MY.UAНовини
Українців атакують нові інфекції: чим небезпечне поєднання грипу та ковіду і коли це закінчиться
Українців атакують нові інфекції: чим небезпечне поєднання грипу та ковіду і коли це закінчиться

Українців атакують нові інфекції: чим небезпечне поєднання грипу та ковіду і коли це закінчиться

Симбіоз грипу та коронавірусу значно підвищує шанси на тяжкий перебіг хвороби

В Україні спостерігається вкрай загрозлива картина із захворюваністю на грип, ГРВІ та COVID-19. Так, за даними Центру громадського здоров’я, з початку епідеміологічного сезону (з 2 жовтня 2023 року) по січень включно, вже перехворіли 2,4 млн осіб, що аж на 27% більше від аналогічного періоду сезону 2022-2023. Ситуація ускладнюється тим, що грип і ковід "працюють" у симбіозі, що викликає важкі ускладнення і тяжке протікання хвороби.

Які штами грипу та коронавірусу нині активні в Україні? До яких ускладнень вони можуть призвести? Як вберегти своє здоров’я і коли епідемічні показники підуть на спад? Про це читайте в матеріалі "Телеграфу".

Невтішна статистика

Зростання захворюваності особливо спостерігається в останні тижні січня. Якщо на другому тижні січня на ГРВІ захворіли 129 тисяч українців, на третьому — 142 тисячі (майже на 10% більше), а на четвертому — вже 185 тисяч (+30%).

На коронавірус хворіють менше: 133 тисячі підтверджених випадків з початку епідсезону (5,4% від загальної кількості випадків ГРВІ), але смертність набагато вища: якщо грип став причиною смерті 22 людей (з початку епідсезону), то COVID-19 забрав життя 684 українців.

Як повідомляють у Центрі громадського здоров’я (ЦГЗ) більшість із тих, хто захворів цього епідсезону – діти. Саме на них припадає 54% від усіх випадків грипу, ГРВІ та COVID-19.

Якщо на початку січня в МОЗ звітували, що перевищення епідпорогу нема в жодному з регіонів України, то зараз вже епідемічний поріг перевищений на 6,6%. Та це, як-то кажуть, "середня температура по палаті", адже, наприклад, Київська область перевищила епідемічний поріг на 8%, а Хмельниччина — аж на 36%.

Чому так відбувається?

Втім, зимовий підйом захворюваності на сезонні віруси — справа звична. Та знову ж таки, цього епідсезону підйом вищий за попередній на 27%. А от це вже зовсім не звично. Чому так? Українці зіштовхнулися з новими типами вірусу? Схоже, що так.

"Зараз циркулює здебільшого субтип вірусу грипу А(H1N1)pdm09 – близько 90% від усіх субтипованих вірусів. Вірогідніше за все, епідемічний підйом викликав його новий штам, який цього року міг не потрапити до складу вакцин. Зустрічається також субтип вірусу грипу А(H3N2) та невеликий відсоток вірусу грипу В", — пояснює "Телеграфу" професор-вірусолог Київського міського центру контролю та профілактики хвороб МОЗ Алла Мироненко.

Що ж стосується коронавірусу, то хоч він і не дуже впливає на загальну епідемічну картину, цей збудник також еволюціонував до нових штамів.

"Можна стверджувати, що в Україні всі віруси, які є збудниками COVID-19, належать до варіанту "Омікрон". Крім того, в Україні виділено 17 штамів субваріантів "Омікрону", — пояснює "Телеграфу" голова національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики, консультант з вакцинації проти COVID-19 проектів Світового банку Федір Лапій.

"Зараз коронавірусу мало. Варіант, який циркулює, це – "Омікрон". Він з’явився ще перед широкомасштабним вторгненням. Але постійно утворюються нові субваріанти "Омікрону" і одночасно може циркулювати до 20 субваріантів. Але якщо є базовий імунітет до "Омікрону", то шанси на захворювання не дуже великі, або хвороба перебігає легше", — додає Алла Мироненко.

Грип + ковід

Це ще одна особливість поточного епідсезону. На форумах, у повідомленнях ЗМІ можна зустріти багато інформації про одночасне захворювання на грип та ковід.

"Ще на початку пандемії, навесні 2020 року, почали з’являтися повідомлення про коінфекцію", — підкреслює Лапій.

Це можливо?

"Так, захворіти одночасно на грип і коронавірус можливо", — пояснює Мироненко.

