MY.UAНовини
Волинська столиця відьом: зліталися в село на Великдень та збиралися на Панській горі біля липи
Волинська столиця відьом: зліталися в село на Великдень та збиралися на Панській горі біля липи

Волинська столиця відьом: зліталися в село на Великдень та збиралися на Панській горі біля липи

Про це село мало хто чув навіть серед мешканців Волині. Втім, назва «столиця відьом» – як прозвали Стобихву - і не має бути на слуху. Село сховалося від людських очей за кілометрами лісів, якими воно оточене з усіх боків.

Дістатися можна лише на своїх двох

Дістатись сюди непросто, що також віднаджує цікавих. Хоча до Луцька – всього 130 км, але за дві години не доїдеш – доведеться витратити щонайменше всі чотири – і не факт, що вкладешся. Маршрутки сюди не ходять, останні сім кілометрів від сусіднього Великого Обзира треба йти пішки. Якщо на машині – можна проїхати лісовою дорогою прямо до великої галявини, на якій і розкинулися десь два десятки старих дерев'яних хат із нечисленними жителями. Це і є Стобихва.

84-річна мешканка Стобихви Олена Макарук у деталях пам'ятає розповіді прадіда. Фото: volyn.com.ua

На околиці села на Панській горі ще недавно поскрипувала на вітрі стара липа, що вже віджила своє. Ну як на горі – так, невеликий пагорб, гір на Поліссі немає. Саме до неї, як переказують слова своїх прадідів місцеві, колись і зліталися відьми – раз на рік на Великдень.

- Про відьом у Стобихві мені розповідали мій прадід і дід, - згадує 84-річна мешканка Стобихви Олена Макарук  у розмові з Коротко про. – Окрім мене, у Стобихві мало хто про це знає – ніхто не цікавився, а я була допитливою і завжди ходила до діда послухати ці історії. Хоч і страшно було. У нього завжди ночували мандрівники, які не встигли дістатися поїзда до Поворська, і такі розмови там точилися щовечора. Стару сиву відьму, яка й розповіла дідові Микиті з прадідом Онуфрієм про їхні зборища на горі у Стобихві, вони зустріли у Білій Церкві…

Відьму зустріли, повертаючись до села з евакуації

Це було саме після виселення місцевих під час Першої світової війни. Усього таких вигнань було три – два при "Совєтах". 1939-го всіх вивезли до Бессарабії, другий раз - вже на початку 50-х. Але люди вперто поверталися на старі місця.

До початку XX століття Стобихва була процвітаючим містом із Магдебурським правом, що звільняло від податків. 1915 року почалася масова евакуація.

- Жодної душі не залишилося, - згадує розповіді прадіда Олена Іллівна. - Діда з прадідом та іншими родичами вивезли до Курської та Білгородської областей. Додому вони змогли повернутися лише у 1920-і роки. Добиралися пішки. Зима їх застала у Святошині під Києвом. Там і вирішили пережити холод. Дітей треба було годувати, тож прадід зі старшим сином пішли до Білої Церкви молотити зерно. Ідуть, а назустріч – сива довговолоса стара з милицею. Вони привіталися – чи то словами «Слава Богу», чи «Добрий день». Але там так не віталися, і вона зрозуміла – немісцеві. Почала розпитувати звідки, ті й сказали: «З Волині, ви не знаєте – містечко Стобихва». А вона, виявилось, знає. Каже: «А чи липа на горі поруч із церквою у вас ще є? А дуби поряд? Ми на липі нашій головній шубу шили. З бджолиних крил». Це була відьма – сама зізналася.

У самій Стобихві «своїх» відьом, кажуть, не було. Але були такі, за розповідями, у поселенні на Панській горі. Тут була гарна церква, поряд – цвинтар. Тут проходила дорога з Поворська на білоруський Пінськ. За місцевими переказами, коли в Російській імперії євреям заборонили селитися у великих містах – так звана смуга осілості, вони почали селитися в українських селах. Згідно з переписом 1911 року, у Стобихві проживало 20% юдеїв. Власниками шести місцевих бакалійних магазинів були євреї. Вони ж орендували сусідній водяний млин, а сільські хати розповзлися далі.

