В Україні пом'якшують валютні обмеження щодо конвертації рублів РФ чи Білорусі та ввезення гуманітарної допомоги
У середу, 7 лютого набуває чинності постанова Національного банку, де запроваджується декілька нових рішень щодо скасування валютних обмежень, які стосуються регуляції валютних операцій під час ввезення гуманітарної допомоги та конвертації коштів у російських рублях чи рублях республіки Білорусь. НБУ зазначає, що ухвалення постанови відбулось у зв'язку з необхідністю коригування регуляторної політики банку відповідно до законодавства.
Зміни щодо валютних обмежень під час ввезення гуманітарної допомоги
Серед новацій – уточнення підстав для коректного завершення банками валютного нагляду за дотриманням резидентами встановлених НБУ граничних строків розрахунків за операціями з імпорту продукції, що ввозиться в Україну як гуманітарна допомога.
Конвертація валют: російські або білоруські рублі
Ще одна зміна – реагування регулятора на набрання чинності Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення державного регулювання ринків фінансових послуг”.
“Ним, зокрема, внесені зміни до Закону України “Про банки і банківську діяльність". З метою приведення нормативно-правових актів Національного банку у відповідність до Закону № 3498 Національний банк надав тимчасову (до 31 грудня 2024 року) можливість безготівкового продажу (обміну) коштів клієнтів банків у російських / білоруських рублях, якщо зазначена операція здійснюється відповідно до вимог пункту 18 розділу VII Закону України “Про банки і банківську діяльність".
Умовами для здійснення контрольованих опре цій щодо конвертації мають бути наступні:
- якщо банками-нерезидентами (крім банків-резидентів Російської Федерації та республіки Білорусь та банків, до яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи відповідно до ЗУ “Про санкції”), в яких відкрито кореспондентські рахунки банків-резидентів у російських / білоруських рублях, в односторонньому порядку ухвалене рішення про конвертацію (обмін) російських / білоруських рублів на іншу валюту;
- продаж (обмін) російських / білоруських рублів може бути здійснений за заявою клієнта банку один раз щодо кожного з видів валюти – російських рублів та білоруських рублів.
У 2024 році Україна отримає близько 37 млрд доларів у вигляді зовнішніх кредитів і грантів. Такий прогноз підтвердили у Національному банку України під час пресбрифінгу з монетарної політики. «Міжнародні резерви залишатимуться на високому рівні завдяки міжнародній фінансовій підтримці, що дасть змогу НБУ й надалі забезпечувати курсову стійкість. У міру очікуваного зниження безпекових ризиків у наступні роки Україна відновлюватиме здатність до самостійного фінансування власних потреб.», - підкреслили в НБУ.
Ризики систематичних проблем із надходженням в Україну міжнародної допомоги очевидні. Україна ризикує втратити основні здобутки останніх років, якщо не підготується до тривалої війни та продовжить гратися у «тиловий фронт». Якщо гаряча фаза війни не завершиться, потреби в дотаціях партнерів будуть не меншими за поточний рівень. Чому Україні варто перейти до воєнної економіки пояснює у своєму матеріалі “Війна триватиме роками. На що ми сподіваємось?” редакторка відділу економіки ZN.UA Юлія Самаєва.