MY.UAНовини
Гальма для яєць: Європа вигадує нову схему для українського агроекспорту
Гальма для яєць: Європа вигадує нову схему для українського агроекспорту

Гальма для яєць: Європа вигадує нову схему для українського агроекспорту

Євросоюз вивчає мистецтво співіснування з українським експортом

На тлі масових протестів європейських фермерів проти "агресивного" українського експорту Єврокомісія вирішила, що робити з нашою агропродукцією. Квоти на експорт (вони діяли до повномасштабного вторгнення) повертати не будуть. Але вигадали так зване "екстрене гальмування". Якщо поставки з України цього року перевищать об’єми 2022-2023 років, то безмитний експорт можуть просто зупинити.

Таку схему пропонують не для всіх товарів, а лише для курятини, яєць та цукру. Решту можна буде, як і зараз, везти без квот і мита.

На перший погляд, це перемога. Бо, наприклад, Польща лобіювала відновлення квот, а вони, мʼяко кажучи, не надто великі. Але насправді, не все так добре. Бо для українських експортерів поставили "стелю", і продавати в Європу більше, ніж в не надто вдалі для аграріїв воєнні роки буде важко.

"Бізнес Телеграф" розбирався, як буде працювати екстрене гальмування українських яєць, курятини та цукру.

Без квот, але з екстреним гальмуванням

Як говориться у офіційному повідомленні на сайті Еврокомісії, 31 січня вона запропонувала продовжити призупинення ввізних квот для українського експорту до ЕС ще на рік. Але одночасно — посилити захист "чутливої" сільськогосподарської продукції у Євросоюзі.

Про що йдеться? "Для найбільш чутливих продуктів — птиці, яєць та цукру — передбачене екстрене гальмування, яке стабілізувало б імпорт на середніх показниках 2022-2023 років. Це означає, що якщо імпорт цих продуктів перевищуватиме ці обсяги, тарифи (квоти — БТ) будуть відновлені", — пояснюють у Єврокомісії. Ідею з "гальмуванням" там аргументують "значним збільшенням імпорту з України", а новий механізм, буцім-то, дозволить "вжити швидкі коригувальні заходи у разі значних збоїв на ринку ЄС або на ринках однієї чи кількох держав-членів".

Пропозиції Єврокомісії — це ще не остаточне рішення. Їх має розглянути Європарламент та Рада Евросоюзу. Та, як каже голова Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин, скоріше за все, новий механізм ухвалять. Якщо так, то він почне діяти для українських агроекспортерів з 5 червня 2024 року (до того часу ніяких обмежень не буде).

Що не так з цукром, яйцями й курятиною

Цікаво, що для молдавської аграрної продукції, для якої в ЄС також зняли квоти, Єврокомісія пропонує продовжити безмитний режим ще на рік без жодних виключень і ні про яке "гальмування" не йдеться.

Чим Європі так насолили наші яйця, курятина на цукор?

У Єврокомісії наводять такі дані. Незважаючи на війну і негативні тенденції в економіці та зовнішній торгівлі в цілому, Україна збільшила поставки до ЄС. Якщо до війни, у 2021 році, йшлося про імпорт на 24 млрд євро, то вже у 2022 році — 27,6 млрд. Основна експортна продукція — зерно (16,5%), олійні (11,7%), тваринні і рослинні жири (10,7%), залізо та сталь (9,3%).

Експорт України до країн Європейського союзу

На українське зерно Європа під тиском страйкуючих фермерів, вже ввела обмеження. Через низку країн (Польща, Угорщина, Болгарія та ін) можливий лише транзит. Днями міністр аграрної політики Микола Сольський заявив, що за порушення цих вимог, і спроби продати врожай у ЄС наших експортерів будуть позбавляти верифікації на 6 місяців.

Яєць, курятини на цукру навіть немає серед топових позицій українського агроекспорту до ЄС. Та саме проти цієї продукції виходять на акції протесту європейські фермери.

Бо їх лякає динаміка. Зокрема, в 2021 році, коли діяла квота на український цукор, наші експортери відвантажили її рівно в дозволених безмитних обсягах — 20 000 тонн. У 2022 році, коли квоти прибрали, було вже близько 150 000 тонн, а в 2023 році — 450 000 тонн. Тобто, поставки виросли більш ніж у 20 разів.

