MY.UAНовини
120 років тому Росія програла Японії: замість”маленької переможної війни” отримала революцію
120 років тому Росія програла Японії: замість”маленької переможної війни” отримала революцію

120 років тому Росія програла Японії: замість”маленької переможної війни” отримала революцію

На початку XX століття Росія та Японія боролися за контроль над стратегічними територіями у Китаї. А війна між державами 1904-1905 років завершилася принизливою поразкою Росії. Це, по суті, стало першим фіаско великої європейської імперіалістичної держави від азійської країни.

Тоді Росія вже зіткнулася з кількома довгостроковими проблемами: економічні, які призвели до масового безробіття; жахливі умови праці; зростання незадоволення національних меншин через жорстку політику русифікації, яку проводив уряд; політична криза. Це лише маленька крижинка російського царського айсберга, який ось-ось розтане.

Вирішити всі ці проблеми мала “маленька переможна війна” над невеличкою за розмірами Японією. Міністр внутрішніх справ В’ячеслав фон Плеве, за спогадами прем’єр-міністра Росії 1903-1906 років Сергія Вітте, сказав одному з військових міністрів:

Зараз дивляться

— Ви не знаєте внутрішнього становища Росії. Щоб стримати революцію, нам потрібна маленька переможна війна, – процитував Вітте слова Плеве у своїх мемуарах, які були опубліковані у 1921 році.

Деякі історики сумніваються, що ця фраза справді належить Плеве, адже він був політичним суперником Вітте. І, ймовірно, що один писав про іншого з певною часткою скептицизму.

Так чи інакше, але цитата датується періодом Миколи II. Пізніше вона стала афористичною для описання війни, основна мета якої – відвернути увагу населення країни від внутрішніх проблем, викликати у суспільстві патріотичну істерію і через це підвищити громадську підтримку чинної влади, позиції якої похитнулися.

Факти ICTV розповідають про причини російсько-японської війни, а також про основні битви та кульмінаційну баталію, під час якої Росії завдали однієї з найбільш нищівних поразок в історії.

Які причини російсько-японської війни

Війна двох імперських держав було спровокована низкою моментів. Російський експансіонізм і швидке зростання та модернізація японської армії призвели до зіткнення військових, політичних і комерційних інтересів у Східній Азії. Утім, тут варто зазначити, що у цій війні обидві країни виступали агресорами.

Під час китайсько-японської війни 1894-1895 років Японія повалила китайське панування у Кореї і встановила контроль над Ляодунським півостровом у Маньчжурії. Союз Росії, Франції та Німеччини тиснув на Японію, щоб вона повернула півострів в обмін на збільшені репарації.

Напруженість зросла, коли Росія утворила російсько-корейський банк, вимагала від Китаю оренди Ляодунського півострова на 25 років і ввела війська до Маньчжурії у відповідь на Боксерське повстання проти втручання у внутрішнє життя Китаю.

Китай – торт королів і… імператорів (Французька карикатура 1898 року). Фото: Getty Images

Крім того, у 1897 році Росія розпочала будівництво залізниць на китайській території, щоб відкрити їх для комерційної експлуатації. Японці розцінювали потенціал залізниць як інструмент економічного контролю, колонізації та військової політики.

У 1902 році Японія підписала договір із Великою Британією, який гарантував британське втручання, якщо будь-яка країна приєднається до Росії у війні проти Японії. Але в Росії намагалися зірвали спроби примирення, зокрема намісник на Далекому Сході Євген Алексєєв заохочував царя посилити далекосхідні війська, коли вони мали виходити з Маньчжурії.

Оскільки переговори зайшли в глухий кут, в ніч з 8 на 9 лютого 1904 року японські міноносці несподівано атакували російські військові кораблі у Порт-Артурі в Маньчжурії та Чемульпо (Інчхон) в Кореї. 10 лютого 1904 року, після перших атак, Японія оголосила війну.

Битва за Порт-Артур та міф про крейсер Варяг

Атака японського імператорського флоту на російський флот у Порт-Артурі (Китай) 8 лютого 1904 року була раптовою. Росіяни виявилися повністю неготовими та зазнали нищівної поразки.

