MY.UAНовини
Крим як "подарунок Хрущова": волюнтаризм чи спасіння конаючого півострова
Крим як "подарунок Хрущова": волюнтаризм чи спасіння конаючого півострова

Крим як "подарунок Хрущова": волюнтаризм чи спасіння конаючого півострова

70 років тому Росія відмовилася від Криму, справи в якому йшли геть кепсько

Рада міністрів РСФСР 5 лютого 1954 року прийняла постанову про передачу Кримської області до складу УРСР, вважаючи цей крок "за доцільний", і звернулася до Президії Верховної Ради РСФСР із проханням "розглянути питання".

Дещо несподіваному як для пересічних радянських людей кроку передувало засідання Президії ЦК КПРС 25 січня, присвячене саме цьому питанню. А за кілька днів до нього відбулося зміщення з посади першого секретаря Кримського обкому партії Павла Тітова, який категорично був проти передачі області Україні. Не минуло й року після смерті Йосипа Сталіна, а лібералізація режиму йшла повним ходом. Тітов, якого зараз російські шовіністи називають "забутим патріотом Криму", спокійно перемістився на посаду головного кадровика – заступника міністра радгоспів СРСР. А не отримав кулю в потилицю чи вирушив у табори ГУЛАГу, як більшість чиновників сталінських часів.

Вів засідання від 25 січня 1954 року голова Ради міністрів СРСР і одночасно — член Президії компартії Георгій Маленков. На той час він фактично був учасником панівного тріумвірату керівників держави, куди також входили перший секретар ЦК КПРС Микита Хрущов і голова Верховної Ради СРСР Климент Ворошилов.

Час, коли в руках Хрущова зосередилася уся повнота влади, ще не настав. І назвати крок радянського керівництва одноосібним "подарунком Хрущова" не можна. Беззаперечним лідером СРСР він став лише після усунення Маленкова з посади прем’єра в лютому 1955 року. Трохи більше як пів року перед цим "випав з обойми" колективного керівництва Радянським Союзом колись всесильний міністр внутрішніх справ, маршал Лаврентій Берія. Він був розстріляний, тож на нього "соратники" звалили всі гріхи сталінського правління.

Як радянська влада розв'язала національне питання на півострові

Головною причиною післявоєнної кризи – практично катастрофи – в сільськогосподарському виробництві Кримської області (в цьому курортному регіоні промисловість практично не була розвинута і до Другої світової війни) стала спецоперація військ НКВС. То була масова депортація під дулами автоматів у травні 1944 року понад 200 тисяч кримських татар. Цілу націю огульно звинувачували у колабораціонізмі під час Другої світової війни.

Кримські татари після депортації з Криму. Узбекістан, травень 1944 року

У червні того ж року радянська влада вирішила остаточно розв'язати національне питання на півострові. Були депортовані греки (понад 16 тисяч осіб), вірмени (до 10 тисяч осіб), болгари (12,5 тисяч осіб) та навіть італійці (загалом до тисячі осіб). Ще раніше, у серпні 1941 року в ситуації катастрофічної поразки Червоної армії з Криму депортували майже 60 тисяч німців, які жили там ще з часів правління Олександра I.

Культурні й історичні пам’ятки депортованих народів знищувалися чи надалі перебували в занедбаному стані. Історичні назви місцевостей замінювали на Первомайське, Совєтський, Красногвардійське чи в кращому разі на Білогірськ (колишнє татарське місто Карасубазар, відоме з раннього середньовіччя).

Загальне число вивезених під час Другої світової війни із Криму людей сягало близько 300 тисяч. Крім того, доросле населення воювало на фронтах, брало участь у партизанському русі, а отже зазнало значних втрат. І після депортації кримських татар й інших національних меншин Крим став практично знелюдненим.

Якщо за переписом населення 1939 року в Кримській області РРФСР жило 1 123 800 осіб, то на початок 1945-го в ній залишилися 379 тисяч осіб (з них — 75% росіян, 21% українців, решта – євреї та поляки). Настала демографічна катастрофа, яка вдарила по економіці півострова.

Попри активну кампанію із заселення Криму переселенцями здебільшого з Росії, а також меншою мірою з України та Білорусі, господарський комплекс зміг оговтатися лише на початку 1960-х років. Переселенці часто торували шлях до Криму навіть не залізницею, а гнали худобу, везли на підводах свій реманент і речі.

