MY.UAНовини
"Галопом по Європах" не підходить. Іванна Коберник про низькі результати PISA-2022, проблеми освіти в Україні і те, якими мають бути уроки літератури
"Галопом по Європах" не підходить. Іванна Коберник про низькі результати PISA-2022, проблеми освіти в Україні і те, якими мають бути уроки літератури

"Галопом по Європах" не підходить. Іванна Коберник про низькі результати PISA-2022, проблеми освіти в Україні і те, якими мають бути уроки літератури

Співзасновниця громадської організації "Смарт освіта", співавторка реформи "Нова українська школа" Іванна Коберник поділилася своїм баченням сучасного і майбутнього шкільної освіти. Зокрема, вона порушила тему викладання української літератури школярам, звернула увагу на проблему дітей, які перебувають за кордоном та на окупованих територіях. На її думку, в учнів, які вимушено виїхали з території України і навчаються в іноземній школі, варто підтримувати бажання зберігати звʼязок з рідною країною, а не відбивати його.

Коберник також зазначила, що школярі, які вивчають предмети у пришвидшеному темпі або твори у скороченому вигляді, не отримують якісної освіти. Що частково довели і результати PISA-2022. Адже крім очевидних наслідків ковіду та повномасштабної війни Росії проти України, на засвоєння знань впливає і насиченість програми. Про це та інше представниця освітньої сфери розповіла в ексклюзивному інтервʼю OBOZ.UA.

– Чому, на вашу думку, в українських школярів погіршилися читацька грамотність і як це можна виправити?

– Якщо ви маєте на увазі результати міжнародного дослідження PISA-2022, то варто зазначити, що вони погіршилися в усіх 80 країнах, які брали участь у дослідженні. Це наслідок ковіду і вимушеного дистанційного навчання в усьому світі – результати PISA доводять, що онлайн погіршує освітні досягнення дітей.

Але до цього фактору в Україні ще додалася повномасштабна війна, продовження вимушеного онлайну чи змішаного навчання, тиск інших обставин, який зараз переживають українські діти. Як для тих умов, в яких ми живемо і в яких вчаться школярі, наші підлітки ще показали далеко не найгірший результат.

– Ви говорили про скорочення творів у програмі української літератури. Як ви бачите викладання цього предмета? Що потрібно прибрати з програми, а що додати?

– Викладання української мови і літератури має бути переорієнтоване з історичного підходу і підготовки маленьких літературознавців і теоретиків мови на її практичне застосування та на розвиток у школярів потреби і бажання читати. Перелік творів має бути зменшено, щоб діти мали достатньо часу на опрацювання великих складних текстів, їх осмислення, обговорення, рефлексування, написання на цій базі творів і есе.

Це неможливо, коли в програмі 40-50 творів на рік, і більшість із них передбачено вивчати "оглядово". Цей підхід – читати скорочену версію – не дає можливості дітям виконати одну з головних настанов програми – "навчитися сприймати літературний твір як цілісне мистецьке явище". По суті, підхід "галопом по Європах" сприяє закріпленню в учнів кліпового мислення, на яке так багато зараз нарікають дорослі.

– Як ви вважаєте, що вже зараз можна змінити в шкільній програмі, аби зацікавити школярів?

– Варто зменшити кількість творів, які історично внесені в програму, і доповнити її сучасними текстами, цікавими нинішнім дітям. Нарешті мають зʼявитися не лише художні, а й публіцистичні, інформаційні, наукові матеріали, бо згаданий вже тест PISA також показав, що українські підлітки не вміють з ними працювати.

Це й не дивно – вони не бачать їх у своїх підручниках і програмах. Це не просте і не швидке рішення – в нас так склалося, що вилучення з навчального плану бодай одного вірша Шевченка вважається політичним питанням. Але якщо ми хочемо, щоб діти читали, а не вчилися списувати і користуватися ГДЗ, треба починати.

– Зараз вчителі проходять сертифікацію, повʼязану з реформою НУШ. На минулому незалежному тестуванні менш ніж 50% педагогів математики пройшли поріг першого етапу. Чому, на вашу думку, склалася така ситуація?

– Я не знайома зі змістом завдань, але про рівень викладання математики в українських школах можна було скласти враження і з невтішних результатів українських випускників на ЗНО/НМТ. Вони, мʼяко кажучи, дуже скромні. З цього року повернуто бюджетне фінансування підвищення кваліфікації педагогів. Нагадаю, за міністра освіти Шкарлета його не фінансували з держбюджету, освіта була галуззю, на якій нещадно економили. Тому за розумного використання цих можливостей можна створити програми навчання вчителів нових сучасних підходів викладання математики.

