MY.UAНовини
Волинська столиця відьом: зліталися в село на Великдень та збиралися на Панській горі біля липи
Волинська столиця відьом: зліталися в село на Великдень та збиралися на Панській горі біля липи

Волинська столиця відьом: зліталися в село на Великдень та збиралися на Панській горі біля липи

Новина російською
image

Про це село мало хто чув навіть серед мешканців Волині. Втім, назва «столиця відьом» – як прозвали Стобихву - і не має бути на слуху. Село сховалося від людських очей за кілометрами лісів, якими воно оточене з усіх боків.

Дістатися можна лише на своїх двох

Дістатись сюди непросто, що також віднаджує цікавих. Хоча до Луцька – всього 130 км, але за дві години не доїдеш – доведеться витратити щонайменше всі чотири – і не факт, що вкладешся. Маршрутки сюди не ходять, останні сім кілометрів від сусіднього Великого Обзира треба йти пішки. Якщо на машині – можна проїхати лісовою дорогою прямо до великої галявини, на якій і розкинулися десь два десятки старих дерев'яних хат із нечисленними жителями. Це і є Стобихва.

Волинська столиця відьом: зліталися в село на Великдень та збиралися на Панській горі біля липи - Фото 1

84-річна мешканка Стобихви Олена Макарук у деталях пам'ятає розповіді прадіда. Фото: volyn.com.ua

На околиці села на Панській горі ще недавно поскрипувала на вітрі стара липа, що вже віджила своє. Ну як на горі – так, невеликий пагорб, гір на Поліссі немає. Саме до неї, як переказують слова своїх прадідів місцеві, колись і зліталися відьми – раз на рік на Великдень.

- Про відьом у Стобихві мені розповідали мій прадід і дід, - згадує 84-річна мешканка Стобихви Олена Макарук  у розмові з Коротко про. – Окрім мене, у Стобихві мало хто про це знає – ніхто не цікавився, а я була допитливою і завжди ходила до діда послухати ці історії. Хоч і страшно було. У нього завжди ночували мандрівники, які не встигли дістатися поїзда до Поворська, і такі розмови там точилися щовечора. Стару сиву відьму, яка й розповіла дідові Микиті з прадідом Онуфрієм про їхні зборища на горі у Стобихві, вони зустріли у Білій Церкві…

Відьму зустріли, повертаючись до села з евакуації

Це було саме після виселення місцевих під час Першої світової війни. Усього таких вигнань було три – два при "Совєтах". 1939-го всіх вивезли до Бессарабії, другий раз - вже на початку 50-х. Але люди вперто поверталися на старі місця.

До початку XX століття Стобихва була процвітаючим містом із Магдебурським правом, що звільняло від податків. 1915 року почалася масова евакуація.

- Жодної душі не залишилося, - згадує розповіді прадіда Олена Іллівна. - Діда з прадідом та іншими родичами вивезли до Курської та Білгородської областей. Додому вони змогли повернутися лише у 1920-і роки. Добиралися пішки. Зима їх застала у Святошині під Києвом. Там і вирішили пережити холод. Дітей треба було годувати, тож прадід зі старшим сином пішли до Білої Церкви молотити зерно. Ідуть, а назустріч – сива довговолоса стара з милицею. Вони привіталися – чи то словами «Слава Богу», чи «Добрий день». Але там так не віталися, і вона зрозуміла – немісцеві. Почала розпитувати звідки, ті й сказали: «З Волині, ви не знаєте – містечко Стобихва». А вона, виявилось, знає. Каже: «А чи липа на горі поруч із церквою у вас ще є? А дуби поряд? Ми на липі нашій головній шубу шили. З бджолиних крил». Це була відьма – сама зізналася.