Особливо багато їх було з Рязані, Курська, Орла – за багато сотень кілометрів від півострова. Йшли цілими колгоспами на землі із зовсім іншим кліматом; особливо росіянам було важко звикнути до умов ведення сільськогосподарських робіт. Ментально приїжджі росіяни були, та і є зараз, чужими в Криму.

Урожайність зернових культур в степовому Криму після війни впала майже утричі: з 10,7 центнера з гектара до 3,7 (дані 1940-го і 1950 років). Така ж ситуація, чи навіть гірша, була з вирощуванням соняшників і тютюну. Середня врожайність садів у Криму 1950 року, сприятливого для садівництва, становила 42,7 центнера з гектара, тоді як довоєнного 1940-го – 53,6.

Відома ще за часів імперії Романових, а потім за влади більшовиків у передвоєнний час "всесоюзна здравниця" повернула свої кращі часи лише у 1970-ті роки. Хоча сервіс в Криму завжди шкутильгав – за будь-якої влади…

Дніпровська вода для спраглого Криму

"Головний поштовх для розвитку кримської економіки відбувся в наступному десятилітті після спорудження Північно-Кримського каналу, перший етап будівництва якого був завершений 1963 року. Оскільки будівництво тривало й наступні роки, канал зробив можливим постачання 30% всієї дніпровської води на півострів і зрошення більш аніж шести тисяч кв. км його сільськогосподарських угідь. Також через нього постачалися водою міста Феодосія, Керч та Судак", – писав українсько-американський історик Сергій Плохій в книзі "Брама Європи".

Шлюз на Північно-Кримському каналі (1960-ті). Гігантська іригаційна споруда, побудована у 1961-1971 рр, постачає дніпровську воду з "материка" у Крим. Фото - "Історична правда"

Тож передача Криму до складу Української РСР мала не настільки ідеологічні (як останнім часом наголошують російські політики й історики), а суто економічні передумови. Відрізаний Керченською протокою від Росії Крим поєднувався з Україною. Розв'язання питання браку води було б неможливим без допомоги господарського комплексу УРСР і фондів республіканського уряду.

Лідер сучасної російської недоімперії Путін після окупації Криму 2014 року на вакханалії святкування цього "повернення в рідну гавань" заявив, що Хрущов начебто "прагнув заручитися підтримкою української номенклатури" або ж загладити свою провину за організацію масових репресій в Україні у 1930-ті роки. Цю маячню навіть важко коментувати…

Український історик в діаспорі Орест Субтельний писав: "… депортація татар у 1944 р. спричинилася до економічного хаосу в регіоні, а компенсувати втрати довелося з київського бюджету… за даними перепису 1959 р. в Криму проживало близько 860 тис. росіян і лише 260 тис. українців. І хоч після 1954 р. Київ намагався переселити до цього регіону українців, росіяни, багато з яких агресивно відкидали усяку форму українізації, лишилися тут переважною більшістю. В результаті кримський "подарунок" помітно посилив присутність росіян в Українській республіці. В цьому розумінні він, без сумніву, став "належним" відзначенням Переяславської угоди".

Широке святкування 300-річчя Переяслава, "вікової дружби" росіян і українців якраз передувало передачі Криму до складу УРСР.

Рішення щодо передачі Криму УРСР було пов’язане з будівництвом Північно-Кримського каналу від Каховського водосховища на Дніпрі та бажаністю ведення та фінансування масштабних робіт в межах однієї республіки. Зміна внутрішніх кордонів, ліквідація національних республік, областей у складі РСФСР з депортацією населення насправді була звичайною справою в тоталітарній державі. Так зникали з карти автономії народів Північного Кавказу – Чечено-Інгушська АРСР, Калмицька АРСР, Карачаївська автономна область, Автономна область німців Поволжя… На передачу Криму практично ніхто не звертав уваги до самісінького розпаду комуністичної імперії.

Поштова марка СРСР, 1951 рік. Північно-Кримський канал був державною власністю України

Додамо, що ця автономна республіка у складі вже незалежної України, попри повернення понад 250 тисяч кримських татар на історичну батьківщину починаючи з кінця 1980-х років, залишалася таким собі острівцем радянської ментальності російськомовних мешканців. Які були в більшості й агресивно диктували свої умови центру.