Ну і в цьому предметі не менш актуальний перегляд освітніх програм – там теж переважає підхід "галопом по Європах". Якщо не додати часу на закріплення і повторення, то результати не покращаться. Практика "один урок – одна тема" до добра не приводить.

– Як ви вважаєте, наскільки ефективна така сертифікація в межах реформи?

– Воєнний стан позначається не лише на школярах, а й, безумовно, на вчителях – вони виснажені, стомлені і також перебувають у хронічному стресі. Тому зараз дуже важливо бути обережними з додатковими вимогами і сміливими новаціями, бо можна отримати протилежний результат. Це не означає, що треба закривати очі, якщо навчання не відбувається або відбувається погано. Треба лиш усвідомлювати посильність вимог.

– Які, на вашу думку, сьогодні існують найбільші проблеми в українській освіті і чому?

– Повномасштабна війна, руйнування освітніх закладів, поглиблення нерівності в доступі до освіти, неможливість повноцінно вчитися через часті повітряні тривоги, відсутність укриттів у багатьох школах. Окремо я би виділила саме поглиблення нерівності в доступі до освіти.

Те саме дослідження PISA показало, що в сільських дітей падіння рівня знань порівняно з 2018-м роком відбулося значніше, ніж у міських підлітків. Сільські школярі відстають від своїх однолітків з міст інколи на чотири роки! Це катастрофа. Її можна виправити, але вона вимагає грошей, бо найкращий спосіб подолання освітніх втрат – репетиторство і заняття в малих групах – про це каже і світовий досвід, і свіжі українські дослідження.

– Освітяни та різні відомства гостро обговорювали результати PISA-2022. На вашу думку, що потрібно змінити в підході, щоб наступного разу українські підлітки показали кращі результати?

– Нагадаю, PISA перевіряє не результати дітей, а саму освітню систему. Висновки дослідження мають бути використані для зміни програм навчання, змісту підручників, методик вчителів. Зробити це – пряме завдання Міністерства освіти та науки. Інше питання, що триває повномасштабна війна, я б не ставила завищених очікувань.

Наївно думати, що в 2025 році українські результати суттєво покращаться. Зберегти освітню систему і її здатність працювати – це вже буде результатом.

– Як ви бачите освіту дітей з деокупованих територій? Які кроки потрібно робити вже зараз, а що відкладати на потім? Якими мають бути освітні програми для них і чи мають вони відрізнятися від тих, які є зараз у школах?

– Важливо, щоб у державі була створена Стратегія відновлення освіти на деокупованих територіях. І вона має враховувати, що залежно від місцевості будуть потрібні різні підходи, і вони відрізнятимуться для тих регіонів, які вже деокуповані, для тих, які пробудуть під окупацією, наприклад, 2 роки, і зовсім інша справа для тих, які під окупацією з 2014-го. Тут буде потрібен набір різних інструментів і зусиль.

Що стосується змісту навчання таких дітей, то для них має бути розроблена прискорена і певною мірою спрощена програма, якщо ми хочемо повернути їх в українську освітню систему. Прискорена – лише для старших учнів, бо 14-річним школярам треба менше часу, щоб опанувати програму 5-6 класу, яку вони через війну не мали змоги вчити. Вони впораються швидше з основними темами, ніж 11-12-річні діти, але не можна робити вигляд, що достатньо відправити дитину в клас за віком і все саме якось виправиться. Думаю, нам ще доведеться переймати в Європи досвід інтеграційних класі.

Знову ж таки, буде необхідне подолання втрат і додаткові заняття в малих групах – це ефективно, але це додаткові кошти на вчителів. Самі педагоги – це теж виклик, тому потрібно формувати кадровий резерв тих, хто буде готовий їхати працювати на деокуповані території. Але їм має бути з чим їхати – тобто необхідні вже згадані програми, психологічна підготовка та знання як протидіяти російським наративам, які поширювалися роками. І це ми ще не зачепили болюче питання колаборантів…

– Що, на вашу думку, потрібно робити з дітьми, які зараз перебувають за кордоном? Як їх повернути?