На цій же горі росла та сама відьмина липа - вона була настільки величезною, що її не могли обійняти п'ять чоловік.

Ні липи, ні гарної церкви давно немає.

Етномузей просто неба: У таких будинках раніше жили люди на Поліссі. Фото: ФБ Сергій Палько

Перетворювалися на свиней і хапали батюшок за рясу

Липа протрималася довше палаців та церкви – її зрубали кілька років тому. Вікові дуби теж доживають своє – раніше на Великдень біля них молодь палила багаття, на які збирали дрова з усього села. Усохли.

- Липу зрубали як аварійну, - зазначає Коротко про Клавдія Макарук зі Стобихви, яка сьогодні живе в Ковелі. - Там гарна місцевість, унизу теплі джерела, а за ними – річка Стохід. Коли люди повернулися з евакуації після Першої світової, села не було – хати розібрали на бліндажі, а річку на південь за кілька кілометрів можна було переходити по трупах.

Незважаючи на те що вірування відносять відьом до нечистої сили, яка, відповідно, повинна боятися всього, пов'язаного з Богом і вірою, у Стобихву чаклунки зліталися виключно на велике християнське свято – Великдень. Кажуть, навіть до церкви ходили на Всеношну, коли паски святять.

- Як священник виходив із церкви у двір, такі жінки все норовили його за рясу вхопити, - зазначає Олена Макарук. – І незрозуміло, навіщо їм це було. Священника намагалися оточити люди, щоби не допустити до нього відьом. Я сама була свідком цього в сусідньому селі. Щоправда, той батюшка їх не боявся і навіть погрожував кадилом пригріти, якщо близько підійдуть. Цієї ночі вони були особливо активні.

Знайти відьму в селі було важко – на вигляд звичайні жінки, нічим не вирізнялися. Був у місцевих лише один вірний спосіб визначити, хто займається чаклунством. Олена Макарук переказує слова діда.

- Якось дід розговлявся на Великдень, як дивиться у вікно, а до двору біжить свиня, - ділиться Олена Іллівна. - Набрала повний рот гноївки (виділення тварин - для добрив. - Ред.) - і скаче назад. Він схопив палицю, як кинув у неї - та з вереском втекла.

Наступного дня відьму селяни визначали за каліцтвом. Вийшло, каже Олена Іллівна, і того разу.

- Бабуся з гори ранком почала скаржитися, що ногу сильно забила, - згадує переказ Олена Макарук. - Кажуть, що відьмою була вона.

Від відьом серед корінних мешканців місцеві відхрещуються. Говорять, таких не було. Але згадують знахарів: і добрих, здатних вилікувати, і злих, котрі роблять підступи.

Австрійські солдати біля церкви. Фото: monitorwolynski.com

Добрі та злі знахарі

Знахар у Стобихві – це не просто народний лікар або бабка-шептуха, їх наділяли справді чаклунськими властивостями. Знахарем вважали і прадіда Олени Макарук.

- Якось із прадідом не привіталася селянка, - нагадує Олена Іллівна. - Вона з другого кінця села йшла полоти моркву на полі. У селі у нас вірять, якщо раптом бачиш молодого немісцевого пана, та ще й з музичним інструментом – це нечиста сила. І тут вона дивиться, а до грядок підійшов і почав грати на скрипці хлопець. Вона відвернулася - він знову перед нею. Схопила кошик - і додому. А дід сперся на паркан: «А що, вітатися не вмієш?!» Наступного дня її чоловік взяв кварту горілки та пішов до діда мирову пити. Ось таких випадків було дуже багато.

Згадують старожили ще одну історію, схожу на вигадку, але вона кочує з вуст в уста багато покоління поспіль.

– На 13 січня у нас « щедруха », і заведено, що молодь увечері збирається. Дівчата приносять закуску, хлопці – випити та наймають музику, – розповідають місцеві. - Найняли музиканта із сусіднього села, Черська за 20 км, а як почали танцювати – він виліз на лаву. Як дивляться – а в нього хвіст аж під стелю, низькі ж були хати, і на ногах не взуття, а копита! Це були роки, коли приїхали з евакуації після Першої світової.

