MY.UAНовини
Досвід війни. Які виклики долають фермери в Україні та на Одещині зокрема
Досвід війни. Які виклики долають фермери в Україні та на Одещині зокрема

Досвід війни. Які виклики долають фермери в Україні та на Одещині зокрема

Досвід війни. Які виклики долають фермери в Україні та на Одещині зокрема

Україна за 2022 воєнний рік експортувала майже 100 млн тонн сільськогосподарської продукції. Лідерами є кукурудза, соняшник, ріпак. За даними Міністерства економіки України, це принесло до державного бюджету понад 44 млрд дол. доходів.

Ці показники в наших умовах — подвиг. Цінність фермерського виробництва стала відчутною саме з початком повномасштабної війни. Коли частина Миколаївської та вся Херсонська область перебували під окупацією, а порти Одещини закрилися, ціни на овочі злетіли до небес, але вже 2023 року стабілізувалися. Саме завдяки безперервній праці невеликих фермерських господарств. Поки Херсонщина та Миколаївщина долали російську навалу, аграрії у Київській області почали вирощувати кавуни, у Хмельницькій — помідори і цибулю. Український ринок підлаштувався і закрив ті позиції, яких тимчасово не здатний був дати південь країни.

Малі і середні агропідприємства України другий рік зіштовхуються з чималими викликами війни, але в надскладних умовах самі готові кидати виклики. Ми поспілкувалися з аграріями з Одеської області та представниками Асоціації фермерів і приватних землевласників України (АФЗУ), аби дізнатися, чим живуть зараз фермерські підприємства, які проблеми вирішують, як співіснують усередині громад і чи сприяє їхньому розвитку держава, яка у розпал війни розпочала наступний етап земельної реформи.

 

Ціновий колапс і загроза фізичного знищення

Богдан Шумілов

Фермерське господарство «Пан Білан» (біля села Мирне на Одещині) — один із найбільших виробників салатів і зелені в Україні. Це сімейний бізнес підприємця Віталія Білана. На початку 2022 року він втратив трьох із чотирьох партнерів. Їхні фабрики розбомбили, і вони закрились.

Богдан Шумілов

«Минулого року пам’ятаємо ціновий колапс з овочевим кошиком, ми одразу відреагували і почали не просто вирощувати, а надавати послуги з вирощування овочів. Ми купили сівалку і пів України засіяли овочами», — розповідає Віталій Білан, згадуючи, як виходив із кризи 2022 року.

Зараз війна несе свої ризики. Частина продукції ферми застрягла на україно-польському кордоні через блокування. Купівельна спроможність людей впала, а ціни на продукти виросли. Тому фермерство Віталія почало переходити з вирощування на надання послуг. Купили сівалку — зможуть її закласти, щоб отримати новий кредит. Інших пропозицій від держави немає.

Війна може спричинити серйозні наслідки для сільськогосподарського сектору та фермерів, тому вони зараз потребують посиленої підтримки від держави. Так, аграрії є постійною мішенню для російських атак. Усе збіжжя може знищити російська ракета за одну мить, як власне і самих фермерів. Та, попри численні обстріли, вони і надалі працюють.

ОК Південь

За січень—листопад 2023 року через морські порти Одеської області (Ізмаїл, Рені, Усть-Дунайськ, Південний, Чорноморськ та Одеса) експортували 39,2 млн тонн зерна. Чистий прибуток за 11 місяців становив 490 млн грн. Та скільки з цього отримали дрібні фермери?

Микола Якубенко — голова асоціації фермерів Подільського району на Одещині. Він займається вирощуванням зернових культур. Його підприємство розташоване у селі Качурівка Куяльницької сільської громади. 1993 року йому виділили у постійне користування 30 га землі для створення фермерсько-селянського господарства.

infoindustria.com.ua

На землях Одещини фермер сіє соняшник, кукурудзу, ячмінь, пшеницю, колись займався просом і гречкою. Через війну свій врожай він реалізовує за собівартістю.

