MY.UAНовини
Коли метро поїде на Теремки. Чи реально відновити тунель за шість місяців?
Коли метро поїде на Теремки. Чи реально відновити тунель за шість місяців?

Коли метро поїде на Теремки. Чи реально відновити тунель за шість місяців?

Коли метро поїде на Теремки. Чи реально відновити тунель за шість місяців?

Наміри київської влади та КП «Київський метрополітен» (КМ) запустити поїзди метро за півроку спричинили неоднозначну реакцію в суспільстві й експертному середовищі. Почали з’являтися різні прогнози щодо термінів відновлення — від кількох років аж до… ніколи, в сенсі що треба будувати нову гілку до Теремків із нуля. Паралельно мережа зарясніла повідомленнями про аварійний стан інших ділянок, зокрема й мосту Метро. В наш і без того напружено-стресовий час такі повідомлення не додають спокою, тому вкрай важливо, щоб громадяни були максимально обізнані щодо стану речей і могли самостійно зробити відповідні висновки.

Щоб відповісти на найгостріші запитання я проаналізував інформацію й поговорив з першоджерелами.

Куди веде «Автострада»?

Перші претензії громадськості до київської влади, зокрема до Департаменту транспортної інфраструктури КМДА та КМ, фокусувалися в запитанні: чому відновлення синьої гілки доручили групі компаній «Автострада», яка не має жодного досвіду в будівництві метро?

Насправді «Автострада» — компанія відома, але у вузькому колі фахівців. Досить сказати, що вона будувала лівобережну розв’язку Дарницького мосту в Києві, яка була запущена вже під час великої війни, 6 липня 2023 року, й коштувала 1,1 млрд грн із державного бюджету (не пам’ятаю, щоби хтось ходив із пікетами стосовно цього під КМУ й ОП).

Із 2022 року саме «Автострада» будує мостовий перехід через Дністер Ямпіль—Косеуць до Молдови завдовжки 1409 м і з висотою опор (їх 24) до 50 м, загальна вартість проєкту — 3,4 млрд грн.

«Автострада» також зводить новий міст через Десну в Чернігові. Хоча старий (зруйнований росіянами) міст 1956 «року народження» відновили, він витримає не більш як два роки експлуатації. Новий мостовий перехід матиме довжину 628 м, із яких монолітний залізобетонний прогін — найдовший в Україні (122,5 м) — уже побудовано. Вартість проєкту — 4,8 млрд грн, профінансували його міжнародні донори.

Крім того, «Автострада» з 2023 року бере участь у будівництві водогону на Дніпропетровщині загальною протяжністю понад 144 км, а також багатьох інших інфраструктурних об’єктів. Принаймні очевидно, що київська влада має справу не з фірмою-прокладкою, а з потужною групою компаній, яка виконує повний комплекс робіт від проєкту до будівництва готового об’єкта, має власну техніку, обладнання та фінансові ресурси й не залучає сторонніх підрядних організацій.

Що робитимуть між «Либідською» й «Деміївською»

(Далі викладено інформацію з розмови з головою ради директорів ГК Владиславом Скальським, головним інженером проєкту Ігорем Гелетюком і директором із промислового та підземного будівництва Акімом Хохловим.)

«Автостраду» було залучено до відновлення синьої гілки на законних підставах — відповідно до постанови КМУ №1178 від 12 жовтня 2022 року, яка дозволяє укладати прямі договори в умовах воєнного часу без проведення тендеру. За умовами договору ГК з КП КМ «Автострада» власним коштом виконує підготовчі роботи та виготовляє проєкт і лише тоді отримує 21 млн грн від «Київського метрополітену».

Підготовчі роботи включають стабілізацію наявного тунелю зсередини на довжині 80 м за допомогою металевих риштувань (це вже зроблено). Зараз відбувається буріння паль, на яких триматиметься так звана розвантажувальна плита із залізобетону, — на ній згодом працюватиме важка техніка. Остання забиватиме з двох боків від тунелю систему паль (так званих буросічних), які утворять суцільну стінку, що утримуватиме не лише ґрунт, а й воду від потрапляння в майбутній котлован. Аналогічно буде здійснено ґрунтоукріплення з торців котловану палями та хімічними засобами, які також не пропускатимуть воду. Це доволі складне завдання, що вимагатиме підбору засобів укріплення залежно від конкретної ситуації з ґрунтами.