Японський адмірал Того Хехачіро відправив торпедні катери до Порт-Артура. Тоді було сильно пошкоджено три великі російські кораблі: броненосці Цесаревич та Ретвізан, а також крейсер Паллада.

Російські броненосці Петропавловськ і Побєда, які змогли вийти неушкодженими з Порт-Артура, підірвалися на мінах, щойно вийшли у відкрите море. Перший затонув, другий – повернувся у порт. Росіяни прагнули помсти через потрапляння у мінну пастку, й у відповідь серйозно пошкодили два японські лінкори. Втім, азійська держава зберегла у Порт-Артурі перевагу та продовжила обстрілювати гавань важкою артилерією.

Вид на пошкоджені російські військові кораблі після японської атаки в Порт-Артурі на початку лютого 1904 року. Фото: Getty Images

До серпня 1904 року японці оточили й взяли в облогу Порт-Артур. Понад 100 тис. японських солдатів вирили кілометри окопів і штурмували міські укріплення за допомогою гармат, артилерії, мінометів та мін. Зрештою армія Японії захопила портове місто та взяла у полон близько 20 тис. російських солдатів.

Паралельно з атакою на Порт-Артур 9 лютого до берегів корейського Чемульпо (сучасний Інчхон) підійшли шість японських крейсерів і вісім міноносців. Тоді там були російський крейсер Варяг і канонерський човен Кореєць. Бій завершився “сухою” перемогою японського флоту і він був зовсім не таким героїчним для Росії, як описувала майже століття пропаганда.

Японці вимагали від росіян здатися, інакше обстріляють порт. Капітани кораблів нейтральних країн ринулися до командира Варяга Всеволода Руднєва, мовляв не хочуть потрапити під японський вогонь та запропонували йому вийти в море й прийняти бій або капітулювати.

Російське судно Варяг тоне біля Чемульпо, 9 лютого 1904 року. Французький крейсер Паскаль рятує вцілілих. Фото: Getty Images

Руднєв вивів кораблі та після майже годинної перестрілки, не заподіявши шкоди японцям, наказав затопити Варяг, а Кореєць підірвати. Заради “честі прапора” та збереження обличчя загинули 33 російські моряки, а решта на суднах інших країн повернулися додому, де їм несподівано влаштували урочистості. За потоплення двох власних кораблів цар особисто вручив кожному подарунки, а Руднєва зробив контр-адміралом.

Після закінчення війни вже японці, які були зацікавлені у тому, щоб представити перемогу біля Чемульпо як грандіозну, нагородили Руднєва орденом Вранішнього сонця. Щодо крейсера Варяг, то його Японія підняла та включила до складу свого флоту під назвою Соя.

Поразка росіян у Мукденській битві

Найбільша сухопутна битва цієї війни – Мукденська, тривала з лютого до березня 1905 року і також закінчилася нищівною поразкою росіян.

Історики вказують, що росіяни переважали у ній чисельно та були краще озброєні: 330 тис. російських вояк проти 270 тис. японських солдатів. Та попри це битва під Мукденом фактично поклала край будь-яким шансам Росії на перемогу у війні на суші. Обидві сторони розуміли, що поставлено на карту. Росіяни тоді зіткнулися з революцією у себе вдома, а японці вже були на межі виснаження через брак людей та ресурсів.

Оборонна лінія росіян сягала 145 км завдовжки. Японці намагалися їх оточити з 20 лютого, атакуючи з обох флангів, але зазнали масових втрат від кулеметного та артилерійського вогню. Та все ж армії Японії вдалося прорвати російський правий фланг.

Тоді командувач росіян Олексій Куропаткін наказав перекинути війська на лівий фланг. Але перекидання чималої кількості військ через такий великий фронт спричинило хаос.

Головнокомандувач японських військ у Манчжурії Івао Ояма розумів, що росіяни заклопотані вирішенням логістичних проблем, і наказав своїм подвоїти наступ. Щоб уникнути оточення, Куропаткін був змушений хаотично відступати, залишаючи своїх поранених і припаси.

