MY.UAНовини
Слідами Сталіна: за що в Росії садять фізиків у справі про "гіперзвук" і до чого тут "Кинджали"
Слідами Сталіна: за що в Росії садять фізиків у справі про "гіперзвук" і до чого тут "Кинджали"

Слідами Сталіна: за що в Росії садять фізиків у справі про "гіперзвук" і до чого тут "Кинджали"

Путінська Росія все більше нагадує СРСР часів пізнього Сталіна. Одним із атрибутів тої епохи та похмурими реаліями російського сьогодення стали репресії проти наукової еліти.

Підсвітило тренд розлоге розслідування "Російської служби Бі-бі-сі" про репресії ФСБ проти 12 російських вчених-фізиків, які мали необережність обрати за тему свого наукового інтересу проблеми гіперзвуку та гіперзвукової швидкості. 24 Канал пояснює, що насправді трапилось.

Що за гіперзвук, гіпершвидкість і число Маха

  • Гіперзвук – звукові коливання дуже високої частоти.
  • Гіперзвукова швидкість – така, що суттєво перевищує швидкість звуку в атмосфері. До надзвукових швидкостей відносять всі, що перевищують 5 чисел Маха.
  • Число Маха – відношення швидкості руху тіла в рідині чи газі до швидкості звуку в цьому середовищі. При цьому Мах – це прізвище австрійського вченого, піонера аеродинаміки.

Але це все доволі умовно, адже щільність повітря різна в різних шарах атмосфери, тому швидкість 1224 кілометри на годину буде вірною для польотів на невеликих висотах (стільки необхідно для подолання звукового бар’єру), але вже на висоті в 10 кілометрів число Маха становитиме 1076 кілометрів на годину.

Тож гіперзвукова швидкість для ракет приблизно в районі – від 6120 кілометрів на годину. Звісно, з чималою кількістю умовностей та спрощень.

Як бачимо, гіперзвук і гіперзвукова швидкість – доволі різні терміни, проте більшість людей цього не розрізняє, а звичка казати на друге скороченим варіантом "гіперзвук" взагалі заплутує. При цьому заарештовані в Росії вчені-фізики були саме фахівцями з першого (гіперзвуку) і фактично не мали стосунку до другого (гіпершвидкості).

Це воєнна тема?

Взагалі-то ні, гіперзвук – це цікаве природне явище, що дозволяє досліджувати фізику твердих тіл. Це фундаментальна наука. Втім, тема має і практичне значення – для акустичних досліджень, досліджень мікрохвильового випромінювання, космосу тощо.

Гіперзвукові швидкості – це також важлива наукова тема, проте вона має і воєнний аспект, адже будь-яка держава, а особливо така, якою править тиран, бажає мати зброю, що летить кудись на шаленій швидкості й не може бути зупинена засобами ППО противника. Особливо, якщо ця зброя буде нести ядерний заряд.

Нині гіперзвукові дослідження та експерименти зі створення зброї, здатної працювати на швидкості більш як 5 Махів, є важливим пріоритетом для багатьох держав світу. Можна навіть сказати, що у світі існує змагання за першість у цьому напрямку.

Стоп, але ж Росія вже перемогла у цих гіперзвукових перегонах?

Ніхто нас не слухав. Послухайте зараз,
– Путін у 2018 році фіксує появу в Росії гіперзвукової зброї та демонструє готовність диктувати світу свою волю, тобто шантажувати його.

Мінімум з 2005 року Путін вихвалявся гіперзвуковою зброєю, а у 2018 році у зверненні до Федеральних зборів пригрозив світу великим російським "аналоговнєтом" – гіперзвуковими ракетами, що летять та знищують США. Щоправда, це була анімація, проте слова російського диктатора були дійсно грізними.

Ми розробляємо і ставитимемо на озброєння нові стратегічні високоточні комплекси – такі, яких немає у світі. Це такі системи, які працюватимуть на гіперзвуку, змінюватимуть напрямок за курсом і висотою. Практично невразливі системи, зокрема й для засобів протиракетної оборони,
– Путін 27 вересня 2005 року в ході прямої лінії розповідає мешканцю Іжевська про міць та силу Росії.

