MY.UAНовини
Коли метро поїде на Теремки. Чи реально відновити тунель за шість місяців?
Коли метро поїде на Теремки. Чи реально відновити тунель за шість місяців?

Коли метро поїде на Теремки. Чи реально відновити тунель за шість місяців?

Коли метро поїде на Теремки. Чи реально відновити тунель за шість місяців?

Наміри київської влади та КП «Київський метрополітен» (КМ) запустити поїзди метро за півроку спричинили неоднозначну реакцію в суспільстві й експертному середовищі. Почали з’являтися різні прогнози щодо термінів відновлення — від кількох років аж до… ніколи, в сенсі що треба будувати нову гілку до Теремків із нуля. Паралельно мережа зарясніла повідомленнями про аварійний стан інших ділянок, зокрема й мосту Метро. В наш і без того напружено-стресовий час такі повідомлення не додають спокою, тому вкрай важливо, щоб громадяни були максимально обізнані щодо стану речей і могли самостійно зробити відповідні висновки.

Щоб відповісти на найгостріші запитання я проаналізував інформацію й поговорив з першоджерелами.

Куди веде «Автострада»?

Перші претензії громадськості до київської влади, зокрема до Департаменту транспортної інфраструктури КМДА та КМ, фокусувалися в запитанні: чому відновлення синьої гілки доручили групі компаній «Автострада», яка не має жодного досвіду в будівництві метро?

Насправді «Автострада» — компанія відома, але у вузькому колі фахівців. Досить сказати, що вона будувала лівобережну розв’язку Дарницького мосту в Києві, яка була запущена вже під час великої війни, 6 липня 2023 року, й коштувала 1,1 млрд грн із державного бюджету (не пам’ятаю, щоби хтось ходив із пікетами стосовно цього під КМУ й ОП).

Із 2022 року саме «Автострада» будує мостовий перехід через Дністер Ямпіль—Косеуць до Молдови завдовжки 1409 м і з висотою опор (їх 24) до 50 м, загальна вартість проєкту — 3,4 млрд грн.

«Автострада» також зводить новий міст через Десну в Чернігові. Хоча старий (зруйнований росіянами) міст 1956 «року народження» відновили, він витримає не більш як два роки експлуатації. Новий мостовий перехід матиме довжину 628 м, із яких монолітний залізобетонний прогін — найдовший в Україні (122,5 м) — уже побудовано. Вартість проєкту — 4,8 млрд грн, профінансували його міжнародні донори.

Крім того, «Автострада» з 2023 року бере участь у будівництві водогону на Дніпропетровщині загальною протяжністю понад 144 км, а також багатьох інших інфраструктурних об’єктів. Принаймні очевидно, що київська влада має справу не з фірмою-прокладкою, а з потужною групою компаній, яка виконує повний комплекс робіт від проєкту до будівництва готового об’єкта, має власну техніку, обладнання та фінансові ресурси й не залучає сторонніх підрядних організацій.

Що робитимуть між «Либідською» й «Деміївською»

(Далі викладено інформацію з розмови з головою ради директорів ГК Владиславом Скальським, головним інженером проєкту Ігорем Гелетюком і директором із промислового та підземного будівництва Акімом Хохловим.)

«Автостраду» було залучено до відновлення синьої гілки на законних підставах — відповідно до постанови КМУ №1178 від 12 жовтня 2022 року, яка дозволяє укладати прямі договори в умовах воєнного часу без проведення тендеру. За умовами договору ГК з КП КМ «Автострада» власним коштом виконує підготовчі роботи та виготовляє проєкт і лише тоді отримує 21 млн грн від «Київського метрополітену».

Підготовчі роботи включають стабілізацію наявного тунелю зсередини на довжині 80 м за допомогою металевих риштувань (це вже зроблено). Зараз відбувається буріння паль, на яких триматиметься так звана розвантажувальна плита із залізобетону, — на ній згодом працюватиме важка техніка. Остання забиватиме з двох боків від тунелю систему паль (так званих буросічних), які утворять суцільну стінку, що утримуватиме не лише ґрунт, а й воду від потрапляння в майбутній котлован. Аналогічно буде здійснено ґрунтоукріплення з торців котловану палями та хімічними засобами, які також не пропускатимуть воду. Це доволі складне завдання, що вимагатиме підбору засобів укріплення залежно від конкретної ситуації з ґрунтами.

