MY.UAНовини
У Харкові будують найбільший в Україні хоспіс для тварин, які постраждали від війни
У Харкові будують найбільший в Україні хоспіс для тварин, які постраждали від війни

У Харкові будують найбільший в Україні хоспіс для тварин, які постраждали від війни

Коли ми нещодавно спілкувались із фахівцями "Фельдман Екопарку", вони розповідали Коротко про, як їм практично щодня приходять повідомлення про птахів, які не змогли вирушити на зимівлю в теплі краї. Довелося їм облаштувати притулок - будиночки на Лебединому озері. Зараз завдання набагато глобальніше – адже небайдужі українці звертаються не лише стосовно птахів. Безліч тварин постраждали від війни – були поранені, потрапили в іншу біду, малюки залишилися без батьків...

Фахівці роблять все, щоб їх вилікувати та підготувати до повернення у природу, але, на жаль, відновитись зможуть не всі з них. Багато звірів зазнали серйозних травм - для їх розміщення потрібні спеціальні умови. Тому в екопарку ухвалили рішення – будувати хоспіс для тварин, які постраждали від війни. Це буде найбільший хоспіс у всій Україні.

Вже створюють вольєри, де тварини зможуть комфортно жити під наглядом фахівців.
Про це Коротко про розповів директор харківського екопарку Костянтин Анісімов.

На жаль, таких тварин буде більше

- Костянтине, екопарк сам тільки нещодавно розпочав роботу після повномасштабного вторгнення. А зараз ви вже вирішили відкрити хоспіс – вас підштовхнули якісь особливі події?

– Розв'язана Росією в Україні повномасштабна війна вкрай негативно впливає на природу нашої країни. Це справжній екоцид, від якого страждає все живе. У місцях ведення бойових дій не просто гинуть і зазнають поранень тварини – руйнуються цілі біотопи. Тварини, зокрема рідкісних видів, змушені залишати звичні місця.

Щоб втрати для природи не були незворотні, про відновлення популяції тварин потрібно думати вже зараз. Центр порятунку тварин "Добрий дім" у нашому екопарку має багаторічний досвід роботи з реабілітації та реінтродукції тварин. Тому, щойно дозволили обставини, він відновив свою роботу з порятунку тварин та їх повернення до природного середовища.

Кізочку Марфу вивезли з-під Куп'янська. Фото: Фельдман Екопарк

На жаль, далеко не всіх тварин, які потрапляють до «Доброго дому», можна повертати в природу: є багато тварин з ампутаціями та іншими травмами, через які вони там не виживуть. Серед них – олені, що втратили ноги, поранені лебеді, нездатні літати, маленькі поросята та кізочки, кинуті напризволяще. Таких тварин треба утримувати, їх треба доглядати. Для вирішення цієї проблеми логічно застосовувати системний підхід і створювати великі реабілітаційні центри та хоспіси: на жаль, таких тварин дедалі буде більше.

– Які тварини зараз проходять у вас лікування? І які у них шанси на одужання та повернення у природу?

- Наприклад, ворон Каркуша. Його передали до "Фельдмана Екопарку" із зони бойових дій на Куп'янському напрямку. У нього було травмовано крило, він зазнав великого стресу. На щастя, є люди, які, незважаючи на таку небезпеку, знаходять мужність рятувати птахів чи тварин. Ворон - ручний, він охоче йде до людей та бере їжу з рук. Каркуша пройшов повний курс реабілітації і тепер перебуває під наглядом фахівців.

Не лише дикі, а й багато домашніх тварин знаходять притулок у «Доброму домі». Кізочка Марфа також з-під Куп'янська. Місцеві жителі повідомили про бездомну тварину, яку, найімовірніше, залишили під час евакуації. Команда "Доброго дому" вирішила її вивезти. Сьогодні вона перебуває у безпеці, нагодована, живе у стаді з іншими кізками.

