MY.UAНовини
Рак не можна перемогти, але можна приборкати
Рак не можна перемогти, але можна приборкати

Рак не можна перемогти, але можна приборкати

Рак не можна перемогти, але можна приборкати

Останнім часом багато онкологів в Україні констатують зростання захворюваності. Називають дві основні причини. По-перше, довготривалий стрес може призводити до того, що де тонко, там і рветься. По-друге, за теперішніх обставин люди нерідко забувають про необхідність профілактичних оглядів. Через комбінацію цих причин рак часто діагностують на тих стадіях, коли вже дуже складно щось зробити.

В Україні боротьбі зі страшною хворобою активно сприяє громадська організація «Афіна. Жінки проти раку». Вона створена для захисту прав та інтересів онкохворих і поєднує десятки тисяч онкопацієнтів із усіх регіонів України.

Віцепрезидентка громадської організації Вікторія Романюк стверджує: тим, хто почув страшний діагноз, не треба відразу продавати квартири та влазити в борги. Потрібно пам’ятати: онкологічні клініки забезпечені необхідними препаратами, які пацієнт може отримати безкоштовно.

— Вікторіє, як ви прийшли до ідеї створення громадської організації «Афіна. Жінки проти раку»?

— Я сама — теж онкопацієнтка.

— Змогли перемогти страшну хворобу?

— Не варто говорити про перемогу над раком. Його можна лише приборкати. Це хвороба, яка в будь-який момент може повернутися. Тому необхідно регулярно проходити обстеження, перед якими всі дуже хвилюються, — по собі знаю.

Про свій діагноз — рак молочних залоз — я дізналася 2016 року, сприйняла його як вирок. Лікарі не надто охоче розповідали про мою хворобу, й усю інформацію я знаходила в Інтернеті. Настрій у мене був такий: усе, мені кінець, я скоро помру. Необхідний мені препарат «Трастузумаб» Україна закуповувала тоді в дуже обмежених кількостях, у онкоцентрах його не було. Ціна препарату дуже висока — близько 50 тисяч гривень за один курс. А таких курсів потрібно було пройти 18 упродовж року.

Допомогли люди, з більшістю з них я не була знайома. А організувала збір грошей для мене донька жінки, з якою я познайомилася в Інституті раку. Зібрали гроші на перший курс інфузій, потім на другий. Загалом вдалося отримати «Трастузумабу» на п’ять курсів.

— Але ж треба було добути ще 13!

— Я писала листи до Мінздоров’я, спілкувалася з міністром (тоді — Уляна Супрун). Просила забезпечити мене необхідними медикаментами. Постійно відстежувала наявність/відсутність потрібних мені препаратів на сайті Інституту раку, й нарешті побачила, що препарати надійшли — були закуплені коштом держбюджету. Зателефонувала своєму лікарю, запитала, чи можу їх отримати. Спочатку він сказав «так», а за кілька годин перетелефонував і сказав, що я не потрапила до списку 13 хворих, які отримають препарат. Я була в розпачі! Опублікувала у Фейсбуці пост, де розповіла про ситуацію й попросила допомогти: оскільки грошей на черговий курс інфузій «Трастузумабу» в мене немає, я буду змушена припинити лікування. Незабаром мені зателефонували з Інституту раку й попросили підійти до керівництва. Приїхала з Луцька, де живу, зустрілася з керівництвом інституту, написала заяву з проханням виділити мені медикаменти на повний курс лікування.

— Це була справжня боротьба за життя…

— Впевнена, якби я не надала розголосу цій історії, лікування не отримала б. Зі мною в палаті лежали жінки, які так і не отримали цих медикаментів. Вони або відмовлялися від лікування, або шукали шляхи вирішення дилеми: жити чи померти. Одна з них активно худла, оскільки обсяг уливання препарату розраховується з огляду на масу тіла. На жаль, ця жінка не змогла пройти повного курсу лікування. Вона померла.

Я запекло боролася за життя. Бачила жінок, які прирікали себе на смерть тільки тому, що в них не було сотень тисяч на медикаменти. Тому ще перебуваючи в стаціонарі, разом із моєю колегою за діагнозом Ніною Резніченко створила громадську організацію «Афіна. Жінки проти раку».