Коли треба повертати кредити і щось платити пайовикам, віддає зерно на продаж ще й нижче собівартості.

«У грудні обстріляли Ізмаїл, зруйнували портову інфраструктуру. Загинув водій фури. Це все вплинуло на цінову політику нашої продукції. Так само впливає на ціну блокада на польському кордоні. Продукції не можуть вивезти, вона падає в ціні. Але ми витримаємо все. Крепко не нарікаємо», — ділиться проблемами Микола Якубенко.

Один із найбільших викликів для аграріїв зараз — ціна на зерно, яке вони продають за копійки. Агротрейдери приїжджають і з місця забирають збіжжя за безцінь. Адже порти вже не працюють так, як у довоєнні часи. «Одразу зерно реалізувати не вдається, а зберігати просто ніде — люди не розраховували, що таку велику кількість продукції доведеться тримати в одному місці з неможливістю її продати. Віддати на зберігання на елеватор — теж не безкоштовна послуга», — каже фермер.

Микола Якубенко

Тому Миколі Якубенку простіше продати зерно за низькою ціною з дому в руки трейдера, аби повернути хоча б собівартість.

«Ціна змінилася. На своєму піку, перед початком повномасштабної, ціна на соняшник була більш як 25 тисяч гривень. То зараз більше 13 тисяч гривень за соняшник я не бачу ціни. А разом з тим зросли і ціни на добрива. 17 тисяч ти віддаєш за тонну селітри, при тому що за пшеницю не дають більше 5 тисяч. Це нереально» — констатує співрозмовник.

«Адже наша армія тримається на народові України і малому та середньому бізнесі. Велика частина фермерів і селян пішли служити до армії, — уточнює почесний президент Асоціації фермерів і землевласників України (АФЗУ) Микола Стрижак. — Ми вивозимо зерно коридором, тому що наша армія нас прикриває. Це ж зерно великих агрохолдингів. Вони скуповують його задешево у фермерів і вивозять за великі кошти за кордон».

KURKUL.COM

Попри складні умови, українські фермери виживають і пристосовуються. Микола Якубенко розповідає, що на полях зараз вчиться обходитися без добрив через їхню велику ціну або застосовує органіку.

 

Блекаути, зменшення обсягів виробництва та виживання

Для екоферми «Пан Білан» велика війна стала переломним моментом. На початку 2022 року через воєнні дії її фінансовий стан, як і інших підприємств, був дуже важкий. Люди боялися підписувати договори та інвестувати в продукцію кошти. Ніхто не розумів, чи будуть його овочі комусь потрібні під обстрілами. Та Віталій Білан на свій страх і ризик вклався у вирощування. Ціни на продукти в Україні, зокрема і на його салати, виросли, лише завдяки цьому фермерство пережило перший рік війни.

«Викорчували половину черешневого саду і пустили це на дрова, щоб вижити. Треба було опалювати теплиці з розсадою. Отриману виручку змогли інвестувати в іншу сферу і восени встигли засіяти», — ділиться фермер про те, як вдалося пережити перший рік великої війни.

Богдан Шумілов

«2023-й став уже роком стабілізації в плані овочів. Ми в рази зменшили кількість салату, який вирощуємо. Урожай ще й був ледь не в два рази нижче очікуваного. Треба розуміти, що фермерство — дуже нелегка сфера. Ми зараз залежимо не лише від воєнних обставин, а й від природних. Через посуху цьогоріч певна кількість врожаю в Україні пропала. Є ймовірність, що до весни ціна на деякі продукти в країні знову дещо зросте, але ми робитимемо все можливе, щоб її стабілізувати», — говорить Віталій Білан.

Щоб убезпечити себе від можливих воєнних викликів, на підприємстві роблять запас палива, генераторів, є люди, котрі готові вийти в будь-який момент за необхідності. Віталій не скаржиться на долю, адже, каже, всі живуть в умовах війни і змушені до цих умов адаптуватися. Ділиться досвідом: став більш ощадливим, де це можливо.

