MY.UAНовини
120 років тому Росія програла Японії: замість”маленької переможної війни” отримала революцію
120 років тому Росія програла Японії: замість”маленької переможної війни” отримала революцію

120 років тому Росія програла Японії: замість”маленької переможної війни” отримала революцію

На початку XX століття Росія та Японія боролися за контроль над стратегічними територіями у Китаї. А війна між державами 1904-1905 років завершилася принизливою поразкою Росії. Це, по суті, стало першим фіаско великої європейської імперіалістичної держави від азійської країни.

Тоді Росія вже зіткнулася з кількома довгостроковими проблемами: економічні, які призвели до масового безробіття; жахливі умови праці; зростання незадоволення національних меншин через жорстку політику русифікації, яку проводив уряд; політична криза. Це лише маленька крижинка російського царського айсберга, який ось-ось розтане.

Вирішити всі ці проблеми мала “маленька переможна війна” над невеличкою за розмірами Японією. Міністр внутрішніх справ В’ячеслав фон Плеве, за спогадами прем’єр-міністра Росії 1903-1906 років Сергія Вітте, сказав одному з військових міністрів:

Зараз дивляться

— Ви не знаєте внутрішнього становища Росії. Щоб стримати революцію, нам потрібна маленька переможна війна, – процитував Вітте слова Плеве у своїх мемуарах, які були опубліковані у 1921 році.

Деякі історики сумніваються, що ця фраза справді належить Плеве, адже він був політичним суперником Вітте. І, ймовірно, що один писав про іншого з певною часткою скептицизму.

Так чи інакше, але цитата датується періодом Миколи II. Пізніше вона стала афористичною для описання війни, основна мета якої – відвернути увагу населення країни від внутрішніх проблем, викликати у суспільстві патріотичну істерію і через це підвищити громадську підтримку чинної влади, позиції якої похитнулися.

Факти ICTV розповідають про причини російсько-японської війни, а також про основні битви та кульмінаційну баталію, під час якої Росії завдали однієї з найбільш нищівних поразок в історії.

Які причини російсько-японської війни

Війна двох імперських держав було спровокована низкою моментів. Російський експансіонізм і швидке зростання та модернізація японської армії призвели до зіткнення військових, політичних і комерційних інтересів у Східній Азії. Утім, тут варто зазначити, що у цій війні обидві країни виступали агресорами.

Під час китайсько-японської війни 1894-1895 років Японія повалила китайське панування у Кореї і встановила контроль над Ляодунським півостровом у Маньчжурії. Союз Росії, Франції та Німеччини тиснув на Японію, щоб вона повернула півострів в обмін на збільшені репарації.

Напруженість зросла, коли Росія утворила російсько-корейський банк, вимагала від Китаю оренди Ляодунського півострова на 25 років і ввела війська до Маньчжурії у відповідь на Боксерське повстання проти втручання у внутрішнє життя Китаю.

Китай – торт королів і… імператорів (Французька карикатура 1898 року). Фото: Getty Images

Крім того, у 1897 році Росія розпочала будівництво залізниць на китайській території, щоб відкрити їх для комерційної експлуатації. Японці розцінювали потенціал залізниць як інструмент економічного контролю, колонізації та військової політики.

У 1902 році Японія підписала договір із Великою Британією, який гарантував британське втручання, якщо будь-яка країна приєднається до Росії у війні проти Японії. Але в Росії намагалися зірвали спроби примирення, зокрема намісник на Далекому Сході Євген Алексєєв заохочував царя посилити далекосхідні війська, коли вони мали виходити з Маньчжурії.

Оскільки переговори зайшли в глухий кут, в ніч з 8 на 9 лютого 1904 року японські міноносці несподівано атакували російські військові кораблі у Порт-Артурі в Маньчжурії та Чемульпо (Інчхон) в Кореї. 10 лютого 1904 року, після перших атак, Японія оголосила війну.

Битва за Порт-Артур та міф про крейсер Варяг

Атака японського імператорського флоту на російський флот у Порт-Артурі (Китай) 8 лютого 1904 року була раптовою. Росіяни виявилися повністю неготовими та зазнали нищівної поразки.