Це було 2017 року. Тепер організація поєднує онкохворих із усіх регіонів України. Головна мета — захист їхніх прав. Іще до створення цієї організації я шукала хворих на рак, які стикнулися з дилемою «гроші або смерть», і розповідала їм, як можна отримати безкоштовні ліки, ділилася досвідом. А також сама зверталася до органів державної влади з листами про забезпечення онкохворих ліками.

— Яка поточна ситуація з препаратами для онкохворих?

— Нині цей препарат є в Україні в достатній кількості. Закуповується коштом Держбюджету, і хворі мають отримувати його безкоштовно. Для того щоб хворі мали необхідні медикаменти, громадська організація «Афіна. Жінки проти раку» теж зробила дуже багато.

— Однак і зараз, коли Національна служба здоров’я забезпечує онкоцентри країни дорогими медикаментами в адекватних кількостях, доводиться читати в соцмережах про збір грошей для онкохворого…

— Чимало людей, на жаль, не знають про безкоштовні медичні послуги та ліки. Саме через стереотип, що лікування раку вимагає дуже багато коштів, люди іноді й відмовляються від лікування, навіть не розпочавши його. Однак усі базові хіміопрепарати закуповуються коштом державного бюджету. Важливо, щоб пацієнти знали: не потрібно платити за медпослуги, вже оплачені державою. Кожна медустанова, що має договір із Національною службою здоров’я України, отримує кошти за кожну надану медичну послугу від НСЗУ. Для пацієнта ці послуги безкоштовні.

Ще одна онкопацієнтка, Світлана Резван, не тільки приборкала рак, а й служить нині в лавах ЗСУ. Вона — молодша лейтенантка, пресофіцерка.

— Про страшний діагноз я довідалася в лютому 2020 року, — ділиться своєю історією Світлана. — Остаточний результат діагностики лікар оголосив мені просто в день мого народження. Такий от «подаруночок»… Найскладніше було придумати, як сказати про це дітям.

Я з тих, хто ніколи не здається й бореться до останнього. Займалася волонтерством із 2014 року. Багато людей знають мене, і я знаю багатьох. Написала пост у Фейсбуці про те, що витягла такий ось «лотерейний білет». Багато колег-волонтерів відгукнулися. Мені знайшли дуже кваліфікованого лікаря в Харківському обласному центрі онкології — Бухтєєва Дмитра Сергійовича. Сказали, йому можна довіряти. А довіра дуже важлива під час лікування онкозахворювань.

Багато медикаментів я отримувала безкоштовно, оскільки в Харківського онкоцентру є договір із НСЗУ. Зауважу, що розчин для інфузій одного препарату коштував тоді 44 тисячі гривень. Безкоштовно отримували наддорогі препарати всі пацієнти. З «долини смерті» онкоцентр перетворився на територію радості! І все це — завдяки прекрасним лікарям і Національній службі здоров’я.

— Однак багато онкопацієнтів і сьогодні кажуть про те, що лікування обходиться їм у космічні суми. Чому?

— Перелік препаратів, які закуповуються коштом держбюджету, обмежений, — пояснює Вікторія Романюк. — Це — близько сотні найменувань препаратів. Видів раку — понад сто, й для кожного потрібні свої ліки. Для кожної стадії захворювання — теж. Отже, закуповують основні препарати, кілька найменувань таргетних (таргетна терапія блокує ріст ракових клітин за допомогою втручання в механізм дії конкретних цільових — таргетних — молекул, необхідних для канцерогенезу й росту пухлини. — Ю.М.), а також деякі препарати для гормонотерапії.

— У яких випадках пацієнти змушені оплачувати лікування з власної кишені?

— Є чимало інноваційних медпрепаратів, передбачених міжнародними протоколами лікування, але Україна їх не закуповує. Ці препарати здебільшого використовують для лікування пізніх стадій раку або в разі рецидивів. Законодавством закупівлю цих препаратів передбачено, але потрібен бюджет! А його, як ми знаємо, поглинає війна. Сподіваюся, що цього року хоч якісь інноваційні препарати закуплять.

