MY.UAНовини
Рак не можна перемогти, але можна приборкати
Рак не можна перемогти, але можна приборкати

Рак не можна перемогти, але можна приборкати

Рак не можна перемогти, але можна приборкати

Останнім часом багато онкологів в Україні констатують зростання захворюваності. Називають дві основні причини. По-перше, довготривалий стрес може призводити до того, що де тонко, там і рветься. По-друге, за теперішніх обставин люди нерідко забувають про необхідність профілактичних оглядів. Через комбінацію цих причин рак часто діагностують на тих стадіях, коли вже дуже складно щось зробити.

В Україні боротьбі зі страшною хворобою активно сприяє громадська організація «Афіна. Жінки проти раку». Вона створена для захисту прав та інтересів онкохворих і поєднує десятки тисяч онкопацієнтів із усіх регіонів України.

Віцепрезидентка громадської організації Вікторія Романюк стверджує: тим, хто почув страшний діагноз, не треба відразу продавати квартири та влазити в борги. Потрібно пам’ятати: онкологічні клініки забезпечені необхідними препаратами, які пацієнт може отримати безкоштовно.

— Вікторіє, як ви прийшли до ідеї створення громадської організації «Афіна. Жінки проти раку»?

— Я сама — теж онкопацієнтка.

— Змогли перемогти страшну хворобу?

— Не варто говорити про перемогу над раком. Його можна лише приборкати. Це хвороба, яка в будь-який момент може повернутися. Тому необхідно регулярно проходити обстеження, перед якими всі дуже хвилюються, — по собі знаю.

Про свій діагноз — рак молочних залоз — я дізналася 2016 року, сприйняла його як вирок. Лікарі не надто охоче розповідали про мою хворобу, й усю інформацію я знаходила в Інтернеті. Настрій у мене був такий: усе, мені кінець, я скоро помру. Необхідний мені препарат «Трастузумаб» Україна закуповувала тоді в дуже обмежених кількостях, у онкоцентрах його не було. Ціна препарату дуже висока — близько 50 тисяч гривень за один курс. А таких курсів потрібно було пройти 18 упродовж року.

Допомогли люди, з більшістю з них я не була знайома. А організувала збір грошей для мене донька жінки, з якою я познайомилася в Інституті раку. Зібрали гроші на перший курс інфузій, потім на другий. Загалом вдалося отримати «Трастузумабу» на п’ять курсів.

— Але ж треба було добути ще 13!

— Я писала листи до Мінздоров’я, спілкувалася з міністром (тоді — Уляна Супрун). Просила забезпечити мене необхідними медикаментами. Постійно відстежувала наявність/відсутність потрібних мені препаратів на сайті Інституту раку, й нарешті побачила, що препарати надійшли — були закуплені коштом держбюджету. Зателефонувала своєму лікарю, запитала, чи можу їх отримати. Спочатку він сказав «так», а за кілька годин перетелефонував і сказав, що я не потрапила до списку 13 хворих, які отримають препарат. Я була в розпачі! Опублікувала у Фейсбуці пост, де розповіла про ситуацію й попросила допомогти: оскільки грошей на черговий курс інфузій «Трастузумабу» в мене немає, я буду змушена припинити лікування. Незабаром мені зателефонували з Інституту раку й попросили підійти до керівництва. Приїхала з Луцька, де живу, зустрілася з керівництвом інституту, написала заяву з проханням виділити мені медикаменти на повний курс лікування.

— Це була справжня боротьба за життя…

— Впевнена, якби я не надала розголосу цій історії, лікування не отримала б. Зі мною в палаті лежали жінки, які так і не отримали цих медикаментів. Вони або відмовлялися від лікування, або шукали шляхи вирішення дилеми: жити чи померти. Одна з них активно худла, оскільки обсяг уливання препарату розраховується з огляду на масу тіла. На жаль, ця жінка не змогла пройти повного курсу лікування. Вона померла.

Я запекло боролася за життя. Бачила жінок, які прирікали себе на смерть тільки тому, що в них не було сотень тисяч на медикаменти. Тому ще перебуваючи в стаціонарі, разом із моєю колегою за діагнозом Ніною Резніченко створила громадську організацію «Афіна. Жінки проти раку».