– Ставити перед собою реальні цілі. Діти не можуть вчитися в двох школах одночасно. Але треба дати можливість школярам за кордоном вивчати українознавчий компонент – українську мову, історію, літературу. В нашій ГО "Смарт освіта" є такий проєкт, в ньому зараз навчаються понад 1200 учнів, для них працюють понад 200 вчителів. Ініціатива реалізується вже другий рік, популярна і успішна.

Діти, які займалися з нами минулого навчального року, на високий бал склали ці предмети в своїх дистанційних українських школах. Бажання залишатися з Україною треба підтримувати, а не відбивати.

– В Україні планують пілотувати реформу старшої профільної школи. Як це допоможе старшокласникам у майбутньому з вибором професії та покращить якість отриманих знань?

– Старша школа має готувати дитину до дорослого життя. Важлива його частина – вміти ухвалювати рішення і виставляти пріоритети. Тому важливо, щоб у 10-12 класах учні отримали змогу вивчати меншу кількість предметів, але поглиблено, мали вибір, більше приділяли часу тому, що їм справді знадобиться в дорослому житті.

Щоб цей вибір зʼявився, старша школа повинна в ідеалі бути відділена і мати кілька класів на кожній паралелі – тоді буде справжній вибір профілів, а не на папері. Це складна реформа, але необхідна.

– У 2024 році випускники складатимуть НМТ з чотирьох предметів, три з яких обовʼязкові. Коли було затверджено таку модель, багато батьків і школярів були обурені тим, скільки доведеться складати предметів за 4 години з 20-хвилинною перервою. На вашу думку, чи не позначиться це на рівні успішності? Багато батьків також були невдоволені тим, що потрібно за короткі терміни шукати репетиторів для дітей з додаткових предметів, адже в школах не надають якісних знань, аби скласти НМТ. Як ви вважаєте, чому багато випускників готуються з репетиторами, а не розраховують на знання, отримані лише у школі?

– До ЗНО також переважно готувалися з репетиторами. Причина та сама, яку ми обговорювали в попередніх питаннях: програми перевантажені, предметів забагато, немає можливості зосередитись на тому, що важливо. Профільна школа мала би вирішити це питання, але поки її немає. Водночас слід зазначити, що НМТ все ж значно легший за ЗНО, в ньому немає, зокрема, відкритих завдань з розгорнутою відповіддю чи власного висловлювання.

Але я, наприклад, вважаю, що 4-годинний тест з перервою лише 20 хвилин – це трохи перебір. Я не підліток, а доросла людина, і мені було би непросто без повноцінної перерви і без їжі 4 години виконувати складну інтелектуальну роботу. Також я не згодна з рішенням, що не лише цьогорічні випускники, а й ті, хто повторно складатиме НМТ для вступу, мають складати всі 4 предмети. Це несправедливо.

– Як ви оцінюєте вплив штучного інтелекту на навчальний процес?

– Як виклик часу, з яким треба навчитися жити. Старомодні завдання з готовими відповідями втратили сенс ще на етапі появи Google. Якщо освітня система хоче, щоб діти вчилися, а не списували – завдання не повинні передбачати готову відповідь. А той, хто зрозуміє, як правильно ставити задачі і запитання штучному інтелекту, буде більш ефективним у житті.

– Чому важливо за кордоном розмовляти все ж таки українською, як працювати з дітьми, які там перебувають і говорять російською, і як залучати їх до спілкування українською?

– Щоб розмовляти українською, треба… розмовляти українською. А також читати і писати нею. Для цього потрібен якісний українськомовний конкурентноздатний контент – чарівний ціпок чи чарівна пігулка тут не спрацює. Потреба у книжечках порівневого читання, пісеньках, мультиках – для найменших. Для старших – у блогерах.

До речі, моя донька-підліток показувала мені українськомовних блогерів у ТікТок, яких вона дивиться. Я була приємно вражена – там і цікаві рефлексії на актуальні події, і веселий розбір граматичних тем з української мови, але це випадкова мозаїка того, що роблять молоді люди-ентузіасти.

Так, я знаю, що в цьому середовищі також багато сміття і пропаганди, але наші діти проводять там час. Тому збільшувати вибір якісного контенту на тих майданчиках, де бувають українські школярі, а також зробити головним державним наративом "ми вас чекаємо" – єдиний шлях.

Також читайте на OBOZ.UA інтерв’ю зі студентом Марком Табацьким, який у 17 років вразив Forbes і наробив шереху в Росії.

