MY.UAНовини
Слідами Сталіна: за що в Росії садять фізиків у справі про "гіперзвук" і до чого тут "Кинджали"
Слідами Сталіна: за що в Росії садять фізиків у справі про "гіперзвук" і до чого тут "Кинджали"

Слідами Сталіна: за що в Росії садять фізиків у справі про "гіперзвук" і до чого тут "Кинджали"

Путінська Росія все більше нагадує СРСР часів пізнього Сталіна. Одним із атрибутів тої епохи та похмурими реаліями російського сьогодення стали репресії проти наукової еліти.

Підсвітило тренд розлоге розслідування "Російської служби Бі-бі-сі" про репресії ФСБ проти 12 російських вчених-фізиків, які мали необережність обрати за тему свого наукового інтересу проблеми гіперзвуку та гіперзвукової швидкості. 24 Канал пояснює, що насправді трапилось.

Що за гіперзвук, гіпершвидкість і число Маха

  • Гіперзвук – звукові коливання дуже високої частоти.
  • Гіперзвукова швидкість – така, що суттєво перевищує швидкість звуку в атмосфері. До надзвукових швидкостей відносять всі, що перевищують 5 чисел Маха.
  • Число Маха – відношення швидкості руху тіла в рідині чи газі до швидкості звуку в цьому середовищі. При цьому Мах – це прізвище австрійського вченого, піонера аеродинаміки.

Але це все доволі умовно, адже щільність повітря різна в різних шарах атмосфери, тому швидкість 1224 кілометри на годину буде вірною для польотів на невеликих висотах (стільки необхідно для подолання звукового бар’єру), але вже на висоті в 10 кілометрів число Маха становитиме 1076 кілометрів на годину.

Тож гіперзвукова швидкість для ракет приблизно в районі – від 6120 кілометрів на годину. Звісно, з чималою кількістю умовностей та спрощень.

Як бачимо, гіперзвук і гіперзвукова швидкість – доволі різні терміни, проте більшість людей цього не розрізняє, а звичка казати на друге скороченим варіантом "гіперзвук" взагалі заплутує. При цьому заарештовані в Росії вчені-фізики були саме фахівцями з першого (гіперзвуку) і фактично не мали стосунку до другого (гіпершвидкості).

Це воєнна тема?

Взагалі-то ні, гіперзвук – це цікаве природне явище, що дозволяє досліджувати фізику твердих тіл. Це фундаментальна наука. Втім, тема має і практичне значення – для акустичних досліджень, досліджень мікрохвильового випромінювання, космосу тощо.

Гіперзвукові швидкості – це також важлива наукова тема, проте вона має і воєнний аспект, адже будь-яка держава, а особливо така, якою править тиран, бажає мати зброю, що летить кудись на шаленій швидкості й не може бути зупинена засобами ППО противника. Особливо, якщо ця зброя буде нести ядерний заряд.

Нині гіперзвукові дослідження та експерименти зі створення зброї, здатної працювати на швидкості більш як 5 Махів, є важливим пріоритетом для багатьох держав світу. Можна навіть сказати, що у світі існує змагання за першість у цьому напрямку.

Стоп, але ж Росія вже перемогла у цих гіперзвукових перегонах?

Ніхто нас не слухав. Послухайте зараз,
– Путін у 2018 році фіксує появу в Росії гіперзвукової зброї та демонструє готовність диктувати світу свою волю, тобто шантажувати його.

Мінімум з 2005 року Путін вихвалявся гіперзвуковою зброєю, а у 2018 році у зверненні до Федеральних зборів пригрозив світу великим російським "аналоговнєтом" – гіперзвуковими ракетами, що летять та знищують США. Щоправда, це була анімація, проте слова російського диктатора були дійсно грізними.

Ми розробляємо і ставитимемо на озброєння нові стратегічні високоточні комплекси – такі, яких немає у світі. Це такі системи, які працюватимуть на гіперзвуку, змінюватимуть напрямок за курсом і висотою. Практично невразливі системи, зокрема й для засобів протиракетної оборони,
– Путін 27 вересня 2005 року в ході прямої лінії розповідає мешканцю Іжевська про міць та силу Росії.

