MY.UAНовини
Досвід війни. Які виклики долають фермери в Україні та на Одещині зокрема
Досвід війни. Які виклики долають фермери в Україні та на Одещині зокрема

Досвід війни. Які виклики долають фермери в Україні та на Одещині зокрема

Досвід війни. Які виклики долають фермери в Україні та на Одещині зокрема

Україна за 2022 воєнний рік експортувала майже 100 млн тонн сільськогосподарської продукції. Лідерами є кукурудза, соняшник, ріпак. За даними Міністерства економіки України, це принесло до державного бюджету понад 44 млрд дол. доходів.

Ці показники в наших умовах — подвиг. Цінність фермерського виробництва стала відчутною саме з початком повномасштабної війни. Коли частина Миколаївської та вся Херсонська область перебували під окупацією, а порти Одещини закрилися, ціни на овочі злетіли до небес, але вже 2023 року стабілізувалися. Саме завдяки безперервній праці невеликих фермерських господарств. Поки Херсонщина та Миколаївщина долали російську навалу, аграрії у Київській області почали вирощувати кавуни, у Хмельницькій — помідори і цибулю. Український ринок підлаштувався і закрив ті позиції, яких тимчасово не здатний був дати південь країни.

Малі і середні агропідприємства України другий рік зіштовхуються з чималими викликами війни, але в надскладних умовах самі готові кидати виклики. Ми поспілкувалися з аграріями з Одеської області та представниками Асоціації фермерів і приватних землевласників України (АФЗУ), аби дізнатися, чим живуть зараз фермерські підприємства, які проблеми вирішують, як співіснують усередині громад і чи сприяє їхньому розвитку держава, яка у розпал війни розпочала наступний етап земельної реформи.

 

Ціновий колапс і загроза фізичного знищення

Богдан Шумілов

Фермерське господарство «Пан Білан» (біля села Мирне на Одещині) — один із найбільших виробників салатів і зелені в Україні. Це сімейний бізнес підприємця Віталія Білана. На початку 2022 року він втратив трьох із чотирьох партнерів. Їхні фабрики розбомбили, і вони закрились.

Богдан Шумілов

«Минулого року пам’ятаємо ціновий колапс з овочевим кошиком, ми одразу відреагували і почали не просто вирощувати, а надавати послуги з вирощування овочів. Ми купили сівалку і пів України засіяли овочами», — розповідає Віталій Білан, згадуючи, як виходив із кризи 2022 року.

Зараз війна несе свої ризики. Частина продукції ферми застрягла на україно-польському кордоні через блокування. Купівельна спроможність людей впала, а ціни на продукти виросли. Тому фермерство Віталія почало переходити з вирощування на надання послуг. Купили сівалку — зможуть її закласти, щоб отримати новий кредит. Інших пропозицій від держави немає.

Війна може спричинити серйозні наслідки для сільськогосподарського сектору та фермерів, тому вони зараз потребують посиленої підтримки від держави. Так, аграрії є постійною мішенню для російських атак. Усе збіжжя може знищити російська ракета за одну мить, як власне і самих фермерів. Та, попри численні обстріли, вони і надалі працюють.

ОК Південь

За січень—листопад 2023 року через морські порти Одеської області (Ізмаїл, Рені, Усть-Дунайськ, Південний, Чорноморськ та Одеса) експортували 39,2 млн тонн зерна. Чистий прибуток за 11 місяців становив 490 млн грн. Та скільки з цього отримали дрібні фермери?

Микола Якубенко — голова асоціації фермерів Подільського району на Одещині. Він займається вирощуванням зернових культур. Його підприємство розташоване у селі Качурівка Куяльницької сільської громади. 1993 року йому виділили у постійне користування 30 га землі для створення фермерсько-селянського господарства.

infoindustria.com.ua

На землях Одещини фермер сіє соняшник, кукурудзу, ячмінь, пшеницю, колись займався просом і гречкою. Через війну свій врожай він реалізовує за собівартістю.

Коли треба повертати кредити і щось платити пайовикам, віддає зерно на продаж ще й нижче собівартості.

