MY.UAНовини
Дитина вперше почує сирени і вибухи: як підготуватися до повернення в Україну
Дитина вперше почує сирени і вибухи: як підготуватися до повернення в Україну

Дитина вперше почує сирени і вибухи: як підготуватися до повернення в Україну

Комендантська година, звуки повітряної тривоги і навіть вибухи – реальність, до якої за два роки в Україні більшість уже звикла. Водночас для тих, хто зараз вперше повертається з-за кордону – це справжній виклик. Особливо для дітей, які весь цей час знали про війну тільки з розмов чи соцмереж.

Для них перша поїздка додому після 24 лютого може стати неабияким шоком, тому завдання батьків – мінімізувати стрес завдяки психологічній підготовці. Як це зробити та чого очікувати у процесі адаптації вдома, розповідає психологиня фонду Олена Лісова.

Підготуйте себе і сплануйте поїздку

Перш за все переконайтеся, що рішення їхати в Україну – обдумане й остаточне, і що ви особисто до цього готові. Адже мамі, яка сильно тривожиться через це або взагалі не хоче повертатися, буде складно підтримати дитину.

Зараз дивляться

Подбайте про власну психологічну підготовку, почитайте про техніки самозаспокоєння, за потреби – запишіться на кілька сесій до психолога. Дорослим вкрай важливо мати усвідомлення, що вони дадуть раду насамперед собі, тільки так вони можуть бути надійною опорою для дитини. 

План поїздки – це опора і для вас, і для дитини. Немає значення, чи це коротка поїздка в гості, чи спроба повернутися назавжди, – варто зібрати якомога більше інформації. Якщо в Україні немає родичів чи друзів, можна знайти спільноти у соцмережах, щоб з’ясувати безпекові питання, знайти житло, школу чи дитячий садок.

Важливо також зрозуміти, які побутові та психологічні виклики можуть чекати на вас після повернення. Для цього корисно поспілкуватися з сім’ями, які вже поверталися в Україну і можуть поділитися власним досвідом та порадами.

Якщо матимете можливість спочатку поїхати ненадовго без дитини – використайте цей час, щоб з’ясувати ситуацію на місці, а також відстежити власні реакції під час перебування в Україні. 

Зважайте і на те, чи матимете ви підтримку близьких у місті, куди повертаєтеся. Адаптація може пройти легше, якщо поруч буде хтось із родичів чи друзів. Також подбайте про соціальне коло для дитини.

Якщо ж ви переїжджаєте в новий регіон, де немає друзів чи родичів її віку, спробуйте знайти психосоціальну допомогу, гуртки чи майстер-класи, де дитина зможе соціалізуватися. Соціальна підтримка – це один з факторів, який може убезпечити від негативних психологічних зрушень.

Звичайно, розраховувати на те, що ваш план спрацює на 100%, не варто. Але скоригувати його завжди легше, ніж повністю імпровізувати на місці.

Водночас важливо підготувати так званий план відступу. Раптом адаптація в Україні буде складною або безпекова ситуація значно погіршиться, подбайте про те, щоб зберегти можливість повернутися за кордон, де ви перебували раніше.

Не відкладайте розмову з дитиною

Як тільки рішення прийняте – розкажіть про це дитині. Важливо, щоб вона мала якийсь час побути з цією інформацією, тому краще провести цю розмову завчасно.

Перш за все акцентуйте на позитивному. Поясніть, чому ви повертаєтеся, що на вас чекає вдома. Дайте розуміння, чи це короткотривала поїздка в гості, чи спроба повернутися назавжди. Важливо з’ясувати реакцію сина чи доньки на цю ідею. Навіть у чотири-п’ять років дитина уже матиме своє ставлення до цього. Так ви розумітимете, з якими страхами, можливо, варто попрацювати.

Я раджу заздалегідь проговорити з дитиною план, який ви напрацювали, і розповісти, що вас може чекати в Україні: скільки і де ви будете зупинятися, як будете проводити час, із ким побачитеся. Окремо приділіть увагу безпековим питанням, дайте заздалегідь послухати звук сирени.

Так, це неприємний звук, але гірше, якщо він стане для дитини повною несподіванкою. Акцентуйте на тому, що це хороший сигнал, завдяки якому захисники повідомляють, що потрібно перейти в укриття і бути у безпеці.

Варто заздалегідь попередити дитину, що вона може почути вибухи, можна навіть увімкнути запис із цим звуком. Це допоможе підготуватися до нової реальності.