Журналісти "російської служби Бі-бі-сі" підрахували, що за наступні 5 років Путін понад 70 разів згадував про "гіперзвук" і в тих чи інших формах обіцяв показати світу нову версію "кузькіної матері".

Про що ж говорив Путін? Таємниці тут не має. Це стратегічний ракетний комплекс шахтного та наземного базування "Авангард", а також авіаційний комплекс – "Кинджал".

Обидва були поставлені на бойове чергування у 2021 році. Пізніше Путіну ще "підвезли" гіперзвукові ракети "Циркон", втім, сам факт їхнього реального існування змушує дотепників відділяти дві останні літери в назві та робити акцент на тому, що залишилося, а ще легітимно називати всіх дотичних до цього пропагандистського проєкту клоунами.

За допомогою “Авангарда” (бойовий блок для ракет "Сармат" з анонсованою швидкістю в (увага) – 27 Махів) передбачалося знищувати Вашингтон, а "Кинджали" мали працювати більш локально.

Наразі існування "Авангарду" не як прототипу, а бойової одиниці нині досі не підтверджено і вважається сумнівним. Це ще не "ракети на воді", як у союзника росіян Сі Цзіньпіна, але близько.

Щодо "Кинджалу", то його Росія застосувала у бойових діях проти України та її цивільної інфраструктури. У 2022 році проти "Кинджалів" в українських ППО не було відповіді, але після появи у вартових неба систем PATRIOT (не найновіших, але надійних) у 2023 році російські "Кинджали" стали регулярно перехоплювати.

Але ж Путін казав, що це "аналоговнєт", який неможливо збити, бо "майже метеорит"?

Як виявилось, можна. І для цього "метеорита" навіть не знадобився Брюс Вілліс. Але як так сталося? А річ у тім, що Х-47М2 "Кинджал" – це не зовсім гіперзвукова ракета.

Так, це не принципово нова розробка, а перероблений під ракету авіаційного базування балістичний снаряд Р-500 "Іскандер". Той самий, яким рекомендували не смішити на самому початку війни Росії проти України, у 2014 році.

Що це означає?

А те, що балістичні ракети дійсно можуть розвинути гіперзвукову швидкість на деяких ділянках своєї траєкторії (коли "падають з неба", точніше – зі стратосфери, гіперзвукову швидкість могла мати навіть нацистська ракета "Фау-2" 80 років тому). Проте це не робить їх гіперзвуковими ракетами, адже вони не можуть маневрувати й взагалі не відповідають міжнародним стандартам для даного типу зброї.

Тобто вся ця історія з гіперзвуковими погрозами Путіна – фікція, ніякої гіперзвукової зброї у Росії не має. Дивно, що було б інакше в країні, більшість досягнень якої є або крадіжками, або обманом.

Як Сталін заповідав

Вихід у Росії в таких ситуаціях традиційний – напустити таємничості та закрутити гайки. Наслідком цих процесів стали репресії проти російських вчених, пов'язаних з теоретичними дослідженнями гіперзвуку. Найбільш відомим є так звана "Новосибірська справа". Саме на її основі написали свій матеріал російські співробітники Бі-бі-сі.

Щоправда, російські журналісти скромно промовчали про те, у зв’язках з якою саме розвідкою звинувачують вчених, того ж Анатолія Маслова чи Дмітрія Колкера. А це, між іншим, зовсім не "недружні країни з агресивного блоку НАТО", а цілком рідний та союзний Китай.

Інша справа, що привід був вигаданий – покійний вже Колкер (ФСБ забрала його в СІЗО просто з лікарні, хоч той був на 4-ій стадії онкозахворювання та помер за 2 дні по арешту) просто читав лекції з фізики китайським студентам. У Маслова онуки Дзержинського знайшли "зраду" в науковій статті. В обидвох випадках матеріали перед їхнім викладенням пройшли перевірку в спеціальних служб і їхні автори отримали "добро".

У цій ситуації викликає сумнів здатність експертів ФСБ взагалі зрозуміти, що вони рецензують, а тому, схоже, відбувався процес пошуку просто знайомих слів або в форматі "за тегом". Адже заарештовані вчені не мали стосунку до розробки зброї, а займаються фундаментальними дослідженнями (тобто є Ейнштейнами, а не Оппенгеймерами).