Японський адмірал Того Хехачіро відправив торпедні катери до Порт-Артура. Тоді було сильно пошкоджено три великі російські кораблі: броненосці Цесаревич та Ретвізан, а також крейсер Паллада.

Російські броненосці Петропавловськ і Побєда, які змогли вийти неушкодженими з Порт-Артура, підірвалися на мінах, щойно вийшли у відкрите море. Перший затонув, другий – повернувся у порт. Росіяни прагнули помсти через потрапляння у мінну пастку, й у відповідь серйозно пошкодили два японські лінкори. Втім, азійська держава зберегла у Порт-Артурі перевагу та продовжила обстрілювати гавань важкою артилерією.

Вид на пошкоджені російські військові кораблі після японської атаки в Порт-Артурі на початку лютого 1904 року. Фото: Getty Images

До серпня 1904 року японці оточили й взяли в облогу Порт-Артур. Понад 100 тис. японських солдатів вирили кілометри окопів і штурмували міські укріплення за допомогою гармат, артилерії, мінометів та мін. Зрештою армія Японії захопила портове місто та взяла у полон близько 20 тис. російських солдатів.

Паралельно з атакою на Порт-Артур 9 лютого до берегів корейського Чемульпо (сучасний Інчхон) підійшли шість японських крейсерів і вісім міноносців. Тоді там були російський крейсер Варяг і канонерський човен Кореєць. Бій завершився “сухою” перемогою японського флоту і він був зовсім не таким героїчним для Росії, як описувала майже століття пропаганда.

Японці вимагали від росіян здатися, інакше обстріляють порт. Капітани кораблів нейтральних країн ринулися до командира Варяга Всеволода Руднєва, мовляв не хочуть потрапити під японський вогонь та запропонували йому вийти в море й прийняти бій або капітулювати.

Російське судно Варяг тоне біля Чемульпо, 9 лютого 1904 року. Французький крейсер Паскаль рятує вцілілих. Фото: Getty Images

Руднєв вивів кораблі та після майже годинної перестрілки, не заподіявши шкоди японцям, наказав затопити Варяг, а Кореєць підірвати. Заради “честі прапора” та збереження обличчя загинули 33 російські моряки, а решта на суднах інших країн повернулися додому, де їм несподівано влаштували урочистості. За потоплення двох власних кораблів цар особисто вручив кожному подарунки, а Руднєва зробив контр-адміралом.

Після закінчення війни вже японці, які були зацікавлені у тому, щоб представити перемогу біля Чемульпо як грандіозну, нагородили Руднєва орденом Вранішнього сонця. Щодо крейсера Варяг, то його Японія підняла та включила до складу свого флоту під назвою Соя.

Поразка росіян у Мукденській битві

Найбільша сухопутна битва цієї війни – Мукденська, тривала з лютого до березня 1905 року і також закінчилася нищівною поразкою росіян.

Історики вказують, що росіяни переважали у ній чисельно та були краще озброєні: 330 тис. російських вояк проти 270 тис. японських солдатів. Та попри це битва під Мукденом фактично поклала край будь-яким шансам Росії на перемогу у війні на суші. Обидві сторони розуміли, що поставлено на карту. Росіяни тоді зіткнулися з революцією у себе вдома, а японці вже були на межі виснаження через брак людей та ресурсів.

Оборонна лінія росіян сягала 145 км завдовжки. Японці намагалися їх оточити з 20 лютого, атакуючи з обох флангів, але зазнали масових втрат від кулеметного та артилерійського вогню. Та все ж армії Японії вдалося прорвати російський правий фланг.

Тоді командувач росіян Олексій Куропаткін наказав перекинути війська на лівий фланг. Але перекидання чималої кількості військ через такий великий фронт спричинило хаос.

Головнокомандувач японських військ у Манчжурії Івао Ояма розумів, що росіяни заклопотані вирішенням логістичних проблем, і наказав своїм подвоїти наступ. Щоб уникнути оточення, Куропаткін був змушений хаотично відступати, залишаючи своїх поранених і припаси.