І хоча в Європі зараз великий дефіцит цукру — не вистачає, мінімум, 2 млн тонн на рік — і від цього страждають європейські кондитери, місцеві цукровики б`ють на сполох через український продукт. Скаржаться, що він занадто дешевий, і через це європейськи виробники змушені знижувати ціни та втрачають маржу.

Через це європейське цукрове лоббі пропонувало повернутися до квот для української продукції, А в якості компромісу збільшити їх з 20 000 тонн до 200 000. Те саме з курятиною: якщо до повномасштабного вторгнення її поставки в ЄС складали 90 000 тонн (при квоті у 70 000 тонн), то в 2022 році — більше 160 000 тонн, а у 2023 — понад 400 000 тонн.

Французькі птахівники ще з минулого літа почали скаржитися на "засилля" української курятини. "Якщо в перші дні війни до нас на ринок надходило 10 000 тонн української курятини на місяць, то тепер надходить по 20 000. Це справжній вибух", — заявляв голова Асоціації постачальників курячого мʼяса Anvol Мішель Шеффер в коментарях Le Figaro.

Він пояснював — в більшості країн Європи птахівництво — то сімейний бізнес. Господарства вирощують у середньому по 40-50 000 курей. Тут приходить українська компанія, у якої 1,8 млн курей. Як з нею конкурувати? Нарікання, звісно, знову на цінники. Українська птиця вдвічі дешевша, ніж у європейських фермерів — 2,4 євро проти 4,8 євро за кілограм.

Поставки українських яєць минулого року перевищили 55 000 тонн, хоча у 2022 було лише 28 000, а до того, по квоті, зовсім мало — до 3 000 тонн. І це попри те, що українські птахофабрики через війну втратили значну частину поголів`я (це навіть спричинило дефіцит та рекордне зростання цін на яйця на внутрішньому ринку).

"Європу лякають не стільки обсяги нашого імпорту, стільки його дешевизна, що змушує знижувати ціни й місцевих фермерів, а це негативно позначається на рентабельності їхнього бізнесу. Це як було в Україні з тростинним цукром — сирцем. Один час його почали масово завозити на переробку, бо це вигідніше, ніж варити цукор з буряка. В результаті ледь не знищили галузь, добре, що вчасно заборонили (але в рамках ВТО Україна все одно має квоту на 360 тисяч сирцю, яка, втім, вибирається далеко не завжди — БТ). І це зараз претензії до яєць, цукру й курятини. Завтра почнуть відвантажувати більше грибів, то й до них з`являться. Собівартість більшості аграрної продукції у нас значно нижча, ніж у європейських фермерів, а в тому, щоб біднішав великий прошарок електорату ніхто в ЄС не зацікавлений", — каже економіст Олексій Кущ.

"Стеля" для експортерів

В Єврокомісії довго сперечалися, що робити і зростаючим українським імпортом. Були пропозиції повернути квоти, але їх відкинули. Також обговорювалось "екстрене гальмування", але в трохи іншому форматі. За базу порівняння пропонували взяти не 2022-2023, а 2021-2022 роки. А так як у 2021 році ще діяли квоти й обсяги поставок були значно меншими, ніж з початком війни, "стеля" для яєць, курятини й цукру була б значно нижчою. А Угорщина, наприклад, пропонувала, окрім цих товарів, запровадити "екстрене гальмування ще й для нашого меду. Тому, як вважає заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук, фінальна пропозиція Єврокомісії — найбільш компромісний варіант.

Втім, Європа, хоч і не повертає квоти, фактично заморожує поставки тих же цукру, яєць та курятини на рівні попередніх років. "Враховуючи, що мова йде про воєнні роки, коли більшість галузей на спаді, це буде стримувати їхнє відновлення.

Насправді, ті ж птахівники, що активно нарощують поголівʼя, могли б цього року експортувати у ЄС ще більше, але тепер робити це буде важче, чи, як мінімум, дорожче, бо за "зайві" обсяги доведеться платити мито", — каже Кущ. Та, наприклад, виробники курятини й раніше возили продукцію верху квоти, і навіть з митом було вигідно. "Щоб було невигідно, мають хіба що заборонне мито на рівні 40-50% встановити". — додав Кущ. Саме тому європейські птахівники вже натякають, що, окрім обсягів, треба розібратися ще якістю української курятини, яка, буцім-то, не завжди відповідає нормам ЄС.