Ще була, кажуть, і така історія: селяни посварилися із сусідом-знахарем. У них – весілля на носі, а той зачаїв зло, пообіцяв їм помститися на свято. Ті кинулися до іншого знахаря, щоби прийшов і вберіг.

– І ось уже батьки молодої йдуть на весілля, а той знахар вікно відчинив і виставив голову – чаклує, – згадує Олена Макарук. – І тут у нього, як у оленя, роги виросли – він не може назад у хату влізти. Хтось хрестився, хтось сміявся, але все пройшло добре. Роги йому той знахар «зняв», наказав нікого на весіллі не чіпати.

Єдиний переселенець "з великої землі"

Свої дослідження краєзнавець Сергій Ус публікує у книгах. Фото: polissia.net

Історію села сьогодні досліджує краєзнавець Сергій Ус. Він єдиний «новенький» тут, який не має місцевого коріння. Переїхав у волинську глибинку дев'ять років тому і оселився серед лісів, за що серед знайомих отримав прізвисько Лісовик.

- До Першої світової це тоді ще містечко було круте: тут проводили чотири ярмарки на рік, - ділиться з Коротко про Сергій Ус. – Тоді тут мешкало близько півтори тисячі осіб, залишилося чоловік 30. Для порівняння, у райцентрі Камінь-Каширський тоді проводили три ярмарки на рік. У Стобихві був колгосп, школа, садок, будинок культури, фельдшерський пункт… Зараз нічого немає, в єдину крихітну крамничку хліб привозять раз на тиждень.

Уся «цивілізація» з'їхала на північ від Стобихви – у Великий Обзир. Хоча медиків наразі немає навіть тут. Найближчий лікар – у Піщаному за 15 км.

Наразі місцевих у селі залишилося небагато, близько 30 осіб. Фото: ФБ Сергій Палько

У травні та червні краще не їхати

Комфортних кам'яних котеджів тут немає, всі будинки дерев'яні. Воно й зрозуміло, довкола, аж до горизонту, густі ліси. Полісся... А найближчий гранітний кар'єр знаходиться за сотню кілометрів на Рівненщині. На Волині кар'єрів нема. Перевезення щебеню обійдеться дорожче за його вартість. Тому й роблять некапітальні споруди, інколи навіть без фундаменту.

Але є в таких будинках і плюси - в них набагато тепліше взимку, та й це як-не-як екобудівництво - дерево обмазують глиною. Щоправда, якщо будинок порожній і за ним не доглядати, довго не простоїть.

Сьогодні Стобихва завмерла в очікуванні літа: у ці місяці зрідка приїжджають туристи. Запропонувати їм, крім сплаву на байдарках річкою Стохід, історій про відьми та перекази про зйомки тут фільму «Микола Вавілов» (1990) про радянського академіка-біолога, в якому знімався Богдан Ступка, особливо нема чого. Але багатьом достатньо і цього. Тоді у фільмі знімали і місцевих, а в них, і у Олени Макарук, жили актори. Щоправда, Богдан Ступка все ж таки віддав перевагу готелю в Ковелі, звідки його щодня привозили на зйомки.

Для поїздки до Стобихви місцеві радять обирати час: якщо їхати на Волинь у травні-червні, то незабутні враження можуть залишитися не тільки від переказів про відьом, Богдана Ступка, бойові дії вздовж річки під час давно минулих війн та триразове виселення місцевих, а й від величезних комарів та мурах.

