День преподобної Ксенії Римлянки: традиції та заборони
Щозими християни східного обряду відзначають День Преподобної Ксенії. Раніше його відзначали 6 лютого, але після переходу ПЦУ на новий календар, тепер святкуватимуть раніше – 24 січня.
Традиції свята
В цей день прийнято йти до храму та молитися преподобній Ксенії. Святу вважають покровителько жінок. У неї просять про допомогу та заступництво жінки та дівчата, які хочуть вийти заміж та завагітніти. До святої також звертаються з молитвою про здоров’я та зцілення.
Наші пращури вважали це свято «переломом зими», оскільки з цього дня до наступного врожаю потрібно стільки ж припасів, скільки вже з'їдено. Господарі в цей день перевіряли, чи вистачить їм запасів зерна до нового врожаю. Тому свято також називали Ксенією Полухлібницею.
В цей день також проводили ворожіння на врожай. На стіл ввечері клали трохи жита, а якщо зранку здавалося, що зерна стало більше, то це було добрим знаком.
Що не можна робити у день Ксенії
З давніх часів в цей день діяли певні заборони.
У свято заборонялося шити, прясти, вишивати, займатися рукоділлям. Не слід зав’язувати вузли – так можна накликати смерть.
Вважалося, що не можна стригти волосся та нігті в цей день. У цей день не ставили брагу і квас, оскільки вважали, що восени спіткає неврожай.
Також вважалося, що не варто перестилати постіль цього дня – так можна накликати хвороби.
Молитва до святої Ксенії
«О свята угодниця Божа Ксенія! Призри милостиво твоїм оком на нас, раб Божих (імена), чесним твоїм іконі розчулено моляться і просять у тебе допомоги і заступництва. Простягни до Господа Бога нашого теплия твоя молитви і випроси душам нашим залишення гріхів. Се бо ми серцем скорботним, і духом смиренним тебе Заступницю милостиву до Владики і молитовницю за нас, грішних, закликаємо, яко Ти прийняла від Нього благодать молитися за нас і від бід ізбавляті. Тобі ж просимо, не погорди нас недостойних, що моляться тобі і твоїй допомоги потребують, і ісходатайствуй всім вся спасіння корисна, яко да твоїми до Господа Бога молитвами отримавши благодать і милість прославим всіх благих Джерела і Дароподателя і Бога Єдиного, в Троїце Святій славімаго. Отця і Сина і Святого Духа, нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь».