, що Росія звинуватить миротворців в Україні у порушенні прав людини
Лига
2025-04-28T11:08:07Z
Капітулювати Україна могла б і без допомоги Трампа - Пісторіус
ZN UA
2025-04-28T11:07:26Z
Кремль чекає від України сигнал про відновлення прямих перемовин
ZN UA
2025-04-28T11:07:14Z
Подача позову без предмету спору: Порошенкам закидають використання суду з ознаками шахрайства
GlavRed
2025-04-28T11:07:06Z
Суперечать пропозиціям США: Росія висунула свої умови для "миру"
24tv
2025-04-28T11:06:25Z
Забувають припинити вогонь – у РНБО та ОП відреагували на заяви Пєскова про мир
24tv
2025-04-28T11:06:22Z
Ціни сягнули рекорду: Росія через нестачу картоплі закуповує її в Китаї
24tv
2025-04-28T11:06:56Z
Працювали в Польщі та Україні: як отримати спільну пенсію
Telegraf
2025-04-28T11:06:33Z
Інвестиції в ОВДП: клієнти ОТП БАНК придбали цінні папери на 2,8 млрд грн
Фокус
2025-04-28T11:06:22Z
Доларова криза, Войовничий Наварро, "Сапсан" працює без дозволу. Найкращі історії світу
Лига
2025-04-28T11:00:23Z
В Україні стартує проєкт зі створення інвестиційного портфеля агросектору
AgroPortal
2025-04-28T11:00:01Z
Засновник українського бренду Kompozit Дмитро Остапенко: запуск на американську ринку та тренди індустрії
Фокус
2025-04-28T10:45:43Z
Як Україна рухається до "фінансового безвізу" і чому він важливий
Европейская правда
2025-04-28T10:43:59Z
Україна у 2024 році спрямувала понад 2 мільярди гривень у підтримку Чорнобильської зони
24tv
2025-04-28T10:39:10Z
«Укрзалізниця» знову намагається підняти тарифи
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T10:33:15Z
Меблі у повітрі і декор з каменів лави - дивіться найцікавіші тенденції дизайну-2025
Gazeta UA
2025-04-28T11:06:06Z
Тіна Кароль: «Я стала вдовою в 28, а у 40 готова зазирнути в очі іншого чоловіка»
Вива
2025-04-28T11:04:46Z
Диван зачекає: куди піти у Києві на цьому тижні, 28 квітня – 2 травня
VGorode
2025-04-28T10:43:45Z
Що не можна одягати на хрестини: названо недоречний образ
24tv
2025-04-28T10:36:24Z
Меган Маркл знову публікує фото своїх дітей, незважаючи на критику
360ua.news
2025-04-28T10:34:52Z
Народний артист Бенюк став на захист колег, обвинувачених у домаганнях
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T10:27:59Z
Сербію на Євробаченні 2025 представить чемпіон з карате: що відомо про Princ
Факти ICTV
2025-04-28T10:10:02Z
Успадкували від батька руде волосся: Меган Маркл показала нові фото сина та доньки
24tv
2025-04-28T10:09:51Z
Це просто якийсь сюр, – відомий актор-військовий різко висловився про "Холостяк" з Цимбалюком
24tv
2025-04-28T09:51:49Z
Атака на Київ 24 квітня: кількість жертв зросла до 13
Факти ICTV
2025-04-28T11:09:52Z
Брянськ атакували БпЛА: могло прилетіти по заводу "Кремній-Ел"
24tv
2025-04-28T11:08:38Z
У Києві нетверезу водійку електросамоката оштрафували на 17 тисяч гривень
Комсомольская правда
2025-04-28T11:07:17Z
Кількість жертв вибуху в порту Ірану зросла до 46, понад 1200 постраждалих
Лига
2025-04-28T11:00:29Z
На Криті розслідують появу тріщин невідомого походження у землі і будинках
Европейская правда
2025-04-28T11:00:12Z
У Києві збільшилася кількість загиблих внаслідок російської атаки 24 квітня