Журналісти "російської служби Бі-бі-сі" підрахували, що за наступні 5 років Путін понад 70 разів згадував про "гіперзвук" і в тих чи інших формах обіцяв показати світу нову версію "кузькіної матері".

Про що ж говорив Путін? Таємниці тут не має. Це стратегічний ракетний комплекс шахтного та наземного базування "Авангард", а також авіаційний комплекс – "Кинджал".

Обидва були поставлені на бойове чергування у 2021 році. Пізніше Путіну ще "підвезли" гіперзвукові ракети "Циркон", втім, сам факт їхнього реального існування змушує дотепників відділяти дві останні літери в назві та робити акцент на тому, що залишилося, а ще легітимно називати всіх дотичних до цього пропагандистського проєкту клоунами.

За допомогою “Авангарда” (бойовий блок для ракет "Сармат" з анонсованою швидкістю в (увага) – 27 Махів) передбачалося знищувати Вашингтон, а "Кинджали" мали працювати більш локально.

Наразі існування "Авангарду" не як прототипу, а бойової одиниці нині досі не підтверджено і вважається сумнівним. Це ще не "ракети на воді", як у союзника росіян Сі Цзіньпіна, але близько.

Щодо "Кинджалу", то його Росія застосувала у бойових діях проти України та її цивільної інфраструктури. У 2022 році проти "Кинджалів" в українських ППО не було відповіді, але після появи у вартових неба систем PATRIOT (не найновіших, але надійних) у 2023 році російські "Кинджали" стали регулярно перехоплювати.

Але ж Путін казав, що це "аналоговнєт", який неможливо збити, бо "майже метеорит"?

Як виявилось, можна. І для цього "метеорита" навіть не знадобився Брюс Вілліс. Але як так сталося? А річ у тім, що Х-47М2 "Кинджал" – це не зовсім гіперзвукова ракета.

Так, це не принципово нова розробка, а перероблений під ракету авіаційного базування балістичний снаряд Р-500 "Іскандер". Той самий, яким рекомендували не смішити на самому початку війни Росії проти України, у 2014 році.

Що це означає?

А те, що балістичні ракети дійсно можуть розвинути гіперзвукову швидкість на деяких ділянках своєї траєкторії (коли "падають з неба", точніше – зі стратосфери, гіперзвукову швидкість могла мати навіть нацистська ракета "Фау-2" 80 років тому). Проте це не робить їх гіперзвуковими ракетами, адже вони не можуть маневрувати й взагалі не відповідають міжнародним стандартам для даного типу зброї.

Тобто вся ця історія з гіперзвуковими погрозами Путіна – фікція, ніякої гіперзвукової зброї у Росії не має. Дивно, що було б інакше в країні, більшість досягнень якої є або крадіжками, або обманом.

Як Сталін заповідав

Вихід у Росії в таких ситуаціях традиційний – напустити таємничості та закрутити гайки. Наслідком цих процесів стали репресії проти російських вчених, пов'язаних з теоретичними дослідженнями гіперзвуку. Найбільш відомим є так звана "Новосибірська справа". Саме на її основі написали свій матеріал російські співробітники Бі-бі-сі.

Щоправда, російські журналісти скромно промовчали про те, у зв’язках з якою саме розвідкою звинувачують вчених, того ж Анатолія Маслова чи Дмітрія Колкера. А це, між іншим, зовсім не "недружні країни з агресивного блоку НАТО", а цілком рідний та союзний Китай.

Інша справа, що привід був вигаданий – покійний вже Колкер (ФСБ забрала його в СІЗО просто з лікарні, хоч той був на 4-ій стадії онкозахворювання та помер за 2 дні по арешту) просто читав лекції з фізики китайським студентам. У Маслова онуки Дзержинського знайшли "зраду" в науковій статті. В обидвох випадках матеріали перед їхнім викладенням пройшли перевірку в спеціальних служб і їхні автори отримали "добро".

У цій ситуації викликає сумнів здатність експертів ФСБ взагалі зрозуміти, що вони рецензують, а тому, схоже, відбувався процес пошуку просто знайомих слів або в форматі "за тегом". Адже заарештовані вчені не мали стосунку до розробки зброї, а займаються фундаментальними дослідженнями (тобто є Ейнштейнами, а не Оппенгеймерами).

