MY.UAНовини
У Харкові будують найбільший в Україні хоспіс для тварин, які постраждали від війни
У Харкові будують найбільший в Україні хоспіс для тварин, які постраждали від війни

У Харкові будують найбільший в Україні хоспіс для тварин, які постраждали від війни

Коли ми нещодавно спілкувались із фахівцями "Фельдман Екопарку", вони розповідали Коротко про, як їм практично щодня приходять повідомлення про птахів, які не змогли вирушити на зимівлю в теплі краї. Довелося їм облаштувати притулок - будиночки на Лебединому озері. Зараз завдання набагато глобальніше – адже небайдужі українці звертаються не лише стосовно птахів. Безліч тварин постраждали від війни – були поранені, потрапили в іншу біду, малюки залишилися без батьків...

Фахівці роблять все, щоб їх вилікувати та підготувати до повернення у природу, але, на жаль, відновитись зможуть не всі з них. Багато звірів зазнали серйозних травм - для їх розміщення потрібні спеціальні умови. Тому в екопарку ухвалили рішення – будувати хоспіс для тварин, які постраждали від війни. Це буде найбільший хоспіс у всій Україні.

Вже створюють вольєри, де тварини зможуть комфортно жити під наглядом фахівців.
Про це Коротко про розповів директор харківського екопарку Костянтин Анісімов.

На жаль, таких тварин буде більше

- Костянтине, екопарк сам тільки нещодавно розпочав роботу після повномасштабного вторгнення. А зараз ви вже вирішили відкрити хоспіс – вас підштовхнули якісь особливі події?

– Розв'язана Росією в Україні повномасштабна війна вкрай негативно впливає на природу нашої країни. Це справжній екоцид, від якого страждає все живе. У місцях ведення бойових дій не просто гинуть і зазнають поранень тварини – руйнуються цілі біотопи. Тварини, зокрема рідкісних видів, змушені залишати звичні місця.

Щоб втрати для природи не були незворотні, про відновлення популяції тварин потрібно думати вже зараз. Центр порятунку тварин "Добрий дім" у нашому екопарку має багаторічний досвід роботи з реабілітації та реінтродукції тварин. Тому, щойно дозволили обставини, він відновив свою роботу з порятунку тварин та їх повернення до природного середовища.

Кізочку Марфу вивезли з-під Куп'янська. Фото: Фельдман Екопарк

На жаль, далеко не всіх тварин, які потрапляють до «Доброго дому», можна повертати в природу: є багато тварин з ампутаціями та іншими травмами, через які вони там не виживуть. Серед них – олені, що втратили ноги, поранені лебеді, нездатні літати, маленькі поросята та кізочки, кинуті напризволяще. Таких тварин треба утримувати, їх треба доглядати. Для вирішення цієї проблеми логічно застосовувати системний підхід і створювати великі реабілітаційні центри та хоспіси: на жаль, таких тварин дедалі буде більше.

– Які тварини зараз проходять у вас лікування? І які у них шанси на одужання та повернення у природу?

- Наприклад, ворон Каркуша. Його передали до "Фельдмана Екопарку" із зони бойових дій на Куп'янському напрямку. У нього було травмовано крило, він зазнав великого стресу. На щастя, є люди, які, незважаючи на таку небезпеку, знаходять мужність рятувати птахів чи тварин. Ворон - ручний, він охоче йде до людей та бере їжу з рук. Каркуша пройшов повний курс реабілітації і тепер перебуває під наглядом фахівців.

Не лише дикі, а й багато домашніх тварин знаходять притулок у «Доброму домі». Кізочка Марфа також з-під Куп'янська. Місцеві жителі повідомили про бездомну тварину, яку, найімовірніше, залишили під час евакуації. Команда "Доброго дому" вирішила її вивезти. Сьогодні вона перебуває у безпеці, нагодована, живе у стаді з іншими кізками.

Пізніше військові передали нам мальтійського віслюка. Його знайшли під Бахмутом. Тварина була у тяжкому стані через травми та тривалу відсутність належного догляду. Він мав велику гематому на шиї, а також проблеми з копитами. Потрібен був певний час, щоб вилікувати тварину, адаптувати її після стресу.

Є й олень. Його фахівцям "Фельдман Екопарку" буквально довелося ставити його на ноги. Він потрапив до нас у вкрай тяжкому стані, майже не ходив через численні травми та виснаження. У дикій природі він був би приречений. Лікування, догляд та турбота зробили диво – ще одне життя було врятовано.