Але! "Це не таке вже й поширене явище, адже існує таке поняття як інтерференція: якщо один вірус вже проник у клітину, то інший вірус туди вже не потрапить, адже продукується інтерферон (власний противірусний білок, який виробляє організм у відповідь на вторгнення вірусу), — каже Мироненко. – Те, що часто фіксуються одночасно дві інфекції, може бути пов’язано з технічними проблемами. Наприклад, привезли людину по швидкій допомозі в лікарню, беруть мазок в приймальному покої, оформлюють. Потім у тому ж кабінеті приймають іншого пацієнта. Перша людина була з грипом, інша — з ковідом. У другої людини також беруть мазок і з повітря частки вірусу можуть потрапити в пробірку, а методика ПЛР дуже чутлива і виходить, що у нас два віруси".

В чому небезпека нової "зарази"

Якщо розглядати коінфекцію, "то були повідомлення, що при такому розвитку захворювання ризик смертності зростає на 50%. Коінфекція може призводити до більш тяжкого перебігу COVID-19 або ж грипу", — каже Лапій.

Що ж стосується нових штамів грипу, то, за словами лікаря-епідеміолога Людмили Мухарської, підходити до небезпечності хвороби через штами не дуже коректно.

"Адже будь-який збудник може бути небезпечний для певної категорії людей. Якщо ми говоримо про дітей, людей похилого віку, тих, у кого є хронічні хвороби, для них будь-який штам може бути небезпечним. Лікують людину, а не штам", — запевняє Мухарська, коментуючи ситуацію "Телеграфу".

Ще однією групою ризику традиційно є вагітні, основну небезпеку для яких становлять інфекційні захворювання (будь то новий штам, чи вже відомий).

"Ускладнення залежать від стану здоров’я людини, її віку. Трапляється, що люди з підвищеною температурою намагаються йти на роботу і вмовляють себе, що все буде гаразд, однак на вулиці зима і додатково охолоджуються дихальні шляхи, легені. Тому неправильне ставлення до свого здоров’я може викликати ускладнення. У людей похилого віку загострюються хронічні хвороби, що може призвести до затяжного перебігу хвороби і, на жаль, летальних випадків", — підкреслює Мироненко.

"Ковід зберігає свою небезпеку для груп ризику. З початку 2024 року щотижня ми фіксували близько 50 смертельних випадків з підтвердженим COVID-19", — запевняє Лапій.

Як уберегтися

Найкращим варіантом є вакцинація, яка, на жаль, не дуже популярна у українців. Так, за даними ЦГЗ, з початку епідсезону усього 130 тисяч українців отримали вакцину проти грипу.

Та навіть зараз, коли епідсезон у розпалі, вакцинуватися не пізно.

"Навіть коли захворюваність піде на спад, захист знадобиться до кінця епідсезону, якщо людина ще не зустрічалася з вірусом грипу", — пояснює Лапій.

А як бути з вакциною проти ковіду? Чи допоможуть проти нових різновидів "Омікрону" ті два уколи, які більшість українців отримали протягом епідсезону 2021-2022 року.

"Якщо була зроблена первинна вакцинація, яка передбачає два щеплення, і був отриманий перший бустер, то на сьогодні це вважається достатнім для людей, які не належать до груп ризику. Тобто достатнім для того, щоб мати захист від тяжкого перебігу COVID-19. Що стосується людей з груп ризику: вагітні, люди 60+ або тих, хто має супутні хронічні патології, то для них рекомендоване бустерне щеплення, якщо від дати останнього щеплення минуло більше шести місяців", — підкреслює Федір Лапій.

Коли це все закінчиться?

Традиційно епідсезон триває до середини травня. Втім, за словами Алли Мироненко, спаду захворюваності слід чекати раніше.

"Лютий ще цілком може бути епідемічним, а вже в березні слід очікувати спаду захворюваності", — резюмує Мироненко.

А от з ковідом може бути не все так просто.

"COVID-19 має характеристики сезонної інфекції. В попередні сезони були два підйоми: один — в другій половині осені, а другий — спостерігався наприкінці зими на початку весни. Таким чином є всі підстави казати про можливий підйом захворюваності наприкінці зими, на початку весни 2024 року", — підкреслив Федір Лапій.