Обидві сторони були виснажені, а Мукденська битва стала останньою сухопутною битвою у війні. Масове невдоволення в Росії, якому сприяла звістка про поразку під Мукденом, поставило країну на межу революції. Також ця битва була однією з найбільших перед Першою світовою війною, в якій брали участь понад півмільйона осіб.

Розгром росіян у Цусімській битві

Кульмінацією російсько-японської війни стала морська битва біля острова Цусіма 27-28 травня 1905 року. По суті, тоді було майже знищено російський Балтійський флот – із 45 російських військових кораблів змогли врятуватися.

Спершу цар Микола II сподівався, що російський Балтійський флот під командуванням адмірала Зіновія Рожественського зможе кинути виклик пануванню адмірала Тоґо Хейхатіро на морі, але натомість Росія зазнала одного з найбільших розгромів флоту в історії. За два дні російська ескадра майже перестала існувати.

Адмірал Того Хейхатіро в парадній формі Фото: Getty Images

Загалом тоді Росія втратила близько 70% другої Тихоокеанської ескадри флоту, серед яких флагман Князь Суворов. З великих кораблів були потоплені ще п’ять броненосців: Бородіно, Імператор Олександр III, Наварін, Ослябя, Сісой Великий. А також один допоміжний крейсер Урал та чотири крейсери першого рангу: Адмірал Нахімов, Дмитро Донской, Світлана та Володимир Мономах.

Частина російських кораблів здалася у полон і пізніше була введена до складу флоту Японської імперії. Зокрема, йдеться про броненосець Орел, який отримав пізніше назву Iwami; броненосець Імператор Микола I (Iki); есмінець Бідовий (Satsuki); два броненосці Адмірал Сенявін (Minoshima) і Генерал-адмірал Апраксін (Okionoshima).

Загалом до Росії повернулися лише два есмінці Бравий і Грозний, транспортне судно-док Анадир і крейсер 2-го рангу Алмаз.

Фото: Факти ICTV

Що цікаво, ще за кілька днів до битви у Цусімській протоці на сторінках російських газет возвеличували власний флот та повідомляли, що баталія відбулася і “японці розбиті”. Так, 26 травня 1905 року Московскіє вєдомості, пославшись на повідомлення з Маніли, писали:

— За чутками, що циркулюють тут, але ще не перевірені, російська і японська ескадри зустрілися на південь від острова Формози. Японці зазнали поразки.

Видання Рускоє слово повідомило, що між російською та японською ескадрами “стався біля берегів Формози морський бій”, і що “японці розбиті”.

Нищівна поразка переконала царську Росію у тому, що подальший опір планам Японії щодо Східної Азії є безнадійним. Це змусило її прийняти мирний договір, укладений за посередництва президента США Теодора Рузвельта у Портсмуті. У ньому Росія визнала Японію “панівною” силою в Кореї і віддала їй Порт-Артур у Китаї, південну частину острова Сахалін і Ляодунський півострів.