У матеріалах (справи) мовиться, що Росія має передові технології у сфері гіперзвукових озброєнь, аналогів яких немає у всьому світі. І нібито за цим полюють представники іноземних розвідок,
– правозахисник Євгеній Смірнов про значущість справ вчених-зрадників для керівництва Росії (цитата за матеріалом "російської служби Бі-бі-сі").

У згаданій статті "Бі-бі-сі" робиться припущення, що це все робилося і робиться за наказом Путіна, принаймні, так стверджує представник репресованих вчених – адвокат Євгеній Смірнов. Він стверджував, що справи про "зраду" перебувають на особистому контролі російського президента.

Також Смірнов стверджує, що метою репресій було не викриття конкретних осіб, а фактична профілактика: "Завданням було не знайти винних, а в кожному інституті посадити по кілька людей".

У це можна легко повірити, адже саме так колись робив і Сталін в часи так званих "ядерних перегонів". У СРСР з науковцями традиційно не гралися – спочатку весь цвіт науки було знищено чи майже знищено у 30-ті. Потім тих, хто дивом вижив (як Корольов) загнали у "шарашки" та примусили працювати за їжу та під страхом смерті.

Але й цього було мало – знадобилися "трофейні" вчені з переможеної нацистської Німеччини (нагадаємо, вони всі поголовно були "поза політикою") та шпигуни / перебіжчики з США. Завдяки їм і виник радянський ядерний проєкт і радянська космічна програма.

І на всіх цих напрацюваннях нині й сидить Росія та російська наука, не вигадуючи нічого принципово нового, експлуатуючи спадщину середини минулого століття. При цьому російська влада вперто називає батьком "ядерного проєкту" кривавого сталінського менеджера Берію.

Питання, чи може виникнути в таких умовах принципово новий прорив у науці, що призведе до створення революційної зброї, якщо в країні навіть не можуть зробити звичайні мікросхеми, є риторичним.

Сигнал на вихід

Цікаво, що в розслідуванні нічого нема про політичні погляди репресованих (а його автори навіть не думають ставити питання, наскільки нині моральним є взагалі займатись наукою в тоталітарному фашистському утворенні, що розв'язало геноцидну війну проти колишньої колонії, народу якої відмовляє в ідентичності). То ж можна припустити, що вони були цілком лояльні до путінського терористичному режиму і не вбачали нічого злочинного в тому, щоб служити йому, залишаючись "поза політикою".

Як бачимо, цього виявилось замало. У Росії не стали чекати, поки пани Маслов, Звягінцев, Шиплюк та інші репресовані вчені стануть російськими Вернерами фон Браунами (батько одночасно німецької та американської ракетної програми – 24 Канал), а вирішили діяти превентивно. Загальна істерія зобов'язує.

Нині для російських вчених єдиним прийнятним варіантом є втеча з Росії, публічне зречення фашистського режиму та робота. Це вже, до речі, масово відбувається – з 2012 по 2021 роки число вчених, які залишають Росію, збільшилось у 5 разів. Після повномасштабного вторгнення ці показники знову зросли.

"Новосибірська справа" – яскрава реклама того, що держава планує робити з вченими. Також деяке розуміння дає й історія. Нагадаємо, що після вчених Сталін почав репресії проти лікарів.

Для України репресії в Росії проти вчених – це добрий знак.

  • По-перше, це послаблює інтелектуальний потенціал ворога, а значить – прискорює його крах.
  • По-друге, це означає, що ніякої справжньої гіперзвукової зброї (як і танків "Армата", винищувачів п'ятого покоління чи навіть власних, а не куплених в Ізраїлю чи Ірану безпілотників) у росіян не буде.

Вони, як і в минулому столітті будуть давити "м'ясом" і сподіватись на великий російський "авось".