Теги за темою
История
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Проверка фактов: женщина держит на руках гигантского белого кролика
Фокус
2025-02-24T11:27:01Z
Второй по величине ледяной щит Земли застыл в шаге от точки невозврата: когда он рухнет в океан
Фокус
2025-02-24T11:00:28Z
Мужчина сделал любимой "идеальное" предложение руки и сердца, а потом увидел фото
Фокус
2025-02-24T11:00:16Z
Ремастер Onimusha 2: Samurai's Destiny защитят Denuvo — появились системные требования игры
GameMag
2025-02-24T10:42:46Z
10 невероятных фактов о казино, которые вас удивят
Comments UA
2025-02-24T10:30:56Z
Обнаружен странный мощный взрыв за пределами Млечного Пути: его не могут объяснить
Фокус
2025-02-24T10:15:28Z
Эксперты протестировали сотни бюджетных смартфонов и выбрали 7 лучших
Фокус
2025-02-24T10:12:56Z
В Китае разработали новые полупроводники и теперь оружие станет "умнее", чем американское
Фокус
2025-02-24T09:51:50Z
Amazon закрывает свой магазин приложений для Android
Хвиля
2025-02-24T09:30:59Z
Денежный маникюр на март 2025: 7 дизайнов, чтобы поймать удачу за хвост
Marie Claire
2025-02-24T11:01:45Z
Как проверить масло на натуральность: пять способов, которые придут на помощь
TSN
2025-02-24T10:39:51Z
Почему после окрашивания волосы становятся тусклыми и ломаются и как это предотвратить
Знай
2025-02-24T09:51:54Z
Март на носу – что посеять в марте на рассаду, берем на заметку
TSN
2025-02-24T09:51:14Z
Как ухаживать за кустами клубники, чтобы получить втрое больший урожай: секреты профессионалов
TSN
2025-02-24T09:03:50Z
Как противостоять словесной агрессии со стороны абьюзера: лучший метод
TSN
2025-02-24T08:03:56Z
Как заставить себя выполнять скучные задачи на работе: 7 психологических трюков
Marie Claire
2025-02-24T08:00:58Z
Это не какая-то редкость: 4 продукта, которые часто едят долгожители мира
Comments UA
2025-02-24T06:51:55Z
Митболы, или тефтели: как приготовить вкусное мясное блюдо
Фокус
2025-02-24T05:12:55Z
Во Франции возле посольства РФ прогремел взрыв: детали
Фокус
2025-02-24T11:31:31Z
Спасатели показали последствия удара по "Укрытию" Чернобыльской АЭС
TSN
2025-02-24T11:30:01Z
Чиновник воинской части собрал с подчиненных "дань" на 1 млн
Корреспондент
2025-02-24T11:12:29Z
Житель Полтавщины предстанет перед судом за убийство двухлетнего ребенка
Корреспондент
2025-02-24T11:00:23Z
В Испании пришлось посадить самолет, после того как пилота укусил тарантул
Фокус
2025-02-24T10:51:22Z
Кровавая колония №16: кто ответит за пытки и смерти
Comments UA
2025-02-24T10:51:00Z
Мужчина хочет поделить выигрыш в лотерею с ворами, укравшими его банковскую карту
Фокус
2025-02-24T10:42:55Z
«Отпуск за взятку»: у бойцов требовали деньги за отдых
Comments UA
2025-02-24T10:39:30Z
Киевщину атаковали "Шахеды": есть повреждения и пострадавший
TSN
2025-02-24T07:33:45Z
Пидручный подвел итоги чемпионата мира-2025 по биатлону
Корреспондент
2025-02-24T11:33:55Z
Карло Анчелотти откровенно поделился мыслями о шансах Реала на чемпионство
Известия Киев
2025-02-24T10:36:10Z
Суркис назвал клуб, который хотел купить Бражко
Корреспондент
2025-02-24T10:00:30Z
"Он побьет Усика": тренер Паркера сказал, почему Джозеф победит украинца
Корреспондент
2025-02-24T09:09:35Z
Александр Усик подтвердил, что нацелен на поединок против Даниэля Дюбуа
Известия Киев
2025-02-24T07:36:53Z
НХЛ: Юта обыграла Ванкувер, Детройт дожал Анахайм
Корреспондент
2025-02-24T07:06:06Z