Кущ також додав, що історія з "гальмуванням" української продукції у Європі дуже показова. "Вона зайвий раз підтверджує, що інтегруватися до ЄС не змінюючи аграрно-сировинну модель економіки нам буде дуже важко. На заваді стануть мільйони європейських фермерів, яким дешеві українські продукти псують бізнес. Тобто, потрібно вже зараз шукати ніші, де ми нікому не будемо заважати, наприклад, виробляти біопаливо, чи рослинний білок тощо", — підсумував експерт.

Теги за темою
Евросоюз
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
В США объяснили, почему Китай боится поражения Путина
Хвиля
2024-09-22T00:00:17Z
Президент Израиля опроверг причастность страны к взрывам пейджеров «Хезболлы»
Комсомольская правда
2024-09-22T16:16:48Z
Война может стать вечной: The Times о заблуждениях Запада
Новости Украины
2024-09-22T15:18:11Z
Зеленский жестко отреагировал на мирный план Трампа: какой совет дал республиканцам
Comments UA
2024-09-22T13:21:20Z
В МИД среагировали на встречу Лукашенко с Пушилиным
Корреспондент
2024-09-22T16:42:00Z
"Теперь все поймут…" – по Z-каналам летит зрада из-за самоподрыва "Сармата"
Новости Украины
2024-09-22T16:33:54Z
Маразм зашкаливает. РФ определилась со странами ЕС, не угрожающими ее "традиционным ценностям"
Comments UA
2024-09-21T21:27:19Z
Астролог назвал дату окончания войны в Украине: ждать осталось недолго
Знай
2024-09-09T01:31:01Z
Отказ от НАТО и без возврата территорий: соратник Трампа озвучил его “мирный план“
UAToday
2024-09-13T18:03:49Z
У известной русской певицы внезапно скончался молодой сын
Comments UA
2024-09-20T20:57:31Z
Народная артистка Украины спела в церкви в российской Судже
Апостроф
2024-09-20T15:30:58Z
В сети показали последнее фото умершего от рака комика Маслякова
Comments UA
2024-09-11T20:45:45Z
Соня Евдокименко поддержала сбежавшего из Украины внука Софии Ротару: "Воскресенье с..."
Знай
2024-09-09T17:51:56Z
Узкая талия, скинни и кофточки: топ-5 антитрендов в моде, такое уже давно не носят
Знай
2024-09-22T15:51:20Z
Лайма Вайкуле призналась, что мечтает о путине, есть место и Зеленскому: россияне должны опасаться
Знай
2024-09-22T14:51:48Z
Кендалл Дженнер вернула в моду легендарную стрижку пикси-шегги: кому подойдет
Обозреватель
2024-09-11T05:10:28Z
Документальная ложь на TIFF: как роспропаганда промыла мозги Западу
Корреспондент
2024-09-18T15:33:29Z
Новое непо-поколение: 5 звездных детей, которых мы теперь будем видеть везде
Marie Claire
2024-09-18T13:31:39Z
Чемпионка России разбила цветочный горошок об голову победительницы Кубка Европы. Фотофакт
Обозреватель
2024-09-11T17:04:24Z
В Польше объяснили, почему задержали Усика и надели наручники
Известия Киев
2024-09-18T18:15:47Z
Усик прокомментировал свое задержание в Польше
Comments UA
2024-09-18T04:12:16Z
Жена голкипера сборной Украины показал себя в откровенном бикини и "разорвала" Instagram. Фото
Обозреватель
2024-09-15T14:01:03Z
Тимощук продал на аукционе свою футболку для помощи армии РФ
Корреспондент
2024-09-22T13:13:54Z
Футболист сборной Украины успешно прооперирован после тяжелой травмы в Италии
ZN UA
2024-09-22T12:34:20Z
Александра Усика арестовали в аэропорту Кракова
UAToday
2024-09-18T03:24:18Z
Российские дроны "взорвали" дачу Ломаченко под Одессой. Фото
Обозреватель
2024-09-14T16:19:39Z
Усик - об ударе от Фьюри: Возле меня летали какие-то аисты
Корреспондент
2024-09-16T09:30:33Z
Лунный гороскоп на 22 сентября, воскресенье
Marie Claire
2024-09-21T22:46:59Z
Сел на шею: 5 признаков, что вы избаловали своего мужчину
Marie Claire
2024-09-12T12:37:09Z
Деруны по-новому для сытного и бюджетного ужина: самый простой рецепт
Обозреватель
2024-09-11T18:11:56Z