Водночас дуже важливо не нагнітати у розмові з дитиною і не провокувати навколо цієї поїздки надмірної тривоги. Пам’ятайте, що ваша впевненість і відчуття контролю над ситуацією передається й дитині.

Залучіть сина чи доньку до складання тривожної валізки, оберіть іграшки, які завжди будуть з нею в укритті. З меншими можна провести гру-репетицію: що ми робимо, коли чуємо сирену, і так засвоїти алгоритм дій заздалегідь.

Розкажіть про нову реальність

Важливо розуміти, що за два роки в Україні змінилася не тільки безпекова ситуація. Йдеться і про стосунки в родині, друзів, загальний контекст і атмосферу. Ви можете не впізнавати безліч речей, зокрема реакції близьких людей, з якими вимушено давно не бачилися.

З кимось доведеться будувати комунікацію спочатку або ж повністю обірвати стосунки – і це теж складний досвід, який може статися як з вами, так і з дитиною. Тому про це також варто поговорити заздалегідь, щоб не формувати хибних очікувань. Син чи донька мають розуміти, що ті, з ким вони найближче дружили до початку великого вторгнення, зараз можуть уже дружити з кимось іншим, або ж за цей час сильно змінити свої інтереси і цінності.

Зверніть увагу дитини на те, що ви з нею теж змінилися за ці два роки, і це нормальний процес набуття нового досвіду. Також поясність, що родичі, з якими ви давно не бачилися, можуть поводитися зараз по-іншому. Хтось із них, можливо, став проявляти гостріші реакції через вплив постійного стресу. Проговоріть, що це жодним чином не пов’язано з дитиною.

Якщо ви ухвалили рішення про переїзд, варто також розповісти дитині про зміни, які будуть пов’язані з її навчанням, розпорядком дня, особистим простором.

Потренуйте заспокоєння 

Ми достеменно не можемо знати, як дитина відреагує на поїздку в Україну, і що саме стане тригером для її переживань. Вона може спокійно сприйняти новину про повернення, а вже під час перетину кордону відчути напад тривоги чи страху, просто побачивши знак Україна.

Або ж відреагувати на першу повітряну тривогу через кілька днів. Поспілкуйтеся про це з дитиною, поділіться, що теж часом відчуваєте такі емоції, і поясність, що сміливий – це не той, хто не боїться, а той, хто знає, як впоратися зі своїм страхом.

Швидше за все, дитина матиме реакцію в спектрі тривожних переживань. І про це також можна поговорити, ще коли ви перебуваєте за кордоном. Поясніть, що тіло і психіка можуть відреагувати по-різному, адже за два роки за кордоном і ви, і дитина звикли до зовсім іншої реальності.

Розкажіть про дихальні й тілесні практики, які заспокоюють, та спробуйте їх попрактикувати. Я завжди кажу своїм клієнтам, що у стресі найкраще спрацьовують ті навички, які ми натренували у стані спокою. Ці антистресові техніки легко знайти в інтернеті навіть з відеопоясненнями, і це те, чому дійсно варто приділити час.

Дайте час на адаптацію

Зробіть день повернення додому особливим. Це може бути маленьке свято, похід у кав’ярню чи подарунок-сюрприз, який формуватиме у дитини позитивну асоціацію з цим досвідом. Не варто бити на сполох, якщо перша реакція на повернення додому все-таки буде стресовою. Підтримайте дитину і дайте їй час на адаптацію, водночас відзначайте динаміку цих проявів. Гостра реакція на стрес переважно триває менше ніж місяць і поступово згасає.

Пришвидшити стабілізацію можуть і нові сімейні ритуали, або відтворення деяких звичок, які були з вами за кордоном. Водночас дуже важливо не забувати про базові речі: здоровий сон, харчування, достатню кількість води і фізичну активність. Рутина – це те, що задасть рамку вашій реальності і сприятиме швидшій адаптації.

Так само надзвичайно потрібними є дитячі розваги і радощі: відзначення днів народження, відвідування майстер-класів чи арттерапевтичних груп. Такі активності можна зокрема шукати через різні громадські організації і фонди, які працюють у багатьох регіонах.

А участь у заходах, які спрямовані на допомогу Збройним силам чи вимушеним переселенцям, може стати способом для дитини відчути залученість, ефективність та знизити тривогу. Важливо розповідати дітям про те, як багато людей стали до лав ЗСУ, щоб нас захищати, – це формуватиме у них відчуття безпеки і впевненості.