Тільки перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Сили оборони відбили штурм і знищили сім російських БМД під Часовим Яром на Донеччині
УкраинФорм
2024-11-26T18:45:44Z
Росіяни – на частині вулиць Курахового: OSINT-аналітик розповів про ситуацію на Сході
24tv
2024-11-26T18:36:21Z
Ворог намагається зруйнувати укріплення Сил оборони на Вовчанському напрямку - б’є КАБами й артилерією
УкраинФорм
2024-11-26T18:27:34Z
Влупить 9-градусний мороз: які регіони засипатиме снігом
GlavRed
2024-11-26T18:27:00Z
Тепло чи люті морози і сніг: якою буде погода взимку – інтерв'ю з синоптикинею Укргідрометцентру
24tv
2024-11-26T18:00:39Z
Росіяни могли вдарити по Сумах забороненим боєприпасами
1News
2024-11-26T17:51:40Z
Армія рф перейшла до нової тактики штурмів: військовослужбовець розкрив подробиці
Политека
2024-11-26T17:40:24Z
Погода в Одесі 27 листопада зіпсує настрій: синоптики дали прогноз
Политека
2024-11-26T17:28:47Z
Велика Новосілка: новий провал на фронті
GlavRed
2024-11-26T17:27:10Z
G7 засудила чергове "ядерне збудження" Кремля
Европейская правда
2024-11-26T18:37:59Z
Канцлер Австрії запропонував Трампу свою країну як місце для мирних переговорів України та РФ
УкраинФорм
2024-11-26T18:37:54Z
Росія другий рік поспіль не потрапила до виконавчої ради Організації із заборони хімзброї
УкраинФорм
2024-11-26T18:37:45Z
Санкції проти росії уповільнюють модернізацію авіації: Су-57 став дорожчим і менш доступним
iPress
2024-11-26T18:37:27Z
Трамп набирає популярність серед виборців США після виборів
iPress
2024-11-26T18:37:22Z
Прем’єрка Данії підтримала рішення МКС щодо Ізраїлю
Европейская правда
2024-11-26T18:37:08Z
Держдеп підтримував, Пентагон вагався: WP про рішення щодо ударів ATACMS по території РФ
Хвиля
2024-11-26T18:37:06Z
В США визнали, що Україну можуть примусити до перемовин з РФ - The Washington Post
GlavRed
2024-11-26T18:37:01Z
Стане додатковим козирем: чим Україна може зацікавити Трампа
24tv
2024-11-26T18:27:51Z
Небесна жінка, друг, коханка: Влад Дарвін зняв свою дружину в емоційному відео
Вива
2024-11-26T18:12:05Z
Оголосили дату виходу української романтичної комедії "Коли ти вийдеш заміж?"
24tv
2024-11-26T18:06:39Z
"Міс Україна Всесвіт" Вікторія Апанасенко вперше показала свою тримісячну донечку
24tv
2024-11-26T17:57:21Z
Оперна діва Олена Гребенюк заспівала на благодійному заході
Вива
2024-11-26T17:21:31Z
Що відомо про продовження культового серіалу "Бріджертони": дата прем’єри
24tv
2024-11-26T17:21:15Z
Чоловік Дорофєєвої зворушив, як з донькою записував хіт для коханої: "Перша версія пісні"
TSN
2024-11-26T17:06:57Z
Додала вишуканий акцент в білий передпокій: глава сімейства Кардаш'ян вразила інтер'єром
24tv
2024-11-26T16:57:23Z
Елтон Джон частково втратив зір
УкраинФорм
2024-11-26T16:52:39Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 став майданчиком для 120 українських пісень: хто потрапив до саундтреку і скільки це коштувало
ITC
2024-11-26T16:43:24Z
Замість МСЕК в Україні з 1 січня почнуть працювати експертні комісії на базі понад 300 лікарень
Комсомольская правда
2024-11-26T18:28:52Z
Пташиний грип вразив першу дитину в США — CDC заявляє, що джерело інфекції невідоме
Portaltele
2024-11-26T17:57:25Z
Спосіб життя чи гени: що більше впливає на довголіття
24tv
2024-11-26T17:51:35Z
Навіщо вішати пляшку на батарею опалення з приходом нічних заморозків: трюк, який вбереже здоров'я
TSN
2024-11-26T16:36:10Z
Втричі більше, ніж торік: Зеленська розповіла про підтримку ментального здоров’я на «первинці»
УкраинФорм
2024-11-26T16:04:43Z