Обидві сторони були виснажені, а Мукденська битва стала останньою сухопутною битвою у війні. Масове невдоволення в Росії, якому сприяла звістка про поразку під Мукденом, поставило країну на межу революції. Також ця битва була однією з найбільших перед Першою світовою війною, в якій брали участь понад півмільйона осіб.

Розгром росіян у Цусімській битві

Кульмінацією російсько-японської війни стала морська битва біля острова Цусіма 27-28 травня 1905 року. По суті, тоді було майже знищено російський Балтійський флот – із 45 російських військових кораблів змогли врятуватися.

Спершу цар Микола II сподівався, що російський Балтійський флот під командуванням адмірала Зіновія Рожественського зможе кинути виклик пануванню адмірала Тоґо Хейхатіро на морі, але натомість Росія зазнала одного з найбільших розгромів флоту в історії. За два дні російська ескадра майже перестала існувати.

Адмірал Того Хейхатіро в парадній формі Фото: Getty Images

Загалом тоді Росія втратила близько 70% другої Тихоокеанської ескадри флоту, серед яких флагман Князь Суворов. З великих кораблів були потоплені ще п’ять броненосців: Бородіно, Імператор Олександр III, Наварін, Ослябя, Сісой Великий. А також один допоміжний крейсер Урал та чотири крейсери першого рангу: Адмірал Нахімов, Дмитро Донской, Світлана та Володимир Мономах.

Частина російських кораблів здалася у полон і пізніше була введена до складу флоту Японської імперії. Зокрема, йдеться про броненосець Орел, який отримав пізніше назву Iwami; броненосець Імператор Микола I (Iki); есмінець Бідовий (Satsuki); два броненосці Адмірал Сенявін (Minoshima) і Генерал-адмірал Апраксін (Okionoshima).

Загалом до Росії повернулися лише два есмінці Бравий і Грозний, транспортне судно-док Анадир і крейсер 2-го рангу Алмаз.

Фото: Факти ICTV

Що цікаво, ще за кілька днів до битви у Цусімській протоці на сторінках російських газет возвеличували власний флот та повідомляли, що баталія відбулася і “японці розбиті”. Так, 26 травня 1905 року Московскіє вєдомості, пославшись на повідомлення з Маніли, писали:

— За чутками, що циркулюють тут, але ще не перевірені, російська і японська ескадри зустрілися на південь від острова Формози. Японці зазнали поразки.

Видання Рускоє слово повідомило, що між російською та японською ескадрами “стався біля берегів Формози морський бій”, і що “японці розбиті”.

Нищівна поразка переконала царську Росію у тому, що подальший опір планам Японії щодо Східної Азії є безнадійним. Це змусило її прийняти мирний договір, укладений за посередництва президента США Теодора Рузвельта у Портсмуті. У ньому Росія визнала Японію “панівною” силою в Кореї і віддала їй Порт-Артур у Китаї, південну частину острова Сахалін і Ляодунський півострів.