Втім, якщо батьки зауважать, що гостра реакція (поганий сон, сльози, тривожність, напруга в тілі) не минає впродовж місяця, і її прояви не спадають, можна звернутися до дитячого психолога або ж задіяти план Б та повернутися туди, де дитина почувалася спокійніше.

Теги за темою
Психология
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Молоді українські підприємці зможуть отримати гранти на навчання
УкраинФорм
2025-07-12T00:39:30Z
Фінляндія інвестує €30 мільйонів у телеком-мережі України
InternetUA
2025-07-11T23:04:45Z
Збиток - 76 мільярдів: Україна підірвала російський газопровід - Bloomberg
GlavRed
2025-07-11T22:15:57Z
В Україні збитки довкіллю від війни сягнули €108 мільярдів
УкраинФорм
2025-07-11T20:15:58Z
Чи можна щось будувати на землях власного паю
24tv
2025-07-11T19:03:56Z
Дефіцит продуктів у Харкові: на що рекордно зростуть ціни
Политека
2025-07-11T19:00:32Z
Mazda випустила дві ідентичні моделі SUV, але запевняє, що кожна знайде свого покупця
Топ Жир
2025-07-11T18:48:45Z
Bitcoin перевищив позначку в $118 000
Portaltele
2025-07-11T18:42:05Z
Україна уклала низку угод щодо післявоєнного відновлення на понад 5 млрд євро
Лига
2025-07-11T18:30:08Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Як щоденні звички псують ваші зуби — пояснення експерта
TSN
2025-07-11T20:06:07Z
Темний шоколад і зелений чай можуть діяти як ліки від гіпертонії
360ua.news
2025-07-11T19:15:07Z
Як почистити зволожувач повітря, щоб запобігти росту цвілі та бактерій
24tv
2025-07-11T19:03:21Z
Ось чому жовтіють зуби: ви робите 5 помилок, але їх можна легко усунути
24tv
2025-07-11T18:57:35Z
Мігрень на зміну погоди: що робити, коли головний біль атакує
TSN
2025-07-11T18:48:08Z
Тривожність у понеділок — не тільки про роботу, як це впливає на здоров’я
360ua.news
2025-07-11T18:27:22Z
Не 10 тисяч: скільки насправді кроків треба ходити щодня
GlavRed
2025-07-11T17:27:11Z
Стало відомо, коли у США з'явився план закупівель зброї для України
ГЛАВКОМ NET
2025-07-12T00:42:29Z
Час грає на боці України, а не РФ — американський аналітик
TSN
2025-07-12T00:36:55Z
Вони творять дива: один дієвий важіль може змусити Путіна бути зговірливішим
24tv
2025-07-12T00:36:48Z
"Попереду - морок": несподіваний сценарій бунту у РФ із "табакеркою в голову" Путіну
GlavRed
2025-07-12T00:33:02Z
У Нідерландах росіянин отримав три роки в'язниці за промислове шпигунство
УкраинФорм
2025-07-12T00:21:50Z
В Австрії дозволили спецслужбі стежити за онлайн-месенджерами
InternetUA
2025-07-12T00:01:00Z
Від мит на горілку до готелю в Москві. Мережа іронічно припустила, що Трамп скаже Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T23:54:24Z
Портников пояснив, чому Путін не застосує ядерну зброю
TSN
2025-07-11T23:48:32Z
Трамп закликав союзників по НАТО передати Україні зброю зі своїх запасів: Рубіо пояснив слова президента
Gazeta UA
2025-07-11T23:33:43Z
У Львові чутно вибухи – на Заході багато "Шахедів"
24tv
2025-07-12T00:21:21Z
Львівщину атакують дрони, працює ППО
УкраинФорм
2025-07-12T00:06:44Z
У столиці знову чути вибухи, по ворожих дронах працює ППО
УкраинФорм
2025-07-12T00:03:27Z
На Волині пролунали вибухи: "Шахеди" дісталися Луцька
24tv
2025-07-12T00:00:58Z
На Миколаївщині реалізується проєкт із підготовки кадрів, необхідних для відновлення регіону
УкраинФорм
2025-07-11T23:27:26Z
Із фрагментами ракет: на Одещині влада скинула відходи після удару РФ на територію водного фонду
Фокус
2025-07-11T22:36:02Z