Довжина тунелю, який буде замінено, становить 27 м. Тут тунель зазнав деформації (цей показник визначили фахівці КНУБА за допомогою 3D-сканування). До цієї ділянки будівельники дістануться згори, виривши котлован завглибшки 16 м: до тунелю — 8 м, сам тунель — 6 м і підкладка з піску та гравію під майбутній тунель завтовшки 2 м. Але доти необхідно ще перекласти більш як 200 мереж, що проходять по «плямі» будмайданчика, — знайти їх господарів і домовитися з ними.

Ці роботи планують завершити до березня й паралельно розробляють проєкт, у якому буде визначено повну вартість робіт. Найтриваліший етап — проходження державної експертизи проєкту, на яку відповідно до ДБН відведено 45 днів.

Далі будівельники розберуть старий тунель і віділлють новий монолітний із залізобетону, прямокутний у перерізі (так простіше й дешевше). Але й це ще не все. Заплановано укріпити наявний тунель ізсередини «залізобетонними сорочками» — на 20 м у бік «Деміївської» та на 27 м у бік «Либідської».

Усі види робіт — стандартні, й ГК уже виконувала їх на різних об’єктах. До того ж нині в компаніях працює понад тисячу спеціалістів, які мають досвід будівництва метрополітену, — це колишні співробітники ПрАТ «Метробуд», АТ «Київметробуд», Проєктного інституту «Укрметротунельпроєкт». Фактично «Автострада» — це зараз єдина компанія, що має всі необхідні ресурси для відновлення метро на Теремки.

Під кінець зустрічі Владислав Скальський вимовив слова, які хочу навести повністю: «Відновлення метро — стратегічне завдання для компанії. Адже метрополітен є об’єктом подвійного призначення, який виконує надважливі функції: транспортну та захисну, надійно укриваючи людей під час обстрілів».

Отже, жодних нездоланних технічних чи інженерних бар’єрів на шляху реалізації проєкту немає. Проте є інші.

Пошуки чорної кішки в темному тунелі

Завідувачка сектору біологічних, ветеринарних та ґрунтознавчих досліджень Інституту судових експертиз імені Бокаріуса Вікторія Булавіна в ефірі «Ми — Україна» повідомила: «Зараз у тунелі демонтували рейки, його тимчасово підтримують підсилюючими конструкціями для запобігання погіршенню ситуації. На цю мить досудовим розслідуванням видано три експертизи, в тому числі й експертизу хімічних мінералів, яка встановила, що безконтрольне потрапляння води в тунель відбувалося протягом 5–10 років. Цей процес триває й нині».

Тобто поки будівельники ведуть підготовчі роботи та копають котлован на глибину 16 м, хтось «копає глибше» — під київську владу. У продовження фахівчиня додала: «Стан тунелю не відповідав вимогам пожежної безпеки, відповідальність за це несе керівник «Київського метрополітену». До того ж не було впроваджено систем раннього виявлення НС на небезпечних ділянках і об’єктах підвищеної небезпеки».

Якщо уважно вчитатися, виникає певне нерозуміння сказаного. Наприклад, що таке «безконтрольне потрапляння води в тунель»? Чи означає це, що метрополітен міг контролювати потрапляння води в тунель, але не контролював!? І що все-таки показала експертиза — п’ять чи 10 років «потрапляння»?

Далі більше, себто «глибше»: «стан тунелю не відповідав вимогам пожежної безпеки». Перепрошую, але контроль над станом пожежної безпеки в Україні здійснює Державна служба з надзвичайних ситуацій (ДСНС), підпорядкована МВС, тим паче на стратегічному об’єкті, яким є метрополітен. Отже, питати та притягувати до відповідальності слід насамперед начальника ДСНС і міністра внутрішніх справ, чи не так?