Київська влада балансувала, домовлялася, заплющувала очі на антиукраїнський характер дій можновладців Криму і дуже мало зробила з 1991 року, щоб півострів став українським не лише на папері…

Теги за темою
Крым
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
В США объяснили, почему Китай боится поражения Путина
Хвиля
2024-09-22T00:00:17Z
Маразм зашкаливает. РФ определилась со странами ЕС, не угрожающими ее "традиционным ценностям"
Comments UA
2024-09-21T21:27:19Z
Астролог назвал дату окончания войны в Украине: ждать осталось недолго
Знай
2024-09-09T01:31:01Z
Президент Израиля опроверг причастность страны к взрывам пейджеров «Хезболлы»
Комсомольская правда
2024-09-22T17:06:43Z
Самый смертоносный день для ВС РФ с мая: за минувшие сутки Россия потеряла 1500 солдат
Фокус
2024-09-22T18:15:21Z
В США не исключают, что РФ может разгромить группировку ВСУ на Курщине
Comments UA
2024-09-22T18:09:15Z
Война может стать вечной: The Times о заблуждениях Запада
Новости Украины
2024-09-22T15:18:11Z
Зеленский жестко отреагировал на мирный план Трампа: какой совет дал республиканцам
Comments UA
2024-09-22T13:21:20Z
Отказ от НАТО и без возврата территорий: соратник Трампа озвучил его “мирный план“
UAToday
2024-09-13T18:03:49Z
Чемпионка России разбила цветочный горошок об голову победительницы Кубка Европы. Фотофакт
Обозреватель
2024-09-11T17:04:24Z
В Польше объяснили, почему задержали Усика и надели наручники
Известия Киев
2024-09-18T18:15:47Z
Усик прокомментировал свое задержание в Польше
Comments UA
2024-09-18T04:12:16Z
Жена голкипера сборной Украины показал себя в откровенном бикини и "разорвала" Instagram. Фото
Обозреватель
2024-09-15T14:01:03Z
Тимощук продал на аукционе свою футболку для помощи армии РФ
Корреспондент
2024-09-22T13:13:54Z
Футболист сборной Украины успешно прооперирован после тяжелой травмы в Италии
ZN UA
2024-09-22T12:34:20Z
Российские дроны "взорвали" дачу Ломаченко под Одессой. Фото
Обозреватель
2024-09-14T16:19:39Z
Александра Усика арестовали в аэропорту Кракова
UAToday
2024-09-18T03:24:18Z
Усик - об ударе от Фьюри: Возле меня летали какие-то аисты
Корреспондент
2024-09-16T09:30:33Z
У известной русской певицы внезапно скончался молодой сын
Comments UA
2024-09-20T20:57:31Z
Народная артистка Украины спела в церкви в российской Судже
Апостроф
2024-09-20T15:30:58Z
В сети показали последнее фото умершего от рака комика Маслякова
Comments UA
2024-09-11T20:45:45Z
Соня Евдокименко поддержала сбежавшего из Украины внука Софии Ротару: "Воскресенье с..."
Знай
2024-09-09T17:51:56Z
Идеальный женский гардероб по мнению Джорджио Армани: вам нужно всего 5 вещей
Marie Claire
2024-09-22T18:00:25Z
Вера Брежнева в новом клипе шокировала фанатов: неожиданный образ и провокационные сцены
Знай
2024-09-22T16:51:23Z
Кендалл Дженнер вернула в моду легендарную стрижку пикси-шегги: кому подойдет
Обозреватель
2024-09-11T05:10:28Z
Документальная ложь на TIFF: как роспропаганда промыла мозги Западу
Корреспондент
2024-09-18T15:33:29Z
Новое непо-поколение: 5 звездных детей, которых мы теперь будем видеть везде
Marie Claire
2024-09-18T13:31:39Z
Сел на шею: 5 признаков, что вы избаловали своего мужчину
Marie Claire
2024-09-12T12:37:09Z
Лунный гороскоп на 22 сентября, воскресенье
Marie Claire
2024-09-21T22:46:59Z
Деруны по-новому для сытного и бюджетного ужина: самый простой рецепт
Обозреватель
2024-09-11T18:11:56Z
Вкусное, мягкое и нежное: рецепт идеального теста для пельменей
Политека
2024-09-20T15:33:42Z
Справиться с тяжелым прошлым: психолог рассказал, как реагировать на травмы партнера
Фокус
2024-09-22T18:06:54Z