Пізніше військові передали нам мальтійського віслюка. Його знайшли під Бахмутом. Тварина була у тяжкому стані через травми та тривалу відсутність належного догляду. Він мав велику гематому на шиї, а також проблеми з копитами. Потрібен був певний час, щоб вилікувати тварину, адаптувати її після стресу.

Є й олень. Його фахівцям "Фельдман Екопарку" буквально довелося ставити його на ноги. Він потрапив до нас у вкрай тяжкому стані, майже не ходив через численні травми та виснаження. У дикій природі він був би приречений. Лікування, догляд та турбота зробили диво – ще одне життя було врятовано.

Ворон Каркуша виявився ручним – людей не боїться. Фото: Фельдман Екопарк

- Звідки найчастіше ви дізнаєтеся про постраждалих тварин чи птахів?

- Майже кожного дня “Добрий дім” отримує десятки повідомлень про птахів, які потребують допомоги. Особливо у період, коли перелітні птахи вирушають на південь.

Часто дізнаємося про пернатих, які отримали травми від мисливців, збитих на дорогах, які постраждали від хижаків. Війна негативно впливає і на них. Багато птахів убито, поранено або через стрес не змогли полетіти. По можливості забираємо їх усіх.
Ті, хто зможе одужати, повернуться до природи. Інші залишаться у "Фельдман Екопарку". На нашому озері вже зібралися птахи з усіх куточків Харківської та інших областей України.

На жаль, буває, що тварини потрапляють до нас у такому стані, що попри всі зусилля наших фахівців їм вже не можна допомогти. Часом вони гинуть прямо на операційному столі.
Інша категорія – тварини із серйозними травмами. Нерідко їм потрібна ампутація або постійне лікування та догляд. Саме для цих тварин ми створюємо хоспіс.
Остання категорія, яка нас найбільше радує, – тварини, яких ми змогли врятувати, провести реабілітацію та повноцінну адаптацію для повернення у природне середовище.

- Випускаєте всіх?

- Якщо вони здорові та досить самостійні для повернення в природу – ми відвозимо їх у місця, комфортні для їхнього проживання, та випускаємо. Якщо тварини здорові, але надто звикли покладатися на людей – можливий варіант з їхньою передачею в об'єкти природно-заповідного фонду, де вони зможуть жити вільно, але під опікою. Ми мали такий досвід співпраці у минулому і, сподіваємося, ми розширимо його в майбутньому.

Мальтійського віслюка військові знайшли під Бахмутом і привезли до Харкова. Фото: Фельдман Екопарк

Хочемо створити систему, де можна надавати допомогу всім видам фауни

- Ви кажете, що хоспіс буде найбільшим в Україні, тобто з'являться і нові пацієнти?

- Наша мета – створити систему, яка може надавати допомогу всім видам тварин української фауни. І не тільки диким, а й домашнім, які з різних причин втратили господарів. Щодо останніх, ми проводили раніше і плануємо розширювати у майбутньому виїзні акції з пошуку для них нових відповідальних господарів. Зокрема, у різних районах Харківської області та інших регіонах України.

Олень практично не ходив через виснаження. А зараз уже бігає. Фото: Фельдман Екопарк

– Але таких тварин може бути дуже багато. Як їх усіх розмістити, вилікувати, подбати?

- Безумовно, ми розуміємо, що один хоспіс для звірів і птахів, навіть великий і сучасний, не може вирішити глобальну проблему постраждалих від війни тварин. Тому ми плануємо тісне співробітництво з українськими та зарубіжними громадськими зоозахисними організаціями, зоопарками, відповідальними за захист природи державними інститутами та об'єктами природно-заповідного фонду України для створення мережі таких реабілітаційних центрів та хоспісів у нашій країні.
Порятунок постраждалих тварин – проблема глобальна. Вирішити її можна, лише об'єднавши зусилля всіх зацікавлених сторін: держави, благодійних організацій та фондів, екозахисників, соціально відповідального бізнесу, міжнародних партнерів тощо.
- Але на сьогоднішньому етапі – чи вистачає фахівців?