Японія вийшла з цієї війни як перша сучасна незахідна світова держава і націлилася на більшу імперську експансію. Натомість для Росії катастрофічні результати її армії у війні стали однією з безпосередніх причин революції 1905 року.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Что делать, если телефон перестал ловить сеть: инструкция от экспертов
Политека
2025-02-02T21:27:54Z
Заживляет язвы за 11 дней: ученые создали дешевую и эффективную лечебную повязку
Фокус
2025-02-02T21:00:16Z
Потусторонний мир существует: ученые шокировали открытием
TSN
2025-02-02T20:54:16Z
Семь игр покинут Xbox Game Pass в середине февраля 2025 года — успейте сыграть
GameMag
2025-02-02T20:09:55Z
Инсайдер назвал сроки проведения следующей презентации State of Play — Sony покажет новые игры для PlayStation 5
GameMag
2025-02-02T20:04:06Z
Sega через это уже проходила: Ветеран PlayStation Шон Лейден высказался о мультиплатформенном развороте Xbox
GameMag
2025-02-02T18:42:19Z
Однофамилица? Что известно о Зеленской, "замутившей" с российским блогером-молчуном Милохиным
Telegraf
2025-02-02T18:06:47Z
Официально: Electronic Arts завтра сообщит поклонникам о предстоящем тестировании Battlefield 6
GameMag
2025-02-02T17:34:54Z
Неуверенность опустошает их кошельки: ученые выяснили, какие геймеры ведутся на донат в играх
Фокус
2025-02-02T17:15:39Z
Гороскоп на неделю 3-9 февраля для всех знаков Зодиака: проблемы Козерогов, болезни Дев и удивление Овнов
Знай
2025-02-03T02:30:25Z
Как приготовить знаменитые "Орешки": звезда "Мастер Шеф" Глинская дала улучшенный рецепт
Политека
2025-02-03T02:00:28Z
Гороскоп на неделю с 3 по 9 февраля: кого ждет карьерный взлет, а кого — новые поклонники
Marie Claire
2025-02-03T01:00:30Z
Чувства и феномены: 7 причин прочитать новый номер «Вокруг света»
Marie Claire
2025-02-02T22:45:50Z
6 действенных лайфхаков, чтобы сохранить бананы свежими надолго
Marie Claire
2025-02-02T22:01:49Z
Что нельзя делать, если внезапно проснулись ночью
Gazeta UA
2025-02-02T20:12:20Z
Шоколадно-сливочное наслаждение: рецепт сметанного желе с какао, которое тает во рту
Знай
2025-02-02T19:51:14Z
Любимцы Фортуны: 5 знаков Зодиака, которых в феврале ждет сюрприз от Вселенной
Marie Claire
2025-02-02T19:00:52Z
Забудете о пятнах: действенный лайфхак защитит одежду от тонального крема
Gazeta UA
2025-02-02T18:45:45Z
Огненная ночь в России: где в этот раз взрывались дроны и горели НПЗ
Comments UA
2025-02-02T23:48:04Z
Безуглая высказалась про убийство сотрудника ТЦК на Полтавщине: казалось бы, при чем здесь Сырский
Comments UA
2025-02-02T23:21:36Z
Судья требовал от мужчины "наконец повзрослеть": что сделал осужденный, детали
Фокус
2025-02-02T20:06:51Z
Потерял 67 тысяч гривен из-за "помощи" от благотворителей: мошенники выманили деньги у жителя Сумщины
TSN
2025-02-02T19:55:21Z
На Днепропетровщие прогремел взрыв возле ТЦК: что известно о последствиях
Comments UA
2025-02-02T19:48:27Z
Взрыв в Павлограде: Потерпевший получил легкое ранение
Gazeta UA
2025-02-02T19:39:55Z
В Полтаве возросло количество погибших детей - жертв удара РФ
Comments UA
2025-02-02T18:57:50Z
В Москве гремят взрывы, пожар и паника: что происходит. ВИДЕО
Новости Украины
2025-02-02T18:27:01Z
Полтавский ТЦК: Лишь заключение лиц, причастных к убийству воина ВСУ, будет недостаточным
Апостроф
2025-02-02T17:57:52Z
"Манчестер Юнайтед" отдал в аренду звездного футболиста
ZN UA
2025-02-03T01:40:21Z
"Арсенал" жестко потроллил Холанда
Telegraf
2025-02-02T21:30:50Z
Ястремская потерпела поражение в сверхсложном финале турнира в Линце
TSN
2025-02-02T19:43:03Z