— Тобто ці препарати хворий змушений закуповувати коштом сімейного бюджету. Про які суми йдеться?

— Приблизно від 50 до 150 тисяч гривень на місяць.

— Більшість пацієнтів просто не має таких грошей!

— Так. Але хочу наголосити, що на ранніх стадіях захворювання набагато простіше вилікувати рак, тому що основні хіміопрепарати закуповуються коштом держбюджету. Вони є в лікарнях і надаються пацієнтам безкоштовно. Однак потрібно, щоб люди регулярно проходили контрольні обстеження. Це надважливо! Але зараз ми бачимо, що люди цього не роблять. Тому дедалі частіше рак діагностується на пізніх стадіях.

— Які потрібно проходити обстеження та з якою періодичністю?

— Кожна жінка має щорічно відвідувати гінеколога. Крім того, жінкам із 20 років необхідно проходити клінічне обстеження грудних залоз. Із 30 років потрібно робити тести на вірус папіломи людини. Але, на жаль, державної програми вакцинації від цього вірусу в нас немає. (У деяких містах є локальні програми для дівчаток-підлітків до 16 років. — Ю.М.) Але ж папілома може загрожувати жінці раком шийки матки! Зауважу, що в країнах, де є державні програми вакцинації, наприклад, в Австралії, захворюваність на рак шийки матки практично зведено до нуля.

Далі: після 40 років жінки обов’язково мають проходити мамографію плюс обстеження, які проходили й у більш ранньому віці. З 50 років жінка має проходити мамографію кожні два роки, відвідувати гінеколога. І раз на п’ять років робити колоноскопію.

Чоловікам після 40 років необхідний щорічний огляд в уролога. Потрібно також проходити колоноскопію раз на п’ять років. Якщо є історія раку в родині, можуть призначатися й інші обстеження. Курці мають стежити за своїми легенями.

Профілактика раку, за словами Вікторії, дуже необхідна — захворювання, виявлене на ранніх стадіях, піддається лікуванню засобами, які має клініка. Водночас вона зазначила, що рак на ранніх стадіях може ніяк себе не виявляти. Якщо ж з’явилися загрозливі симптоми, це може свідчити про те, що захворювання — на пізніх стадіях, і впоратися з ним набагато складніше й дорожче. Ось чому настільки необхідні профілактичні огляди в медиків.

 На завершення Вікторія Романюк звернулася до онкохворих: «Не забувайте про свої права! Громадська організація «Афіна. Жінки проти раку» організувала гарячу лінію «Пацієнт має право» (+380 669 113 333, +380 689 113 333, понеділок—п'ятниця, з 10:00 до 18:00). Зателефонувавши за зазначеними номерами, ви можете довідатися, як безкоштовно отримати в онкоцентрі послуги та ліки, передбачені законодавством і підзаконними актами.

Не опускайте рук!».