- У "Фельдман Екопарку" та "Доброму домі" є кваліфіковані фахівці-ветеринари та зоокіпери (працівники з догляду за тваринами) з багаторічним досвідом роботи. Також є волонтери, які нам допомагають. Тобто високопрофесійне та мотивоване допомагати тваринам ядро, навколо якого можна формувати більшу команду, ми вже маємо.
Звичайно, зі створенням хоспісу і тим, що тварин, які в ньому будуть утримуватися, стане більше, нам потрібно буде збільшити кількість співробітників та розширити коло волонтерів.

- А є вже уявлення, яким саме буде хоспіс?

- Предметно говорити про те, як виглядатиме хоспіс для тварин на базі Центру «Добрий дім Фельдман Екопарк» поки що зарано. Різні його об'єкти перебувають у різних стадіях відтворення. Зокрема, комплекс для водоплавних птахів «Лебедине озеро» вже відновив роботу, там збудовано зимові та літні будиночки для пернатих і вже знаходяться птахи, які не можуть повернутися до природи.

Проєкти вольєрів для частини видів тварин, наприклад копитних, готові до реалізації і вже знаходяться в роботі. Об'єкти для утримання тварин інших видів поки що на стадії проєктування із залученням найкращих фахівців та сучасних світових методик.

- Вже почали будувати? Чи є розуміння, коли закінчите?

- Так, частину робіт уже розпочато. Вже будують огорожі для вольєрів копитних тварин.

Поранені в зоні бойових дій олені, лані, козулі та інші копитні – це значна проблема, через яку до нас надходить чимало звернень. Для її вирішення потрібно збудувати санітарно-медичний блок, приміщення для реабілітації та великі вольєри для утримання тварин – це те, над чим ми вже працюємо. Закінчити роботи з будівництва повноцінного хоспісу для тварин плануємо протягом року.

Птахи на «Лебединому острові» почуваються комфортно навіть узимку. Фото: Фельдман Екопарк