Медики "Охматдиту"допомогли дівчині з рідкісною патологією статевих органів
Комсомольская правда
2024-11-26T15:51:24Z
ВЛК визнаватимуть українців придатними онлайн: коли запуск і як це працюватиме
Фокус
2024-11-26T15:45:53Z
Чому виникає свербіж в очах та що з цим робити: пояснення офтальмологині
24tv
2024-11-26T15:39:25Z
Від падіння до смерті: найпоширеніші кошмари та їх психологічні причини
TSN
2024-11-26T15:06:10Z
Захисник Ренна достроково завершив виступи у цьому сезоні
Football.ua
2024-11-26T18:25:17Z
"Мило до сліз": футболістам "Шахтаря" показали їхні старі фото на старті футбольної кар'єри
24tv
2024-11-26T18:18:03Z
Клуб МЛС забере з-під носа Динамо та Шахтаря зірку молодіжної збірної України
24tv
2024-11-26T18:00:53Z
Хомченовський: Дібанго по праву довірили капітанську повʼязку
Football.ua
2024-11-26T17:48:13Z
Матч Динамо Київ та Вікторії обслужить португальська бригада арбітрів
Football.ua
2024-11-26T17:39:03Z
Наставник "Шахтаря" Пушич заговорив про можливий відхід із клубу
ZN UA
2024-11-26T17:33:51Z
Журналіст Ігор Циганик піддав нищівній критиці ситуацію навколо суддівства у матчах винниківського «Руху»
Форпост
2024-11-26T17:31:40Z
Жоржиньо може залишити Арсенал наступного літа
Football.ua
2024-11-26T17:29:53Z
Попри важку травму: голкіпер "Тоттенгема" з переломом ноги відстояв "сухий" матч
Фокус
2024-11-26T17:21:51Z
Рекордні прибутки українських банків
360ua.news
2024-11-26T18:42:24Z
Ексглаву китайського банку засуджено до смертної кари за хабарі
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T18:37:18Z
Відключення світла: як діятимуть графіки 27 листопада
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T18:36:34Z
Виплати завершено: ПФУ розкрив, як розподілив мільярди за листопад
Хвиля
2024-11-26T18:33:48Z
Воррен Баффет розкрив несподіваний план щодо свого 149-мільярдного статку
InternetUA
2024-11-26T18:31:56Z
Що мають зробити критичні підприємства, аби забронювати працівників
24tv
2024-11-26T18:27:16Z
ПриватБанк безпідставно зняв гроші в клієнтки: кошти мали піти на лікування
Политека
2024-11-26T18:25:22Z
Туреччина вимагає винятку із санкцій США для сплати за російський газ
iPress
2024-11-26T18:25:19Z
Громадськість закликає Верховну Раду забезпечити гармонізоване підвищення акцизів на всі тютюнові вироби
Детектор М
2024-11-26T18:19:43Z
Китайські інженери представили інноваційну надзвукову ракету нового покоління
InternetUA
2024-11-26T18:43:21Z
Держустанови, школи, лікарні. По Україні – хвиля масових «мінувань»
Украина Криминальная
2024-11-26T18:40:16Z
Війна в Україні сягла критичної фази – міністр оборони Британії
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T18:39:25Z
Естонія пропонує Заходу допомогти Україні фінансами для збільшення виробництва зброї
iPress
2024-11-26T18:37:28Z
1200 кілометрів до України: росіяни скаржаться на атаку дронів у Башкортостані
GlavRed
2024-11-26T18:37:12Z
Помер найстаріший чоловік планети: скільки було років рекордсмену, його біографія та фото
TSN
2024-11-26T18:22:36Z
В Україні посилили вимоги до водіїв: які порушення тепер можуть коштувати прав
Знай
2024-11-26T18:21:47Z
Декілька релігійних громад Херсонщини перейшли до ПЦУ
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T18:21:30Z
У Міносвіти назвали кількість студентів-чоловіків віком 30+, яких відрахували із вишів
Фокус
2024-11-26T18:12:38Z
На Хмельниччині засуджено військового, який застрелив свого командира
Украина Криминальная
2024-11-26T18:31:22Z
Російський удар по СТО у Сумах: є 2 жертви, під завалами може бути ще людина
24tv
2024-11-26T18:27:45Z