«У грудні обстріляли Ізмаїл, зруйнували портову інфраструктуру. Загинув водій фури. Це все вплинуло на цінову політику нашої продукції. Так само впливає на ціну блокада на польському кордоні. Продукції не можуть вивезти, вона падає в ціні. Але ми витримаємо все. Крепко не нарікаємо», — ділиться проблемами Микола Якубенко.

Один із найбільших викликів для аграріїв зараз — ціна на зерно, яке вони продають за копійки. Агротрейдери приїжджають і з місця забирають збіжжя за безцінь. Адже порти вже не працюють так, як у довоєнні часи. «Одразу зерно реалізувати не вдається, а зберігати просто ніде — люди не розраховували, що таку велику кількість продукції доведеться тримати в одному місці з неможливістю її продати. Віддати на зберігання на елеватор — теж не безкоштовна послуга», — каже фермер.

Микола Якубенко

Тому Миколі Якубенку простіше продати зерно за низькою ціною з дому в руки трейдера, аби повернути хоча б собівартість.

«Ціна змінилася. На своєму піку, перед початком повномасштабної, ціна на соняшник була більш як 25 тисяч гривень. То зараз більше 13 тисяч гривень за соняшник я не бачу ціни. А разом з тим зросли і ціни на добрива. 17 тисяч ти віддаєш за тонну селітри, при тому що за пшеницю не дають більше 5 тисяч. Це нереально» — констатує співрозмовник.

«Адже наша армія тримається на народові України і малому та середньому бізнесі. Велика частина фермерів і селян пішли служити до армії, — уточнює почесний президент Асоціації фермерів і землевласників України (АФЗУ) Микола Стрижак. — Ми вивозимо зерно коридором, тому що наша армія нас прикриває. Це ж зерно великих агрохолдингів. Вони скуповують його задешево у фермерів і вивозять за великі кошти за кордон».

KURKUL.COM

Попри складні умови, українські фермери виживають і пристосовуються. Микола Якубенко розповідає, що на полях зараз вчиться обходитися без добрив через їхню велику ціну або застосовує органіку.

 

Блекаути, зменшення обсягів виробництва та виживання

Для екоферми «Пан Білан» велика війна стала переломним моментом. На початку 2022 року через воєнні дії її фінансовий стан, як і інших підприємств, був дуже важкий. Люди боялися підписувати договори та інвестувати в продукцію кошти. Ніхто не розумів, чи будуть його овочі комусь потрібні під обстрілами. Та Віталій Білан на свій страх і ризик вклався у вирощування. Ціни на продукти в Україні, зокрема і на його салати, виросли, лише завдяки цьому фермерство пережило перший рік війни.

«Викорчували половину черешневого саду і пустили це на дрова, щоб вижити. Треба було опалювати теплиці з розсадою. Отриману виручку змогли інвестувати в іншу сферу і восени встигли засіяти», — ділиться фермер про те, як вдалося пережити перший рік великої війни.

Богдан Шумілов

«2023-й став уже роком стабілізації в плані овочів. Ми в рази зменшили кількість салату, який вирощуємо. Урожай ще й був ледь не в два рази нижче очікуваного. Треба розуміти, що фермерство — дуже нелегка сфера. Ми зараз залежимо не лише від воєнних обставин, а й від природних. Через посуху цьогоріч певна кількість врожаю в Україні пропала. Є ймовірність, що до весни ціна на деякі продукти в країні знову дещо зросте, але ми робитимемо все можливе, щоб її стабілізувати», — говорить Віталій Білан.

Щоб убезпечити себе від можливих воєнних викликів, на підприємстві роблять запас палива, генераторів, є люди, котрі готові вийти в будь-який момент за необхідності. Віталій не скаржиться на долю, адже, каже, всі живуть в умовах війни і змушені до цих умов адаптуватися. Ділиться досвідом: став більш ощадливим, де це можливо.