У самій Стобихві «своїх» відьом, кажуть, не було. Але були такі, за розповідями, у поселенні на Панській горі. Тут була гарна церква, поряд – цвинтар. Тут проходила дорога з Поворська на білоруський Пінськ. За місцевими переказами, коли в Російській імперії євреям заборонили селитися у великих містах – так звана смуга осілості, вони почали селитися в українських селах. Згідно з переписом 1911 року, у Стобихві проживало 20% юдеїв. Власниками шести місцевих бакалійних магазинів були євреї. Вони ж орендували сусідній водяний млин, а сільські хати розповзлися далі.

На цій же горі росла та сама відьмина липа - вона була настільки величезною, що її не могли обійняти п'ять чоловік.

Ні липи, ні гарної церкви давно немає.

Етномузей просто неба: У таких будинках раніше жили люди на Поліссі. Фото: ФБ Сергій Палько

Перетворювалися на свиней і хапали батюшок за рясу

Липа протрималася довше палаців та церкви – її зрубали кілька років тому. Вікові дуби теж доживають своє – раніше на Великдень біля них молодь палила багаття, на які збирали дрова з усього села. Усохли.

- Липу зрубали як аварійну, - зазначає Коротко про Клавдія Макарук зі Стобихви, яка сьогодні живе в Ковелі. - Там гарна місцевість, унизу теплі джерела, а за ними – річка Стохід. Коли люди повернулися з евакуації після Першої світової, села не було – хати розібрали на бліндажі, а річку на південь за кілька кілометрів можна було переходити по трупах.

Незважаючи на те що вірування відносять відьом до нечистої сили, яка, відповідно, повинна боятися всього, пов'язаного з Богом і вірою, у Стобихву чаклунки зліталися виключно на велике християнське свято – Великдень. Кажуть, навіть до церкви ходили на Всеношну, коли паски святять.

- Як священник виходив із церкви у двір, такі жінки все норовили його за рясу вхопити, - зазначає Олена Макарук. – І незрозуміло, навіщо їм це було. Священника намагалися оточити люди, щоби не допустити до нього відьом. Я сама була свідком цього в сусідньому селі. Щоправда, той батюшка їх не боявся і навіть погрожував кадилом пригріти, якщо близько підійдуть. Цієї ночі вони були особливо активні.

Знайти відьму в селі було важко – на вигляд звичайні жінки, нічим не вирізнялися. Був у місцевих лише один вірний спосіб визначити, хто займається чаклунством. Олена Макарук переказує слова діда.

- Якось дід розговлявся на Великдень, як дивиться у вікно, а до двору біжить свиня, - ділиться Олена Іллівна. - Набрала повний рот гноївки (виділення тварин - для добрив. - Ред.) - і скаче назад. Він схопив палицю, як кинув у неї - та з вереском втекла.

Наступного дня відьму селяни визначали за каліцтвом. Вийшло, каже Олена Іллівна, і того разу.

- Бабуся з гори ранком почала скаржитися, що ногу сильно забила, - згадує переказ Олена Макарук. - Кажуть, що відьмою була вона.

Від відьом серед корінних мешканців місцеві відхрещуються. Говорять, таких не було. Але згадують знахарів: і добрих, здатних вилікувати, і злих, котрі роблять підступи.

Австрійські солдати біля церкви. Фото: monitorwolynski.com

Добрі та злі знахарі

Знахар у Стобихві – це не просто народний лікар або бабка-шептуха, їх наділяли справді чаклунськими властивостями. Знахарем вважали і прадіда Олени Макарук.

- Якось із прадідом не привіталася селянка, - нагадує Олена Іллівна. - Вона з другого кінця села йшла полоти моркву на полі. У селі у нас вірять, якщо раптом бачиш молодого немісцевого пана, та ще й з музичним інструментом – це нечиста сила. І тут вона дивиться, а до грядок підійшов і почав грати на скрипці хлопець. Вона відвернулася - він знову перед нею. Схопила кошик - і додому. А дід сперся на паркан: «А що, вітатися не вмієш?!» Наступного дня її чоловік взяв кварту горілки та пішов до діда мирову пити. Ось таких випадків було дуже багато.

Згадують старожили ще одну історію, схожу на вигадку, але вона кочує з вуст в уста багато покоління поспіль.