"Интер" на последних минутах вырвал ничью против "Милана" в чемпионате Италии
TSN
2025-02-02T19:21:37Z
Украинский футболист отметился благородным поступком в новом клубе
Telegraf
2025-02-02T19:12:46Z
Известный украинский футболист оказался в машине с наркоторговцем в момент его задержания в Ужгороде
ZN UA
2025-02-02T18:36:31Z
Сделка десятилетия: "Лейкерс" и "Даллас" согласовали обмен звезд лиги
ZN UA
2025-02-02T15:49:56Z
Усик против Кличко: промоутер боксера ответил, возможен ли поединок
Фокус
2025-02-02T14:57:39Z
"Динамо" готовит трансферную бомбу: в деле замешан агент Роналду
Telegraf
2025-02-02T14:45:51Z
Враг продвинулся в Донецкой области — DeepState
TSN
2025-02-02T23:18:19Z
Российские захватчики атакуют Украину ударными БпЛА: карта тревог
TSN
2025-02-02T22:36:51Z
Как сражается 155 бригада под Покровском после скандала с СОЧ: репортаж с фронта
TSN
2025-02-02T22:18:38Z
Война — день 1076: обстрелы мирных городов и инциденты у ТЦК
Telegraf
2025-02-02T22:03:38Z
Зима решила вернуться: синоптик рассказала, где 3 февраля будет -4 и снег
Новости Украины
2025-02-02T20:33:09Z
Подтверждать отсрочку больше не нужно: кого оставят в покое до конца военного положения
Знай
2025-02-02T19:36:09Z
Оккупанты похвастались, сколько заработали на продаже квартиры Зеленского в Крыму
Comments UA
2025-02-02T19:33:55Z
Счастливчики недели: три знака Зодиака, которым повезет с 3 по 9 февраля 2025 года
Фокус
2025-02-02T19:30:23Z
На фронте в Курской области ликвидирован российский вице-губернатор
UAToday
2025-02-02T19:27:15Z
Жадан презентовал новый альбом на станции метрополитена в Харькове
Фокус
2025-02-03T00:00:55Z
Елена Тополя ошеломила мистическим случаем после смерти Скрябина: "Почувствовала его присутствие"
TSN
2025-02-02T21:06:44Z
Макс Чмерковский восхитил фото сразу с тремя сыновьями в их доме в США
TSN
2025-02-02T20:09:10Z
Умерла актриса сериала "Игра в кальмара 2" и фильма "Поезд в Пусан": подробности
Фокус
2025-02-02T19:51:55Z
"Ну не был он революционером, обладателем дум и борцом с режимом": артист раскритиковал покойного Скрябина
Апостроф
2025-02-02T17:03:27Z
Игорь Пустовит рассекретил новый роман и показался в объятиях возлюбленной
TSN
2025-02-02T15:12:58Z
От трагедии к искусству: как живопись дала второй шанс
ZN UA
2025-02-02T15:04:50Z
Ирина Сопонару восхитила фото с мужем-иностранцем и как они развлекались в Лондоне
TSN
2025-02-02T14:54:47Z
Ольга Сумская призналась, как поцеловалась в губы с Козловским и как потом на нее обижался муж
TSN
2025-02-02T14:21:12Z
Почему нельзя подметать 3 февраля и что нужно приготовить сегодня: приметы и запреты на Анны и Симеона
Знай
2025-02-03T03:03:58Z
Пособие по безработице: кто может его получить
ZN UA
2025-02-03T03:03:36Z
Полезные контакты: где можно получить бесплатную психологическую помощь
ZN UA
2025-02-03T02:04:20Z
Велосипедисты могут нарваться на немалый штраф: что нужно знать владельцам
Знай
2025-02-03T01:30:30Z
Уроки языка: как сказать на украинском «мнимый»
ZN UA
2025-02-03T01:04:05Z
Пряталась 7 лет в подвале: в доме мужчины в Китае тайно жила бывшая владелица жилья
Фокус
2025-02-03T00:45:52Z
РосСМИ сообщили об атаке дронов на Волгоград
Корреспондент
2025-02-03T00:24:16Z
От 17 до 59 тысяч гривен: за что военнообязанные могут получить штраф в феврале
Знай
2025-02-02T23:30:20Z
День Симеона и Анны: история и запреты праздника
ZN UA
2025-02-02T23:00:40Z
3 симптома рака шейки матки, которые можно спутать с обычными спазмами — никогда их не игнорируйте
Marie Claire
2025-02-03T03:00:30Z
Кого-то могут и "разбронировать": в Минздраве разъяснили постановление Кабмина