Ворон Каркуша виявився ручним – людей не боїться. Фото: Фельдман Екопарк

- Звідки найчастіше ви дізнаєтеся про постраждалих тварин чи птахів?

- Майже кожного дня “Добрий дім” отримує десятки повідомлень про птахів, які потребують допомоги. Особливо у період, коли перелітні птахи вирушають на південь.

Часто дізнаємося про пернатих, які отримали травми від мисливців, збитих на дорогах, які постраждали від хижаків. Війна негативно впливає і на них. Багато птахів убито, поранено або через стрес не змогли полетіти. По можливості забираємо їх усіх.
Ті, хто зможе одужати, повернуться до природи. Інші залишаться у "Фельдман Екопарку". На нашому озері вже зібралися птахи з усіх куточків Харківської та інших областей України.

На жаль, буває, що тварини потрапляють до нас у такому стані, що попри всі зусилля наших фахівців їм вже не можна допомогти. Часом вони гинуть прямо на операційному столі.
Інша категорія – тварини із серйозними травмами. Нерідко їм потрібна ампутація або постійне лікування та догляд. Саме для цих тварин ми створюємо хоспіс.
Остання категорія, яка нас найбільше радує, – тварини, яких ми змогли врятувати, провести реабілітацію та повноцінну адаптацію для повернення у природне середовище.

- Випускаєте всіх?

- Якщо вони здорові та досить самостійні для повернення в природу – ми відвозимо їх у місця, комфортні для їхнього проживання, та випускаємо. Якщо тварини здорові, але надто звикли покладатися на людей – можливий варіант з їхньою передачею в об'єкти природно-заповідного фонду, де вони зможуть жити вільно, але під опікою. Ми мали такий досвід співпраці у минулому і, сподіваємося, ми розширимо його в майбутньому.

Мальтійського віслюка військові знайшли під Бахмутом і привезли до Харкова. Фото: Фельдман Екопарк

Хочемо створити систему, де можна надавати допомогу всім видам фауни

- Ви кажете, що хоспіс буде найбільшим в Україні, тобто з'являться і нові пацієнти?

- Наша мета – створити систему, яка може надавати допомогу всім видам тварин української фауни. І не тільки диким, а й домашнім, які з різних причин втратили господарів. Щодо останніх, ми проводили раніше і плануємо розширювати у майбутньому виїзні акції з пошуку для них нових відповідальних господарів. Зокрема, у різних районах Харківської області та інших регіонах України.

Олень практично не ходив через виснаження. А зараз уже бігає. Фото: Фельдман Екопарк

– Але таких тварин може бути дуже багато. Як їх усіх розмістити, вилікувати, подбати?

- Безумовно, ми розуміємо, що один хоспіс для звірів і птахів, навіть великий і сучасний, не може вирішити глобальну проблему постраждалих від війни тварин. Тому ми плануємо тісне співробітництво з українськими та зарубіжними громадськими зоозахисними організаціями, зоопарками, відповідальними за захист природи державними інститутами та об'єктами природно-заповідного фонду України для створення мережі таких реабілітаційних центрів та хоспісів у нашій країні.
Порятунок постраждалих тварин – проблема глобальна. Вирішити її можна, лише об'єднавши зусилля всіх зацікавлених сторін: держави, благодійних організацій та фондів, екозахисників, соціально відповідального бізнесу, міжнародних партнерів тощо.
- Але на сьогоднішньому етапі – чи вистачає фахівців?

- У "Фельдман Екопарку" та "Доброму домі" є кваліфіковані фахівці-ветеринари та зоокіпери (працівники з догляду за тваринами) з багаторічним досвідом роботи. Також є волонтери, які нам допомагають. Тобто високопрофесійне та мотивоване допомагати тваринам ядро, навколо якого можна формувати більшу команду, ми вже маємо.
Звичайно, зі створенням хоспісу і тим, що тварин, які в ньому будуть утримуватися, стане більше, нам потрібно буде збільшити кількість співробітників та розширити коло волонтерів.

- А є вже уявлення, яким саме буде хоспіс?

- Предметно говорити про те, як виглядатиме хоспіс для тварин на базі Центру «Добрий дім Фельдман Екопарк» поки що зарано. Різні його об'єкти перебувають у різних стадіях відтворення. Зокрема, комплекс для водоплавних птахів «Лебедине озеро» вже відновив роботу, там збудовано зимові та літні будиночки для пернатих і вже знаходяться птахи, які не можуть повернутися до природи.

Проєкти вольєрів для частини видів тварин, наприклад копитних, готові до реалізації і вже знаходяться в роботі. Об'єкти для утримання тварин інших видів поки що на стадії проєктування із залученням найкращих фахівців та сучасних світових методик.