– На 13 січня у нас « щедруха », і заведено, що молодь увечері збирається. Дівчата приносять закуску, хлопці – випити та наймають музику, – розповідають місцеві. - Найняли музиканта із сусіднього села, Черська за 20 км, а як почали танцювати – він виліз на лаву. Як дивляться – а в нього хвіст аж під стелю, низькі ж були хати, і на ногах не взуття, а копита! Це були роки, коли приїхали з евакуації після Першої світової.

Ще була, кажуть, і така історія: селяни посварилися із сусідом-знахарем. У них – весілля на носі, а той зачаїв зло, пообіцяв їм помститися на свято. Ті кинулися до іншого знахаря, щоби прийшов і вберіг.

– І ось уже батьки молодої йдуть на весілля, а той знахар вікно відчинив і виставив голову – чаклує, – згадує Олена Макарук. – І тут у нього, як у оленя, роги виросли – він не може назад у хату влізти. Хтось хрестився, хтось сміявся, але все пройшло добре. Роги йому той знахар «зняв», наказав нікого на весіллі не чіпати.

Єдиний переселенець "з великої землі"

Свої дослідження краєзнавець Сергій Ус публікує у книгах. Фото: polissia.net

Історію села сьогодні досліджує краєзнавець Сергій Ус. Він єдиний «новенький» тут, який не має місцевого коріння. Переїхав у волинську глибинку дев'ять років тому і оселився серед лісів, за що серед знайомих отримав прізвисько Лісовик.

- До Першої світової це тоді ще містечко було круте: тут проводили чотири ярмарки на рік, - ділиться з Коротко про Сергій Ус. – Тоді тут мешкало близько півтори тисячі осіб, залишилося чоловік 30. Для порівняння, у райцентрі Камінь-Каширський тоді проводили три ярмарки на рік. У Стобихві був колгосп, школа, садок, будинок культури, фельдшерський пункт… Зараз нічого немає, в єдину крихітну крамничку хліб привозять раз на тиждень.

Уся «цивілізація» з'їхала на північ від Стобихви – у Великий Обзир. Хоча медиків наразі немає навіть тут. Найближчий лікар – у Піщаному за 15 км.

Наразі місцевих у селі залишилося небагато, близько 30 осіб. Фото: ФБ Сергій Палько

У травні та червні краще не їхати

Комфортних кам'яних котеджів тут немає, всі будинки дерев'яні. Воно й зрозуміло, довкола, аж до горизонту, густі ліси. Полісся... А найближчий гранітний кар'єр знаходиться за сотню кілометрів на Рівненщині. На Волині кар'єрів нема. Перевезення щебеню обійдеться дорожче за його вартість. Тому й роблять некапітальні споруди, інколи навіть без фундаменту.

Але є в таких будинках і плюси - в них набагато тепліше взимку, та й це як-не-як екобудівництво - дерево обмазують глиною. Щоправда, якщо будинок порожній і за ним не доглядати, довго не простоїть.

Сьогодні Стобихва завмерла в очікуванні літа: у ці місяці зрідка приїжджають туристи. Запропонувати їм, крім сплаву на байдарках річкою Стохід, історій про відьми та перекази про зйомки тут фільму «Микола Вавілов» (1990) про радянського академіка-біолога, в якому знімався Богдан Ступка, особливо нема чого. Але багатьом достатньо і цього. Тоді у фільмі знімали і місцевих, а в них, і у Олени Макарук, жили актори. Щоправда, Богдан Ступка все ж таки віддав перевагу готелю в Ковелі, звідки його щодня привозили на зйомки.

Для поїздки до Стобихви місцеві радять обирати час: якщо їхати на Волинь у травні-червні, то незабутні враження можуть залишитися не тільки від переказів про відьом, Богдана Ступка, бойові дії вздовж річки під час давно минулих війн та триразове виселення місцевих, а й від величезних комарів та мурах.