Це було 2017 року. Тепер організація поєднує онкохворих із усіх регіонів України. Головна мета — захист їхніх прав. Іще до створення цієї організації я шукала хворих на рак, які стикнулися з дилемою «гроші або смерть», і розповідала їм, як можна отримати безкоштовні ліки, ділилася досвідом. А також сама зверталася до органів державної влади з листами про забезпечення онкохворих ліками.

— Яка поточна ситуація з препаратами для онкохворих?

— Нині цей препарат є в Україні в достатній кількості. Закуповується коштом Держбюджету, і хворі мають отримувати його безкоштовно. Для того щоб хворі мали необхідні медикаменти, громадська організація «Афіна. Жінки проти раку» теж зробила дуже багато.

— Однак і зараз, коли Національна служба здоров’я забезпечує онкоцентри країни дорогими медикаментами в адекватних кількостях, доводиться читати в соцмережах про збір грошей для онкохворого…

— Чимало людей, на жаль, не знають про безкоштовні медичні послуги та ліки. Саме через стереотип, що лікування раку вимагає дуже багато коштів, люди іноді й відмовляються від лікування, навіть не розпочавши його. Однак усі базові хіміопрепарати закуповуються коштом державного бюджету. Важливо, щоб пацієнти знали: не потрібно платити за медпослуги, вже оплачені державою. Кожна медустанова, що має договір із Національною службою здоров’я України, отримує кошти за кожну надану медичну послугу від НСЗУ. Для пацієнта ці послуги безкоштовні.

Ще одна онкопацієнтка, Світлана Резван, не тільки приборкала рак, а й служить нині в лавах ЗСУ. Вона — молодша лейтенантка, пресофіцерка.

— Про страшний діагноз я довідалася в лютому 2020 року, — ділиться своєю історією Світлана. — Остаточний результат діагностики лікар оголосив мені просто в день мого народження. Такий от «подаруночок»… Найскладніше було придумати, як сказати про це дітям.

Я з тих, хто ніколи не здається й бореться до останнього. Займалася волонтерством із 2014 року. Багато людей знають мене, і я знаю багатьох. Написала пост у Фейсбуці про те, що витягла такий ось «лотерейний білет». Багато колег-волонтерів відгукнулися. Мені знайшли дуже кваліфікованого лікаря в Харківському обласному центрі онкології — Бухтєєва Дмитра Сергійовича. Сказали, йому можна довіряти. А довіра дуже важлива під час лікування онкозахворювань.

Багато медикаментів я отримувала безкоштовно, оскільки в Харківського онкоцентру є договір із НСЗУ. Зауважу, що розчин для інфузій одного препарату коштував тоді 44 тисячі гривень. Безкоштовно отримували наддорогі препарати всі пацієнти. З «долини смерті» онкоцентр перетворився на територію радості! І все це — завдяки прекрасним лікарям і Національній службі здоров’я.

— Однак багато онкопацієнтів і сьогодні кажуть про те, що лікування обходиться їм у космічні суми. Чому?

— Перелік препаратів, які закуповуються коштом держбюджету, обмежений, — пояснює Вікторія Романюк. — Це — близько сотні найменувань препаратів. Видів раку — понад сто, й для кожного потрібні свої ліки. Для кожної стадії захворювання — теж. Отже, закуповують основні препарати, кілька найменувань таргетних (таргетна терапія блокує ріст ракових клітин за допомогою втручання в механізм дії конкретних цільових — таргетних — молекул, необхідних для канцерогенезу й росту пухлини. — Ю.М.), а також деякі препарати для гормонотерапії.

— У яких випадках пацієнти змушені оплачувати лікування з власної кишені?

— Є чимало інноваційних медпрепаратів, передбачених міжнародними протоколами лікування, але Україна їх не закуповує. Ці препарати здебільшого використовують для лікування пізніх стадій раку або в разі рецидивів. Законодавством закупівлю цих препаратів передбачено, але потрібен бюджет! А його, як ми знаємо, поглинає війна. Сподіваюся, що цього року хоч якісь інноваційні препарати закуплять.