- Вже почали будувати? Чи є розуміння, коли закінчите?

- Так, частину робіт уже розпочато. Вже будують огорожі для вольєрів копитних тварин.

Поранені в зоні бойових дій олені, лані, козулі та інші копитні – це значна проблема, через яку до нас надходить чимало звернень. Для її вирішення потрібно збудувати санітарно-медичний блок, приміщення для реабілітації та великі вольєри для утримання тварин – це те, над чим ми вже працюємо. Закінчити роботи з будівництва повноцінного хоспісу для тварин плануємо протягом року.

Птахи на «Лебединому острові» почуваються комфортно навіть узимку. Фото: Фельдман Екопарк

Теги за темою
ХарківТварини
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Дуда говорив з генсеком НАТО про можливу передачу МіГів Україні
Европейская правда
2024-11-14T05:48:29Z
Трамп розповів, про що він говорив з Байденом у Білому домі: Україна і не тільки
Комсомольская правда
2024-11-14T05:48:18Z
Зеленський доручив робочій групі підготувати проєкт послання до Ради
УкраинФорм
2024-11-14T05:48:00Z
У Байдена планують подати до Конгресу запит щодо допомоги Україні на наступний рік
Европейская правда
2024-11-14T05:40:18Z
ТЦК збираються розформувати: у Раді розповіли, коли їх відправлять на фронт
Политека
2024-11-14T05:31:39Z
Пріоритетом на переговорах будуть не території: NYT- про припинення війни
GlavRed
2024-11-14T05:27:40Z
Боррель: Після обрання Трампа у США Євросоюз має взяти власну долю у свої руки
Европейская правда
2024-11-14T05:22:01Z
У ТЦК відповіли на ідею відправлення на фронт їхніх працівників
Хвиля
2024-11-14T05:21:23Z
Суд переніс розгляд справи митрополита Павла, бо адвокат не підготував промову
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T05:21:00Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
«Медзакупівлі» передадуть у регіони майже 2 мільйони вакцин проти дифтерії та правця
УкраинФорм
2024-11-14T04:39:28Z
Лікарі «Охматдиту» прооперували дівчинку з рідкісними синдромами: один із них є лише у 102 дітей у світі
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T02:12:43Z
Нацслужба здоров'я уточнила порядок відпуску морфіну в аптеках і медзакладах
УкраинФорм
2024-11-14T00:51:39Z
Три продукти з "прихованим цукром": лікарі закликають негайно виключити їх з меню
TSN
2024-11-13T22:39:30Z
Допоможе не тільки спорт: 6 простих порад для плоского живота
Фокус
2024-11-13T21:42:00Z
Довше сплять та більше займаються спортом: скільки часу економлять "віддалені" працівники
Фокус
2024-11-13T21:36:41Z
Від кави болить голова: 5 причин, чому так відбувається, і як це виправити
Фокус
2024-11-13T20:45:55Z
Стало відомо, у якому віці пити пиво найбільш шкідливо для здоров’я
AgroNews
2024-11-13T17:22:54Z
Набрав вагу та виглядає як безхатько: як зімнилася зовнішність Метта Леблана після смерті Метью Перрі
Фокус
2024-11-14T05:12:01Z
Двічі виходила заміж за Юрія Нікітіна: куди зникла співачка та ведуча Ольга Горбачова
24tv
2024-11-14T05:06:25Z
"Швидко ростуть": Максим Галкін захопив фотографією своїх дітей
GlavRed
2024-11-14T04:27:29Z
Підробляли картини Пікассо і Уорхола: у Італії викрито мережу шахраїв
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T01:33:39Z
Виростила конкурентку: Клаудія Шиффер показала яскраву доньку-свою копію
GlavRed
2024-11-14T00:27:46Z
Ідеальний варіант на вечір: 4 затишні фільми, які слід переглянути
24tv
2024-11-13T21:54:07Z
У фільмі «Носферату» знялися 5000 справжніх щурів, які дуже смерділи
ITC
2024-11-13T21:41:48Z
"Що ти з собою зробила": що сталося з екс-солісткою гурту "Тату"
GlavRed
2024-11-13T21:27:36Z
Акторку серіалу "Пліткарка" знайшли через два тижні після зникнення безвісти
24tv
2024-11-13T21:24:56Z
Закон про СЗЧ спрацював не у той бік ‒ військовий експерт
ZN UA
2024-11-14T05:48:22Z