НБА: Торонто переиграл Финикс, победа Милуоки
Корреспондент
2025-02-24T06:30:03Z
Леннокс Льюис оценил победу Паркера в бою с Баколе
Корреспондент
2025-02-24T05:48:43Z
Подпись на футболке и объятия: Роналду и Усик встретились в Саудовской Аравии
Фокус
2025-02-23T21:15:07Z
Ситуация на фронте на вечер 24 февраля
UAToday
2025-02-24T11:39:50Z
Россия ударила по жилому кварталу Херсона
Корреспондент
2025-02-24T11:36:54Z
Планы окупантов захватить Покровск с треском провалились: что происходит
Comments UA
2025-02-24T10:39:42Z
В Украину мчится теплая весна, но есть нюанс: синоптик определил, когда холоду наступит конец
Знай
2025-02-24T10:30:44Z
Поддержка, которая закаляет победу: как «Стальной фронт» Рината Ахметова помогает Силам обороны
Апостроф
2025-02-24T10:27:21Z
Таро гороскоп для всех знаков зодиака: что подготовил этот день
Comments UA
2025-02-24T10:24:13Z
Ухудшение состояния воздуха в Киеве: в КГВА назвали причину
Фокус
2025-02-24T09:45:03Z
"Это было страшно": как больница в центре Бучи пережила оккупацию
TSN
2025-02-24T09:36:13Z
ВСУ вышли из "аппендикса" к западу от Курахового, обозреватель говорит, что командование здесь сработало не лучшим образом
ZN UA
2025-02-24T09:07:00Z
Участница "Холостяка-12" Марина Голд выходит замуж
Комсомольская правда
2025-02-24T11:33:22Z
Канье Уэст показал очень откровенный постер будущего байопика о Бьянке Цензори
Фокус
2025-02-24T11:21:31Z
Мультфильм для взрослых с ностальгией: рецензия на фильм "Луни Тюнз: Спасти планету"
Фокус
2025-02-24T10:36:36Z
Неузнаваемая Селена Гомес и шоугерл Джейми Ли Кертис: 15 лучших образов премии SAG awards
Marie Claire
2025-02-24T10:03:10Z
Топ-1 фильм на Netflix: как критики и зрители оценили новый ромком
Фокус
2025-02-24T09:45:00Z
Бывшая партнерша Николаса Кейджа подала на него в суд из-за нападения сына
Корреспондент
2025-02-24T09:18:57Z
Отца Линдси Лохан арестовали: детали
Фокус
2025-02-24T09:15:08Z
Объявлены победители Берлинале-2025
Корреспондент
2025-02-24T08:36:21Z
Гитарист KISS Карл Кокран погиб в ДТП
Корреспондент
2025-02-24T08:15:48Z
Россия ночью запустила 185 беспилотников: как отработала ПВО
UAToday
2025-02-24T11:39:10Z
В Минобороны Украины заявили, что уже есть альтернатива старлинкам Илона Маска
Известия Киев
2025-02-24T11:34:18Z
Швеция подставила плечо: какой подарок сделала Украине в годовщину вторжения РФ
Comments UA
2025-02-24T11:33:58Z
Предсказание Нострадамуса о католической церкви и Папе Римском Франциске
TSN
2025-02-24T11:06:42Z
Стальное производство для ВСУ: за три года войны Метинвест Ахметова направил в поддержку Украины 8,4 млрд гривен
Апостроф
2025-02-24T11:06:25Z
Армия РФ кардинально изменилась за 3 года войны: на что теперь делает ставку Путин
Comments UA
2025-02-24T11:00:53Z
Чому те, що німці проголосували строго згідно з межами ФРН та НДР — це не дивно
Апостроф
2025-02-24T10:54:17Z
"Отступать некуда": украинские звезды о вере в победу и помощь Украине
Фокус
2025-02-24T10:27:02Z
Историк вспомнил, как выглядел путь в армию в феврале 2022 года
Апостроф
2025-02-24T10:24:23Z
Магнитная буря 25 февраля: как украинцам сохранить здоровье, советы врачей
Политека
2025-02-24T11:34:23Z
Бросьте три кусочка в чайник – и накипь исчезнет, как будто и не было: полезные советы
TSN
2025-02-24T10:24:04Z
Можно ли спать всего 4 часа в сутки: ученые дали неожиданный ответ
UAToday
2025-02-24T10:00:54Z
Ученые обнаружили неожиданную связь между появлением редкого вида рака и мобильным интернетом
