Рада дозволила спрощену зміну цільового призначення земельних ділянок
Верховна Рада України прийняла в цілому проект закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України для залучення інвестицій з метою швидкої відбудови України» №9627, який передбачає спрощення порядку встановлення та зміни цільового призначення земельних ділянок на територіях за межами населених пунктів.
Як повідомив народний депутат Ярослав Железняк за затвердження законопроєкту проголосували 234 народних обранців .
Як заявив експерт з питань містобудування Георгій Могильний, навіть після поправок до другого читання в документі, який внесли в Раду «слуги народу», є чимало корупційних моментів, а також він блокує євроінтеграційні процеси.
Зокрема закон дозволяє забудовнику змінювати цільове призначення землі без додаткових контактів з громадою чи місцевою владою поза межами населеного пункту, якщо немає містобудівної документації. При цьому проєкт землеустрою для цього не потрібен.
Мова йде про будівництва промислових і сільськогосподарських підприємств. Документ передбачає зміну цільового призначення ділянки на основі «мотивованого висновку уповноваженого органу містобудування та архітектури сільської, селищної, міської ради щодо можливості розміщення на земельній ділянці відповідного об’єкта згідно з вимогами нормативно-правових актів, будівельних норм, інших нормативних документів, обов’язковість застосування яких встановлена законодавством». При цьому запобіжники, які обмежують видачу такого висновку лише «своїм» чи за домовленістю відсутні.
Натомість автори законопроєкту стверджували, що заклали в нього ідею ліквідації можливості гальмувати чи зупиняти створення нового промислового підприємства чи об’єкта енергетики.
Раніше юристка Ярослава Борка у своїй статті «Від спрощення до неконтрольованої забудови один крок» пояснювала, що без усунення численних корупційних ризиків пропозиції спростити зміну цільового призначення земельних ділянок, щоб прискорити процес відновлення країни, збільшать не інвестиції, а зловживання. Особливо це актуально для великих міст, де ситуація із сумнівними забудовами, де ситуація і так є катастрофічною.