Армія РФ просувається в Курській області: деталі від ISW
TSN
2024-11-14T05:39:22Z
Екоактивісти закликають Папу Римського відмовитись від усталеної різдвяної традиції
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T05:39:08Z
Запусти перед Різдвяним постом 2024: суворі заборони цього дня
24tv
2024-11-14T05:36:37Z
Чи можуть дитині "перевірити кишені" у школі: батькам розповіли, хто має на це право
Знай
2024-11-14T05:36:31Z
Оновлення у застосунку Армія+: у Міноборони розповіли про нові функції
24tv
2024-11-14T05:30:14Z
Новий тривожний ранок: Шахеди" знову залітають до України – де є загроза
TSN
2024-11-14T05:24:44Z
На яку роботу українцям легше влаштуватись у Польщі: аналітика
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T05:24:20Z
У родині голови Хмельницької МСЕК Крупи з 6 млн дол. заговорили про звільнення із в'язниці: що відомо
TSN
2024-11-14T05:06:29Z
Чорнобильську пенсію отримають не всі: в Україні посилили перевірку виплат
Хвиля
2024-11-14T05:39:42Z
Імпорт свинини на мінімумі: Україна близька до статусу нетто-експортера
Agravery
2024-11-14T05:28:59Z
Виробник чипів AMD скорочує штат на 4%
УкраинФорм
2024-11-14T05:28:10Z
Соя втрачає позиції: ціни падають другий тиждень поспіль
Agravery
2024-11-14T05:03:39Z
Вартість Bitcoin перетнула позначку у $90 тис
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T04:39:00Z
Світло може подорожчати до 6,5 гривень за кіловат: названо терміни
Политека
2024-11-14T04:31:34Z
Мандрівникам варто звикати до постійних скасувань авіарейсів – The Independent
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T04:30:00Z
Кліматична криза в Греції: популярна страва зникає з меню ресторанів
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T02:12:56Z
Укрзалізниця тимчасово змінює маршрут поїзда на одному з напрямків: у чому причина
24tv
2024-11-14T00:27:35Z
Росіяни покладаються на бронетехніку зі сховищ, проте надовго її не вистачить, – ISW
24tv
2024-11-14T05:51:50Z
"Мінус" майже 1700 окупантів і 320 одиниць техніки: шалені втрати ворога на 14 листопада
24tv
2024-11-14T05:51:18Z
Чи можуть мобілізувати на фронт всіх чоловіків із однієї родини: яки є винятки
Фокус
2024-11-14T05:42:45Z
Штурм на Курщині закінчився для окупантів втратами: бійці 36 бригади показали, як нищили ворога
24tv
2024-11-14T05:39:52Z
На окупованих територіях України росіяни примусово мобілізовують мігрантів з Азії – Центр нацспротиву
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T05:30:41Z
У Харкові вибухи та авіаудари по місту та передмістях
360ua.news
2024-11-14T05:27:01Z
Росіянам вдалось прорватись у Куп'янськ, – DeepState
24tv
2024-11-14T05:21:37Z
На Київщину насувається сніг: прогноз погоди на 14 листопада
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T05:15:20Z
"Андрія не визнають військовим"․ Історія вдови, що залишилась без допомоги держави
24tv
2024-11-14T05:06:28Z
Як готували котлети в 1935 році: старовинний рецепт приготування
Фокус
2024-11-14T05:12:50Z
Ідеально підкреслює особистість: найкраща зачіска для чоловіка за знаком Зодіаку
24tv
2024-11-14T04:39:18Z
Ванга би позаздрила: які знаки зодіаку можуть бачити майбутнє у снах
GlavRed
2024-11-14T04:27:48Z
Не всі сумують за господарями: чим займаються коти, коли залишаються на самоті
GlavRed
2024-11-14T04:27:32Z
Ніжна випічка за 20 хвилин – це реально: яскравий торт до свят, який всі намагаються скопіювати
24tv
2024-11-14T04:09:51Z
Як приготувати борщ за 10 хвилин: експрес-рецепт від Тетяни Литвинової
Политека
2024-11-14T04:01:20Z
Як приготувати холодець: зірка "Мастер Шеф" розкрила секрет застиглої та прозорої страви
Политека
2024-11-14T02:01:20Z
Які кольори не варто вдягати на Новий рік 2025: можуть розлютити Зелену Змію
GlavRed
2024-11-14T01:27:45Z