«Зараз стало легше, адже всі зрозуміли, що війна не закінчиться через місяць, і дозволили собі планувати. Для всіх нас одна проблема — невпевненість. Ми не розуміємо, що сіяти наступного року. Чого і скільки, чи сіяти цибулю або ж ні? Яка буде вартість продукції та чи вигідно її вирощувати?» — пояснює фермер.

 

Що не так із державною допомогою

Кредити — це важлива складова для розвитку фермерських господарств в Україні. Наразі пільгове кредитування «5–7–9» — чи не єдина державна підтримка, на яку можуть розраховувати сільгоспвиробники. Допомога підприємцям за цим напрямом важлива, адже разом із розвитком своїх власних фірм вони створюють робочі місця та розвивають інфраструктуру.

Так було і з екофермою Віталія Білана. Він орендував спочатку три гектари землі, потім — старий тепличний комплекс. 2006 року завдяки програмі підтримки бізнесу одержав безвідсотковий кредит і зареєстрував фермерське господарство «Пан Білан». Тоді й почав створювати на полі інфраструктуру — там провели воду, електроенергію, зробили під’їзд до ферми. Що важливо, ферму чоловік відкрив біля рідного села Мирне. Нині у нього працюють від 10 до 20 співробітників, а на сезон долучають удвічі більше. Тобто, отримавши кредит, фермер зміг залучити до роботи сільське населення, тим самим підтримавши розвиток села.

Богдан Шумілов

Микола Стрижак розповідає, що сьогодні фермери не отримують адекватного фінансування. Понад те, за два роки великої війни вони не можуть заробити через низькі ціни на збіжжя та логістику, яка дуже здорожчала.

Та, за його словами, ті підприємці, що мають менш як 100 га землі, часто отримують відмови у кредитуванні. Мова якраз про дрібний і середній бізнес.

 

Довідково: Кредитування фермерів в Україні зіштовхується із низкою проблем, які впливають на фінансову стійкість і розвиток аграрного сектору. Зокрема, це:

— високі відсоткові ставки. Це може значно збільшити фінансове навантаження на аграрний сектор і робити кредити менш доступними для фермерів, зокрема для тих, хто має обмежені ресурси, тобто для сімейних бізнесів, дрібних і середніх фермерств;

— обмежений доступ до кредитів для малих і середніх фермерів. Їм важко отримати доступ до кредитів через відсутність адекватного забезпечення або історії кредитування. Більшість кредиторів віддають перевагу великим агробізнес-структурам, що обмежує можливості менших фермерів;

— нестабільність економічної ситуації та коливання цін на аграрні продукти. Це ускладнює роботу фермерів і створює ризики для кредиторів; призводить до обмеження кредитування або встановлення високих відсоткових ставок;

— бюрократичні та правові труднощі. Складні процедури отримання кредитів і багатошарова бюрократія стають перешкодою для фермерів. Брак чіткості та прозорості в правових і фінансових вимогах також може впливати на можливість отримати кредит;

— відсутність страхування ризиків. Це робить кредитування для фермерів менш привабливим, оскільки вони можуть не мати достатніх засобів захисту від непередбачуваних обставин, таких як ринкові коливання, воєнні загрози, знищення внаслідок російських атак.

 

В Україні аграрії сплачують до бюджету понад 1,6 млрд грн на рік. Та замість підтримки, ми спостерігаємо поступове знищення малого та середнього агробізнесу в країні.

 

Чи на часі другий етап земельної реформи?

Як відомо, з 1 січня 2024 року вступив у силу другий етап земельної реформи, проти якого виступають фермери. Він передбачає, що землю зможуть купувати не лише фізичні, а й юридичні особи. І не по 100 га, як було раніше, а по 10 тис. га в одні руки. Проблема в тому, що ніде у світі не продають землю в таких обсягах, тим паче юридичним особам. Середній розмір фермерського господарства в Європі — 17 га.

Є й інша проблема. Зараз війна, і, як ми вже зрозуміли, доступ до банків украй складний, відсоткова ставка за кредитами несприятлива, а заробити фермеру нелегко. Отже, для багатьох малих підприємців фінансові обмеження можуть бути перешкодою для участі в аукціонах на придбання земельних ділянок. Це може сприяти концентрації землі в руках лише великих гравців ринку.