Фокус
2025-02-03T02:42:36Z
Как победить пищевой шум — проблема, из-за которой многие переедают
Marie Claire
2025-02-03T02:01:06Z
Диетолог назвал лучшие продукты для вечернего рациона, которые помогут восстановить качественный сон
Gazeta UA
2025-02-02T22:36:31Z
От недосыпа до болезни: почему вы постоянно устали и как это исправить
Знай
2025-02-02T21:51:46Z
Метапневмовирус атакует: чем этот вирус отличается от гриппа и стоит ли волноваться
Знай
2025-02-02T20:51:09Z
Чтобы рассада не погибла - важный совет огородникам
Gazeta UA
2025-02-02T20:09:30Z
Родителям нужно срочно обновить данные детей: с 1 марта можно не получить медуслуг
Знай
2025-02-02T19:21:19Z
Страдают настроение и сон: ученые рассказали, как на нас влияет дефицит витамина D
Фокус
2025-02-02T19:12:48Z
Канада и Мексика вводят пошлины на импорт США
Корреспондент
2025-02-02T23:27:36Z
Нацбанк хочет изменить порядок открытия и закрытия счетов
Хвиля
2025-02-02T23:00:42Z
Клиентам не поздоровится: ПриватБанк меняет условия кредитных карт – платить придется больше
Знай
2025-02-02T20:30:02Z
Пенсионерам подняли выплаты на 600 гривен: какую категорию внесли в список
Знай
2025-02-02T18:36:30Z
Бензин стал роскошью: водителей ждет мощный удар по кошелькам
Знай
2025-02-02T18:06:28Z
Главное за 2 февраля: лимиты на переводы денег, графики отключений газа и новые правила для ТЦК и ВЛК
Знай
2025-02-02T17:57:36Z
Прощай, старая купюра! Евро готовится к первому обновлению дизайна за 23 года
Знай
2025-02-02T17:21:11Z
Минус 42 млн в бюджет: на Буковине таможенники и пограничники способствовали контрабанде электронных сигарет
Апостроф
2025-02-02T16:42:33Z
Торговая война России и Китая: Москва впервые отвечает на удары Пекина и проигрывает. ВИДЕО
Новости Украины
2025-02-02T16:21:40Z
Болид Mercedes стал одним из самых дорогих в мире
Корреспондент
2025-02-02T15:30:41Z
Техосмотр авто в Польше: кому из украинцев нужно проходить
Знай
2025-02-02T13:51:46Z
Tesla собирается выпускать более дешевые электрокары
Gazeta UA
2025-02-01T12:03:42Z
Известный гонщик оказался в коме после ужасного ДТП
Telegraf
2025-02-01T10:00:52Z
Инженер превратил старый мотоцикл в самый быстрый в мире пенни-фартинг – фото
TSN
2025-01-31T19:36:08Z
Водитель на год бросил авто в аэропорту: какую шокирующую сумму он должен заплатить за парковку
TSN
2025-01-31T14:42:53Z
Гость из 2000-х: обнаружен культовый американский спорткар в заводской упаковке
Фокус
2025-01-31T13:12:14Z
800-сильный монстр: тюнеры скрестили старый универсал Mercedes W123 и Toyota Supra
Фокус
2025-01-31T12:12:55Z
Доступная роскошь: лучшие подержанные авто премиум-класса
Фокус
2025-01-31T09:51:20Z
США отменяет защиту для более чем 300 тысяч венесуэльцев
Корреспондент
2025-02-03T03:06:54Z
США выдвинули ультиматум Панаме относительно канала
Корреспондент
2025-02-03T03:00:24Z
Маск назвал USAID "уголовной организацией" и обвинил в финансировании вирусных лабораторий
Gazeta UA
2025-02-03T03:00:20Z
Евросоюз готов ответить США на введение пошлин на свои товары — представитель Еврокомиссии
TSN
2025-02-03T02:51:11Z
В ЕС предостерегли Трампа от торговой войны
Корреспондент
2025-02-03T02:48:27Z
В Украине могут снизить мобилизационный возраст до 21 года – эксрадник Залужного
TSN
2025-02-03T02:27:55Z
В Испании заявили, что не верят в мирные планы Путина
Корреспондент
2025-02-03T02:18:08Z
Трамп заявил, что введение пошлин может ударить по экономике США, но "оно того стоит"
TSN
2025-02-03T01:45:53Z
Орбан хотел заблокировать санкции против РФ, но его сдержали заявления Трампа – Брайза
TSN
2025-02-03T01:36:19Z