Швидкий тест: подивіться на малюнок і дізнайтеся, що люди думають про вас
TSN
2024-11-14T00:42:00Z
Тоттенгем розпочав процес продовження контракту Сона
Football.ua
2024-11-13T22:43:56Z
Вайт переніс операцію на коліні
Football.ua
2024-11-13T21:49:46Z
"Вона зайшла до нього в палату - і він помер": мама Узєлкова звинуватила колишню невістку
GlavRed
2024-11-13T21:27:57Z
Відбір Євро-2025 . Україна стартувала з поразки після сухого листа від Казахстану
Football.ua
2024-11-13T21:24:51Z
Майк Тайсон назвав найкращого супертяжа світу та фаворита реваншу Усик – Ф'юрі
24tv
2024-11-13T20:42:54Z
ФІФА хоче впровадити альтернативу системи ВАР
Football.ua
2024-11-13T20:28:38Z
Футболісти юнацької збірної України поступилися Казахстану у відборі на Євро-2025
УкраинФорм
2024-11-13T20:22:42Z
Син Григорія Суркіса пропустив гол з кутового удару
ГЛАВКОМ NET
2024-11-13T20:00:02Z
Скандальна олімпійська чемпіонка судитиметься з журналістом, який довів, що вона чоловік
24tv
2024-11-13T19:54:19Z
Понад 40 000 гривень переказала жінка за «спасіння» доньки
InternetUA
2024-11-14T05:09:45Z
На Прикарпатті затримали прикордонників, які «прикривали» канал втечі для ухилянтів
УкраинФорм
2024-11-14T04:54:04Z
У Бразилії напередодні саміту G20 стався теракт
24tv
2024-11-14T04:39:17Z
Керівницю будкомпанії підозрюють у заволодінні грошима при монтажі укриттів у Херсоні
УкраинФорм
2024-11-14T03:18:25Z
Начальник колонії на Черкащині допоміг зійтися «кримінальним авторитетам» - ОГП
УкраинФорм
2024-11-14T02:03:10Z
20-річна жителька Тернопільщини видурила у військового понад 54 000 гривень
Украина Криминальная
2024-11-14T00:33:48Z
Шахрай видурив у дружини військовополоненого понад 160 тисяч гривень
Украина Криминальная
2024-11-13T22:09:36Z
В Україні затримали двох грабіжників, які відібрали у жінки телефон
InternetUA
2024-11-13T22:07:05Z
Шахраї знову видурили круглу суму: без коштів залишилося троє українців
InternetUA
2024-11-13T21:22:50Z
Apple випускає Final Cut Pro 11 для Mac
Portaltele
2024-11-14T05:18:57Z
Стародавні камені свідчать про те, що колись Земля була «сніговою кулею»
Portaltele
2024-11-14T05:18:20Z
Sony випадково розкрила свої плани знизити ціну на Playstation 5
InternetUA
2024-11-14T04:02:01Z
Геймери подали до суду на Ubisoft, бо компанія закрила їх улюблений проєкт
InternetUA
2024-11-14T03:04:19Z
Один з головних акторів GTA 5 каже, що вони не знали, над якою грою працюють
InternetUA
2024-11-14T02:01:00Z
The Guardian вирішила припинити публікацію новин у соцмережі Х і дорікнула Маску
InternetUA
2024-11-14T01:02:39Z
В Україні протягом листопада можна спостерігати один з найбільших зорепадів
TSN
2024-11-14T00:42:07Z
Український розробник створив сервіс знайомств для людей з інвалідністю
InternetUA
2024-11-13T21:01:19Z
YouTube тестує функцію реміксування ліцензійних пісень за допомогою ШІ
Детектор М
2024-11-13T20:33:08Z
На аукціон виставлять останню Ferrari Міхаеля Шумахера
УкраинФорм
2024-11-14T05:27:06Z
Битва за екологію: лось атакував автомобілі у салоні BMW
ЗаРулем
2024-11-14T05:09:29Z
Що не варто вмикати в автомобілі під час туману: важливе правило для водіїв
GlavRed
2024-11-14T01:27:50Z
Головоломку розв'яжуть лише найзоркіші: потрібно знайти жовте авто за 7 секунд
GlavRed
2024-11-14T00:27:21Z
Не поспішайте в сервіс, краще завітайте у ванну: як швидко позбутися подряпин на машині
Знай
2024-11-13T21:51:22Z
Як киянин створив автомобіль для індійського махараджі
AutoCentre
2024-11-13T20:28:23Z
Автопарк ДСНС поповнили броньовані всюдиходи з українськими надбудовами
AutoCentre
2024-11-13T19:52:48Z
Як в Україні із сідлових тягачів роблять самоскиди
AutoCentre
2024-11-13T18:33:58Z
Чи їздили вони взагалі? Як в Україні "омолоджують" пробіги старих авто
Знай
2024-11-13T17:21:42Z