Почесний президент АФЗУ Микола Стрижак пояснює: «Аграріям не дали обрости пір’ям, коли відкрили ринок землі. Коли приймали закон про обіг землі, було ще маленьке доповнення про необхідність прийняти додаткові закони. Так от, нічого не прийнято. Українець не готовий викупити землю, бо умов немає. Обмежень кількості юридичних осіб в Україні немає. Тобто ти можеш створити стільки фірм, скільки заманеться».

«Фермери бояться цього другого етапу, — підтримує колегу Микола Якубенко. — Ми створювали велику кількість петицій і звернень до всіх гілок влади, не розхитуючи ситуації публічно, адже країна відбиває агресію. Та з 1 січня нововведення таки вступило в силу».

Однак, за словами колишньої директорки департаменту аграрної політики, продовольства та земельних відносин Одеської ОВА Алли Стоянової, загрози того, що великі агротрейдери скуповуватимуть землю, для Одещини перебільшені. «В Одеському регіоні взагалі немає холдингів. Тут переважає малий і середній бізнес, де в одних руках концентрується 20-40 тисяч гектарів», — зазначає Стоянова.

Також на Одещині через посуху й відсутність зрошувальної системи поля для аграріїв непривабливі. Треба дуже вкладатися ресурсно, силою і працею, щоб від цієї землі отримувати віддачу. Великі підприємці навряд цим займатимуться.

Разом з тим, за словами пані Алли, другий етап реформи має і позитивні наслідки: приведе до подорожчання землі і полегшить процедуру її купівлі. «Сьогодні агровиробникам дуже важко купувати землю в статусі фізичної особи. Тому вони, навпаки, вдячні за цю реформу і чекали, коли з січня купуватимуть земельні паї офіційно через свої розрахункові рахунки», — пояснює Алла Стоянова.

 

…Можна скільки завгодно розмірковувати про плюси відкриття ринку землі — і вони справді є, — однак очевидно, що українська держава від початку своєї незалежності не сформувала правильної стратегії розвитку села. На жаль. Тому це цивілізоване за світовими мірками рішення лягло в непідготовлений насамперед для своїх селян ґрунт. І це при тому, що більш як половина об'єднаних під час децентралізації громад — сільські.

Наразі ми спостерігаємо відсутність з боку держави підтримки фермерства і середнього класу на селі, яких війна перевіряє на міцність. Відбувається економічне виснаження сільських громад. Зокрема, без достатньої підтримки фермерів може зменшитися виробництво сільськогосподарської продукції, що призведе до дефіциту продуктів харчування та значного зростання цін. Постраждає весь бізнес, який може розвиватися в селі на основі фермерства (мається на увазі також переробка). Ця ситуація може призвести до негативних наслідків для економіки України та до знищення села.

Тому навряд чи правильно в такій ситуації радіти тому, скільки української землі продали іноземцям на черговому аукціоні.

 