Не дуже зрозумілою є й термінологія. Приміром, що таке небезпечні ділянки й об’єкти підвищеної небезпеки в метрополітені? Якщо такі знайдуться в метро, то його слід терміново закривати! Що, власне, й ініціювало керівництво метрополітену, коли тунелем пішли тріщини. Про це детально писало ДТ.

Зрештою, пасаж фахівчині з біологічних, ветеринарних та ґрунтознавчих досліджень про відсутність систем раннього виявлення НС свідчить радше про незнання предмета. Поясню. Такі системи встановлюють для моніторингу динамічних процесів, наприклад, концентрації отруйних речовин у повітрі, рівня радіації або ж рівня легкозаймистої речовини чи тиску в резервуарі. Натомість тунель є статичною конструкцією, і постійно контролювати вимірювальними датчиками його стан виглядає якось недолуго. Єдиний документ, який установлював правила улаштування систем раннього виявлення надзвичайних ситуацій і надавав вичерпний перелік об’єктів, що обов’язково підлягають такому улаштуванню, — наказ Мінчорнобиля №288 від 15 травня 2006 року — на сьогодні скасовано. Але що прикметно — в цьому переліку метрополітену не було.

Не розгойдуйте човен — і без того штормить

Ситуація з «експертними висновками» дещо прояснюється, коли знаходиш її джерело — марафон «Єдині новини». Де після висновків фахівчині подають іще «обнадійливішу» новину: «Засновник і голова Офісу трансформації (прізвища не згадую, щоб не робити зайвої реклами. — О.С.) переконаний, що цей тунель можуть узагалі закрити, а на заміну йому збудувати новий. На це, за його словами, піде «два-три-п’ять років». Якими є підстави для такого висновку — невідомо.

Отже, провідні телеканали країни подають суспільству інформацію від осіб, які, м’яко кажучи, не є професіоналами в галузі будівництва й експлуатації метрополітену, натомість беруть на себе сміливість робити дуже категоричні висновки, не наводячи водночас достатніх (щоб не сказати — жодних) аргументів.

Іще 8 грудня 2023 року міська прокуратура повідомила на своїй сторінці у Фейсбуці, що Головне управління Національної поліції в місті Києві відкрило кримінальне провадження щодо службової недбалості посадових осіб «Київського метрополітену», але його результати чомусь коментують не слідчі та прокурори, а експерт із біологічних та ветеринарних досліджень. Усе це мимоволі наводить на думку, що екстраординарна ситуація, через яку в напрузі перебувають і сотні тисяч киян, і транспортники столиці, стала лише приводом для центральної влади, щоб зайвий раз пригнобити непідконтрольного офісу президента київського мера.