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Челендж із саморобними петардами: у МВС закликають дітей та батьків бути обережними
InternetUA
2025-01-18T12:28:43Z
Затримано зірку Onlyfans, що планувала переспати з 100 чоловіками
1News
2025-01-18T12:24:24Z
Які кошти отримують особи з інвалідністю III групи у 2025 році
24tv
2025-01-18T12:24:07Z
Військові Швеції долучилися до багатонаціональної бригади НАТО у Латвії
Европейская правда
2025-01-18T12:22:58Z
У Генштабі ЗСУ підтвердили ураження нафтобази в Калузькій області РФ
УкраинФорм
2025-01-18T12:09:03Z
"Не знаю, як пояснити": жінка розплакалась, побачивши свого водія таксі
Фокус
2025-01-18T12:00:40Z
283 000 грн: в Україні британський кіт коштує, як новий автомобіль
Знай
2025-01-18T11:51:41Z
Українці встановили новий рекорд щодо приїзду в Польщу
ZN UA
2025-01-18T11:49:34Z
У Німеччині попередили, що Росія озброює армію понад потреби: до чого готується Москва
24tv
2025-01-18T11:48:45Z
Юлія Саніна на тлі хейту чесно зізналася, коли її чоловік виїхав за кордон
TSN
2025-01-18T12:48:42Z
Від Avon до Zara: бюджетні парфуми, які дорого та вишукано пахнуть
24tv
2025-01-18T12:39:47Z
Рецензія на другий сезон серіалу «Таємниця бункера» / Silo
ITC
2025-01-18T12:07:38Z
67-річний актор Стівен Фрай замилував фото з молодшим обранцем: яким було весілля пари
TSN
2025-01-18T11:48:40Z
PlayStation вшанували режисера Девіда Лінча, пригадавши рекламу, яку він зняв для консолі
24tv
2025-01-18T11:18:52Z
Топ 13 найкращих серіалів в історії Netflix: від класики до нових шоу
Фокус
2025-01-18T10:15:56Z
Скандал на Нацвідборі-2025: FIЇNKA вперше прокоментувала звинувачення в плагіаті
24tv
2025-01-18T10:03:35Z
Учасниця нацвідбору FIЇNKA відповіла на закиди про плагіат пісні та махлювання
TSN
2025-01-18T09:36:40Z
Співак JULIK: люди, які зробили ганебний вибір, запам'ятають це на все життя
GlavRed
2025-01-18T09:27:56Z
Бербок заявила, що "не тікала" від канцлера Німеччини: Я навіть не помітила, у мене немає очей на потилиці
Комсомольская правда
2025-01-18T12:55:02Z
ДБР повідомило про підозру «куратору» РПЦ в Україні Вадиму Новинському
Детектор М
2025-01-18T12:54:49Z
Зеленський відреагував на пропозицію Фіцо провести зустріч у Давосі
УкраинФорм
2025-01-18T12:54:33Z
Другий термін Трампа забезпечить більше ясності для Європи — Мерц
ZN UA
2025-01-18T12:52:53Z
Держсекретар МВС часів Авакова отримав підозру у масштабній корупційній схемі
ГЛАВКОМ NET
2025-01-18T12:45:50Z
Словацького віцеспікера розкритикували за заяву про можливий вихід з ЄС
Европейская правда
2025-01-18T12:43:44Z
Міністр оборони Німеччини хоче збільшити витрати на оборону щонайменше на 30 млрд євро
Европейская правда
2025-01-18T12:39:47Z
Стармер закликає до активнішої підтримки України
360ua.news
2025-01-18T12:36:43Z
У Тегерані біля Верховного суду сталася стрілянина, є загиблі
УкраинФорм
2025-01-18T12:36:23Z
Львів та Харків посилюють співпрацю
Мій Харків
2025-01-18T12:46:54Z
В яких областях йтиме мокрий сніг: прогноз погоди на 19 січня
24tv
2025-01-18T12:24:49Z
На Одещині заблоковано хабарницьку схему складання іспитів та отримання водійських посвідчень
Украина Криминальная
2025-01-18T12:12:20Z
Усі, хто допомагає Росії, мають бути під тиском, відчутним не менше, ніж ці удари, – Зеленський
24tv
2025-01-18T12:09:15Z
У Києві тимчасово запустили автобус від Майдану Незалежності до станції метро «Лук’янівська»
УкраинФорм
2025-01-18T12:09:10Z
Українські захисники атакували ще одну нафтобазу в Росії та радіолокаційні станціі на ТОТ
ZN UA