Теги за темою
История
Джерело матеріала
Згадувані персони
Белорусская оппозиционерка украла грант на 107 000 долларов - хакеры
Корреспондент
Победительница "Битвы экстрасенсов" назвала дату масштабной атаки РФ на Украину
TSN
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
МИД РФ сделал заявление о "возвращении" Украины в границы 1991 года
Comments UA
Пакистан озвучил свои потери во время конфликта с Индией
Корреспондент
Глава оккупационной администрации Каховки получил 15 лет тюрьмы
Корреспондент
В Мексике в прямом эфире убили кандидатку в мэры
Корреспондент
Трамп озвучил новое требование к Украине после речи Путина
Telegraf
Портников объяснил, почему Путин отказался от прекращения огня и предложил переговоры
TSN
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
"Мисс Украина 2023" оконфузилась заявлением о селе
Comments UA
Степан Казанин резко высказался об исчезновении Елены Кравец из "Квартал 95": "Мы ее научили..."
Знай
"Это слезы...": жена Виктора Павлика внезапно заговорила о втором ребенке
Знай
Жерар Депардье получил условный срок по делу о домогательствах
Корреспондент
Дочки P. Diddy покинули зал суда во время откровенных показаний
Корреспондент
София Ротару продала элитную недвижимость в Москве: насколько продешевила певица
Знай
Необратимые изменения: врач рассказал о диагнозе известной российской певицы, заставившей ее уйти со сцены
Comments UA
От гламурной блонды до элегантной леди: как изменилась Оля Полякова за 20 лет
Gazeta UA
Украинки не планируют возвращаться домой после войны: результаты опроса
Comments UA
Под заснеженной горой может скрываться вход в "мир пришельцев": документы ЦРУ
Фокус
На каком расстоянии от забора можно сажать дерево в Украине
UAToday
Пенсионерам выплатят специальные надбавки: какие суммы обещают
Знай
ГУР показало, как ракетами С-200 бьют по россиянам
Корреспондент
Регистрация кошек и собак: что нужно знать
Корреспондент
Жители российского города дрались за кашу возле «поезда победы»
Корреспондент
Делал селфи: Зеленский вышел в центр Киева и фотографировался с людьми, — соцсети
Фокус
Названо количество пользователей искусственного интеллекта среди украинцев
Корреспондент
7 важных открытий о том, как алкоголь влияет на наше тело
UAToday
Завтрак для женщин: что должно быть в рационе каждой
Gazeta UA
Ученые открыли редкую мутацию, которая позволяет высыпаться всего за 4 часа
Факти ICTV
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
Какие продукты нужно есть для укрепления костей
UAToday
Болезнь Лайма: мифы, факты и как уберечься
VGorode
Какие 2 продукта нужно обязательно есть, чтобы улучшить память и защитить мозг от старения
UAToday
Операция через глаз: американцы удалили опасную опухоль позвоночника
Новости Украины
Сезонные рецепты: как приготовить спаржу с соусом голландайз
Фокус
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
ЕБРР ухудшил прогноз роста ВВП Украины
Корреспондент
Украина прошла экватор посевной - Шмыгаль
Корреспондент
Какие недостатки имеет план ЕС по прекращению импорта энергоносителей из РФ и что делать Украине
Европейская правда
Курсы доллара и евро упали в обменных пунктах
Корреспондент
В Украине растет инфляция: с июля 2025 могут повысить минимальную зарплату
VGorode
В Украине продолжается снижение потребления электроэнергии
Корреспондент
КНР отменила запрет на прием поставок самолетов Boeing - СМИ
Корреспондент
Венгрия из-за рекордного дефицита заморозила часть бюджетных расходов
Корреспондент
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 13 мая в Украине
UAToday
Остаемся без еды: Украину накроет опасная жара и засуха уже летом, что обещает прогноз погоды
Знай
В России жалуются на массированную атаку БПЛА
Корреспондент