— Тобто ці препарати хворий змушений закуповувати коштом сімейного бюджету. Про які суми йдеться?

— Приблизно від 50 до 150 тисяч гривень на місяць.

— Більшість пацієнтів просто не має таких грошей!

— Так. Але хочу наголосити, що на ранніх стадіях захворювання набагато простіше вилікувати рак, тому що основні хіміопрепарати закуповуються коштом держбюджету. Вони є в лікарнях і надаються пацієнтам безкоштовно. Однак потрібно, щоб люди регулярно проходили контрольні обстеження. Це надважливо! Але зараз ми бачимо, що люди цього не роблять. Тому дедалі частіше рак діагностується на пізніх стадіях.

— Які потрібно проходити обстеження та з якою періодичністю?

— Кожна жінка має щорічно відвідувати гінеколога. Крім того, жінкам із 20 років необхідно проходити клінічне обстеження грудних залоз. Із 30 років потрібно робити тести на вірус папіломи людини. Але, на жаль, державної програми вакцинації від цього вірусу в нас немає. (У деяких містах є локальні програми для дівчаток-підлітків до 16 років. — Ю.М.) Але ж папілома може загрожувати жінці раком шийки матки! Зауважу, що в країнах, де є державні програми вакцинації, наприклад, в Австралії, захворюваність на рак шийки матки практично зведено до нуля.

Далі: після 40 років жінки обов’язково мають проходити мамографію плюс обстеження, які проходили й у більш ранньому віці. З 50 років жінка має проходити мамографію кожні два роки, відвідувати гінеколога. І раз на п’ять років робити колоноскопію.

Чоловікам після 40 років необхідний щорічний огляд в уролога. Потрібно також проходити колоноскопію раз на п’ять років. Якщо є історія раку в родині, можуть призначатися й інші обстеження. Курці мають стежити за своїми легенями.

Профілактика раку, за словами Вікторії, дуже необхідна — захворювання, виявлене на ранніх стадіях, піддається лікуванню засобами, які має клініка. Водночас вона зазначила, що рак на ранніх стадіях може ніяк себе не виявляти. Якщо ж з’явилися загрозливі симптоми, це може свідчити про те, що захворювання — на пізніх стадіях, і впоратися з ним набагато складніше й дорожче. Ось чому настільки необхідні профілактичні огляди в медиків.

 На завершення Вікторія Романюк звернулася до онкохворих: «Не забувайте про свої права! Громадська організація «Афіна. Жінки проти раку» організувала гарячу лінію «Пацієнт має право» (+380 669 113 333, +380 689 113 333, понеділок—п'ятниця, з 10:00 до 18:00). Зателефонувавши за зазначеними номерами, ви можете довідатися, як безкоштовно отримати в онкоцентрі послуги та ліки, передбачені законодавством і підзаконними актами.

Не опускайте рук!».