Довжина тунелю, який буде замінено, становить 27 м. Тут тунель зазнав деформації (цей показник визначили фахівці КНУБА за допомогою 3D-сканування). До цієї ділянки будівельники дістануться згори, виривши котлован завглибшки 16 м: до тунелю — 8 м, сам тунель — 6 м і підкладка з піску та гравію під майбутній тунель завтовшки 2 м. Але доти необхідно ще перекласти більш як 200 мереж, що проходять по «плямі» будмайданчика, — знайти їх господарів і домовитися з ними.

Ці роботи планують завершити до березня й паралельно розробляють проєкт, у якому буде визначено повну вартість робіт. Найтриваліший етап — проходження державної експертизи проєкту, на яку відповідно до ДБН відведено 45 днів.

Далі будівельники розберуть старий тунель і віділлють новий монолітний із залізобетону, прямокутний у перерізі (так простіше й дешевше). Але й це ще не все. Заплановано укріпити наявний тунель ізсередини «залізобетонними сорочками» — на 20 м у бік «Деміївської» та на 27 м у бік «Либідської».

Усі види робіт — стандартні, й ГК уже виконувала їх на різних об’єктах. До того ж нині в компаніях працює понад тисячу спеціалістів, які мають досвід будівництва метрополітену, — це колишні співробітники ПрАТ «Метробуд», АТ «Київметробуд», Проєктного інституту «Укрметротунельпроєкт». Фактично «Автострада» — це зараз єдина компанія, що має всі необхідні ресурси для відновлення метро на Теремки.

Під кінець зустрічі Владислав Скальський вимовив слова, які хочу навести повністю: «Відновлення метро — стратегічне завдання для компанії. Адже метрополітен є об’єктом подвійного призначення, який виконує надважливі функції: транспортну та захисну, надійно укриваючи людей під час обстрілів».

Отже, жодних нездоланних технічних чи інженерних бар’єрів на шляху реалізації проєкту немає. Проте є інші.

Пошуки чорної кішки в темному тунелі

Завідувачка сектору біологічних, ветеринарних та ґрунтознавчих досліджень Інституту судових експертиз імені Бокаріуса Вікторія Булавіна в ефірі «Ми — Україна» повідомила: «Зараз у тунелі демонтували рейки, його тимчасово підтримують підсилюючими конструкціями для запобігання погіршенню ситуації. На цю мить досудовим розслідуванням видано три експертизи, в тому числі й експертизу хімічних мінералів, яка встановила, що безконтрольне потрапляння води в тунель відбувалося протягом 5–10 років. Цей процес триває й нині».

Тобто поки будівельники ведуть підготовчі роботи та копають котлован на глибину 16 м, хтось «копає глибше» — під київську владу. У продовження фахівчиня додала: «Стан тунелю не відповідав вимогам пожежної безпеки, відповідальність за це несе керівник «Київського метрополітену». До того ж не було впроваджено систем раннього виявлення НС на небезпечних ділянках і об’єктах підвищеної небезпеки».

Якщо уважно вчитатися, виникає певне нерозуміння сказаного. Наприклад, що таке «безконтрольне потрапляння води в тунель»? Чи означає це, що метрополітен міг контролювати потрапляння води в тунель, але не контролював!? І що все-таки показала експертиза — п’ять чи 10 років «потрапляння»?

Далі більше, себто «глибше»: «стан тунелю не відповідав вимогам пожежної безпеки». Перепрошую, але контроль над станом пожежної безпеки в Україні здійснює Державна служба з надзвичайних ситуацій (ДСНС), підпорядкована МВС, тим паче на стратегічному об’єкті, яким є метрополітен. Отже, питати та притягувати до відповідальності слід насамперед начальника ДСНС і міністра внутрішніх справ, чи не так?

Не дуже зрозумілою є й термінологія. Приміром, що таке небезпечні ділянки й об’єкти підвищеної небезпеки в метрополітені? Якщо такі знайдуться в метро, то його слід терміново закривати! Що, власне, й ініціювало керівництво метрополітену, коли тунелем пішли тріщини. Про це детально писало ДТ.