«Зараз стало легше, адже всі зрозуміли, що війна не закінчиться через місяць, і дозволили собі планувати. Для всіх нас одна проблема — невпевненість. Ми не розуміємо, що сіяти наступного року. Чого і скільки, чи сіяти цибулю або ж ні? Яка буде вартість продукції та чи вигідно її вирощувати?» — пояснює фермер.

 

Що не так із державною допомогою

Кредити — це важлива складова для розвитку фермерських господарств в Україні. Наразі пільгове кредитування «5–7–9» — чи не єдина державна підтримка, на яку можуть розраховувати сільгоспвиробники. Допомога підприємцям за цим напрямом важлива, адже разом із розвитком своїх власних фірм вони створюють робочі місця та розвивають інфраструктуру.

Так було і з екофермою Віталія Білана. Він орендував спочатку три гектари землі, потім — старий тепличний комплекс. 2006 року завдяки програмі підтримки бізнесу одержав безвідсотковий кредит і зареєстрував фермерське господарство «Пан Білан». Тоді й почав створювати на полі інфраструктуру — там провели воду, електроенергію, зробили під’їзд до ферми. Що важливо, ферму чоловік відкрив біля рідного села Мирне. Нині у нього працюють від 10 до 20 співробітників, а на сезон долучають удвічі більше. Тобто, отримавши кредит, фермер зміг залучити до роботи сільське населення, тим самим підтримавши розвиток села.

Богдан Шумілов

Микола Стрижак розповідає, що сьогодні фермери не отримують адекватного фінансування. Понад те, за два роки великої війни вони не можуть заробити через низькі ціни на збіжжя та логістику, яка дуже здорожчала.

Та, за його словами, ті підприємці, що мають менш як 100 га землі, часто отримують відмови у кредитуванні. Мова якраз про дрібний і середній бізнес.

 

Довідково: Кредитування фермерів в Україні зіштовхується із низкою проблем, які впливають на фінансову стійкість і розвиток аграрного сектору. Зокрема, це:

— високі відсоткові ставки. Це може значно збільшити фінансове навантаження на аграрний сектор і робити кредити менш доступними для фермерів, зокрема для тих, хто має обмежені ресурси, тобто для сімейних бізнесів, дрібних і середніх фермерств;

— обмежений доступ до кредитів для малих і середніх фермерів. Їм важко отримати доступ до кредитів через відсутність адекватного забезпечення або історії кредитування. Більшість кредиторів віддають перевагу великим агробізнес-структурам, що обмежує можливості менших фермерів;

— нестабільність економічної ситуації та коливання цін на аграрні продукти. Це ускладнює роботу фермерів і створює ризики для кредиторів; призводить до обмеження кредитування або встановлення високих відсоткових ставок;

— бюрократичні та правові труднощі. Складні процедури отримання кредитів і багатошарова бюрократія стають перешкодою для фермерів. Брак чіткості та прозорості в правових і фінансових вимогах також може впливати на можливість отримати кредит;

— відсутність страхування ризиків. Це робить кредитування для фермерів менш привабливим, оскільки вони можуть не мати достатніх засобів захисту від непередбачуваних обставин, таких як ринкові коливання, воєнні загрози, знищення внаслідок російських атак.

 

В Україні аграрії сплачують до бюджету понад 1,6 млрд грн на рік. Та замість підтримки, ми спостерігаємо поступове знищення малого та середнього агробізнесу в країні.

 

Чи на часі другий етап земельної реформи?

Як відомо, з 1 січня 2024 року вступив у силу другий етап земельної реформи, проти якого виступають фермери. Він передбачає, що землю зможуть купувати не лише фізичні, а й юридичні особи. І не по 100 га, як було раніше, а по 10 тис. га в одні руки. Проблема в тому, що ніде у світі не продають землю в таких обсягах, тим паче юридичним особам. Середній розмір фермерського господарства в Європі — 17 га.

Є й інша проблема. Зараз війна, і, як ми вже зрозуміли, доступ до банків украй складний, відсоткова ставка за кредитами несприятлива, а заробити фермеру нелегко. Отже, для багатьох малих підприємців фінансові обмеження можуть бути перешкодою для участі в аукціонах на придбання земельних ділянок. Це може сприяти концентрації землі в руках лише великих гравців ринку.