Ця публікація створена в рамках проєкту, що реалізується ГО «Агенція розвитку локальних медіа «Або» та фінансується Міністерством закордонних справ Німеччини для підтримки української незалежної журналістики. 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Євросоюз закликав до виведення військ КНДР з території Росії
УкраинФорм
2024-11-15T00:36:26Z
Україні вже передано все необхідне для впровадження ізраїльської системи раннього оповіщення
ZN UA
2024-11-15T00:28:45Z
Держдеп змінив рекомендації для американців щодо подорожей в Україну
УкраинФорм
2024-11-15T00:15:26Z
РФ збільшила атаки Шахедами після перемоги Трампа: чого добивається Путін
GlavRed
2024-11-14T23:27:55Z
Цьогоріч США виділили вже €825 мільйонів на відновлення енергетичної системи України
УкраинФорм
2024-11-14T23:27:51Z
Політика США щодо далекобійних ударів вглиб Росії поки не змінилася - Держдеп
УкраинФорм
2024-11-14T23:12:33Z
У Держдепі оцінили перспективи використання Росією солдатів КНДР у війні проти України
Хвиля
2024-11-14T23:09:22Z
"Не служив — не мужик": окупант зарізав чоловіка, який хотів піти у ПВК "Вагнера"
24tv
2024-11-14T23:06:57Z
США регулярно передаватимуть зброю Україні, щоб встигнути використати $7,1 млрд
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T23:06:36Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
Як зробити домашній пом'якшувач для білизни: після нього забудете про магазинний засіб
24tv
2024-11-14T23:57:12Z
5 продуктів, які краще їсти свіжими, а не консервованими
Фокус
2024-11-14T21:42:52Z
Як довго не кінчати під час сексу
24tv
2024-11-14T20:39:39Z
Який алкогольний напій найбільше шкодить: результати дослідження вас здивують
24tv
2024-11-14T20:06:20Z
О котрій годині лягати спати, щоб не бути зранку втомленим
24tv
2024-11-14T19:54:50Z
"Придатні усі": які розпорядження отримали лікарі ВЛК щодо "білобілетників", — нардеп
Фокус
2024-11-14T19:30:13Z
ВООЗ б'є на сполох: у світі понад 800 мільйонів людей хворіють на діабет
24tv
2024-11-14T17:33:49Z
Карамельно-яблучний тірамісу: ідеальний десерт на холодну пору
TSN
2024-11-14T16:54:35Z
Наукову бібліотеку Одеси поповнили понад сто книжок французькою мовою
УкраинФорм
2024-11-14T22:45:48Z
FM-TV із 15 жовтня знімає щорічний Різдвяно-Новорічний телепроєкт.
FM-TV
2024-11-14T22:18:34Z
Для релаксу й відпочинку: 3 легкі українські серіали, що допоможуть розслабитися після роботи
24tv
2024-11-14T21:36:22Z
В Алли Пугачової поставили пропагандистів на місце - що сталося
GlavRed
2024-11-14T21:27:36Z
Модний колір волосся 2024: головні тренди та тенденції у фарбуванні
TSN
2024-11-14T20:57:50Z
"Буде останнім": Христина Соловій оголосила про завершення концертної діяльності
GlavRed
2024-11-14T20:27:33Z
Зірка серіалу Пліткарка Шанель Бенкс зникла за загадкових обставин
360ua.news
2024-11-14T20:12:06Z
4 найкращі фільми з українкою Іванною Сахно, яка підкорила Голлівуд
24tv
2024-11-14T19:39:43Z
Відомий актор здивував подробицями особистого життя й чому живе з класною керівницею
TSN
2024-11-14T18:57:37Z
"Війну не виграти на добровольцях": Жорін розкрив секрети успішної мобілізації
GlavRed
2024-11-15T00:27:19Z
Міноборони аналізуватиме досвід роботизованих операцій на полі бою
УкраинФорм
2024-11-14T23:48:17Z
На сході Франції завершують підготовку бійці української бригади «Анна Київська»
УкраинФорм
2024-11-14T23:42:07Z
США виводять із Певденної Кореї легендарні штурмовики A-10: яка їхня подальша доля
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T23:21:31Z
Розвідники за допомогою fpv-дронів знищили обладнання росіян для зв’язку і спостереження