Зрештою, пасаж фахівчині з біологічних, ветеринарних та ґрунтознавчих досліджень про відсутність систем раннього виявлення НС свідчить радше про незнання предмета. Поясню. Такі системи встановлюють для моніторингу динамічних процесів, наприклад, концентрації отруйних речовин у повітрі, рівня радіації або ж рівня легкозаймистої речовини чи тиску в резервуарі. Натомість тунель є статичною конструкцією, і постійно контролювати вимірювальними датчиками його стан виглядає якось недолуго. Єдиний документ, який установлював правила улаштування систем раннього виявлення надзвичайних ситуацій і надавав вичерпний перелік об’єктів, що обов’язково підлягають такому улаштуванню, — наказ Мінчорнобиля №288 від 15 травня 2006 року — на сьогодні скасовано. Але що прикметно — в цьому переліку метрополітену не було.

Не розгойдуйте човен — і без того штормить

Ситуація з «експертними висновками» дещо прояснюється, коли знаходиш її джерело — марафон «Єдині новини». Де після висновків фахівчині подають іще «обнадійливішу» новину: «Засновник і голова Офісу трансформації (прізвища не згадую, щоб не робити зайвої реклами. — О.С.) переконаний, що цей тунель можуть узагалі закрити, а на заміну йому збудувати новий. На це, за його словами, піде «два-три-п’ять років». Якими є підстави для такого висновку — невідомо.

Отже, провідні телеканали країни подають суспільству інформацію від осіб, які, м’яко кажучи, не є професіоналами в галузі будівництва й експлуатації метрополітену, натомість беруть на себе сміливість робити дуже категоричні висновки, не наводячи водночас достатніх (щоб не сказати — жодних) аргументів.

Іще 8 грудня 2023 року міська прокуратура повідомила на своїй сторінці у Фейсбуці, що Головне управління Національної поліції в місті Києві відкрило кримінальне провадження щодо службової недбалості посадових осіб «Київського метрополітену», але його результати чомусь коментують не слідчі та прокурори, а експерт із біологічних та ветеринарних досліджень. Усе це мимоволі наводить на думку, що екстраординарна ситуація, через яку в напрузі перебувають і сотні тисяч киян, і транспортники столиці, стала лише приводом для центральної влади, щоб зайвий раз пригнобити непідконтрольного офісу президента київського мера.