Гороскоп на 23 сентября 2024 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2024-09-22T15:30:23Z
Почему тыква получается невкусной: не допускайте этих ошибок во время приготовления популярного осеннего продукта
Обозреватель
2024-09-09T02:05:21Z
Секреты приготовления классической солянки: подробная инструкция
Comments UA
2024-09-13T08:18:52Z
Гуляш, которые тает во рту: рецепт сытного блюда
Фокус
2024-09-19T17:21:37Z
Пожиратели энергии: 4 популярных продукта, которые отнимают у организма много сил
Фокус
2024-09-18T16:15:38Z
Лечение и реабилитация раненых: несистемная система
ZN UA
2024-09-22T14:03:15Z
Гены, которые передает только мама: как она формирует характер и эмоциональное состояние ребенка
Знай
2024-09-22T13:51:53Z
Каких заболеваний можно избежать, съедая по одному банану в день: вы удивитесь
Знай
2024-09-22T12:51:44Z
Началась регистрация в помощь пенсионерам: как получить 2500 грн на медикаменты
Знай
2024-09-22T10:12:27Z
Кефир вместо антидепрессантов: как бактерии влияют на психику
UAToday
2024-09-22T10:06:54Z
Доступная дорога к здоровью: ученые рассказали, как легко сжигать калории и укреплять организм
Фокус
2024-09-21T19:03:47Z
После варки риса не сливай воду, оставь ее для оздоровления прически: как это правильно сделать
Знай
2024-09-21T13:51:50Z
В аптеках Украины появится новая французская вакцина: врачи призывают украинцев ею воспользоваться
Знай
2024-09-21T12:12:45Z
"Уже через неделю были понятны причины", - эксперт о катастрофе F-16
Новости Украины
2024-09-08T19:27:45Z
В Южно-Африканской республике выпало рекордное количество снега - на дорогах коллапс
ZN UA
2024-09-21T23:07:15Z
Россияне ударили по Харькову управляемыми авиабомбами, в городе загорелся пожар - Терехов
ZN UA
2024-09-09T04:25:08Z
На территории Сербии и Венгрии из дунайских вод показались обломки нацистских кораблей времен Второй мировой
ZN UA
2024-09-11T15:38:58Z
В Житомире перевернулась лодка с людьми: двое утонули
Корреспондент
2024-09-22T16:00:46Z
У Польщі в смертельну ДТП потрапив автобус з футболістами
Апостроф
2024-09-22T14:00:47Z
Выполнил пуск ракет по Одесщине и пропал с радаров: в сети сообщают об "аварии" российского Су-30СМ над Черным морем
Обозреватель
2024-09-11T15:08:56Z
Полиция нашла "шутника", взорвавшего страйкбольную гранату в Киеве
Корреспондент
2024-09-11T18:24:39Z
Новый подозреваемый в деле об избиении ветерана в Смеле: подробности
Comments UA
2024-09-11T17:30:35Z
Прогноз ужасает: в ООН рассказали, сколько лет может уйти на полное разминирование Украины
Comments UA
2024-09-21T12:21:23Z
Не дадим России нас обойти: Умеров рассказал о производстве дронов в 2025 году
ZN UA
2024-09-22T00:36:02Z
Народные приметы и народный праздник 21 сентября 2024 года
UAToday
2024-09-21T06:54:14Z
Новые правила проверки документов и выдачи повесток: какие изменения готовят украинцам
Апостроф
2024-09-21T11:00:22Z
Швейцария готовится упросить трудоустройство беженцев из Украины
ZN UA
2024-09-22T17:31:43Z
Украинцам разъяснили, сколько может длиться мобилизация и кого могут забрать в армию
Хвиля
2024-09-22T17:30:29Z
Принц Джордж совершил свой первый полет
Корреспондент
2024-09-13T12:24:46Z
В Украине изменится процесс вручения повесток: что известно
Comments UA
2024-09-16T14:06:51Z
На фронте погиб сын Главного раввина Украины
Comments UA
2024-09-11T16:03:25Z
Появились фото с места попадания в Харькове
Корреспондент
2024-09-21T23:18:54Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 21 сентября в Украине
UAToday
2024-09-21T06:54:10Z
Стерненко показал документы относительно российского гражданства Труханова
Апостроф