Важливо: будь-яка інформація медичної тематики, розміщена на сайті Телеграф, носить інформаційний характер і не являється рекомендацією.
Застосування будь-яких медичних препаратів повинно бути узгоджене з лікарем.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Кабмин анонсировал изменения в начислении пенсий
Корреспондент
2025-07-07T18:27:07Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Подорожание продуктов в Сумах: что наиболее возросло в стоимости
Политека
2025-07-07T19:30:11Z
Apple подала апелляцию на штраф ЕС в размере €500 млн
Корреспондент
2025-07-07T18:48:24Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Как узнать, что у человека порча: основные признаки и советы
Comments UA
2025-06-24T06:15:10Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
На руки не дадут, но можно отоварить: пенсионеры получат дополнительную тысячу гривен - на что разрешат потратить
Знай
2025-07-07T17:36:04Z
Как легко почистить матрас – проверенные советы
Gazeta UA
2025-07-07T16:33:15Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Сколько минут нужно ходить на неделю, чтобы продлить жизнь на 7 лет
TSN
2025-07-07T14:33:01Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Трамп вводит 25% пошлины на товары из Японии и Южной Кореи
Новости Украины
2025-07-07T19:33:03Z
Где и как могут вручить повестку о мобилизации: разъяснение от ТЦК
Хвиля
2025-07-07T19:21:13Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Россия нанесла удар по пригороду Харькова: подробности от Терехова
Апостроф
2025-06-28T18:48:07Z
Путин готовится значительно усилить ракетный террор Украины: названы 5 наиболее опасных городов
Comments UA
2025-06-24T14:00:47Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Трое суток ударов: враг сменил тактику атак по Украине – эксперты предупреждают о новой угрозе
Знай
2025-07-07T19:36:57Z
Древопад и песчаная буря: Львов накрыла мощная непогода
Фокус
2025-07-07T19:36:31Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Оккупанты начали масштабный штурм Запорожской области - замкомандира 65-й бригады. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-07T18:00:47Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
В Дії появились цифровые услуги для военных и семей погибших
Новости Украины
2025-07-07T19:21:37Z
Пенсионерам выплатят 5 тысяч гривен надбавки: кто может получить
Знай
2025-07-07T19:21:32Z
Зеленский сообщил, какие задачи рассматривались на Ставке
ZN UA
2025-07-07T19:12:54Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Созданы друг для друга: семь общих привычек перед сном, указывающих на идеальность пары
Gazeta UA
2025-07-07T19:12:14Z
Эта намазка обязательно должна быть в холодильнике: простой рецепт закуски из четырех ингредиентов
Telegraf
2025-07-07T19:09:46Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
Удар по Харькову: число пострадавших достигло 82 человек
Корреспондент
2025-07-07T19:24:24Z
СБУ задержала 21 организатора схем для уклоняющихся
Апостроф
2025-07-07T18:45:30Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
В Германии мужчина открыл стрельбу из окна: ранен украинец
TSN
2025-07-05T17:27:35Z
В Киевской области повреждены дома, есть раненые
Корреспондент
2025-07-06T08:09:57Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Анастасия Цимбалару появилась на большом концерте дуэта "Очі в Очі" в Киеве
Фокус
2025-07-07T12:51:52Z
Супруга Козловского в купальнике очаровала фигурой и показала свой отдых с сыном
TSN
2025-07-07T19:36:09Z
Никто не решался строить здесь 500 лет, но этот особняк изменил правила игры
Telegraf
2025-07-07T19:24:41Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Ксения Мишина свозила маму в Карпаты и рассекретила, как они отдыхали в горах
TSN
2025-07-06T12:33:56Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Porsche представила новую спецверсию 911
Корреспондент
2025-07-07T17:30:56Z
Важно перед поездкой: где за границей не признают украинское водительское удостоверение
Comments UA
2025-07-07T13:15:51Z
Франция требует от Tesla прекратить рекламировать автомобили как беспилотные и угрожает штрафом
Европейская правда
2025-06-24T15:54:56Z
Зачем водители держат в гараже теннисный мячик: интересный лайфхак
Gazeta UA
2025-07-07T09:03:13Z
"Не бита, не крашена" - 5 фраз, разоблачающих перекупов авто
Знай
2025-07-06T20:51:59Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
В "Дії" запустили новый сервис "Ветеран PRO"
Апостроф
2025-07-07T17:30:34Z
Исследование выявило следы ИИ в миллионах научных статей
Корреспондент
2025-07-07T17:12:34Z
Астронавтка NASA показала фото "вторжения" малоизвестного объекта в атмосферу Земли
Comments UA
2025-07-06T05:21:50Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
Новый раздел "Ветеран Pro" появился в приложении "Дія"
ZN UA
2025-07-07T15:00:35Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Один из самых дорогих новичков Манчестер Сити может быть продан
Корреспондент
2025-07-07T18:09:21Z
Щенсны останется в Барселоне, продлив свое соглашение с клубом
Корреспондент
2025-07-07T17:15:36Z
Галатасарай планирует сделать попытку трансфера Осимхена
Корреспондент
2025-07-07T16:48:11Z
Нападающий Манчестер Юнайтед определился со своим будущим
Корреспондент
2025-07-07T16:09:54Z