У матеріалах (справи) мовиться, що Росія має передові технології у сфері гіперзвукових озброєнь, аналогів яких немає у всьому світі. І нібито за цим полюють представники іноземних розвідок,
– правозахисник Євгеній Смірнов про значущість справ вчених-зрадників для керівництва Росії (цитата за матеріалом "російської служби Бі-бі-сі").

У згаданій статті "Бі-бі-сі" робиться припущення, що це все робилося і робиться за наказом Путіна, принаймні, так стверджує представник репресованих вчених – адвокат Євгеній Смірнов. Він стверджував, що справи про "зраду" перебувають на особистому контролі російського президента.

Також Смірнов стверджує, що метою репресій було не викриття конкретних осіб, а фактична профілактика: "Завданням було не знайти винних, а в кожному інституті посадити по кілька людей".

У це можна легко повірити, адже саме так колись робив і Сталін в часи так званих "ядерних перегонів". У СРСР з науковцями традиційно не гралися – спочатку весь цвіт науки було знищено чи майже знищено у 30-ті. Потім тих, хто дивом вижив (як Корольов) загнали у "шарашки" та примусили працювати за їжу та під страхом смерті.

Але й цього було мало – знадобилися "трофейні" вчені з переможеної нацистської Німеччини (нагадаємо, вони всі поголовно були "поза політикою") та шпигуни / перебіжчики з США. Завдяки їм і виник радянський ядерний проєкт і радянська космічна програма.

І на всіх цих напрацюваннях нині й сидить Росія та російська наука, не вигадуючи нічого принципово нового, експлуатуючи спадщину середини минулого століття. При цьому російська влада вперто називає батьком "ядерного проєкту" кривавого сталінського менеджера Берію.

Питання, чи може виникнути в таких умовах принципово новий прорив у науці, що призведе до створення революційної зброї, якщо в країні навіть не можуть зробити звичайні мікросхеми, є риторичним.

Сигнал на вихід

Цікаво, що в розслідуванні нічого нема про політичні погляди репресованих (а його автори навіть не думають ставити питання, наскільки нині моральним є взагалі займатись наукою в тоталітарному фашистському утворенні, що розв'язало геноцидну війну проти колишньої колонії, народу якої відмовляє в ідентичності). То ж можна припустити, що вони були цілком лояльні до путінського терористичному режиму і не вбачали нічого злочинного в тому, щоб служити йому, залишаючись "поза політикою".

Як бачимо, цього виявилось замало. У Росії не стали чекати, поки пани Маслов, Звягінцев, Шиплюк та інші репресовані вчені стануть російськими Вернерами фон Браунами (батько одночасно німецької та американської ракетної програми – 24 Канал), а вирішили діяти превентивно. Загальна істерія зобов'язує.

Нині для російських вчених єдиним прийнятним варіантом є втеча з Росії, публічне зречення фашистського режиму та робота. Це вже, до речі, масово відбувається – з 2012 по 2021 роки число вчених, які залишають Росію, збільшилось у 5 разів. Після повномасштабного вторгнення ці показники знову зросли.

"Новосибірська справа" – яскрава реклама того, що держава планує робити з вченими. Також деяке розуміння дає й історія. Нагадаємо, що після вчених Сталін почав репресії проти лікарів.

Для України репресії в Росії проти вчених – це добрий знак.

  • По-перше, це послаблює інтелектуальний потенціал ворога, а значить – прискорює його крах.
  • По-друге, це означає, що ніякої справжньої гіперзвукової зброї (як і танків "Армата", винищувачів п'ятого покоління чи навіть власних, а не куплених в Ізраїлю чи Ірану безпілотників) у росіян не буде.

Вони, як і в минулому столітті будуть давити "м'ясом" і сподіватись на великий російський "авось".