Почесний президент АФЗУ Микола Стрижак пояснює: «Аграріям не дали обрости пір’ям, коли відкрили ринок землі. Коли приймали закон про обіг землі, було ще маленьке доповнення про необхідність прийняти додаткові закони. Так от, нічого не прийнято. Українець не готовий викупити землю, бо умов немає. Обмежень кількості юридичних осіб в Україні немає. Тобто ти можеш створити стільки фірм, скільки заманеться».

«Фермери бояться цього другого етапу, — підтримує колегу Микола Якубенко. — Ми створювали велику кількість петицій і звернень до всіх гілок влади, не розхитуючи ситуації публічно, адже країна відбиває агресію. Та з 1 січня нововведення таки вступило в силу».

Однак, за словами колишньої директорки департаменту аграрної політики, продовольства та земельних відносин Одеської ОВА Алли Стоянової, загрози того, що великі агротрейдери скуповуватимуть землю, для Одещини перебільшені. «В Одеському регіоні взагалі немає холдингів. Тут переважає малий і середній бізнес, де в одних руках концентрується 20-40 тисяч гектарів», — зазначає Стоянова.

Також на Одещині через посуху й відсутність зрошувальної системи поля для аграріїв непривабливі. Треба дуже вкладатися ресурсно, силою і працею, щоб від цієї землі отримувати віддачу. Великі підприємці навряд цим займатимуться.

Разом з тим, за словами пані Алли, другий етап реформи має і позитивні наслідки: приведе до подорожчання землі і полегшить процедуру її купівлі. «Сьогодні агровиробникам дуже важко купувати землю в статусі фізичної особи. Тому вони, навпаки, вдячні за цю реформу і чекали, коли з січня купуватимуть земельні паї офіційно через свої розрахункові рахунки», — пояснює Алла Стоянова.

 

…Можна скільки завгодно розмірковувати про плюси відкриття ринку землі — і вони справді є, — однак очевидно, що українська держава від початку своєї незалежності не сформувала правильної стратегії розвитку села. На жаль. Тому це цивілізоване за світовими мірками рішення лягло в непідготовлений насамперед для своїх селян ґрунт. І це при тому, що більш як половина об'єднаних під час децентралізації громад — сільські.

Наразі ми спостерігаємо відсутність з боку держави підтримки фермерства і середнього класу на селі, яких війна перевіряє на міцність. Відбувається економічне виснаження сільських громад. Зокрема, без достатньої підтримки фермерів може зменшитися виробництво сільськогосподарської продукції, що призведе до дефіциту продуктів харчування та значного зростання цін. Постраждає весь бізнес, який може розвиватися в селі на основі фермерства (мається на увазі також переробка). Ця ситуація може призвести до негативних наслідків для економіки України та до знищення села.

Тому навряд чи правильно в такій ситуації радіти тому, скільки української землі продали іноземцям на черговому аукціоні.

 