УкраинФорм
2024-11-14T23:12:30Z
Новий скандал на Хмельниччині: лікарка МСЕК за мільйони скуповувала майно у Хорватії
TSN
2024-11-14T23:00:30Z
Повітряні сили ЗСУ запускають офіційний канал у Viber
Детектор М
2024-11-14T22:39:12Z
Різдвяний піст 2024: дата за новим церковним календарем
24tv
2024-11-14T22:34:26Z
У Києві стартувала конференція Премії імені Георгія Ґонґадзе «Медіадні»-2024
Детектор М
2024-11-14T22:15:21Z
Росіяни грозяться не допускати експертів МАГАТЕ на окуповану ЗАЕС
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T22:36:34Z
Пенсіонерам в Україні щомісяця доплачуватимуть 2361 грн: хто отримає виплату
GlavRed
2024-11-14T22:27:43Z
"Банки можуть померти": економіст зробив невтішний прогноз через зростання Bitcoin
Фокус
2024-11-14T21:57:42Z
Мінімальний продуктовий набір подорожчав на 40 грн: що далі
Знай
2024-11-14T21:12:56Z
ЄС наклав рекордний штраф на компанію Meta за порушення антимонопольного законодавства
24tv
2024-11-14T20:24:03Z
У США збудували джерело "зеленої" енергетики на звалищі відходів
InternetUA
2024-11-14T20:16:08Z
Ціни на газ у Європі досягли найвищого рівня за рік через загрози перебоїв із постачаннями з росії
iPress
2024-11-14T20:07:37Z
Китай купує нафту з Західної Африки, зменшуючи залежність від росії
iPress
2024-11-14T20:07:26Z
5 гектар українського бавовнику замало: для економічної доцільності треба сіяти 30 000
24tv
2024-11-14T20:06:30Z
Вирішує одразу кілька проблем: для чого французи викидають кавову гущу на вікно
GlavRed
2024-11-15T00:27:45Z
Машина часу поламалася: на картинці треба знайти людину з майбутнього
GlavRed
2024-11-14T23:27:56Z
День ангела 15 листопада: кого та як вітати з іменинами
TSN
2024-11-14T23:00:30Z
Особистісний тест: те, що ви побачите першим, покаже вашу головну слабкість
TSN
2024-11-14T23:00:06Z
Що не можна готувати в аерогрилі: названо топ-5 продуктів
24tv
2024-11-14T22:12:34Z
Скільки варити опеньки: секрети досвідчених господинь, перевірені поколіннями
24tv
2024-11-14T21:57:54Z
Рецепт вівсяного печива з пластівцями та горішками: Клопотенко розкрив секрети класичного десерту
Политека
2024-11-14T21:45:08Z
Як полагодити блискавку на курточці: це займе всього кілька хвилин
24tv
2024-11-14T21:12:12Z
Форма великого пальця вказує на те, який у людини характер: пройдіть тест
TSN
2024-11-14T20:57:41Z
Ліга націй: перемога Норвегії та інші матчі туру
Football.ua
2024-11-14T22:12:13Z
Спорт чи реклама: Магучіх розсекретила, де більше заробляє грошей
24tv
2024-11-14T22:00:32Z
Вогняна Бех-Романчук оголила стрункі ніжки: запальні фото легкоатлетки
24tv
2024-11-14T21:51:18Z
Ліга націй. Франція не зуміла обіграти Ізраїль
Football.ua
2024-11-14T21:51:03Z
Італія мінімально обіграла Бельгію
Football.ua
2024-11-14T21:45:59Z
Англія взяла реванш у Греції та очолила групу B2
Football.ua
2024-11-14T21:42:03Z
Дзаппакоста пропустить до чотирьох тижнів через травму
Football.ua
2024-11-14T20:46:26Z
Скандальний російський тренер провалив Лігу націй: Казахстан покидає другий дивізіон турніру
24tv
2024-11-14T20:45:30Z
Боавішта може зникнути з футбольної мапи Португалії
Football.ua
2024-11-14T20:21:52Z
Курахівський та Покровський напрямки залишаються найскладнішими на фронті - DeepState
TSN
2024-11-15T00:36:53Z
Ворог окупував Іллінку та веде штурмові дії на сусідні села – Deep State
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T00:03:01Z
РФ зруйнувала багатоквартирний будинок в Одесі: без тепла залишились школи та пологовий
Фокус
2024-11-14T23:51:42Z