Теги за темою
ЗброяФСБ
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
В Україні прогнозують зростання врожаю завдяки кукурудзі
24tv
2025-07-10T11:04:23Z
Експортери вершкового масла уже використали чверть квоти ЄС
AgroPortal
2025-07-10T11:04:13Z
Фон дер Ляєн анонсувала нові пакети фінансової допомоги Україні
УкраинФорм
2025-07-10T11:01:39Z
Зараз на паливному ринку крихкий баланс цін - експерт
УкраинФорм
2025-07-10T11:01:00Z
Україна отримала новий транш від ЄС з заморожених російських активів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T10:56:50Z
Комуналка обійдеться дешевше: хто з українців може зекономити на комісії
GlavRed
2025-07-10T10:54:24Z
Майже 34 тис. транзитних декларацій на експортні товари оформила Україна у ІІ кварталі 2025 року
AIN
2025-07-10T10:49:35Z
Скільки коштуватиме відбудова та модернізація України? Шмигаль відповів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T10:42:31Z
Генеральна директорка X, соцмережі Ілона Маска, йде у відставку на тлі антисемітського скандалу
24tv
2025-07-10T10:37:21Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Якщо ви живете у постійному поспіху, то маєте знати ці 5 ключів до довголіття
24tv
2025-07-10T10:58:55Z
Чи має право пенсіонер на оформлення інвалідності
24tv
2025-07-10T10:00:17Z
На Рівненщині у жінки лікарі з-під ока видалили 11-сантиметрового паразита
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T09:30:09Z
Коли краще утримуватися від сну під час польотів, щоб подолати зміну часових поясів
24tv
2025-07-10T09:10:44Z
Назвали дієту, яка знижує ризик смерті на 36 %
24tv
2025-07-10T08:24:01Z
Як не зашкодити кімнатним рослинам ‒ поширені помилки при догляді
Gazeta UA
2025-07-10T08:04:01Z
Як поливати кавуни влітку: таємне правило для максимально солодких плодів
24tv
2025-07-10T07:40:40Z
Марко Рубіо зустрінеться з Лавровим у Малайзії: США готують нову допомогу Україні
360ua.news
2025-07-10T11:04:17Z
Екссекретар Київради Володимир Бондаренко отримав підозру: деталі справи
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T10:58:25Z
Глава Єврокомісії оголосила про створення фонду відновлення України
Европейская правда
2025-07-10T10:54:47Z
Дуда вважає, що Україна і союзники недооцінюють внесок Польщі у допомогу Києву
УкраинФорм
2025-07-10T10:54:47Z
Трамп згоден на жорсткі санкції проти Росії, однак думає про себе
24tv
2025-07-10T10:54:40Z
Іран становить зростаючу загрозу для Британії, уряд не повністю готовий – звіт
Европейская правда
2025-07-10T10:49:56Z
Президентка Єврокомісії на URC оголосила про 4 млрд євро допомоги бюджету України
Европейская правда
2025-07-10T10:49:56Z
Волинь – спільна трагедія: Україна звернулася до польського суспільства напередодні роковин
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T10:49:46Z
Мерц звернувся особисто до Фіцо через блокаду санкцій ЄС проти Росії
Европейская правда
2025-07-10T10:49:28Z
31 рік тому кияни вперше обрали мера столиці в незалежній Україні. Як кияни управляли містом з часів Київської Русі і дотепер?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T11:04:57Z
Звучить дуже загадково: якою була перша назва Ужгорода та як вона з'явилась
GlavRed
2025-07-10T11:00:47Z
Від +10 до майже +40: в Україні очікуються погодні гойдалки та тропічні ночі
Фокус
2025-07-10T10:52:09Z
У Харкові затримали колишнього артиста цирку, який зливав ворогу координати ЗСУ та готував серію диверсій, щоб знеструмити місто
Мій Харків
2025-07-10T10:47:09Z
Кінематографічна історія: боєць НГУ потрапив в оточення росіян і втік звідти на їхньому байку
Фокус
2025-07-10T10:43:45Z