Теги за темою
ХарківТварини
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Китай підтримує запропоноване Україною, Європою і США 30-денне припинення вогню
УкраинФорм
2025-05-12T10:27:46Z
Єрмак розповів про спільний підхід України та партнерів до мирних переговорів з Росією
360ua.news
2025-05-12T10:27:12Z
"Ласкаво просимо до петлі": у The Times сказали, чого насправді Кремль хоче від України
GlavRed
2025-05-12T10:27:04Z
Віцеголова Бундестагу закликає Мерца передати Україні Taurus
Европейская правда
2025-05-12T10:25:49Z
Робітнича партія Курдистану заявила про розпуск і припинення збройної боротьби з Туреччиною
Фокус
2025-05-12T10:24:59Z
Кабмін раптово змінив двох кандидатів на посади голів РДА Києва
ZN UA
2025-05-12T10:22:49Z
Анна Алхім зустрілася з російським блогером і знову нарвалася на критику
24tv
2025-05-12T10:18:39Z
САП і НАБУ не коментують слідчі дії в посадовців Нацгвардії
УкраинФорм
2025-05-12T10:16:03Z
"Це потрібно, щоб зупинити Путіна": в ЄС оголосили про амбітні плани щодо України
Telegraf
2025-05-12T10:15:46Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
ТОП-15 фільмів, коли після побачення вона питає «зайдемо до мене на кіно?»
Мій Харків
2025-05-12T10:16:22Z
Том Круз заліз на дах кінотеатру в Лондоні
Фокус
2025-05-12T10:15:55Z
Жодної економії. Том Круз докладає чималих зусиль, щоб вразити нову кохану
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T10:07:18Z
Стрічка «Україна: Ворог у лісі» отримала телевізійну премію BAFTA-2025
УкраинФорм
2025-05-12T09:58:19Z
Кінофестиваль «Чілдрен Кінофест» оголосив цьогорічну програму
Детектор М
2025-05-12T09:55:54Z
Трейлер 2 сезону «Миротворця» — новий член команди, кішенькові світи та натяк на Лігу Справедливості
ITC
2025-05-12T09:49:04Z
37-річна зірка "Кварталу" Ірина Гатун вперше прокоментувала особисте життя
Gazeta UA
2025-05-12T09:42:23Z
«Євробачення-2025»: як та де голосувати за учасників Пісенного конкурсу
Детектор М
2025-05-12T09:40:55Z
Віктор Пінчук отримав нагороду Atlantic Council за видатне гуманітарне лідерство
Факти ICTV
2025-05-12T10:28:40Z
Зеленський провів першу розмову з Папою Левом XIV
24tv
2025-05-12T10:27:49Z
Замість винищувачів: старі дрони США запускатимуть крилаті ракети Black Arrow
Фокус
2025-05-12T10:27:26Z
Не Суми і Херсон: яка основна ціль Росії на літньо-осінній наступ
24tv
2025-05-12T10:24:33Z
Виплати при народженні другої дитини: скільки можна отримати в Україні
24tv
2025-05-12T10:21:32Z
Меган Маркл показала рідкісний знімок із двома дітьми
Комсомольская правда
2025-05-12T10:16:49Z
Через протест польських перевізників може бути ускладнений рух у пункті пропуску «Ягодин-Дорогуськ» - ДПСУ
УкраинФорм
2025-05-12T10:16:30Z
Оренда землі під час воєнного стану: як працює спрощений порядок
Хвиля
2025-05-12T10:12:13Z
У МОН анонсували дію спеціальних правил для пільговиків при вступі
24tv
2025-05-12T10:03:15Z
Мобілізація в Україні: з якими хворобами доведеться служити
24tv
2025-05-12T10:03:35Z
Точно смачніше та корисніше, ніж у магазині: класичний рецепт домашнього майонезу
24tv
2025-05-12T09:42:50Z
Який субпродукт позитивно впливає на імунітет і сприяє довголіттю, а кому його краще уникати
Gazeta UA
2025-05-12T09:30:50Z
У «Феофанії» виконали унікальну операцію військовому, який дістав складне поранення обличчя
УкраинФорм
2025-05-12T08:46:23Z
Синдром "оземпічних ніг": помітили новий тривожний побічний ефект від ліків для схуднення
24tv
2025-05-12T08:45:02Z
Міжнародний день медсестри 2025: дата і привітання
Комсомольская правда
2025-05-12T07:31:54Z