Сподіваюся, читачі мають достатньо інформації, аби визначитися, хто чимдуж гребе, а хто лише кричить: «Не туди гребете!». Сьогодні, в бурхливому морі війни, вочевидь убивчо зводити політичні рахунки.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Шафа як у Вікторії Бекхем: як повторити зірковий інтер'єр
24tv
2024-11-17T13:06:57Z
У Києві презентували документальний фільм про костел святого Миколая
Детектор М
2024-11-17T12:39:53Z
Солістка Kazka натякнула на вагітність: "Не помічаєте"
GlavRed
2024-11-17T12:36:31Z
Кольори волосся, які молодять жінку: як пофарбуватися після 40, 50 та 60 років
24tv
2024-11-17T12:12:24Z
Анна Саліванчук замилувала фото зі старшим сином і розчулила вітаннями його з 9-річчям
TSN
2024-11-17T12:10:16Z
ТЦК прокоментував затримання двох музикантів відомої співачки перед концертом: "Перебував у розшуку"
TSN
2024-11-17T12:09:38Z
Єфросиніна показала, як з сином в метро ховалася від російських ракет та дронів: "Майже босоніж"
TSN
2024-11-17T12:09:36Z
Помер співак Володимир Льовкін з гурту "На-На", який підтримував вторгнення РФ в Україну
TSN
2024-11-17T12:09:10Z
Помер соліст гурту На-На: що сталося
GlavRed
2024-11-17T12:06:12Z
«Грубо спотворює реальність»: МЗС Молдови закликало посла Росії припинити поширювати брехню
УкраинФорм
2024-11-17T13:21:42Z
Внаслідок авіаудару Ізраїлю загинув прессекретар «Хезболли»
Комсомольская правда
2024-11-17T13:21:31Z
Задачею України на конференції ООН зі змін клімату є показати наслідки війни РФ для довкілля - Гринчук
УкраинФорм
2024-11-17T13:15:47Z
Російська атака на енергетику 17 листопада спричинила загрозу ядерній безпеці - МАГАТЕ
TSN
2024-11-17T13:06:18Z
Байден і Сі Цзіньпін провели останню зустріч
360ua.news
2024-11-17T12:42:16Z
Сибіга про масштабну атаку Росії: Це відповідь Путіна всім тим, хто дзвонив і відвідував його
УкраинФорм
2024-11-17T12:25:17Z
Ракет вистачить ще на 5-8 ударів: експерт пояснив, як часто РФ може атакувати Україну
TSN
2024-11-17T12:09:03Z
"Імпульс для народу": Зеленський анонсував "план стійкості" України, що він дасть
Фокус
2024-11-17T12:00:02Z
Росіяни зробили запаси ракет на декілька масованих обстрілів - ЦПД
УкраинФорм
2024-11-17T11:51:02Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
Чи накривати кришкою страви під час приготування
24tv
2024-11-17T12:18:09Z
Який хліб найкорисніший: його треба їсти для схуднення та зниження цукру в крові
TSN
2024-11-17T12:09:36Z
Повний список хвороб, які точно звільняють від мобілізації
24tv
2024-11-17T11:42:45Z
Експерти назвали 5 найкращих чаїв, які допоможуть поліпшити рівень цукру в крові
24tv
2024-11-17T10:30:00Z
Як яйця можуть покращити когнітивні функції
360ua.news
2024-11-17T10:24:37Z
Страх перед неминучим: медсестра розповіла про те, що відбувається з тілом після смерті
Фокус
2024-11-17T10:12:19Z
Перловка буде ароматною, соковитою й ніжною: секрет приготування криється в перших кроках
TSN
2024-11-17T10:09:59Z
"Розпізнає" залишки пухлини в мозку: ефективність нової терапії раку 92%
24tv
2024-11-17T06:06:02Z
USDA в оновленому прогнозі залишив без змін показники експорту й виробництва українського зерна
УкраинФорм
2024-11-17T13:09:38Z
Тариф на передавання електроенергії: українцям доведеться платити на 25% більше
Политека
2024-11-17T13:01:16Z
Чи перетне курс межу у 45 гривень за долар
24tv
2024-11-17T12:57:14Z
Українські АЕС скоротили виробництво через російські обстріли, пошкоджені кілька підстанцій - МАГАТЕ
УкраинФорм
2024-11-17T12:48:45Z
В Росії придумали новий податок для поповнення федерального бюджету