Японія вийшла з цієї війни як перша сучасна незахідна світова держава і націлилася на більшу імперську експансію. Натомість для Росії катастрофічні результати її армії у війні стали однією з безпосередніх причин революції 1905 року.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
У США відбулися багатотисячні мітинги проти політики Трампа
Фокус
2025-04-20T10:12:00Z
Китай випробував неядерну водневу бомбу, – ЗМІ
24tv
2025-04-20T10:03:50Z
Головного помічника Піта Гегсета звільнили на тлі скандалу із витоком даних у Signal — Politico
InternetUA
2025-04-20T09:54:33Z
Команда Трампа наступного тижня вирушить до Лондона для перемовин щодо України
УкраинФорм
2025-04-20T09:51:10Z
Переконали міністри: Трамп погодився відкласти запровадження мит
Фокус
2025-04-20T09:49:46Z
Він загруз по вуха, – ексглава британської розвідки назвав серйозну проблему Путіна
24tv
2025-04-20T09:48:28Z
У Південній Кореї заявили, що не боротимуться з митами США через "історичний борг"
ZN UA
2025-04-20T09:36:14Z
"Є гарне рішення": у Трампа анонсували нові переговори про мир і назвали умови
GlavRed
2025-04-20T09:25:51Z
Глава МЗС Естонії: У разі блокування Орбаном антиросійських санкцій постраждають платники податків ЄС і США
УкраинФорм
2025-04-20T09:25:15Z
Через візит сім'ї Джей Ді Венса у Римі закрили Колізей: туристи вийшли на протест
24tv
2025-04-20T10:12:24Z
До України прибув Благодатний вогонь – фото
Лига
2025-04-20T10:09:19Z
Пропаганда спрямована на заміну індивідуальних реакцій масовими
Детектор М
2025-04-20T10:00:45Z
Жінка зробила пластичну операцію, щоб підняти опущені повіки: що в неї вийшло
Фокус
2025-04-20T10:00:19Z
Залишитесь без врожаю: що не варто садити після Великодня
Gazeta UA
2025-04-20T09:54:14Z
На Лиманському напрямку Сили оборони дронами знищили найсучасніший танк росіян
УкраинФорм
2025-04-20T09:51:22Z
Великодня меса у Ватикані розпочалася без Папи Франциска
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T09:49:31Z
"Нехай зла година закінчиться": Зеленський привітав українців з Великоднем
24tv
2025-04-20T09:43:38Z
Що повинно бути на великодньому столі: секрети святкового меню
Факти ICTV
2025-04-20T09:37:52Z
7 добрих фільмів для всієї родини на Великдень
360ua.news
2025-04-20T10:03:17Z
Передпокій Клаудії Шиффер у стилі 70-х: дизайнери у захваті від інтер'єру
24tv
2025-04-20T09:30:21Z
Справжній дівочий рай: варіанти трендового манікюру, які не можна пропустити цієї весни
24tv
2025-04-20T09:18:04Z
5 кольорів, у які не варто фарбувати ванну кімнату, і чим їх замінити
24tv
2025-04-20T09:18:02Z
Рецензія на фільм «Під замком» / Locked
ITC
2025-04-20T09:07:50Z
Рецензія на серіал «Шибайголова: Народжений наново» / Daredevil: Born Again
ITC
2025-04-20T07:40:54Z
Зірковий Великдень: ведучі та актори ICTV розповіли про святкові традиції
Факти ICTV
2025-04-20T06:31:30Z
«Найс ледіз»: інше кіно, інша історія, інший контекст
Детектор М
2025-04-20T06:01:35Z
Не тільки "Кролик Петрик": топ 7 фільмів для перегляду на Великдень 2025
Фокус
2025-04-20T06:00:01Z
Спостерігається збільшення обстрілів, – Зеленський про "великоднє перемир'я"
24tv
2025-04-20T10:15:25Z
Прикордонники фіксують порушення росіянами «перемир'я» у трьох областях - Демченко
УкраинФорм
2025-04-20T10:15:04Z
З початку цієї доби відбулося вже 26 російських штурмових дій - Зеленський
УкраинФорм
2025-04-20T10:15:01Z
На Донеччині за добу через удари РФ пошкоджені 34 цивільних об’єкти
УкраинФорм
2025-04-20T10:12:35Z