Ця публікація створена в рамках проєкту, що реалізується ГО «Агенція розвитку локальних медіа «Або» та фінансується Міністерством закордонних справ Німеччини для підтримки української незалежної журналістики. 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У Росії заявили, що отримали від України запрошення на нові переговори
24tv
2025-07-20T03:51:55Z
У пошуках зниклого Стіва Віткоффа: що задумали у США
GlavRed
2025-07-20T03:27:25Z
В Японії проходять вибори до верхньої палати парламенту
УкраинФорм
2025-07-20T03:03:01Z
Трамп блефує: чому він відтермінував на 50 днів введення 100% тарифів щодо Росії
24tv
2025-07-20T02:45:46Z
Безпілотники атакували Зеленоград під Москвою
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T02:27:35Z
Росія вже до цього вперто йде: в який критичний момент Путін може припинити війну
24tv
2025-07-20T01:33:52Z
Bloomberg дізналося, хто змусив Зеленського "перетасувати" Кабмін
Хвиля
2025-07-20T01:30:34Z
Microsoft припинить залучати інженерів з Китаю для технічної підтримки військових США
InternetUA
2025-07-20T01:04:03Z
Класичної операції не буде: до якого наступу на Росію Трамп закликав Зеленського
24tv
2025-07-20T00:36:46Z
Підвищення тарифів на комунальні послуги у Львові: кому доведеться віддати додаткові 900 гривень
Политека
2025-07-20T03:31:10Z
ПФУ показав розмір пенсії по регіонах: де найбільше платять найбільше
Хвиля
2025-07-20T02:30:55Z
В Індії анонсували виробництво власних напівпровідникових чипів
УкраинФорм
2025-07-19T22:00:55Z
Санкційний прорив Європи. Що буде з цінами на нафту?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T20:33:22Z
Коли закінчиться війна в Україні: у МВФ озвучили невтішний прогноз
GlavRed
2025-07-19T20:15:10Z
Підвищення тарифів на воду в Хмельницькій області: озвучено нові суми, які доведеться платити жителям
Политека
2025-07-19T19:30:05Z
Увійшла у смугу тривалої кризи: доктор економічних наук пояснив, як Китай може підставити Росію
24tv
2025-07-19T19:24:28Z
Чи можна добудувати балкон на першому поверсі
24tv
2025-07-19T19:00:18Z
До кінця 2025 року Україну чекає панічний імпорт електромобілів
AutoCentre
2025-07-19T18:55:55Z
Росія стикнулася з критичною нестачею медичних працівників - розвідка
УкраинФорм
2025-07-20T02:09:35Z
Проста звичка захищає вас від раку: вчені дослідили приголомшливий ефект звичайної ходьби
TSN
2025-07-19T21:21:56Z
Малярія стрімко поширюється в Зімбабве після скорочення допомоги США
iPress
2025-07-19T18:52:34Z
Вони чатують на ваші помилки: ось чому одяг слід швидко змінювати після тренувань
24tv
2025-07-19T18:45:47Z
Як діяти, якщо побачив гадюку: покрокова інструкція, щоб врятуватись
24tv
2025-07-19T17:24:06Z
Спека погіршує сон: психологиня порадила, як відновити відпочинок
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T17:00:34Z
Лікарка назвала найкращі продукти, які треба їсти на сніданок, обід та вечерю
Фокус
2025-07-19T15:00:25Z
Ось якого розміру мають бути біцепси у вашому віці
24tv
2025-07-18T18:39:33Z
МОЗ отримало велику партію вакцини ПЕНТА-Hib для захисту дітей від п’яти хвороб
360ua.news
2025-07-18T18:21:51Z
ISW розповів, скільки окупанти в Криму заробили на «націоналізації» українського майна
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T03:48:40Z
"Був лише на початку життя": на Донеччині загинув 23-річний Богдан Карпович
24tv
2025-07-20T03:45:27Z
Окупанти подаватимуть воду в будинки Донецька й Макіївки раз на три дні
УкраинФорм
2025-07-20T03:45:16Z
В Україні хмарно з проясненнями, дощитиме: прогноз погоди на 20 липня
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T03:42:11Z