ZN UA
2024-11-17T12:43:50Z
На полицях магазинів не вистачає продуктів українських власних марок
AgroPortal
2024-11-17T12:30:11Z
Окупована ЗАЕС на страшній межі: в Міненерго розповіли про дикий крок окупантів
GlavRed
2024-11-17T12:25:36Z
Як зміняться ціни на продукти до кінця 2025 року: прогноз НБУ
Фокус
2024-11-17T12:09:35Z
Українцям нарахують понад 2000 грн доплат: у Верховній Раді назвали умови
Политека
2024-11-17T12:04:35Z
Експерт пояснив, чому Росія рідко застосовує гіперзвукові ракети "Циркон"
TSN
2024-11-17T13:21:12Z
У цивільному житті уявлення про війну трохи спотворене, – Банік
24tv
2024-11-17T13:18:58Z
Зеленський відповів, чи дійсно в Україні створюють нові бригади замість доукомплектації старих
24tv
2024-11-17T13:18:17Z
Перший постріл й одразу влучання. Повітряні сили ЗСУ показали військову, яка збила крилату ракету
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T13:12:48Z
Українцям за кордоном пропонують нову фінансову допомогу: де і скільки будуть платити
Знай
2024-11-17T13:12:47Z
Дженя Лула да Сілва влаштувала словесний двобій з Ілоном Маском на саміті G20
360ua.news
2024-11-17T13:09:23Z
"Десятикласники нудьгують": чи буде ефективною реформа старшої школи
24tv
2024-11-17T13:06:21Z
Дружина Мірошниченка довела до сліз, як названа донька змінилася за чотири місяці у їхній родині
TSN
2024-11-17T13:03:31Z
Годинник капітана «Титаніка» продається за £ 1,56 млн
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T12:57:22Z
Британська розвідка проаналізувала посилення тиску російських військ на Куп'янськ
Европейская правда
2024-11-17T13:09:23Z
У Запоріжжі через ранковий удар РФ пошкоджені понад 10 житлових будинків
УкраинФорм
2024-11-17T13:04:55Z
Ймовірна "бавовна" сталася у Ростові: там чули вибухи
24tv
2024-11-17T13:03:58Z
У жовтні через війну в Україні загинули щонайменше 183 цивільних
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T13:00:38Z
З Київського водосховища вилучили залишки БПЛА
1News
2024-11-17T12:51:16Z
Дощі з мокрим снігом, але відносно тепло: прогноз погоди на 18 листопада
24tv
2024-11-17T12:42:48Z
Українські бійці показали знищення логістики ворога
TSN
2024-11-17T12:39:42Z
Мережу зворушило фото чоловіка з немовлям на руках під час масованої атаки на Київ
24tv
2024-11-17T12:33:45Z
Вилетіли вікна і двері під'їзду. На Рівненщині показали наслідки ракетної атаки
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T12:27:06Z
Істинні й чесні правдоруби: які ТОП-7 знаків зодіаку звикли викладати все, як є
GlavRed
2024-11-17T12:36:41Z
Пухкі оладки на кефірі: шеф-кухар поділилася перевіреним рецептом
Политека
2024-11-17T12:31:34Z
Експертка з ремонту поділилась порадами, які допоможуть створити дім мрії
24tv
2024-11-17T12:27:49Z
За якої температури можна прати абсолютно всі речі: поради експертів
TSN
2024-11-17T12:21:41Z
Як посмажити рибу, щоб не підгорало борошно: про це майже ніхто не знає
TSN
2024-11-17T12:10:06Z
Чому не можна кидати пельмені в окріп: несподівана причина – як правильно варити
24tv
2024-11-17T12:03:59Z
Black Friday 2024: що придбати в Польщі за шаленими знижками
24tv
2024-11-17T12:03:09Z
Як поводитися за новорічним столом 2025, щоб не розгнівати Зелену Дерев'яну Змію
24tv
2024-11-17T11:51:22Z
Гороскоп на тиждень з 18 по 24 листопада: Ракам - витрати, Стрільцям - завал на роботі
GlavRed
2024-11-17T11:27:33Z
Ліга націй-2024/25: хто вже вийшов до 1/4 фіналу
TSN
2024-11-17T12:48:29Z
Біатлон: Дудченко фінішував шостим у спринті Відкритого чемпіонату Швеції
УкраинФорм
2024-11-17T12:45:49Z