Є важкохворі та важкопоранені, – Юсов про стан воїнів, які напередодні повернулися з полону
24tv
2025-04-20T10:09:12Z
Прогноз погоди у Запоріжжі на тиждень з 21 по 27 квітня: синоптики попередили, коли місто заллє дощами
Политека
2025-04-20T10:00:39Z
Обмін полоненими напередодні Великодня готувався довго, кілька разів переносився – ГУР
Лига
2025-04-20T09:57:03Z
Росіяни найбільше використовують «антидронові коридори» в межах Курської області - Демченко
УкраинФорм
2025-04-20T09:51:51Z
У Києві на тиждень частково обмежать рух вулицею Хрещатик
УкраинФорм
2025-04-20T09:31:30Z
Вісім причин, чому манго треба їсти чоловікам та жінкам
Gazeta UA
2025-04-20T09:57:36Z
Як депресія батьків впливає на поведінку дитини
360ua.news
2025-04-20T07:42:52Z
Ранкові ритуали після яких ви будете бадьорі цілий день
24tv
2025-04-20T07:30:01Z
Нові дані про звичні уявлення щодо користі вина
24tv
2025-04-20T06:12:36Z
Сподобається навіть тим, хто не любить печінку: рецепт смачного печінкового рулету
Telegraf
2025-04-20T06:12:20Z
Дієта 4:3 — як вона працює та чому ефективніша за дефіцит калорій
TSN
2025-04-20T02:38:42Z
Селен: чим корисний для здоров’я та де його шукати
TSN
2025-04-20T02:36:58Z
Зайва вага — це не тільки калорії: дослідники назвали несподівану причину ожиріння
TSN
2025-04-20T02:36:39Z
Скільки можна з’їдати авокадо на день: ідеальна порція для користі
TSN
2025-04-20T02:35:06Z
У Росії великий теплохід врізався у ворота: що зараз із судном
Telegraf
2025-04-20T10:09:57Z
На Херсонщині мотоцикліст підірвався на міні
УкраинФорм
2025-04-20T10:09:23Z
В Охтирці правоохоронці врятували заручницю: зловмисник погрожував підірвати гранату
Украина Криминальная
2025-04-20T10:00:46Z
За тиждень знайшли мертвими двох курсантів прикордонної академії з Хмельницького
Лига
2025-04-20T10:00:40Z
Легковик зіткнувся з мікроавтобусом біля Жмеринки: 3 людини загинуло, ще 8 осіб госпіталізовано
24tv
2025-04-20T09:37:52Z
39-річного одесита засуджено за пограбування приїжджого дідуся
Украина Криминальная
2025-04-20T08:57:20Z
ДТП з маршруткою на Вінниччині: кількість загиблих зросла до трьох, восьмеро поранених
УкраинФорм
2025-04-20T07:48:38Z
У Німеччині невідомий застрелив двох чоловіків і втік
Европейская правда
2025-04-20T07:16:47Z
Рятувальники упродовж доби 111 разів виїздили на ліквідацію наслідків російських обстрілів
УкраинФорм
2025-04-20T07:03:42Z
Універсальна редиска: корінці знизять тиск, а листя замінить «аскорбінку»
Комсомольская правда
2025-04-20T10:04:43Z
Гороскоп на тиждень з 21 по 27 квітня: Тельцям - терпіння, Рибам - заздрість
GlavRed
2025-04-20T09:25:12Z
Подруги відпочили в Іспанії: кажуть, що це дешевше ніж квиток на поїзд всередині країни
Фокус
2025-04-20T09:00:27Z
Салат на мільйон: рецепт вишуканого та смачного Цезаря з креветками
24tv
2025-04-20T08:45:50Z
Не просто декор: значення кольорів крашанок, про які ви могли не знати
24tv
2025-04-20T08:33:09Z
Хрін на Великдень, який можна їсти без сліз: швидкий рецепт для блендера
24tv
2025-04-20T07:36:18Z
Коли садити огірки на розсаду та в грунт: найсприятливіші дні та температура грунту
Gazeta UA
2025-04-20T06:51:16Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 20 квітня 2025 року
Фокус
2025-04-20T05:00:24Z
Де заховався собака: лише гостроокі генії знайдуть його за 9 секунд
GlavRed
2025-04-20T04:27:27Z
Надбавки під загрозою: які пенсіонери можуть залишитися без доплат
24tv
2025-04-20T10:06:07Z
Чиїсь пенсії виросли на 1300 грн. Хто почав отримувати більше
Telegraf
2025-04-20T10:03:12Z