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T10:57:51Z
Протягом тижня на Харківщині сапери ДСНС знешкодили понад 680 вибухонебезпечних предметів
Мій Харків
2025-04-28T10:52:54Z
У Полтавській області після падіння уламків БпЛА загорілася територія
24tv
2025-04-28T10:51:45Z
На Одещині молодик відповідатиме за неправдиве повідомлення про вчинення відносно нього грабежу
Украина Криминальная
2025-04-28T10:39:20Z
Жири і цукор атакують мозок швидше, ніж ви наберете зайву вагу
360ua.news
2025-04-28T11:03:51Z
Кого можуть мобілізувати з 3 групою інвалідності у 2025 році: пояснення
Лига
2025-04-28T09:24:51Z
Швидко, дешево і смертельно небезпечно: вчені розповіли про небезпеку ультрапереробленої їжі
Фокус
2025-04-28T08:57:36Z
Як втрата емпатії може свідчити про лобово-скроневу деменцію
24tv
2025-04-28T08:18:42Z
Встановлення інвалідності: що змінилося для пацієнтів
Украина Криминальная
2025-04-28T08:12:09Z
Чому у людей з віком зʼявляється живіт: вчені пояснили складний механізм
24tv
2025-04-28T07:48:55Z
Урожаю заздритимуть усі сусіди: елементарне підживлення для полуниці
24tv
2025-04-28T07:30:47Z
До 20 годин поза тілом: новий метод зберігання донорських легень перед пересадкою
Факти ICTV
2025-04-28T06:03:01Z
Моніторинговий візит до Івано-Франківської установи виконання покарань №12: неналежні умови утримання, недоступність медичної допомоги, зловживання у сфері праці засуджених
Украина Криминальная
2025-04-28T06:01:35Z
У Києві та низці областей оголошено повітряну тривогу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T11:07:38Z
Унікальна операція. Оператори БпЛА звільнили українських бійців з полону
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T11:07:33Z
За київськими цінами: Brabus будує житловий комплекс в ОАЕ з зарядками для електромобілів
AutoGeek
2025-04-28T11:06:07Z
Сонячні дні і нічні заморозки: прогноз на кінець квітня
1News
2025-04-28T11:03:32Z
Кінець заморозкам: синоптикиня здивувала прогнозом на вівторок
Gazeta UA
2025-04-28T10:48:28Z
Російські БпЛА атакували ферму на Харківщині
Мій Харків
2025-04-28T10:46:24Z
29 квітня у Києві та області очікуються заморозки на поверхні ґрунту
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T10:39:22Z
Брудне море, порожні вулиці і дорога риба: на окупований Генічеськ без сліз не глянеш
Telegraf
2025-04-28T10:33:04Z
Відключення газу у Львівській області 29 квітня: кому треба підготуватися до незручностей
Политека
2025-04-28T10:31:37Z
Ніколи не робіть цього зі старими фотографіями: про заборону знають одиниці
24tv
2025-04-28T11:06:51Z
Урожай здивує: як правильно підживлювати малину навесні і влітку
GlavRed
2025-04-28T11:06:29Z
Туреччина збирається запропонувати туристам безалкогольний all inclusive
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T10:15:01Z
Як позбутися птахів біля дому: полетять самі вже за день
24tv
2025-04-28T09:48:20Z
Як в McDonald's: готуємо вдома камамбер фрі, який ідеально тягнеться
24tv
2025-04-28T09:39:28Z
Як приготувати ідеальний гарячий шоколад вдома: прості рецепти для затишних вечорів
Gazeta UA
2025-04-28T09:39:13Z
Не лише плиткою чи шпалерами: чим покрити стіни в кухні
24tv
2025-04-28T09:30:12Z