Могли й програти, – Кварцяний оцінив шанси збірної України після нічиєї з Грузією
24tv
2024-11-17T12:42:17Z
Італія – Франція: де дивитися і ставки букмекерів на матч Ліги націй
TSN
2024-11-17T12:39:09Z
Албанія – Україна: де дивитися і ставки букмекерів на вирішальний матч Ліги націй
TSN
2024-11-17T12:10:58Z
Динамо хоче забрати ще одного легіонера в Зорі: хто може підсилити киян
24tv
2024-11-17T12:06:37Z
Гандболістки «Галичанки» вийшли до основної сітки Європейського кубка
УкраинФорм
2024-11-17T12:00:42Z
Український танцювальний дует переміг на турнірі в Аланії
УкраинФорм
2024-11-17T11:42:20Z
Скандальний легіонер Полісся змінить команду: гравцем цікавиться клуб із УПЛ
24tv
2024-11-17T11:42:14Z
У Херсоні окупанти скинули вибухівки з дронів. Двоє людей загинуло
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T13:21:49Z
Кількість поранених унаслідок ракетного удару по Львівщині зросла до трьох
УкраинФорм
2024-11-17T13:21:36Z
Через дії шахраїв четверо українців втратили понад 66 тисяч гривень
InternetUA
2024-11-17T13:01:19Z
Одеська поліція розшукує зниклого неповнолітнього хлопця
Украина Криминальная
2024-11-17T12:57:56Z
У Херсоні через атаку дрона постраждали ще двоє людей
УкраинФорм
2024-11-17T12:57:15Z
Рівненщина після масованої атаки РФ: поліцейські показали наслідки ворожого обстрілу
УкраинФорм
2024-11-17T12:51:56Z
Під Одесою внаслідок обстрілу загинули двоє співробітників енергооб’єкта
24tv
2024-11-17T12:48:56Z
Неодноразово судимий запоріжець вчиняв домашнє насильство відносно сестри
Украина Криминальная
2024-11-17T12:15:43Z
У Китаї студент скоїв кривавий напад на гуртожиток, вбивши 8 осіб
360ua.news
2024-11-17T12:12:28Z
20 років Half-Life 2 — покращена гра і всі епізоди безплатно в Steam та геймплей Episode 3 у документальному фільмі
ITC
2024-11-17T13:21:02Z
Дані з "Вояджера-2" вирішили 38-річну загадку про магнітосферу Урана
24tv
2024-11-17T13:06:23Z
Blizzard пофіксила Warcraft III Reforged, і випускає одразу два ремастери: чим порадують олдів
Знай
2024-11-17T13:06:01Z
Вчені знайшли два таємничі кам'яні кола, які нагадують Стоунхендж
TSN
2024-11-17T13:03:13Z
Google назвала п’ять найпопулярніших трендів серед шахраїв
InternetUA
2024-11-17T13:01:45Z
До Землі наближається потенційно небезпечний 259-метровий астероїд
УкраинФорм
2024-11-17T12:45:05Z
Назвали простий спосіб зекономити місце на смартфоні, налаштувавши WhatsApp, Telegram і Viber
InternetUA
2024-11-17T12:31:07Z
Sony заблокували одного з найвідданіших фанатів PlayStation – він володіє рекордом Гіннеса
24tv
2024-11-17T12:27:19Z
Американські розробники представили гіперзвуковий літак, що наблизився до надзвукових швидкостей
InternetUA
2024-11-17T11:34:01Z
Нова батарея з "відходів" зберігатиме до 100 МВт*год енергії: деталі
Фокус
2024-11-17T12:30:10Z
Оновлений Lexus ES
360ua.news
2024-11-17T11:33:57Z
Lexus представив бізнес-седан за $40 000
AutoCentre
2024-11-17T08:04:21Z
Після таємничої аварії Tesla Cybertruck перетворили на меморіал: люди несуть хрести із квітами
Знай
2024-11-17T07:51:21Z
Jeep Wrangler Rubicon: може посперечатися, але чи треба?
AutoCentre
2024-11-17T07:10:43Z
Водіям розповіли про одну важливу "приховану" кнопку в авто: що вона робить
GlavRed
2024-11-17T04:27:02Z
Механік показав, де шукати "приховану" кнопку у вашому авто, яка заощадить чимало грошей
24tv
2024-11-16T20:48:54Z
Що робити з авто взимку, щоб іржа перестала приходити уві сні: топ-4 дії
Знай
2024-11-16T19:51:51Z
В Україну привезли важливий артефакт із колиски автомобілебудування
AutoCentre
2024-11-16T14:03:49Z