Пекельна спека накриє Україну: дощі зміняться "духовкою" до +37 градусів
Хвиля
2025-07-20T03:30:55Z
Росія вдарила по Запоріжжю з РСЗВ та "шахедами", троє поранених
Лига
2025-07-20T03:30:51Z
Українські військові просунулися на Покровському напрямку, – ISW
24tv
2025-07-20T03:30:11Z
Гороскоп на завтра 21 липня: Левам - проблеми, Скорпіонам - дивовижний день
GlavRed
2025-07-20T03:27:31Z
Масований удар по Запоріжжю, просування росіян на Донеччині: хронологія 1243 дня війни
24tv
2025-07-20T03:21:34Z
Пенсія для осіб з інвалідністю ІІІ групи: як розраховується виплата
ZN UA
2025-07-20T03:42:55Z
Найтепліші привітання з Днем ангела Іллі 2025: щирі слова у прозі й віршах
24tv
2025-07-20T03:36:07Z
Чому не можна казати "благоприємний": як варто замінити це слово
GlavRed
2025-07-20T03:27:59Z
Коли в Україні з'явилося морозиво: історик здивував відповіддю
GlavRed
2025-07-20T03:27:07Z
"Йдуть масово у СЗЧ": українські військові заявили про провал мобілізації
Знай
2025-07-20T03:21:37Z
Сьогодні – День металурга 2025: найкращі привітання у картинках і словах
24tv
2025-07-20T03:03:11Z
4 "золотих" знаки Зодіаку: кому пощастить в фінансах в серпні
Знай
2025-07-20T02:51:49Z
З Днем ангела Іллі 2025: найгарніші картинки-привітання з іменинами
24tv
2025-07-20T02:33:54Z
Держава покриє витрати: які родини зможуть отримати гроші на освіту дітей
Знай
2025-07-20T02:21:22Z
Софія Єгорова – "Моє місто" – 2 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-07-19T22:00:57Z
Загадкові й шалено цікаві: 3 серіали для тих, кому сподобався трилер "Під темним сонцем"
24tv
2025-07-19T21:00:07Z
Зовсім не червоний: який колір манікюру буде в тренді цього літа
24tv
2025-07-19T19:21:56Z
Літературознавиця пояснила, чому важливо «знімати з п’єдесталу» російських письменників і митців
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T17:42:48Z
У РФ повідомили про смерть солістки популярного дуету
GlavRed
2025-07-19T16:27:08Z
Куди сходити у Києві 21-27 липня: дайджест культурних подій
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T16:03:28Z
На Житомирщині відбудеться міжнародне свято літератури і мистецтв «Лесині джерела»
УкраинФорм
2025-07-19T15:36:57Z
Не робіть так в коридорі: дизайнерка інтер'єру розповіла, чого слід уникати
24tv
2025-07-19T15:12:25Z
Донька Полякової після весілля показалася з чоловіком у лікарняній палаті
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T12:24:57Z
Що потрібно зробити в саду до кінця серпня: секрети інтенсивного підживлення
GlavRed
2025-07-20T03:27:34Z
Зовсім не такий: популярний "райський куточок" для відпочинку розчарував двох подруг, ось чому
Фокус
2025-07-20T02:27:44Z
Скорпіонам треба подбати про свій зовнішній вигляд: гороскоп на 20 липня
24tv
2025-07-20T02:03:58Z
Як позбутися мух у квартирі: найефективніші народні методи та аромати
TSN
2025-07-19T21:21:16Z
День ангела 20 липня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2025-07-19T21:21:01Z
На що карась найкраще клює: рибалки розповіли про найкращі наживки
24tv
2025-07-19T20:48:57Z
Приготуйте такий борщ — і домашні цілуватимуть вам руки: галицький рецепт
Telegraf
2025-07-19T20:27:36Z
Огірки не стануть м'якими навіть в салаті: одна річ змусить овоч хрустіти тижнями
GlavRed
2025-07-19T17:27:45Z
Не лише сварки: що означає, коли розсипалась сіль
24tv
2025-07-19T16:42:32Z
Землетрус магнітудою 5,2 стався в Ірані: поштовхи відчули поблизу Шахруда
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T03:48:12Z
Тягнули по землі до бусика: у Львові ТЦК жорстко мобілізували молодого хлопця
Знай
2025-07-20T03:06:51Z
Російський дрон атакував будинок на Запоріжжі, поранені дві жінки
