Україні не вистачить рекордних 50 млрд євро від Європейського Союзу (ЄС), щоб покрити дефіцит державного бюджету. Фінансова "діра" країни становить по 3 млрд євро на місяць, а пакет ЄС передбачає отримання трохи більше як 1 млрд євро на місяць. Тобто Києву потрібна підтримка і від інших союзників, зокрема США. При цьому навіть із пакетом допомоги від США на 18 млрд євро на рік допомоги все одно буде замало.
Про це заявив глава бюджетного комітету Європейського парламенту Йохан Ван Овертвельдт, пише The Guardian. "Слід зазначити, що за найскромнішими оцінками невійськові потреби України становлять 3 млрд євро на місяць. Це означає, що в річному обчисленні буде потрібно 36 млрд євро", – зазначив Ван Овертвельдт.
Йдеться про оцінку невоєнних видатків, оскільки всі власні надходження до бюджету України (наприклад, від податків) спрямовуються безпосередньо на потреби оборони. А на покриття решти потреб використовується саме міжнародна допомога.
Фіндопомога від ЄС у вигляді кредитів та грантів на загальну суму в 50 млрд євро розрахована на 4 роки – з 2024-го до 2027-го включно. "Таким чином, у середньому Україна отримуватиме 12,5 млрд євро на рік", – підрахував представник Європарламенту.
Він нагадав, що ЄС та США уклали угоду про спільну допомогу Україні. Передбачалося, що кожна із сторін виділятиме по 18 млрд євро на рік. Але навіть якщо США виконають свою частину операції, грошей все одно не вистачить.
"Таким чином, фінансування Українського фонду буде щорічно щонайменше на 5,5 млрд євро менше від суми, яку становлять зобов'язання ЄС. За весь період 2024-2027 років дефіцит складе 22 млрд євро", – резюмував Ван Овертвельдт.
Нагадаємо, лідери ЄС на саміті у Брюсселі погодили чотирирічну програму підтримки України на 50 млрд євро за назвою Ukraine Facility. Узгодження програми намагався заблокувати угорський прем'єр Віктор Орбан, але ЄС та Будапешт нарешті досягли компромісу. Через 2 роки відбудеться перегляд плану допомоги, але Угорщина, що вимагала права вето, не отримає його.
Україна отримуватиме кошти лише за умови проведення низки реформ. Вони, зокрема, мають торкнутися: держуправління та управління державними фінансами, судову систему, боротьбу з корупцією, цифрову трансформацію та багато іншого.
Кожні три місяці Європейська комісія перевірятиме дотримання плану реформ. Якщо Україна виконуватиме задумане – ЄС проводитиме транш допомоги. Якщо ні – фінансування не надходитиме.
Як повідомляв OBOZ.UA, перші кошти від Євросоюзу в уряді розраховують отримати вже у березні 2024 року. 50 млрд євро має надійти у рамках програми Ukraine Facility.
Лише перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та у Viber. Не ведіться на фейки!