Вилучено тисячі доларів і золоті злитки: в Одесі викрили жінку, яка допомагала ухилянтам
24tv
2024-11-26T18:12:46Z
У центрі Києва хотіли підірвати поліцейських: момент зняли приховані камери
TSN
2024-11-26T18:06:18Z
На замовлення з рф підпалив двері "Нової пошти" на Київщині: судитимуть 28-річного любителя "легких грошей"
InternetUA
2024-11-26T18:06:11Z
У Бериславі внаслідок атаки дрона РФ постраждав чоловік
УкраинФорм
2024-11-26T18:03:25Z
Двічі судимий за ухилення від мобілізації. Який вирок отримав мешканець Рівненщини?
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T17:27:10Z
У Празі загорілась будівля Національного театру
Европейская правда
2024-11-26T17:12:38Z
Сім років в’язниці отримав чоловік, який вихопив у жінки сумку і зайшов у її банкінг
InternetUA
2024-11-26T17:06:56Z
Як перевести вікна в зимовий режим та заощадити на опаленні: лайфхак з TikTok
GlavRed
2024-11-26T18:27:57Z
Хто сказав, що шедеври вимагають складності: крабовий салат всього з 4 інгредієнтів
24tv
2024-11-26T18:27:17Z
Виявлено перший вид вовка, який їсть фрукти
Portaltele
2024-11-26T17:57:27Z
Щоб дім пахнув чудово: геніальні способи використання старих банок
24tv
2024-11-26T17:42:57Z
Стало відомо, як зберегти буряк до весни свіжим та соковитим
AgroNews
2024-11-26T17:22:10Z
Вікна та підвіконня будуть чистими як ніколи: блогерка розповіла, яким засобом їх помити
24tv
2024-11-26T17:06:25Z
Що було раніше – курка чи яйце: вчені вразили несподіваною відповіддю
GlavRed
2024-11-26T16:27:34Z
До 90 000 доларів: ці країни пропонують шалені суми охочим туди переїхати
24tv
2024-11-26T16:21:00Z
Навіщо проколювати яйце перед варінням: лайфхак працює ідеально
24tv
2024-11-26T16:09:37Z
Зарядні станції EcoFlow DELTA 3 вже в Україні: робота в якості ДБЖ, 8000 тис. циклів, швидка зарядка та ціна від 41 тис. грн
ITC
2024-11-26T18:40:56Z
За 10 років у світі поменшало прісної води: це може мати жахливі наслідки
24tv
2024-11-26T18:27:06Z
The Witcher 4 перейшла у фазу повноцінного виробництва, — CD Project RED
ITC
2024-11-26T18:09:40Z
Instagram вводить функцію, яка зробить ваше спілкування комфортнішим
InternetUA
2024-11-26T18:01:50Z
Зв'язок у Європі – як вдома: що таке роумінг та як українцям його увімкнути
24tv
2024-11-26T18:00:48Z
Дуже бракує кадрів: на туалетному папері почали друкувати оголошення про роботу
Фокус
2024-11-26T17:57:09Z
Два із них абсолютно жахливі: кухар назвала сім способів замінити пергамент
GlavRed
2024-11-26T17:27:28Z
Патч для STALKER 2 вже на підході: які зміни внесуть розробники
24tv
2024-11-26T17:12:35Z
Три найкращі зарядні станції для дому до 20000 гривень
24tv
2024-11-26T17:06:26Z
В GTA 6 буде процедурна генерація та значно покращений рушій, — LinkedIn розробника
ITC
2024-11-26T18:35:00Z
Вантажівки Foton в Україні освоюють нові кузовні надбудови
AutoCentre
2024-11-26T18:09:51Z
Huawei та JAC анонсували розкішного конкурента Maybach та Rolls-Royce
AutoCentre
2024-11-26T17:09:03Z
Українці люблять швидкість: на нові автівки витратили 11 млрд грн – в топі BMW та Mercedes
ITC
2024-11-26T17:01:10Z
Changan представив першу модель зі знімними батареями
AutoCentre
2024-11-26T16:58:41Z
На європейський ринок виходить недорогий конкурент Tesla Model Y і VW ID.5 від BYD
Фокус
2024-11-26T15:15:08Z
Tatra Trucks показала нові армійські всюдиходи Force
AutoCentre
2024-11-26T15:07:19Z
BYD презентував у Європі новий кросовер Sealion 07
AutoCentre
2024-11-26T14:07:32Z
У Швейцарії виявлено цвинтар раритетних автомобілів
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T14:06:14Z