Теги за темою
ЗброяФСБ
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Apple випустила бета-версію iOS 18.4 з функцією пріоритетних повідомлень
InternetUA
2025-02-24T12:31:02Z
Найбюджетніший і неймовірно простий салат - справжній фаворит
GlavRed
2025-02-24T12:27:50Z
MacBook Air с процесором M4 може вийти вже в березні
InternetUA
2025-02-24T12:19:35Z
Туреччина представила варіант дрона Bayraktar TB2 зі ШІ та новим двигуном
InternetUA
2025-02-24T12:01:31Z
На відео тонкого Samsung Galaxy S25 Edge «засвітився» ще й Google Pixel 9a
ITC
2025-02-24T11:55:15Z
Фальшиві Seagate: вживані HDD продають як нові, параметри SMART затирають
ITC
2025-02-24T11:51:41Z
Штучний інтелект розшифрував ДНК за 10 хвилин замість кількох днів
InternetUA
2025-02-24T11:48:18Z
Гравці роздобули диски з Assassin’s Creed Shadows за місяць до релізу — геймплей та спойлери вже у мережі
ITC
2025-02-24T11:46:55Z
Успішну Marvel Rivals ледь не скасували — що відбувається у NetEase
ITC
2025-02-24T11:46:15Z
Як довго можна зберігати яйця в холодильнику: експерти дали несподівану відповідь
GlavRed
2025-02-24T12:27:35Z
Райської насолоди забагато не буває: готуємо неймовірний рулет "Баунті" без випікання
24tv
2025-02-24T12:24:25Z
Ці 4 речі не визначають тебе: саме час припинити їх соромитися
24tv
2025-02-24T11:54:19Z
Найкращі привітання з Масляною - прикольні картинки і красиві слова
GlavRed
2025-02-24T11:51:37Z
Якщо на вашому подвір’ї росте волоський горіх, ніколи його не спилюйте, і ось чому
TSN
2025-02-24T11:51:16Z
Один із найменших будинків у світі може вмістити 6 мешканців: як це можливо
24tv
2025-02-24T11:48:33Z
Розвалить стосунки: чого чекати від ретро Венери 2025 усім знакам зодіаку
GlavRed
2025-02-24T11:27:06Z
Коли сіяти помідори на розсаду за місячним календарем: будуть міцні та соковиті
24tv
2025-02-24T11:24:10Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 24 лютого 2025 року
Фокус
2025-02-24T10:18:29Z
Кількість поранених унаслідок удару РФ по селу на Харківщині зросла до чотирьох
УкраинФорм
2025-02-24T12:27:45Z
В Луцьку викрито мережу з торгівлі алкогольним контрафактом
ГЛАВКОМ NET
2025-02-24T12:24:03Z
В Одесі затримали 17-річного хлопця, який пограбував жінку
Украина Криминальная
2025-02-24T12:21:55Z
На Київщині та ще низці областей - знову повітряна тривога
УкраинФорм
2025-02-24T12:21:32Z
Ліквідація наслідків удару БпЛа по об’єкту «Укриття»: чи є зміни радіаційного фону
ГЛАВКОМ NET
2025-02-24T12:00:22Z
Рятувальники показали, як ліквідовують осередки тління на ЧАЕС
УкраинФорм
2025-02-24T11:24:50Z
У Баку розслідують масове отруєння етиловим спиртом: 15 загиблих
1News
2025-02-24T11:09:37Z
У російській Рязані скаржились на вибухи та пожежу: дрони могли атакувати НПЗ
24tv
2025-02-24T10:57:26Z
Поліція Хустщини затримала зловмисника, причетного до переправлення ухилянтів за кордон
Украина Криминальная
2025-02-24T10:45:14Z
Ямал може пропустити матч проти Атлетіко в Кубку Іспанії
Football.ua
2025-02-24T12:28:58Z
Українські спортсмени потрапили до відео Зеленського до річниці повномасштабної війни
24tv
2025-02-24T12:09:33Z
Іско: З Антоні легко грати, він дуже талановитий
Football.ua
2025-02-24T11:45:45Z
Марченко: Дізнався за два дні до початку матчу, що я буду грати проти Ворскли
Football.ua
2025-02-24T11:31:52Z
Україна має подвійний п'єдестал етапу Кубка Європи із фристайлу
УкраинФорм
2025-02-24T11:30:56Z
Кальярі — Ювентус 0:1 Відео гола та огляд матчу Серії А