Клінінгова компанія не допоможе
Gazeta UA
2025-07-11T22:09:57Z
Війна, день 1234. Україна уразила авіаційний завод у московській області, де збирають російські винищувачі МіГ-29 та МіГ-35
Football.ua
2025-07-11T22:01:02Z
Як знімали кліп-хіт 2025 року "Смарагдове небо" від DREVO.
FM-TV
2025-07-11T20:33:37Z
В Україні повітряна тривога, відбулися пуски крилатих ракет
УкраинФорм
2025-07-12T00:57:17Z
Крилаті з російських стратегів зайшли до повітряного простору країни: куди летять
ZN UA
2025-07-12T00:34:59Z
Єврокомісія інвестує €5 мільйонів на друк українських підручників
УкраинФорм
2025-07-12T00:03:32Z
Дистанційна робота: чи має працівник бути на постійному зв'язку з роботодавцем
ZN UA
2025-07-11T22:24:15Z
У небі над Київщиною вперше з 2022 року пролетів транспортний літак Ан-124 "Руслан"
ZN UA
2025-07-11T21:39:41Z
У Росії злетіли стратегічні бомбардувальники: повідомляється про пуски ракет
TSN
2025-07-11T21:36:50Z
Cвято Прокла та Іларія: чому сьогодні не можна відмовляти у допомозі
Telegraf
2025-07-11T21:24:36Z
Державні заклади освіти зможуть надавати більше платних послуг: оновлений перелік
Хвиля
2025-07-11T21:18:10Z
Росіяни атакували Україну ракетами та безпілотниками: що відомо про загрозу
Telegraf
2025-07-11T21:15:48Z
4 нові захопливі мінісеріали Netflix, які можна подивитися за вихідні
24tv
2025-07-11T21:33:00Z
Даша Квіткова побувала на концерті Imagine Dragons: соліст укотре підняв прапор України
24tv
2025-07-11T20:39:56Z
"Хітяра!" Українець написав пісню, як його дістали "Шахеди", та став зіркою мережі
Telegraf
2025-07-11T20:15:32Z
Увійшли в історію кіно: 3 найвідоміші класичні фільми, які можна подивитися на Netflix
24tv
2025-07-11T20:03:47Z
Це несподіване місце для прогулянок, але вам варто його побачити: де воно знаходиться і чим цікаве
Telegraf
2025-07-11T19:54:48Z
Міністри культури України та Італії відкрили виставкові проєкти в межах програми URC2025
УкраинФорм
2025-07-11T19:24:31Z
Сусідка здивувала всіх: таємничі квіткові візерунки біля дверей виявилися стародавнім мистецтвом
Фокус
2025-07-11T18:06:38Z
Костюм із присмаком росії: як вбрання Бейонсе порадувало росіян у соцмережах
Знай
2025-07-11T17:51:38Z
Що дивитися влітку 2025: 7 гарячих серіалів, про які будуть говорити всі - Момоа, Ортега і навіть Дженсен Еклз
Знай
2025-07-11T16:51:06Z
На заході України прогриміли вибухи: міста під атакою БпЛА
ГЛАВКОМ NET
2025-07-12T00:51:21Z
Авіакатастрофа в Індії: кабіні пілотів виникла плутатина з перемикачами палива – звіт
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T23:42:08Z
ОГП і БЕБ викрили масштабну схему ухилення від податків та контрабанди електроніки
УкраинФорм
2025-07-11T23:39:49Z
У Києві маршрутка врізалась у вантажівку: постраждали понад 10 людей
24tv
2025-07-11T23:07:53Z
Катастрофу рейсу Air India спричинило відключення подачі пального до двигунів - звіт
УкраинФорм
2025-07-11T21:57:24Z
Жінка перейшла за фішинговим посиланням та втратила 170 тисяч гривень
InternetUA
2025-07-11T21:42:47Z
Захищав Ірпінь: на Київщині група поліцейських скрутила ветерана без ноги
Фокус
2025-07-11T21:42:09Z
У прифронтових регіонах викрили діяльність сучасних работорговців: фото
TSN
2025-07-11T20:06:37Z
Водій Tesla в’їхав у потяг на переїзді: в Укрзалізниці потролили "порушника" ПДР
TSN
2025-07-11T20:06:23Z
Заживуть краще за всіх: кому зі знаків зодіаку пощастить з фінансами вже ось-ось
GlavRed
2025-07-12T00:57:59Z