Comments UA
2025-02-24T09:42:12Z
Лучшие для здоровья сердца и кожи: какие масла, кроме оливкового, диетологи советуют добавить в рацион
TSN
2025-02-24T09:36:00Z
Календарь магнитных бурь в марте: в какие даты нужно быть очень осторожными
Знай
2025-02-24T08:30:22Z
Лечение подорожало втрое: семья онкобольного жалуется на Кабмин
Корреспондент
2025-02-24T07:42:34Z
Опасно ли чистить огурцы перед употреблением? Важные факты, о которых нужно знать
Знай
2025-02-24T04:51:12Z
5 продуктов против воспалений, которые нужно есть постоянно: мнение нутрициолога
Marie Claire
2025-02-24T03:00:38Z
Киевское издательство Блиц-Информ продали по частям за 470 млн грн
Лига
2025-02-24T11:37:09Z
Миссия МВФ решает судьбу очередного транша для Украины
Корреспондент
2025-02-24T11:36:55Z
Криптовалюта для "чайников": как стать миллионером и как не стать банкротом
TSN
2025-02-24T11:33:59Z
Еврокомиссия предложила новый пакет для полной интеграции Украины в энергорынок ЕС
Европейская правда
2025-02-24T11:31:44Z
В месяц – 3600 грн: пенсионеры могут получить дополнительные выплаты
Знай
2025-02-24T11:30:55Z
"Киевстар" попробовал "задобрить" абонентов после повышения тарифов: всего за 1 гривну
Знай
2025-02-24T11:12:58Z
Курс валют и инфляция изменятся с марта: украинцам указали на важный момент
Политека
2025-02-24T11:03:57Z
Повышение тарифов на электроэнергию в 2025 году: когда ждать и как вырастет цена света
Фокус
2025-02-24T10:42:27Z
Цены растут как на дрожжах: какие продукты подорожали больше всего
TSN
2025-02-24T10:39:11Z
Кардинальные изменения: новый Citroen C5 Aircross показали до премьеры
Фокус
2025-02-24T11:06:02Z
Для серьезного бездорожья: кроссовер Lamborghini Urus получил внедорожную версию
Фокус
2025-02-24T09:21:43Z
Неожиданный лайфхак для водителей: какой овощ спасет лобовое стекло вашего авто от льда
Знай
2025-02-24T05:51:28Z
Китай подложил России неожиданную "свинью": о чем идет речь
Comments UA
2025-02-23T14:12:13Z
В интернете показали раритетные и малоизвестные прототипы "Таврии"
Фокус
2025-02-23T13:51:45Z
Летающий электромобиль уже реальность: стартап с украинскими корнями показал впечатляющее видео
Знай
2025-02-23T12:51:08Z
Без окон, без дверей: в Киеве засветился редкий трехколесный спорткар из США
Фокус
2025-02-23T12:21:18Z
Вибрация руля - тревожный сигнал, который может стоить вам целое состояние: что это значит для водителя
Знай
2025-02-23T10:51:10Z
Сколько белья можно класть в стиральную машину
TSN
2025-02-23T09:06:45Z
Лидеры ЕС и стран-партнеров прибыли в Киев на третью годовщину большой войны
UAToday
2025-02-24T11:39:59Z
В Раде завалили заявление о невозможности проведения выборов во время войны
ZN UA
2025-02-24T11:39:38Z
Три года войны: Зеленский обратился к украинцам
UAToday
2025-02-24T11:39:35Z
США передали Киеву три соглашения: плохое, лучшее и катастрофическое – СМИ
Корреспондент
2025-02-24T11:39:12Z
В ГУР подтвердили покупку главой Чечни Кадыровым украинских пленных
Апостроф
2025-02-24T11:36:27Z
Путин позвонил Си Цзиньпиню в третью годовщину войны с Украиной
Корреспондент
2025-02-24T11:30:19Z
Трамп знает «секрет» РФ о Китае и будет этим манипулировать, чтобы держать Путина в рамках
Comments UA
2025-02-24T11:27:56Z
Россияне разошлись не на шутку: что придумали в Кремле для оправдания своих преступлений
Comments UA
2025-02-24T11:27:50Z
Борис Джонсон вдохновляет украинцев на креативный бизнес
Апостроф
2025-02-24T11:24:02Z