2024-09-17T17:03:42Z
Лунный гороскоп на 20 сентября, пятница
Marie Claire
2024-09-19T21:09:36Z
Оккупанты перерезают логистические пути: ключевой город оказался под угрозой окружения
Comments UA
2024-09-22T17:18:45Z
Враг ударил по Краматорску: пострадали пять человек
Корреспондент
2024-09-22T17:15:35Z
Гороскоп на субботу 14 сентября 2024 года
UAToday
2024-09-13T18:03:26Z
Украина привела доказательства причастности России к удару по миссии Красного Креста
Апостроф
2024-09-21T12:09:31Z
Россияне ударили УАБами по Харькову
Корреспондент
2024-09-15T16:13:46Z
Украинским водителям придется заплатить более 50 тысяч гривен: за какое нарушение грозит жесткое наказание
Обозреватель
2024-09-15T16:21:46Z
Ford снова будет производить авомобили в Индии
Корреспондент
2024-09-14T03:36:24Z
На аукцион выставили заброшенную коллекцию культовых американских спорткаров
Фокус
2024-09-17T16:42:11Z
В Украине утвердили возрастные лимиты для водителей: кому нельзя управлять автомобилем
Хвиля
2024-09-09T10:03:40Z
США хотят запретить использование российского и китайского программного обеспечения в автомобилях — СМИ
ZN UA
2024-09-22T14:58:25Z
Жажда к скорости с первых дней жизни: Lamborghini презентовала детскую коляску
Знай
2024-09-22T09:51:46Z
Новый спорткар BMW за 100 000 евро использовали для перевозки картофеля
Фокус
2024-09-22T08:51:59Z
Украинцы за восемь месяцев ввезли в страну почти триста тысяч автомобилей
ZN UA
2024-09-21T18:33:40Z
Юные жеребцы и мощные авто - слабости Мадонны: роскошный Jaguar поп-дивы выставлен на продажу
Знай
2024-09-21T15:51:03Z
Цена выросла: сколько стоит лук в Украине
ZN UA
2024-09-21T06:03:53Z
Литва демонтирует целую ТЭЦ, чтобы передать ее Украине – фон дер Ляен
ГЛАВКОМ NET
2024-09-21T06:06:14Z
Одна из стран ЕС легализовала производство самогона, есть интересный нюанс
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T18:30:54Z
Во вторник отключать свет по графикам не будут, но электричество нужно экономить, - ДТЭК
Комсомольская правда
2024-09-16T15:16:51Z
Сладости могут резко подорожать из-за запрета пальмового масла в Украине
Хвиля
2024-09-22T18:15:53Z
За свет можно платить по 1,72 грн за кВт: возможность, о которой многие не знают
Знай
2024-09-22T18:06:54Z
Украина не обращает внимания на Россию и кормит страны по всему миру: Зеленский рассказал, как работает морской зерновой коридор
Обозреватель
2024-09-18T17:41:10Z
Аграрии сообщили о темпах сбора урожая
Корреспондент
2024-09-14T03:03:16Z
Война россиянам обходится все дороже - The Moscow Times
Корреспондент
2024-09-14T02:09:35Z
Умные часы Apple: инновации на вашем запястье
Espreso
2024-09-20T14:17:54Z
Хоррор Retrieval получит поддержку PlayStation 5 Pro — первый взгляд на версию игры для мощной консоли
GameMag
2024-09-19T03:02:11Z
Появилось изображение коробки PlayStation 5 Pro — без упоминания поддержки 8K
GameMag
2024-09-19T01:32:18Z
Мамонтов убила обычная аллергия – неожиданное открытие ученых
Знай
2024-09-22T17:54:56Z
Инсайдер: В следующем поколении Xbox получит стационарную и портативную консоли
GameMag
2024-09-22T13:27:57Z
Живые фото PlayStation 5 Pro в дизайне первой PlayStation — посмотрите на лимитированную версию мощной консоли
GameMag
2024-09-22T12:42:27Z
PlayStation 5 получила патч на последнее обновление с исправлениями проблем в Final Fantasy XVI
GameMag
2024-09-22T12:01:24Z
Сила космодесантников: Space Marine 2 уже стала второй по величине игрой 2024 года в Европе
GameMag
2024-09-22T11:49:21Z
В базе данных Steam появилось упоминание русских субтитров для Metal Gear Solid Delta: Snake Eater
GameMag
2024-09-22T11:29:42Z