Внаслідок негоди на Львівщині на трасі Київ-Чоп стався зсув дорожнього полотна, рятують людей і тварин
Комсомольская правда
2025-07-10T10:42:55Z
Загарбники створили на «Азовсталі» військову базу - Центр вивчення окупації
УкраинФорм
2025-07-10T10:40:12Z
Внаслідок масованої повітряної атаки на Київ пошкоджено офіс «5 каналу»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T10:37:54Z
"За правду відправляють штурмувати посадки": Тарас Чмут назвав ключову проблему ЗСУ
Фокус
2025-07-10T10:37:36Z
Радіоведуча Юлія Карпова пояснила, чому її цивільний чоловік демобілізувався
24tv
2025-07-10T11:04:31Z
Робота для пенсіонерів у Харкові: де шукають людей на зарплату 40 тисяч гривень
Политека
2025-07-10T11:02:48Z
До команди Суспільного доєднались гіперлокальні кореспонденти на Чернігівщині, Сумщині та Харківщині
Детектор М
2025-07-10T11:02:42Z
Не треба чекати на поставки: в США тестують новий метод забезпечення військових БПЛА
Фокус
2025-07-10T10:58:42Z
Німеччина зменшить допомогу біженцям з України та поділить їх на групи, — DW
Фокус
2025-07-10T10:58:40Z
Ужгородський журналіст Олег Диба заявив про тиск на опозиційні медіа та порушення під час мобілізації
Детектор М
2025-07-10T10:54:24Z
У МОН повідомили, наскільки зросте виплата для вчителів з вересня
24tv
2025-07-10T10:52:05Z
Під Житомирською облрадою пікетували проти реорганізації спортивного ліцею
УкраинФорм
2025-07-10T10:47:28Z
Американські розробники представили новий ядерний підводний човен USS Groton класу Columbia
InternetUA
2025-07-10T10:35:41Z
Зірка "Супер топмоделі по-українськи" Анна Суліма народила первістка від іноземця
TSN
2025-07-10T10:48:25Z
Майкл Медсен помер: як знімався в Києві і отримав "Кобзар" від Зеленського
TSN
2025-07-10T10:48:21Z
"Було б логічно": де Ротару може публічно з'явитися вперше за кілька років
GlavRed
2025-07-10T10:25:07Z
Крістіна Орбакайте терміново залишає США - як відреагувала Алла Пугачова
GlavRed
2025-07-10T10:25:00Z
Через росіян: Бред Пітт здивував новою вимогою до Анджеліни Джолі
Фокус
2025-07-10T10:22:59Z
Ідеальні для перегляду ввечері: 3 блискучі іспанські серіали, про які говорить увесь світ
24tv
2025-07-10T10:16:24Z
Мені страшно, – Раміна, Бєдняков, Горбунов й інші зірки відреагували на масований удар по Києву
24tv
2025-07-10T10:00:45Z
Щоб розкрити справу, треба зазирнути в минуле: 1+1 Україна покаже новий серіал “Таємниці архівів”
GlavRed
2025-07-10T09:34:09Z
Лорен Санчес з'явилася на показі Balenciaga: розкішний вихід після весілля
24tv
2025-07-10T09:16:46Z
Як зробити тараньку в домашніх умовах: докладна інструкція для приготування популярної закуски
TSN
2025-07-10T10:48:45Z
300 г на 10 л води — й огірки більше не гірчитимуть, будуть солодкими, хрумкими та соковитими
TSN
2025-07-10T10:48:38Z
Фісташка – в тренді: готуємо смачні й легкі цукерки з цим інгредієнтом
24tv
2025-07-10T10:43:45Z
У французькій Ніцці починають діяти обмеження на прийом великих круїзних суден
Европейская правда
2025-07-10T10:28:32Z
Морква виросте малою і зморщеною: якої помилки постійно припускаються городники
GlavRed
2025-07-10T10:25:55Z
"Подивіться, яка краса": чоловік живе у покинутому будинку поблизу Чорнобиля
Фокус
2025-07-10T10:25:36Z
Які дерева притягують успіх і гроші: що посадити біля будинку
GlavRed
2025-07-10T10:25:10Z
Як вибрати стиглий та смачний кавун: 5 головних лайфхаків
24tv
2025-07-10T09:54:12Z
Як обрати ідеальну ковдру на літо: зверніть увагу на ці деталі
24tv
2025-07-10T09:42:52Z
В одному з районів Києва сталася стрілянина: виявлено тіло чоловіка із вогнепальним пораненням
24tv
2025-07-10T10:58:48Z