УкраинФорм
2025-07-20T02:30:04Z
Під час дронової атаки на Запорізьку область постраждали дві жінки - ОВА
ZN UA
2025-07-20T02:25:15Z
У В’єтнамі затонуло екскурсійне судно: загинули понад 30 осіб
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T02:18:55Z
У Лос-Анджелесі автомобіль влетів у натовп біля нічного клубу: водія застрелили на місці
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T01:57:55Z
На Сумщині поліцейські знешкодили дрон, оснащений снарядом
УкраинФорм
2025-07-20T01:49:46Z
У В’єтнамі перекинувся човен із туристами, загинули 27 людей
УкраинФорм
2025-07-20T01:09:06Z
Атака дронів: на Запоріжжі поранений чоловік, пошкоджені приватні будинки
УкраинФорм
2025-07-20T00:57:46Z
"38 – це тільки старт": Усик відреагував на закиди про свій поважний вік
24tv
2025-07-20T03:45:24Z
Перемога Усика, атака дронів на Москву й ДТП у Києві: головні новини ночі 20 липня 2025 року
TSN
2025-07-20T03:33:55Z
Усик нокаутував Дюбуа у реванші: британець визнав поразку та пообіцяв повернутися
Gazeta UA
2025-07-20T03:30:28Z
Перемоги Усика, вибухи у РФ, ДТП у Києві: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T03:24:17Z
Я повернусь, – Дюбуа прокоментував нищівну поразку від Усика
24tv
2025-07-20T01:27:15Z
Усик провів "дуель поглядів" з американським боксером-ютубером і допустив свій дебют у MMA
ZN UA
2025-07-20T00:21:19Z
Усик нокаутував Дюбуа та став абсолютним чемпіоном світу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T00:19:40Z
Усик зіштовхнувся у несподіваній дуелі поглядів із кривдником Тайсона: сенсаційне відео
24tv
2025-07-19T23:51:38Z
Усик розповів про подальші плани після перемоги над Дюбуа: чи визначився українець з суперником
24tv
2025-07-19T23:36:00Z
Непал забороняє Telegram через побоювання щодо онлайн-шахрайства
InternetUA
2025-07-20T03:27:57Z
Samsung розширила список смартфонів для тестування One UI 8
InternetUA
2025-07-20T03:04:10Z
Pixel Watch 4 отримає супутниковий зв’язок і моніторинг кисню в режимі реального часу
InternetUA
2025-07-20T00:01:18Z
Воїна поховали зі зброєю і жертвами тварин: розкопали давній курган
Gazeta UA
2025-07-19T22:39:05Z
Apple представить нові екрани для iPhone 17 Pro
InternetUA
2025-07-19T21:36:43Z
Американські розробники представили стратосферний Wi-Fi-роутер, що може замінити Starlink Ілона Маска
InternetUA
2025-07-19T20:36:58Z
Загадкове явище на Сонці століттями бентежило вчених: що вдалося з’ясувати
TSN
2025-07-19T19:06:01Z
ШІ-революція створила нову професію
InternetUA
2025-07-19T18:58:04Z
Можна втратити весь урожай: чи потрібно поливати помідори кожного дня
GlavRed
2025-07-19T18:27:58Z
Основні індикатори на панелі приладів: що означають та що робити, коли вони загоряються
24tv
2025-07-20T03:09:15Z
Мінівен перевтілився у Lexus і повністю прийняв новий образ
Топ Жир
2025-07-20T01:18:18Z
Канадці вимагають дозволити імпорт електромобілів, які раніше були заборонені
Топ Жир
2025-07-19T23:18:16Z
Цей позашляховик мав зійти зі сцени, але раптом отримав несподіване продовження
Топ Жир
2025-07-19T21:33:30Z
Ці автомобілі стрімко втрачають вартість, і найгірше, можливо, попереду
Топ Жир
2025-07-19T19:48:33Z
Один показник свідчить про велику помилку Stellantis у відмові від двигунів HEMI
Топ Жир
2025-07-19T18:03:16Z
91% місткості після 160 тис. км: реальний тест VW ID.3 розвіює страхи щодо батарей електромобілів
ITC
2025-07-19T17:25:16Z
У Києві помічено американський хетчбек Ford корейського виробництва
AutoCentre
2025-07-19T17:09:28Z
Вражаюча надійність: експерт назвав найкращий автомобіль серед вживаних авто
Фокус
2025-07-19T17:06:20Z