Медсестра одним выстрелом из гранатомета уничтожила группу оккупантов
Comments UA
Двум надзирателям пыточной на Харьковщине сообщили о подозрении
Корреспондент
Армия РФ атакует на 11 направлениях - Генштаб
Корреспондент
Новое наступление ВСУ? Бои в Курской области
Корреспондент
В Киеве прохладно и сыро: синоптики обновили прогноз на субботу
Gazeta UA
Подрыв Каховской ГЭС: на Днепропетровщине планируют наполнить водохранилище
Корреспондент
На Киевщине задержали мужчину за изнасилование 15-летней девушки
Корреспондент
Учительница физики из Прикарпатья получила десять лет заключения за распространение наркотиков
Апостроф
Над Москвой гремят взрывы
Корреспондент
В Запорожье возросло число травмированных. В ГСЧС показали последствия атаки 6 мая
ZN UA
Неаполь всколыхнуло мощное землетрясение
Корреспондент
Задержаны поджигатели, которые работали на РФ
Корреспондент
Массированная атака РФ на Запорожье: количество раненых резко возросло
Comments UA
В России девушка подожгла пять автомобилей Росгвардии
Корреспондент
Судье грозит 12 лет за присвоение арендованной квартиры
Корреспондент
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
На складе Tesla накоплено более 10 тысяч непроданных пикапов Cybertruck
Корреспондент
Шлем пилота Формулы 1 продан за рекордную сумму
Корреспондент
Audi отзывает около 90 тысяч автомобилей из-за утечки моторного масла
Корреспондент
Руководство Формулы-1 может неожиданно смениться
Корреспондент
Универсальный транспорт: представлен оригинальный автодом-амфибия
Фокус
Уклонистам не оставят ничего: заберут деньги, авто и жилье
Знай
Большой вэн и еще большие возможности: Toyota Proace и Proace Verso тест
Корреспондент
Как правильно действовать, если ваше авто заблокировали на парковке
Comments UA
Муравьи исчезнут с участка раз и навсегда: просто смешайте сахар с этим средством
Telegraf
Туристы случайно нашли 7-килограммовый клад золота и серебра в горах Чехии
Апостроф
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
США недополучат $12,5 млрд от туризма в 2025 году
Корреспондент
Британец завершил 8-месячный триатлон на Эвересте
Корреспондент
Раки должны довериться тишине, а Скорпионам пора остановиться: астрологический прогноз на рунах на 13 мая 2025 года
TSN
5 самых популярных заправок, которые сделают любой салат вкуснее
TSN
"Згідний" или "згодний": языковед разъяснил употребление схожих слов
TSN
Осимхен выбрал для себя приоритетный клуб для дальнейшей карьеры
Корреспондент
Условия приняты: Комо оставляет тренера
Корреспондент
Фонд Favbet поддержал молодежь на «Олимпийских надеждах»: в Киеве прошли соревнования по боксу и дзюдо
FaceNews
Было обидно: Ярмоленко поделился воспоминаниями о Лиге наций без него
Корреспондент
Ярмоленко рассказал о нереализованных амбициях в европейском футболе
Корреспондент
Ярмоленко прокомментировал свое будущее в Динамо
Корреспондент
Один из лидеров Реала готовится к уходу в межсезонье
Корреспондент
Соперник Богачука сделал громкое заявление перед боем
Корреспондент
Финал Лиги Европы доверили судье из Лиги чемпионов
Корреспондент
Microsoft объяснила подорожание новых игр для Xbox Series X|S
GameMag
Google обновляет свой логотип "G" впервые за 10 лет
Корреспондент
Украинский турнирный оператор объявил о проведении Budapest Major 2025
Корреспондент
Можно не заряжать 2 месяца: вышел "неубиваемый" смартфон Doogee V Max S
Фокус
Сегодня над Украиной взойдет Цветочное полнолуние - чем особенна эта ночь?
Новости Украины
Вебінар: Гранти для фермерів. Хто отримає, хто — ні
AgroNews
Надежно и безопасно: как сохранить фотографии, но обойтись без Google Photos
Фокус
The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered установила рекорд по модам: 123 в день
Знай
iPhone подорожает. Эксперты называют скрытые причины
ZN UA