Football.ua
2025-02-24T11:27:01Z
Знаменитий бразильський футболіст забив гол прямим ударом з кутового
ZN UA
2025-02-24T11:22:29Z
Роналду звернувся до Усика: що сказав легендарний португалець
24tv
2025-02-24T11:18:30Z
Українські сумоїсти виграли рейтинговий турнір в Естонії
УкраинФорм
2025-02-24T11:07:06Z
Харків модернізує систему опалення під час війни
Мій Харків
2025-02-24T12:28:22Z
Буде +8 градусів і дощі: синоптик назвала дату різкого потепління
GlavRed
2025-02-24T12:27:49Z
"Прорив на будь-якій ділянці": коли Путін знову накаже піти на міста України
GlavRed
2025-02-24T12:27:36Z
У вівторок в Україні без опадів, вдень до +8°
УкраинФорм
2025-02-24T12:21:40Z
Чи запровадять карантин у школах Львова цього тижня
24tv
2025-02-24T12:12:08Z
Південний міст буде відкрито для приватних авто? Кличко зробив заяву
ГЛАВКОМ NET
2025-02-24T12:12:04Z
У Харкові викрито ворожого пропагандиста, який публічно захоплювався російською армією
Мій Харків
2025-02-24T12:10:59Z
У Києві за три роки повномасштабної війни загинули 210 цивільних, серед них - 11 дітей
УкраинФорм
2025-02-24T12:09:50Z
Одеська поліція розшукує 15-річну дівчину
Украина Криминальная
2025-02-24T12:09:03Z
Диван зачекає: куди піти у Києві на цьому тижні, 24 – 28 лютого
VGorode
2025-02-24T12:30:50Z
"Збив на переході": з відомою співачкою стався нещасний випадок
GlavRed
2025-02-24T12:30:36Z
Дрю Беррімор показала, як смачно приготувати яєчню на сніданок: цей рецепт змінить ваше життя
24tv
2025-02-24T12:18:31Z
Біль від утрати, сльози доньки і почесне звання: Тоня Матвієнко довела до мурах концертом у Києві
TSN
2025-02-24T12:03:58Z
Популярну українську співачку Сашу Кольцову збили на пішохідному переході
TSN
2025-02-24T11:34:21Z
Реліз фільму «Людина-павук 4» перенесли на нову дату — і винен в цьому Крістофер Нолан
ITC
2025-02-24T11:31:42Z
"Прихована" кухня: дизайнер створив для подружжя незвичний простір
24tv
2025-02-24T11:27:52Z
Роль ділового стилю в сучасному гардеробі
CutInsight
2025-02-24T11:27:07Z
Євробачення-2025: Україна рвонула вперед у новому рейтингу букмекерів
GlavRed
2025-02-24T11:27:05Z
Перший чоловік, якому трансплантували обличчя, показав фото казкового весілля
TSN
2025-02-24T12:30:31Z
Азербайджан закрив місцеву філію «Россия сегодня» і скасував акредитацію «Голосу Америки»
Детектор М
2025-02-24T12:30:25Z
У Резерв+ вже можна подати заявку на укладання "Контракт 18-24"
Комсомольская правда
2025-02-24T12:24:47Z
Міністр оборони Данії: європейські країни зацікавлені в оборонних розробках України
Европейская правда
2025-02-24T12:19:31Z
Канада передасть Україні понад 20 бронемашин та тренажери для F-16
Европейская правда
2025-02-24T12:15:08Z
3 роки невтомної боротьби: українські зірки, які мужньо захищають країну
24tv
2025-02-24T12:09:49Z
Україна зробила 18 "Богдан" за два місяці, Європа витратила б роки – віцепрем'єр Данії
Лига
2025-02-24T12:06:14Z
Британія виділяє рекордні $5,7 млрд військової допомоги Україні – Стармер
Лига
2025-02-24T12:06:12Z
Яку допомогу отримала Україна на річницю повномасштабної війни: повний список
ГЛАВКОМ NET
2025-02-24T12:03:39Z
Чому не можна заводити будильник на ранок: відповідь здивує багатьох
GlavRed
2025-02-24T12:27:25Z
Популярний горіх здатен покращувати роботу мозку
24tv
2025-02-24T12:03:15Z
Чим небезпечні консервовані овочі і фрукти та яку альтернативу обрати
Знай
2025-02-24T11:51:08Z