Знайшли поєднання факторів, які втричі підвищують ризик раку грудей
24tv
2025-05-12T07:24:23Z
Депресія, апатія, ПТСР: від початку війни українці почали вдвічі частіше звертатися до лікарів
Факти ICTV
2025-05-12T07:13:45Z
Легкий спосіб схуднути: прийом їжі в певний час призводить до значного зниження ваги
Фокус
2025-05-12T06:36:29Z
Нелегальний видобуток вапняку на суму понад ₴5 мільйонів: на Буковині поліцейські викрили трьох екозлочинців
Украина Криминальная
2025-05-12T10:12:17Z
У Києві жінка брала гроші за фіктивні діагнози для військовозобов’язаних
Украина Криминальная
2025-05-12T10:06:47Z
Прокуратура підтверджує: злодій у законі Умка, якого «виховувало» СБУ, має зв’язки у правоохоронних органах
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T10:06:16Z
Трагічний інцидент на Позняках: молодий чоловік випав з вікна багатоповерхівки
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T10:06:03Z
Обікрав майже два десятки поховань: викрито 20-річного жителя Одещини
Украина Криминальная
2025-05-12T09:49:04Z
До ₴60 млн. злочинного прибутку: на Київщині знешкоджено діяльність підпільних виробників сигарет
Украина Криминальная
2025-05-12T09:42:06Z
Хотіли купити авто з-за кордону: двоєукраїнців втратили близько 500 тис грн
InternetUA
2025-05-12T09:37:08Z
Затримано російських агентів, які намагалися підірвати наряд поліції біля Рівного
Украина Криминальная
2025-05-12T09:21:56Z
У Білозерці на Херсонщині через російський обстріл постраждала дитина
УкраинФорм
2025-05-12T09:07:17Z
Євро дешевшатиме: експерти оцінили ситуацію на ринку валют до 18 травня
GlavRed
2025-05-12T10:27:53Z
Українці отримали 443 млн грн кешбеку за березень — рекорд з початку програми
Факти ICTV
2025-05-12T10:24:12Z
Долар та євро подешевшали на світових ринках: що буде з курсом в Україні
24tv
2025-05-12T10:09:45Z
Українським морським коридором експортували вже 120 мільйонів тонн вантажів
УкраинФорм
2025-05-12T10:03:11Z
Земельний банк: середня вартість суборенди знизилась до 10 тис. грн/га
AgroPortal
2025-05-12T10:00:43Z
Допомога Сирії: судно з українською пшеницею прибуло до Туреччини
Хвиля
2025-05-12T09:45:45Z
Яку суму коштів можна переказувати з картки на картку
24tv
2025-05-12T09:42:31Z
Цибуля знову дорожчає. Де можна купити кіло, зекономивши до 20 грн
Telegraf
2025-05-12T09:33:16Z
Перетворення у ТОВ — оптимальний шлях реорганізації для агробізнесу згідно з новим законом
Agravery
2025-05-12T09:30:43Z
"Кордони 1991": українські військові поставили умову прямих переговорів з Росією, – Reuters
24tv
2025-05-12T10:24:59Z
У Львові понад 300 військових та ветеранів взяли участь у змаганнях UNBROKEN GAMES
УкраинФорм
2025-05-12T10:21:17Z
Новий графік транспорту в Дніпропетровській області: трамваї курсуватимуть по-новому, перелік змін з 13 травня
Политека
2025-05-12T10:16:28Z
Воїни ССО під час розвідки знищили в тилу групу російських штурмовиків
УкраинФорм
2025-05-12T10:06:50Z
Підвищення тарифів на комунальні послуги у Київській області: кого зачепить подорожчання платежів у травні
Политека
2025-05-12T10:04:28Z
Російський дрон влучив в автомобіль енергетиків на околиці Сум: є загиблий та троє поранених
ZN UA
2025-05-12T09:54:35Z
Обмеження руху в Харківській області: де на місяць перекриють дороги
Политека
2025-05-12T09:46:33Z
Техніка горіла й вибухала: на одному з напрямків ЗСУ знищили ворожий ЗРК "Бук-М1"
24tv
2025-05-12T09:36:59Z
Заступником начальника КМВА став Ігор Рева
УкраинФорм
2025-05-12T09:33:55Z
Пікап Ram 1500 наділили нестандартними пропорціями
AutoCentre