2025-01-18T12:07:47Z
Зранку вибухи в Києві сталися майже з оголошенням тривоги: експерт пояснив чому
TSN
2025-01-18T12:06:58Z
Окупанти обезголовили українських бійців на території РФ і зняли відео з погрозами, — соцмережі
Фокус
2025-01-18T12:06:10Z
Станція метро, що постраждала внаслідок ранкової атаки на Київ, відновила роботу
ГЛАВКОМ NET
2025-01-18T11:51:44Z
Водієві, який збив двох дівчат на "зебрі" у Вінниці, обрали запобіжний захід
24tv
2025-01-18T12:54:55Z
Масштабна атака дронів: на нафтобазі в Тульській області РФ спалахнула пожежа
Хвиля
2025-01-18T12:45:01Z
Поліція евакуювала із прифронтового села на Херсонщині жінку з двома хворими дітьми
УкраинФорм
2025-01-18T12:30:06Z
Балістичний удар по Києву: загинув охоронець та двоє людей у мікроавтобусі
ZN UA
2025-01-18T11:43:52Z
Національна поліція попереджає про шахрайства під приводом купівлі й доставки авто, дронів та спорядження для військовослужбовців
Украина Криминальная
2025-01-18T11:30:02Z
Другі роковини авіакатастрофи з керівництвом МВС у Броварах: як вшанували жертв трагедії
24tv
2025-01-18T11:06:08Z
Експрокурор, якого звинувачують у привласненні 8 кілограмів золота, мобілізувався і просить зупинити суд
Украина Криминальная
2025-01-18T10:48:52Z
Атака балістики на столицю: КМВА уточнила кількість жертв
ГЛАВКОМ NET
2025-01-18T10:33:32Z
Викрито учасників злочинної організації, які привласнили понад ₴90 мільйонів вкладників банку
Украина Криминальная
2025-01-18T10:12:19Z
Розкриває темні сторони римського життя: у Помпеях розкопали лазню
TSN
2025-01-18T12:36:53Z
Легенда PlayStation назвав ігри, в які має зіграти кожен геймер
24tv
2025-01-18T12:36:21Z
ТОП-5 способів перешкодити iPhone стежити за вами
InternetUA
2025-01-18T12:31:14Z
Місяць потрапив до списку об'єктів всесвітньої спадщини під загрозою зникнення
AIN
2025-01-18T12:12:53Z
Учені запідозрили, що виявлена у 2021 році скам'янілість мозазавра є лише майстерною підробкою
24tv
2025-01-18T12:03:28Z
10 секретів, як зберегти заряд батареї iPhone на весь день
InternetUA
2025-01-18T12:01:43Z
Спадний Місяць 15-28 січня 2025 року: чим зайнятися в цей період, щоб знайти гармонію
Политека
2025-01-18T11:34:45Z
"Живі" сонячні панелі: вони можуть не тільки генерувати енергію, а й очищати повітря
InternetUA
2025-01-18T11:34:36Z
Сонце "вибухнуло": Земля в зоні небезпеки магнітної бурі - які наслідки
GlavRed
2025-01-18T11:27:52Z
Біткоїн злетів в ціні: ринок криптовалют готується до інавгурації Трампа
ZN UA
2025-01-18T12:52:52Z
Ціни різко полетіли вниз: в Україні дешевшає популярний овоч - в чому причина
GlavRed
2025-01-18T12:51:03Z
Українці можуть отримати пенсії в понад 10 тис. грн: як заробити на такі виплати
Фокус
2025-01-18T12:45:16Z
Китай імпортує менше сільгосппродукції
AgroPortal
2025-01-18T12:30:39Z
"Жебраки на папертях" з повними кишенями: економіст розповів про те, куди йдуть гроші від західних партнерів
Политека
2025-01-18T12:30:03Z
Голова ДПС Руслан Кравченко зустрівся з постійною представницею МВФ в Україні Прішилою Тофано
GlavRed
2025-01-18T12:25:36Z
"Далгакиран Україна" забезпечила Запорізькій області частину резервної генерації
24tv
2025-01-18T12:18:32Z
В Україні значно скоротилася переробка винограду на виноматеріали
AgroNews
2025-01-18T12:09:53Z
Втрачаються сотні мільйонів гривень: в Україні планують закрити корупційну лазівку, відомі подробиці
Политека
2025-01-18T12:03:14Z
У Іспанії чоловік відсудив у лікарні $50 000 через 30-годинне збудження: подробиці
Фокус
2025-01-18T12:51:19Z
