Команда вчених із Великої Британії під час дослідження з’ясувала, що стрес через фінансову скруту впливає не тільки на психічний стан людини, а й на роботу імунної, нервової та ендокринної систем.
Основні чинники стресу
Повідомляється, що в дослідженні, яке тривало чотири роки і результати та основні висновки якого публікують ScienceDirect і ScienceAlert, узяли участь майже 5 тис. осіб віком від 50 років.
Учені виділили шість поширених чинників стресу:
- фінансові труднощі;
- догляд за кимось;
- інвалідність;
- важку втрату, горе;
- хвороба;
- розлучення.
Профілі ризику
Під час дослідження з’ясувалося, що через фінансові труднощі фізичне здоров’я зазнає істотного впливу в довгостроковій перспективі. Вчені встановили профілі ризику за допомогою чотирьох біомаркерів у крові.
З’ясувалося, що учасники дослідження, які відчували стрес тільки через фінансові проблеми, мали майже на 60% більше шансів продемонструвати профіль високого ризику чотири роки потому.
З кожним додатковим стресовим чинником, зокрема таким як розлучення, ця ймовірність зростала на 19%.
Вплив стресу на життя
За словами епідеміологині Одеси Гамільтон, стрес через фінансові труднощі може вплинути на багато аспектів життя, призводячи до сімейних конфліктів, соціальної ізоляції, навіть голоду і безпритульності.
Відомо, що гострий стрес спричиняє каскад гормональних змін в організмі, які прискорюють дихання і серцебиття, підвищують кров’яний тиск. Імунна система також реагує, виробляючи більше прозапальних молекул.
У цьому дослідженні фінансовий стрес, важка втрата та тривала хвороба продемонстрували найістотніші довгострокові зміни в імунних та нейроендокринних біомаркерах. Це свідчить про вплив хронічного стресу на погіршення фізичного здоров’я, резюмують учені.