2025-05-12T10:16:26Z
Президент Франції Макрон вперше пересів на електромобіль: обрав DS 8
AutoGeek
2025-05-12T10:12:16Z
Чарівний італійський родстер з V8 і механікою – спокуслива новинка
Топ Жир
2025-05-12T10:00:51Z
Продажі авто з Китаю в Україні різко зросли: найпопулярніші моделі
Фокус
2025-05-12T10:00:15Z
Швидший та ефективніший: електричний кросовер Skoda Enyaq RS оновили
AutoGeek
2025-05-12T09:30:36Z
Стартують продажі нового Kia Sportage: оголошено ціни
ЗаРулем
2025-05-12T09:25:59Z
Заради економії: Audi плану продати легендарне ательє Italdesign
AutoGeek
2025-05-12T08:45:25Z
В Україні з'явився новітній японський позашляховик преміумкласу за $110 000
Фокус
2025-05-12T08:36:30Z
Класичний Dodge Charger повернули на дороги після 30-річного простою
AutoCentre
2025-05-12T08:06:45Z
Вас проклянуть усі сусіди, якщо залишите будівельне сміття в контейнері. Як його правильно позбутись
Telegraf
2025-05-12T10:27:30Z
Загадка для найуважніших: спробуйте за лічені секунди знайти свічку
Gazeta UA
2025-05-12T10:24:45Z
Купальний сезон у Туреччині опинився під загрозою
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T10:15:56Z
Яку цибулю посадити у травні: урожай будете збирати у відра
24tv
2025-05-12T10:15:25Z
Місячний календар стрижок на червень 2025: оберіть ідеальний день для змін
Факти ICTV
2025-05-12T09:52:57Z
Варто відвідати: ТОП-6 найбільш недооцінених напрямків Європи для подорожі в 2025 році
Фокус
2025-05-12T09:45:41Z
Робота на свіжому повітрі з житлом і зарплатою до 30 тисяч: підходить і студенту, і переселенцю
Telegraf
2025-05-12T09:36:51Z
Коли найкраще кропити картоплю: елементарний секрет великого врожаю
24tv
2025-05-12T09:36:41Z
Чим відрізняються дівчата: лише дадуть відповідь за 19 секунд
GlavRed
2025-05-12T09:28:08Z
"Війна не зупинила NAVI" голова UESF Максим Кріппа про тріумф українського кіберспорту
Gazeta UA
2025-05-12T10:27:14Z
Ремастер Oblivion лагає вже через 15 хвилин гри на PS5 та ПК — з часом це погіршується
ITC
2025-05-12T10:22:03Z
Apple розпочала підготовку до випуску складаного iPhone
InternetUA
2025-05-12T10:16:08Z
До двадцятиріччя iPhone Apple збирається здивувати світ - ЗМІ
Gazeta UA
2025-05-12T10:06:51Z
Стосунки зі штучним інтелектом: чому люди закохуються в чат-ботів
InternetUA
2025-05-12T10:01:22Z
"Є концепція": Хідео Кодзіма порадував фанатів серії Death Stranding, третина на підході
Знай
2025-05-12T09:51:49Z
20 років: ювілейний Apple iPhone 2027 року буде схожий на перший та отримає суцільний екран
ITC
2025-05-12T09:49:23Z
Для Half-Life вийшов мод, який робить гру набагато більшою і глибшою
InternetUA
2025-05-12T09:46:56Z
Прорив у суперконденсаторах — миттєве заряджання, велика ємність та 100+ тис. циклів витіснять Li-ion
ITC
2025-05-12T09:46:12Z
Гірассі може приєднатися до ПСЖ
Football.ua
2025-05-12T10:28:45Z
Мбаппе побив рекорд, який тримався майже три десятиліття
Gazeta UA
2025-05-12T10:27:21Z
Двоє українських баскетболістів стали чемпіонами Естонії U19
УкраинФорм
2025-05-12T10:21:28Z
Балакін – арбітр матчу між Шахтарем та Динамо у фіналі Кубку України
Football.ua
2025-05-12T10:07:58Z
Ашура звільнено з Полісся
Football.ua
2025-05-12T10:07:12Z
Інтер викупить контракт Залевські в Роми
Football.ua
2025-05-12T10:04:55Z
Аліна Ягупова вдруге виграла чемпіонат Іспанії з баскетболу
УкраинФорм
2025-05-12T09:51:38Z
Українські тенісистки зустрініться з іспанками у Кубку Біллі Джин Кінг
УкраинФорм
2025-05-12T09:36:55Z
Пушич на останок може здобути трофей: прогноз на фінал Кубка України Шахтар – Динамо
24tv
2025-05-12T09:36:11Z