Сподіваюся, читачі мають достатньо інформації, аби визначитися, хто чимдуж гребе, а хто лише кричить: «Не туди гребете!». Сьогодні, в бурхливому морі війни, вочевидь убивчо зводити політичні рахунки.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Казахстан усложнил транзит российских грузов
Корреспондент
2025-07-14T17:18:49Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
В Минэнерго сменят руководителя - СМИ
Корреспондент
2025-07-14T22:48:25Z
Меньше документов и дополнительные 14 тысяч гривен: что изменилось для получателей соцвыплат с июля
Знай
2025-07-14T20:06:44Z
Новые соцстандарты: в Украине готовят тройной перерасчет пенсий – как изменятся выплаты
Знай
2025-07-08T10:51:11Z
Кабмин анонсировал изменения в начислении пенсий
Корреспондент
2025-07-07T18:27:07Z
Пенсии увеличат сразу нескольким категориям: когда и как изменятся выплаты
Знай
2025-07-07T15:00:47Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Почему женщины не в восторге от «big dick», как об этом думают мужчины
Comments UA
2025-07-14T21:57:26Z
Что произойдет, если регулярно засыпать после полуночи
Gazeta UA
2025-07-14T21:42:28Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
В Германии озвучили сценарий прямого столкновения с Россией
Хвиля
2025-07-14T23:15:32Z
"Это сигнал, что мы едины" - в Норвегии довольны договоренностью США и НАТО по поставке оружия Украине
Gazeta UA
2025-07-14T22:39:37Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
"Осыпает всех кучею лжи": Трамп удивил резким заявлением о Путине
TSN
2025-07-08T17:12:24Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Поймают волну успеха - три знака станут нереально богатыми во второй половине лета
Gazeta UA
2025-07-14T22:42:49Z
На фронте погиб журналист Богдан Заяц
TSN
2025-07-14T21:12:42Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Приказ Порошенко, разрешивший боевикам Гиркина избежать уничтожения, является госизменой – эксперт
TSN
2025-07-07T17:54:27Z
Удар по мобилизации. Россия атакует ТЦК
Корреспондент
2025-07-07T21:18:24Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
17-летняя дочь Евгения Кошевого показала стройную фигуру и очаровала красотой в атмосферном фотосете
TSN
2025-07-14T19:42:58Z
Анна Саливанчук похвасталась пышными формами на пляже и взбудоражила воображение пикантными фото
TSN
2025-07-14T19:42:32Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Крупнейший порт Европы готовится к войне с Россией — что известно
TSN
2025-07-08T21:27:03Z
День крещения Киевской Руси: история
ZN UA
2025-07-14T22:34:53Z
Беременность-сюрприз: девушка узнала о ребенке за 17 часов до его рождения
TSN
2025-07-14T21:21:38Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
Производит истребители МиГ-29 и МиГ-31: Силы обороны атаковали завод в Подмосковье
Фокус
2025-07-11T11:43:06Z
Первые дальнобойные ракеты, профинансированные Германией, поступят в ВСУ в конце июля
Апостроф
2025-07-12T12:34:52Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
На что мужчины сразу обращают внимание, когда влюбляются
Comments UA
2025-07-14T21:12:38Z
Недооцененная трава: какие преимущества шалфея над другой зеленью
Gazeta UA
2025-07-14T21:06:42Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
В ряде городов прогремели взрывы
Корреспондент
2025-07-14T23:09:44Z
В Херсоне россияне убили беспилотником пожилую женщину
Корреспондент
2025-07-14T21:36:58Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
В Германии мужчина открыл стрельбу из окна: ранен украинец
TSN
2025-07-05T17:27:35Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Что будет, если Земля будет вращаться еще быстрее: ученые предупредили о катастрофе
TSN
2025-07-14T19:42:35Z
Археологи нашли гробницу полную сокровищ правителя мая: видео
TSN
2025-07-14T19:42:06Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Астронавтка NASA показала фото "вторжения" малоизвестного объекта в атмосферу Земли
Comments UA
2025-07-06T05:21:50Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Усик прибыл в Лондон на реванш с Дюбуа — встретился с Брэнсоном и представил украинскую мозаику
ZN UA
2025-07-14T21:58:42Z
"Реал" оформил трансфер одноклубника футболиста сборной Украины
ZN UA
2025-07-14T21:31:58Z
На Евробаске U-20 сборная Украины проиграла финальный матч в группе
Корреспондент
2025-07-14T21:00:51Z
Карпаты, любовь и люкс: легенда "Динамо" Артем Милевский показал, как отрывается с любимой в Буковеле
Знай
2025-07-14T20:51:37Z
Восстановленная мозаика Аллы Горской была презентована Усиком в Лондоне
Корреспондент
2025-07-14T20:39:24Z
Никита Добрынин кардинально похудел и рассекретил, как избавился от лишнего веса: "Был пончиком"
TSN
2025-07-14T19:42:03Z
Реал завершил трансфер перспективного защитника Бенфики
Корреспондент
2025-07-14T19:39:53Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Рынок мотоциклов: какие модели выбирают украинские водители
Хвиля
2025-07-14T21:27:37Z
"Флэш" призвал военных тщательно проверять свои машины: что именно искать
TSN
2025-07-14T19:42:11Z
Выгоднее ли электромобиль традиционных автомобилей: эксперты подсчитали цену зарядки
UAToday
2025-07-14T19:18:44Z
Представлены Audi Q6 и SQ6 Sportback e-tron
Корреспондент
2025-07-14T17:21:25Z
Dongfeng представил новый гибридный кроссовер Voyah Free+ с запасом хода до 1458 км
Gazeta UA
2025-07-14T12:39:42Z
"Невозможно" отремонтировать в подержанных автомобилях: эксперт назвал вещь
Gazeta UA
2025-07-12T02:21:21Z