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
План перемоги направлений на швидке закінчення війни, а не на її продовження, – Зеленський
24tv
2024-09-24T12:51:14Z
Кремль увімкнув екологічний «білий шум» про Керченський міст: дайджест пропаганди за 23 вересня 2024
Детектор М
2024-09-24T12:46:07Z
Ердоган заявив про зниження довіри до Вашингтона
ГЛАВКОМ NET
2024-09-24T12:44:40Z
Безбар’єрний простір: кожен українець може надати пропозиції з розбудови на найближчі два роки
УкраинФорм
2024-09-24T12:43:33Z
Президент Литви закликав реформувати Раду Безпеки ООН через війну в Україні
Хвиля
2024-09-24T12:40:45Z
Неприпустимий в'їзд до країни: суд вирішив, чи видавати принцу Гаррі візу США
GlavRed
2024-09-24T12:40:00Z
Рейтинг Макрона впав до рекордного мінімуму: дані опитування
ГЛАВКОМ NET
2024-09-24T12:39:44Z
План перемоги України: телеканал ABC News розкрив нові деталі
ГЛАВКОМ NET
2024-09-24T12:37:16Z
Повітряна ціль з Білорусі перетнула державний кордон: що відомо
TSN
2024-09-24T12:36:40Z
Косенко: Буде цікава, напружена гра, намагатимемося здобути перемогу
Football.ua
2024-09-24T12:46:01Z
Ліверпуль спробує підписати Вірца, Фрімпонга і Паласіоса
Football.ua
2024-09-24T12:43:08Z
Ігор Суркіс: Бачу єдиний бажаний результат – перемогу над Лаціо
Football.ua
2024-09-24T12:34:54Z
На матч Динамо – Лаціо призначена грецька бригада арбітрів
Football.ua
2024-09-24T12:34:52Z
Коваленко – один із можливих претендентів на заміну Маліновському у Дженоа
Football.ua
2024-09-24T12:34:46Z
Запекла війна на Етіхаді, Мудрик не потрібен Челсі : підсумки 5 туру АПЛ
Football.ua
2024-09-24T12:34:45Z
Косенко – перед матчем з Нідерландами: Всі рвуться до бою
Football.ua
2024-09-24T12:34:44Z
Переможець уже відомий: зірковому футболісту повідомили, що він отримає "Золотий м'яч"
24tv
2024-09-24T12:34:43Z
Беллінгем готовий зіграти з Алавесом
Football.ua
2024-09-24T12:34:43Z
Які трендові кольори волосся для жінок за 40: омолоджують і роблять образ бездоганним
TSN
2024-09-13T17:42:40Z
Тіна Кароль обрана музичною продюсеркою Нацвідбору на "Євробачення-2025"
TSN
2024-09-13T13:15:00Z
Приховувала увесь цей час: стало відомо, хто може бути чоловіком Аліни Гросу
24tv
2024-09-24T12:44:57Z
Артем Колюбаєв
GlavRed
2024-09-24T12:40:18Z
Перша кінопрем’єра 2025 року. У Києві відзняли фінальну сцену фільму «Потяг у 31 грудня»
ГЛАВКОМ NET
2024-09-24T12:37:08Z
Режисер нового фільму «Володар перснів» Енді Серкіс анонсував кінопроєкт з «персонажами ШІ»
ITC
2024-09-24T12:36:46Z
Marvel, ймовірно, згенерувала постер «Громовержців» за допомогою нейромереж
ITC
2024-09-24T12:36:44Z
Сергій Жадан повідомив про смерть своєї тітки, поетеси Олександри Ковальової
ГЛАВКОМ NET
2024-09-24T12:36:17Z
9 жовтня — презентація книги нарисів Ігоря Кручика «Інтелігенція під бомбами і ракетами»
Детектор М
2024-09-24T12:32:56Z
Пікнік як в американських фільмах: секрет найсмачнішого смаженого зефіру на багатті за 2 хвилини
24tv
2024-09-24T12:51:53Z
Ніколи б туди не полетіли: блогер розкрив "переваги" однієї з найнебезпечніших країн світу
24tv
2024-09-24T12:49:33Z
Справжній васабі куштував мало хто: з чого насправді його виготовляють в Україні
GlavRed
2024-09-24T12:40:53Z
Отримаєте гарний урожай: як вибрати цибулю-сіянку, щоб висадити восени
TSN
2024-09-24T12:39:13Z
Витяжка на кухню: типи та критерії вибору
Мій Харків
2024-09-24T12:35:11Z
У "Київтеплоенерго" дали поради, як не замерзнути взимку у власній квартирі
Знай
2024-09-24T12:28:36Z