Ще більше щеплень для дітей: календар обов'язкових вакцин зміниться з 2026 року
FaceNews
2025-01-18T12:09:40Z
Вчені розкрили найефективніші способи кинути вейпінг
Portaltele
2025-01-18T11:02:16Z
Як харчування та здоровий спосіб життя допоможуть побороти виснаження
Знай
2025-01-18T10:51:43Z
Ніколи так не робіть: ось що станеться, якщо не чистити гребінець
24tv
2025-01-18T09:42:21Z
Чи варто їсти сиру картоплю і до чого тут вітамін С
24tv
2025-01-18T06:06:43Z
Вживання клітковини може захистити від інфекцій
Portaltele
2025-01-18T05:57:56Z
Чоловік пройшов 250 000 кроків за тиждень – і це повністю змінило його тіло
24tv
2025-01-18T04:36:28Z
Названо продукти, які зберігають молодість тіла
ГЛАВКОМ NET
2025-01-18T00:45:49Z
5 речей, які не можна класти на ліжко: притягнете хвороби та біду
24tv
2025-01-18T12:39:26Z
Зверніть увагу на дах взимку: сніг і мороз вкажуть, що настав час оновити теплоізоляцію горища
24tv
2025-01-18T12:24:48Z
Гороскоп Таро на лютий 2025: Овнам - гроші, Тельцям - кохання, Близнюкам - успіх
GlavRed
2025-01-18T11:27:14Z
В 1000 разів смачніше за магазинне: готуємо домашнє морозиво з трьох інгредієнтів
24tv
2025-01-18T10:57:34Z
Як жінка перетворила темну і застарілу кухню на романтичну та сучасну: результат вражає
24tv
2025-01-18T10:30:29Z
Смачна вечеря у стилі Провансу: як приготувати ароматний і ситний цибулевий суп
Знай
2025-01-18T09:51:17Z
Годі плутати дружнИй і дружнІй: розберімось, у яких ситуаціях використовуємо кожне зі слів
24tv
2025-01-18T09:15:29Z
Знаки Зодіаку, які не вміють обманювати: астрологи склали топ-2
Политека
2025-01-18T08:42:07Z
Чоловік розповів, як 250 тисяч кроків на тиждень змінили його тіло
Фокус
2025-01-18T08:00:59Z
Серія А зовсім інша, ніж Ла Ліга, – Довбик пояснив стримане святкування забитих голів
24tv
2025-01-18T12:54:19Z
Мотта: Ми незадоволені ні результатами, ні положенням в турнірній таблиці
Football.ua
2025-01-18T12:51:47Z
Найгучніший трансфер зими: ПСЖ підписав зіркового грузинського футболіста
TSN
2025-01-18T12:48:40Z
"Більшість бійців не можуть битися": легенда боксу розповів, чому Усика ніхто не може перемогти
24tv
2025-01-18T12:48:27Z
Безбородько залишив Колос
Football.ua
2025-01-18T12:46:35Z
Легендарний Йоганнес Бьо офіційно повідомив про завершення біатлонної кар'єри
24tv
2025-01-18T12:39:38Z
Світоліна: Звідки в мене бійцівський характер? Це йде від усіх українців
УкраинФорм
2025-01-18T12:36:33Z
Консейсан — перед грою з Ювентусом: У нас має бути правильне ставлення, щоб досягти наших цілей
Football.ua
2025-01-18T12:25:46Z
Циганков зіграє у старті Жирони на матч із Севільєю
Football.ua
2025-01-18T12:25:35Z
Що 4 тонни протипожежної рідини можуть зробити з автомобілем: повчальне відео з Каліфорнії
24tv
2025-01-18T12:27:03Z
На аукціон виставили яскравий суперкар Дональда Трампа
Фокус
2025-01-18T11:30:48Z
Honda готує позашляхову версію популярного CR-V
AutoCentre
2025-01-18T10:04:15Z
Безпечний і довговічний: в Японії створили негорючий літій-іонний акумулятор
InternetUA
2025-01-18T10:04:09Z
ТОП 6 автомобільних аксесуарів, які можуть бути небезпечними для водія та спричинити ДТП
ТСН
2025-01-18T09:48:48Z
Передпродажна діагностика автомобіля – ключ до успішної угоди
ГЛАВКОМ NET
2025-01-18T09:24:18Z
Charge Cars зробила електромод із класичного Mustang
AutoCentre
2025-01-18T08:16:09Z
Знайдено секретне авто американців із 60-х "Amitron": міні-електрокар міг летіти 80км/год
Знай
2025-01-18T04:51:25Z
Не знають навіть досвідчені водії: три секретні функції в авто
GlavRed
2025-01-18T01:27:17Z