Повернулась за паспортом і загинула: очевидці розповіли трагічні подробиці обстрілу Києва
TSN
2025-07-10T10:48:41Z
В Одесі поліція та СБУ викрили матір з донькою, які працювали на ворога
Украина Криминальная
2025-07-10T10:48:08Z
Росіяни атакували БПЛА громаду на Дніпропетровщині, загинув чоловік
УкраинФорм
2025-07-10T10:47:13Z
У Куп’янську росіяни вдарили по машині енергетиків
УкраинФорм
2025-07-10T10:40:03Z
Водія судитимуть за спричинення ДТП, в якому загинула жінка, а її малолітній син отримав травми
Украина Криминальная
2025-07-10T10:37:11Z
Затримано ще 6-х підпалювачів, які виконували замовлення рашистів у різних регіонах України
Украина Криминальная
2025-07-10T10:25:08Z
На Львівщині автобус зіткнувся з легковиком, понад 30 травмованих
УкраинФорм
2025-07-10T10:22:34Z
Ночувати довелося у ратуші та школі: понад 2 тисячі німців евакуювали через знайдену бомбу
24tv
2025-07-10T10:18:11Z
Новий суперкар Maserati виглядає звично, але деталі змінені
Топ Жир
2025-07-10T10:18:49Z
Представлений абсолютно новий Mazda CX-5
Portaltele
2025-07-10T10:13:51Z
Компактний Renault 5 EV отримав оригінальну позашляхову версію
AutoCentre
2025-07-10T10:13:42Z
Проїхав найдалі без підзарядки: електромобіль Lucid Air встановив рекорд Гіннеса
AutoGeek
2025-07-10T09:34:48Z
Цей електромобіль побив рекорд і змусив Koenigsegg виглядати повільним
Топ Жир
2025-07-10T09:18:54Z
Гібридний V6 та 725 к.с. під капотом: новий Audi RS6 Avant готовий до дебюту
AutoCentre
2025-07-10T09:16:14Z
Дешевше за Duster: седан Volkswagen Jetta став позашляховиком
ЗаРулем
2025-07-10T08:52:17Z
Бренди Peugeot, Citroen, Opel зміцнюють власні позиції на українському ринку LCV: більше 30% та позиція лідера
AutoCentre
2025-07-10T08:46:49Z
Здивуються навіть досвідчені водії: три кроки для ідеального паркування автомобіля
Фокус
2025-07-10T08:22:41Z
Ми досі про них говоримо: 10 ігрових персонажів, які підірвали мережу своєю популярністю
24tv
2025-07-10T11:04:30Z
У Google Play повернувся троян Anatsa, який краде банківські дані
InternetUA
2025-07-10T11:03:10Z
Найжорстокіший правитель Римської імперії був ботаніком
Фокус
2025-07-10T10:58:50Z
Найшвидший зонд NASA виявив "бар'єр" в атмосфері Сонця: загадка зірки близька до вирішення
Фокус
2025-07-10T10:52:44Z
iPhone 17 Air вийде у чотирьох кольорах
InternetUA
2025-07-10T10:49:24Z
П'яний розробник Baldur's Gate 3 сховав дату релізу гри в одному з барів 5 років тому
24tv
2025-07-10T10:37:08Z
Представлено першу в історії алмазну сонячну панель: вона неймовірно яскрава і потужна
Фокус
2025-07-10T10:31:42Z
Робот уперше провів операцію зовсім по-людськи, слухаючи підказки від хірургів
Фокус
2025-07-10T10:16:29Z
Найнезвичайніший генератор енергії: мурал перетворили на величезну сонячну батарею
Фокус
2025-07-10T10:01:30Z
Фабіан Руїс: Я дуже пишаюся ПСЖ
Football.ua
2025-07-10T11:03:50Z
Мальорка продовжила контракт із головним "піратом"
Football.ua
2025-07-10T11:03:28Z
Ювентус виявляє інтерес до Адеємі
Football.ua
2025-07-10T10:56:24Z
ПСЖ розгромив «Реал» і вийшов у фінал клубного чемпіонату світу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T10:42:41Z
Найгарніша легкоатлетка України вразила публіку яскравим фото з відпочинку
24tv
2025-07-10T10:37:10Z
Аякс оголосив про відхід Гендерсона
Football.ua
2025-07-10T10:35:28Z
Легіонер Руху не може залишити територію Молдови — клуб попросив допомоги місцевого МЗС
Football.ua
2025-07-10T10:28:45Z
Рома погодила контракт з захисником збірної Бразилії — Globo Esporte
Football.ua
2025-07-10T10:28:30Z
Сассуоло домовляється про трансфер півзахисника Інтера
Football.ua
2025-07-10T10:07:38Z