У бульйон додати картоплю та вміст банки: заготівля розсольника на зиму, рецепт
Знай
2024-09-24T12:28:30Z
Ідеальне поєднання: що таке "іжирний манікюр" і як зробити цей трендовий дизайн осені
Знай
2024-09-24T12:28:17Z
Ніхто не хоче жартувати над тобою, і це точно не брак: чому на нових речах зашиті кишені
Знай
2024-09-24T12:28:13Z
Що робити, щоб кросівки не смерділи: 6 перевірених способів, які допомагають
24tv
2024-09-24T12:51:38Z
Як відмити руки від горіхів: 5 способів, які допоможуть за лічені хвилини
24tv
2024-09-24T12:51:03Z
Як використання смартфонів та планшетів впливає на поведінку дітей: нові дані
24tv
2024-09-24T12:44:27Z
Страждають не лише зуби: до яких проблем зі здоровʼям може призвести неправильний прикус
24tv
2024-09-24T12:44:09Z
Медзаклади Миколаївщини та Херсонщини додатково отримають з бюджету 44,4 мільйона
УкраинФорм
2024-09-24T12:43:10Z
Сучасна стоматологія у Києві: що потрібно знати пацієнтам?
Детектор М
2024-09-24T12:32:46Z
Що буде, якщо присідати щодня: як змінюється життя від простої вправи
GlavRed
2024-09-24T12:29:12Z
Високий рівень: 5 порад від кардіолога, які допоможуть знизити холестерин
Фокус
2024-09-24T12:24:24Z
Для міцних нервів: 8 натуральних джерел вітаміну В12
Фокус
2024-09-24T12:24:15Z
Чоловік убив подругу і залив бетоном на балконі: як виявили вбивство
TSN
2024-09-24T12:51:20Z
За хабарі залишав військових служити в тилу: на Закарпатті викрито командира батальйону
ГЛАВКОМ NET
2024-09-24T12:51:19Z
У Києві 33-річна жінка вдарила ножем нову дівчину колишнього чоловіка
Украина Криминальная
2024-09-24T12:44:31Z
У Лиманському лісництві ліквідували лісову пожежу
1News
2024-09-24T12:43:28Z
У Харкові пролунали вибухи - росіяни вдарили КАБами
УкраинФорм
2024-09-24T12:43:04Z
Інтернет-шахрай ошукав жінку на 34 тисячі гривень
InternetUA
2024-09-24T12:39:46Z
Мобілізований після сварки з командиром повернувся до цивільного життя: його суворо покарали
TSN
2024-09-24T12:39:22Z
У Харкові прогримів вибух: ворог завдає удари по одному з найнаселеніших районів міста
24tv
2024-09-24T12:39:00Z
У Німеччині регіональний потяг зіткнувся з товарним, є постраждалі
Европейская правда
2024-09-24T12:36:24Z
Російські війська обстріляли пожежну частину в Кураховому
УкраинФорм
2024-09-24T12:52:39Z
Хочуть сформувати 3 напрямки наступу: як і чому росіяни намагаються взяти Вугледар
24tv
2024-09-24T12:51:30Z
Україну накриє циклон Brigitta: у яких областях будуть потужні дощі з грозами
GlavRed
2024-09-24T12:40:14Z
У Криму відсторонили від занять викладача за слова про легітимність української влади
УкраинФорм
2024-09-24T12:37:22Z
На Харківському напрямку за минулу добу відбулось два бойових зіткнення, на Куп’янському відбулося сім боєзіткнень — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2024-09-24T12:35:56Z
На Харківщині через ворожі удари загинула цивільна жінка, ще п’ятеро людей поранені: слідчі задокументували наслідки воєнних злочинів
Мій Харків
2024-09-24T12:35:39Z
Синєгубов розповів про ситуацію на Харківщині станом на 24 вересня
Мій Харків
2024-09-24T12:35:02Z
На Львівщині створили робочу групу для забезпечення мобільного зв’язку під час вимкнення світла
Форпост
2024-09-24T12:34:41Z
Sky News у розслідуванні про імпорт підсанкційних товарів до Росії зобразив Крим російським
Детектор М
2024-09-24T12:32:28Z
Прикордонники попередили українців про можливі труднощі з перетином польського кордону
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T15:49:31Z
Ціна Курської операції: українські військові розповіли, чи вартий наступ важких зусиль
TSN
2024-09-13T17:42:32Z
Чоловік 25 років живе в будинку біля аеропорту: що йому заважає найбільше
24tv
2024-09-24T12:44:42Z
На тлі війни в Україні: Норвегія відчуває дефіцит ракет для винищувачів, — ЗМІ
Фокус
2024-09-24T12:40:01Z
"Зрозумів свою помилку": в Одеському ТЦК сказали, де зараз фітнес-тренер, що образив військового
24tv
2024-09-24T12:39:55Z
Календар релігійних свят на жовтень 2024 року: що відзначатимуть українці
24tv
2024-09-24T12:39:38Z
У «Дії» з'явилася нова послуга для моряків
ГЛАВКОМ NET
2024-09-24T12:38:26Z
Естонські інструктори навчатимуть українських військових у Великій Британії
ГЛАВКОМ NET
2024-09-24T12:38:22Z
Мобілізація в Україні: яких лікарів мають проходити чоловіки під час ВЛК
Фокус
2024-09-24T12:35:53Z
GM готує електрокар із “крилами чайки”: Прем’єра шоу-кара запланована на 24 вересня
AutoGeek
2024-09-24T12:45:23Z
Представлено Land Rover Defender Eivissa Limited Edition
Portaltele
2024-09-24T12:35:04Z
Volkswagen Multivan T7 отримав версію з повним приводом 4Motion
AutoCentre
2024-09-24T12:30:43Z
Land Rover Defender перетворили на шестиколісного монстра
AutoCentre
2024-09-24T12:30:35Z
Mercedes-Benz представляє унікальний Sprinter для виїзного сервісу
AutoCentre
2024-09-24T12:30:19Z
Buick представив концептуальний мінівен OMPV
AutoCentre
2024-09-24T12:30:13Z
Перемогою українського сімрейсера Василя Фарамця в міжнародних перегонах NASCAR завершилась особлива подія Брістоль 500
AutoCentre
2024-09-24T12:30:06Z
Techart підготував ювілейну версію Monochrome до 50-річчя Porsche 911 Turbo
AutoCentre
2024-09-24T12:30:00Z
Експерт назвав 5 поширених звичок водіїв, які шкодять авто
ТСН
2024-09-24T12:29:44Z
Чи піднімуть пенсію працюючим пенсіонерам у жовтні
24tv
2024-09-24T12:49:13Z
На Івано-Франківщині з’явиться новий індустріальний парк
УкраинФорм
2024-09-24T12:46:49Z
Україна із Польщею розвиватимуть інтермодальні маршрути до Азії
ГЛАВКОМ NET
2024-09-24T12:45:33Z
Залишився тиждень: життя кардинально зміниться
Знай
2024-09-24T12:40:43Z
Глава Мінфіну розповів, що буде з соцвиплатами у наступному році
ГЛАВКОМ NET
2024-09-24T12:38:59Z
Збільшити тариф у півтора раза: влада відреагувала на пропозицію підняти ціни на світло
24tv
2024-09-24T12:35:56Z
Система BankID НБУ пройшла попередню оцінку на відповідність вимогам ЄС
УкраинФорм
2024-09-24T12:35:43Z
TSMC і Samsung ведуть перемовини з ОАЕ про будівництву «мегазаводів» із виробництва чипів - ЗМІ
InternetUA
2024-09-24T12:35:22Z
Кількість біткоїн-мільйонерів досягла історичного рекорду
InternetUA
2024-09-24T12:35:03Z
Це вперше за 77 років: біля станції "Вернадський" зафіксували рекордну швидкість вітру
TSN
2024-09-24T12:49:38Z
Flibusta закінчилася: час головного книжкового пірата закінчується
Комсомольская правда
2024-09-24T12:47:37Z
Навушник Galaxy Buds FE від Samsung вибухнув і спричинив втрату слуху користувача
ITC
2024-09-24T12:47:33Z
Названо найбільш продаваний смартфон у першій половині 2024 року
InternetUA
2024-09-24T12:47:09Z
Сказ вперше поширюється серед морських тварин
Portaltele
2024-09-24T12:43:42Z
NASA відзначає 10-річчя місії MAVEN на Марсі
Portaltele
2024-09-24T12:43:27Z
Важкі часи. Руйнівна подія змусила мавп стати добрішими: про що йдеться
Фокус
2024-09-24T12:39:35Z
Мод God of War Ragnarok для ПК скасовує обов’язкову прив’язку гри до PSN
ITC
2024-09-24T12:36:50Z
Binance спростувала чутки про витік даних 12.8 млн користувачів
ITC
2024-09-24T12:36:46Z