Напередодні сезону: один з найпопулярніших островів Хорватії запровадив дрес-код для туристів
24tv
2025-04-28T09:30:07Z
Сезон півоній в Україні 2025: коли розквітнуть та куди поїхати за враженнями
Факти ICTV
2025-04-28T08:58:41Z
"Ніхто не залишиться розчарованим": менеджер Усика про реванш з Дюбуа
24tv
2025-04-28T11:06:47Z
"Зберігає статус": стало відомо, з ким битиметься переможець реваншу Усик – Дюбуа
24tv
2025-04-28T11:03:07Z
Класичне, яке всім сподобалось, Ворскла, яка ожила, та четверте місце, яке ніхто не хоче. Підсумки 26-го туру УПЛ
Football.ua
2025-04-28T11:01:54Z
Михайленко: Нічия з Шахтарем залишила подвійні емоції
Football.ua
2025-04-28T10:40:30Z
Усик зустрівся з легендарним футболістом: відео теплої зустрічі
24tv
2025-04-28T10:36:32Z
Промоутер Усика відреагував на офіційну дату реваншу проти Дюбуа
24tv
2025-04-28T10:27:01Z
PUMA UKRAINE разом з RUN UKRAINE офіційно відкрили біговий сезон 2025 на "Десятці Незламності" та "Київському півмарафоні Незламності"
Корреспондент
2025-04-28T10:24:38Z
Арсенал та ПСЖ зійдуться у битві за фінал Ліги чемпіонів: хто фаворит у суперматчі
24tv
2025-04-28T10:09:36Z
Українська команда виграла чемпіонат Європи з гри го
Gazeta UA
2025-04-28T09:57:35Z
У польському місті залишають "острівець" на будівництві для покинутого BMW
Европейская правда
2025-04-28T11:07:16Z
Hyundai Tiburon перетворили на Ford Mustang
AutoCentre
2025-04-28T11:04:39Z
Раритети просто неба: виявлено велику секретну колекцію ретроавто
Фокус
2025-04-28T10:57:57Z
На 2026 рік у Chevrolet Corvette з’явиться два нових кольори кузова, проте ми все ще чекаємо на оновлення інтер’єру
Топ Жир
2025-04-28T10:30:15Z
З електромоторами на майже 900 сил: кросовер Zeekr 9X розкрив технічні характеристики
AutoGeek
2025-04-28T10:12:32Z
Mercedes опублікував перше фото нового конкурента Porsche Taycan
AutoCentre
2025-04-28T10:04:09Z
Tesla нібито «накручує» одометри, щоб уникати гарантійних ремонтів — позов у США
ITC
2025-04-28T09:49:45Z
В Україні виготовили самоскид із цікавинкою
AutoCentre
2025-04-28T09:46:05Z
Новий кросовер Jetour X50 дебютує в Україні: старт продажів за привабливими цінами
AutoGeek
2025-04-28T09:42:41Z
Збій в Епіцентрі 28 квітня: як ситуацію пояснили в компанії
Факти ICTV
2025-04-28T11:08:03Z
З'явилося вже давно: що означає слово "сюр" та звідки воно взялося
24tv
2025-04-28T11:06:40Z
Xiaomi представила доступні геймерські телевізори Redmi TV X 2025 — 4K і 288 Гц за ціною від $308
ITC
2025-04-28T11:01:11Z
Розміщена за роутером фольга покращує сигнал Wi-Fi: лайфхак
InternetUA
2025-04-28T11:01:00Z
Виробник YKK анонсував першу у світі «самозастібну» блискавку для одягу — має вбудований двигун і пульт керування
ITC
2025-04-28T10:58:53Z
Різні країни світу переманюють американських вчених – Bloomberg
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T10:54:18Z
«Мова — не трафік, а політика, позиція і сила». Vector ініціював медіаманіфест проти російськомовних версій сайтів
Детектор М
2025-04-28T10:46:57Z
Японські вчені створили дешевий каталізатор для водню
InternetUA
2025-04-28T10:46:54Z
Смартфон-проектор замість телевізора: як можна використовувати Unihertz Tank 3 Pro
Фокус
2025-04-28T10:42:37Z