Чому одяг може погано відчищатись у пральній машині: що треба перевірити
GlavRed
2025-07-12T00:27:14Z
Так вирішила доля: 4 знаки зодіаку, народжені бути багатими
GlavRed
2025-07-11T23:27:27Z
Арабський "шейх" вирішив охолодитись в Україні? Курйозне відео з полтавського пляжу збирає перегляди
Telegraf
2025-07-11T22:33:02Z
Огірки, як у МакДональдзі робити простіше простого - рецепт
GlavRed
2025-07-11T22:27:58Z
Зберете з одного куща 10 кілограмів малини: обріжте їх, щоб вони гнулись від ягід
24tv
2025-07-11T21:21:33Z
Гороскоп на 12 липня: Овни - будьте обережними, Скорпіонам - доленосні події
FaceNews
2025-07-11T20:51:28Z
Упевненість та розкіш в одному флаконі: 3 найкращі чоловічі парфуми від Армані
24tv
2025-07-11T20:42:29Z
На Майорці закрили найпопулярніші пляжі: що сталося
24tv
2025-07-11T20:18:13Z
Новий електричний кросовер-купе Audi з топовою версією на 509 кінських сил
Топ Жир
2025-07-12T00:18:45Z
Цей унікальний купе кардинально відрізняється від сучасних моделей Chrysler
Топ Жир
2025-07-11T23:48:01Z
Новітній суперкар Lamborghini готується до гоночої траси
Топ Жир
2025-07-11T23:03:06Z
Позов попереджає: білі автомобілі Toyota можуть постраждати від сонячного світла
Топ Жир
2025-07-11T22:18:39Z
Honda, можливо, нарешті отримає від Nissan вантажівку, яку їй так бракувало
Топ Жир
2025-07-11T21:48:15Z
Тепер у вас є унікальна можливість придбати цей Bugatti
Топ Жир
2025-07-11T20:48:32Z
Jeep представив новий позашляховик за $76 535 для тих, хто цінує вигідні покупки
Топ Жир
2025-07-11T20:03:31Z
Приготуйтеся до більш виразного та стильного дизайну нового Audi Q3
Топ Жир
2025-07-11T19:18:03Z
Rheinmetall представила нову армійську вантажівку TGS-Mil Protected
AutoCentre
2025-07-11T18:22:44Z
Археологи знайшли гробницю засновника династії мая
Gazeta UA
2025-07-11T22:42:20Z
Ранкова програма «Ранок у великому місті» тепер виходитиме на власному ютуб-каналі
Детектор М
2025-07-11T20:18:55Z
Що робити, якщо пральна машина "стрибає": зверніть увагу на проблеми
24tv
2025-07-11T20:03:33Z
YouTube обмежить монетизацію контенту, створеного за допомогою ШІ
ZN UA
2025-07-11T19:45:27Z
Бразильська "заклинателька тварин": 5-річна Софія заколисує звірів своїм співом
TSN
2025-07-11T18:48:19Z
Apple оновила список застарілих продуктів
Portaltele
2025-07-11T18:42:39Z
Топовий чип "оживить" ваші гаджети: розробники пішли на несподіваний крок
Фокус
2025-07-11T18:06:25Z
Це місто може стати найскладнішою перешкодою для тесла-роботаксі
Топ Жир
2025-07-11T18:03:14Z
Рятуватимуть і трошки шпигуватимуть: у Китаї створили бджіл-кіборгів
Фокус
2025-07-11T18:00:36Z
Жіноче Євро-2025 з футболу. Італія - у чвертьфіналі
УкраинФорм
2025-07-11T21:42:55Z
Шахтар — Бріньє Гросуплє 5:0 Відео голів та огляд товариського матчу
Football.ua
2025-07-11T21:40:05Z
"Сподіваюся, все скоро вирішиться": першій ракетці Росії довелося виступити "за мир" на Вімблдоні
ZN UA
2025-07-11T21:36:28Z
Ліверпуль офіційно вивів з обігу номер загиблого Діогу Жоти
24tv
2025-07-11T20:57:36Z
Галатасарай надіслав покращену пропозицію щодо Осімгена у 75 млн євро — Романо
Football.ua
2025-07-11T20:54:57Z
Гамбург узгодив із Лейпцигом підписання Поульсена
Football.ua
2025-07-11T20:36:26Z
Ліверпуль назавжди закріпив №20 за Діогу Жотою
Football.ua
2025-07-11T20:27:06Z
Реванш Усик – Дюбуа: яка ціна та скільки залишилось квитків на мегабій року
24tv
2025-07-11T20:09:36Z
Команда Усика запросила Луніна та Шевченка на вечерю перед боєм з Дюбуа
24tv
2025-07-11T20:09:33Z