Бразилія помітно збільшила експорт свинини та яловичини
AgroPortal
2025-04-20T09:00:38Z
Популярність дубайського шоколаду у TikTok призвела до дефіциту фісташок в світі
Фокус
2025-04-20T08:42:58Z
Подорожчання яєць у Дніпрі: наскільки доведеться переплатити
Политека
2025-04-20T08:42:05Z
Подорожчання молочних продуктів у Харкові: що вдарить по гаманцях найбільше
Политека
2025-04-20T08:40:33Z
Ціна інгредієнтів не стояла на місці. Наскільки здорожчала кілограмова паска з 2024
Telegraf
2025-04-20T08:34:48Z
Росія фінансує війну проти України завдяки підвищенню акцизів на алкоголь - ГУР
Gazeta UA
2025-04-20T08:34:28Z
Посів і догляд за сочевицею ідентичні з витратами на соняшник. Що вигідніше вирощувати?
AgroPortal
2025-04-20T08:30:25Z
"Полісся" — "Шахтар": букмекери виступили проти статистики у півфіналі Кубка України
Telegraf
2025-04-20T09:57:59Z
Скамакка: Раніше будь-які труднощі здавались нездоланними, але зараз я знайшов внутрішню рівновагу
Football.ua
2025-04-20T09:49:39Z
Манчестер Сіті націлився на Кошту – ЗМІ
Football.ua
2025-04-20T09:49:33Z
Засмутилась, що не забила, – Білодід про дебют за жіночу команду Металіста 1925
24tv
2025-04-20T09:30:09Z
Асенсіо продовжив контракт з Реалом – Скіра
Football.ua
2025-04-20T09:25:46Z
Джордан, Башич та Тронтель повернулись до стартового складу Зорі на матч проти Кривбасу
Football.ua
2025-04-20T09:10:22Z
Сімеоне: Це не було питанням відсутності настрою — ми просто грали погано
Football.ua
2025-04-20T08:55:41Z
Лідер Барселони ризикує пропустити фінал Кубка Іспанії та матчі 1/2 Ліги чемпіонів
24tv
2025-04-20T08:54:59Z
Саккі – щодо критики Анчелотті: Ці люди хоч розуміють, хто він такий?
Football.ua
2025-04-20T08:52:56Z
Як уникнути витоку персональних та бойових даних: поради Міноборони
InternetUA
2025-04-20T10:01:04Z
У Китаї запустили 10G-інтернет, швидкість – до 10 000 Мбіт/с
Лига
2025-04-20T09:39:44Z
Український фанат Kingdom Come Deliverance 2 створив писанки за мотивами гри
24tv
2025-04-20T09:12:54Z
Коли має вийти iPhone 17 Pro: які функції з’являться у новинці
InternetUA
2025-04-20T09:01:21Z
Китайці випустили перший у світі "пахучий" смартфон
InternetUA
2025-04-20T08:25:04Z
"Можуть правити світом": дослідник упевнений в існуванні інопланетної бази під водою
Фокус
2025-04-20T08:00:27Z
Популярний поштовий сервіс може ввести ваш комп’ютер у ступор. Microsoft придумала тимчасове розв’язання
InternetUA
2025-04-20T07:49:54Z
Китай представив першу у світі мережу 10G: виміряна швидкість перевищила 9800 Мбіт/с
Фокус
2025-04-20T07:45:52Z
Американські розробники модифікували автономний дрон V-BAT для бойових операцій на морі
InternetUA
2025-04-20T07:10:56Z
Tesla Model Y стала фаворитом українського імпорту
360ua.news
2025-04-20T08:18:50Z
На дорожні випробування виїхав електричний Jeep Compass
AutoCentre
2025-04-20T07:07:55Z
XPeng планує продавати гібрид пікапа та дрону вже у 2026 році
Portaltele
2025-04-20T05:43:28Z
Hennessey Performance представила оновлений Venom F5 Evolution
Portaltele
2025-04-20T05:43:05Z
Українцям розповіли, скільки тепер доведеться заплатити податків за продаж авто
Хвиля
2025-04-20T05:15:10Z
В Україні назвали регіони-лідери з реєстрацій електромобілів
24tv
2025-04-20T05:12:22Z
Найнебезпечніший водій Нью-Йорка отримав понад 560 штрафів минулого року
Топ Жир
2025-04-20T01:30:57Z
Dodge Charger вразив би як величезний SRT Hellcat з Hemi двигуном
Топ Жир
2025-04-19T23:45:31Z
Китай заборонив рекламу та бета-тестування автономних автомобілів
Топ Жир
2025-04-19T22:15:16Z