Вкусное, мягкое и нежное: рецепт идеального теста для пельменей
Политека
2024-09-20T15:33:42Z
Гороскоп на 23 сентября 2024 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2024-09-22T15:30:23Z
Каким знакам Зодиака нельзя быть вместе: астрологи назвали несовместимые пары
Политека
2024-09-22T14:42:43Z
Секреты приготовления классической солянки: подробная инструкция
Comments UA
2024-09-13T08:18:52Z
Почему тыква получается невкусной: не допускайте этих ошибок во время приготовления популярного осеннего продукта
Обозреватель
2024-09-09T02:05:21Z
Гуляш, которые тает во рту: рецепт сытного блюда
Фокус
2024-09-19T17:21:37Z
Пожиратели энергии: 4 популярных продукта, которые отнимают у организма много сил
Фокус
2024-09-18T16:15:38Z
Три способа обеззараживания: как сделать воду безопасной для питья
Знай
2024-09-08T17:21:08Z
Лечение и реабилитация раненых: несистемная система
ZN UA
2024-09-22T14:03:15Z
Гены, которые передает только мама: как она формирует характер и эмоциональное состояние ребенка
Знай
2024-09-22T13:51:53Z
Каких заболеваний можно избежать, съедая по одному банану в день: вы удивитесь
Знай
2024-09-22T12:51:44Z
Началась регистрация в помощь пенсионерам: как получить 2500 грн на медикаменты
Знай
2024-09-22T10:12:27Z
Кефир вместо антидепрессантов: как бактерии влияют на психику
UAToday
2024-09-22T10:06:54Z
Доступная дорога к здоровью: ученые рассказали, как легко сжигать калории и укреплять организм
Фокус
2024-09-21T19:03:47Z
После варки риса не сливай воду, оставь ее для оздоровления прически: как это правильно сделать
Знай
2024-09-21T13:51:50Z
"Уже через неделю были понятны причины", - эксперт о катастрофе F-16
Новости Украины
2024-09-08T19:27:45Z
В Южно-Африканской республике выпало рекордное количество снега - на дорогах коллапс
ZN UA
2024-09-21T23:07:15Z
Россияне ударили по Харькову управляемыми авиабомбами, в городе загорелся пожар - Терехов
ZN UA
2024-09-09T04:25:08Z
На территории Сербии и Венгрии из дунайских вод показались обломки нацистских кораблей времен Второй мировой
ZN UA
2024-09-11T15:38:58Z
В Житомире перевернулась лодка с людьми: двое утонули
Корреспондент
2024-09-22T16:00:46Z
У Польщі в смертельну ДТП потрапив автобус з футболістами
Апостроф
2024-09-22T14:00:47Z
Полиция нашла "шутника", взорвавшего страйкбольную гранату в Киеве
Корреспондент
2024-09-11T18:24:39Z
Выполнил пуск ракет по Одесщине и пропал с радаров: в сети сообщают об "аварии" российского Су-30СМ над Черным морем
Обозреватель
2024-09-11T15:08:56Z
В Одессе задержан мужчина, убегавший от представителей ТЦК
Корреспондент
2024-09-11T14:55:29Z
Прогноз ужасает: в ООН рассказали, сколько лет может уйти на полное разминирование Украины
Comments UA
2024-09-21T12:21:23Z
"Вытаскивать нужно вовремя": Жан Беленюк с огромным аппаратом предлагает украинкам помощь
Знай
2024-09-08T16:51:42Z
Не дадим России нас обойти: Умеров рассказал о производстве дронов в 2025 году
ZN UA
2024-09-22T00:36:02Z
Народные приметы и народный праздник 21 сентября 2024 года
UAToday
2024-09-21T06:54:14Z
Вдова героя не удержалась от пощечины пророссийской пенсионерке: женщину потащили в суд
Знай
2024-09-22T16:21:25Z
Британские самолеты собирают разведданные для Украины
Корреспондент
2024-09-22T16:09:52Z
Новые правила проверки документов и выдачи повесток: какие изменения готовят украинцам
Апостроф
2024-09-21T11:00:22Z
Принц Джордж совершил свой первый полет
Корреспондент
2024-09-13T12:24:46Z
В Украине изменится процесс вручения повесток: что известно
Comments UA
2024-09-16T14:06:51Z
Появились фото с места попадания в Харькове
Корреспондент
2024-09-21T23:18:54Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 21 сентября в Украине
UAToday
2024-09-21T06:54:10Z