Росіяни масовано вдарили дронами по Одесі - місцева влада розповіла про загиблих та постраждалих, 40 тисяч одеситів залишилися без тепла
ZN UA
2024-11-14T23:36:26Z
Чим Україні загрожує втрата Курахового: експерт озвучив невтішний сценарій
GlavRed
2024-11-14T23:27:14Z
Труханов розповів про наслідки удару по Одесі
TSN
2024-11-14T23:06:59Z
Війна, день 995. Внутрішній план перемоги представлять уже наступного тижня
Football.ua
2024-11-14T23:01:24Z
Атака по Одесі: ракетний удар зруйнував квартиру відомої політологині Ганни Шелест
TSN
2024-11-14T23:00:20Z
Російські загарбники атакують Україну ударними БпЛА: мапа тривог
TSN
2024-11-14T23:00:09Z
Суддю звільняють за матюки до обвинуваченого, який мав підроблене водійське посвідчення і попадався пʼяним за кермом
Украина Криминальная
2024-11-15T00:33:42Z
Вісім постраждалих, загибла та значні руйнування: наслідки нічної атаки на Одесу
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T00:30:08Z
Столичного правоохоронця викрили на незаконному переправленні призовників до Угорщини
УкраинФорм
2024-11-15T00:15:46Z
Затримано буковинця, який, застосувавши фізичне насильство, пограбував подружжя
Украина Криминальная
2024-11-14T23:45:35Z
Вкрали майже 120 000 гривень: аферисти ошукали буковинців
InternetUA
2024-11-14T23:27:55Z
Вбив людину ніжкою від стільця: у Вінниці затримано зловмисника
TSN
2024-11-14T23:00:55Z
Кількість постраждалих від атаки росіянами Одеси зросла до восьми людей
УкраинФорм
2024-11-14T23:00:23Z
У ДТП на Вінниччині загинув пасажир авто
Украина Криминальная
2024-11-14T22:57:01Z
На Харківщині схопили чоловіка, який вкрав смартфон у своєї колеги
InternetUA
2024-11-14T21:46:20Z
На YouTube Premium раптово з’явилася реклама
InternetUA
2024-11-15T00:04:03Z
Антарктида епохи динозаврів була покрита тропічними лісами: вчені знайшли крихітний доказ
TSN
2024-11-14T23:00:43Z
У Росії готуються до відключення від світового Інтернету
TSN
2024-11-14T22:07:00Z
Китайці створили робота, який гасає по пересіченій місцевості, виконуючи акробатичні трюки
InternetUA
2024-11-14T21:52:56Z
До сліз: у мережі набрав популярності тренд про Різдво, зиму та дитячі спогади
24tv
2024-11-14T21:12:26Z
Науковці винайшли унікальну GPS-систему, що може шпигувати за людьми
InternetUA
2024-11-14T20:14:36Z
Відомі медіа La Vanguardia та The Guardian припиняють публікації в X через проблеми з модерацією
iPress
2024-11-14T20:07:06Z
Найтонші смартфони Android у 2024 році: який з елегантних гаджетів обрати
Фокус
2024-11-14T20:03:34Z
Цифровий музей: GOG запускає програму збереження класичних ігор для майбутніх поколінь
24tv
2024-11-14T19:54:56Z
Електромобіль замість генератора: lifecell тестує альтернативний спосіб живлення базових станцій в блекаути
ITC
2024-11-14T19:43:04Z
Більше не танцюйте зі скребком: як очистити лобове скло від морозу за лічені хвилини
24tv
2024-11-14T18:39:56Z
Фахівці розповіли, чи потрібно утеплювати двигун автомобіля на зиму
TSN
2024-11-14T16:54:02Z
Chery показала ефектний концепт Fulwin Hunting Wild
AutoCentre
2024-11-14T16:19:41Z
Mercedes-Benz представив один з найдорожчих у світі авто
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T15:15:38Z
HWA розповіла подробиці про рестомод Evo
AutoCentre
2024-11-14T15:04:53Z
Японія, зустрічай! Українці готуються до гоночного марафону «8 годин Фуджи»
AutoCentre
2024-11-14T15:04:13Z
Суперкар BYD Yangwang U9 підкорив легендарний Нюрбургрінг
AutoCentre
2024-11-14T13:04:32Z
Cadillac Vistiq 2025: розкішний електричний кросовер з автономністю 483 км, потужність 615 к.с. та ціною від $78,8 тис
ITC
2024-11-14T12:34:00Z