Японські вчені створили найбільшу у світі біогібридну роботизовану руку з живими м'язовими тканинами
InternetUA
2025-02-24T11:16:57Z
Як покращити здоров’я легенів за допомогою натуральних продуктів
360ua.news
2025-02-24T11:00:44Z
Різницю помітите відразу: ось для чого насправді до тіста додають горілку
24tv
2025-02-24T10:45:13Z
Лікарка назвала популярний продукт, який ніколи не купує у супермаркеті
Фокус
2025-02-24T10:15:06Z
Вчені розповіли, скільки підлітки можуть сидіти у смартфоні
InternetUA
2025-02-24T09:46:36Z
У США найскладніший сезон грипу за останні 15 років
360ua.news
2025-02-24T09:21:30Z
Гранти на сади та теплиці: за час дії програми виплачено 1,2 млрд грн
AgroPortal
2025-02-24T12:30:02Z
Перерахунок виплат для працюючих пенсіонерів: коли чекати
Фокус
2025-02-24T12:27:20Z
Нацбанк до третьої річниці повномасштабної війни випустив пам'ятну монету «Тримаймо стрій!»
УкраинФорм
2025-02-24T12:24:43Z
Чотири країни ЄС прагнуть повернення довоєнних квот на українську продукцію
24tv
2025-02-24T12:15:08Z
Україна в березні отримає від ЄС 3,5 млрд євро – фон дер Ляєн
Европейская правда
2025-02-24T12:06:24Z
Російська нафта суттєво впала в ціні: за скільки можна купити 1 барель Urals
24tv
2025-02-24T12:03:24Z
Переведення елеваторів на альтернативні джерела забезпеує економіку й енергонезалежність
AgroPortal
2025-02-24T12:00:49Z
ЄС витратив більше на російську нафту та газ, ніж на допомогу Україні – The Guardian
ZN UA
2025-02-24T11:42:53Z
Експорт зернових залізницею показав спад у лютому
Хвиля
2025-02-24T11:37:17Z
Що буде з машиною на "автоматі", якщо на ходу увімкнути задню передачу
ТСН
2025-02-24T12:21:41Z
В Україні виготовлено черговий самоскид на шасі Dongfeng
AutoCentre
2025-02-24T12:10:16Z
Водії терміново повинні перевірити фари, інакше можуть залишитись без прав: подробиці
ТСН
2025-02-24T12:03:53Z
BMW розкрила технічні подробиці електромобілів Neue Klasse
AutoGeek
2025-02-24T11:48:20Z
Skoda готує стильного конкурента Tesla Model Y: що відомо про новинку
AutoCentre
2025-02-24T11:04:25Z
Стрімке падіння: у Китаї в 3,5 рази знизився попит на електромобілі Volkswagen
AutoGeek
2025-02-24T10:45:55Z
Представлено нову Honda Accord: всі подробиці
ЗаРулем
2025-02-24T10:24:22Z
Розкішне американське авто 60-х простояло понад 40 років в старому сараї
Фокус
2025-02-24T10:21:21Z
Подивіться на позашляховий Lamborghini Urus із 33-дюймовими шинами
AutoCentre
2025-02-24T10:12:19Z
Зеленський подякував українцям за мужність і незламність у річницю вторгнення
360ua.news
2025-02-24T12:27:57Z
Стефанішина заявила про фінальну фазу "конструктивних переговорів" щодо угоди зі США
Европейская правда
2025-02-24T12:27:42Z
Американський дипломат назвав ключову помилку США та Європи щодо України
TSN
2025-02-24T12:27:24Z
Мир в Україні повинен містити план реінтеграції окупованих територій - премʼєр Хорватії
УкраинФорм
2025-02-24T12:25:52Z
FT: Зеленський кричав на міністра фінансів США, коли той приїхав до Києва
Лига
2025-02-24T12:25:40Z
Опонент Трампа, TESLA проти Маска, папа римський каже "Прощавайте". Найкращі історії світу
Лига
2025-02-24T12:24:33Z
Психологиня пояснила, чому Трамп обрав Зеленського "мішенню" для нападок
24tv
2025-02-24T12:24:05Z
Профільна єврокомісарка розповіла про зобов’язання ЄС щодо вступу України
Европейская правда
2025-02-24T12:19:45Z
Міністерка оборони Литви про США: розлучення не варіант
Европейская правда
2025-02-24T12:19:21Z