Лунный гороскоп на 20 сентября, пятница
Marie Claire
2024-09-19T21:09:36Z
Стерненко показал документы относительно российского гражданства Труханова
Апостроф
2024-09-17T17:03:42Z
Идут с двух сторон и режут логистику: ВС РФ угрожают окружить Угледар, — DeepState
Фокус
2024-09-22T16:15:53Z
В Генштабе заявили о сложной ситуации на Кураховском направлении
Корреспондент
2024-09-22T15:24:51Z
Украина привела доказательства причастности России к удару по миссии Красного Креста
Апостроф
2024-09-21T12:09:31Z
Гороскоп на субботу 14 сентября 2024 года
UAToday
2024-09-13T18:03:26Z
Россияне ударили УАБами по Харькову
Корреспондент
2024-09-15T16:13:46Z
Украинским водителям придется заплатить более 50 тысяч гривен: за какое нарушение грозит жесткое наказание
Обозреватель
2024-09-15T16:21:46Z
На аукцион выставили заброшенную коллекцию культовых американских спорткаров
Фокус
2024-09-17T16:42:11Z
Ford снова будет производить авомобили в Индии
Корреспондент
2024-09-14T03:36:24Z
В Украине утвердили возрастные лимиты для водителей: кому нельзя управлять автомобилем
Хвиля
2024-09-09T10:03:40Z
США хотят запретить использование российского и китайского программного обеспечения в автомобилях — СМИ
ZN UA
2024-09-22T14:58:25Z
Жажда к скорости с первых дней жизни: Lamborghini презентовала детскую коляску
Знай
2024-09-22T09:51:46Z
Новый спорткар BMW за 100 000 евро использовали для перевозки картофеля
Фокус
2024-09-22T08:51:59Z
Украинцы за восемь месяцев ввезли в страну почти триста тысяч автомобилей
ZN UA
2024-09-21T18:33:40Z
Юные жеребцы и мощные авто - слабости Мадонны: роскошный Jaguar поп-дивы выставлен на продажу
Знай
2024-09-21T15:51:03Z
Цена выросла: сколько стоит лук в Украине
ZN UA
2024-09-21T06:03:53Z
Литва демонтирует целую ТЭЦ, чтобы передать ее Украине – фон дер Ляен
ГЛАВКОМ NET
2024-09-21T06:06:14Z
Одна из стран ЕС легализовала производство самогона, есть интересный нюанс
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T18:30:54Z
Во вторник отключать свет по графикам не будут, но электричество нужно экономить, - ДТЭК
Комсомольская правда
2024-09-16T15:16:51Z
Скоро и зарплаты не хватит: в Украине поднимаются цены на продукты
Знай
2024-09-22T16:36:14Z
На украинском рынке стремительно подорожал лук
Корреспондент
2024-09-22T16:27:30Z
Украина не обращает внимания на Россию и кормит страны по всему миру: Зеленский рассказал, как работает морской зерновой коридор
Обозреватель
2024-09-18T17:41:10Z
Аграрии сообщили о темпах сбора урожая
Корреспондент
2024-09-14T03:03:16Z
Война россиянам обходится все дороже - The Moscow Times
Корреспондент
2024-09-14T02:09:35Z
Умные часы Apple: инновации на вашем запястье
Espreso
2024-09-20T14:17:54Z
Хоррор Retrieval получит поддержку PlayStation 5 Pro — первый взгляд на версию игры для мощной консоли
GameMag
2024-09-19T03:02:11Z
Появилось изображение коробки PlayStation 5 Pro — без упоминания поддержки 8K
GameMag
2024-09-19T01:32:18Z
Инсайдер: В следующем поколении Xbox получит стационарную и портативную консоли
GameMag
2024-09-22T13:27:57Z
Живые фото PlayStation 5 Pro в дизайне первой PlayStation — посмотрите на лимитированную версию мощной консоли
GameMag
2024-09-22T12:42:27Z
PlayStation 5 получила патч на последнее обновление с исправлениями проблем в Final Fantasy XVI
GameMag
2024-09-22T12:01:24Z
Сила космодесантников: Space Marine 2 уже стала второй по величине игрой 2024 года в Европе
GameMag
2024-09-22T11:49:21Z
В базе данных Steam появилось упоминание русских субтитров для Metal Gear Solid Delta: Snake Eater
GameMag
2024-09-22T11:29:42Z
Авторы ремейка Star Wars: Knights of the Old Republic заверили, что игра еще жива
GameMag
2024-09-22T10:58:31Z